LEIDSCH DAGBLAD. i'KIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel, Dc3 Zaterdags 40 Cts. per regel. Kleino adver ten tién Woensdag 75 Cts., Zaterdag f 1— by een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- rccht. Voor eventueel© opzending van brieven J0 Ots porto te betalen.. Bewijsnummer BOttf, Bureau ?toördeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Reaactie 1507. PRIJS DEZER COURANT* .Voor Leidon p. 3 mud. f2.50, p. week 0.151 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week, 0.19 Franco per post „2.00 Maandag 23 Augustus 1920. Nummer 18550- Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS, Oc Rijkswerkinrichting voor Vrouwen. Dezo inriohtlng, welke met 1 Januari 1890 al hier word gevestigd in de toen leeg gekomen Militairo Strafgevangenis of hot Detentiehuis, welko door do gevangenen in den loop van De cember 1889 was verlaten en die overgebracht waren naar Leeuwarden, zal met 1 September a.s worden verplaatst naar Gorkum en aldaar gevestigd worden in de vrouwelijke strafge vangenis, wolko voor dit doel eenige verbouwing hooft ondergaan. In don loop van haar dertigjarig bestaan al hier is de bevolking van dezo inrichting gaan deweg minder geworden; bij overbrenging van Veenbttizen einde December 1889 bestond zij uit ruim 200 verpleegden en bijna olk jaar vanaf dien tijd werdcm-cr meer ontslagen dan er wer den opgenomen, zoodat het. getal verpleegden steeds minder werd, en er thans geen 15 meer zijn. Waaraan dit is too te schrijven? Mogelijk wel, doordat dit volkje zich is gaan beleren. In de jaren 1917," '18 en '19 was er ook een godcol to ingericht voor tot gevangenisstraf ver oordeelde smokkelaarslcra de smokkelhandel vierde toen hoogtij. Meer dan 1000 zulke luitjes zijn tocu hier voor korter of langer tijd van haar vrijheid beroofd geweest. Een drie maan den in October 1914 en Januari 1915, heeft er ook een groep-Belgische vluchtelingen onder dak gevonden. Wal zal er nu verder met het leeg komende en ruimte biedoado gebouw plaats vinden? In een dor vleugels, het slaapgebouw, door ver bouwing daai<-rö geschikt gemaakt, werd in 1910 een tijdelijk Rijksopvoedingsgesticht voor Jongens gevestigd, on van a£ dien lijd kwam do Rijkswerkinrichting in bot godrang; het op voedingswezen eischto steeds moer ruimte voor zich en gedeelte na gedeelte ivcrd in gebruik genomen. Mooht reeds opgemerkt worden, dat door vermoedelijke verbetering in levensomstan digheden of gedrag do bevolking van de werk inrichting verminderde, van de jeugd moet, he laas, hot tegenovergestelde geconstateerd wor- don, daar er toch steods alom in den. lande plaats in do opvoedingsgestichten en tucht scholen te kort is, om de jeugd, die daarvoor in do termen valt, te kunnen plaatsen. De nu op te heffen "Rijkswerkinrichting zal in zijn ge heel voor opvoedingsgesticht in gebruik komen. Naar vernomen wordt, zal het gebouw zelf geen verjongingskuur aan de buitenzijde onder gaan; maar blijven zooals het reeds vanaf do stichting in 1G60 de lijden getrotseerd heefL Van het personeel, dat in den loop van dezo dertigjarige periode ook al en toe vorandering onderging, is er slechts nog één beambte aan wezig, die vanaf - Februari 1890 alhier onaf gebroken is werkzaam goweest. De directeur en het vrouwelijk personeel worden thans met de Rijkswerkinrichting ovorgeplaatst naar de nieu we standplaats, de overige drie manlijke be ambten gaan niet mede; één er van gaat met pensioen, de beide overige hebben alsnog over plaatsing verzocht, om zoo mogelijk te trachten nog elders nuttig werkzaam gesteld te worden. Prof. dr. S. G. de Vries, buitengewoon hoogleeraar en directeur van de Bibliotheek der Rijksuniversiteit alhier, vertoeft tot herstel van gezondheid in Zwitserland. Met 1 September zul de heer P. H. van der Togt, administrateur aan het Aca demisch Ziekenhuis alhier, veertig jaren bij die inrichting werkzaam zijn; Het onlangs opgerichte Oastersch Genoot schap iu Nederland, tot de oprichting waarvan ecnigo hooglccrarcn in de Oosterschc talen, enz. den stoot hebben gogeven, zal in de a.s. Kerst- vacantio alhier zijn eorslo congres houden, het welk door verscheidene geleerden uit ons land zal worden bijgewoond. In de Pieterskerk alhier zal op Dins dagavond 31 Augustus een gedachtenis- dienst plaats hebben van dc Pilgrim Fa thers en hun predikant John Robinson. Bij die gelegenheid zullen als sprekers op treden dr. D. Plooy, predikant bij de Ned.- Herv. (Jem. alhier, dr. Macfarland. van New-York, dr. Horton, van Londen, en dr. Meyer, van daar. De algemeen© jaarlijksche vergade ring van de Neder]. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde zal dit jaar alhbj gehouden worden op Vrijdag 24 September. Het zal den onlangs geannexeerden Lcide- naars aan Rijnsburgerweg, enz. waarschijnlijk genoegen doen to vernomen, dat thans maatre gelen zullen worden getroffen om de bestelling van voor hen bestemde correspondentie voor-1 taan van uit bot postkantoor Leiden lo doen geschieden. 't Is niet bepaald vóór don lijd! Het aantal ingeschrevenen voor de uitdec- ling op 4 October a.s. vanwege de 3-0ctober- Verecniging bedraagt ongeveer 2300. Alle bioscooptheaters alhier waren gister avond uitverkoohl.. Velen moesten door „Luxor", •„Rcjo" en „Hollandia" zelfs nog worden te leurgesteld. -Bij het-gisteren door don Ned. Zwcmbond te Amsterdam afgenomen examen voor diploma zwemonderwijzer- zijn geslaagd do heeren B. Robbers en A van Weeron, beiden werkzaam aan do Openbaro Zwemplaats aan de voorm. Heerenpoort, alhier. Een dezer dagen zal weer een levcnsraid- deleulrein naar Weonen vertrekken vanwege bet R-K. Huisvestingscomité. Pakketten, groot en klein, kunnen uiterlijk tot 20 Augustus be zorgd worden aan bel secretariaat Viscb- markt 2, alhier. Op dc houtzagerij en iu don houthandel van do firma Gebrs. Van Hoeken, in de Waard, alhier, is hel werk geslaakt. Hot aantal stakers bedraagt ruim veertig. Omtrent deze staking meldt men ons nog: Het personeel is georganiseerd in do Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders, do R.-K. Bond van Fabrieksarbeiders en de Ned. Bond van Clir. Houtbewerkers. De oorzaak van do-staking is gelegen in hot feit, dat in -liet voorjaar oen collectieve-overeen komst is afgesloten met de Iseagroep uit den Houtbond. Deze patroonsorganisatie wilde Lei den indeolcn iu dc vierde gemeentegroep, f 2G voor ongeschoolde en f: 29 voor geschoolde ar beiders; daar is door de Hoofdbesturen met do arbeiders verzet tegen geboden. Het bestuur van den Houtbon^ meende ech ter aan dezo groep vast te houden; het baseerde zijn standpunt op de bestaande verhoudingen, terwijl do besturen der organisaties verdedig den, dat Leiden als gemeente van pl.m. 60.000 zielen, liggende tussriien Den Haag en Amster dam, in die verhouding gosteld moet worden als noodig is Daar er geen overeenstemming door bespre kingen te bereiken was, is daarop de staking geproclameerd. Do overtuiging der arbeiders is, dal een grondtoon van f 20 voor Leiden niet een loon is, waarop gecontracteerd kan worden, terwijl de firma nog steeds 56 uur laat werken, terwijl het contract voorschrijft 50 uur. Ter Rijkspostspaarbank is in Juli op spaarbankboekjes uitgegeven alhier, inge legd f 1 <14.607.81, en terugbet. f 123.204.30. Derhalve inecr ingelegd dan terugbetaald f 21.403.48. Het aantal alhier nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 162. Door tusschenkomst der alhier gevestig de kantoren werd, ter Directie op Staats- sehuldbookjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 11,650, en afgeschreven f 3050. Derhalve meer in- dan afgeschre ven f 8600. Het aantal alhier uitgereikto niéuwe Staatsschuldboekjes bedroeg 5. In de Stedelijke Werk-inrichting zijn opgenomen in de week van 15 tot en met 21 Aug. 153 volwassen personen en 30 kin deren, totaal 183. Zaterdagavond kwamen de twee paar den van een rijtuig, dat da Haarlemmer straat afreed, op do Prinsessekado in aan raking met een tram. Een lamp van deze word ingedrukt. Waarschijnlijk door de gladheid van d? straat was de voerman de dieren niet voldoende meester. BINNENLAND. De Bond van Vrije Liberalen en Grondwets herziening. „Do Nationale" bevat het rapport der commissie van advies van den Bond van Vrije Liberalen inzake do herziening van do Grondwet Zooals men weet. bestond dezo commissie uit de heeren D. W. Stork (voorz.), prof. mr. A. C Visser van IJzendoorn (onder- voorz.), mevr. Johanna W. A. Naber (secr.), mevr Anna Polak, mr. J. J. van Bolhuis, mr. H. J. Knottenbelt, mr. R. W. J. C. do Menthon Bake, jhr. mr. F. W. van Styrum en mr. dr. J. A. van Thiel. Tijdens de werkzaamheden der commissie werd aan mevr. Naber op haar verzoek ont slag verleend a's lid en secretaresse en werd in haar plaats door het hoofdbestuur tot lid en secretaris benoemd mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. De commissie komt na haar beschouwin gen tot de volgende conclusies: I. De erfopvolging van den troon wordt beperkt tot de wettige nakomelingen van Koningin Wilhelmina. II. Voor het wetsontwerp tot aanwijzing van een troonopvolger vervalt het ver- eischto van een Vereenigde Vergadering der Staten-Generaa-1 in dubbele getale. Het wetsontwerp moet echter door een referen dum worden bekrachtigd. III. Bij gebreke van een troonopvolger moet over den Regeeringsvorm cd eventueel over den persoon var den nieuwen koning bij een wet, door een referendum bekrach tigd, worden beslist. Ook hier vervalt de vercischte van een Vereenigde Vergade ring der Statcn-Generaal in dubbelen ge tale. IV. Het^verbod van het-dragen van een vreemdo Kroon wordt uitgebreid tot den Prins van Oranje; do uitzondering ten be hoeve van de Kroon van Luxemburg ver valt. De bepaling wordt zoo geredigeerd, dat een drager van een vreemdo Kroon, die tot den Nederlandschen troon wordt geroepen, de gelegenheid heeft "van de vreemdo Kroon afstand te doen. V. De afstammeling van den Koning, die tevens de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, voert den titel van Prins of Prinses van Oranje; de woorden: „is "des Konings eerste onderdaan" vervallen. VI. Alle tractaten worden aan de goed keuring van do Staten-Generaal onder worpen. VII. De woorde.i ,,eci bezittingen" in ar tikel 61 vervallendeze woorden verval len eveneens in dc artt. 1, 62, 164 cn 183. VIII. Alge~meea vrouwenkiesrecht voor de verkiezing van da leden der Tweede Ka mer wordt als grondwettelijk voorschrift opgenomen. IX. Het aantal leden der Tweede Kamer wordt uitgebreid en op ten hoogste 200 be paald. X. De schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer wordt op f 5000 ge bracht. XI. Algomeea vrouwenkiesrecht voor de. verkiezing van leden der Provinciale Sta ten wordt als grondwettelijk voorschrift opgenomen. XII. Algemeen vrouwenkiesrecht voor de verkiezing van leden van den Gemeente raad wordt als grondwettelijk voorschrift opgenomen. XIII. De verplichting voor do voor het leven aangestelde rechterlijko ambtenaren om bij het bereiken van den 70-jarigen leef tijd ontslag le ncme_i, wordt opgenomen. XIV. Mederwerking aan de rechtspraak door leoken wordt mogelijk gemaakt. XV. De openbaro godsdienstoefening bui- ton de gebouwen cn besloten plaatsen (pro- ccssiën) wordt vrijgelaten, behoudens de noodigo maatregelen ter verzekering van do openbare orde en rust. XVI. De tweede lezing voor een voorstel tot Grondwetsherziening wordt vervangen door een verplicht referendum. XVII. Onder de additioneele artikelen wordt de bepaling opgenomen, dat bij tot standkoming var. deze Grondwetsherzie ning zoowel de Eerste als do Tweede Kamer worden ontbonden. Omtrent de Eerste Kamer loopen de mee ningen der commissie uiteen. De meerder heid wenscht deze te behouden, de minder heid die te laten vervallen. De minderheid der commissie, die zich verklaard heeft voor afschaffing van de Eerste Kamer, wenscht het facultatieve re ferendum in te voeren voor gewone web ten. Haar opvatting, omtrent de waarde, welke aan het bestaan van de Eerste Ka mer is toe to kennen, brengt mede, dat zij dit referendum ook dan gewenscht acht, wanneer do Eerste Kamer niet wordt afge schaft. Vaa een verplicht referendum kan. in dit geval geen sprake zijn. Het moet af hankelijk worden gesteld van de aanvrage binnen een bepaalden tijd na de beslissing van de Statcn-Generaal door een groot aantal kiezers (b.v. 30,000 als in Zwitser land). Ook zullen bepaalde groepen van wetten b.v. begrotingswetten, naturalisa ties, onteigeningen etc. aan do werking er van moeten worden onttrokken." Evenals bij het verplicht referendum ingeval van grondwetsherziening, zou de stemming moe ten plaats hebben vóór bekrachtiging door do Kroon, maar in spoedgevallen zou do Kroon de bevoegdheid moeten hebben, voorloopig te bekrachtigen, zonder den ter mijn, voor het aanvragen van een referen dum toegestaan, te behoeven af te wach ten. Die bevoegdheid zou dan in het wets ontwerp uitdrukkelijk moeten zijn voor behouden. Fusie in den fruit- en groontcnhandel- Op initiatief van ,,Do Federatie", com- binatio van vercenigingen van handelaren in fruit, groenten cn aardappelen, en den Bond van Exporteurs in groenten en fruit in Nederland, is te Utrecht een ver gadering gehouden, om te lcomcn tot het samenbrengen van allo vereenigingen van fruit-, groenten- en aardappelenhandela ren in den lande. Do voorzitter, do heer A. J. Herwig, gaf een overzicht, hoo de commissie van voor bereiding zich een nieuwen bond had ge dacht. Deze bond zal als leden hebben, be staande of op te richten Nederlandsche ver eenigingen van handelaren in bovenge noemde branches,die worden ingedeeld in vier afdeelingcna- export fruitb. export groenten; c. export aardappelen; d. bin- nenlandscho handel. Do afdcolingen zullen zoovcol mogelijk zelfstandig werken. Aan het hoofd van den nieuwen bond zal een dagelijkscb bestuur komen. Het bestuur van elke afdeeling wordt gevormd door de afgevaardigden van bij die afdeeling aan gesloten vercenigingen. Ook individueelo leden kunnen tot den bond toetreden. De bestaande organen De Groothandel en het Orgaan zullen samensmelten tot een offi cieel orgaan van den bond. Na eenige discussie tradon op deze ver gadering reeds als lid toe de volgende ver cenigingen: Rotterdamsche Vcreeniging v. Fruits cn Groenten-exporteurs, Bond van Exporteurs in Fruit en Groenten in Neder land, Ned. Bond van Handelaren in Aard- appolcn, Lamburgscho Bond van Expor teurs Eendracht maakt Macht to Terneu- zen, Ver. van Exporteurs van Veenkolo niale aardappelen, Ncd. Ver. van Groen ten-exporteurs, Ned. Grossiersver. van Groenten, Fruit en Aardappelen, Veiling kooplieden-Ver. Streven naar Verbetering te Rotterdam, Onderling Belang te Am sterdam, Handelsbelangen te Medemblik Do Groentenhandel Dc Streek, Friesche Export-Ver. cn Friesche Ver. van Aard appelhandelaren, Ons Belang to Goes, Koophandel te Langendijk, een tweetal Westlandscho vereenigingen, provinciale vereenigingen van exporteurs in fruit. De Nederl. Ver. van exporteurs te Ticl zal toetreden wanneer aan enkele wenschon dier vereeniging tegemoet wordt gekomen. Een voorloopige commissie zal statuten en reglementen ontwerpen. Ter sprake kwam de invoering van een keur op fruit en groenten en het voeren van een Rijksmerk. De veilingen willen keuring op qualiteit, de handslaren achten qualiteitskeuring een absolute onmogelijk heid. Om qualitoiten te kunnen vaststellen en te controleeren moet een vorm voor el- ken qualiteitsgraad worden bepaald cn dit is bij fruit en groenten geheel en al onmo gelijk. Do Federatie ontving nu een schrij ven van heb ministerie van Landbouw met verzoek, deze zaak te bestudeeren en in een vergadering te bespreken. Door ds Regee ring wordt echter keuring op qualiteit ter zijde gesteld. Men wil voorloopig alleen praten óver controle op gewicht en eerlijke verpakking Op deze basis meent „De Fe deratie, dat in samenwerking met produsen ten en regeering wel wat goeds to bereiken, is. Er moet h. i. komen een Rijksmerk, dat ieder exporteur, dlie dit wenscht, kan aan vragen. Een en ander moet echter geheel vrijwillig blijven. Heb voorloopig bestuur werd opgedragen een commissie te benoemen die deze aange legenheid ter hand zal n-^men. Voorts kwam ter sprake de Arbeidsweö in verband met den handel in fruit, groen ten en aardappelen Hierna werden besproken maatregelen tegen gemeentelijke exploitatie van fruit-, groenten- en aardappelwinkcls. Do nieuwe bond zal met kracht opkomen tegen derge lijk gemeentelijke exploitatie. Ten slotte werd onder instemming der vergadering hulde gebracht aan den voor zitter voor het vele dat deze heeft gedaan om het thans bereikte resultaat een orga nisatie die alle handelaren in den lande, omvat te bereiken. Maatregelen tot prijsdaling. Het gemeentebestuur van Apeldoorn hoeft rich gewend tot het bestuur der Vereen, van Ncderlandsóho Gemeenten ie 's-Gravenhage, met het verzoek, wel te willen overwegen, of hot niet op zijn weg ligt, hij den .Minister van Landbouw stappen te doen, opdat zoo mogelijk; van Regccringswege maatregelen worden geno men om tol prijsdaling te geraken. Hot Apoldoornsche gemeentebestuur meent o.m. te moeten advïseerea aan den Minister le verzoeken, zoo spoedig mogelijk den uitvoer van: inlandsche rogge te verbieden en zoodanige maatregelen lo nomen, dat de prijs van bel rog gebrood teruggebracht worde op dien, wolko gold in dc maanden Mei cn Juni 1920. Hoewol verwacht wordt, dat de prijs der in landsche roggo, nu circa f 31 p. 100 K.G., voor dien van den nieuwen oogst aanvankelijk zich' in dalende richting zal bewegen/bestaat toch' dc vrees, dat die aanvankelijke daling spoedig zal yeranderon in een nog sterkere stijging, aangezien, nu dc uitvoer is toegelaten, Diiitsch- land, waar de oogst in den regel circa een: maand later is, alles zal doen om zooveel moge lijk rogge aan le koopen. Daardoor zou onzo voorraad aanmerkelijk vermindoren, wat vooral in het voorjaar van 1921 hoogo prijzen ten ge volge zal hebben. En het wordt gewenscht ge- aoht, dat het roggebrood onder ieders bereik blijve, wat thans niet het geval is. „Do Ned." meldt: Op do Veluwe zijn de prij zen van het roggebrood aanmerkelijk verlaagd. Do verlaging bedraagt pl.m. 30 procent. Een cn ander houdt natuurlijk verband met de lage prijzen, welke besteed werden voor de roggo. FEUILLETON FJs.B»IHKSK,0©K. Roman naar bet Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 69) Voor bijna allen was die dienst het be langrijkste an het leven, behalve bij de een of andere voorkomende, korte lusschenre- geering, zooals bij een gevaarlijke ziekte van con vrouw of kind. Op het punt van „ontspanning" kozen sommige dienaren het kolfspel; sommige het visschen, andcr.e vertooningen een mengelmoes van kin derlijken negerhumor, dramatische voor stellingen en ketelmuzieksommigen gaven zich af en toe over aan uitspattingen, som migen deden aan kaartspel cn weer an deren deden niets. Do hoogeprlesters waakten er ijverig voor, dat de „ontspan ning" goen invloed op den diénst had. Wan neer iemand zich wijdde aan iets buiten zijn zaak, dan werd hij in het oog gehouden; zijn crediet was in gevaar dat wil zeg gen, zijn leven was in gevaar. En do oude priesters waren even vurig als de jongere het millioen was even begeerig om grooter te worden als de duizendmenschen van zeventig jaar waren even bezig als die van zeventien. De een trachtte met alle krachten den ander voorbij te streven en de oude priesters waren het meest behoed zaam^ wisten het mooist, te praten, waren het gevaarlijkst. Bibbs leerde inzien, dat hij zich voorzichtig tusschon hen moest bewe gen hij moest duizend oogen hebben om iet in het nauw te geraken I En buiten den tempel waren de voorge wonde dienaren een zwerm van dieven, bé- driegers en afzetters, do sluwe schurken en de openlijko schurken, maar die allon waren zwak volk, niet gevaarlijk, als hij zc maar eenmaal kende, en hij had een goeden gids om zo hem aan te wijzen. Hij kwam tot de ontdekking, dat zij hem som tijds van nut waren en velen van hen dienden als tusschenpersonen in zaken, waarbij men zeer politiok moest te werk gaan. Hij kwam cr ook achter hoo bier brouwerijen en maatschappijen van tractie, Banken en andere instituten elkaar bevoch ten, om in het bestuur dor stad d.en toon aan te geven. Hij bemerkte, dat de dag bladen hun ouden, politieken invloed had den verloren, vooral onder de wetenschap pelijke mannen, die met. sceptischen humor daarop neerzagen, in de meening, dat zij of betaaldo partijgangers waren evenals advocaten, of er naar streefden deh per soonlijken eerzucht vb hun eigenaar to be vorderen. Het bestuur der stad was niet bij hen, maar werd gewoonlijk verkregen, dooraan do negex-s geld te geven voor je never en door andere mildheden. De in komsten van het volk werden dan zoo rechtvaardig mogelijk verdeeld tusschen een groot aantal mannen, die de winnende par tij hadden bijgestaan. Namen en titels van bedieningen gingen met velo van de beloo ningen gepaard en van de meesten van cfie titelöragers werd verwacht, dat zij af en toe blijk zouden geven van werkzaamheid en sommigen onder hen werkten werkelijk eerlijk en trouw. Bibbs was zeer onwetend geweest. Al die eenvoudige dingen, zoo welbekend en ge bruikelijk, wekten in het eerst zijn verba zing op en eens in een oogenblik, waarin hij vergat met schrijven te zijn opgehouden dacht hij, dat, als hij ze gekend en er over geschreven had, hoezeer dan do een voudigste beschrijving er van op een satire moest hebben geleken. Het vreemdst van alles vond hij de vurigo en oprechte vader landsliefde. Hij hoorde die van alle kanten ieder was er van doordrongenliet klein ste schoolkind kreeg het to pakken, al kwam het ook juist uit. Hongarije en begon het. pas een paar woorden van de plaatselijko taal to leeren Overal verkondigde het volk luid de macht, de grootte, de rijkdommen en den groei van de stad en van haar in woners, dio heo grootste, het kranigste, het sterkste, het meest beteekenende volk op aardo waren. Zij haalden geen autoritoiten aan cn von den dat ook niet noodig, daar zij zelf het zoo gevierde volk waren. En als het ter sprake kwam, of er we."d op gezinspeeld, der er een enkelo kleine deugd zou kun nen zijn, waarin zij niet volmaakt waren en uitmuntten, dan gunden zij zich geen tijd om zichzelf te onderzoekon, teneinde te zien of hetgeen de criticus zei, waar wasmaar vielen hom aan, jouwden hom uit en ver vloekten hem, want zij waren gevoelig. Bibbs, die aldus hun wegen leerde, en die met ihen bewalndelde, luisterde naar de stem van het volk en diende met hen Groot- heid. Want de stem van het volk is de stem van hun God. Sheridan had de kamer naast de zijné voor een kantoor voor Bibbs ingericht cn de deur tusschen do twee vertrekken stond gewoonlijk open de vader had dien ver- itrouwclijken toestand ia het leven gei-oe- pen. Op een morgen in Februari, toen Bibbs alleen was, kwam Sheridan binnen met een paar vollon getypte aanteekenin- gen in zijn hancL „Bibbs", zei hij, „ik houd er eigenlijk niet van mij met zoo iets te bemoeien, cn als ik het doe, dan wensch ik gewoonlijk dat ik het niet had gedaan maar voor hoeveel heb je dat oude minderwaaröigo effect gekocht 2 Bibbs ging achterover in zijn stoel leu nen. „Yoor elfhonderd vijf en vijftig dol lars. Dat is alles, wat het kost." „Maar het is geen elfhonderd vijf en vijf tig centen waard. Je hadt dat moeten we ten. Ik snap jou "niet. Dat tuig is evenzeer uit d'en tijd als Adam's kat." „Het kan wel iets waard zijn ter eeni- gcr tijd." „Hoczoo?" „Het zou wel weer in den tijd kunnen komen als wij er mee begonnen, zei Bibbs bedaard. „O!" Sheridan dacht hierover na en zei- de toen „Van wieu hebt ge het gekocht?" „Van een makelaar Fansmith." „Hij heeft het zeker gekregen van een van dio menigte arme sukkels, die er mee verlegen zaten. Weet je niet aan wien het heeft toebehoord?" „Ja, dat weet ik." „Maar je wilt heb niet "zeggen. Is dat het? Wat is er mee?" „Het heeft aan mr. Vertrees toege hoord," zei Bibbs kortaf, torwijl hij zici' weer naar zijn lessenaar toeboog. „Zoo!" Sheridan beschouwde het magere gezicht van zijn zoon. „Neem mc niet kwa lijk". zei hij. „Het is jouw zaak." En hij ging weer naar zijn eigen kamer. Spoedig echter verscheen hij weer. „Je zult er zeker niet tegen hebben van daag alleen te lunchen." Hij werkte zich met moeite in zijn overjas, „want ik heb daaii juist bedacht naar huis te gaan en dit aan mama te vertoonen." Hij keek als ver ontschuldigend naa* zijn rechterhand, toen dio uit zijn overja3 te voorschijn kwam. "Het verband was dien morgen verwijderd en slechts drie vingers kwamen voor den dag de voorvinger en do vinger daar. naast haddén moeten geamputeerd worden. „Zij is verplicht eea vreeselijk misbaar to maken en het is beter haar lunch te beden- ven dan haar diner. Ik ben omstreeks twee* uur terug." Maar hij had den tijd van zijn komst in het nieuwe huis zoo nauwkeurig bere kend, dat mrs. Sheridan's lunch niet wond verstoord, want zij stond juist van haan eenzaam maal op, toen hij do eetkamer bin nentrad. Hij had zijn overjas in de gang gelaten, maar hield de handen in de zakken van zijn broek. „Wat is er papa?" vroeg zij haastig. „Is er iets niet in orde? Je bent toch niet riek V' „Ik?"' Hij lachte luid. „Ik ziek?" „Heb jo geluncht?" „Ik heb daar vandaag geen behoefte aan. Maar jo kunt me wel oen kop koffié geven." Zij belde en beval George koffie te bren gen en toen de knecht zich had verwijderd, zei ze klagend„Ik weet bepaald, dat er iets niet in den haak is." „Niets ter wereld", antwoordde hij vrien delijk, terwijl hij aan het boveneind den tafel plaats nam. „Ik wou met jou over een denkbeeld van mij praten, anders niet. Hot is meer het werk van vrouwen dan man nenwerk."- (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1