AGENDA VAN DE WEEK. Zondsg: Schouwburg: N. V. TooAeelver.: „Zocald 'de klok thuis tikt". 8 uur. Stadszaol: Gynmaetiékwedstrijden R.-K. gym- nastiek-ver. „Jeauno d'Arc". 1 uur. Eeroavond 8 uur. Yolbsgcbouw: Openb. propagandarverga- tlering Ver. „■Gemeenschappelijk Grond bezit". 11 uur. „Zomerzorg": Concert Harmonie-orkest T. en D. 8 nur. Maandag: Pieterskerk:' Concert Tilly Koenen. "8 uur. Dinsdag: Schouwburg: Ned. Tooneel: „Prulletje",, 8 uur. Volksgeböuw: Jaarverg. ver. „Yolksge- bouw. 8 uur. Dagelijks: Rapenburg 81: Tentoonstelling Leidscho kunstclub „De Sphinx". Van 1012 en van 25 nur. 'a Zondags van 21 nur. „Hollan dia-Bioscoop- en Variété-theater'1 OranjegrachtDagelijks te 3 uur. 's Woens dags en 's Zaterdags matinée 2 en S uur. „Luxor-Theater", Stationsweg: Bios coop- en Variété-voorstellingen., Dagelijks te 8 uur. „Rojo-Theater", Haarlemmerstraat: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te De dienst des avonds na acht. uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt deza week en Zondag met avond- en nachtdienst waargenomen door de apotheken van M. Boekwijt, Vischinarkt 8, tel. 552, en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. REGELS VOOR DEN WEG. Motorrijtuigen en rijwielen moeten tusschen een halfuur na zonsonder gang en een halfuur voor zonsopgang aan de voorzijde een wit licht voeren en wel: motorrijtuigen op meer dan drie wielen minstens twee lantaarns, ter weerszijden van het voertuig ge plaatst; motorrijwielen en rijwielen één lantaarn. tracht worden de stemming le verhoogen en meer „Elk wal Wils" le bieden. Tijdens de pau zes van bet concert op den dansvlonder zuilen er ommegangen worden gemaakt, voorafgegaan door muziek en met fakkels en lampions. Waar schijnlijk zullen er ook openlucbl-bioscoop-voor- bI piling en komen. Mogelijk kan men dan op bet feestterrein al wel den optocht van 's middags zien vertooncn. De groote attractie, die bet vuur werk steeds heeft gehad, wordt gaande gehou den, als men hoort, dat een extra-bedrag daar voor wordt beschikbaar gesteld. Het bestuur der 3-October-Vereeniging is dus wel waak zaam en werkzaam en als bet weder meeloopt, belooft het een schitterende feestviering te wor- dej. Hoewel bot ledental der 3-October-Verecnï- ging de laatste week belangrijk is vooruitgegaan me enen wij dat dezo Vereeniging nog véél te weinig leden telt, gelet vooral op bet vele, dat men als lid voor zoo'n luttele contributie krijgt. Wij herhalen onzen meormalon gegeven raad. Wie nog geen lid is der 3-October-Verceniging, geve zicli alsnog beslist op bij den penning meester, Brcostraat 93. Tot voorzitter en secretaris der sociaal-de-; moeralischo Raadsfractie zullen resp, fungeeren de becren mr. D. A. van Eek en T. Groeneveld. To Utrecht verwierf hel palitie-diploma met aanteekening de heer F. J. Tounissen, al hier; het gewone diploma verkregen de hoeren F. Sp au gier, J. Vleerbos, J. Gort, D. Slijger en G. van Es, aDen alhier. Men verzoekt ons, ten cindo er meer alge- meeno bekendheid aan te geven dan tot dusv.erro het geval was, dat de ring Leiden, van den Bond van Jongelingsvereenigingcn op Geref. grondslag op 24 September a.s. zijn 25-jarig ju bileum feestelijk zal berdenken. Den 22sten 's avonds zal ds. Douma, van Den Haag, vroeger alhier, voorgaan in een wijddngs- bijcenkomsl in do kerk aan de Hooigracht. Wij wijzen er nog even op, dat, in verband met de ODlangs plaats gehad hebbende grens wijziging onzer gemeente er vanwege het ge meentebestuur een nieuwe kaart van Leiden ver vaardigd is in tweo formaten en wel resp. op een schaal van 1 op 5000 en 1 op 1000. Gisteren had op do Havenhrug een aan rijding plaats tusschen tweo wielrijders, waar van do con een mand met eieren op zijn rijwiel droeg. Daarvan braken er vijftien. Do andere ■wielrijder was zoo royaal de schade te vergoe den. Daar er andera geen ongevallen uil voort kwamen, gingen do aangeredenen als goede vrienden heen. BINNENLAND, Dc Ziekfeverzcrgingswet. 'Als gevolg der onlangs te Utrecht gehouden vergadering van de Landelijke Federatie ter Be hartiging van het Zic-kenfondswczen, in welke (vergadering een bespreking plaats had over het onderwerp van wet tot regeling der ziekenver zorging, hoeft de Federatie thans een memorie aan de leden der Tweede Kamer gericht. Ter verklaring van het feit, dat de bezwaren en opmerkingen der Federatie zoo talrijk en ernstig zijn, wordt er op gewezen, dat do Fede ratie aan do besprekingen der Staatscommissie miet hooft kunnen ideelnomon, ondanks do door; haar ge'Jamo verzoeken. Het waagstuk der zickteverzorging in ver hand an et de ziekenfondsen is dientengevolge bijna geheel van één kant bekeken; op dc be langen der verzekerden de economische zwak keren, wier aantal door de commissie op vier milüoen wordt geschat is bijna niet gelet. Het wetsontwerp handhaaft Vlo vrije keuze, doch heft de verplichte deelneming op. Het handhaaft het verbod aan bestuurders en be ambten van fondsen, om invloed uit te oefenen op dc keuzo der leden, doch laat dokters en apothekers vrü. Betoogd wordt, dat de commissie heeft afge zien van het instellen van con onderzoek naar den stand van hel zieken fondswezen hier te lan de. Dal onderzoek achtte de commissie niet noodig. Zander verdere gegevens nam de commissie als vaststaande aan, dat het overgroole doel van de minvermogende bevolking van Nederland lid van een ziekenfonds is. Tegen hel handhaven der doktersfondsen be staat bij do Federatie groot bezwaar. Eén fonds in een gemeente of groote plaats; voor weinig bevolkte gemeenten één fonds over ca» district, alles desnoods met overheidssteun of ztdfs van overheidswege; geen doktersfond sen. geen ondomemingsfomfceii; dat zou dc ideale toestand zijn, waarbij van een sir yd met de doktors geen sprake meer zou kunnen zijn. Het wetsontwerp gaat uit van lijnrecht tegen overgestelde beginselen cm het is dus ondoenlijk een wijziging te ontworpen, die den idealen toe stand zou benaderen, zonder dat dan tevens bet goheelo ontwerp omgewerkt zou moeten worden. Is het dus thans vermoedelijk niet mogelijk een regeling, zooals de Federatie die het meest gowonscht zou achten, in de wel te brengen aan de verspilling van kosten, die bij de be staande regeling onvermijdelijk is, dient een einde te worden gemaakt. Daartoe is het noo dig, dal fondsen met minder dan een minimum aantal loden of verzekerden niet worden toege laten en dat aan alle fondsen in een gemeente of in een district de verplichting tot samenwer king kaai worden opgelegd. Ook is voor de specialistische ziekenhulp, voor tandheelkundige hulp, voor kraamvrou wen- en' kinderverpleging centralisatie, of al thans samenwerking noodig. Do Federatie heeft nagegaan door welke wij zigingen aan de bij haar gerezen bezwaren zoo veel mogelijk tegemoet zou worden gekomen. Het resultaat van dit onderzoek wordt in deze memorie ter kennis van de Kamer gebracht De memorie is cndcrtcekcnd door hol bestuur der Landelijko Federatie: Joh. Mulder, voor., Gouda; A. W. van Schaik, secr.. Utrecht; A. Kesnig, pemringm., Amsterdam; A. Kelderman, Deventer; W. Meijer, Amsterdam, en A_ van Gilst, Den Haag. De Arbeidswet Wanneer over ehkelo wekon de Arbeids wet 1919 in werking zal treden, worden nog niet ingevoerd de werktijdregelingen buiten fabrieken en werkplaatsen. Wel worden ook buiten deze inrichtingen, behalve in land-, tuin- en boschhouw, alle overige bepa lingen van de wet en van het onlangs afge kondigde arbeidsbesluit van kracht. De voornaamste daarvan zijn do volgende arti kelen eter wet: Artikel 9, betreffende verbod van kinder arbeid beneden 14 jaren of nog leerplichtig met een overgangsbepaling voor dortien- jarigen en voor die twaalfjarigen, waar voor een verklaring is afgegeven, dat voor hen geen plaats meer op school is na bet einde hunner leerplichtigheid. Artikel 11, betreffende kraamvrouwen, ten aanzien waarvan bepaald is, dat zij 8 weken rust moeten hebben, waarvan een minste 6 weken na do bevalling. Artikel 12, betreffende godsdienst-, /voort gezet, hcrhalings- en vakonderwijs, tot het ontvangen waarvan aan jeugdige peraonen ten hoogste 8 uren per week vrijheid moet worden gegeven. Artikel 67, betreffende arbeidskaarten, voorschrijvende, dat allo in een onderne ming werkende jeugdige personen en ge huwde vrouwen een arbeidskaart moeten hebben, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats. Voorloopig alleen voor fabrieken en werk plaatsen wordt artikel 68 van kracht bo- treffendo arbeidslijsten en arbeidsregisters, aangezien ook alleen voor deze inrichtin gen do werktijdbepalingen direct in wer king treden. Het arbeidsbesluit (algemeen© maatre gel van bestuur, als bedoeld in art. 10 der Arbeidswet 1919) bevat meerendeels bepa lingen reeds sedert jaren op grond der be staande Arbeidswet geldend zijn. Nieuw zijn o.a. de volgende bepalingen: Art. 4 c. Een persoon beneden 16 jaar mag geen transportdriewielen door trap pen voortbewegen. Art. 5 d. een persoon be neden 15 jaar mag niet in stukloon werken. Artt. 9, 10, 11, 12, 13 o-a 14. Bepalingen betreffende verwarming, zindelijkheid en drinkwater, die tot nog toe alleen golden in fabrieken en werkplaatsan gelden voortaan ten aanzien van jeugdige personen en vrou wen ook in artdero lokalen (keukens, win kels, kantoren, pakhuizen, enz.). Artt. 58, 59, en 60. In winkels en apothe ken, waar vrouwen of jeugdige personen werken, moet gezorgd worden voor zitgele genheden, luchtverversching, verwarming, privaten. Artt. 61, 62, 63, 64, 65, 66. In kantoren waar vrouwen of jeugdige personen werken moet gezorgd worden voor verliohting, luchtverversching, verwarming, luchtruimte privaten. Art. 67. In het kunst- en amusementsbe drijf moet voor vrouwen en jeugdigo per sonen gezorgd worden voor doelmatige naar seksen gescheiden kleedkamers met zitge legenheden en. waschgelegenheden en voor privaten. De werktijdbepalingan, die voor fabrle- ken of werkplaatsen behoudens do eerst daags te publiceeren afwijkingen zullen gelden zijn in beginsel8 uren per dag, en 45 uren per week. Zondagsrust, vrije Zater dagmiddag bedrijfsstilstand van 6 uren 's avonds tot 7 uren 's morgens, tén minste 8 afwisselende ploegen in bedrijven met contirm-arbead. salarisactie. •-i— Op het Zondag a.s. in Den Haag lie hou den „demonstratief salariecongrea'in de groote zaal van den Dierentuin, zullen als sprekers optreden do heeren.Ossendorp, lid der Tweede KamerNoordhoff, voorzitter van den Central en Noderl. Ambtenaars- bond, en Stenhuis, voorzitter van het N. Y. Y. Dit congres zal worden gevolgd door een straatbctooging, tot het houden waarvan do burgemeester toestemming heeft ver leend. Do stoet zal 's middags togen vior uren aan do Maliebaan worden opgesteld. Het congres beoogt, de salarissen der Rijksambtenaren in overeenstemming te brengen met die van do gemeente-ambtena ren in verschillende grootere gemeenten. Hot bestuur van den Bond van Techni sche Ambtégaren in Overheidsdienst heelt er bij den Raad van Ministers op aange drongen, in afwachting van een binnen korten tijd te doen volgen algeheel© sala risherziening, over 1920, oen maand salaris extra to doen uitkeeron mot een mini mum van f 200 en om in to voeren het stelsel van premievrijo pensioenen met terugwerkende tracht van af I Januari 1920. Namens het Algemeen Comité uit de Bon don van Overheidspersoneel is aan den Mi nister van Financiën en aan den tijdelijk voorzitter van den Ministerraad verzocht, voorstellen tot inkomstehveumcerdcring niet buiten overleg met de centrale com missie voor georganiseerd overleg in amb- tenaarszaken tot stand te brengén. Mon meldt, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden het beschermheerschap heeft aanvaard van het op 2-1 en 25 September a.s. te 's-Gravenhage te houden Twcedo Nationaal Cowgres voor do Weermacht van hot Nederlandfeche volk. Gistermiddag heeft Prins Hendrik een bezoek gebracht aan do brandweertentoon stelling te Arnhem. Z. K. H. werd ontvan gen en rondgeleid door den voorzitter, den heer Tuckerman In den tuin van „Musis Sacrum" werd een demonstratie van auto- brandspuiten gehouden. Daarna kcerdo do Prins per auto naar Hot Loo terug. De Bond van Ned. Schilderspatroons heeft zijn jaarlijksche vergadering gehou den in do groote zaal van den Dierentuin, in Den Haag. Do voorzitter van do afdee- ling 's-Gravenhage, de heer E. van Rij, ontving hot hoofdbestuur, do afgevaardig den en de leden met een toepasselijk woord in de voorzaal, waarna men zich naar do groote zaal begaf, waar de heer W. C. van As, bondsvoorzitter, den leden wel kom heette. Een commissi©, waarin voor den Bond do heeren J. Dorgcwaard, te Amsterdam, en P. Berkhout, to Zuïd-Scharwoudo, zitting hebben om tot een betere verdeeling van het werk te komen, ten cindo de" werkloos heid der gezellen te beperken, zal eerlang haar rapport uitbrengen ovenals do com missie, gevormd op initiatief van de vak- schoolleeraren, ten eindo to onderzoeken, welke de redenen zijn, dat het vak onder de jongeren zoo weinig beoefenaren vind. De heeren L. de Groot, te Rotterdam, en A. Schotel, to Dordrecht, zijn herbe noemd als leden der commissie van redac tie van het orgaan „Do Schilder". Onder leiding van den heer W. C. van As, te Somm'elsdjjk, is de algemeen© ver gadering gehouden. Do algemcene secretary de heer L. de Groot, uit Rotterdam, bracht verslag uit over den toestand van den Bond in het af- geloopen jaar. Het aantal leden bedraagt thans 2581. Gistermorgen verzamelden zich de verga.- derenden tot het maken van een rijtoer in den omtrek van Den Haag. In vijf-on-tach- tig rijtuigen werd een bezoek gebracht aan Wassenaar, het kasteel „Oud-Wassenaar", het Huis ten Bcech en het Haagscho Bosch. Aangenomen werd een voorstel, waarin het hoofdbestuur verzocht wordt, aan den betrokken Minister to verzoeken, Rijksamb tenaren, -beambten en -werklieden to ver bieden, in bun vrijen tijd, tusschen en na don dienst, vakwerkzaamheden to verrich ten anders dan in en aan hun eigendommen. Het hoofdbestuur beloofde, bij den minis ter hierop te zullen aandringen. Besloten werd, dat do volgende algemeene jaarlijksche vergadering gehouden zal wor den to Lccheru of te Arnhem. Do Minister van Arbeid heeft ver klaard, dat terecht B. en W. van Rotter dam terugstorting hebben gevorderd van do uit do werkloozenkas van do Landelijko Federatie van Bouwvakarbeiders in Neder land aan eenigo leden ten onrechte uitge keerde bedragen, totaal f 388.50. Bepaald is, dat dit bedrag binnen een maand in do werkloozenkas van genoemde federatie zal moeten zijn teruggestort. In do te Haarlem gehouden algcmeeno vergadering van den Nederlandsehen Stu- kadoorspatroonsbond is do contributie be paald op f 20. Tot lid der centrale vraag baak werd benoemd de beer G. J. Wog- kamp, te Almelotot lid van den ceiitralen raad de heer N. J. Vos, te Amsterdam. Aan genomen werd een motie, waarin de w en- schel ijkhead wordt uitgesproken, dat do bondsleden geen materialen zullen betrok ken van ongeorganiseerde stukadoors- patroons. In den Raad van UtTecbfc deelde de wethouder voor financiën mede, dat nog dit jaar is te gemoot to zien een. voordracht van B. en W. om over to gaan tot stichting van een gemeentelijke spaarbank. Volgens „De Msb." bestaat bij de R&- geering het plan om aan do Diocesane Fe deratie van hot Wit-Gelo Kruis in de bis dommen Don Bosch en Breda voor 1921 een subsidie van f 7000 te verleenen, alsmede om aan het Nedorlandscb Kankerinstituut een voorschot te verleenen van f 400,000 voor den bouw van eon nieuw ziekenhuis voor kankerpatiënten. To Maastricht is overleden, 57 jaar oud, do heer A. J. Kobben, lid van de Pro vinciale Staten van Limburg, lid van den Raad en voorzitter van de vereeniging „Pro Infantibus". Zijn opvolger in do Prov. Sta ten is de heer J. Klijnen en in den Raad mej. L. Spoor. Do overledene was vrijzin nig-democraat. Bij ""Koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester dor gemeente Noordbroek, do heer S. Edema, secretaris dier gemeente. De Tweede Kamer i£ bijeengeroepen.' ■op. Dinsdag? 21 September te drie uren. Aan de orde zijn: aanbieding der Staats begroting voor 1921, en hot opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. De Eerste Kamer zal Dinsdag 21 Sep tember a.s. te halfvier vergaderen. Op do begroeting van het Departe ment. van Arbeid voor 1921 zal een bedrag van 33 miüioen gulden werden uitgetrokken ten 'behoeve van den woningbouw. Dit be- zal voorkomen onder do buitengewone uit gaven ten laste van den Volgens „Het Volk" beeft do directie der Nedcrïandsche spoorwegen thans defi nitief bepaald, dat do gewijzigde (wintor)- dienstregeling niet zal ingaan op 27 Sep tember, bij bot in-werking-treden van den gewonen tijcJ, maar op Maandag 25 October. Het Ministerie van Buitenlandscho Zaken deelt ons mede: In verband met het feit, dat jot. G. Vissering, president der Ncderlandscho Bank, benoemd is tot vice-vaorzitter der door den Volkenbond te Brnssel te hon den Intern. Financieelo conferentie, is ge noemden heer bij Koninklijk besluit van 9 September I. 1. No. 64 eervol ontslag ver leend als vertegenwoordiger der Nederland scho Regeering ter genoemde conferentie, daar deze. functie onvereenigbaar ia met die van vice-vaorzitter der conferentie. De vertegenwoordiging der Nederiand- sche regeering tor Brusselsche Internatio nale Finaneieele conferentie bestaat thans nit do heeren: prof. mr. M. W. F. Treub, oud-Minister van Financiën, oud-Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage; mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd "Minister, secretaris-gene raal van hot,Departement van Buitenland- scho Zaken te 's-GravenhageC. E. ter Meu len, lid der firma Hope en Co., to Amster dam. Naar „Het Volk" verneemt, zal Minis ter Ruys de Beerenbrouck op de ontwerp- begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1921 een poet voor de burgerwacht plaat sen van niet minder dan ongeveer ander half millioen gulden. Voor Neerbosch' Wecsinrichting is van iemand te Nijmegen f 1000 ontvangen. Twee Nederlandsche genie-officieren zuUen eerlang een studiereis maken naar Frankrijk, ter beoordeeling, op de slag volden, van de ondervindingen in zake de versterkingskunst in den oorlog opge daan. Hot hoofdbestuur van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst, verte- gcwoordigrl door (lo lieercn Ticpen en Buur man, is op audiëntie geweest bij den Minister van Oorlog. Verschillende klachten werden besproken en ten slotte is gewezen op do verwarring op het punt van uitvoering der arbeidsvoorwaarden, als gevo'g van het feit, dat zooveel verschillende personen naar eigen interpretatie de voorschriften toepas sen. Den Minister werd in overweging ge geven een afzonderlijke afdeeling voor Ar beidszaken aan het Departement in het leven to roepen, van waar uit alle arbeidszaken worden behandeld. Indien dit aan alle De partementen tot staad kwam. zou het contact met het Ministerie van Arbeid gemakkelij ker zijn en veel vereenvoudiging worden verkregen. Den Minister was het denkbeeld sym pathiek en hij zeide toe het nader te over wegen. Naar „De Msb." verneemt, zullen de be palingen van do Arbeidswet, betrekking heb bende op fabrieken en werkplaatsen, in den loop van de tweede helft van October in werking treden. Bet in-werking-treden dezer bepalingen id vertraagd, doordat verschillende drukwer ken welke in grooten getale noodig zijn voor de uitvoering der wetsbepalingen, loc als arbeidskaarten, arbeidslijsten, enz. niet eera°r kunnen worden afgeleverd. Op den datum van het in-werking-treden der genoemde bepalingen van do Arbeids wet 1919, komt do Arbeidswet 1911 te ver vallen. UIT NED." OOST-INDIE.' De Deli spoorstaking. (OfEfcïeei). Do .Doli-spooratakmg wordt als geëindigd beschouwd. 50 pC't. van de stakers heeft het werk hervat. De Kloet uitbarsting. Veel Kïoetondememingen rapportccren een totalen kofficmisoogst ten gevolge van do Kloeteruptie. ZiOngenpest. Te Tosari zijn twee Japanners aan lon- genpest overleden. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. G. M., oud 18 jaar, dienstbod© te W a s- s e n a a r, had op 5 December 1919 uit 'die portefeuille van haar mijnbeer twee bankbiljetten van f 50 en twee van f 10 weg genomen. Bekl. die reeds meer gestolen had in haar dienstbetrekkingen, bekende het ten laste gelegde. Zij bad voor het geld een zilveren armband gekocht en bonbons. Do officier noemde dezo beklaagde een geroutineerde diefegge, die in al haar dien sten zich aan diefstal bad schuldig ge maakt en "eischte daarom drie maanden ge vangenisstraf^ AMSTERDAMSCH GERECHTSHOF. Iu hoojer beroep heeft terecht gestaan J. L'. wegens verduistering in dienst be trekking van f 43-5(X) ten jiadeelo van den Ncdcrl. Sigaren makers- en Tabaksbewerkcrabond, waarvan hij penningmeester was, door de Amsterdamscbe rechtbank veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf. Dc advocaat-generaal vroeg een jaar gevangen Jïisstraf. RECLAME. RUGPIJN BIJ JONGE MENSCHEN. Do menscheai boven de veertig weten, dat rugpijn vaak een nierkwaal aanduidt, maar jongo menschel» denken niet altijd hier over na. Jonge mannon wijten het dikwijls aan bun bezigheden en jonge vrouwen aan haar gpslacliti beide gevaarlijke en misleiden de gevolgtrekkingen, als do nieren de wer kelijke oorzaak zijn. Er is niets, wat dan meer onmiddellijke verzorging veredscht. Verwaarloozing sluit ernstige verschijnselen in zich als rheuma- tick, nier-waterzucht, steen, ontstoken nie ren cn blaas, ischias, spit, graveel en zelfB ongeneeslijke ziekten. Onmiddëllijko behandeling vereischt in sommige opzichten zelfverloochening. Vele van do zoogenaamd© genietingen dos levens zijn slecht voor do nieren. Zware maaltij den, alcoholische prikkels en ongeregelde gewoonten dragen bij tot vorming van over tollig urinezuur en tasten do tcere nier filters aan. En nog erger staat u to wach ten, als dit kwaaddoend vergif aan de nier- filtere ontsnapt en in de spieren, zenuwen; en gewrichten kristalliseert. Begin verstandig to leven c-n gij zult beginnen gezond to worden. Gij kunt uw herstel bevorderen door de meren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen to verster ken. Dit geneesmiddel dient uitsluitend voor het regelen en heelen dar nieren en blaas, cn gaat zoodoende de kwade gevol gen van urinezuur tegen. Do werkzaam heid der nieren wordt hersfce'd, het bloed weder gezuiverd, en do opgehoopt© vergif ten en vloeibare onzuiverheden werden ge leidelijk uit het lichaam verdreven. Op elke echte doos Foster's Rugpijn Nie ren Pillen komt het handels erk de man met zijn handen in do lendenen voor. To Leiden verkrijgbaar bij do bekende drogisten fl.75 per doos of f 10 per zes doozen. 9956 XVIII S^aniint-Tabïetten I 881 vernietigen de bacteriën van verkoudheid, influ.enz®;.anndg roodvonk enz., 1" mond en keel en beschermen i Qssnflstfrin9 BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. De Belgische minister Delacroix heeft een verklaring afgelegd over de verwijzing van de kwestie der schadeloosstelling naai; de commissie voor herstel: Den 15den Juli werd te Spa besloten, datj do vaststelling van de schadeloosstelling, althans de voorloopige uitwerking van dit plan, zou worden opgedragen aan een con ferentie, die te Genève zou worden gehou den, samengesteld uit twee ministers van ieder der vijf Ententemogendhedea en twee van de Duitscho regeering. In eenigo Fran- sche kringen had men bezwaar tegen deze conferentie, die niet door het verdrag van Versailles was voorzien en die zou hebben kunnen leiden tot nieuwe concessies. Om dit bezwaar te vermijden Iieb ik aan Mille- rand voorgesteld, aan do commissi© van herstel overeenkomstig het verdrag van Versailles het voorbereidende werk op to dragen, dat men aanvankelijk te Genève had willen verrichten. Wel te verstaan zou dc commissie van herstel, om dit werk uit' to voeren, to Parijs do gedelegeerden van de Duitsche regeering bijeenroepen. Later bijv. op 10 October, zou een conferentie, samengesteld uit vertegenwoordigers van do Entente-regeeringen, met do Duitschers kunnen vergaderen, om definitief de op lossing van de kwestie der schadeloosstel ling te regelen op de basis van den voor bereidenden arbeid, verricht door de com missie van herstel. Gisteren is do vergadering van den Raad van den Volkenbond in het Luxemburg paleis te Parijs begonnen. Vermoedelijk is dit zijn laatste vergade ring aldaar. In November toch wordt de zetel van den Volkenbond maar Genèvö overgebracht. In de eerste plaats werd dc kwestie van de Alandscilanden behandeld, waarvan de bewoners onafhankelijkheid eischen, welke eisch door do Finscho regeering wordt be* streden. Do Volkenbondsraad heeft, zooals be kend, 19 Juli 1.1. een commissie benoemd van internationale juristen tot onderzoek van de kwestie, welke heden haar rapport indiende. Na een minitieuzc beschouwing, is deze commissie tot do conclusie gekomen, dat de Alandscilanden niet onder Finsche sou- voreiniteit vallen, daar do Finscho grens zeer slecht is afgebakend. Wat niet betee- kent aldus wordt in het communiqué van den Volkenbond gezegd dat de Fm-,' scho regeering, die den Volkenbond alleen om raad vroeg, voor de toekomst geen vrij heid van actie behoudt. B Uit deze beslissing moet niet de conclü- sio getrokken worden, dat in het vervolg alle ontevreden volken, zooals Ierland, stv tisfactie bij den Volkenbond zouden kun-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2