LESDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 September. Tweede Blad. Anno 1920. H o. 13563 MHifwwii ■-■ mm n rrn=33 BINNENLAND, 'r In Den Haag is overleden, 72 jaar oud, 'dr. J. Rooiers van Lonnep, oud-diroctour van de Haagscho Broodfabriek, voorzitter vom hot be stuur van de voreenigiag Station voor Maalderij On Bakkerij te Wageningen, voorzitter van de Rijkscommissie van toezicht op deze vereoniging, offiofer in de Orde van Oranjc-Nassau. Gisteren had te 's-Gravenhage een ver gadoring plaats van de Vereoniging van Roeders van de Nederlandschc Haringvis- echerij. Zeer veel leden uit Vlaardingen, Maassluis, Schevenïngeu, Katwijk en ook uit IJmuiden waren opgekomen. Aanleiding tob deze vergadering was het bericht uit Duitschland, betreffende het gesloten hou- iien van de Duitsche grenzen voor onze haring. Het hoofdbestuur bracht verslag uit over hetgeen het in deze zaak heeft gedaan. Het gaf nogmaals een overzicht over het ge beurde. Duitschland had voor milliocn gul den haring van de vangst 1919 gekocht, die zouden betaald worden uit de sommen, die het credietverdrag ter beschikking van de Duitsche regeering stelde. Voorwaarde was dat het verdrag vóór 15 Juli tot 3tand. ko men zou. Ofschoon deze termijn overschre den word, hadden de Duitsche autoriteiten toch beloofd het verdrag to handhaven. Toen het er echter toe kwam, wilden zij 'de haring niet meer hebben en wilden ook van geen nieuw verdrag weten. Een nieuwe teleurstelling brachten de be sprekingen, die het hoofdbestuur in Augus tus te Berlijn heeft "gevoerd. Zooals men weet, kwamen do hoeren met do belofte naar huis, dat de grenzen op 1 October, of waarschijnlijk nog vroeger, zouden geopend worden en is vau een vervulling van deze belofte niet6. gekomen. Het hoofdbestuur wilde nu de meening van do leden kennen, en welke maatrege len daartegen genomen moesten worden. Het wees er op- dat onzo regeering in deze nog macht bezit, daar het credietverdrag nog niet geratificeerd is. Men hoopte, dat de regeering deze macht ten gunste van do Nederlandschc visscherij, dio zonder een opening van de Duitsche grenzen tot stilstand moet komen, zou gebruiken. Uit de discussie bleek, dat in de vissche- rijkringen groobe verontwaardiging heersch te over de eigenaardige methode, waarop deze zaak door de Duitsche autoriteiten behandeld is en over de bijkomend/1, on aangename bijzonderheden, waarover dezer dagen reeds herhaaldelijk is geschreven Men beraadslaagde langdurig over de maatregelen, die genomen moesten worden Aan het slot van de vergadering werd aan het hoofdbestuur en hoofdzaak volmacht gegeven ora naar goedvinden te handelen t*-> Do Nederlandsche regeering heeft, naar aan het ,,Hbld." wordt gemeld, het 'jredietverdrag tusschen Nederland en Duitschland gesloten, tot dusver niet gera tificeerd. Een van de redenen daarvan, wel Jicht do belangrijkste, is gelegen in de om standigheid, dat de uitvoering daarvan thans reeds tot bezwaren heeft geleid, in verband met de bekende kwestie van den aankoop van haring hier te lande. Van niefc-officieele Duitsche zijde ver neemt genoemd blad nader, dat het invoer verbod op haring in Duitschland binnen zeer korten tijd zal worden opgeheven, r— Den 8sten Juli j. 1. is te 's-Gravenhage Opgericht een Bedrijfsraad voor do Electro technische Nijverheid in Nederland. Deze bedrijfsraad, welke zijn zetel heeft te 's-Gravenhage, is een commissie van ad- yïes, dio haar bemiddeling verleent in die gevallen, waar het de belangen betreft van de electrotechnische nijverheid in liet alge- taecn, van haar groepen en organisaties onderling of van deze tegenover derdon. Hij treedt op om deze belangen te behar tigen, doet voorstellen, neemt maatrege len voor do bescherming van en tob verhef fing van het electrotechnisch bedrijf in al zijn scliakeeringen en onderhoudt contact mot nijverheids- en bedrijfsraden, zoo hier te lande als daarbuiten.- De bedrijfsraad is samengesteld uit le den, afgevaardigd door de verschillende groepen cn organisaties in heb electrotech nisch bedrijf. Hij treedt op, als zijn advie zen of zijn bemidcling worden gevraagd, hetzij door de groepen of organisaties in heb electrotechnisch bedrijf zelf of door be langhebbenden daarbuiten.- Ter beslissing van geschillen tusschen bo langhebbenden in de electrotechnische nij verheid zal do bedrijfsraad op .verzoek van partijen arbiters benoemen.; Voor den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland treedt op de heer F. Eikerbout, Leiden, als lid. In eea dor zateu van bet Kurbaus te Sehc- veningen word hedenochtend te elf uren de eer ste internationale confercntio voor muziek-au- teursrechteu geopend. Aon deze conferenlio wordt deelgenomen door de afgevaardigden van veroenigingon uit Frankrijk, Bolgië, Duitschland Tsjocho-Slavokije, Oostonrijk, Italië, Engeland en Nederland. Do voorzitter dor conferontie, dr. F. W. J. G. Snijder van Wisscnkerke, voorzitter van den Octrooiroad, opondo de conferentie met een rede. Do Mhiistor van Arbeid, mr. Aalber.se, is van zijn verlof teruggekeerd en heeft gisteren ziju ambtsbezigheden hervat. Morgen zal liet vijf jaar zija golodon, dat het Landstormeorps Zuid-Holland West word opgericht. De Iuit.-kolouel C. P. J. Kieser, com mandant van het oorps, en zijn officieren stollen zich vtfor dien dag te horde nice n door het hou den van een korpsdiner aan het „Hotel Witte Brug" in Den Haag. Gisteren is-té Utrecht de dag dor Nat. Commissie tegen heb Alcoholisme ge houden. Do heer P. van der Meulen, uit Utrecht, die bij ontstentenis van den voor zitter der N. O. A. prof. Slotemaker de Bruine, de vergadering leidde, herinnerde in zijn openingswoord aan het Eerste Ned. congres voor drankbestrijding in 1907, en wees er daarbij op, dab omstreeks 1907 de arbeid van de alcoholbes trijclers of eleohts met welwillendheid of met voorname onver schilligheid werdbeschouwd, terwijl do drankhandelaren totaal geen notitie van hen namen. In deze omstandigheid is thaus een radicale verandering gekomende oor log vooral liofc velen de gevolgen van den alcohol zien. Do organisatie ging vooruit; door plaatselijko keuze kwamen wij in de wereld ter sprake. In de groofcere en klei nere regeeringslichamen hebben de drank bestrijders vele vrienden verworven. Dr. H. Bossoka, uit Utrecht, sprak ver volgens over heb onderwerpAlcohol bij de bestrijding van zieken. Pater F. Otton, uit Zwolle, hield een voordracht over Drankbestrijding en acht- urendag. Ds. J. van der Spek, uit Zeist, hield een inleiding over alcohol en psychosen. Over do verschillende inleidingen vonden besprekingen plaats, waarna de voorzitter met een woord van voldoening het congres sloot. Aan mr. dr. K. H. Beijen, chef van den algomeenen dienst bij de Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen, tevens secretaris der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 October, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankbetuiging voor dé door hem bewezen langdurige en belangrijke diensten. Met ingang van 1 dezer is benoeüid tot chef vkn den algemeenen dienst, tevens secretaris der Ncderl. Spoorwegen, ir. E. C. W. van.Dijk, thans adjunct-chef van den dienst van weg en werken. Voor den begin September aangevan gen nieuwéh opleidingscursus te Amster dam voor leerling-kantoorbediende en tele grafist kondon slechts 15 leerlingen aange wezen worden, terwijl op ongeveer 100 is ge- rèlcend. Vier der vijf benoemde instruc teurs worden met andere functies belast. De Dcenscho film-actrice Asia Nielsen, is in verband met de Intern. Kino-lentoonslelling to Amsterdam aangekomen. Dr, A. Sinck, assistent van prof. Jaeger, aan het anorganisch chemisch laboratorium der universiteit te Groningen, is door do Tsjecho- Slowakschc rogeering benoemd tot buitenge woon hooglooraar in de pkysische chemie van do nieuw opgerichte Tsjechische universiteit te Brunn. „Het Volk" acht hel wetesontworp tot re geling van hot bewaarschool-onderwijs, waarbij wordt voorgesteld alleen aan bijzonder, niet aan openbare, onderwijsinrichtingen Rijkssubsidie te Verleen en, volstrekt onaannemelijk ,,Het N. v. h'. N." meldt, naar aanlei ding van berichten, dat de Minister over weegt- wederom aardappelmeel ia 't brood meel te doen vermengen, dat Z.Ex. eenige weken geleden ongeveer 20 millioen K. G. aardappelmeel van een der boerenaardap- pelmeelfabrieken heeft gekocht tegen een prijs, welke nu ongeveer f 3,50 per 1Ó0 K.G.; te hoog is. Do koop geschiedde enkel op het loos alarm omtrent misoogst der tarwe in Amerika en zonder de verschillende aard appelmeelfabrieken, die nog groote voor raden hadden, te laten concurreeren. In dien de Regeering het niet kan gebrui ken, doch moet verkoopen, heeft zij hier op een verlies van ongeveer 7 ton te koeken De hoer J. S. Mijs, candidaat-notaris te Roterdam, beeft aan H. M. de Koningin intrek king verzocht van zijn benoeming tot notaris te Almelo, aangezien bij daar geen woning on speciaal kantoorgelegenbeid heeft kunnen vin don. Voor het fonds „Aanpakken", met welles geldoii men zich ten doel stolt de laagste pre- dikantstraktementen in de Ned.-Herv-. Kerk te verhoogen en waarvoor men zich ten doel liceft gesteld 'n niiliiocn gulden bijeen te brengen, is nu tot 10 Aug. LI. in hot geheel f 592.954 bijeen. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland heeft beslo ten vau de uitnoodiging der Alg. Belgische Oa- derwijzorsvereeaiging tot bijwoning vaa haar al- gemceno vergaderiag geoa gebruik le maken, Te Ems, in Duitschland, is gisternacht overleden de heer B. Th. O. Straeter, lid van (3e Eerste Kamer. Mevrouw Foch heeft, naar de corres pondent van de „N. R. Crt." te Parijs meldt, 20,000 frank uit Nederland gekre gen voor de ,,Foo_dabion de la Victoire", dat ia een herstellingsoord voor de wedu wen en weezen van officieren.; De gowone audiëntiëa van de Ministers van Marine a. i en van Waterstaat zulen op Don derdag 9 September a.s. niet plaats hebben, UIT NED. OOST-INDIE. Pest tc Batavia- WELTEVREDEN, -4 September („N. Crt.") Een geval van menschenpest is te Batavia voor gekomen met doodelijken'afloop. SPORT, GOLF. Te Noordwjjk-aan-Zee is een wedstrijd ge houden om den Palace-Hotel-wisselbeker. Heeren handicap (matchplay) over 18 holes, winnaar 1919 S. Maneck. Er waren 17 deelnemers, lste ronde (14) Ch. de Maes slaat S. Maneck (12) met 3 en 2; 2de rende jbr. A. C'alkoen (S. O. R.) slaat mr. Joh. de Bergh (30) met 7 en 6; J. van Wake de Eordes (24) s'.aat R. Stoop (14) met 5 en 3; H. Kessler. (22) slaat A. E. Dudok van Heel (15) met 2 up; E. Cremers (8) slaat Vincent Loosjes (23) met 2 en 1; jhr. Van der kWjgc£ (12) slaat mr. van Ewijck (12) met 1 ug; iWoldringh van der Hoop (22) slaat F. Cre-s mers (18) op, de 19de hole; W. van Hen- kelom (24) slaat mr. J. Lïeftinck (30) met 3 en 1. Eveneens is gespeeld een' handicap four somes (medalplay). Over 18 holes waren 32 deelnemers, lste pr(js do heer en mevr. E. Cremers (19) met 84 slagen; 2dö prijs me. Jac. Everwrjn en jhr. v. Wake de Bor des (30) met 85 slagen. Verder behaalden goede scoro3 mej. J. J. van Heuke'.om en capt. O'Connor (8) met 80 slagen, mej! Ever- wijn en jhr. Calkóen (15) met S9, slagen. INGEZONDEN, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)] Be put dempen voor het kalf verdronken is. De Havenbrug voldoet niet meer aan bof drukke verkeer ia dat stadsgedeelte. Wie zija oor te luisteren legt, zoo dikwijls hij deze brug passeert, kan in' verschillende toon aarden het bovenstaande opvangen: „niet broed! genoeg", of „gevaarlijk", enz. En werkelijk is dit ook. Wanneer de brug. maar oven open is gowee-st of do schaft- o£ rusttijden zijn ingetreden, h&tzij 's middaga ofi 's avonds, dan ziet men oen massa menschen' deze smalle brug overtrekkeu. Maar ook op an-< derc deelen van den dag hoorscht daar een zeer levendig verkeer, zijn oorzaak vindend in een daar steeds meer en meer uitbreidende bevol-i king. Geheelc nieuwe wijken zijn daar verrezen. Aan Heeren- en Maresingel zijn heele straten- complexen aaugebouwd. In een breeden cirkel vanaf de gasfabriek (Maresingel) tot aan den' bouw van „Eensgezindheid" (Zijlsingel) is alles', wat naar liet centrum der stad wil, inenaoh ofl voertuig, op do Havenbrug aangewezon. Sinds! in dit stadsgedecie de bevolking moer dan vers drieduhbcld ia. on de drukte van' hot verkeer ontzettend is toegenomen, is het betreden van de Havenbrug (de zoogen. Grooto Havenbrug) niet zonder gevaar voor dc groote menschen, hoeveel te meer nog voor dc kinderen. Ik hoop niet, dat de autoriteiten met ingrij pen zullen wachten tot oen ernstig ongeluk hoeft plaats gegrepen. Regnor c'esl prévoir, zegt" een Franscli spreekwoord. Juist, rvgeeren id vooruitzien. Mogen de autoriteiten tot do over-* tuiging komen, dat oen vorbrooding van deze' brug hoog noodzakelijk is. P. J. P. Leiden. I Aam de Redactie van het „Leidsch Dagblad". M. M. Met opneming van onderstaande zoudti U ons zeer verplichten. Ten aanzien van het berichtje inzake den diefstal bij den heer Remundt, gepleegd door een waiter van den P. B. D., verzon ken wij nog een oogenblik de aandacht vau' bot courantcnlezend publiek. De wijze, waarop het eerste bericht ovaii dezen diefstal gelanceerd werd, trof meer de directie van den P. B. D. dan den dader 1)dit toch, hopi>n wij, kan niot ern stig in de bedoeling van den stylist gelegen: hebben, te meer, als wij ter kennis brengen, dat de dader J. v. d. S. bij den P. B. D„ in dienst werd genomen op een schriftelijke aanbeveling van den heer H.-I. van Politie Balfoort, in zijn kwaliteit van Vr. der, Coöp. ,,Ons Voordeel". Wij wenschen met' nadruk to stipuleeren, dat wij, met dit te schrijven, zonder méér bedoelen, aan te toonen, dat wij wel degelijk ons personeel met de meest mogelijke zorg kiezen; een ieder, die personeel heeft, zal toestemmen,, dat men zich kan vergissen in een persoon. Niet alléén de directie van den P. B. D., die, evenals de Politie tob taak heeft hier aan boven elk, zijn beste zorgen te bestek den, doch elke andere werkgever kan té dezer zake falen. Welk weldenkend mensch zal niet onmiddellijk toestemmen, dat er, ook bij de Politie in het algemeen wel eena kaf onder het koren kan schuilen 1 Zonder af te dalen in bepaalde gevallen, kunnen vele Leidenaars, zich wel enkele gevallen herinneren, die, wanneer daarvan bericht was gegeven, de Politie in haar be staan niet had geschaad, wijl het een in- Naar „De Stand." meldt, zal piof dr S. O. Los niet meer naar Afrika terugkec- ren, vooral om den gezondheidstoestand van zijn echtgenoobe en de stiidiebelangen van zijn kinderen.; Het dagelijkscli bestuur van het Ver bond van Ncd. Fabrikanten-Vereenigingen verzoekt mede te deelen, dat het vah ge voelen is, dat do moeilijkheden, die tus schen Duitsche fabrikanten en Nederland- seho afnemers gerezen zijn, op andere wij ze dan door arbitrage bekooren te worden uit den weg geruimd. Heb Verbondsbestuur meent, verplicht te zijn, zijn gevoelen ter algemeene kennis te brengen, nu steeds meer wordt aangedrongen op het gebruik maken van scheidsgerechten. Een uitvoe rige motiveering van zijn standpunt, geba seerd op de indrukken van een nauwkeu rige studie der Duitsche toestanden, en de resultaten- door een zijner functionaris sen bij het afwikkelen van gerezen twist gedingen in Duitschland bereikt, kan bin nenkort worden te gemoet gezien. Inmid-- dels is het bestuur bereid een nadere mo tiveering van zijn gevoelen mondeling te verstrekken. Door de rechtbank te Assen zijn, ter" vervulling van een vacature van rechter in - haar college en ter benoeming van een vierden rechter in dat college, de volgen de alphabetisehe lijsten van aanbeveling" opgemaakt lste lijst: mr. E. J. baron van Imhoff, substituut-griffier dei- rechtbank te 'Am sterdam; mr. M. dc Muinck, subst.-griffier bij de rechtbank to Heerenveen; mr. J, W.. Suringar, rechter in de rechtbank te Leeu warden; 2de lijst: mr. O. J. Cluysenaar, subst.-offcier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam; mr. W. J. H. Dons, subst.- griffier bij de rechtbank te Assenmr. A'.: G. Korbenbosch van den Sluys, subst.-grif- fier bij de rechtbank tc Tiel. Mr. dr. G. L. van Oosten-SJingeland, ad vocaat en Procureur te Arnhem, recht-, r- plaatsvervanger en auditeur-militair-plaats vervanger aldaar, is met het lot afgevallen tegen een vau bovengenoemde candidaten. Bij den Hoogen Raad v. Arbeid is in gekomen een ontwerp tot het brengen van wijziging in de Invaliditeitswet, waarvan de strekking is de loónklassen te verhoo gen. Dit ontwerp zou heden door de com missie voor de arbeidersverzekering uit den Hoogen Raad van Arbeid worden on derzocht^ 23 uren diensL Het mysterieuze treinongeval te Kalimas,- dat aan vier, Inlanders het leven heeft ge kost, is volgens de „N. Soer. Crt." eindelijk tot klaarheid gekomen, na een verhoor van den betrokken wissehvachter, dat enkele dagen geduurd heeft. Deze wisselwachter heeft bekend, dat hg, 'op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, reeds 23 uur achtereen dienst gedaan had, zocdat hij doodmoe was. Door de vermoeid heid heeit hij waarschijnlijk den trein niet hooren of zien aankomen. Eerst toen de trein vlak bij den wissel was, welken hij be diende, is hij geschrokken. Toen de twee locomotieven gepasseerd waren, heeft hij d'en wissri omgelegd, en het signaal, dat op: onveilig stond, op veilig gezet, waardoor een déraillement onvermijdelijk was. De hoofdschuldigen in het vreeseliike on geluk ziju echfrer. de machinisten, die door het signaal onveilig zijn gereden. Zij zijn in arrest gesteld. Indische Sterrenwacht. De „lava-Bode" meldt: De heer, K. A'. R. Bosscha ontving een enthusiast schrijven van dep emeritus-profes sor Van de Sande Bakh'uyzjn, te Leiden. oua-cTief van "de sterrenwacht!, naar aanlei ding van 'het bericht over 'de voorgenomen sterrenwacht in Indië. Eveneens ohtvihg de heer Bosscha; zulle een schrijven v-an de sterrenwacht te PrincetoS, in Amerika. Reeds werden door een onbekende astro nomische klokken toegezegd en door de firma Neumann en Co., te Batavia, werd grond toegezegd op Baroe Adjak te Le ra- bang, uitgekozen met dr. Braak. KONST EN LETTEREN Louis Apol. Men meldt uit Den Haag: Gisteren heeft Louis Apol zijn zeventig- sten verjaardag gevierd. Talrijk waren d© bewijzen van belangstelling en vriendschap Reeds in den morgen ontving do jubilaris een gelukwensch van de Koningin-Moeder; in den namiddag was er ton zij non huize een zeer druk bezochte receptie in de met talrijke bloemstukken versierde salons. Het bestuur van „Pulchri Studio", het comité van koninklijke subsidies aan jonge kun stenaars, de Academie van Beeldende Kun sten, alsmede enkele vooraanstaande kun stenaars waren vertegenwoordigd en wenach ten dén heer Apol van harte geluk.: FEUILLETON Van RENE BAZIN. (Lid van de Fransehe Academie). (Nadruk verboden). B) Marie zag alle3 aan met een beklemd harfc «n ah er jonge mannen voorbij haar heen gingen, boog zij met de hand de takken van een, om hen, dio zij misschien niet terug zqu zien, nog langer te kunnen nastaren. Daar kwam langs de rechterzijde van den weg con man. die de jonge voruw eén pas achteruit deed wijken, want zij vreesde ge zien ie worden door hem, die nu voorbij ging. Hij was niet jong meer Hij zag er goed uit in zijn Zondagsch pak, dat zij kende, dat zij met haar eigen handen ver steld had: zwart wambuis,, vest met flu- .wcelen strepen, bovendien .versierd met een gesp van knoopen uit wit meiaal, grijze broek cn beslagen schoenen. Zijn gezicht .was geheel glad geschoren, behalve ter lioogto van het oor, vaar kleine bakke baardjes groeiden Nog dezelfde gevulde wangen, dozelfde frissche gelaatskleur al3 vroeger maar de goede, eerlijke oogen van een man, die niets vreest, de oogon van den vader -van Pierre Quóverne hadden zeker geweend bij liet vertrek van Champdolent. •Vader van zeven kinderen, waarvan cr nog ecs in leven wareh, had hij er geen meer bij och, noch den geestelijke Jean, vicaris op een dorp in Cormouaille, aan gene zijde van de Quimper, noch do oudste doohtcr, °16 to Quimperló getrouwd was, noch do tweede, in Douarnez getrouwd, noch do andere, die religieuze was bij de zusters van den Heiligen Geest, noch den zeeman, twee den stuurman aan boord van do „Jauré- guibery", noch den laatste, hij, wiens naam men in haar bijzijn nooit meer noemde. De oüde Quiverno liep naast de veulcn- merrio „Buisonne", dio door een man van ongeveer veertig jaar, knecht op Champdo lent, bij hot leidsel werd voortgetrokken. Hij ging zelf ook mee, om het eenige beest uit. zijn stal naar de stad te brengen. Mis schien zou men het hem wel laten houden.. Zij draafde niet en galoppeerde ook Dooit. Desniettegenstaande bracht hij haar toch, waar de Regeering het gelast had. Arme manHet leven bad zijn moed op zware proef gesteld. Hij was reeds lange jaren weduwnaar en na het vertrek van zijn kin deren alleen achtergebleven in een kleine boerderij, waarvan de grond schraal was cn do appelboomen dikwijls geteisterd werden door den. zeewind, Geduldig, vroom, stil van aard, zette hij het werk voort, dat zijn vader en zijn grootvader waren begonnen. Men kon hem reeds in de verte herkennen bij den dienst of bij het uitgaan van de kerk aan zijn lange gestalte en aan de uit drukking van vervallen grootheid, die niet zwicht. Marie zag hem naderen. Zij had hem ook verlaten. Hij liep met zijn rustigon wiegelenden gang tusschen do glooiingen, die elkaar bijna naderen, en den romp van een schip vormden, onder do schaduwen van de eiken, die nog van hem waren. Maar toen hij nog ongeveer dertig passen verder gedaald wa3, bevond bij zich in de schaduw, met zon doormengd, van do boomen van Kerjao, en hij sloeg de oogon op in do richting, waar Mario was. Hij kon haar ongetwijfeld! niet zien, maar zij had opnieuw de smart ontmoet en toen hij verdwenen was met „Buisonne" en den knecht, achter de heidestruiken, trok zij zich geheel terug en verliet haar schuilplaats, doodsbleek en zóó machtig door het verleden aangegre pen, dat zij lot zichzelf zeide: Ik moet Champdo'ent terugzien! Wie zou haar kunnen bespieden? Qué- verne en de knecht waren afwezig Er kon dus niemand in huis zijn als de kleine Eugénie, een verre nicht, die het huishou den deed, de varkens en de kippen voerde, cn tweemaal daags al breiende achter do vier koeien van heb domein liep om ze naar den stal te brengen. Maar was de koedrijf- eter zelf niet naar heb dorp? Marie wachtte -totdat ccn groep mari niers het waren er drie. knappe jonge mannen, die zongen voor bij de struiken die haar \erborgen. waren gegaan, en zij liep tot de opening in do heg, sprong op den weg, die een oogenblik verlaten was, en liep reebt-uit naar de pachthoeve. 1910, 1911, 1912, de drie jaren, die zij onder heb dak van Champdolent had ge leefd, de twee eerste gelukkig of ten naaste bij, het andere zoo hard; haar drie jaren van jonge vrouw stonden tusschen haar en het huis van de Quévernes, tusschen haar en den kleinen stal, achter op dn binnen plaats gebouwd, tusschen haar en de lange hut, half ingevallen, dio do plaats aan de rechterzijde afsloot, schuur voor het bees- tenvoer, stal- voor de beesten, ligplaats voor het graan en- voor ilen knecht. Het was of zij de Bretonsohe te gemoet kwamen, teen zij recht naar de hoevo toeliep, met de han den in de zakken van haar schort, snel, omdat zij stoutmoedig'van natuur was, met .strakke gelaatstrekken van aandoening, ge spannen en eenigszins ^remnd, het goud blonde haar gescheiden onder de netel- doekscho muts. Heb was alsof zij haar zei den;. „Herinner je je nog het lieflijke '/an het eerste jaar? Herinner je je nog het arme en gelukkige gezin, dat bestond uit den ouden vader, jezelf, je inan en Eugénie, de rneid, die uit het dorp Pleuven kwam Herinner je je nog de geboorte van Jeanne Marie, de twisten, die niet lang uitbleven, de verzoeningen, do bedreigingen, de thuis komst van den man, die gedronken had? Herinner je je vervolgens nog den nacht in bange verwachting, de tranen en -die schaamte, die niet uitgewischt kan wor den - O ja, dat alles herinnerde zij zich. Zij ge bood zichzelf voort te gaan en men kon in haar gang geen aarzeling zien. Zij liep op haar fijngevormde beenen rechtuit naar het huis van haar oude vreugd en van haar smart. Achter haar bleven" groepen pach ters cn hun vrouwen te voet, char-a-banes, paarden aan den teugel geleid, die bij den eersten zeewind hinnikten, hun "tocht naar Fouësnant vervolgen. Zij keerde zich niet om. Zij had nu den gewonen weg verlaten en het pad ingeslagen, dat men den weg van Champdolent zou kunnen noemen, en dat rechtstreeks naar de hoeve voert cn van daar tusschen de twee zeer oude boo men kronkelt naar afgelegen buurten, waar do menschen niet langs komen tenzij zij iets met den ouden Quéverne te maken hebben. Toen zij het huis van dichtbij zag, dat zij nooit had willen terugzien, sedert den dag van haar groote schaamte en haar groot leed, zei zij tob zichzelf„Wat kom ik hier doen? En wat zoud'en de vrouwen uit het dorp zoggen, als zij wisten, dat ik naar Champdolent ben gegaan? Zij zouden niet nalaten te beweren, dat ik berouw heb. Neen, dat heb ik niet. Ik heb enkel maar verdrietGoed beschouwd i3 het toch niet meer dan natuurlijk, dat men een plek terug wil zien, waar men drie jaron van zijn jeugd heeft doorgebrachtHet wa3 beter onderhouden toen ik er v/as Da tuin is nu vol onkruid. Hoe komt mijn schoonvader er toe een char-h-bancs zoo maar op de binnenplaats te laten staan, blootgesteld aan den regen? De voorraad hout. is slechts gestapeld onder de schuurt Dat zou ik in mijn tijd niet geduld hebben. Wat ziet het e.- verarmd uit, als er goon meesteres is!'- Mario was blijven staan bij een dikke lieg aan cïcn ingang van heb erf van Champdo lent, waarin elk jaar een merelnest was. Daar dacht zij niet aan, toen zij tegen den doornenstruik leunde met een klop pend hart, omdat zij bang was, dat de boerenmeid de plaats zou oversteken, en do oude meesteres, de vrouw van Pierre, her kennen. Maar de vrees was het ergste niete Waarom bleef je daar 3taan, Mario? Waarom tuurde je. naar Kot huis met die harde blikken, die hij, je man, die ver weg is, zoo goed kendo, en dio hem zoo. zeer, deden? Jo hebt ook een blik geworpen naar. den put-, waar het altijd natte wasch'olok staat, zooals Ln den tijd, toen je de wasch' met den stamper bewerkte en een oogen- blik later heb je gekeken naar de twefl groote pijnboomen, die naast elkaar ge groeid zijn, hun takken in elkaar slingerend en naar het eind van den tuin, omsloten door kleino muurtjes, en je dacht aan dé zeelui, die tob aan do eilanden van don archipel van Ceurnouaille de tweo altijd groeno en bijna altijd sidderende toppen van de boomen van Chainpdolont zion. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5