LBIDSCH DAGBLAD. prijs deb advertentieng SO Ots. per regef. Des Zaterdags 40 f?», per regel. Kleine advertentiën Woensdag 7ö Ots. Zaterdag f 1.bij een maximum aantal woorden van 30. Inoasso volgens post- jeobt. Voor eventueel© opzending vaa brieven 30 Oto, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Reaactie 1507. PBIJS DEZER COURANT» Voor Leidon p. 3 rand. f2.50, p. week' f 0.19 Builen Leiden, waai agenten govcs- "tigd zijn, per week f 0.19 Franco per post 2.90 2 September 1920. Nummer 18559. Dit Dummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officteeïe Kennisgeving gemeentelijke vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van. de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke visclrwinkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a f 0.19, grooterc SCHEL- iVISCH a f 0.23 en f 0 24, SOHOL f 0.26 en groote SCHOL a f 0.38 per pond. N C. DE GIJSELA AR, Burgem. Leiden, 2 September 1920. STADSNIEUWS. De Pilgrim Faiher's-herdenking. V. Het vertrek uit Leiden. Nadat gistermorgen een aantal vreem delingen die hier de Pelgrimvaders mede hadden herdacht naar Amsterdam waren ertrokken, was het even stil geworden in dc stad. Gisteravond zijn do meesten hunner na afloop der feestelijkheden aldaar, welke vrijwel overeenkwamen met hetgeen het programma voor Leiden verm'eldde, weder onze stad en bij ingezetenen waar zij gastvrijheid genoten, teruggekeerd. Hedenmorgen zijn ze voorgoed vertrokken Aan den liooge-Rijndijk Ij ijhet eindpunt van de tram lag in liet Rijn-Schiekanaal een salonboot van de Maatschappij „De iVolharding" gereed waarop met de natio nale en oranjevlaggen de Amerikaanscne en lCngclsche kleuren wapperden. Deze boot zou de gasten en wie met hen mee gingen om in Delfshaven in Rotterdam de herdenkingsfeesten te vieren naar Leicl- scheridam brengen. Te voet, per tram, met rijtuigen en auto's 7 begeleid door hun gastheeren, kwa men de vreemdelingen aan en er werden bij het afscheid handdrukken en hartelijke woorden gewisseld. De groote boot liep ge heel vol en er. heersclite dadelijk al een opgewekte geest, waartoe het weer dat bui tengewoon mooi was, meewerkte. De burgemeester jhr. De Gijselaar, was. het talrijke Leidenaren op de plaats der afvaart aanwezig cn van hem werd aller hartelijkst afscheid genomen en een her haald „lang leve dc burgemeester'' werd hero bij den afvaart toegezongen. Vervolgens speelde de muziek het „Wil helmus" waarvan de woorden geestdriftig door aller, werden gezongen. Van Leidschendam werd vervolgens per extra tram naar Delftshaven gereden. Gedachtenisdie ast in de Herv. Kerkte Delfshaven. •In Delfshaven dat ook herinneringen aan 3o Pelgrimvaders bewaard, werd een ge- dnchtenisdiensb gehouden in de Nederl. Hervormde Kerk, waarbij als sprekers op traden ds. S. H J. James aldaar en rev dr. Nehemidh Boynton, uit Brooklyn, ter wijl evenals hier rev. dr. Meyer uit Londen den dienst leidde en gedeelten uit de Hei lige Schrift las. Na de godsdienstoefgening werd de tocht voortgezet naar Rotterdam waar de dag verder zal worden doorgebracht met een rondvaart door do Rotterdamsche havens een concert in do groote of St. Lauxenskerk en een afscheidsdiner in de Diergaarde. Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Leiden. Deze afdeoling vergaderde gisteravond in café „Zomerzorg", onder voorzitter schap van den heer C. Bakker, te Oegst-. geest. Dc opkomst was zeer bevredigend, zelfs zeer goed te noemen. Na opening der vergadering en voorle zing door den secretaris, den heer Van Oosterhout, van de notulen, die werden goedgekeurd, kwamen de ingekomen stuk ken in' behandeling. Hieronder kwam o. in. voor het verzoek om steun voor den Hongaarschen land bouw. Het bestuur had geen vrijheid ge vonden een voorstel tc doen, het oog daarbij hebbend© op den minder rooskleu- rigen toestand van de kas, om iets van beteekenis af to zonderen. De heeren Los en Van der Stoel zouden steunverlecning aan Hongarije en den land bouw daar van groot belang vinden. Zij doen daartoe dan ook een voorstel, waar mede de vergadering kan accoord gaan. Na eenigc besprekingen werd besloten, oen lijst tc laten circulecren onder de le den, opdat zonder bezwaar voor de kas toch de gcwenschte en noodige steun ver leend kan worden: Medegedeeld wordt hierop door den voor zitter, dat de beschrijvingsbrief voor de a. s. algemeene vergadering te Schagen o. m. bevatte wetswijziging van art. 3, om heb bepaalde bedrag van contributie f 3 op f u te brengen. Voor de verkiezingen en andere punten yau behandeling word den afgevaardigd© vrij mandaat gegeven. Do heer Van Oosberhoub deelde hierop mede, dat de heeij Los, als afgevaardigde oaar do algemeene vergadering te Gorkum bet hem toekomende voor reis- en verblijf kosten als donatio aan dc afdeeling had Beschonken, wat door de vergadering met j Pplaus begroet word. De voorzitter dankte hiervoor den heer Los en hoopte, dat dit navolging mag vin den. De heer J. de Graaf, van Zoeterwoudo, brengt een kort en zakelijk verslag uit van de algemeene vergadering to Amsterdam gehouden, waarna de bestuursverkiezing volgt. Aftredend zijn de heeren C. Bakker, B. van Dorsten, P. J. Ramakers, en J. Ver hoog. De heer Van-Dorsten deelt mede, dat hij niet voor een herbenoeming-in aanmerking wenscht te komen, wat de voorzitter zegt te betreuren, en hem al geheel onverwacht komt. Herkozen werden de heeren C. Bak I ker, Ramaker en Verhoog, en in de plaats van den heer Van Dorsten, do heer J. P. van der Stoel, te Leiderdorp, die zijn be noeming aannam. Voor afgevaardigde naar de alg. verga dering werd gekozen bij tweede stemming de heer A. Rijnsburg, te Leiderdorp, en als plaatsvervanger werd aangewezen de heer D. Rijnsburger. Bij de rondvraag vraagt de heer Van der Stoel naar de werkzaamheden van de op gerichte vereeniging volgens de landarbei- derswefc. De heer Los, Secretaris dier Vereeni ging, geeft op verzoek van den voorzitter, eenige inlichtingen. De stagnatie is in hoofdzaak gelegen in de drukke bezigheden en de ziekte van den voorzitter dier Vereeniging, den heer Sijts- ma doch er is alle mogelijkheid, dat'reeds de volgende week Zaterdag zal vergaderd worden. Do lieer Los komt nog even terug pp het candidaatstellen voor het hoofdbestuur en beveelt daarvoor aan, nu de heer Van Dorsten uit het bestuur der afdeeling is, deze nu in bet hoofdbestuur te krijgen. Het bestuur vindt het nu te laat. Een der bestuursleden zegt nog, dat in hét-bestuur ook gesproken is den heer Bak kér -weer candidaat te stellen, wat, nu de heer Van Dorsten per se bedankt, weer naar voren komt. Het algemeen gevoelen is, dat voor deze verkiezing liet candidaat stellen te laat is. De heer Los wil er aan vasthouden en nog op die vergadering met een candidaat uitkomen. Hij stelt nu voor den heer J. de Graaf. Het stellen van een candidaat wordt nu goedgekeurd. De heer J. de Graaf wenscht geen can- didatuur aan te nemen. Andere leden stellen nu voor den heer E. Los. De heer Nieuwenhuis zegt, dat hij als lid van heb bestuur den candidaat naar, vo ren brengt, die in de bestuursvergadering besproken is, n.l. de heer C. Bakker. Er zijn alzoo drie candidaten en er wordt tot stemming overgegaan. De heer Bakker was gekozen,, doch bleef bij zijn genomen be sluit, waarop de heer Los, die daarop de meeste stemmen op zich vereenigd had, werd aangezocht, die de benoeming aan- nanl De voorzitter deelt mede, dat reeds op de lijst voor f 93,50 voor steun aan Honga rije is gefceekend, en besloten nog Vrijdag a. s. (op de veemarkt) gelegenheid zal be staan voor de leden om op de lijst te tee kenen, die, gezien het cijfer van thans, ge makkelijk de honderd gulden lean te bo ven komen. Verder zal nog de noodige reclame voor de candidatuur-Loa door het' bestuur ge maakt worden. De heer Verhoog zegt, dat 't zwartblaar vee zoo weinig op tentoonstellingen wordt gevraagd en of er gewerkt kon worden dit te bevorderen. Dit wordt toegezegd, waarna de verga dering gesloten wordt. Na het sluiten der vergadering werd nog door den heer Los voorgesteld het afgetre den bestuurslid, den heer Van Dorsten, ge zien het feit, dat hij 25 jaren deel van het bestuur uitmaakte, en zijn ijvervol werken, tot eerelid der afdeeling to benoemen. De voorzitter zegt, dat dc heer Van Dor sten dit jaar uit nog lid van het bestuur blijft, doch cub den boezem van het bestuur reeds in die richting stemmen waren ge hoord en te zijner tijd dit ook zal geschie den. Militaire wedstrijden Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werden hedenvoormid dag een aantal wedstrijden gehouden van onderofficieren, korporaals on manschap pen van het 4de regiment infanterie. Als plaats daarvoor was het Schuttersveld ge kozen, waar de nationale en oranjevlaggen wapperden. Heb weer begunstigde deze wedstrijden en de deelneming was zeer bevredigend. Met de belangstelling was het echter maar zóó, zóó. Vooral tegen den middag bleven er weinig belangstellenden over. Do staf- muziek luisterde de wedstrijden op, maar deed dit, naar veler oordeel, met al te groote rustpoozen er tusschen. Een beetje meer muziek ware geen overbodige weelde geweest. De brigade-commandant, 'kolonel Van Weeren, alsmede de waarnemende re gimentscommandant, kapitein De Ridder, woonde voor een deel de wedstrijden bij, die werden gehouden onder leiding van kapitein Mens. De uitslag was: Geweervechten voor korp. en manschap pen le pr. Korp. Verhocrg; 2e pr. mil. De Vreugd; 3e pr. mil. Van Asten; 4e pr. Van der Plas; 5e pr. korp. N. N. Polsstok-hoogspringen1. M. van 'der Plas 2.20 M.2. korp. Nanning 2.10 M.3. Vellekoop 2.05-M.4. N. N. 2 M; 6. korp. Rozen thai 1,95 M, - Hardloopen, afstand 100 M.1. kprp. Ha geman; 2. korp. Smit; 3. Flanderijn; 4. Haver Droese; 5. Mai-is; 6. korp. Eichoven Hoogspringen: 1. korp. Eichoven 4.34 M. 2. korp. Smit 4.33 M.3. korp. Flanderijn 4,26 M.4. korp. Ligtharb Schenk 4.25 M. 5. Van Asten 4.17 M. Handgranatenver-werpen1. Boxman; 2. Van der Torn; 3. .Wiesen; 4. Van der Duyn: 5. Do Bruyn. Handgranaat juist-werpen1. korp. Ha- gemans; 2. Filippo; 3. De Bruyn; 4. Box man; 5. Wiesen. Discus-werpen1. Haver Droese 9.61 M. 2. Mares 9.43 M.3. v. Rozenstraat 9.30 M. Hindernisbaan1. Van der Plas 1 m. 14 4/5 sec.'; 2. Flandrijn 1 m. 21 1/10 sec. 3. Vellekoop l m. 22 sec.; 4. Peter 1 m. 25 sec.5. v. Duyvenvoordc 1 m. 26 3/5 sec. Speerwerpen: 1. korp. Van der Pol 26,70 M.2. Van der Plas 26.20 M.3. Mares 25,30 M. Vijfkamp van onderofficieren: le vijf kamp: 1. serg.-maj. Smit; 2. serg. Kuiven hoven; 3. Speet; 4. serg. Duysberhof5. Do Boer. 2e vijfkamp: 1. serg, maj. Smit; 2. serg. Duysterhof; 3. serg. De Boer; 4. iserg. Speet; 5. serg. Kuivenhoven. De prijzen, bestaande in bedragen aan geld, werden met een hartelijk woord door kapitein Mens uitgereikt. Het gemeentearchief over 1919. -Uit het verslag over don toestand van het Gemeentearchief over 1919 blijkt o.m. dat de acilj.-archivaris de heer W J. J.. G. Bylevel'd, wegens'vertrek uit de gemeente zijn betrekicing, die hij mot zooveel ijver gedurende vele jaren vervulde, neerlegde. In zijn plants werd met ingang van 15 Januari 1920 als wetenschappelijk ambte naar benoemd mej. mr. G. B. G. Breesnee, adjunct-archivaris aan het ltijks-archief te 's-Hertogenbosc'i. In verband met de gewijzigde» tijdsom standigheden werden de salarissen der ambtenaren verhoogd. Omtrent do werkzaamheden wordt mede gedeeld dat het drukken van den supple ment-catalogus van de Bibliotheek dit jaar gercodJcwain en het hernummeren en indeo len der aanwinsten tot een goed einde werd gebracht. Daarna werd begonnen aan het voor de pers gereed maken van het supple ment op den catalóg'ts van de prentver zameling. Alle aanwinsten werden hierbij nagezien cn verschillende kleine onderzo'e-, lcingen werden in verband hiermede ver richt. In het najaar kon de catalogus ter perse gelegd worden. Naar aanleiding van het persldaar maken van den supplement-catalogus stelde de ar chivaris een onderzoek in naar de in do groote collectie negatieven' aanwezige af beeldingen van meer algemeen belang, waarvan geen afdrukken aanwezig waren. Ruim 200 negatieven werden hierbij uitge kozen, waarvan hij door den concierge A. do Bruin afdrukken liet vervaardigen. De in bruikleen gegeven archieven van de Israëlitische Gemeente en van den pen ningmeester der Leidscho Maatschappij van Weldadigheid werden door dr. Overvoerde beschreven en ingedeeld Beide archieven zijn van veel belang voor de geschiedenis dezer Gemeente. De adjunct-archivaris vervolgde de be handeling der fiches op de doopboeken 1700—1811, waarvan ae letters F, T. en V. gereed kwamen en enkele andere letters deels werden afgewerkt. Het register op den impost op het begraven in de eerste cn tweede klasse werd afgewerkt. Hij be handelde het grootste gedeelte van dc aan vragen op gcneralogisch gebied en enkele kleinere onderzoekingen. Het alphabetiseeren der doopbriefjes werd na het vertrek van den heer Bijle- veld voortgezet, door den ambtenaar, den heer W. P. van Rhijn die met de letter G. gereed kwam en met ongeveer de helft der letter H De fiches van de attesttaieboeken over de lettere H.Z. werden door de klerk mej. J. S. M. de Nie gealphabetiseerd, Het alphabetiseeren dezer serio is hier mede geheel gereed. De klappers beslaan 17 folio deelen met ongeveer 53000 fiches. Hierna worden de doopboeken der Luther- sche gemeente over 16131811 op fiches ge bracht, waarna een begin gemaakt werd met de doopboeken der Katholieke kerken na 1700. De klerk C. P. H. Staats was den archi varis gedurende een groot gedeelte van het jaar behulpzaam bij de werkzaamheden voor de supplement catalogi van Biblio theek en Prentverzameling en het vernum meren van <3e aanwinsten der bibliotheek en wijdde den verderen beschikbaren tijd aan het alphabetiseeren en overschrijven der klappers op de Gerechtsdagboeken. Do concierge A. de Bruin zorgdo voor het loopende bindwerk, hetwelk dit jaar zeer omvangrijk was door de vele aanwin sten op de prentverzameling. Van de ge reed gekomen klappers op do Attestatie- boeken werden 12 deelen in half perkament gebonden. Steeds sterker wordt de behoefte gevoeld naar meerdere ruimte voor het opbergen dor aan winsten. Van dc ruimte in do bergplaats is reeds 4SI strekkende meter of ongeveer 40 pCt. ingeno men door van het Rijk in bruikleen ontvangen ardhievon. Door overname van de jongere nota- rieolo en gereohlolijke archieven zou nog onge veer 45 slrdkkonde meter vercischt zijn, terwijl daaronbovon door de tot Rijks-eigendom-vork la- ring dor Kerkelijke doop-, trouw- on begrafenis registers nog 20 strekkende meter vroeger lot hot Gemeente-archief gerekende 6tukken aan het Rijk zijn overgegaan. Mochten dus alle daar toe dn aanmerking komende beschoiden overge bracht worden, dan zal c.a. 45 pCt. van dc bergruimte beschikbaar zijn gesjold voor ar chieven, waarvan hot Rijk zich het eigendoms recht reserveort. De overbrenging op zichzelf is gewenscht en zal ongetwijfeld ook voor do gemeente een be langrijk voordeel blijken, doch ook het Rijk is gebaat door dc overbrenging, waardoor in bet Rijksarchief con bolangrijke plaatsruimte wordt uitgespaard. En vooral geldt dit voor ht>t Alge meen Rijksarchief te 's-Gravenhage, hetwelk ook het archief van Zuid-Holland bevat en waar reeds nu plaatsgebrek zou keerechen, indien de groote steden: Rotterdam^'s-Gravenhage, Lei den, Dordrecht, Delft, de in bruikleen ontvangen archieven terugzonden. De overbrenging van de oude rechterlijke, no- tarieele en kerkelijko arohieveu naar do ge meenten is in hot algemeen belang en is tevens in het belang van hot Rijk, dat hierdoor onthe ven wordt van de noodzakelijkheid om reeds nu kostbare archicfgobouwen te stichten. Het is daarom ook billijk, dat bet Rijk aan de gemeente een deel dor koslon vergoedt, wanneer do uit breiding der bowaarplaaison noodzakelijk wordt door de plaatsing der van het Rijk in bruikleen ontvangen bescheiden, a(dus het verslag. De toestand der vcTzamolingen is bevredigend en goeft geen aanleiding tot opmerkingen. Het bindwerk werd geregeld door den concierge nagezion en de vele aanwinsten dor prentverza meling werden door hem op carton opgezet. Aan het gebrek aan bergruimte voor de biblio theek werd togeraoot gekomen door- hot plaatsen van een nieuwe boekenkast in de kamer van den archivaris. Plannen om lijdelijk tegemoet te ko- ■anon aan do behoefte aan moer ruimte in de bowaarplaats zijn in voorbereiding. Van do gelegenheid tot hot vragen van inlich tingen en het doon van nasporingen werd dit :jaar weder een druk gebruik gemaakt, waardoor oók veel tijd gevorderd wérd voor het beant woorden der aanvragen. Hot aantal aanvragen voor onderzoekingen van genoalogisclien aard verminderde echter in do tweede helft vaft hot jaar, waarop waarschijnlijk het verhoogen der leges niot zonder invloed was. De genealogische •onderzoekingen bleven grootondeels aan den ad junct-archivaris toevertrouwd en enkele kleinere onderzoekingen werden aan hem of aan don ambtenaar opgedragen. Hot aantal onderzoekers bedroeg 133, waar van 53 uit. Leiden, 69 uil andere plaatsen in Ne derland en 11 uit hot buitenland, waarvan 3 buiten Europa. Vorsohillende onderzoekingen leidden tot herhaalde bezoeken of tot een vrij uitgebreide correspondentie. In het bijzonder vallen bierbij te vermelden de uitvoerige, onder zoekingen van prof. dr P. J. Blok, de uitge- gebreido nasporingen van dr. A. Bredius be treffende de Leidschc schilders en die van prof. dr. A. Eekhof en dr. D. Plooy over lief verblijf dor Pilgrim fathers le Leiden. Voor onderzoekingen elders werden tijdelijk bescheiden gezonden aan dc-Rijks-TJniversiteits- bibliotheek, het. Academisch Pronlcncabinet en de Openbare Leeszaal te Leidon en dc biblio theek van do Hsndels-Hoogesohool te Rotterdam Aanwinsten werden zoowel door aankoop als door geschenken oen groot aantal verkregen. Behalve die, welke nog in den supplement-cata logus van de bibliotheek konden opgenomen wordend en de vervolgwerken werden 287 aan winsten voor de bibliotheek verkregen. Tegenover deze aanwinsten valt te vermel den, dat volgens K. B. 20 Juni 19Ï9, No. 389 de kerkelijke registers van geboorte, trouw cn overlijden tot Rijkseigendom zijn verklaard. H. M. de Koningin heeft - door het scheuken van een zilveren medaille voor de in September—October a. s. te houden winkelweek van haar belangstelling doen blijken voor het streven der 3-October-Yer- eeniging. 'Door H M. dc Koningin is aan de firma J. C. Zaalberg Zoon, alhier, dc bijzondere onderscheiding toegekend om aan haar firma naam het pracdicaat „Koninklijke" toe te Men deelt ons mede, dat de netto-op brengst van het weldadigheidsconceri, op 23 Augustus j. 1. gegeven in de Pieterskerk alhier, ten bate van de Wijkverpleging voor alle. -Gezindten te Oegstgeest, is f 1004.6714. De heer H. J. T. Tummers, alhier, is in Den Haag g'eslaagd voor het examen Fransch L. O. Naar wij vernemen, zal ten gevolge van de uitstodigheid van den burgemeester ,de Raadszitting van Dinsdag as. bij dc wet voorgeschreven, gelijk bekend aanvankelijk worden gepresideerd door den heer Van Hamel, het oudste raadslid, die de eeden of beloften zal afnemen en zelf afleggen, om na de keuze der wethouders'aan een dezer wat wel de heer Pera zal zijn de leiding over te dragen. In de openbare zitting der afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State werd behandeld de zaak vau den heer Tac. Tjalsma, onderwijzer aan een openbare lagere school der derde klasse alhier, aan. wien door Gedep. Staten ge wegerd was vrijstelling van het verbod, ge steld in artikel 38. 1ste lid der L. O.-wet, voor de waarneming van het lidmaatschap der plaatselijke schoolcommissie, tegen welk besluit de onderwijzer in beroep is gekomen.. Aan de overwegingen van Gede puteerden is ontleend: „dat naar htm mee ning de nakoming van deze omvangrijke taak die van het lidmaatschap der plaat; selijke schoolcommissie niet tegelijker tijd samen zal kunnen gaan met een goe- 'de vervulling van de onderwijzersbetrek king; dat bovendien, in verband met de .uitgebreide volmacht, welke de wet aan de leden dezer commissie heeft toegekend, hot gevaar niet denkbeeldig is, dat bij het op traden van een klasse-onderwijzer als lid ecner zoodanige commissie moeilijkheden en conflicten tusschen laatstgenoemde en. de hoofden der 3cholen, ook mot 't hoofd der school, waaraan de onderwijzer verbon don is, zullen ontstaan, hetgeen niet zou stroolcen met de ook bij het onderwijs be staande. hiërarchische verhoudingen; dat mitsdien do vereeniging van het onderwij zersambt met dat van lid eener plaatselij ke commissie van toezicht hun in het be lang van het onderwijs niet gewenscht voor komt. Dê arrondissements-schoolopziener, naar zijn gevoelen gevraagd, is van mee ning, dat do vereeniging van beido be trekkingen tot eindeloozc conflicten aan leiding zal geven en onberekenbare schado aan het onderwijs moet toebrengen. De districtsschoolopziener daarentegen heeft geen bezwaar, dat aan den appellant de verlangde vrijstelling wordt verleend, mits met bepaling, dat schoolbezoek hem ver boden zal zijn. De afdeeling Leiden van den Nederl. Fe- der. Bond van Personeel in Openbaren Dienst bcleg.de gisteravond in liet Nulszaalljo een open bare vergadering. De heer Stol sprak over het Rijkspersoneel en den Federaiievon Bond en do Bondssecretaria, de lieer Sohenk, over: do loon regeling in ds wei'kïieden-conunissie. Do eerste spreker toonde aan het karakter van de Federatie en onderwierp do- confessio- neele zoowol als de moderne amblenaarsorga- nisalies aan oen scherpe criliek in verband met den loonstrijd'en den strijd in-'t algemeen ten opzichte van de groote vraagstukken in hot maatschappelijk leven. Spreker, toonde aan dö wisselwerking, die er moet bestaan tusschen hot -maatschappelijk, loven ën do tactiek dor organisaties, tusschen do verscherpte verhouding: van kapitaal on' arbeid en de slrijdmethode van do organisatie. Hij meende aan te toonen, dat dio wisselwerking noodzakelijk moet plaats vin den, wil do organisatie niet naar lichaam cn geest ten onder gaan. Dc tweede sproker behandelde in verband, daarmede de praclische zijde van dit vraagstuk en bracht naar voren de houding der Federatie in de Rijkswerklieden-commissie en de houding in 't algemeen ten opziohle van het georgani seerd overleg. Waaraan spreker weinig waardö hechtte, als niet de betrokkeno zelf tot daai- werkelijkon strijd in staan zijn, voor hun be langen (en slotte met allo middelen naar voren te komen. Spreker releveerde de staking aan do Hembrug, waar in vier maanden lijd meer be reikt werd dan jaren werken van confessioneele cn moderne organisaties, die, toen inderdaad de menschen in actie kwamen doorde ellendige toestanden, die er aan die inrichtingen waren, deze ontwikkeling tegenwerkte en hun" leden door politic naar de fabrieken liet brengen. Ook deze spreker hield een krachtig pleidooi tot aan sluiting bij de Federatie. Boide sprekers werden door .een twintigtal aanwezigen aandachtig gevolgd. Na afloop ga ven zk-h een paar aanwezigen als lid op. -Uit het comité ter bohartiging van de alge meene belangen van overheidspersoneel, nl. do besturen van de afdoalingen Leiden van don Bond van Werklieden in Overheidsdienst, van den Centralon. Nederlandechen Ambtenaarsbond, van den Bond va-n Onderwijzers en den Alge meen en Bond van Politiepersoneel in Nederland, werd gisteren een bestuursvergadering gehou- don in het Volksgebouw. Als voorzitter fungeer de de heer F. Kooistra (G. N. A. B.). Besloten' werd uit iedere- afdeeling oen bestuurslid aan te wijzen, die uit bovengenoemde afdeeling een bestuur vonuon. De navolgende heeren waren bereid zitting te nemen in dit bestuur: F. Kooi stra, voorzitter; T. Kuipers (Alg. B. v. P.-P) secretaris, ou als leden de heeren J. J. Val- lentgoed, J. G. van Schaik en J. J. Limburg. Met algemeene stemmen werd verder beslo ten op 15 September 's avonds in de Nulszaal oen aigomeenc openbare vergadering tc houden; Als spreker zal worden uitgonoodigd dc heer Van Hinte, voorzitter van bet A. C. O. P. Het comité -stelde voor om met alle kracht te ijveren voor salarisverhooging. Een dor middelen daartoe zal zijn of is ge legen in het slag-en van het demonstratief con gres. dat op 19 September a.s. in Den Haag wordt belegd. Hat circus Corty Althoff, naast „Zo* iuerzorg", was gistermiddag cn gisteravond zeer goed bezet. De staking in den houthandel en de bont- zagerij van de firma Gobrs. Van Hoeken, ia de Waard, alhier, is geëindigd. Het werk wordt bij gedeelten herval. Door minnelijke schikking is het conflict beëindigd. Do werklieden zullen op 1 December geplaatst v/orden in de derde Ioonklasse cn alsdan zal de kortere arbeidstijd aanvangen. Gisteren fewara een fietsrijder uit het' Bagijnhof rijden met een snijboonenmolen. Tegelijk passeerde een hanchvagen langs bet Rapenburg. Een. botsing was onvermijdelijk cn de wielrijder moest het loodje leggen. Fiets en berijder kwamen er met lichte kwetsuren af, maar do snijboonenmolen werd stukgereden. De berijder S. vroe-jg daarvoor schadevergoeding, maar de be stuurder wilde daarvan niet weten, omdat S naar zijn zeggen, niet had gebeld, wat deze verklaarde wol te hebben gedaan. Men kwam 'echter niet tot overeenstem ming. Ter Rijkspostspaarbank is ten postkanlorö alhier on de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren gedurende Augustus ingelegd een be drag van f 107,527.74 en terugbetaald oen bor drag van f 103,075.077:-. •Hot laatste 'door dat kantoor uitgegeven boekj» 'draagt hot nummer 47,193.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1