LEIDSCE m DAGBLAD. firaniistoffsn-Oammissie PRIJS DER ADVERTENTIE!*: 80 Ots. per regel. Des Zaterdags 40 Cts. per regel. Kleine advertentiën -Woensdag 75 Ots., Zaterdag f L— bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- rGcht. Voor eventueelo opzending vaa brieven 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 CtS. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden p. 3 innd. 2.50, p. week f 0.10 Builen Leiden, waas agenten geves tigd zijn, por weck u0.19 Franco per post .-.2.90 Zaterdag 28 Augustus 1920. Nummer 18555., Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieeie Kennisgevingen VERKOOP VAN FLANEL EN SPORTFLANEL De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat voor inwoners van Leiden, op Maandag 30 Augustus a.s. des morgens tusschen.9 en 12 uren in. de Waag alhier zullen worden verkocht een groote part ij prima Franscho Keperflanel en best Sportflanel tegen den prijs van 'KEPERFLANELper 6 el f3.60 SPORTFLANEL, pe 4 el f 2.65. SPORTFLANEL, per 4 el f 2.35 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 28 Augustus 1920. BUREAUX RAADHUIS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene. kennis, dat de bu reaux ten Raadhuizc op Dinsdag 31 Augus tus a.s, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, slechts zullen ge opend zijn Van dos voormiddags 9 tot des na middags 121/: uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Augustus 1920. VOLKSTELLING. Met het oog op de te houden tieuden alge meene tienjaarlijksche volkstelling worden de ingezetenen herinnerd aan do bepalingen van het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad .141) regelende de verplichting tot het doen van aangifte voo_r do bevolkings registers bij vestiging in, of bij vertrek uit de gemeente en van artikel 1 cu 2 der Ver ordening van 2 Mei 1912, regelende de ver plichting der ingezetenen, ingeval van ver huizing binnen de gemeente, waarbij is be paald, dat bij verhuizing binnen do gemeente daarvan binnen veertien dagen na do verhui zing schriftelijk of mondeling aangifte moet worden gedaan aan hot Gemeentebe stuur, ten burccle van liet bevolkingsregister. Burgemeester cn Wethouders van Leiden N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Augustus 3920- HINDERWET. Burgemeester en Wothouders van Leiden Gezien het verzoek van Th. VAN DEN OORD om" vergunning tot het uitbreiden van cïe Broodbakkerij in het perceel No. 48, kad. Sectie L No. 1035, door het afbreken vaii den bestaanden oven en het maken van een beeteluchtöven Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het- publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is alsmede dat op Zaterdag, deti llden Sep tember e.k. den voormiddags-to halfelf op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gege ven om bezwaren tegen dit verzoek-in to brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, .N. C DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Augustus 1920. soenkaart aangegeven geldigheidsduur der bons, worden de bons van 1S voorloopig geldig verklaard tot Zaterdag 25 September a.s. en kunnen op deze bons na genoemden datum slechts brandstoffen worden betrokken, nadat deze opnieuw zijn geldig verklaard. De maximum-prijzen zijn voor thuisbezorgd: per 1 eenheid (1 H.L.) anthraciet f 4.10 1 (1 H.L.) eierkolen 3.45 „1 (2 H.L.) gascokes 4.40 1 (100 K.G.) bruinkool briketten 3.85 met inachtneming van de verhoogingen voor de buitengemeenten als op de prijs lijst is vérmeid. De beschikbaarstelling van gascokes ge schiedt uitsluitend in ongeklopte cn wordt de prijs met 20 cents verhoogd, wanneer aflevering van geklopte cokes wordt verlangd. De bons mogen uitsluitend worden afgcr geven bij ontvangst der brandstoffen. Ter voorkoming van betaling van herhaald bc- zorgloon (20 cents per eenheid) worden be stellers verzocht de bons gereed te leggen, opdat de handel deze bij aflevering kan in ontvangst nemen. Afgifte van brandstoffer.Uaarten cf van bons, waarop geen aflevering is geschied, aan handelaren of particu lieren heeft buitensluiting ten gevolge. Leest den tekst dor Brandstofion en Besteikaarten. 7918 De directeur voornoemd, KRAMER. Leiden, 8 Juli, 1920. STADSNIEUWS, UITSTEKEN VAN VLAGGEN. Be Burgemeester van Leiden noedigt de ingezetenen der gemeente uit, o:n op M a an ti ag 30 en Dinsdag 31 Augustus a-s., öp welke dagen A3 Nederlandsche Pil grim Fathers' Herdenking zal plaats' heb ben. DE VLAGGEN UIT TE STEKEN. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 27 Augustus 1920. DIS'TEICT-I.EIDE^. De Directeur van het Brandstoffenbureau herinnert eraan, dat zijn geldig verklaard van de Branrïstoffenkaart voor hot minimum rantsoen de onderstaande bons cn dat de op de kaarten genoemde hande- laar gemachtigd is op de gewone cn nader Bon XY 1 eenheid (2-H.L.) gascokes 1 (la, lb) 1 (2 H.L.) gascokes 2 (2a, 2b) 1 (1 H.L.) anthraciet 3 (3a, 3b) 1 (1 H.L.) anthraciet M 4 (4a, 4b) 1 (1 H.L.) eierkolen 11 5 (5a, 5b) 1 (1 H.L.) eierkolen 6 (6a, 6b) 1 (100 K.G.) bruin- koolbriketten" o Za' H.L.) gascokes 11 8 (8a, 8b) 1 (2 H.L.) gascokes Bon XY is uitsluitend geldig tot Zaterdag üePtember a.s. zoodat degenen, die voor men datum op- deze bon geen brandstof heb- -iii!.1 e'r°kken, na 25 September daarop ai|c aanspraak verliezen. In afwijking van de'op de'minimum-rant- Bc PilgriiT f-Fathers'-Herdenl:ing. Nu wij staan aan dan vooravond der Pil-. gr'm-Fattters'-herdonking, behoeven wij onze lezers over de betekenis er van_ niet in te lichten. Een langdurige voorbereiding ging er aan vooraf, en de onderzoekingen van enz3 stadgenoot?n prof. Eakoof en dr.- Plooij, reap hoogleeraar en p.ed. -b.j de 1 Ned.-Herv. Gsm., in binnen- en buiten'.and- sche archieven, hebben lal van herinnerin gen, aan cïe mannen, die de grondleggers der groote Federatieve Republiek van het Westen zijn g;worden, naar voren gebracht. Heeft dus dezs herdenking voor Amerika greote. beteekenis, ook Neder.and ea La den m het bijzonder, hebben alle reien hun nagedachtenis te huldigen en hen te e'ren als gasten, wier „bycompat on? Mi fff end aengenaein" was, om in d2 taal van dien tijd".te .spreken. Wij hapen dan ook, dat de burgerij aan de honderden vreemdgingen, die .dezer dagen onze s!ac£ bezoeken, zal toonen, dal zij met daze herdenk'ngsfeesten meeleeft en dit 1:1 de allereerste plate zal toonen door het uitsteken der vlaggen. Om de herinnering bij vreemde' ing en stadgenoot aan de te herdenken gebeur tenissen te verlevendigen, is in het Sbïde- waarop wij reeds heden de "aandacht ves- lijl: Museum „De Lakïnha." een tentoonstel- ling tijdens de feestelijkheden geopmd, stigen. Het Leidsch gemeenle-archief bewvart een gruot aantal meer of mindere belangrijke herinneringen aan de Pilgrim-Fathers. De archivaris, mr. dr. J." C. Overvoorde, die deze tentoonstelling aanrichtte in de oude bestuurskamer van het Stedelijk Museum „De Lakenhal", een antiek zaaltje, dat ge- heel in overeenstemming is mét den tijd, waarvan het bijeengebrachte geiu'g'.nis af legt, moest zich dus bepalen tot een keuze "uit de vele documenten, in het archief aan wezig. vermeerderd met eea enke' bekmg- Yijk stuk, te Amsterdam bewaard. Veer bet groote publiek is deze collectie derhalve niet bestemd; zij, die in de Pilgrim-Fattera geschiedenis belangstelen, zullen hrav >~n- getwiifcld interessant vinden, te mser, om dat het moeizaam onderzoek van prof. Eek hof en dr. Plooij meer dan 'een document aan het licht bracht, waarvan het bestaan tot dusverre niet vermoed werd. Met name vei diént dr. Piooij'a speurend onderzoek de oprechte waardeering van de binnen- ein bui- ten'.an'dsche belangstellenden in deze ge schiedenis. - Op het eerste plan komen de documen ten, welke betrekking hebben op de vesti ging van de Pilgrim Fathers in Holland en te Leidén. Daarvan moet in de eerste plaats worden genoemd .net oorspronkelijk verzoekschrift der Pr F., om zich hier ts mogen ves-' tigen en het besluit van de Vroedschap tot toelating, vervat in treffende bewoor dingen: „Men wil geen eerljjken personm de vrijheid weigeren hier te komen". D=ze echt liberale opvatting is zeer teekenend tegenover de vervolgingszucht 'der Engel- sche Regeering in die dagen. Meii "vindt daarin 'het werk van den Stadssecretaris uit die dagen, Jan van Hout, een zeer liberaal en verlicht man, zooals ook in andere opzichten is gebleken. Van hem vindt men er een drietal zeer spre kende portretten, één hem jong voorstel lend, twee op ouderen leeftijd deze sympa thieke persoonlijkheid uitbeeldend. Niet minder belangrijk is liet antwoord der Stedelijke Regeorlng aan do Staten van Holland naar aanleiding van het verzoek door de Regeering van Engeland om tot verbanning der hoofdmannen over te gaan. Daaruit spreekt duidelijk den wil om de vervolgden om des geloofswil de hand boven het hoofd tb houden. Voorts wordt de aandacht getrokken door een oude koopacte van do Gravcnpoort door een der P, F., John Lalafn en het document, waarbij op oit perceel een schuld bekentenis is" gevestigd, ten name van ge noemden Lalain, mede onderteekend door Thomas Broower, John Robinson en John Jepson. Dit is de eenige handleekeniog van Ro binson. Ook in Engeland heeft men hand- teekeningen ontdekt aan hem toegeschreven welke echter bij vergelijking met deze niet echt bleken te zijn. Van groote waarde is ook het origineel besluit van Curatoren en Bu'rgemeesteren der Stad, waarbij de-uitlevering van Tho mas Broower aan do-Engelsche Rogeering* wordt, geweigerd, op grond dat hij is inge- schreven als lid van de Academie. De uitle vering werd gevraagd op grond van het verspreiden van den Regcering niet wel gevallige geschriften. Noemen wij ten slotte uit deze afdeeling nog de koopacte van het huis aan de Ach tergracht van William Bredford In de volgende afdeeling vindt men uit sluitend "herinneringen aan -John Robinson zelf. Hiervan dient het eerst te worden ge noemd de inschrijving van het gezin van Robinson in 1622 met betrekking tot het Hoofdgeld, waaruit blijkt, dat andere op gaven ie dezen opzichte niet geheel juist zijn. Verder zijn vermeldenswaard een be grafenisregister uit de Pieterskerk, het tes tament van de weduwe, houdende verschil lende besch:kkingen der familie, date erend van 28 October 1643. Ten slotte hebben ook-herinneringen aan andere hoofd personen een plaats gekregen. - Zoo venden wij een schu'dbekentenis met de handteekeningen van William Bradford en andere hoofdmannen, de huwelijksgeboden van William Bradford (Leiden) en Dorothea May, uit Amsterdam. Het laatste stuk is uit de "huwelriksregisters van Amsterdam' af komstig. Noemen wij uit die afdeeling pla ten en afbeeldingen .een tweetal kaarten Van de.Engelsche poort aan de Klöksteeg, afbeeldingen van het Pesijnshofje, verrezen op de plaats waar vroeger het hüis, aan de Pilgrim Fathers toebehooreud, stond: ge zichten op dit Hofje, het Raadhuis, zetel der stad de Pieterskerk, waarin Robinson is begraven, de onthullingsplechtigheid van de plaat in den muur der Pieterskerk ter her innering aan de" Pelgrim-Vaders, De verzameling wordt besloten met een collectie brieven van de Peigrim-Vaders in Amerika. Deze collectie is wegens haar zeldzaamheid van veel belang, mede om de zich daarop bevindende zeg fis, waaronder er zijn, die van-historische beteokenis zijn geworden. Fe* bezoekers van heb hier te houden Congres en de 'verschillende feestelijkhe den, ■- zooweluit "het eigen land als njt. het buitenland, zullen stellig, niet verzuimen aan övezo tentoonstelling een bezoek te bren gén Do extra-trein, waarmede' béden het uit voerend-comité en ongeveer tweehonderd-^ rjc-rdeelnemers aan de herdenking zich naar Het Loo begaven, waar zij -joor H. M. de Koningin zullen worden ontvangen en" hua een thee zal worden aangeboden, ver- tr.-k van hier hedenochtend te halftien, van Den Haag 9 uur 9 min., van Haarlem 10 uur 5 min., en kwam te Amsterdam 10 uur £7 min. aan. Na aankomst hebben de deelnemers zich in de Indu;tri6ele Club vereenigd aan een gemeenschappelijk nom inaal. Van middag 1 uur 25 min. vertrek ken de deelnemers naar.Apeldoorn, waar de trein 3 uur 21 min. zou aankomen. Na afloop van de ontvangst op Het Loo zullen 'de deelnemers zich vereenigen aan een gemeenschappelrjken maaltijd in „Hotel Keizerskroon," te Apeldoorn. Vereeniging van Godscliensionderwijzcressen in Nederland. Do cursus over Geestelijke Hervormingen werd gisternamiddag door prof. Roessingh voortgezet mot een bespreking van het socialis me. Spreker wees op den versohillonden zin van dat woord, al naar gelang men het stelt tegen over individualisme,- liberalisme of kapitalisme. Men onderscheide wol hot utopisch socialising uit do eerste helft der 19de eeuw, dat meende door de prediking van nieuwe sociale nonnen de samenleving te kunnen hervormen en het we tenschappelijk sociaiisme na Maix, dat de kGrast eenor nieuw socialistische maatschappij als een historische noodwendigheid verkondigde In een viertal punten werdén de geestelijke paral lel verschijnselen van het moderne socialisme samengevat: de -ontgceslelijking van don ar beid, de toenèmendc invloed van hel massale, hel zich Iosmakcii van alle tradities, vooral in het religieuse, ten slotte hét geloof in nieuwe idealen. Hedenvoormiddag kreeg prof. Windisch weer het woord. In zijn laatste lezing handelde Kij over de paulinische vroomheid. Als ecu hoofdtrek werd aangewezen de eerbied voor God en besliste al leenwerkzaamheid cn het gevoel van volkomen afhankelijkheid van God. Het lijkt wel wonder lijk, dat P., die persoonlijkeerst zoo'n actieve en impulsieve natuur was, zoo sterk de men- sohelijko onmacht betoogt. Het is echter wel te verklaren eenorzijds uit do wijze zijner bokee- ring, dio een volkomen ineenstorting was van zijn vroeger ideaal, dat met grootste inspanning had nageleefd, anderzijds uit zijn bijzonderen religieusen aanleg, die hom er too droef, ont-al wat hij bezat on deed te beschouwen als ge schenk der goddelijke genade; eindelijk misschien ook uit zijn'zwak lichaamsgestel; waardoor hij als het ware er voor gepredestineerd was, om .al zijn werkzaamheden waartoö hij ondanks zijn zwakke natuur toch in staat bleek te zijn, als" goddelijko wonderen to waardeoren. Dal die zelfde Paulus soms een zoo gow.oldig, met Chris tus haast concurreerend zelfbewustzijn toont", is niét te vorwoaderen. Hij dankt dien hoogen 6taud van zijn geestolijk leven immers aan Christus, aan de genade. Ten slotte slipte spr. nog de vraag aan, of in do paulinische vroomheid ook mensohen aan te wijzen zijiff die men, „religieus vrijzinnig" zou kunnen noemen. In zekeren zin wel- De „rede lijke godsdienst", d.i. godsdienst, vrijgemaakt van onredelijke, overleefde, minderwaardige ele menten is een ideaal, dat ook Paulus nastreefde. In do oogen zijner orthodox jodon-ohristclijko tegenstanders was hij een „vrijzinnige" theoloog een ergerlijke kotter. Niottemin blijft zijn thcolo- gio het meest verwant met die onzer „orthodox" richting; wel dient opgemerkt te worden, dat ook zijn „orthodoxe!' leer neerslag is van echte religieuse ervaring, gedragen door elementaire religieuse govoelens,' corhiéd, liefde, dankbaar heid en geleid door den Geest, die vrijmaakt en naar omhobg rijst. Prof. Roessingh behandelde vervolgens de laatste der Geestolijke stroomingen in de 19do eeuw, die hij wilde schetsen, n.l. het Christen dom. AI heeft dit nog een enorme.invloed, zeker is het zich welbewust aansluiten bij Christelijke" tradities in breodo kringen niet meer aanwezig. In het middelpunt zijner voordracht 'stelde spr. het foil, dat het probleem van de verhouding van Christendom en cultuur in de 19de eeuw scherper dan ooit is gesteld, in zijn beide vor men: wereldbeschouwing en Christendom, daar naast levensbeschouwing en rakende van geloo- von en weten, komt men tot zeer verschillende resultaten, varicoronde tussohen een volkomen verwerping van alle religie tot een massieve aanvaarding van heel hel araditioneelo' Chris tendom. Bij het tweede vraagstuk slaan-wij tel kens voor het probleem, in hoeverre het Chris tendom deze wereld, en dit loven kan en moet aanvaarden, zonder eigen karakter prijs te ge-' ven. Spreker eindigde mot er op te wijzen, dat- juist door het problematisch karakter van aller lei zijden'van hel bedcndaagsch Christendom de centraio punten, do levenskrachten van het Christendom- des te meer naar voren kunnen komen. Zoowel de voordrachten van dezen spreker als van prof. Windisch worden door do tot het laatst toe (alrijke aanwezigen met klimmende aandacht gevolgd Beide sprekers werd dank ge bracht voor hun leerzame verloogen. Maandag en Dinsdag zullen pastor Kauf- mann, uit Weinheim (Baden), en ds. E. J. van den Brugh, cursussen geven. De eerste zal spro ken over den tegonwoordigen Islam en het leven in Palestina, terwijl ds. Van den Brugh „de Verlossingsidee" zal behandelen. Nedsrl. Pret. Oud-Wcezenbünd. Gisteravond had in het gebouw „Patri monium", alhier, een algemeene vergade ring plaats van de afdeeling Leiden van. den. Ned. Prot. Oucï-Weezenbond, onder voor zitterschap van den heer Joh. N. van Ammers. Deze' vergadering was uitsluitend belegd om een bespreking te houden over het voorgenomen aftreden van den voorzitter der-af Aeoling* die, zooals men weet onlangs benoemd were? tot Voorzitter-Redacteur van. heb Hoofdbestuur van den Bond, en: over hetgeen de afdeeling te doen staat met haar tweej'arig bestaan op 27 September e.k. Zooals de secretaris, de heer A. Kraaye- styn, in den aanvang reeds mededeelde, kon het eerste punt dei agenda, al worden geschrapt, omdat men, in een bestuursver gadering, er rcgds in geslaagd was, den Voorzitter van zijn plan af te brengen, welke mededscling de vergadering met ap plaus begroette. Ter herdenking van het tweejarig bestaan besloot de vergadering over te gaan tot het houden van een feestavond, welks on kosten door do leden .onderling zou gedekt 1 woorden. Echter hoopte men door hulp van do Leidsche ingezetenen, toe een batig saldo te komen, ten goede van ccnigo hulpbehoe vende Oud-Weezen Aan een feestcommissie werd opgedragen in bovengenoemde richting werkzaam te zijn. Als typisch staait-je van onderlinge ge hechtheid en warm medegevoel, kunnen wij nog mededeelen, dat, op aandringen van oenige leden, den Voorzitter verzocht werd eenr.cursu3 te openen in de Ned. laai, opdat elkeen zich zoo veel mogelijk zou kunnen be kwamen ter onderlingen ophef. De hcor Van Ammers verklaarde zich hiervoor gaarne bereid en zeer ten genoe gen van do aanwezige leden zou deze a.s. Maandag een proef in deze richting nemen. Op deze wijze hoopte men de Oud-Weezen te sterken en hun somtijds moeilijken-tocht door het leven. Voorts, verzocht liet bestuur ons nog, om medo to deelen, dat olkecn, die meer of min belang stelt in het werk van den Bond, gratis een proefnummer kan bekomen van „Steunt Elkander", het orgaan van dén Bond, bij den Redacteur, Hooigracht 102, alhier. Mej. R. cis Haas, vroeger alhier, is in Den Haag geslaagd voor het examen Franseh L. O. Te Batavia s'.aagde voor het mactii- nisten-examen diploma A onze vroegere stadgenoot, de heer Jac. Erades. De lieer Jan Couvée, alhier, is benoemd tot directeur van de zangvereeniging „Excelsior", te Katwijk-aan-Zee. Wij vestigen de aandacht op de in den kunsthandel van den heer S. Bonte, in liet Noo-rdeinde geótaleerdo teokening van den heer W.'J. Kret, voorstellende den ingang van het Jan Pesijnshofje, actueel door do Pilgrim-Fathers' Herden dink. Zooals wij roods mededeelden, is Donder dag de uitsluiting dor bouwvakarbeiders opge heven, Thans zijn, behalve de aangeslotenen bij .de Federatie van Bouwvakarbeiders on enkele ongeschoolden, allen weer in dienst genomen. Er heerscht nu echter, naar wij vernamen, nog gebrek aan werkkrachten, vooral in Leiden, waar, dank zij den woningbouwverccnigingen, veel wérk is. En daarom is het jammer, dat verscheidene werklieden in de bouwvakkon. rlie in den tü& der uitsluiting elders een goed heenkomen zochten', ndet dadelijk in het werk kunnen worden gesteld om medo den achterstand, die door den lang- durigon stilstand in de bouwbedrijven is ont staan, in to halen. Door de afdeeling Leiden der Vereeni-* ging tot Bevordering der Gezondheid in do Grafische Vakken wordt morgen een bloe mendag gehouden, waarvan het batig saldó ten goede komt aan het Fonds tot uitzending naar sanatoria van aan' tuberculose lijdeudo typografen. Aangezien er nog wel eens een verkeerde meening omtrent den aard cn do neutraliteit dezer Vereeniging bestaat, dee len wij mede, dat deze Vereeniging er een is, die aanspraak mag maken op veler sym pathie, daar 'het lidmaatschap op-en .staat voor elke(n) georganiseerdc(n) arbeidster(der) in het typografenbedrijf in den ruimsten zin; dat zij strikt neutraal i3, en haar leden uitaendt naar een sanatorium, waar zy vol gens hun godsdienstige opvatting behooren. Ten einde aan do velo aanvragen om steun en uitzending, die bij het Centraal bestuur inkomen, te kunnen blijven voldoen, en niet tegenstaande de contributie in het begin van het jaar is verdubbeld, ziet de afdeeling Lei den zich tocih genoodzaakt tot het houden van een bloemendag, ten einde de uitgaven evenredig te doen blijven aan de inkomsten. Het vak AmsterdamLeiden van den telefoonkabel RotterdamAmsterdam is na-., genoeg béd-rijfsvaardig. Hier is men bezig het telefoonkantoor inet den kabel te ver binden. Wegens het niet aankomen van do spoelen, die het afluisteren der gesprekken beletten, wordt het in-gebruik-nemen van het vak LeidenRotterdam vertraagd. Men höopt echter binnen een maand geheel ge reed' te kunnen komen. Aan het Rapenburg ziet men geleidelijk de winkelstand zich ook uitbreiden. Af en toe wordt een particuliere woning verbouwd tot een winkelhuis- Hedennamiddag wordt onze aandacht getrokken naar het perceel Rapenburg 3, dat een algehcele restauratie heeft ondergaan.. In het benedengedeelte is een zaak geopend in comestibles, fijne vleesch waren, jams, boter, kaas, eieren, visch in blik, geconfijtc vruohten, enz. De genoemde waren zijn in ruimen voorraad aanwezig en de prijzen zijn, naar de winkelier, de heer D. van Donk, ons verzekerd, scherp concur reerend. Do winkel ziet er, al is hij niet groot, aantrekkelijk uit. Het programma van het Parkconcert op Dinsdagavond a.s. (Koninginnedag), van hel f acht tot halftien, luidt: Volksliederen, „Pro Libertate et Patrïa", marsoh, Geij-p; ouverture óver hlet „Wieni Neerlandsch bloed", Rlattermann; Valse In- terro'mpue, *Montagne; „Oud Holland"/ pot pourri, Sehweinsberg; „Sons of the brave", marsch, Bidgood; „Pölnische Wirtschaff; Wals, Gilbert; „Aisha", Lindday; Volkspot pourri, Ooms en „Ons Rood, Wit en Blauw", marsch, Geijp. Zooals men ziet een voor deze gelegenheid goed gekozen programma! Ingekomen is voo" „Schoolkindervoe ding" f3.50, di opbrengst van zilverpapier en tbeelood, bijeengebracht door leerlingen lid© klasse van de school aan de Medusa straat. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden: Vereeniging van Vrijzinnige' Hervormden. Volkshuis. Zondagmorgen t-3 Lal felt, dr. G. A- van den Bergh van Eysing?, te Santpoort. BINNENLAND. Het reglement op de predikantsirakfamenisw der Ned-Herv. Kerk. Er. Niemeyer is zeer verbolgen op dé Synode, H\j schrijft in het .V/kbl. v. d.- Vr'yz.-Herv." o.a.: „Wh kunnen niet nalaten, ons groot leed wezen en onze ergernis uit te spreken over -het besluit van de "Synode, om een Reglement ■c-p 03 j/redikantstraktementen aan fca nemen zonder tegelijkertijd ta voorzien in de-gods- pteinfjige verzorging der minderheden. Het door onze Vereeniging ingediende Regiemtab op het vormen van filiaalge meenten, dat hiertoe gelëgenheid bood, id niet eens in behandeling genomen. De meerderheid vond wat eon laffe uitvlucht vdat er geen ujd meer voor was." Hét is nog wel niet vast, dat het Regl. op de traktementen wordt ingevoerd, maar zéér waarschijnlijk, betcogt hg; Weina, wij houden dat voor"een ramp. En wrj verwachten, dat de Kerk daarvan zeer noodlottige gevolgen zal ondervinden, zonder dat de predikanten er, wat hun trak tement betreft, belangrijk op zullen voor-" uitgaan. In 't gewijzigde reglement zijn onderschei dene uitgaven geschrapt of ingekrompen. Laten wij aannemen, dab daardoor ia plaats van 41/2 niet meer noodig zal zyn dan 21/2' 3 millioen. Nv< telt do Kerk ook 2}/s' A 3 millioea leden, zoodat boven het tegenwoordige ge middeld f 1 per lid zal mosten worden cin gebracht. Men rekene maar eens' na, wat dat voor de onderscheidene gemeenten het zijn immers nu de gemeenten, dia worden aan geslagen .wil zeggen. ■Wij 'kiezen Amsterdam, da grootste ge meente, die bijna 200.000 leden telt, ate voorbeeld. Daar de gemeenten ziillen wor den aangeslagen naar draagkracht-, zal Am sterdam vermoedelijk meer moeten opbren gen dan het gemidd'elde. Want in Amster dam wonen velen met groote inkomens, es' do gemeente heeft voor haar eïgeu zaken

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1