O E L VOPISA- TAM&P/kSTA AGENDA VAM DE WEEK. Zondag: „Do Burcht" (of „Do Graanbeurs") .Openlucht-samenkomst van Yrijz.-Godsd. voor Leiden on Omstreken. Van 3 uur tot halfzes. Leger des Heils: Bidstond 7 uur. Beih- gingsdienst 10 uur. Openluchtmeeting half- .vier. Verlossingssamenkomst 8 uur. „Patrimonium": „JerueP. Hei igmgsdierisS 10 uur. Volkssamenkomst halfzeven. Stadszoal: Openings-concert door de Eerste leidscho Accordion-Ver. 8 uur. „Zomerzorg": Internationale hondententopn- e telling, Van 9 uur tot halfzes. Dinsdag: „Phebe": „JeruePI Bijbelbesprekmg en bidstond. 8 uur. Katwijk-Binnen, ten huiao van den heer J. Hueting: Alg. verg. aandeelh.. N. V. Zanderij „De Ridder". Halfdrie. Katwijk-aan-Zoe, Gemeentezaak Evange lieprediking. Half acht. Woensdag: „Prediker"; Evangelieprediking. Kwartier yóör 8 uur. Donderdag: Hazerswoude: Wilhelminaieesf. Dagelijks: Rapenburg 81: Tentoonstelling Leidsclio kunstclub „De Sphinx". Van 1012 en van 25 uur. 's Zondags van 24 uur. „Casino", Hoogewoerd: Bioscoopvoorstellin gen. Dagelijks to 8 uur. „Hollandia-Bioscoop- en Variété-theater'1 Oranjegracht: Dagelijks te 8 uur. 's Woens dags en Zaterdags matinóe 2 on 5 uur. „Luxor-Theater", Stationsweg: Bios coop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Reje-Theater", Haarlemmerstraat: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt deze week en Zondag met avond- en nachtlienst waargenomen door de apotheken van C. B. Duyster,' Nieuwe Rijn 18, tel. 523, en P. du Crorx, Rapenburg 9, tel. 807. REGELS VOOR DEN WEG. Het geven van verkeersteekans is verplichtend, wanneer door het niet geven van zulk een teeken da veiligheid van het verkeer op een weg of rijwielpad in gevaar zou kunnen worden gebracht. en W. van Den Haag gezonden, met verzoek, dat door de gemeente meer werk wordt aan besteed. Volgens bet adres zyn nog werkloos 63 opperlieden, 27 grondwerkers, 10 loodgie ters, 8 voegers, 24 metsel." ars, terwijl or 50 buiten de stad werken. De afd. 's-Gravenhage alleen telt 250 werkloozc bouwvakarbeiders. De militaire politie beeft dezer dagen in den tuin en den kelder van een buis aan de Van-Speyk-straat, in Den Haag, een lugubere vondst gedaan. Een werk. man, die in dienst van den bewoner van be doeld huis was geweest, had nl. een-, dor buren meegedeeld, dat hij voer zijn werkgever in den tuin een aantal doodsbeenderen had moeten begraven. Toen nu dezer dagen de miltaire politie den bewoner van bet huis arresteerde wegens desertie, deelde de buurman haar mede, wat hij vernomen had. Bij het onder zoek bleek, dat het vertelde, inderdaad op waarheid berustte. In den tuin vond men Tirim een meter onder den grond een aantal l>eeD-deren, waaronder doodshoofden, behooren- ido tot vier skeletten. Ook in den kelder wer den dergelijke overblijfselen van menscbelijke igeTaamten aangetroffen. Uit het ondersoek is gebleken, dat de doodsbeenderen afkomstig zijn van do begraafplaats Nïeirw-Eik-en-Dui- ncn. Een der werklieden aldaar zou ze aan den bewonor van bedoeld huis verkocht heb ben („H Ct.") if o n schrijft aan „De N, Crt." uit Loosduinen: Op 1 September was het een jaar geleden 'dat de aannemers, de Gbr. Van Bodegom de eerste spado in den grond lieten stoken voor den aanleg der Coöperatieve Groentenveiling. •Het werk vorderde voorspoedig- Slechts enkel© -dagen kon men wegens de weersgesteldheid niet werken, maaT op 1 Maart was alles zoo ver gevorderd, dat do veiling kon worden icgewij-d in tegenwoordigheid van tal van vooraanstaande personen in de tuinbouwwe- reld. Op dien dag verliet de eerste wagon met groenten het terrein. Sindsdien is d'at ge. tal aangegroeid tolt 1552. Do netto omzet was op 1 September f 1.606.240, wel een bewijs, 'dat hier heel wat verhandeld wordt. Van om liggende veilingen komt men zelfs naar hier om do tuinbouwproducten direct in de spoor- wagens to verladen. De laadplaatsen aan „Do Overweg" zijn daardoor 'heel wat ontlast, Eon dezer dagen, zoo.vertelt men ons, word een onzer stadgenooten (le Haarlem) 90 jaar. En hij redeneerde zoo: 'Als men oud wordt, heeft meii graag 'n ge- makkelijken stoel, waar men rustig in liggen kan. En zoo goed als ik graag zoo'n luien stoel heb, zullen ook do oudjes in 't oude-mannen- en -vrouwenhuis, aan den Schotersingel, daar jprija op stellen1. Hij gaf aan het Burgerlijk Armbestuur oen prijscourant met verschillende modellen van ge makkelijke stoelen en zoide: Zoekt daar de beste en gemakkelijkste maar uit. Ik geef ter gele- teehheid van mijn verjaardag, aan ieder oudje l^or zijn er rond de 70), zoo'n gemakkelijke rust plaats. Het aanbod is dankbaar aanvaard. Een 'dame, die daarvan hoorde, tracht nu topr eiken stoel een kussen gemaakt te krijgen. Goede' harten-,' nietwaar?,i-,N. H. Crt")' Een sterk staaltje van 't misbruik van portvrijdom heeft een rescr- vc-officier aan het „Hbld." getoond. Hij had in «en enveloppe van „den Comman dant van het Landstormkorps Stelling van Amsterdam" een offerte ontvangen der firma Regeer van door haar ontworpen dasspelden., broches «en manchetknoopen, waarop voorkomt 't stempel van den Vrij wil!) gen -Landstorm. Notaris S. Schoffelaar Klote, te Bussum, beeft aldaar in openbare veiling ge bracht de bekende uitspanning „Ond-Valkeveon" met boerderij, koffiehuis, tuin, bouwland enz. onder de gemeente Naardcn. Zij werd gekocht door den boer J. H. J. Kaarsgaren c.a., te Hil versum, voor f 24.600. Bij het in aanbouw zijn de in gangsgebouw aan den Langbroekschenweg bij „Huize Doorn" wordt een afschutting gebouwd op plan. 30 M. van den weg. Het geheel wordt opgebouwd met het bout, door den ex-keizer ge hakt Het ligt in do bedoeling deze afscheiding door te trekken in de richting van Langbroek, waardoor het grooto vierkante stuk bouwgrond voor het „Huis Doorn" aan liet oog onttrokken wordt Daarmede is tevens het vrije uitzicht op den voorgevel en den toegang tot hel huis ver dwenen. Ala deze schutting gereed is, zullen de bewoners zich vrij over het Oostelijk gedeelte dar buitenplaats kunnen bewegen, zonder van den weg af gezien te worden. („Tel.") Een bijenhouder van cl e Veluwe doet „Het Vad." het volgende toe komen Nu de weersgesteldheid eindelijk eens weer eon zomersch karakter heeft aangeno men, gaat het met het honinggewin der bijen aanstonds weer naar wensch. Wol ko men op de velden reeds veel geheel of ge deeltelijk uitgebloeide heide struikjes voor, maar toch zijn er nog een voldoend aantal frissche, geopende kelkjes, die nog behoor lijk kostelijk honingsap afscheiden. Ala het weer zich goed houdt en daarop bestaat, dunkt ons, veel kans kunnen de bijen in elk geval ook nog de gausche volgende weck ruimschoots nectar verzamelen. Met het rooien van de aardappelen is men ook op de Veluwe druk bezig. Aange zien' sommige akkers veel zieke knollen op- levoron, kan de opbrengst van consumptie aardappelen op zijn hoogst middelmatig genoemd worden. De Barneveldsche kip. Men schrijft ut Barneveld aan het „Hbld." Ten bewijze hoeveel vooral do Barneveld sche kip, bij oordeelkundige behandeling, kan opbrengen, diene, dat de heer H. v. d. Flier, alhier, zich een vorig jaar 17 hennen en 1 haan aanschafte, waarvan hij weldra vier niet geheel zuivere rashennen ver kocht voor f 5 per stuk. De overige 13 alle echte Barnevelders, legden van 21 Decem ber 1919 tot 31 Maart j. I. precies 500 eie ren. Daarna verkocht hij van dezen toom 4 hennen en 1 haan voor f 75, terwijl van de overige 9 kippen tusschen 1 April en 5 September 854 eieren zijn geraapt. Wijl deze donkerbruine eieren steeds f 0,15 per stuk opbrachten, heeft de eigenaar van de kippen, alleen aan eiergeld f 203.10 ge maakt. Thans echter heeft hij deze in den rui zijnde 9 hennen, verkocht voor f 63 of f 7 per stuk. Deze 13 hennen en 1 haan hebben dus in ruim 15 maanden tijds 30 Mei 1919 had Van der Flier de kuikens gekregen aan eieren en vleesch do som van f 341,10 opgebracht Naar wij vernemen is de kans zeer groot, (fat Duivendrecht de vol gende week het zal moeten stellen zonder postkantoor. De huurovereenkomst toch tusschen den eigenaar van het perceel, waarin het hulppostkantoor is gevestigd, en het Rijk loopt 14 September e.k. af en van de zijde van den huurder is geen enkele stap gedaap om de huur verlengd te krij gen, niettegenstaandedo eigenaar van het bewuste perceel zich hiertoe reeds eenige malen bereid had verklaard. De ge meentenaren zien niet zonder zorg den 14den September te gemoefc, daar, indien van Rijkswege geen enkele poging gedaan wordt, om opnieuw het pand in huur te verkrijgen, de eigenaar voornemens moet zijn, van den 15dcn September af, het per ceel niet als postkantoor te laten dienst doen. („Tel.") Naar men aan 'de „L. K." ver zekert, bestaan er plannen om een wijzi ging in het stadswapen van Maastricht voor to stellen. De engel als schildhouder zou verdwijnen en het roode veld met de zilveren ster geflankeerd worden aan weers zijden met een heraldischen berenfïguur.j De auto, waarmee het stoffelijk overschot van het Eerste-Kamer- lid B. Straeter van Ems naar Tilburg werd vervoerd, iB bij Assen in botsing gekomen met een auto uit Oerie. Deze laatste kon zijn reis voortzetten, doch de andere auto was geheel defect. Door auto's van Astens Creameries werd hot stoffelijk overschot van den heer Staeter en de zuster van den overledene naar Tilburg gebracht. Van de Dnitsche kinde- ren, die acht weken te Heerenveen inge kwartierd waren en gisteren vertrokken," bleken sommigen in dien tijd 15 pomd ge groeid te zijn. Uit solidariieit met de etakendo transportarbeiders te Groningen hebben de meeste graanpakhuisknechta den arbeid neergelegd. Te Nieuwepeïela EeSHorï ïuïm vierhonderd aardappelrooiers het werk go- staakt. Zij edsohen 40 cents rooiloon per rij. Dit loon is nu 34 cents. SPORE V0ETBAU. Programma voor morgen. Mor,gen beginnen officieel de N. V, B-- ©ompetitiea, intusschen zijn de wedstrijden om den Zilveren Bal er, om er ivoor te zorgen, dat' ailthiaES in de hoogere afdeelingen heel RECLAME. is do grootste concurrent i wan alle tandartsen. OVERAL VKBKBIJGBAAE 9732" weinig competitiewedstrijden zulten doorgaan, N. V. B. beleid voor tweedie- en derde klassers gaan scriewedstrijden buiten bezwaar van do competities, voor. de rest ia be kend. f Intusschen in Leiden komen allo N. V. B.- olubs in het void- L. F. 0. en U. V. S. gaan elkaar do eerste prijs in do Hoofdafdeeling der L. V. B.-seriowedstrijden betwisten en doen dat om halftwaalf op het D. L. V.-ter- roin. Wij voor ons goloovon dat L. F. O, do sterkere zal blijken- A. S. C. speelt op den gewonen tijd' haar eerste competitiewedstrijd, cn krijgt V. G. op bezoek. Dezo Hagenaars zijn voor do Leid- acbo clubs geen onbekenden en zij hebben ge speeld met afwisselend geluk. Een overwin ning van A. S. 0- lijkt ons zoor goed moge lijk. Wel is waar kc-men in het rood-zwarte elftal geen nieuwe krachten uit, maar de laatste wedstrijden in het vorig© seizoen hebben ons doen zien, dat het elftal in zijn tegenwoordige samenstelling het best kan, wanneer de heeren maar direct flink aanpak, ken. KUNST EN LETTEREN, De Spelers van Stad en Land. Het gezelschap onder leiding van Anten Verheyen zal zijn eerste voorstelling van Maeterlink's Joyzelle geven te Leiden op 29 September a-s. Alle eerste- voorstellingen on ook de gene rale repetities vinden te Lei de nv plaats in den Sohouwburg, INGEZONDEN, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie,) De P. B. Do Mijne Hoeren, Met do opname van hot navolgende zoudt n ons zeer verplichten: Wij hebben behoefte to verklaren, dat het onze bedoeling niet geweest is, om in het door ons ingezonden stui, betreffende do diefstal bij don heer Remundt, <Ld. 7 Sept. 1920, speciaal do wijze van berichtgevcn van het -Leidsch Dag blad te laken, doch evengoed die Redacties, welke op dezelfdo wijze den schijn voor ons ver wekten, op minder loyalo manier, ton ongerieve van de directie der P. B. D„ to publicceren een gerval, dat ons niet direct mocht treffen. Bij nader onderzoek moeten wij dat boricht dan ook zoo lezen, dat het don waker blameert en het niet de bedoeling geweest is do P. B. D. onaangenaam te zijn. Wij schromen niet, aan dezo onze veranderde zienswijze, dit deel van ons ingezonden schrij ven betreffend, publiciteit to geven, waar onze qualifieatio „op niet loyale wijze" hier ernstig misplaatst was. Beleefd dankend voor de afgestane ruimte, verblijven wij Hoogachtend Do Direclio van do P. B. IX SMITS Jr. en TMMTNK, UIT DE OMSTREKEN. HAZERSWOUDE. Bij den heer Van Egmond heeft men uit de séhuur een rijwiel ontvreemd. De uitsluit der loting voor de Natio nale Militie was als volgt: De getrokken nummers van 124 vielen respectievelijk ten deel aan J. van Klaveren, Th. v. d. Werf, P. Oppelaar, H. Matze, O. Starin, J. Verhorik, H. D. Stokman, M. de Groot, A. J. de Kort, P. Th. Pont, J. Mulder, P. den Hollander, J. Botschuiver, J. van Of- wegen, O. Groen, A. van Elswijk, A. Boger- man, G. van den Berg, J. van Dorp, A. J. Boors, W. H. Hoogeveen J. van Soest, J. O. Ruitveld en G. van Gent. Heden van 4 tot 6 uur wordt voor de leden van de burgerwacht, alhier, een schietwedstrijd met margo-patronen gehou den op het plein der openhare school. Er zijn 3 seriën nLa. voor oud-militairenb. voor ongeoefenden0. voor do leden, die geregeld de wekelijkBche exercities volgen. In elke serie zijn 8 prijzen, nl. 2 maal 50 sigaren, 1 maal 25 sigaren, 5 maal 10 siga ren. De uitreiking volgt na den afloop. Bij koninklijk besluit is aan onze ge meente een voorschot verleend uit 'a Rijks kas tot een maximum van f 12,300 ten ver strekking aan de in de gemeente opgerichte vereeniging, uitsluitend werkzaam ter be vordering van de verkrijging van onroerend voor de landarbeiders door den aan- van een stuk bouwland, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later aan landarbeiders als los land in pacht uit te geven. Bij den heer Uittenbogaard heeft men zioh, door het indrukken van een ruit, toe gang weten te verschaffen tot de schuur en een daar- staand motorrijtuig merk New Hudson, gemerkt H. V. 11245, ontvreemd. Het is zeker een brutaal stukje, daar het 's morgens om 5 uur heeft plaats gehad, na de motor eerst met benzine te hebben voor zien. ■VALKENBURG-; Heit meeSt van' marict- gelden heffen kier aan te voeren paarden, on*. Maandag, as, Is gepacht door den heer Ohr, Imthom 'AznL Daags daarna' ouderge woonte woiüksfeesten, waarvan de grooto at tractie, aLs altijd, de rimgrijderijen, zoo met die fiets als met paard en rijtuig, blijft-; WASSENAAR. «-> Dé Raad .Vergadert Maandagmorgen jE-B* te tien iireti. RECLAME. Een jongmensch uit Loosduinen, die hier vroolijk feest gevierd had, kwjm, toen hij wilde vertrekken, tot de ontdekking, dat zijn nieuw Föngers rijwiel was ver dwenen. Als iets zeldzaams in dezen lijd kun nen wij vermelden, dat een arbeider van den heer V. die met het feest vrijaf had met behoud van loon, liever verkoos te wer ken dan feest te vieren. Toen de patroon zei, dat werken absoluut onnoodig was, zei hij, dan weg te zullen gaan om niet meer terug te komen. Hij ging weg, doch is foch-weer bij zijn baas teruggekomen. WOUBRUGGE. Gistermiddag is de tweede poort van de dubbele ophaalbrug alhier verwijderd, nadat eerste de beide balansen waren afgenomen. Hot afbreken vordert goed. Ons dorp, gelegen aan de beide oevers der Woudwatering, geeft thans een vreemden aanblik, zender wip- brug. De zestigers in ons dorp zien den toestand aldaar van 1869 weder voor hun aogen. Burgerlijke Stand. Omstreken. -VALKENBURG. Geboren: Batje, D. van B. Imthorn Azn. «en Antje de Wiit, WASSENAAR. -Geboren: Margare- tha Adriana, dl van A. van Noort en M. Knijnenhurg. Willem. Adriaan,. z. van W. A. van Berkesteijn en J. Korenhof. Wilhelmus Jacobus z. van J. G. van dei- Ham en M. Parlevliet. Franciscus An- tonius z. van J. J. Westgeest en P. A. Bier man. Ondertrouwd: J, Th. A'. Jansen en C. van der Holst. Overleden: Anton Nell, eclitg. van B. D. Kromhout. 42 j.. BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Achter de schermen wordt op 'l oogen- blik weer hard van Fransche zijde gewerkt in de van Frankrijk zoo langzamerhand bekende richting: geen verzoening, haal van den overwonnene wat te halen valt, al bezwijkt deze er onder. Frankrijk schijnt daarbij, te worden gesteund door België, de bijeenkomst van Millerand en Delacroix heeft België blijkbaar wel voor goed in 't Fransche schuitje gebracht Frankrijk voelt er weinig voor om te 1 Genève met de Duitschers weer aan. één tafel te gaan zitten, gelijk te Spa. Het wil daar wel beraadslagen maar dan alleen met de geallieerden onder elkaar. En dan de Duitschers zitten voor het aanvaarden van waartoe onder elkaar is besloten. Bladen als de Temps" roeren zich reeds openlijk in deze kwestie in bovenstaan- den zin. Of Engeland en Italië echter weer terug willen vallen tot de oude, verkeerd geble ken gewoonte Betwijfelen we ten stelligste. Onder de geallieerden zelf zal de „eens gezindheid" misschien weer eens op zwa- ren proef worden gesteld door dit Fransche drijven. In ieder geval zal vermoedelijk van de conferentie van Genève deze maand wel niets meer Icomen. En in verband daarmee eveneens niet van de internationale confe rentie te Brussel, waartegen Ffanlcrijk ook oppeneert. Het wil liever de commissie voor herstel alle macht laten. De Fransche bladen geven een uittreksel uit de memorie, voorbereid voor den Volken- hond, welke bijzonderheden bevat over den economischen toestand der geallieerde lan den ien van Duitschland en bedoelt aan te toonen dat Duitsobland volkomen in staat is zijn schulden te betalen. De stemming in Frankrijk is dus wel weer beslist anti-Duitsoh. G>oe'd daaraan zal zeker niet doen., dat de Duitsehe regeering het Kai- ser-Wilhehn-Kanaal heeft gesloten voor ver voer van munitie enz., naar Polen met het oog op een strikte neutraliteit. De aangehou den schepen zullen, waar destijds van dit be sluit nog niets bekend was, mogen iteTugkee- ren, De intetrgenUIeerde Sommissie in Oppei-Si- lezië noemt de circulaire van de ..Breslauer Morgenztg.", gisteren door ons vermeld, die een aanklacht was tegen de onpartijdigheid van generaal Lerond, vervalscht, Het blad' ie voor een maand verboden. De conferentie te Riga zal wel nhei voor einde volgende week beginnen. Tsjitsjerin heeft de namen meegedeeld van de Russische gevoteaehtigcCen ter conferentie van Riga. De eerste afgevaardigde is Adolf Abnamonitsj Joffe, de tweede Dimitz Zacharowit-sj Manoe- jlof, volkscommissaris van landbouw, de der de Leonid' Leonidowiitsj Öbolenslri, lid van het Commissariaat van financiën. De Poolsche regeering heeft besloten liet yoorstel van Litauen tot het openen van be sprekingen om een nieuwe grens tusschen beide staten vast te stellen te aanvaarden. 'Als Litauen de grens, die 8 December 1910 door den gezantenraad vastgesteld is, niet ,wil aanvaarden, zijn de Polen bereid on derhandelingen aan te knoopen, doch al leen op voorwaarde, dat Litauen volkomen onzijdig zal blijven en geen doortocht van troepen der bolsjewiki over zijn gebied zal 'toestaan. Terzelfder tijd teekent de Poolsche ra- gcering verzet aan tegen, den inval der Li- tauers, dia een. politiek, welke gericht Is op het kersteL van ernstige en blijvende vriendschap tusschen beide landen, onmo gelijk maakt. BELGIE. De bladen blijven mededeelingen doen over het Bolgisch-Fransch verdrag, doch deze zijn zoo tegenstrijdig al naar gelang men staat tegenover deze militaire over eenkomst dat er geen waarde aan is te hechten. De bijzonderheden van het akkoord zul len trouwens geheim gehouden worden, omdat het militaire zaken aangaat, enkel zal Engeland heelcmaal op de hoogte wor den gebracht van den heel en- inhoud; waar liet, naar het heet, mee instemt. In de gevangenis te Antwerpen is over leden dr. Martin Rudelahcim, ook hier to lande wel bekend. Wegens activisme waa hij; tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. FRANKRIJK. Bet congre3 der Fransok© spoorwegarbei ders heeft met 294 van de 418 a tem men sympa thie betuigd met do motie-Bidegaray, verkla.-" ronde, dat do C. G. T. alle arheiders moet ver. eenigen, afgsoheiden van iedoro politieke richting. De resolutie verklaart verder sym pathiek gestemd te zijn jegens de Russische!, Engelscbe en Italiaanschc arbeiders, di© hun pogingen voor do emancipatie van den ar beid voontzetten, en stelt ten slotte vast, dat het Internationaal Verbond van Vakver- eenigingen te Amsterdam het eenige organis me is, waarin do werklieden van de gefoeele wereld zich moeten vereenigen- De motac- Totti-Dclagrange, welke aan de Federatie van Spoorwegarbeiders vraagt om t© volhar- don in den klassenstrijd en zidh zoo spoedig mogelijk hij' de' Internationale van Moskou aan te sluiten,, verwierf slechts"118 stemmen. Zes vertegenwoordigers stemden blanco. Bü- dogaray werd met groot© meerderheid be noemd tot secretaris-generaal van de Federa tie van Spoorwegarbeiders, aoodat de Federa tie geheel in. vroegere banen is 'teruggekeerd en afziet van extremistische werkmethoden, ENGELAND. Kegeeringskringen duiden aan, dait de eerste toenadering thans van de mijnwer kers moet komen. Naar verluidt moet de premier zijn volkomen instemming "hebben betuigd met de houding van Sir Robert Home, voorzitter van den Board of Trade, en moet de rogeering. niet voornemens ziju, af te wijken van de aangeboden voorwaar den, welke nog steeds door de mijnwerkers kunnen 'worden aangenomen. Het Vakvereenigigscongres in Ports mouth heeft de parlementaire commissie opdracht gegeven, een gedragslijn vaat te stéllen tot bestrijding der booge kosten van het levensonderhoud. Het resultaat dezer werkzaamheden zal aan een referendum der vakverëenigingen worden onderworpen en wanneer deze verklaren accoord'to gaan met het voorstel, zullen zij met toepassing van alle middelen worden uitgevoerd. De „Daily Herald", het socialistische blad, maakt bekend, dat het van Rusland een aanbieding van 75.000 pond sterling ontvangen heeft en dat een, vergadering van aandeelhouders ia bijeengeroepen om over het aanvaarden van dat aanbod ie beraadslagen. Het geld is reeds in het be zit van Mqynell-, den vertegenwoordiger van de „Herald'", die verleden jaar een bezoek heeft gebracht aan Skandinavië, Estland en Finland. De „Herald" voegt er aan toe, dat het aanbod ^en schitterende demonstra- tic is van do werkelijke solidariteit der arbeidersklasse. Het aannemen van het geld1 zou een opmerkelijke episode van het internationale socialisme voltooien. 't Is maar hoo men het beschouwt! Ons wil het voorkomen, dat aannemen van geldsommen een blad verplicht de gevers naar de oogen te zien en «lus de onafhan kelijkheid- ernstig aantast. Bovendien,- wordt de1 solidariteit der arbeidersklasse aangetoond door een gift van gestolen geld uit Rusland7 Het aannemen zou inderdaad een „op merkelijke e-pisode" niet voltooien maar inluiden ©n o.i. zullen de Engelschen, ook" do Engelsche arbeiders, danken voor zoo'n „zuivere"- voorlichting. NOORWEGEN. Het Cougnes der Noorschc Arbeiderspartij sprak zioh uit voor hot sovjfitstclaol en de dictatuur van het proletariaat, ITALIë. De metaalbewerkers doen thans pogin gen om het door hen vervaardigde van «ie hand te doen en aldus aan geld te komen. Minister Labriolo verklaarde tegen een Duitsck col-respondent, dat 400.000 arbei-1 ders bij de huidig© beweging zijn betrok ken. Voorts zeide de minister: De schuld van den verscherpten toestand lag bij de industrieelen.. De Staat heeft er sléchts belang bij om de veiligheid van do straat te bewaren. Tegen d0 bezetting der fabrieken stond voor de industrieelen de wettelijke weg open. Tegen honderdduizenden georgani seerde arbeiders kan men het woord op roer niet meer gebruiken. Door een ihgrij' pen van den Staat zou het tot bloedvergie ten komen, hetgeen in een revolutie kan ontaarden. De grondgedachte van de po litiek van Giolitti is, aan het land zulke instellingen te geven, die bij een moge lijke hervorming van oen kapitalistisch eeh'socialistisch beheer mogelijk zijn. Wan neer de industrieel zijn eigendom niet wil afgeven, dan kan hij daartoe worden ge" dwongen het algemeen welzijn staat hoo- ger dan dat van particulieren. Aldus de Dtiitsche correspondent. Hc laatste klinkt wel wat vrêemdsoortig, b®. zou immers niet anders beteekenen, dan da van regeeringswege de socialisatie kant e klaar wordt voorbereid

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2