Bij de uitoefening van de kustvisscherij zijn deze week minder goede resultaten ver kregen. Slechts twee keeren konden de vaartuigen uitzeilen. De besommingen va- yiceren van f 40 tot f 70. Niettegenstaande materialen steeds duurder worden lieerscht er alhier in de bouwvakken een groote bedrijvigheid. Hoewel <fe vooruit-zichten met betrek king tot de baringvisscherij niet rooskleu- ig zijn, blijven de prijzen van de haring sta tionair. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat hieruit kan worden afgeleid, dat de vooruitzichten in Duitschland niet geheel hopeloos zijn. In de bokking-rookerijen heerscht al hier o»p dit oogonblik een ongekende druk te. In deze bedrijven wordt bijna dag en nacht gewerkt. Vele handen vinden zoo doende weder volop werk. KOUDEKERK. De Vereenigin-g „Ckris- itelijke Ziekenverzorging" hield haar derde .vergadering. De voorzitter, ds. Israël, opende haar. Uit het verslag der secretaresse bleek. Öat in het afgeloopen jaar verstrekt waren: .warme spijzen aan 20 persenen, 280 dagen. (Bovendien 648 L. melk, 137 eieren en 87 por ties vleesch aan andere patiënten- Volgens re kening en verantwoording der penningmeea- tereeso waren die on'tvagsten f219.62 en de Uitgaven 216.88, zoo dat het batig saldo was f 2.74. Het bestuur, dat moest aftreden, werd bij 'acclamatie herkozen en Het zich do herbe noeming welgevallen. Hierna werd de (verga dering door ds. Israël met dankgebed ge. «loten. Uitslag loting voor de Nat. Militie, lich ting 1921- 1. J. N. Koot, 2. K. Vonk, 3. A. de Jong, 4. J. Seliellingerhout, 6. W. Th. Kraan, 6, A.' C-oirts, 7. W. Wille, 8- D. Vergunst. Do Ohr. Zangvereeniging „Koudekerks .Gemengd koor", heeft per motorboot een uit- fltopije gemaakt naar Den Haag en Scheve- hingen. LISSE. s Met ingang van den datum, .waarop zij hun betrekking zullen aanvaarden, Zijn benoemid tot leeraar aan de Rykstuin- bouwschool de heeren B. Donk te 's-Graven- hage, en O. de Wit, 'te Oud-Karspel. NIEUWKOOP. De uitslag der loting voor de militie is als volgt: 1. T. P. Nieu- wenhuizen, 2. J. Leliveld, 3. J. de Beer, 4. G. Kuyf, 5. A. Fokker, 6. N. P. Zwart, 7. J. van Leeuwen, 8. M. J. N. v. d. Weyden, 9. A. Slingerland, 10. C. Schellingerhout, 11. H. J. A. Valintin, 12. H. J. Vink, 13. M. Leliveld, 14. J. den Hollander, 15. J. M. G. van der Weyden, 16. S. Schouten, 17. M. Kwakkenbos en 18. G. Hoogerwerf. Nos. 1, 3, 4, 7,13, 14,16 en 17 hebben broederdienst. NOORDWIJKERHOUT. -< De Oranje- Vereeniging kocht vele fraaie en kostbare prijzen aan voor 't aanstaand volksfeest. Alles is gratis te bezichtigen bij de firma Van Leeuwen- Voor den étalage-wedstrijd is veel animo. Een dames-comité zal de prijzen toe kennen. SAjSSBNHEIM. Nu de avonden al weer langer worden en binnenkort de lamp halfvijf 'a avonds het zonlicht moot vervangen, komt er voor de jongelui, die de dagschool hebben vaarwel gezegd, weer gelegenheid deel te Bemen aan het herhalingsonderwijs. Waar de .wetgever de gelegenheid biedt van dit onder wijs te kunnen profiteeren, is het de plicht ,van de ouders hun kinderen er aan te laten 'deelnemen. Immers wat wordt het geleerde spoedig -vergeten, als het niet wordt herhaald en onderhouden! Hiervoor biedt het herha lingsonderwijs een mooie gelegenheid- Op straat woridt zoo weinig goeds geleerd. VOORHOUT. De eere-voorzitter, de heer 0. Oolijn, van de Oranjevereeniging alhier, ontving op een telegrafische geluk- wensch, bij gelegenheid van de feestelijk heden dezer dagen H. M. gezonden, een clankbotuigend sohrijven. WASSENAAR. D heer A. G. Kroller, ate hier, is gekozen tot commissaris van de Heide- Ifaatischappij. ZWAMMERD'AM. Tot hoofd der Nutsfröbelsehool alhier is benoemd mej. Grader., te Vught-. Haar functie wordt hier tijdelijk waargenomen dcor de -vroegere helpster Gr. Sprey. Z0ETERW0UDE. Naar wij vernemen is er een Dieuwe oproeping gedaan, tegen ver hoogd salaris, voor sollicitanten naar do be trekking van 1ste ambtenaar ter Secretarie. iA.s. Woensdagmorgen o-m negien uren zal ten een Raadsvergadering gehouden worden. .Op de agenda staat o.a. vaststelling rekening Wver 1919 en aanbieding begrooting voor 1921, Belanghebbeniden zij er op gewezen, dat ze hun machtigingen voor het voorhanden bobben van vuurwapenen moeten vernieu wen, daar er door de politie streng op gelet wordlt of de oude machtigingen nog van kracht zijn- Het primitief kohier van den hoofdelij- iken c-mslag 1920 bevat de namen van 823 aan- geslagenen met een totaal belastbaar inko men van fl.3G5.940. f KERKELIJKE BERICHTEN. Lisae, Ned.Herv. Kerk: Zondagnamidid-tfg jte halfidrie ds. Bolkenstein, van Katwijk-aan. Zee- Doopsbediening. Rij nsb'ur g, Ned.-Herv. Gem.: Zondag morgen 'te half tien, ds. Beekenkamp, Van Lei- iden; "s namiddags te ha-lfdirie dis. H. van Dru- ten, Afseheidspredikatie- Geref. Kerk- Zondagmorgen je halftion en rp avonds te zes uren, ds, R. Hamming, van Doorn. Burgerlijke Stand. Omstreken. HAARLEMMERMEER Bevallen: A. van der VïugtZootendaal Z. A. SpeIjkerHom an p. T. HeijstofcVan Vuren Z. M. D. Prins De Pans D. 8. van <1 enBoogaard.—Den Ouden D. M. Etectok—Van Ariml D. D. M- TcarrpevtStaaaen D, J. A van de Hengst Bdktxéi B. 0. 0. <fe PaepeÖamaert D. W. do VormerVan den Ochtend D. T. do GrootStapel D. M. E. LuijbonVan der Wiel Z. C. de HaanOlivier Z. Ondertrouwd: J. J. Riemsdijk 22 j. on II- Trefefrs 21 j. A. J. van Zwictcn 39 j. en A. B. van Zwieten 22 j. P. de Jong 24 j. en N. van Elswijk 19 j. Gehuwd: C. do Vries wedr. 50 j. en J. S. Koop man gesch. 42 j. H. F. Königsmann 32 j. en A. de Beurs 29 j. F. A. Dol 25 j. eu E. Groe- newoud 26 j. L. J. van der Leer wedr. 60 j. on N. Lievaart wedo. 57 j. Overleden: Anna Vcrkuijl 79 j. wede. van A. Colijn. Siemtje Bloomer, 6 w., D. van A. Bloemer. Antkonio Arie van Wijk 57 j. ongeh, Emmetjo van Boem, 14 j., D. van K. van Beem. KATWIJK. Geboren: Annetje, D. v. J. C. Zuijderduijn en A. v. Duijn. Janna, D. v. M. Post en J. v. Tol. Maarten Z. v. J. v. d. Bent en C. v. Duijn. Loendort Cornelia Z. v. P. J. v. d. Oever en J. v. d. Oever. Aalljo D. v. J. v. Rijn en A. Kraaijenoord. Maarten Z. v. IJ. v. d. Plas en L. Meijvogcl. Johan nes, Z. v. F. d. Hollander en L v. Rijn. Geortjo D. v. D. v. d. Plas on G. Kraaijenoord. Arondjo D. v. J. v. d. Boon en A. d. Vreugd. Lydia D. v. E. Meijvogcl en J Kuijt. Arendje, D. v. H. Remmclzwaal en A. v. Vel- sen. Weinljc D. v. W. v. Duijn en D. A. Duij- venbodo. Ondertrouwd: J. Burgerhout en T. Korleweg. P. v. d. Oever en C. Houwaard. C. Imt- horn en M. Kuijt. N00RDWIJK. Geboren: Pieler, Z. van A. v. Beelcn en P. v. Beelen. Grietje, D. van W. Hoek en J. Zuidhoek. Maria Margarotha D. van J. de Groot en W. Brouwer. Jo hanna D van Jae. v. Duin en J. Plug. Cor nelia Johanna, D. van L. Hoogoveen en C. M. v. d. Kleij. Ondertrouwd: Franoiscus Joannes Maria Rö- vekamp 24 j., te Amsterdam, en Wilhelmina Johanna van den Ham, 19 j., te Noordwijk. Johannes Franciscus van den Berg 23 j. te Noordwijkerhout, en Johanna AKda v. d. Berg, 21 j., te Noordwijk. Simon Johannes Zand- voort, 62 j., to Noordwijk, wedr. v. Gatharina Haster, en Din a Tihout 40 j., te lasso, onlangs te Bloemendanl. Jacob van Wonw, 31 jaar, te Noordwijk, on Anna Anker, 23 j., te Leider dorp. Getrouwd: Albertus Steenvoorden 43 j., wedr. v. Th. v. d. Wiel, en Maria Frederika Heere mans 34 j. Overleden: Petronella Johanna Vogel, 20 j., tijdelijk alhier, wonende te Amsterdam. Wil lem Koeman 48 j. Anna Maria Alkemade 23 j., D. van W. Alkemade en A. Alders. UIT ONZE STAATSMACHINE Eleclrlciteitsvoorziening. (Nadruk verboden). Het gebruik van Electrioileit voor licht en kracht i9 in betrekkelijk weinig jaren verbazend toegenomen. De crisistijd heeft daartoe in ze kere male meegewerkt, maar ook algescheiden daarvan is de vraag naar electriiicatie van be- staando en niouwe inrichtingen steeds sterker geworden. Behalve voor verlichting is de elec- trierteit noodig voor allerlei particuliere en openharo instellingen: fabrieken, tramwegen, spoorwegen, haveninrichtingen, bemalingen en nog veel meer. Dc vraag heeft zich opgedaan, of het niet op den weg van den Staat lag, om, zooal niet do electriciUritsvoorziening rechtstreeks ter hand te nemen, dan toch do opwekking van stroom en do primaire voorlgeleiding daarvan te concen- troeren. Die vraag heolt do tegenwoordige Regeering bevestigend beantwoord en in het voorjaar van 1019 word een Staatscommissie ingesteld om het boven aangegeven onderwerp nader uit te wer ken en een plan voor zulk een algemeen© elec triciteitsvoorziening voor te stellen on daarbij te overwegen, in welke gedeelten van bel land met do uitvooring van dat plan moest worden be gonnen; wat do -direct noodigo kosten zouden zijn; hoe deze tak van dienst zou moeten wor den ingericht en hoe dezo aangelegenheid tot een spoedige oplossing kon worden gebracht. Die Commissie is nog in den loop van het jaar 1919 met haar rapport gereed gekomen. De conclusie, waartoe de Commissie kwam, was ongeveer de volgende: De Staat dient voor de gehecle productie van Electriciteit te zorgen, door do opwekking er van in groote centralen, die door hoogspan ningsleidingen verbonden, zijn. Zoodoendo zal er groote besparing kunnen plaats hebben, omdat, al naar do behoefte de oapaoileit en de produo- tio kan vorgroot of verminderd worden. Want dit ie het nadeel van de afzon derlijko kleinere centraten, die op zichzelf staan, dat zij min of meer verkwistend werken, totdat slechts een deel der beschikbare energie misschien een af nemer vindt en de machinerie onvruchtbaar werk doet en de grondstoffen nutteloos ver bruikt worden. Behalve over do bovenbedoelde centralen en haar hoogepanningsverbindingen en leidingen, moet do Staat ook de beschikking hebben over do ondoretations, van waar uit de afzonderlijke godeelten van hot land voorzien worden. Zulk een hoofdvoedingsstation zal elke provincio er tenminste één hebben en van daar uit kunnen de gemeenten worden voorzien. Het Rijk is dus als het ware de fabrikant, de provinciën zijn de 'grossiers, de gemeenten de kleinhandelaars en de ingezetenen de verbruikers. Beter dan Rijk of Provincie kan de gemeente dc burgerij in haar vollen omvang overzien en haar behoeften beoordealen. Het Rijk zou dso do maximum tarieven kun nen vaststellen, waartegen de Provincio aan do Gemeente en dezo aan de burgerij kon leveren, maar naar beneden toe zou afwijking van die prijzen geoorloofd moeten zijn. Maar als eens een grootgebruiker, bijv. een groot-industrieel of een spoorwegmaatschappij of een polderbestuur, niet op aannemolijko voor waarden zijn electrioitcit kon betrokken van do Gemeente, dan zou hij zich tot do Provincie of in het uiterste geval tot den Staat kunnen wen den en dan langs oen speciale leiding hetzij van de Centrale, hetzij van het provinciale onder- etatlon zijn benoodigde energie kunnen betrek ken. Ook kan de provincie stroom leveren voör intercommunale inrichtingen, bijv. polderbema ling, tramwegen, waterleidingen e. d. g.; zelfs zou de Staat dat kunnen doen en ook moeten doen, waaxTstr het een complex van gemeenten betrof in een pj-QYincic, die geen provinciaal be drijf heelt; want overal kan maar opeens bel stelsol Worden ingeroerd. Tot zoover het plan der Commissie. De Mi- nistor neemt die rodeneering in hoofdzaak over, maar wijkt in twee opzichten daarvan ai. In plaats van „de Staat" wenscht hij to lezen oen „Centraal liohaam", en hij denkt zich als zoo danig een „Naamloozo Vennootschap" een bedrijfsvorm, waarop ook de Staatscommissio do aandacht had gevestigd waarin de Slaat zooveel aandcelen zou hebben, dat hij niet door een combinatie van andere aandeelhouders zou kunnen worden overstomd. Dio andero aandeel houders zouden dan zijn de Provinciën, do Ge meenten en bedrijven, dio door do Kroon zijn aangowezen of toegelaten. Do Cominissio stelt zich vorder voor, dat ge meenten, die zelf reeds oen belangrijke Cenlralo mochten hebben, buiten do regeling moesten blij ven en dus tot op zékere hooglo dezelfde rechten moeten bohoudon als het Centralo lichaam, wat betreft stroomlcvoringzij vreesde, dat, bij oou overwegenden invloed op beslissingen van do zijde van den Staat," do provinciën en gemeen ten weinig geneigd zouden zijn om aandcelen in een mogelijke N. V. te nemen, zoodat de Staat vrijwel dc eenigo aandeelhouder zou zijn. Ook hiermee is dc Minister hot niet eens. Het laatste zou zich alleen dan voordoen als werke lijk reeds beslaande centralen haar rochten be hielden of daarvoor plaats overbleef. De Mi nister heeft echter in het ontwerp in art. 3 de bepaling opgenomen, dat anderen alleen hoog spanningsleidingen mogen hobhon en werken tot het verdeelen van cleclrïciteit mogen aan leggen, als zij daartoe concessie ontvangen van den Staat en dat het dus aan anderen dan do concessionarissen (art. 5) vorbodon zal zijn zulko inrichtingen en workon aan to leggen of te exploileeren. Alleen kan aan reeds in bedrijf zijndo inlichtingen verlof worden gegeven met do exploitatie voort to gaan, zoolang zij het be drijf niet belangrijk uitbreidon, di. niet als lastige ooncurrenten optreden. Willen dan de provincies of de gemeenten of bedrijven, waarin dezen groeten invloed hebben, medezeggingschap hebben, dan zullen zij wel genoodzaakt zijn aan deelhouder van do te stichten N. V. to worden, al zal dan ook do Staat daarin het hoogste woord kunnen vporen. Do Staat toch zal, vol gens den Minister, in do N. V. deelnemen voor 10 millioen, ten deelo te voldoen door den in breng van aan het Rijk toebehoorendc Centra len. Zoowel de Commissie als de Minister zijn van meening, dat met do uitvoering van het plan spoed moet wordon gemaakt. Wel zijn er op het gebied van het clectricitoitsvraagstuk nog aller lei onzekerheden en zou het daarom de vraag kunnen zijn, of het niet beter ware, de provin ciale bedrijven zich te laten ontwikkelenmaar alleen do grootsto concentratio waarborgt de grootste economie. Laat men elk vrij, provincie, gemeente en nijverheidsbedrijf, dan zal ieder tol uitbreiding ter. voorziening in steeds Hom- mendcr behoefte overgaan en er zal heel wat kapitaal nutteloos worden vastgelegd. Bovendien, hoe zouden bijv. spoorwegen aan cleclriciteit komen, als zij die van verschillcndo provinciën of gemeenten moesten betrekken Zij zouden dan allicht zelf een centraio bouwen en daardoor op nieuw kapitaal vastleggen. In den oorlogstijd is vaak door gebrek aan mate riaal niet tot uitbreiding overgegaan van be slaande inlichtingen. Nu zou dat kunnen ge- beureu. Maar daarom juist moet ook nu met spoed do concentratio ter hand worden geno men, als daartoe besloten wordt. Hoo langer men wacht, des tc meer kapitaalverspilling. Als adviseerond lichaam in zake do electrici teitsvoorziening wordt ingesteld een Electrici- teitsraad, waarin de Commissarissen dor ven nootschap tot ten hoogste een derde der leden zitting zullen hebben. Al het overige bclreffendo dezen Raad wordt bij algemeonen maatregel van bestuur geregeld. SPORT. GOLF. N Gisteren werd te Noordwijk de wedstrijd oiu den Palace Cup beëindigd. Halve eind strijd: H. Kessler (22) al. jnr. A. Calkoen (eer.) met 3 en 1E. Cremera (8) sl. iwoldring van der Hoop (22) op de 19de hole Eindstrnd: E. Cremera sl. H. Kessler op de 9de hole. De heer, Cremer wordt dus houder van den beker. Hierna had een foursomes vlaggenwedstryd medalply over 18 holes plaats. Er waren -10 deelnemers. De 1ste prijs werd behaald door jhr. A. Calkoen en Frl. van Meeuwen; de 2de prijs door, E. Cremera en me"]. .Van Heukefom. CRICKET- Telegraaf bekerstrijd. Tot besluit van het cricket-seizoen wordt mor gen do finaio voor den Tolegraafbekër in Den Haag gespeeld. Het gaat, evenals verleden jaar, weer tusschcn de oudste clubs hier to lande. Bestond er verleden jaax al een groot verschil in kracht tusschon H. C. C. en R. W., dót jaar 'is het niet minder, wat zioh zokor wel uit in de plaatsen op den competitieladder. H. C. C. werd kampioen, terwijl R. W. nummer laatst je. Toch is er bij.R. W. een verandering ten goede te bespeuren, wat o.a. Haarlem en H. C. C. zelf ondervonden, welke zioh met een draw tegen do oudste Haarlemscho Ver. tevreden moesten stellen. R. W. heeft de eer H. C. C. haar cenigst vcr- liespunt too to hebben gebracht, daar do Hage naars de overige negen wedstrijden wonnen. Verleden week toonde H. W. dat zij met behulp van enkele oudere spelers het nog tot oen aar dig totaal kan brengen. Wanneer het weer nu wat meewerkt waartoe het alle kans heeft, gezien den toostamd van het oogonblik, dat we dit overzicht schrijven, zullen wo nog van een aardigen strijd te genieten hebben, welke ten 9loito H. C. C. wel als overwinnaar zal aan duiden, hoewel wij vermoeden, dat H. C. C. niet volledig zal uitkomen in verband met de Zilveren Voetbalwedstrijden, waarvoor H. V. V. m;0Tgeh moet spelen. KORFBAL. Wij kunnen dit keer helaas géén "geHoorlijk overzicht geven, daar de N. K. B. in gebreke ia gebleven ons het off. orgaan toe te zenden. Op ons herhaald verzoek „Korfbal" toegezonden to krijgen, zweeg het bestuur., Misschien dat een oponlijk geschreven woordhelptI De wedstrijden, die door de Leidenaare ge speeld moeten worden kunnen wc gelukkig door informatie nog medcdcelen. Vitesse (L.) moet naar Amsterdam voor de Zilveren D. T. V.-vaas-wcdstrijdCn. Veel ge luk kunnen wo haar niet voorspéllon, daar ons het XII-tal op het oogonblik te zwak lijkt. Fluks II speelt haar eorsto 2o klaaso coinp.-wodstrijd alhier tegen H. S. V. II. Ook voor dit twaalf tal kunnen wo geen zege voorspellen, daar zij door hot afslaan van spelers aan het oersto zoor verzwakt is.- Ten slotte vernamen wo, dat Fluks I vermoedelijk een „friendly fame" tegen D. 0. S. 0. zal spelen, als laatste wedstrijd voor don heer v. Zimmercn. WIELRIJDEN. Leidschc Ren- en Toerist-Vereeniging „Swift". Morgen zal de 3de en laatste wedstrijd over 20 KM. om de zilv. Olympia-madaille worden verreden. De start en eindstreep is bij het Haagsche Schouw. Samenkomst in heb clublokaal. ATHLETIEK. Holland en Denemarken. Naar de „N. Crt." verneemt, zal het vol gende seizoen een Nederiandscba athötiek- ploeg op uitnoodiging van de Deensche athle- tiekorganisatie in Denemarken uitkomen. Het ligt in de bedoeling der Nederlandsche en Deensche athletiekorganiéaties een jaarirjk- sche ontmoeting'tusschen "de sportsman van heide landen in het leven te roepen, mét dien verstande, dat de wedstrijden om het jaar in Nederland en Denemarken zulle'a plaats hebben. MEDISCHE BRIEVÊiT" Verkalking. Wij willen thans een oogenblik stilstaan met elkander brj bovenstaand onderwerp. Het is ditmaal niet een willekeurige greep uit de vele onderwerpen, die een bespre king overwaard zijn. Eén mijner getrouwe lezers van de „Medische Brieven" ont moette ik dezer dagen en deze wilde gaar ne eens ieta weten over de „Verkalking", dio plaats vindt in ons lichaam. Aangezien ik vermoed, dat deze bovengenoemde lezer de tolk is van veleD, wil ik dan ook jnet ge noegen aan zijn verzoek voldoen. Zonder twijfel heeft de verkalking van ons beenderenstelsel en ons bloedvaatstel sel, om slechts enkele der voornaamste te noemen, langen tijd de aandacht der ge neeskundige wereld getrokken. Het was dan ook een zeer vreemd verschijnsel en onwillekeurig drong zich do vraag naar voren: Waar komen die stukken kalk vandaan 1" Het zou mij te ver voeren de zeer vele theorieën, ten deele juist, ten dec- le onjuist, hier op te sommen en kan ik dan, uit een practisch oogpunt brschouwd, volstaan met u het eindresultaat hiervan mede le deelen. IVij weten hedc-n ten dage. dat de voeding een buitengewoon gewich tige rol speelt bij de kalkvorming Immers, velo vaste en vloeibare voedingsproducten bevatten kalk en nadat vele schjikundigc processen zich hebben afgespeeld! waarop ik hier moeilijk kan wijzen, komt deze kalk opgelost in het bloed en in verschillen de weefselvloeistoffen te land. Ons been derenstelsel is hier zeer bloedrijk. Een ieder uwer, die wel eens bet ongeluk heeft gehad een been te breken, weet dit uit éigen ervaring, en zal zich zonder twijfei nog wel de enorme onderhuidsche bloeding herinneren, die binnen betrekkelijk korten tijd ontstond. Wij hebben dit ook te zanien besproken, toen wij de beenbreuken bo- handelden. De kalk wordt nu in meerdere of min dere mate in het beenderenstelsel afgezet. Ook liet been op zichzelf is niet standvns- tig, d. w. z.. er wordt steeds oud materiaal opgelost en nieuw gevormd, zoodat een mensch na ongeveer zeven jaar een geheel nieuw beenderenstelsel bezit. Er heeft nu steeds een wisselwerking a.h.w. plaats tus schcn de beennieuwvorming, de oplossing van oude beenstof en de afzetting van kalk Op jeugdigen leeftijd treden de beide eer sten veel en veel meer op den voorgrond, terwijl wij maar zeer weinig kalk aantrof fen. Dientengevolge ie in onze jongelings jaren het beenderensysteem ook veerkrach tiger. Heb gebeurt nu echter nogal ccna bij het kind dat deze wisselwerking spaak loopt en ook de betrekkelijk geringe hoe veelheid kalk. die altijd aanwezig bqhoort to zijn, nog ontbreekt. Het beenderenstel sel wordt dan te buigbaar, en kan ook de romplast niet mear voldoende dragen. Wij treffen dit aan bij.de z. g. n. „Engelsche" ziekte of Rachitis. Men spreekt van „En gelsche" ziekte, niet omdat deze zooveel in Engeland zou voorkomen, doch omdat een Engelschman het eerst onze aandacht op dezo aandoening gevestigd heeft, en ons een inzicht in het volgen dezer ziekte heeft gegeven. Hoewel gelukkig betrekke lijk zeldzaam, vinden wij een stoornis in de bovengenoemde wisselwerking ook bij volwassenen. Toch heeft men gemeend haar als een afzonderlijke ziekte te moeten be schouwen en haar den naam gegeven van „Be^pvenveeking" of „Osteomalacia". Vooral in het Noorden van ons land Friesland in het bijzonder treft men haar af en toe aan. Aangaande de oozaak nu van deze stoor nissen zijn wij nog betrekkelijk sober inge licht, hoewel het evenwel begint te dagen aan den horizon en tal van organen, waar onder de geslacht-sklieron, do bijnieren, de schildklier, een belangrijk woordje hebben mee to spreken. De beenderenverkalklng geeft, wanneer zij binnen normale grenzen zich beweegt, geen verschijnselen. Is deze te gering, dan zal het been gemakkelijker doorbuigen, en is deze te groot, dan zal de betrokken per soon bij een stoot of val, die goed aankomt weor kans loopen, het bot, dat in het spel is, te breken.. Behalve nu in ons beenderenstelsel, wordt ook in tal van andere organen en systemen kalk afgezet. Ik noemde in het begin vaD mijn bespreking reeds het bloed vatenstelsel als een der voornaamste, u vaalverkalking is een ieder uwer natuur! lijk bekend, een proces, dat, evenals (]8 beonderonverkalking met den ouden da? vrijwel gelijken tred houdt. Voorts zou if afbreuk doen aan één of ander orgaan wanneer ik hierbij in détails zou treden In elk denkbaar orgaan kan in grooter oi kleiner hoeveelheid kalk wordon afgezet Het spreekt van zelf, dat het tevens af! hankelijk is van de plaats waar deze afgezet wordt, of dit alles stoornissen met zicH mcdesleept. Zoo hebben wij dus gezien, dat, hoewei nog vele vragen open staan, die op een antwoord wachten, wij ook op dit punt een duidelijker inzicht hebbon verkregen. Ik hoop hiermedo aan het. verlangen van mijn geachten lezer en wellicht van velen met hem voldaan te hebben. VRAGENRUSRIEK. Abonné. Gewoonlijk trouwt men in do plaats, waar, 'de bruid woont. Maar nion kan, als daartegen beswaren bestaan, het domicilio van de b> uid wel eenigen 'tijd verplaatsen door het verhuishiliet op te vragen en te deponeeren op het bureau; van den Burgerlijken Stand van do ge meente, waar. men liefst trouwen wil. Een en ander met den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand to bespreken'. j o n g o fu'f f r o u w. Inderdaad ont sieren puistjes uw gelaat. Zy komen echter, uit het gestel voort, en daarom helpen uit; wendigo middelen in deu regel niet U zult het best doen den huisdokter te raadplegen .Wasschen met Eau-de-Cologne wordt ook wel eens aanbevolen. Of het middel helpt, durven wij niet zeggen, 't Is eens ie pn> beeren; kwaad kan het in ieder geval n'eti C. S., te U. Er. is te Leiden een Voogdijraad gevestigd. Secretaris is - rcr. P. Briët, Steenschuor 14. H., te H. Zeker, is het geoorloofd voor, iemand, die buiten woont, om ie Leiden melk te venten. Er zal echter door den keuringsdienst wel eens een monster wor den genomen en aio de melk is vervalscfit of geroomde melk voor volle melk wordt verkocht, loopt u er in. Zorg daar dus voor. Wend n tot mevrouw Eerdmacs— De Holl, Plantsoen 71. H. L., te L. Speciaal Christelijke too- ncelstukken (geen z.g. „samenspraken1') kennen wij niet. U kunt bij een boekhand*! laar wel een catalogus van tooneehverken ter inzage vragen en, voor zoover de titel beslissend is, er van uw gading uitzoekec. Een verzoek om subsidie aan den Ge meenteraad moot op gezegeld papier gé- richt worden aan den Raad. Adres: het .College van Burgemeester sp Wethouders, U kunt het per post en ook persoonlijk op het Raadhuis bezorgen. Of eereleden eener Zangvereeniging meerdere rechten bobben dan donateurs, lukngt af van de bepalingen dienaangaande in liet reglement der Vereeniging. In den regel hebben donateuro niet anders le doen dan de Vereeniging geldelijk te steunen. Or. Sohw., le O. Brood, (witte en tar we) bakken gaat vcor een huismoeder, dia een behoorlijk gasfornuis heeft, wel, mair beschuit bakken ls minder gemakkelijk en kost ook meer gas, terwijl de bereiding van het deeg mede meer zorg verdacht. Wij zouden het u niet aanraden. Wij geloovop bovendien, dat het u niet voordceliger zaJ uitkomen. K. L., te O.-*-Het Bouwkundig Week blad. Uitgavd: Mouten enjCo., Den Haag J. B., te L. 't Is het beste, dat u dit bij een boekhandelaar waagt. Abonné M. R., to L. Zeker kunt u zelf uw koffiebooiien branden. U moet daarvwS; een ijzeren pot of pan nemen (een geëmail leerde kan er niet tegen), deze van binnrti met vot insmeren on daarin de ongebrande boonen doen, die u al roerend met een spaan of lepel verhit, zoolang zij de door u verlangde bruilie kleur hebben verkregep Als hgt kan op een open plaats, anders dp keukendeur openhouden, want de lucht die ontstaat, werkt op- do oogen. Joh. M., to A. a. d. R. Om lid to wor den van do Vereeniging tot Bescherming van Dieren kunt gij u aanmelden bij me vrouw Van Poelgeest-Brand, huize „Ouder zorg", te Leiderdorp. Om procos-verbaal t« kunnen opmaken bij gevallen vandieren mishandeling mpet men, onbezoldigd veld wachter zijn. Wij geiooven, dat daarvoor wol de gelegenheid is, als men dit verzocht Begin echter eerst met u als lid op te geven'. A. H. B., te O. Mevrouw KriestSlok, Hugo-de-Grootr-st-raat 22, zal u daarover kunnen inlichten. A. do B., te W. Vermoedelijk staat dj ren, waarin de kippen zijn, op vochtige^ grond en eon toohtige plaats. Zorg, dat dj grond, waarin de dieren rondwoelon, droeg is door er zand of beter nog kaf in te doel Verder waken tegen tocht en de dieren ip do gelegenheid stellen zich in de zon te bl$r kéren. Een beetje te-rpentijnolie door het voer mengen. Als do dieren het erg te pav ken hebben baat een en ander misschien niet meer. Do nog niet aangetaste dierep verwijderen, om verdere besmetting ,e voorkomen. B. W. F., te L. U hebt geen recht op die vier dagen loon. De opzegging uw betrekking was alleen mogelyk teg» den eersten van de piaand. J. v. 0., te V. ,Voor, ean dagdienst- bode zijn geen verpleegkosten' verschuldigd- Bij ziekte gaat hét loon nog een week door- J. v. E., te W'. Daarvoor moet o zich wenden tot de Huurcommissie, die he slist, of er. termen voor de \c-rhooging bB' slaan. Vooral niet cp eigen houtje ver; hoogen; dan moet u het toch' weer terug betalen en krijgt u nog boete bovendiC)- B., te H. Ook meerderjarige kinder® hebben, zoolang zij den leeftijd van Herte jaar, nog niet hebben bereikt, voor het jri" woljjk toestemming hunner, ouders noen },- Wordt die niet gegeven, dan kunnen de tuaschenkomst van den kantonrechter roepen. De ouders kunnen hét hnwc-lgk >- tegenhouden.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 6