No. 18555 LEIDSCH DAGBLAO, Zaterdag 28 Augustus Tweede Blad. Anno 1920. PERSOVERZICHT. De posttarievea. De Minister iti .Waterstaat wsnscht machtiging de post brieven "te verhoogen. Er 'dreigt een Lort, voor een zeer groot deel ten gevolge .sn 'de verhooging der belooningen van net iersoneel en het spreekt voor „DE NIEUWE JOURANT" vanzelf, dat de diensten zelf, ie de posterijen aan het publiek bewijst, soodanig moeten worden betaald, dat dit bedrijf zichzelf bedruipt. „Het is bovendien daarop is indertijd jij de vorige verhooging ook in de Eerste kamer gewezen zeer goed:', meent het blad, „dat het publiek de gevolgen van lergelijke verhoogingen van bezoldigingen erstond zelf bespeurt, dat verlevendigt het jesef, dat vermeerdering van uitgaven voor 33n den Staaf gepraesteerde dieneten neer- temt op verhooging van de bijdrage in do tosten, die van de burgerij worden gevraagd, coor de diensten, die zij van het bedrijf 'ordert. Met vreugde hebben wij bovendien uit da memorie van toelichting bespeurt, dat «de loekhouding van het bedrijf hoe langer hoe meer op commercieelen grondslag wordt gebracht, zoodat is na te gaan, wat elk onderdeel aan uitgaven vraagt en aan in komsten oplevert, zoo is de kans, dat enkele diensten te hoog worden bereken 1, andere daarentegen te laag, gering. Wij hebben in dat verband gemist de vraag of de diens.ten, die de Rijksverzekeringsbank en de Rijkspostspaarbank vragen van de Pos terijen, wel naar behooren worden berekend. Het zou ons niot verbazen, als de retri butie, daarvoor berekend in verband met de 'gestegen loonen van het personeel, belang rijk te laag was. Zoo wordt de rekening dezer, bedrijven geflat'eerd en da v.n de posterijen geeft gen te ongunstig beeld en verhaalt op degenen, die gebruik maken van andere diensten, wat eigenlijk de reke ning dezer bedrijven moest bezwaren. Dat is te belangrijker, omdat het budget voor pos tui tga ven voor tal van ondernemin gen toch reeds zeer hoog i3. De verhooging der port voor verzending der nieuwsbladen bijvoorbeeld zooals ze hier is ontworpen, zal als het maximum in het ontwerp geno'md wordt toegepast, neerkomen op een ver hoogde uitgave van sommige blad :n, die ver in de vijf cijfers loopt op de jaarrekening dezer ondernemingen. 7.eer gelukkig achten wij ook de afschaf fing van den portvrijdom en dat niet n'teen om het schandelijke misbruik, da', daarvan wordt gemaakt en dat wel niet geéeel zal veruwrjnen, omdat degenen, die zieh niet ontzien misbruik te maken van doze moge lijkheid. zich ook wel-niet null:n ontzien de porti, die zjj voor hun particuliere brief wisseling zouden moeten be'.alen ten laste Ib laten komen van de betrokken instelling, zoodat men de gevolgen van dit misbruik Ook op andere rekening nog zal gevoelen. Maar aldus wordt alweer de rekening1 zui-1 verder voor de post." Ie vroren vlccsch. „DE VEE- EN iVLEESCHHANDEL" constateert, dat langzaam maar zeker de verkoop van bevroren vleescli toenoomt, „Men kan zich f-n als slager ön als mensch slechts verheugen in dit toenemend gebruik", I meent het blad. „Iuimers reeds le"lang hoeft de wereld op de hulp van Amerika, heeft Hol- j land op Argentijnsch vleescli moeten wachten, j Gebrek aan schcepsniimte. hoogc vrachten en j t nog meer waren beletselen voor een vroe- en invoer. Voeg daarbij de steeds lioog blij vende vecprijzen en de hoogc winst, die, naar men zegt, de boer op de vctweiderij maqkle, don is het geen wonder, dat het mcnschdom ai fpnigt! jarcu reikhalzend er naar hooft uitge zien. En niet. alleen de consumenten, ook do elngers. Wol waren kennismakingen van vroeger nu juist niet van. den aangenaainston aard, maar toon betrof het Hollandsoh-fabrikaat. Dit vleeseh, van do beste Auicrikaansche os- een en koeien, volgens bel laatste en verbeterde systeem geslacht, gekeurd en ingevroren en ver zonden (zijn niet onlangs twee onzer besto vee artsen naar overzee vertrokken, om eon on an der to besludeeren?) mist de fouten van het bevroron en iheoft goede eigenschappen van het vorscho vleeseh. Daarbij, en hierop kan niet ge-* noog door de importeurs gewezen worden, heeft het ten doel prijs drukkend to werken op hot vorscho vloesch, zoowol ais ton opzichte van do lioogo winsten der bocron. Van praaljos, zoo- aïs bijv. dat Holland alleen maar bevroren vloosch zou invoeren, om des te mcor koeien od vorsch vleeseh te kunnon uitvoeren, gelooft na tuurlijk niemand wat. want dan zou in elk ge val Amerika direct het veel goedkoopere bevro ren vleosoh daarheen kunnen sturen. Daarbij is de winst een behoorlijke, het gewichtsverlies Idoin cn de kwaliteit uitstekend: mcin Liobchen, was wOlst du noch mehr?" Daarom is het ten cenonmale onbegrijpelijk to zien, hoe dood en onverschillig nog lal van sla gers tegenover het nieuwe artikel staan, want wat doen zij? Grijpen zij met beide handen do gelegenheid aair, him zoo schoon door impor teurs aangeboden, om goed hun kost te verdie- non? Maken zij een ernstig gemeende reclame, door op de talrijke gocdo hoedanigheden en vooral op hét groote prijsverschil te wijzen? Ne men zij op gemakkol'ijko wijze hot bevroren vloesch ton verkoop oil de winst in de portc- monnaic? Niets van dat alles. Allerlei voor wendsels yn bezwaren worden naar voren ge bracht, om het niet to verkoopen. „Mijn klanten willen het niet hebben", ,,mijn klanten zijn to veel fijnproevers", of men maakt zich benauwd over oen beetje gowichtsverlies, over hét min der ooglijk uitzien of iets van dien aard, een paar bouton vleeseh te verkoopen, je ziet hee- I An aal geen bloed en een slager wil nu een maal bloed zien! Hebben de mcnschon nu niei gelijk, die zeggen, dat slagers altijd wat te mop peren hobbcn en een ontevreden slag menschen zijn? Hoe gingen zij niet te keer legen centrale slachtplaatsen: hooge onkosten, tijdverlies, na- deolig voor het vleescli. Zij mopperen over do hoogo slacht- en keurloonen, dat het vleeseh zoo duur blijft, dal de accijns zoo hoog zijn, 10 conts por pond, dat de onkosten in 't alge meen, de hoele exploitatie van hot bedrijf zoo veel uitgaven oisckt en hier wordt zulk een schoono gelegenheid geboden, om in éénmaal a! deze onkosten tot nul to xcduceeron, om een ge makkelijk leventje te leidon, om goed te verdie nen zonder iels te wagon. Buitendien is hot be vroren vleeseh voor vcrschillendo gemeentebe sturen, dio toch al lang op do loer liggen om gcmcontolijko vlceschwinkols op to richten, een zeer gemakkelijk, weinig vakkonnis-vereischend artikel. Hel is, wat bij levend veo niet hel geval is, mogelijk bij groote hoeveelheden tegelijk er van in te koopen en zoodoende slork te concurreeren, wal ook alweor aan het algemeen belang ten goede komt, en daarom ook bij voorkom- hot artikol voor coöperatieve slagerijen. Langs dezon weg zal het bevroren vloesch mogelijk nog aan merkelijk, in prijs kunnen dalen. Slagers, laat gerust varen allo bedenkingen van moreolcn aard zooals: geen mooie winkel mot vleoscb, vermindordo opbrengst van belas tingen, roclame-maken yoor Amerika..-Overweegt nipt to voel., waarin liom n.u eigenlijk diegoed koopte zit on of gij wel verplicht zijn voor eqn andorraans vleeseh propaganda le maken. Be peinst niet le veel het twijfelachtige nul van een twijfelachtige goedkoopte, in hot gunstigste ge val misschien voor het eerste oogenblik en schijn baar, terwijl er niets gedaan wordt om mot di recte hulp en met weinig moeite die goedkoopte te bevorderen; terwijl men onze slagersknech ten opleidt tot keurmeesters en er niets voor in de plaats stelt; terwijl men door allerlei bepa lingen, onkosten en wetten, die in liet belang van de volksgezondheid heoton te zijn, de een. nog gekker dan do ander, onze slagerijen dood maakt, onze bestaansvoorwaarden bemoeilijkt, cn hot vldesch steeds duurder maakt. Neemt als good koopman en als winkelier de winst, en of uw slagerij al dood is. do winst leeft, al het an dere kan u koud laton. Mege dan spoedig de dag aanbreken, waar op ieder slager in Holland bevroren vleesoh verkoopt! Don zuilen tevens overbodig zijn dure abattoirs on hoogo belastingen, dure belasting ambtenaren en dito keurmeesters en zal hel vleeseh een ceht volksvoedscl zijn. Daarnaar te strevon zij ioders doel." -0- BINNENLAND. Een nieuwe Duurte wet. Dc Minister van Landbouw heeft aan een redacteur van ,,Het- Volk" medegedeeld, dat hij, zooals hij in de Kamer reeds heeft ver klaard, zich gewend heeft tot de Staatscom missie betreffende de duurte, om do denk beelden dezer commissie, in verband met de verwerping van het door haar samengestelde ontworp-Duurtewet te vernemen. Een dergelijk verzoek aan de commissie i3 herhaald, naar aanleiding van de door het Kamerlid Van Sohaïk gestelde vragen. Door de commissie zijn echter tot heden nog geen voorstellen ingediend- De Minister heeft in dien tusschentijd zijn denkbeelden omtrent het onderwerp gefor muleerd en zal daarover zoo spoedig moge lijk mot zijn ambtgenoot van Justitie, die tegen 1 September van zijn verlof uit Zwit serland wordt terugverwacht, in overleg treden. Uit den aard-der zaak moot een definitieve beslissing inzake genoemd onderwerp wach ten op'dit overleg. Toch is te verwachten, dat spoedig na de opening der Staten-Generaal weder een ont- werp-Duurtewot bij de Tweede Kamer zal kunnen worden ingediend. Suikcrkaart. In het tijdvak van Maandag 30 Augustus tot en met Zondag 5 September e.k. zullen geldig zijn de bons 47 cn 48 van de Rijks- suikerkaart. Men meldt aan „De Rott." uit Alphen: Do Ned. Herv. Kerk, welke 7 April 1916 afgebrand is, zal thans worden herbouwd. Men is begonnen, -de palen voor de fundee ring in den grond te' heien. Het kerk gebouw zal in denzelfden stijl worden opge trokken als de badkapel te Scheveningen en belooft een sieraad voor onze gemeente te worden Bij Kon. besluit is aan den heer A. E. J. M. Sinkel, directeur-uitgever van „De Residen tiebode", 's-Gravenhage, verlof verleend tot het aannemen van het Ridderkruis der Orde van den H. Grogorius den Groote. Afgekondigd is „Staatsblad" No. 644: Wet van 30 Juli, tot wijziging van da gren zen der gemeenten Delft. Schiplui len ?n Frjnacker eu opheffing van de geoieenfcat Hof-van-Delft en Vrijenban. Naar wü vernemen, zal dc functie van directeur van de Gemeentelijke Bank-van- Leoning te Haarlem voorloopig niet vervuld worden. Naar „Het Volk" verneemt, is de nieuwe loonregeling voor hot provinciale personeel, door de Staten van Noord-Hol land vastgesteld, van de Regeering terug gekomen, met de mededeling, dat zij daaraan haar goedkeuring onthoudt. Do Amsterdamschc gemeentebegrooting voor 1921 vertoont een stijging dor uitgaven van ruim 20 millioen gulden. Nader is hep aal d, dal óok het schriftelijk godeolto van de examens in de Fransche taal en letterkunde (M.O.B.) en do examens in de Ita- liaansolio en de Spaansche taal en letterkunde (mondeling zoowel als schriftelijk) zirficn worden afgenomen te Amsterdam. Men doel ons van geachte zijde tegen over beweringen van den hoer-G. Polak in de ,-N. R. Gt." weten, dat het vervoor van Amcrikaansch meel vóór 15 September c. k- aan niemand zal worden toegestaan. („N. Crt.*') Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal een bedrag van meer dan een-eu-dertig millioen gulden noodig zijn, om uit te koeren aan de Ned.-ïïerv- Kerk bü losmaking van den fi- nancicolen band tusschen 'Staat cn Kerk. (Naar een rentevoet van 5 pCt. gekapitali seerd bedrag van het totaal aan inkomsten over 1919 uit de Staatskas genoten). Het R.-K. Verbond van Werkgevers-vak. vercenigingcn heeft aan den Minister van Arbeid een adres gezonden in verband met 's Ministers voornemen, om met de vakccn- tralen - der werknemers in Nederland' te be raadslagen over de vraag, of er verband be staat tusschen den verkorten arbeidsdag en het toenemend drankgebruik, en daarbij de aandao'ht gevestigd op het grooto nut, dat het verplichte, sparen voor jonge arbeiders, die niet gehuwd zijn en geen kostwinners zijn, zaL kunnen afwerpen. („Msb.") Bij Kon. besluit zijn dc Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie be voegd verklaard om regelen te treffen, waarbij vrijstelling kan worden verleend van do verplichting, in het eerste lid van art. 3 van het vreemdelingen-reglement ver vat, of waarbij de in het lid gestelde termijn kan worden verlengd. Allo vreemdelingen, dio minder dan 24 uur in Nederland vertoeven, zijn van de verplichting, in het eerste lid genoemd, vrijgesteld. Voorts wordt in bedoeld reglement be paald, dat hij, die er zijn beroep van maakt, aan personen nachtverblijf to verschaffen, gehouden is in het register, bedoeld bij art. 438 van het Wetb. van Strafrecht, aan te beekenen of té doen aanteekenen de gemeen ten van uitreiking en cle nummers van de identiteitskaarten en van de contrölepassen van de vreemdelingen, die een nacht in zijn huis hebben doorgebracht. Voor zoover die vreemdelingen niet in het bezit zijn van identiteitskaarten of cont-róle-passen, moet hij daarvan eveneens" in hetzelfde register melding maken. UIT NED. OOST-INDIE. Aftreden Tan den Gouverneur-Generaal van Ned.-ïndïë. Naar aanleiding van dh onjuiste berichten, in de laatste dagen verspreid omtrent het vertrekken met verlof naar Nederland van den Gouverneur-Generaal, kan de „Java- Bode" mede doelen, dat de Landvoogd het voornemen heeft, in Februari J921 zijn ambt neder te leggen en naar Europa te vertrekken. BUITENLAND, U BUITENL. WEEKOVERZICHT. De wereld heeft den laatsten tijd niet te klagen over plotselinge wijzigingen in den toestand, integendeel, Ze volgen elkaar op met bekwamen spoed, zoo snel, dat het af en loc bepaald vermakelijk is om te zien, al wordt het er niet gemakkelijker op esn hel der inzicht to krijgen, hoe allerlei berichten nog worden gelanceerd terwrj] een nieu we koersverandering de situatie al reeds totaai heeft gewijzigd. Le Russisch-Poolsche kwestie is het nog vrijwel geheel, die de algemeens aandacht vraagt. Hoever deze zich trouwens reeds uitstrekt, bewijst overigens we1, hoe ze in Bej'gië bijkans een kabinetscrisis deed ont staan, waar heb echter tenslotte bij liet heen gaan van Hymahs, den minister van buibenl. zaken bleef, maar daarover straks nog wel iets. Allereerst is afgeloopen week tot zeker heid geworden, dat de slag om Warschau een Poolsche overwinning van beteekenis is ge worden, ©en van verdere strekking, dan al leen heb redden van Warschau voor een bolsjewistischen intocht. Het plm. 350.000 man sterk geschatte roode leger heeft naar ruwe schatting een 150.000 man in totaal verloren, zoowel aan dooden, gevangenen als in Oost-Pruisen geïnterneerden. Dat is derhalve een kluchtige aderlating al is van vernietiging dan ook geen sprake. De Polen zijn er in ieder geval door in de gelegen heid geweest, om in 'b Ncorden en midden van het fronb op te rukken tot vrywel aan Polen's ethnogransche grens, 't Kan ver- lieeren, de oude Breeroo heeft voor de zo>- vëèlsfce maal opnieuw eens gelijk gelvad. En geheel uitgesloten, dat hij nog eens _g,e- Ih'k zal' krijgen, is het ook niet. Met alle macht, waarover het sovjet-bestuur in Rus land toch beschikt, schijnt men daar over gegaan tot het formeeren van reserves om haar hot front te zenden. Dat Rusland geen' verlet heeft aan menschenmateriaal is trots alles nog altijd zoo. De grocte vraag is of ze voldoende uit te rusten zijn. Is dit laatste het geval, dan kan Polen het opnieuw be-, nauwd genoeg krijgen! Dat de geallieerden dit ook inzien, toe wijst wel het feit, hoe zij Amerika's voor beeld hebben gevolgd en zonder uitzondering Polen hebben aangeraden om niet overmoe dig te worden en zich bezadigd ta gedrag- gen ten aanzien van het koui6n tot een \rede met sovjet-Rusland. Natuurlek sloot dit njet in, dat Polen nu maar alles moesb' accepteeren, integendeel en ongetwijfeld wast en in de Russische vredesvoorwaarden van Minsk, zooals die aanvankelijk bekend wa ren, reeds het ean en ander, dat Polen niet aanvaarden kon, waar deze voorwaarden geheel het stempel droegen van de Russische overwinning tot vlak voor de peerten van Warschau. Een bezadigd optreden is echter evenmin een volledig verwerpeu zonder zelf met gepreciseerde tegenvoorstellen te ko men, zooals Polen tot dusver blijkt te hebben gedaan, zoodat Tsjitsjerin, do minister van 'Duitenl. zaken der sovjets, reden kreeg om te klagen over het Poolsche optreden, be staande uit critiek en nog eens critiek, zon der iets meor. Tot een afbreken der onder handelingen te Minsk is het echter nog nieö gekomen. Wel schijnt Polen de pourparlers! naar elders be willen overbrengen, b.v. naar Eresfc-Litowsk, omdat Minsk to veel riekt naar de periode van verslagenheid. De Russische vredesvoorwaarden van Minsk, zooals die aanvankelijk bekend urn- ren zeiden we boven. Dat ziet op de laten aangebrachte wijzigingen door sovjet-Rus land. die zijdelings de bedoeling hadden in' Pelen ook een sovjet-bestuur in te richten nl. via een gewapend proletariaat en een ontwapende rest van het Poolsche front. Wel iets te gretig hebben Lloyd George en Giolibti op bun bijeenkomst te Luzern evenwel deze wijziging in de Russische vre desvoorwaarden aangegrepen, al zij erkend, dat Polen's integriteit er door werd aange tast en dus de sovjets zich aan trouwbreuk ten aanzien van liet gegeven woord schul dig maakten, om een draai te nemen in de richting van Frankrijk en £le eenheid van politiek te herstellen. Zij hebben inderdaad den in oir uk moeten wekken, gelijk de Eng. arbeiderspartij zich haastte uit te spreken, dat do veranderd® situatie op het strijdtooaeel van invloed is -geweest op het communiqué van Luzern, Toen Polen .dreigde in één te storten, waag den zij het niet het tot een breuk te doen komen, toonden zij zich uiterst lankmoedig nu Polen nog niet verloren is, wordt eens klaps teruggekeerd tot de bedreiging, allo besprekingen etc. to zullen afbreken. Veel succes van het herstel der eenheid in de. entente-politiek hebben beide premiers ech ter niet, want in een wrange nota heeft Tsjitsjerin reeds geheel ingetrokken do voorwaarde, die een oogenblik de hcele situatie in Europa, die den vrede scheen te naderen, dreigde te wijzigen. Daarmee is in den kiem het bestaand verschil van inzicht tusschen Frankrijk oenenzijds enEngeland en Italië anderzijds hersteld. Maar wie weet, wat voor plotselinge wen ding van zaken nu weer plaats vindt als gevolg van de Russische kwestie en alles wat daarmee verder samenhangt. Kei reeds genoemdo ontslag van den Belgischen mi nister Hymans hoor'- zeker niet daar.too, dat is, al betreuren de Belgische annexatie- schreeuwers het heengaan van den minister ook ten zeerste, van te weinig belang, zelfs al scheelde het niet veel, of een algemeen© kabinetscrisis was in België er op gevolgd. De vrienden van een geheel naar Frankrijk georiënteerde politiek bij onze zuidelijke naburen liebben echter ingezien, dat daar uit wel eens gevaar voor het verbond met Marianno kon ontstaan en hebben dus bakzeil gehaald. Erger is ongetwijfeld hetgeen in Ooat- Duitschlasyd voorkomt als gevolg van heb optreden der Polen in Opper-Silezic. Die onnadenkende, in daden van geweld aan hun toorn uiting gevende Duitschers bren gen hun toch reeds benard genoeg vader land ernstig in gevaar Ook al is hun ver ontwaardiging op zich zelf. begrijpelijk, zij mogen bedenken, dat ook een goede zaa.c niet gediend wordt met slechte middelen. En gevaarlijk is het, Frankrijk redenen als het ware te geven voor eonig agressief optreden TUSSCHEN TWEE VUREN. (Nadruk verboden). Dertig jaar oud, steeds gekleed naar de laatste mode, met snor gekortwiekt of uit gegroeid, bet iype kortom van manlijk schoon en welverzorgdheid, dat is Pick, ttnjn vriend Piek, procuratiehouder eener Bank, do aardigste, beminnelijkste en ge lukkigste man van heel Parijs Piek had geen familie meer, doch zijn ouders waren zoo verstandig geweest een klein vermogen vour hun zoon achter te laten, waardoor hem ergernis en mate- rioele zorgen bespaard bicven. Hij had een betrekking aangenomen, omdat hij anders niet wist, hoe zijn tijd klein te krijgen, en omdat hij zichzelf voorhield, dat oen ver standig ingericht leven zich met werk en genoegen het doeltreffendst indeelen liet! 200 vervulde hij zjjn plichten, rustig en precies mat dezelfde kalmte en precies heid als hij den beker der vreugden le digde. Mijn vriend Pick had twee vriendin netjes. het eene in het Westen, in de buurt van het Bois de Boulogne, het andere in het Oosten, aan de grens van Vincennes! Beiden allerliefste, aardige meisjes, maar wtaal verschillend van elkaar: de eene ■os goudblond als oen Germaansche choono, de andere donker als een Bpaan- encdonna; Augustine was oen klein dui- p, sprankelend, vroolijk en uitdagend, ir».,,. nie's dan jolijt onder haar blonde BBMil"' ,porlune daarentegen ernstig, Fllf"? eeniSszins zwaartillend. r0l i °r t,yee vervulde een zeer bepaalde 'annvniiyn de eene moest dc andere allen; by Tine rustte hij uit van Tune en bij Tune kwam hij op adem van Tine's grilletjes en spelletjes. Tine is mijn parasolletje en Tune mijn parapluie, placht hij zijn vrienden te zeg gen. En inderdaad, als 's Zondagsmorgens de hemel grijs en bewolkt was en de regen droefgeestig neerdruppelde, zocht mijn vriend Piek, om zijn evenwicht te vinden. Tine's gastvrij en vroolijk huisje op. Straalde daarentegen de zon blij aan den hemel; en kondigde zich een lokkende len tedag aan in den vroegen morgen, dan ijldó Piek naar Tune, om met haar te dwepen in de wonderschoone natuur. Tine hielp hem den winter door le ko men cn Tune den zomer. Ieder der twee had voor zi - een saai seizoen te doorwor stelen, en het zou Piek moeilijk gevallen zijn te zeggon wie van de beiden hem het liefst w -. Slechts nu en dan verdonkerde een kleine schaduw zijn geluk: de omzich tigheid nil., die hij moest betrachten, om de eeno het bestaan der andere te verber gen. Hij hield niets van scènes en een ont dekking zou hij heel naar gevonden heb ben buitengewoon handig waren dan ook steeds zijn uitvluchten, welke hij aan wendde om een wegblijven bij het vrooüjke blondje of bij de scntimcntecle zwarte tc verklaren. Onverwachts greep er in Pick's leven een gebeurtenis plaats, die zijn rustig, vreed zaam bostaan tol op zijn grondvesten iti beroering bracht: Pick was verliefd ge worden. Verliefd tot over zijn ooren was Piek op een snoezig, rossig modistetje, dat toevallig in het huis, waar hij woonde, een kam et' naast do zijne had betrokken. Reeds toen hij haar den eersten keor op de trap tegen kwam, was het of een electri- sche stroom hem doortrilde. Vergeten was Tine, vergeten was Tune en slechts één gedachte overhcerschte alle. andere bij den ontrouwer, minnaar, hoe het aan tc leg gen den volgenden Zondag zonder „para sol of parapluie" uit te gaan. Na cenig nadenken zocht hij pen en inkt cn schreef de volgende brieven. „Lieve, kleine Tine! Tot mijn diepste teleurstelling moet ik je melden, dat mijn collega aan de Bank plotseling ziek is geworden de arme kerel heeft mij bij zich geroepen om hem mor gen behulpzaam*te zijn voor het afmaken van enkele zaken, waar do Bank op wacht. Ik kan die hulp i.iet afsla,an, maar, he laas, mijn Zondag is naar de maant! En ik had me zoo op onzen fietstocht ver heugd Maar dat zullen wij wel weer goed maken. Ik trakteer je op een uitgangetje naar de nieuwste operetteMet een kus op je lieven blonden pruikebol, ben ik je eeuwig trouwe P i c k.'i „Dierbare Tune! Wat hadden we ons verheugd op het heerlijke, schaduwrijke bosch dezen ko menden Zondag; op de vogels, op deu zang der nachtegalen. Och, liefste, onze harten zullen Zondag niet Imee jubelen, want ik heb n.l. dienst en moet den go- heelen dag werken! Je begrijpt mijn wan hoop, maar ik zal ze je vergoeden, deze te leurstellingwe zullen samen gaan naar het eerstvolgende symphonie-concert, en daar vergeten de beslommeringen van den dag. Met een kusje op je mooie, donkore vlechten, ben ik je eeuwig trouwe P i c k." Gauw werden de brieven in enveloppe gestopt en met een zucht van verlichting in de brievenbus geworpen. Den volgenden morgen was Piek reeds bijtijds opgestaan en met do allergrootste zorg had hij zijn toilet in orde gomaakt. Hij was schoon als een jonge god. Onrus tig liep hij zijn kamer op en neer, want door den niet zeer dikken muur drong het geluid van zacht lokkend stemgekweel door vah het charmante modistotje. Plot seling meende hij eenig geruisch van zij den rokjes waar te nemen op de trap vlak bij haastige slapjes naderden zijn ka merdeur, ijlings werd deze open geworpen en Tine stoof naar binnen. „Zóó, ben jij daar, jij gemeene bedrieger verrader Tine gilde het uitPiek wist nauwelijks waf hem overkwam aan hem noch aan Tine werd tijd gegund om op adem te ko men. want in hetzelfde oogenblik ging opnieuw de deur wijd open en Tune ver scheen op den drempel, rustig-imponee- rend. Zij begroette den doodverschrikten Pick met droeven glimlach, en zei: „Daar was u waarschijnlijk niet op voor bereid, meneer Piek." Piek keek sprakeloos van de een naar de ander, totdat Tine herrT opgewonden toe- gilde „Stommert, die je bent, je hebt je met de adressen vergist En met een gebaar naar Tune vervolgde ze:',,De regelen, dio ik van u mocht ont vangen, meneertje, waren waarschijnlijk .voor deze dame bestemd!" v,En de mijne voor u, juffrouw 'Tine, u schijnt immers een kranigo fiotster te zijn De beide rivalen zagen elkander strijd lustig aan elk oogenblik kon de storm losbreken Pick was van purperrood, geelgroen geworden en liep sussend van de eene naar cle andere. „Kaar Tineke maar Tuneke wees toch verstandig! Jullie bent beiden mijn lieve, kleine vriendinnetjes, ik houd van jullie beiden evenveel luister toch naar me toe nou Langzamerhand zakte de toorn der béide dames en ten slotte triomfeerde do komie ke kant der situatie, soodat weldra, een onbedaarlijk schaterlachen losbarstte en de spanning verbrak. Als straf moest Piek zijn zonden opbiechten cn verlieten de beide meisjes als jolige kameraden het huis van hun vriend. Nauwelijks waren zo weg of een luid gelach klonk op uit de kamer naast de zijne, dat Piek tot de werkelijkheid terug riep. Met één sprong was hij bij de deur en stond vóór de rossige schoone, die la chend als getuige der juist plaats ge vonden scène zich naar de trap spoedde met luchtig® sprongetjes het terrein van de emotie ontloopend. Dienzelfden avond vertelde mij mijn vriend Piek in het café. zijn avontuur. Hij was zeer bedrukt en besloot om van nu af aan er slechts één vriendin op na te houden. ,,lk wil niet langer voor die eeuwige vraag gesteld worden: blond of zwart, licht of donker; ik wil rust hebben 1 Kellner, één bier „Dadelijk, meneer, licht of donker!'1 Hulpeloos blikte Pi:": mij aan. -0-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5