No. 18558 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 1 September Tweed® Blad. Anno 1920. SPORT DE OLYMPISCHE SPELEN. I Do wedstrijd (ogen Belgic is voor ons nood lottig gowordcn. Met 3—0 hebben do Belgen een welverdiende overwinning behaald. Men schrijft over den wedstrijd aan de - '„N. R. Ct."...ij- Nederland—België O3. Het is droog geworden. De lucht is bedekt en CT is weinig wind. Gendarmes met geladen geweren loopen bin nen do omrastering, maar zijn ze noodig Bij den aanvang alvast niet, want het publiek be groet onze mannen zeer vriendelijk en welwil lend, mot' luid gejuich, wat begrijpelijkerwijze nog luider wordt, als do Belgen rin de bekende loode baatjee in hot veld komen. Hirschman loopt met Soeldraaijera binnen do omrastering, om eventueel al te luidruolitigen Nodorlandscihe supportors tot kalmte aan te ma- non. John Lewis, do eerbiedwaardige grijsaard, wordt mot luid gejuich begroet, en dan begint bet spel. De eerste helft is, wat het N*ederland6che spel betreft, ©enigermate een teleurstelling geweest. Men sukkelde vooral met eon niet-bcgrijpen tusschon Bosschaert en Denis. Zij weifelden, of zij buitenman of binnenman zouden nomen, met het gevolg, dat de buitenman dikwijls vrij spel had. Bosschaort was ook uiterst langzaam. Ook in de voorhoede vlotte bet maar matig. Biesliaar was daar oen figurant, die zich alleen ondcischeiddo door oen serie vrije schoppen togen zich te veroorzaken. Goed werk zagen we van Kuypers, Steeman en van de verdediging. Het aangeven van Kuypers was nu veel beter en ook zijn kopwerk was goed. Mac Neill stopte heel wat goede schoten on Verwey was in goeden au eoliodon vorm. Jammer, dat do Natris viij kort na don aan vang oen trap kreegbij deed enkele mooie rennen. Do Belgen speelden oen forsdh on onstuimig spel, overrompelend on enthousiast. Zij haddon zeker een punt verdiend on waren voortdurend de storkslen. Do twoodo holft, hert regende steeds harder, be gint sensationeel, doordat Mac NciH oen lioud- baaT schot doorlaat. Hot is dan 10 voor België Wel was het schot van Larnoo hard, maar bet kwam van ver recht op onze doelman aan on niet onverwachts. Wij worden dan wel wat sterkor, maar voor kort. Do zenuwen spelen de onzen paTlon. Wij gaan knoeion en binnen het kwartier schiet van Heggen langs MaC Ncili en is het 20 voor België. Het spel van do onzen blijft allorslapsl. Er spelt één elftalhet Belgische"; do trieste ver tooning is het aankijken niet waard. In de laatste minuten wordt hel nog 30, Öoor een schot van Bragard. Mac Neill, die voor de rust goed spoelde, viel in de twoodo helft erg togen. Hij was de kluts kwijt en miste alle zelfvertrouwen. Verwey en Donis kan geen blaam treffon, zij hebben goed gespeeld. Denis, naar onzen smaak, beter dan Vorwey. Do middellinie als geheel was niet voldoende en dat kwam door hot falen, van Bosschaert, waardoor Kuypers het rechts niet vortrouwdo en dikwijls te veel naar de zijlijn drong. Stee man on Kuypers hebcn goed gespeeld. De Spar taan zelfs heel goed. Maar vóór rammelde alles, was het oen en al misère. De Natris, de oonige, dio in vorm was, negeerde men nog. Hij stond soms wel tien minuten achtereen werkeloos. De vier overigen och, och, wart oen treu righeid. Waar was do Groningsohe vorm van Jaap Bulder, waar was Groosjohan, waar waren van Rappard's rennen? En Bieshaar Hem kan geen blaam treffen, maar zij, dio hem be noemden, zullen toch met moeite hun keus kun nen rechtvaardigen. Maar laat ons bij de beoordeeling van de on zen niet vergeten, dat de Belgen schitterend ge speeld heb en. Oneo oprechte en welgemeende ge- lukwonschon. De ploog hoeft eerlijk verdiend te winnen. De zegepraal was zóó afdoend en zoo ovor alle liniën verdiend, dat er geen speld tus- 6chon te steken is. Met deze ploeg kunnen de Belgen een prachtig resultaat boreikon logon de Tsjechen, en als dat gebeurt, als do Belgen win nen, dan moet Nederland nog spelen legen den verliezer van don eindstrijd. De heer Hirsohman zei ons, toen wij hom vroegen waarom or geen verandering in de ploog gebracht word „Never change a winning team". Hot is een spreekwoord on hel bevat waar heid, maar i.n zijn algemeenheid is hol niet juist. Men had beter godaan, enkele plaatsen andei's to bezetten, toon in den wedstrijd togen Zwodon gebleken was, dat or hiaten waren. Laat ons liopen op beter Als wij hot geluk hobben, om nog om de tweede plaats te mogen strijden, laat men dan een heler elftal in het veld zenden. Laten wij ook desnoods verliezen, maar met ocre. on niet in een wedstrijd als deze, die in de geschiedenis van het Nederland sche voet bal met zwart krijt zal blijvon aangoteekend. Do herinnering aan den Koninginnedag 1920 blijft voor voetbal-Nederland wrang en droef. Er rost ons nog een woord van hulde to bron gen aan John Lewis, dio den strijd uitstekend geleid heeft, Tsjeeho-Slowakijc sloeg Frankrijk met 41, zoodat Tsjecho-Slowakije en België in de finale komen. Voor ons is te hopen, dat België wint, dan spelen wij logen Tsjecho-Slowakije om. de Iwoc- do plaats, anders is het. onzeker gezien een fout in do regeling, of wij verder nog zullen kunnen spelen. In de vorliozorswedstrüdon sloeg na 1 uur verlenging Italië Noorwegen met 21. LAWN-TENNIS- J9H? '-7| tP] Wedstrijden op 't Poslhof. Op initiatief van eenige Lei-Ische clubs Era er op de banen van ,,'t Posthof', onder leiding van den heer Van Sfcockum, voor zitter van do L. L. T. G. wedstrijden gehou den. De inschrijving viel voor Leiden nog al mede: Heeren-3ingle 21; Dames-single 17; Heeren-double 11; Dames-double 8; Mixed- double 18. Hieronder volgen de uitdagen: ïteeren-single: lsfce ronde: H. Kooyman si. J. Aarse 61, 61; C. M. J. de Jongïi el. A. Peteree 61, 63; Schim v. d. Loeff si. Lubbinck Weddik 61, 61; J. Brouwer si. J. .B Knottnerus 64, 64; P. J. Roem al. B. Jelgersma 64, 6—1; H. Carpentier ARing w. o. 2de ronde: Van Stockum sl. HogerzeiT 62. 63; Leeaer sl- Engelbert van Bever voorde 62, 62* Vrins sl. Van Omme ren 60, 61; Agerbeek sl. B. Kosters 62, 6—4; Roem sl. Carpentier Alting 75, 61; Wassenaar sl. Brouwer 6—4, 61; Kooyman sl. C. M. J. de longh 46, 6—4, 6—1. 3e ronde: Schim v. d. Loeff sL Kooyman 62, 62; Van Stockum sl. Leezer 62, 63; Vrins sl. Agerbeek 6—2, 6—1; Roem sl. Wassenaar 61, 61. Halve Eindstrijd: Van Stockum s'. Schim v. d. Loeff 75, 64; Vrins slaat Roem 6-2, 6—4. Eindstrijd: Vrins slaat Van Stockum 6I, Dames-singlo: Vóórronde: Mej. Schreuder sL. mej. Haastert 60, 6L le ronde: Mevr. Clifford sl. mej. Ager beek 61, 63; mej. v. Voorthnyzen sL mej. Nering Bögel 60, 61; mej. N. v. Rossom dn Chatel sl. mej. Brouwer 64, 86; mej. Los w. o.; mej. Haastert sl. mej. Siegenbeek v. Boukelom 64, 62; mevr. De Bruin sl. mej. Bijvoet 60, 6—0; mei Poulus sl. mej. v. d. Plas 60, 75; mej. Kolff sl. mej. D. v. Ditzhuizen 62, 6—0. 2e ronde: mevr. Clifford sl. mej. C. v. Voorthnyzen 62, 810, 6—2; mej. Los al. n.ej. Van Rossem du Chatel 46, 63, 75; mevr. de Bruin sl. mej. Schreuder 6-^3; 60; mej. Poulus w. o. mej. Kolft Halve eindetrjjd: Mevr. de Bruin sl. mej. Poulus: 63; 64; mej. Los 6iaat mevr. Clifford 5—7, 6—3, 6—1. Eindstrijd: Mevr. de BruinVrins sl. mej. Los 6—2, 6—1. Heeren-double: 1ste ronde: Booy en C. W. J. de Jongh winnen van Aarae en P eters o w. o.; Roem en Agerbeek sl. Knottnerus en Lubbinck Weddik 62, 62; Carpentier Alting en Kcoyman verl. van Engelbert v. Bevervoorde en Van Ommeren 26, 26. 2de ronde: Vrins en v. Stockum sl. v. Ommeren ©n Engelbert v. Bevervoorde 6—0, 6—0, Wassenaar en. Kosters sl. Hogerzeil en Clifford 16, 63, 75; Leezer en Schim v. d. Loeff rif. Jelgersma en Van Wensen 62, 64; Agerbeek en Roem el. Eooy en Do Jongh 61, 61. Halve Eindstrijd: Vrins en Van Stockum sl. Agerbeek en Roem 86, 63; Lees er en Schim v. d. Loeff sl. Wassenaar ©n Kosters 8—6, 6—4. Eindstrijd: Vrins en Van Stockum sl. Lee- ser eu Schim v. d. Loeff 61, 75. Dames-double: 1ste ronde: Mej. Los en mej. Agerbeek sl. mej. Kooyman en mej. Methorsfc 62, 60; mej. Poulus en mej. v. Rossum du Chatel al. mevr. De Bruin en movi. v. Stockum 6—4, 36, 62; mej. Kolff eu mej. Brouwer sl. mevr. Clifford en mej. v. d. Plas 64, 75.; mej. Sie- genbeek v. Heukefom en mej. v. Voorthuy- zen. s!- mej. Nering Bögel en mej. Bijvoet 6—4 6—0. 2de ronde: Mej. Poulus en mej. v. Rossom du Chatel sl. mej. Los en mej. Agerbeek 61, 6—2; mej. Kolff en mej. Brouwer sl. mej. v. Heukelom en mej. v. Voorthnyzen 6 1, 6—0. Eindstrijd: Mej. Brouwer en mej. Kolff el. mej. Poulus en v. Roes. du Chatel 7—5, 6—3. Wedstrijden te Noordwijk- De gisteren te Noordwijk-aan-Zee aangevan gen internationale lawnlónnis-wedslrijden be gonnen wederom met regen, waardoor maar en kele partijen werden gespeeld. Hoeren enkelspel: eerste ronde F. Hoycr slaat W. J. Woldringh van dor Hoop 6—0, G2 F. A. des Tombe slaat F. H. M. Post 63, 75 J. E. van Berckel slaat F. J. de Bruyn Tcnghergon 75, 64 Th. de Bruyn Tengbergon slaait J. Merle 61, 62. .Gemengd" dubbelspel, eerste ronde: mevr. A. von Sonsbeeck en mr. Van der Wyck slaan den heer en mevr. Tollenaar 63, 75. Te Antwerpen is op de Olympiade een record- partij gespeeld, die 5 3/4 uur beeft geduurd, n.I. tussohen den Engelscbman Lowo en den Griek ZerlendL Lowe, won met 1412, 68, 57, 6t 6—4. CRICKET- l Telegraaf bekerR. W.H. C. C. draw. Wat niemand verwacht had gebeurde gisteren R. W. nummer laatst der le klasse, wist een ge lijk' spel tegen de kanlpioenen te forceeron, wat zij hoofdzakelijk te danken heeft aan v. Manen, die weer eens een schitterende partij cricket le verde. Deze veteraan ïs dit jaar goed op dreef goweesl. H, G. C. balie eerst. Dank zij een keurige in nings van Dó Kessler en een grooten sland van hem mot Koeloman werd het totaal 259. De Kessler had eg, hiervan 109 runs achter zijn naam. Koeloman 65 en Vis 27. Faber met 2-41 had do beste cijfers. Verder Dirken 2-53, v. Spongier 2-66,- Davidson 1-30. R. W., daarna battende, zag spoedig haar kopstukken verlie zen. Alleen Faber met 28 hield, nog stand. Na dat v. Manen in is, gaat het beter en eindelijk een stand van bijna 100 runs voor het achtste wicket zórgde voor een draw. Op een totaal van 200 runs voor 7 w. was de tijd verstreken, v. Manen en Kessler bleven resp. met 60 en 45 not pul. Do Groot bowlde 5-46. KORFBAL. Door verschillende bijkomende omstan digheden en door d'e houding der FlukS- speiers, heeft het Bestuur van den Amster- damschen Korfoalbond gemeend, de wed strijd om de A. K. B.-beker tot geschikter datum uit te stellen. ZWEMMEN. Op de gisteron door de sport-ver. Hillegers- borg uitgeschreven wodstrijdon was do uitslag 50 M. vtöo slag J.uuioros lieoron. le. J. Segaar (L. Z. C.) 39 1/5 sec. s 2e. J. Elsinga (L. Z. C.) 39 4/5 sec. 200 M. schoolslag. le. .T. Elsinga (L. Z. G.) 3 min. 55 2/5 sec. 2e. W. Morsel CR- Z. C.) 4 min. 2 sec. Touwtrekken heeren. Do R. Z. C.-plocg wint van de L. Z. C-ploeg. PAARDENSPORT. Wedstrijden te Alphen aan den Rijn- Bij de gisteren gehouden handicap-harddrave rij voor geregistreerde paarden, uitgeschreven door de Willielminaverccniging alhior. behaalde de le prijs, f 300, Brelleur van D. Bos te Haar- lom2o prijs, 1150, Clomens van D. Vleiger te Haarlemmermeer 3e prijs, f ,75, Duncan van de stal Dolcc te 's-Gravenhagode le troostprijs ad 1100 Qhique van G. J. van Gassel le Voor burg 2e troostprijs f 75, Beeley van J. Tuis te Bodegraven; 3e troostprijs f 25, Content van J. Kruithof Sr., te Voorburg. KUNST EN LETTEREN. N.V. Tocneelvereeniging. Het gezelschap van dc N.V. „Toonoelvcreeni- ging". dircctio Herman Heyermans, is voor het nieuwe seizoen samengesteld uit dc dames: E. de Boorv. Rijk, Pine Bolder, Jo Bouwmeesler- Kiluhn, Hotty Faassen-Beck, Mario F aasden, Rika Hopper, Mario Harms, Nola Hatlerman, Henrietta van Kuyl, DLna Kroese, Emma Morel, Mario Mcuirior, Alida Nagtogaal, Annie Nagle- gaal. E. v. Praag-Rentmeester, Truus Post. Ma rie Sas bach, Lize Ser.vaes, Marie van Wcstorho- ven on do heeren Ko Arnolds, Louis Bouw meester, Rafaël Bouwmeester, Adolf Bouwmee ster, Alex Faasscn Jr., Charles Gilhuys, MaTcel van Gestel, Hem Harms, Jaeq. de Haas, Jac ques van Hoven, Cor Hermus, R. v. d. Hilst Jr., Nico do Jong, J. Jurgens, A. C. Kreeft, D. J. Lobo, Daan v. Ollefen Sr., Jaap v. d. Poll, Eli- as v. Praag, G. .1. v. Staalduynen, B. v. Schaick, Willem v. d. Veer, A. Verhagen, J. Vissoher en J. de Wind. Interview met Royaards- De „Tel" heeft Royaards geïnterviewd en schrijft o.m. Gij opent met Adam Ja, zei hij. Sinds den zestienden zijn wij druk bezig. Ik heb Adam in Ballingschap ais openingsstuk gekozen, omdat ik meende," dat ik met Vondel den Amsterdamschen Schouw burg diende le openen. En bovendien wat al protlige herin-neringen zijn er aan dit stuk voor mij verbonden. Want begon ik er, thans twaalf jaar gclcdon, niet mijn nieuwe onder neming Het Toónoel mede? Wij hebben er toen zeer veel genoegen van beleefd en ik acht het stuk van dergelijke prachtige hoedanigheden, dat ik overtuigd ben, dat het oen van mijn krachtigste repertoire-stukken zal blijven. Ik werk het nu natuiiriijk opnieuw geheel en al door, wat noodig is, vanwege de veranderde bezetting en telkens weer treft mij Vondel's woord door dc pracht en de gloed, die er uit straalt. Gobau zal den Adam, in doublure met Jac. Reulo spelen, mevr. Royaards dc Eva en van Gasteren Asinodc. En gij zelf Ik neem mijn oude rol van Lucifer op. Ik ben niet van plan den eersten tijd veel te spelen. Ik wenscb de handen vrij te hebben voor mijn regie, want ik moet heel mijn reper toire opfrisschen. Wonderen kunnen wij niet verrichten. Wij zijn den zestienden begonnen en ik Deern mij voor dc bcido eerste maanden mijn oude repertoire met veel nieuwe en jonge krachten op te halen. Na Adam komt Drie koningenavond cn Miclznmernachldroom en oind October of begin November hoop ik mijn eerste groote nieuwe work te geven Elcctra, iu ver taling van Boutons, mot muziek van Diepen- brock. Waarvoor gij een groot orkest geëngageerd hebt Ja, ik bon daartoe overgegaan, omdat het mij..al do jaren in het Paleis een ergenis is ge weest, dat hel muzikale gedeelte bij mijn voor stellingen zoo slecht verzorgd was. Wij enga geerden voor bepaalde voorstellingen soms hel Arnhemsch orkest onder Dr. van Anrooy, doch oen innige samenwerking ontstond op deze wijze nooit, en dat juist bij onze groote stukken, dio dc renommee van ons ondernemen werden. Ik behoef u niet te verzekeren, hoeveel voldoening het mij ook schonk Richard Houokcroth bereid to vindon het muzikale leiderschap der Konin klijke Vereeniging to aanvaarden. Met een diri- j gent van zün capiciteiten spreekt het vanzelf, da! ik alles zal doen om Hcuckcroth in dc ge legenheid te stellen met zijn orkest de lyrisch- dramatiscbo kunst te diencu on hem dc plaats te ge van, waarop eon kunstenaar als hij recht heeft,. Te dien einde zullen wij opvoeren den Eg- mond van Goelho, met .muziek van Van Beet hoven, en do Arlósionnc met muziek yan Bizel, afgezien natuurlijk van den Adam, met Hubert Cuyper's muziek en andere groote werken. Zooals do Gijsbrooht. Natuurlijk. Doch wij zullen niet langer den Gijsbreclït op Nieuwejaarsavoiid geven. Ik voor mij heb oen uitvoering van Gijsbrecht in combi natie met Kloris cn Roosje altijd een onding ge vonden. Voorlaan zal het drama van den Kerst avond op Kersta-vond gegeven worden en wij zui len geheel volgens de oorspronkelijke, bedoeling de rijen te laton zingen. Dus niet meer Vondel te lardeercn met een soort liedortafel, zooals terecht is afgekourd. Heuckerolh zal met jonge kraohlen ik heb er al verschillende aanbiedingen voor de rijen met Diepcnbrock's mooie muziek insludeeron. Gij zijt ook van plan Madame Sans Gêne to spelen Ja. Wij hebben Magda Jansscns voor deze rol, ai zal het haar natuurlijk niot gemakkelijk vallen haar groote voorgangstor te doen ver geten. - Dio go niet geëngageerd hebt Neon. Zeer tot mijn spijt. Ik heb mevr. MannBouwmeester herhaaldelijk een engage ment aangeboden'voor drie jaar. op bijna geheel dezotfde condities als zij bij Het Nederlandsch Tooneel onder Vorkade had en haar tevens hel uitzióht geopend op een pensioen na- afloop van die 3 jaren, doch mevrouw meende te moeten weigeren en wenschle in den Stadsschouwburg - op te treden allocn als gast. Ik acht dit niet iu het belang van mijn gezelschap en wij zijn ho- laas niet tot overconstemming gekomen. Wat mij werkelijk aan het hart gaat, want ik meen nog altijd, dat do plaats van onze grootste ac trice de Amsterdamsche Stadsschouwburg be hoort le zijn. UIT DE OMSTREKEN ALPHEN. De hoer C. p. Jongen burger, alhier, is in Den Haag geslaagd voor de hoofdakte. HAARLEMMERMEER. De heer G. J,: Janssen, onderwijzer aan de bijzonder© school' aa:n den Aalsmeordenveg alhier, is in ge- gelijke betrekking benoemd te Abcoud© HOOG-MADE. Na het uitbreken van de typhus-epidemie alhior. is er van do,, talrijke patient-aen nog geen bezweken. De ziekte blijft tot heden statiónnair. HAZEltiSWüUDE. - Na 's morgens bevestigd te zijn door ds. De Vries, van Goes, met een rede naar aanleiding van 1 Kor. 4:1 en 2, deed ds. J. Luuring, over gekomen van Gorkum, Zondagmiddag zijn intrede in de Ned.-Herv. Gem. al hier, met enn rede naar aanleiding van Joh. 1:7. De nieuwe herder en leeraar sprak over Een getuigenis van het licht, volgens 3 punten, n.I. De Veronderstel ling, de inhoud, het doel. Na de gebruike lijke toespraken, nam de consulent, ds. Is rael, van Koudekerk, het woord cn ver welkomde ds. Luuring, terwijl hij harte lijk afscheid van de Gemeente nam. Hij verzocht de Gemeente den nieuwen leeraar toe te zingen Gez. 96, ©enigszins gewij zigd. Tot voorzitter der Wilhelrnina-ver- oeniging iS benoemd de heer A. Fortgens, tn plaats van den heer A. H. Goldberg, dio naar Leiden" vertrok. HILLKUOM. In de Ned.-Herv. kerk Is gisteren een Oranje-avond gehouden. Ds. Van Uemmel en de heer Baas voer den liet woord; en de beide (Jhr. Zang- vereenigingen zongen liederen, l.fi dag Is ook gevierd door de kinderen van' de School met den Bijbel, en een uitvoering van de llnrmonle op den Hoftain. KATW1JK-AAN-DEN-RIJN. Da< „Sts.-Urt." bevat de statuten van de U.K. voetbalclub ..Mutua Fides", alhier. KATWIJK AAN ZEE. Aan de markt werden aangevoerd twee partijen haring en vier partijen makreel. De prijzen wa ren als volgt: volle haring f 23, f 23, f 45, maatjesharing f 22,80, f 22.85, makreel f 15,17, fJ8, f 20, f 21, f 22, alles per kantje. Alhier is een groote levende zeehond gevamgon. Van de haringvisscherij kwamen te IJmulden binnen de loggers KW. 144, met 26i last, KW. 21, met 12 last haring en makreel; KW. 38, met 34 last haring KW. 68, met 8 last haring en l last ma- kreet en KW. 99, jnet 13 last haring en 3 last makreel Van de trawlloggers kwam aan rle markt de KW. 110 met f 1136 besomming. Dc herdenking van liet 25-jarig ambts jubileum van den heer J. Holtrust als hoofd dor Christ. School op Geref grondslag al hier, werd op feestelijke wijze herdacht- De commissie had voor cïit dóel een der lokalen van het schoolgebouw in gebruik genomen. Dit gebouw was voor deze gele genheid versierd met bloemen Om drio uren werd de jubilaris met diens familie van zijn woning gehaald en het gebouw bin nen geleid. De leiding in de zaal was opge dragen aan ds. J. J- Impcta, die met- een korte, treffende toespraak de rij der spre kers opende Hierna nam de heer L. Parlevliet Johzn. namens dc commissie, gevormd uit de oud- leerlingen,. het- woorci, en sprak ongeveer als volgt. Hooggeachte heer Holtrust. Het is het comité, dat gevormd is uit oud-leerlingen, een oorzaak van groote vreugde II heden te mogen gelukwenschen met Uw 25-jarig jubileum als hoofd dezer school. Al is liet waar, dat wij als oud-Ieerlingnn ook hot 25-jarig bestaan der school geenszins uit hefc oog hebben verloren, c'it vormde bij ons toch niet de hoofdzaak. Indien wij het zouden beproeven ook maar eenigszins Uw werkzaamheden, aam deze school verricht, te schetsen, geduronde deze 25 jaar, dan vragen wij ons afWaar zullen wij beginnen en waar zullen wij ein digen? U zoudfc a's wers van alle lnfbetui- gingen in het openbaar, tot- ons zeggen: Vriendeai, ik heb maar gedaan hetgeen ik meende te moeten doen. Ik heb slechts al leen het belang van deze sc!i"'.>! op liet oog gehad. Het staat ons nog friscli voor den geest, (lat de leerlingen Ar>:e Haasnoot cn spre ker tot Uw eerste leerlingen behoorden. Tante Coba9s Meneer. Door THERESE HOVEN. (Nadruk verboden.) Ik was, als onderwijzeres, uit Indië terug met Torlof bi Holland, had mijn verschil londo fami- Eo-lodon en kennissen in de stad bozooht on nu was de prcrvincio aan de beurt. Ab jo zoo jaron achtereen in Indië door brengt, dan vervaagt het Moederland met zijn bcwonors wel eenigszin6; maar togen dat je met verlof gaat, komt alles cn iedereen je weer dui delijk voor deii geest. Ik had zelfs een lijstje ge maakt van allo mensohen en plaatsen, die ik graag terug wildo zien. Zoo stond Loohem er op met oom Barend en eijn gezin cntante Gobal Ik herinnerde mij prettige logeerpartijen in hot aardige provinoio-stadje op „Huizo Schoon zicht", do oudeiwetscho woning van oom Barend half stadshuis, half villa, en ook hot typische buurtje van kleine huisjes, waar tante Goba, ^elf een typisch mcnschje, woonde. Loclicm is wel do plaats voor kalme luitjes cn kleine beurzen; dus hoordo tante Coba er absoluut (huis. Zij woonde er dan ook 6edert aicnsohenheugonis. Tijdens mijn dienstjaren in Indië haddon wij weinig van elkandor gehoord; enkol oen wisseling van brieven mol verjaarda gen On Nieuwjaar.. jkririfi ly-11>| Maar toen ik dc tradilkmcelc inkoopen deed op Pasar Bahroc, te Batavia, en ze bij Simon AtIz, de bekendo firma te Port-Said, aanvulde, koclvt ik ook een paar kleinigheden voor tante Goba mot het plan ze haar zelf te geven als ik in Lochcm zou komen. Ik stapte bij oom Barend on tante Hcrmien af en was verbaasd er haar niet te vinden. „Tante Goba is toch wèl?" informeorde ik, toen" zij aan den middagdisch ontbrak, „of komt zij vanavond?" Onderdrukt gelach, geheimzinnig gefluister; toen een der jongeren: „Er is iets raars mot tante Coba tegenwoordig", Vblgdo een vormaningdoch geen ophel dering of ontkenning van liet rare, dat er met het oude dametje zou zijn. Ik wilde, door mijn vragen, geen familie twist uitlokken en ging er niet verder op door. Den volgenden morgen vaai hot ontbijt toog ik er op uit om eens heerlijk te dwalen in do mooie omstreken. Het was midden September cn de zomer was behoorlijk nat geweest, dus zou de Lochemsche berg met een schat van paddenstoelen prijken, sprookjesachtig mooi van kleur en tot in het oneindige afwisselend van vorm. Zoodra ik vroog: „Wie gaat er mee?" verklaarde de keolc familie zioh bereid op tante na, die voor do koffio moest zorgen. „Jullio loopt zeker wel even bij tante Coba aan," was haar afscheidsvermaning. Het buurtje lag op onzen weg eon der kleine jongens, die vooruit liep, soheldo oven aandoch kwam met een nijdige uitdruk king op zijn louk snoetje terug: „Triiieke zegt, dat de juffrouw de familie on mogelijk kan ontvangen; maak dat dc juffrouw van plan is op „Huize Schoonzicht" le komen koffic-drinkon." „Zeker was de meneer er...." fluisterde Reina, die op dat oogenblik naast mij liop. En op mijn verbaasd herhalen van hot woord meneer, dat zoo weinig bij tante Coba's aard en leeftijd paste, zei ze: „OI 't is allergekst, je hebt gisteren aan tafel misschien al opgelet, dat we er even over spraken." „Ja, zoowat.... Liesjo zei tenminste, dat ei iets raars was met tante Goba...." „Nu je moot weten, dat tante de liefste, har telijkste ziel is, dio er leeft „Hm! dien indruk heb ik tot nu toe nog niet gekregen, anders had zij een nichtje, dat tien jaar in Indië is geweest, toch wol verwel komd. „Dat is juist hot rare. Wij hadden haar na tuurlijk verteld, dat je komen zoudt, en toen wij je van den trem gingen halen, wipten Lies en ik even bij haar aan en vroegen haar of hot goed was, dot wij met jou bij haar kwamenen of zij dan met ons mee naar huis ging c4en Maar neen hoor, zij moest er niets van hebben Doen jullie dat nu liever niet en zeg maar aan je Ma, dat ik vandaag maar stilletjes thuisblijf. Zoo'n eerste ontmoeting, met al dat gezoen, daar houd ik niot van...." „Arme stumper, wie weet, zag zij tegen de emotie op; er zijn menschen, die een weerzien even aandoenlijk vinden als een afscheid." „0! maar zóó is tanto Coba niet; stel je voor, dat kalme mcnschje. Ik begrijp niet, wal zij gis teren had. Trouwens, zij heeft van die dagen, dat zij ons niet ontvangen wilen je zult het gek vinden, maar dat is gewoonlijk *s Zater dags...." „Dus is vandaag de aangewezen dag er voor" ,,'t Staat in voihand met dcii meneer" lichtte Jaap toe, die bij ons was komen loopen Reina lachte: „Ja, nu je voor ecnigeiii tijd je tenten bij ons hebt opgeslagen, zal ik je dat ook maar vertellen. Want dat is 't allerraarste van het geval. Sedert eenigen tijd sukkelt tante nogal met loopen; zij komt eigenlijk enkel maar bij ons en, als zij heel goed is, gaat zij naar dc kerk, maar vorder niet. En sodert het zoo is. komt er elke week, en soms twee maal in de week, een meneer bij haar Dat zal do doktor zijn." „0 neen, dio konnon de huren wel. Dat is juist het gekko in oen sadjo a.ls Lochcm, waar je elkandor allemaal kent Op het buurtje kent niemand hem. 01 je moest die andere oude dametjes er over hooren, want waar tante woont is liet nel een hofje en bepralou zij elkaar den hcclon dag. Juffrouw Bonte/na. haar huur rechts, heeft Els verleden binnengeroepen cn hoeft met een benauwd gezicht verteld, dat nie mand cr iets van begreep er kwam telkens con vreemde sinjeur, nog wol 's morgens, dus niet op hot visite-uur., hij bleef altijd precies twaalf minutenal de buurtjes haddon het geteld cn waren het er over eens en zij konden er maar niet achterkomen wie het was en wal hij kwam doen „Maar hel zal een pédicure zijn", riep ik uit, met oen Eureka in heel mijn stem. „Zij heeft immers last met loopeu: dat klopt ais een bus". „Neon, dat is 't niet. Zij laat haar lieve oude voetjes soignceren door oen wijkzuster, die er zioh speciaal op toe heeft gelegddie komt hij alle buurtjes en ook geregeld hij tante Coba-" „Als de buurtjes er zoo nieuwsgierig naar zijn, dan hebben zij haar dienstmeisje toch ze ker wel uitgehoord. Als de dames in Indië het ecu of ander van een kennis of vriendin of buurvrouw willen weten, dan sturen zij er haar eigen baboe op uit om tc inforaieeren bij dc ba boe van dc betrokken personen, cn een uur later welon zij alles." „01 dat zullen zij ook wel gedaan liehb-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5