LEIDSCH m DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIE»: SO Ota. por rogeL Des Zaterdags 40 Ots, per regel. Kleine advertentiën "Woensdag 76 Ots., Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 30. Inoasso volgens post- r-scht. Voor eventueel© opzending vaa brieven 10 Ots, porto te betden. Bewijsnummer 5 Ctï. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Vrijdag 3 September 1920. Nummer 18580. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. fffficieele Kennisgevingen AFSLUITING PASSAGE SCHELUWEBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen tor algemeene hennis dat do Scheluwe- brug (Oudo Rijn bij de Heerengracht), op Maan dag 6 en Dinsdag 7 September a-s., wegens her stelling van het opzelwerk dier brug voor alle verkeer zal zijn afgesloten. W. PERA, Welh.-Loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden 3 September 1920. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP De Burgcmoestor van Leiden brengt tor ken nis van de ingezetenon dat morgen (Zaterdag) aan do gemeentelijke vischwinkels dVischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is Schelvisch h f0.19, grootere Schelvisch a f0.22 en f 0.24 en Schol a f 0 26 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgen». Lcidon, 3 September 1920. -HINDERWET. - Burgomccster en Wethouders van Eoidon; Gezien art. 8, lo alinea, der Hinderwet Brengen tor algemeene kennis, dat door hen yorgunnlng is verleend aan J. SIERAT en reoht-' iVöi'krijgoiiidon tot hot oprichten van eon brood bakkerij iu perceel Willemslraat No. 54, kad. be kend Sootio K. No. 1978. W. PERA, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN,, Secretaris. Lcidon, 3 September 1920. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DINSDAG 7 September 1920, des namiddags te één uur. Do vergadering zal, zoo uoo-dig, v des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Beëediging en installatie van de nieuw beroemde Raadsleden. 2o. Benoeming van vier Wethouders (va catures: de heeren W. Pera, J. A. Bots, mr. J. C. vau der Lip en mr. dr. C. Wc van iior Pet Bzn.) 3».-. Benoeming van drie leden - van da G.-m missie van Financiën en uit dezen van Öbn Voorzitter, (vacatures: de heer B. J. Hcurman, mevr. C. E. DubbeldemanTrago «h do heer J. A. van Hamel). 4o. Benoeming, van twee leden van da Commissie van Fabricage, (vacatures: de heeren A. Mulder en J. de Lange). 5o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor net Openbaar_Slachthuis (va catures: de heeren Th. C. F, Strjnman en 'J, Splinter Gzn.) 7o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor hst Marktwezen (vacatures: de heeren B. v. Gruting en H. v. Weeren). 6o. Eenoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, (vacatu res: de heeren J, A. van Hamel en A'. J. Oostdam). 8o. Benoeming van drie leden van de Com missie voor de Huishoudelijke verordenin gen en .pit dezen van den Voorzitter, (vaca tures: de heeren mr. dr. C. W. van der Pol Bzn., J. de Lange en K. Sijtsma). 9o; Benoeming van twee leden van. de Oommissie voor de Strafverordeningen, (va catures: de heeren mr. J. C. van der Lip en T„ Groeneveld). lOo. Benoeming van vier ledeD van de' Commissie voor de Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit, (vacatures: de heeren J. de Lange, J. P. de la Rie, F. Elkr.rbout er. A. J. Oostdam). llo. Tenoeming van vier loden van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", „Voorgeeft" en „Rhrjngeest" (\acatures: de heeren J. P. Mulder, J. A_ PotS; B. J. Huurman en M. Dubbeldeman). 12o. Benoeming, van twee leden van de Commissie van Beheer over het Grondbe drijf, (vacatures: de heeren A. Mulder en J. Splniter Gzn.) 13o. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaarschrif ten tegen aanslagen in de plaatselijke directe betasting en uit dezen van den Voorzitter, (vacatures: de heerén' Th. B. -J. .Wilmer, J. Splinter Gzn. en T. Groeneveld). 14o. Benoeming van drie plaatsvervan gende leden van de Commissie van onder zoek der bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, (vacatu res: de heeren A. J. Oostdam, Th, C. F, Stijnman en M. F. Oostveen). 15o. Benoeming van vier leden van dei Commissie voor 'het Stedelijk" Museum' ^e Lakenhal", (aftredende leden: de heeren dr. P- J. Blok en F, H. .Versterf; vacatures: uo heeren B. J. Huurman en J. A. van Hamel), (291) lGo. Benoeming van vier loden va"n heli pestuur der Stedelijke .Werkinrichting, u,it de •a 0"va® den. Rapid, (vacatures: de heeren a. Bisschop, J. A. Bots, H. van Weeren A- Sijtsma). v' 17o. Benoeming van oen lid van heb Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden van den Raad, (aftredend lid: de heer W. F, Yerhey van Wijk). (294) 18o. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening, (vacature: de heer J. P. Mulder). (295) 19e. Eenoeming van een Voorzitter en van een plaatsvervangend Voorzitter van hc-t Bestuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs, (vacatures, de heeren C. J. van Tol en D, M. Euivenhoven). 20a Benoeming van een lid en van een j-lat.bivervangend lid van de Commissie van onderhoek, bedoeld in art. 22 van het Regie- mént voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (vacatures: de heereii P. Heemskerk en F. Eikerbout). 2!o. Benoeming van een Voorzitter en van een plaatsvervangend Voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechts toestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, (vacatures: de heeren A. J. Oost dam- en K. Sijtsma). 22o. Benoeming van twee leden van liet Bestuur der vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekkorps, (vacatures de heeren K. Sijtsma en D. van Gruting). 23o. Benoeming van een lid van het Be stuur der vereeniging „Kennis is Macht'' (va cature: de heer K. Sijtsma). 24o. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onder wijs. (290) 25o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de scheikunde aan het Gymnasium. (296) 26o.- Benoeming van een tijdelijk leeraar in de natuurkunde aan het Gymnasium. (296) 27a Benoeming van een leerares in de geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool1 voor Meisjes. (297\ 28o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in geschied :nis en staatkundige aardrijkskunde aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. (298) 29o. Beneeming van een lsfcen amanuensis ■bij het onderwijs in natuur- en scheikunde aan Üe Hoogere Burgerschool voor Jon gens (299) 30e. Benoeming van een Opzichter bij1 heb' Bouw- en Woningtoezicht, in den rang van technisch ambtenaar 3e klasse. (300)- 31 o. Praeadvies op het verzoek van W. Wijnstok om eervol ontslag als onderwijzer aan de school der 3de klasse No. 6. (301) 32o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in liet vergunningsrecht, dienst 19191920. (293) 83o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1919 —1920. (292) 34o. Yerdeeling van den Raad in Sec tiën, STADSNIEUWS Do Pilgrim Fathers' herdenking. VT/ (Slot). Do gö-dachteavisdionst in likt eenvoudig kerkgebouw to Dalfshaven was indrukwek kend. Vooral do red; van dr. Bryon, van Brooklyn, was treffende De Amerikaansclio geestelijke wees er op, dat het vertrek van de „Speedwell" niet alleen was oen ..adven ture in Lndopendanec'', dooh ook een „ad- venturo in interdepeadanoc". Onder de talrijke aanwezigen merkte men ook op onsre stadgonooten prof. Van Nes, dr- Plooij en mr.dr. Sehokking, die met den burgemeester den tocht naar Plymouth zul len meemaken. Het koor van dr. Riemens verleende ook liicr zijn ao?r gewaardeerde medewerking. Uil dc kerk wandelde men de Voorhaven af naar den pilgri nismolen, om daar aan boord van stoomers, beschikbaar gesteld door Fop. Smit en dc HollandAmerika-Iijn, een tochtje te maken door dc Rotterdamsclio havens-. Alvorens men aan boord stapte, knielden dicht bij dc plek, waar de Pilgrims in 1620 aan boord van de ..Speedwell" gingen on John Robinson, toen hij hun uitgeleide deed, een gebed opzond, dr. Mcyer en dr. Herton, uit Londen, neder. Eerstgenoemde bad en dr. Herion hied een korte toespraak. Ook dit-was een treffend oogonblik. De boottocht, begunstigd.door fraai woder, was een waar succes- De vreemdeftingen waren getroffen doar liet grootsehe van de havens van Rotterdam. Aan wal gekomen, begaf men zioli naar de St.-Laurenskcrk, waar oen muzikale ge wijde dienst werd gehouden en waarvoor ook groote belangstelling was. Onder de aanwe zigen bevond zich ook mej. Maefarlaue, een dór eenige overgeblevenen van do oude Schotsche Kerk, wier ouders honderd jaar geleden naar Rotterdam waren uitgeweken. Dr. Cailenbach, prdikant te Rotterdam, en de Schotschö predikant Fredin Browne, voerden hot woord en het muzikale program ma werd uitgevoerd door den bantonzanger Jae- Pli. Caro. Vele vreemde gedclogeorden dankten - daarna voor die allerhartelijkste ontvangst in Nederland. Bij het uitgaan van de kerk werd aan alle deelnemers der herdenkingsfeesten, namens het bestuur dor kerk een bóoksko geschon ken, waarin de geschiedenis van dit fraaie kerkgebouw wordt weergegeven. Des avonds werd voor oen aantal der Pil grim Fathors' herdenkers e?n diner gege ven in de zaal der Diergaarde. Het was de bedoeling, dat dit feestmaal zou wordon ge presideerd door den Ndderlandschen gezant te Washington, don hoer Gromer. Deze was echter VoTTiindcrd, waardoor de voorzitter van de Vereeniging ..NederlandAmerika", de heer Westorman, tafelpresident was- On der de ongeveer 150 gasten bevonden zich do Engelsche en Amerikannsche gezanten, de burgemeesters van Leiden en Rotterdam en de ótat-major vpn het Amcrikaansche oorlogsschip „Fredericq'*. Er werd veel getoost en er werden volks liederen gezongen. Na afloop begaven de vreemde gasten zioh aan boord naar Engeland. Ons wordt verzocht alsnog to vermel den, dat aan onzen vroegeren stadgenoot, den heer J. L. Timmermans, thans sergeant- verpleger 1ste klas bij het Militair Hospitnal te Leeuwarden, is toegekend do ziLverea eeremedaille van Oranjc-Nassau met do ge bruiste zwaarden. In den afgeloopen nacht, te ongeveer één uur ontdekte de beer Van Remunclt, aan den Zijlsingol, dat' op het terrein van zijn stoom-, wasch- en strijkinrichting zich een man bevond, bezig met het zich toe- eigenen van wasch goed, dat aldaar hing te drogen. Ér werden, ondanks het feit, dat die heer Van R., is aangesloten bij den nachtveiligheidsdienst, meermalen goederen vermist. Dit deed hem zelf waakzaam zijn en, zooals nu bleek, met succes. Hij greep den man en op zijn geroep kwam ook do dienstdoende brugwachter aan de Zijlsingel brug toeschieten en werd de dief aange houden en door de twee mannen naar het politieposthuis aan de Haven gebracht. Het bleek te zijn een bewaker van den P. B.,D. zelf, zekere J v. d. S. Bij huiszoeking in de woning van den dader, werden ook nog goederen gevonden, die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Regeling van het bewaarschool-onderwijs. Ingediend, is oen desbetreffend wetsontwerp. Met do Staatscommissie voor het onderwijs acht do Minister ran Onderwijsoen wettelijke regeling van het bewaarschoolwezen noodig, om dat dc maatschappelijke behoefte aan het op voedend werk dezer scholen daarvoor groot ge noog is en nog sloods in kracht toeneemt, eri om dat do uitbreiding van hét bowanrsohootonder- wijs, welke aan die behoefte zal voldoen, zonder den krachtigen prikkel oencr wettelijke regeling niet te verwachten is. Hij heeft oclilcr gemeend, het thans ingodicn- do wetsontwerp op een anderen grondslag (e, moeten optrokken dan de Staatscommissie deed bij de samenstelling van haar voorstel. Do Minister heeft er de voorkeur aangegeven, con ander stolsel to kiezen, waarbij van hetgeen het particulier initalief tot stand bracht, wordt uitgegaan. Daar komt bij dat er ook afgeschci den van finanoieclo overwegingen moor voor to zeggen valt hier liet bij bot nijverheidsonder wijs aanvaarde stelsel van Rijkssubsidieering van particuliere scholen na te volgen, dan dat van het lager onderwijs. Principieel verschil met het lager onderwijs is reeds hierin gelegen, daf men het er allor- minst over eons is, of kinderen in don leeftijd van vier tol zo3 jaar beter naar een bewaar school worden gezonden dan wel in hot gezin opgevoed. In ieder geval wordt niet voor alle of zelfs maar voor het grootsto deel der kinde ren van dien looftijd schoolonderwijs verlangd, weshalve de gomcentelijke autoriteit hier minder dan bij het lager onderwijs aangewezen is oen rol te vervullen. Historisch is dan ook tot nu too het particulier initiatief op dit gebied het krachtigst voor den dag gekomen. Met betrokking tot dc oprichting en instand houding van scholen heoft do Minister zich op het standpunt gesteld, dat de wet het slichten van nieuwe openbare scholen niet behoeft aan to moedigen, maar dat dit wel behoort tc ge schieden met de bijzondere. Het ontwerp wil geen geldelijko tegemoetko ming aan do gemeenten geven voor haar be- waarsoholen. Onder de voorwaarden, welke het ontworp op somt, wordt Rijkssubsidie-in uitzicht gesteld in de jaarlijksoho kosten van instandhouding der school en in dc kosten, om to voorzien in de be hoeften aan schoollokalen. Bij die voorwaarden zijn, voor zoover dit met "den aard van het bowaarschoolonderwijs over eenkwam, de bopalingen der Lageronderwijswel gevolgd. Aan het personeel wordt recht op pensioen en op woduwen- en wcezenpensioen verzekerd, naar de regelen, daarvoor voor het personeel der bijzondere lagere scholen vastgesteld. Met betrekking lót de akten van bekwaamheid heeft de Minister het denkbeeld van tweeërlei bevoegdheid van do Staatscommissie overgeno- nien. Sedort heeft hij gemeend, dat voor hot ver werven van dc hoogere bevoegdheid, welke ver kregen moet zijn om aan het hoofd eener be waarschool te kunnon staan, alleen geëischt be hoort to worden het voldoen aan een examen in opvoedkunde en practischo bekwaamheid. Bijeengenomen zullen do uitgaven, welke deze wolsvoordracht voor 's Rijks kas modobrengt zijn to stellonvoor het eerste jaar op rond f 2,475,000aan het eind van het overgangstijd- pork op f4,000,000. De vertraging op de spoorwegen. Zooals indertijd is gemeld, heeft de heer Van Dijk, lid der Tweede Kamer, do vol- gondc vragen ingezonden: Is het den Minister van Waterstaat be kend, dat sinds den aanvang der dienstre geling op de 'Nederlandschc spoorwegen van l Juli er een groote verwarring heorscht in de vertrekuren der treinen, zooals zij in de dienstregeling zijn aangegeven? Is het den Minister bekend, dat zulks in het bijzonder hel geval is op het Centraal station te Amsterdam, waar bijna alle treinen met vert raging soms van een half uur tot eeu uur vertrekken, hetwelk op geheel het treinverkeer inwerkt, waardoor belangrijke verbindingen worden gemist? Is de Minister geneigd te bevorderen, dat er maatregelen worden genomen, om een geregelden treinenloop te verzekeren en in het bijzonder om aan den onhoudbaren toe stand op het Centrasl-Station te Amster dam een einde te maken? De Minister heeft nu hierop iet volgen de antwoord doen toekomen: Hoewel over het algemeen van groote ver warring iii de vertrektijden dér reizigers treinen niet kan worden gesproken, heeft niettemin het feit zich voorgedaan, dat een aantal treinen tijdens de loopende dienst regeling met meer of minder belangrijke vertraging zijn vervoerd. De oorzaken daar van zijn in hoofdzaak de volgende: Ingaande 1 Juli jl. is het aantal reizi gerstreinen met 25 pet. uitgebreid. Dienten gevolge is op de drukste tijden van den dag het aantal treinen en de rangeerdienst te Amsterdam C. S. ongeveer even sterk als vóór den oorlog. Destijds was de ruimte van het station reeds onvoldoende gebleken zoodat besloten was tot belangrijke uitbrei dingswerken ter verkrijging van meer per rons, ruimere toegangen en grootere ran geerterreinen. Zoo spoedig als de bijzondere omstandigheden zulks toelieten, is de uit voering van die werken met kracht ter hand. genomen. Zoolang die werken niet voltooid êijn, blijft aan Amsterdam Ü.S. een moge lijkheid van vertraging bestaan, waarvan dc invloed zich over het net in het algemeen kan voortplanten. Wat de verdere algemeene oorzaken be treft moet er op gewezen "worden, dat de Bchaarschte aan brandstoffen het aantal reisgelegenheden nog steeds te klein doet zijn. Dit noopt tot samenstelling van lange treinen, welker behandeling oponthoud aan de stations kan veroorzaken. Daarbij komt, dat de hoedanigheid der brandstoffen veelal een ernstige hinderpaal is bij pogingen om ontstane vertragingen onderweg in te halen Verder hebben lijdelijke moeilijkheden zich voorgedaan bij de bediening van cle lo- motieven, nu sedert I Juli jl. het door elkaar dienst doen van personeel en loco motieven van de beide spoorwegmaatschap pijen is doorgevoerdeen maatregel, die op den duur niet dan heilzaam zal werken, doch in den eersten tijd op bezwaren stpit. Eindelijk moet herinnerd worden aan het hier te lande buitensporig talrijk vervoer van rijwielen,, die als vervoers-object moei lijk zijn te han toeren en vooral in de zo mermaanden aanleiding geven tót hinder lijke verlenging van de sluüo'nnemenfen. Door de directie dier Maatschappijen worden de bestaande moëilijkhedèn zooveel mogelijk bestreden en thans is dan ook in den loop der treinen eenige verbetering merkbaar. Verhooging van wachtgelden. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wacht gelden, verleend op grond van het Wacht- geldenbesluifc, die met een tijdstip vóór 1 Januari 1920 zijn ingegaan en nog niet zijn vervallen, met ingang van 1 Januari 1920 met 40 percent worden verhoogd. De wachtgelden, die met ingang van een tijdstip na 1 Januari 1920 zijn of„ berekend volgens de Burgerlijke Pensioenwet, zooals zij op 1 Januari 1919 luidde, worden ver leend en, voor zooveel de reeds verleende betreft niet zijn vervallen, worden met in gang van het tijdstip, waarop zij zijn inge gaan of zullen ingaan voor elk aan 1 Jan. 1920 voorafgaand jaar, dat deel uitmaakt van do laatste vijf aan het ontslag van den ambtenaar voorafgaande jaren, met 8 per cent verhoogd. Voor elk deel van zoodanig jaar van een maand of minder bedraagt de verhooging 2/3 percent. Wachtgelden, verleend zijnde of wordende met ingang van e.en tijdstip na 1 Januari 1920, die lager zijn dan de som, die verkre gen wordt door het bedrag, waarop zij zou den zijn gesteld, indien de dag van ingang onmiddellijk vóór 1 Januari 1920 viel, met 40 percent te vermeerderen, worden tot die som verhoogd. Goen verhooging wordt toegepast op wachtgelden, verleend tot het maximum van f 4000. Ook doet een verhooging het bedrag, dat in het geheel aan wachtgeld of aan wacht- geld en pensioen wordt genoten, niet boven dat maximum stijgen. Do verhooging van een wachtgeld dat met ingang van een tijdstip na 1 Januari 19ïO is of wordt verleend, kan het bedrag aan wachtgeld niet doen stijgen boven dc helft van den laatsten pensioengrondslag van den ambtenaar in de betrekking, waar uit hij wordt ontslagen. De Regeéringscommissie voor Kwee- kerscrediet heoft een algemeene deskundige commissie ingesteld, voor de helft uit verte genwoordigers van den. Nederlandschen Boerenbond en voor de helft van den Ne derlandschen Tuinbouwraad bestaande. Van <Jen kant van den Nederlandschen Boeren bond zijn aangewezen de heeren A H, J. Engels, lid van de" Tweede Kamer en secre taris van den L. T. B. te Leiden, H. Triene kens, kweeker te Venlo, en Ant. van den Bom, secretaris dor R.-K. Boomkweekers- verccniging „Mutuum Auxilium", te Ouden bosch. Deze algemeene deskundige commissie heeft tot taak cle plaatsen op te sporen, waar zich kweekers bevinden, die voor ore- diet in aanmerking komen en in die plaat sen in te stellen deskundige commissies. Er zullen dergelijke plaatselijke deskun dige commissies worden ingesteld o.a. te Boskoop, Aalsmeer, Naarden. Bussum, Oudenbosch, Zundert, Opheusden, Hoorn, Zuid-Scharwoude, Heer Hugowaard, Roe- lofarendbveon, liet Westland en Groningen. Do jaarvergadering van de Alg. R.-K. WorkgqvcnsvereeiHgmg werd gistermiddag PRIJS DEZER COURANT* LVoor Leiden p. 3 rand. f2.50, p. week f 0.13 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.19 Franco por post -.M 2.90 in Den Haag wederom geopend door den voorzitter, den heer J. B. van Dijk. Do heer J. Verheijen, uit Roosendaal, sprak over de verhouding der R -K. vereeni- gingen der werkgevers tot die c?er arbeiders eu begon daarbij met het geven van een korte uiteenzeteting van de geschiedkun dige ontwikkeling der vereeniging. Het war ren vooral de zedelijke belangen die men bij het oprichten wenschte te verdedigen^ Spr. kwam tot do volgende stellingen I. De A. R.-K. W. V. behartigt als 6tandsorganisaties do zedelijke en maat schappelijke belangen der werkgevers. II.-* De R.-K. werkgevers-vakvereenigin- gen voor de grootere bedrijven verecnigd. in het R.-K. Verbond van Werkgevers Vak- vercenigingen zijn de aangewezenen orga nen tot het plegen van overleg met do werknemersorganisatie. III. Naast het verbond kan echter de A. R -K. W. V. bij overleg gewichtige diensten bewijzen, mede door dat overleg te plegen voor haar leden, die niet in'een R.-K. vak organisatie zijn vcreenigd. Naar aanleiding van deze drie puntert vond een gedlachtenwisseling plaats. Ten slotte werd het woord gevoerd door den heer H. van der Marck, die zijn gedach ten uiteenzette over het onderwerp „Sa menwerking van R.-K. vakvereenigingen yan werkgevers, met die van andersden kenden". Spr. kwam concludeerende tot da volgende stellingen: I. Voor de vakorganisatie van R.-K. werk gevers is in de meeste gevallen samenwer king met die der andersdenkende werkge vers noodzakelijk, EL Deze samenwerking^ wordt het bestel, geregeld in federatief verband. III. In hoofdzaak kan de samenwerking plaats vinden door middel van de besturen. IV. De samenwerking mag er nimmer too kunnen leiden, dat de R -K. beginselen ge vaar of schade loop en. Enkele aanwezigen voerden met den in leider over deze conclusie een kort debat., Do namiddagvergadering werd gedeelte lijk bijgewoond door de minister Ruys do Beerenbrouck, Aalberse en Van IJsselstein, welke laatstgenoemde vergezeld was van mr. Everwijn en mgr. dr. Nolens. Het wóórd werd nog gevoerd door het Tweedie-Kamer-lid Henri Hermans, die een feestrede hield. Tot slot .vereenigden allen zich aan eon gemeenschappelijken maaltijd in „Do Witte Brug". De heer .G. A. v. d. Steur, comman dant van de Haarlemsche brandweer, vierdo gisteren zijn 40-jarig jubileum als lid van dat korps. Naar „De (Chr.) Amsterdammer" ver neemt is prof dr. H. Bavinck ernstig onge steld. De toestand is echter niet zorgwek kend. Tot ingenieur 1ste klasse bij den Wia- fcerstaat der provincie Noord-Holland, is be noemd ir. K. Schreeff, thans werkzaam; inDuitscklahd. Gisteren is te Utrecht dei algemeena vergadering van den Bond van Christelijke! Politiebeambten in Nederland begonnen. Al-, lereersfc werd aan den Bondsvoorzitter, den liec-r H. J. van Geeten, uit Amsterdam, ten gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubi-. loum hulde gebracht. Deze wees daarna itt zijn openingswoord op den snellen giceï eer organisatie; te Rotterdam begonnen met enkele leden, telt de Bond thans 729 leden; en_17 afdeelingen. De Bond heeft, zoo zeidel de voorzitter verder, in den laatsten tijd in1 tal van gemeenten deelgenomen aan actiel vx>r salarisverbetering; men stond daarbij steeds op het standpunt van georganiseerd! overleg. De traktementsverbeteringen zijn; en blijven heb centrale punt in da geheela actie der vakorganisatie; de rechtspcraitie; is nog altoos niet definitief geregeld, maai» aan de nog steeds heerschende rechteloos heid der beambten zal eenmaal èen einda komen, en ook de Christelijke politie-ci ga- nisatie zal niet rusten, alvorens ten deztj bevrediging is verkregen. Spr. zeide tenj slotte, dat de christelijke politieman meti - geweld van wapenen als het moet, de hand having van het gezag zai verzekeren. Onder geestdrift en hef zingen van heb „Wilhelmus" werd een telegram van. huldo eu verknochtheid aan het Huis van Oranje aan de Koningin gezonden. Als bewijs van groote erkentelijkheid vooi} hetgeen de heer Van Geelen voor de orga-> nisatie had gedaan, werd hem namens del aangesloten ver©enigingen en de personeel©, leden een barometer aangeboden. i Eg voorzitter deelde1 bij de bestuursverkieti zingen mee, dat men in het Bondsbestuun „wenschte opgenomen - te zien den heer J.- Vos, te Amsterdam, met de bedoeling, diti nieuwe bestuurslid to bekleeden met heb voorzitterschap van den bond, en aan spr. het secretariaat op te dragen; hij meenö als secretaris meer en beter werk te kunnen Qoen dan als voorzitter. - l Als leden van het bondsbestuur werden daarop herkozen de heeren Hooidonk en Jonkman, en als nieuw lid in het hoofdbe stuur werd gekozen de heer J. Vos, te Am sterdam. Vervolgens bracht de propagandacommis- sie verslag uit van haar werkzaamheden in 1919. Op deze eerste vergadering volgde een f eestvergadering met dr. J. F. Beerons, Hervormd predikant fce Utrecht, als spre ker. Naar men meldt bestaat het voorno men, het 4do reg. huzaren, thans te Deven ter cn to Zutphen in garnizoen, met l Januari a.s. geheel naar Deventer over to brengen, terwijl het 2de bat. 10de reg. infanterie uit Deventer, naar Aiinhem zou verhuizen. Deze veranderingen zullen ook in de overige garnizoenen in hot Oosten doa lands wijzigingen teweeg brengen.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1