No. 18548 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Augustus Tweede Blad. Anno 1920. PERSOVERZICHT. De weeldebelasting. „HET VA DERLAND" bespreekt de weeldebelasting, $9 ala ontwerp bij de Kamers van Koophan del circuleert. Het blad schrijft o.a.: „Ob5 beswaar in één woord tegen deze wet is, dat ze puur materialistisch is. De Mi-I ili/.ter is van het denkbeeld uitgegaan, dat een monsch genoeg heeft, als hij maar be hoorlek gevoed wordt (zooveel calorieën), ais hq maar slaapt op zijn tijd in oen kamer en in een bed, die nergens eeltig spoor van kunst verfcoonen, en als hjj ongeschilderde vurenhouten kasten heeft om zrjn oiiaesthe- fcische plunje in pp Jje bergen. En hij heeft zöo'ci afkeer van goad, dat h'j zelfs in de dwaling verviel, dat een Vulpenhouder met gouden pen luxe is, terwijl ieder weet, dat qTq gouden pen slechts een bezuiniging is, 'daar ze, als ze goed is, een pen is voor het leven. Be meoscli zal bij. broed alleen niet le ven: drb geldt ook hier. Het is «en neerhalen iVao heb ideëele, als men de hoogst betwist bare stelling aanvaardt, dat alles, wat niet 'strikt noodzakelijk is om het materieele le- y«t in stand te honden, weelde zon zpn, en dot is o.is zeer ernstig bezwaar tegen dit wetsontwerp. Waarvan men gerust kan zeg gen, dat, als het in vervulling ging, nie mand in deze belasting betaalde, omdat by oonoodige(!) uitgaven wenschb na te la ten, ons land weldra veel zou gelijken op één groote strafkolonie, waarin inderdaad de nivelleering hoogtij viert." [Verder wordt gezegd: „Eindelök wenschen wij er op te wijzen, dqt de uitvoering van de belasting, zooals de Minister die wil, een heirleger van amb tenaren zal kosten, die een leelijke bres in de 24 millioen zullen schieten, als men al thans niet wil toelaten, dat de ontduiking yan de wet regel wordt. Ieder fabrikant, tot hel kleinste meubelmakertje toe, iedere boer zelfs moet van dag tot dag boekhouden; yn de door hem verkregen en afgeleverde goederen, van de verkoopprijzen en de na men en de adressen van de koopers, zulkS Onder vermelding van de dagteekeningen; de verschuldigde belasting. Wie moet 'dat' controleeren? Arme artisans, die beitel en hamer, arme boeren, die ploeg en eg beter hanteeren dan de pen! En zelfs de venters moeten steeds de aflevering van goederen, welke aan de belasting zijn onderworpen, inschreven en liefst onmiddellijk; wij be- yeien minister De Vries een bezoek aan de Grooto Markt aan, liefst aan een tent, waar yeelkleurige lïrten verkocht worden, en .waar de koopman, wel eens geen handen gaioeg heeft om te bedien.a. Hoezeer ook geporteerd voor de belas ting op werkelijke weelde, wij kunnen niet' anders zeggen dan dat brj dit out werp; het- doel verre wordt voorbpgeschc-en, fcen- *6 dat alleen mocht zrjn om de schatkist te vullen, zonder b'e vragen naar de wijze! .waarop. Slechts zeer gewijzigd, en princi- jpïeei gewijzigd, lijkt .er ens over een derge lijk ontwerp te praten. Maar misschien ma ken wij ons noodek>03 ongerust; het is toch niet do eergte keer, dat de Minister door een olf ander plan hëel Nederland in be- rcermg heeft gebracht, waarvan hij nader hand vrijwillig, althans voor het uiterlijk .vrijwillig, afzag. Gelukkig is het ontwerp nog maar een yóér-nntwerp en moeten Kamers van Koop- harde/ en andere lichamen nog hun advies' or over uitbrengen. Wij kunnen bok naar aanleiding van dit ontwerp niet anders dan herhalen, dat het ccs strijdig voorkomt, met het allereerste landsbelang, dat in deze tijden, nu een al lereerste financieelo kracht aan het hoofd van het Departement van Financiën moest staan, dit niet het geval is. Er i3 geen vaste' Ijjn, de gang van de ministerieel© kar doet telkens denken aan den eersten en laatsten rib van Phaëton, en meer zullen wij er pp; Üit oogenblik niet van zeggen." Het H AND ELSBLAD'merkt op Onze puriteinsche Minister van Finan ciën noemt weelde, wat vele anderen geen weelde noemen. Is een „voetenzak" een weelde voor iemand, dio niet stoken kan"? Is elk stukje koek, elk openluchtspel, alle muziek, elke gedroogde vijg of dadel, elk rijwiel „een luchtband" voor een goede- renvervoerrijwiel blijft onbelast, voor een ander rijwiel niet een weelde. Is niet oenige weelde, eenige overdaad, een nood zaak, een eisch voor het geluk van elk volk en is het goed die noodzakelijke weelde minder bereikbaar to maken en steeds meer alleen voor hen, die een groot inkomen heb ben, te bewaren? Verwarring wekt do mededeeling, dat ook „venters" registers moeten bijhouden. Doch bedoeld zijn alleen venters, die weelde-arti- kelen „verva&rdigoii, bereiden, s bewerken, telen of verbouwen." Welke venters daar mede bedoeld worden Toch niet bijv. wat jongens „ijsco's" noemen en die het weel- de-artikel roomijs vervaardigen? Moeten zij registers met adressen der „ijsco"-klantje3 bijhouden Of slaat het bijv. op de bloemen- venters op het Leidschoplein Bloemen zijn niet belastbaar, „bouquetten" wel. Is een „ruiker" een bouquet en moet een bloemen- verkooper 20 pCt. afdragen en op zijn re gister noteeren, a's hij de bloemen tot het luxe-voorwerp een ruiker samenbindt? Vervlakking. „DE LOODS", het orgaan van den Economischen Bond, komt op tegen het streven van onzen tijd, om het standsverschil meer en meer uit te wisschen. welk streven, meent het blad. Slechts ten nadee'.e kan strekken van ont wikkeling en beschaving. „Wij beweren allerminst, aldus „DE LOODS", dat alle patriciërs op hetzelfde hooge peil staan, Volmondig erkennen wij zelfs, dat verscheidenen hunner hun stand' oneer aandoen. Doch dit mag nocit een re den zijn om a priori gekant te zijn tegen het erkennen van een natuurlijk geboorte- en standsverschil; integendeel: juist deze hit-zonderingen bevestigen den regel. De tegenwoordige, geestesrichting, welke dit verschil negeert, leidt er toet dat meer en meer middelmatigheden, ja vaak volko men ongeschikte personen de leidende func tion innemen, 'terwyl werkelijk begaafden, omdat zy het ongeluk hebben, van beter kom-af te zijn, by oppervlakkige schreeu wers worden achtergesteld. Wat moet er terecht komen van eon maatschappij, waar in by voorkeur de minst geschikten tot leicerS worden gekozen? Welk stuur kunnen zij geven, welke nieuwe banen kunnen zij inslaap, om de maatschappij vooruit te brengen? Wat valt er te verwachten van hun inzicht, van hun organisatietalent, van hun invloed op de menigte? In stede van te leiden zullen zij worden geleid; geleid door. een massa, welke middelmatig, ja nog mid- aem/atiger fe "dan haar zoogenaamde be stuurders. Wat wij hier in 't bijzonder betoogden ten aanzien van de aristocraten, de regenten families, geldt meer in 't algemeen ook voer den ganschen burgerstand teg6nove-r da arbeidersklasse. Het is dwaasheid, van de arbeiders voor het besturen onzer maat schappij meer te verwachten dan van de bourgeoisie en te streven naar een samen-, löving, waarin alle standsverschil zal zijn uitgewischt, doordat de burgerij geheel zal zr;n weggevaagd. Zelfs aan de bolsjewieken is dit niet gelukt. "Aanvankelijk huldigden dezen de theorie, dat de burgerij niets dan een verzameling volkomen onnutte pa rasieten was en dat alle functies, welke zij tot dusver in de samenleving had vervuld, zooder eenigo moeite door de arbeiders zouden kunnen worden overgenomen. De er varing heeft de volkomen onjuistheid van deze meening bewezen en de bolsjewieken hebben zich genoodzaakt gezien een groot aanlal leden der gehate burgerklasse te herstellen in de positie van bedrijfsleiders, officieren, enz,, waaruit zij hen aanvankelijk hadden ontzet." UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER. Door B. en W. dezer gemeente is publiek aanbesteed: de bouw van acht middenstandswoningen te Hoofddorp. Ingeschreven werd als Yolgt: voor alle acht woningen te zamen: voor lood:, zink- en mastiekwerk G. J. de Tcl- lo te Hoofddorp, f 6560; Ch Blonk te Al phen, f 54-48B. Prins, te Aalsmeer, f 4425; voor schilder- en glaswerk A. Reekers, te Nieuw-Vcnnep f 10.099; J. Meijer, ie Nieuw-Vennep, f 5400; voor grond-, met sel-, timmer- en smidswerk J. van Wlerin gen, te Alphen, f 96.746 firma Langendijk, te Z. en N. Scharwoude, f 105.031firma Bloon en Buijs, te Zandvoort, f 109.099G. Mosselman, te Haarlemmermeer f 113.990; M. van Dalen, te Nieuw-Vennep, f 128.950. J. van Wieringcn verklaarde tijdens de opening van de biljetten, dat hij met de invulling een abuis gemaakt haddat op het biljet stond geschreven f 76.746, ter wijl bedoeld zou zijn f '96.746.- De burgemees ter maakte bezwaar het bilfet ter rectifi catie terug te geven on zeide tot een: nadere" bespreking bereid te zijn, wanneer blijken mocht dat hij de laagste inschrijver zou zijn. Toevallig is de aannemer Van Wierin gcn verreweg de laagste insohrijver, zoo dat het wel interesant zal zijn straks te vernemen hoe de Gemeenteraad in deze zal beslissen. Tonvijl een 16-jarige dochter van den koopman B., Ie Nieuw-Vonnep, aan den Slolcr- weg in het land behulpzaam was bij hel koren- mennen, sloegen de voor een boorenwagen ge spannen paarden op hol, met het gevolg, dat het hoede gerij in oen sloot geraakte on het meisje onder den wagen terecht kwam. Zij kon niet dan mot moeite uit haar benarde po sitie worden bevrijd en werd aan het hoofd en do armen verwond onmiddellijk bij een dokter gebracht. Donderdag had alhier aan den Kruisweg een heftig tooneeltje plaats. Vrouw G. bowcor- do aan haar buurvrouw een melkkannetje uit geleend te hebben en kwam dit nu terug halen. Buurvrouw merkte evenwel op, dat ze hel ge- kregon had. en deed al het mogelijke om vrouw G. builen de deur te houden. Deze echter was daarmeo niet tevreden en •wilde met geweld de woning binnendringen. Er ontstond -tusschen do vrouwen een vechtpartij, waarbij met den klomp menige gevoelige slag werd toegebracht. De politie werd. met het gebeurde in kennis gesteld en maakte proces-verbaal op. Eenigen lijd geleden maakten wij er mel ding van, dal de heer F. "Dokter, te Zwanen burg. lid van den Rand dezer gemeente, spoedig met zijn gezin zou vertrekken, naar Brazilië, en de heer G. Onkciihout, aan den Akerdijk2 alhier, volgens de uitkomsten van de laatst ge houden verkiezing voor den Gemeenteraad was aangewezen- om de plaats van den heer Dokter in 'den Raad in te nemen Naar ons thans wordt gomold, is de heer Dokter nog niet vertrokken en zal de groote reis in dit jaar vermoedelijk nog niet worden ondernomen. Dank zij het prachtigo droge weder go- durendo eenigo dagen, zijn de landhouwors in dezen polder van den vroegen morgen tot den laten avond in de weer geweest om de nog lo veld staande halmgewassen on erwten zooveel mogelijk van het land te rijden. Een en ander kon grootendeels in goede conditie worden bin nengehaald, hetgeen de voedselvoorziening al weer niet weinig ton goede komt. Op vorschil- lendo plaatsen hoort men thans alhier het go- brom van de d-orsclimachines.. HAZERSWOÜDE Do Wiihelminaveree- niging hield haar ledenvergadering in café „Boers". Aanwezig waren 58 leden en bestuur ders. Do vicc-voorzilter,- de heer A Fortgens, leidde deze bijeenkomst, die hoofdzakelijk aan de op handenzijnde feestviering gewijd was Do notulen, door den vertrokken secretaris op gemaakt, werden door den voorzitter voorgele zen en algemeen goedgekeurd. Uit de rokening on verantwoording van den penningmeester, den heer A. Heesterman, bleek, dat do ont vangsten bedroegen fSSG.ci^/a en de uitgaven waren f 348.67, zood-at er een baiig saldo is van f 7.67*/a. Alle aftredende bestuursleden werden herko zen met algemeene of bijna algemeene stem men en in plaats van de hoeren A. H. Goldberg on L. Blonk, die uit de gemeente zijn vertrok ken, werden benoemd de boeren G. van Meurs en Jac. van der Spek. Eorslgenoemde, ter ver gadering aanwezig, nam, op uitnoodiging van don Voorzitter, onmiddellijkaan de bestuurs tafel plaats. Een voorloopig programma voor de aan staande feestviering word onder de aandacht van de leden gobraoht en met opgewektheid besproken. Punt 6 was de noodzakelijke verhooging der contributie. Noodgedwongen stelde de vergade ring vast, dat de minste jaarlijksohe bijdrage zal zijn f 1.50, in plaats van £0.75 en dat het minimum voor donateurs en donatrices zal zijn f 2.50. In oen desbetreffende rede betoogde de Voorzittor, dat bot niet voldoende is burger wachten op te richten om zijn liefdo voor ons Vorstenhuis te toenen, maar dat offervaardig heid evenzeer een vereischte is, als hot er op aankomt voor onzo geliefde Vorstin feest te vieren. Met een daverend applaus werden deze woorden toegejuicht, zoodat men mag aanne men, dat het Bestuur eerstdaags over een goed gevulde kas zal kunnen beschikken. Trouwens, anders is er geen denken aan feestviering. Het tuberculosefonds heeft in den laatsten tijd uitgaven gehad, die do inkomsten overtrof fen, zoodat de kas in noodlijdenden toestand verkeert. Den laatsten dag van Augustus zal voor dat doel een collecte of een rondgang door do gemeente worden gehouden; KATWI-JK-AAN-ZEE. De kustvis- scbersvaartuigen konden de geheele week niet uitzeilen. De eerste dagen, doordat er een grooté zandbank voor de uitmonding was, en <Ie laatste dagen niet wegens het ruwe weer. Er is in geen twee dagen achtereen gebaad kunnen worden, wegens het storm achtige weer en don regen. In Augustus is dit wel een zeldzaamheid te noemen. Het weder opbouwen van de indertijd afgebrande gebouwen van de reederij A. Ouwehand Dzn. is opgedragen aan den bouwkundige Joh. Verloop Azn. Het werk is reeds in vollen gang. Het aantal voorwerpen, die dit jaar door de alhier verblijvende vreemdelingen als verloren worden opgegeven, is bijzon der groot. Zoowel kostbare als minder kost bare. Het'kan als een zeldzaamheid worden -aangemerkt, wanneer deze t-eruggovonden of bezorgd worden De vaartuigen,' die de laatste dagen van de haringvisscherij terugkeerden brach ten het er béter af dan de vorige week. De vangst was nu goed te noemen. Dit stemt de reederijen. hoopvoller, en dit te meer, omdat er geruchten in omloop zijn, dat zeer waarschijnlijk in het laatst van de vol gende maand de uitvoer zal worden toege-' staan. De duingronden, die door de gemeente in koop zijn gevraagd, gelegen ten zuiden van ons zeedorp, zijn reeds afgepaald. Het dienstbodenvraagstuk alhier wordt" ook al een lastig.* kwestie. Niettegenstaan de er hooge Ioonen worden betaald kan men nauwelijks een dionstbode krijgen. Men gaat veel liever netten boeten; dan is men vrijer en roca krijgt bovendien een grooter weekloon De schietverceniging „Jacoba van Beieren", waarvan leden zijn de politie ambtenaren uit deze en omliggende gemeen ten, hield haar eerste oefening met de re volver op 's"Rijks schietbanen De opkomst was niet groot. Voor de meeste politic-amb tenaren is het op dit oogenblik niet de ge schikte tijd. Wanneer de zomer voorbij is, zal men beteraan de oefeningen kunnen deelnemen. In doorsnee werd er goed ge scholen. Het hoogste aantal punten, dat geschoten werd, bedroeg 57; maximum G9. Op 1 September c.k. zal het 25 jaar geleden zijn, da' de werkster Leuntje van der Wiel benoemd werd tot schoonmaakster van de Christ- School aan de Burgerdijk- straat alhier. Gedurende al die jaren heeft zij nooit een dag behoeven te verzuimen, het. zij wegens ziekte, hetzij om andere re den. Zij verricht haar werk nog steeds met opgewektheid. Het zal ook haar niet aan belangstelling ontbreken. Het- batig saldo van den bazaar, ge houden ten bate van de Nat. Ycreeniging tot afschaffing van alcoholistische dranken bedraagt ongeveer f 650. Een mooi resul taat. De groote vracht-auto van do reedcrij „Vereeniging" alhier, die met een lading makreel van Vlaardingen alhier kwam, kon in de Zuidstraat niet verder komen. De goederen móesten aldaar gelost worden. Even te voren was deze auto met een an- •dere auto op den Zeeweg aangereden. Do toegebrachte schade zal worden vergoed. De afdeeling Katwijk van de N. C. G. O. V. hield een vergadering in „Sasa Cara". Aanwezig waren 22 leden. Besloten word om einde September of begin October een propaganda-avond te organiseeren. Een 7-tal loden gaven zich op om hieraan mede te werken. Een collecte bracht ruim f7 op. Dezo collecte is bestemd om oude schuld af te doen. Ter afwisseling werden eenige voordrachten gegeven. De verga dering, die met gebïd en Psalmgezang werd geopend, werd op dezelfde wijze gesloten. Ondanks dat de materialen steeds duurder worden is er alhier in de verschil lende bouwvakken nog geen slapte waar to nemen. Integendeel, er heersent hier op dit gebied eea drukte van belang, zoodat de vakarbeiders volop werk hebben. Woensdag, a.s. vertrekken 23 Weeusche kinderen, zoowel van Katwijk-aan-den-Rijn als van Katwijk-aan-Zee. Door de politie alhier verden onge veer 300 identiteitskaarten uitgegeven aan. de alhier verblijfhoudende vreemdelingen. De heeren Joh. Verloop Azn. en Ario Parlevliet, alhier, zijn vanwege het Minis terie van Financiën benoemd om de gron den, die de ge meen to te koop gevraagd .heeft, te taxeercn. Tusschen het zeedorp en Katwijk-aan- dcn-Rijn worden weder twee villa's ge bouwd. Men is hiermede al eon heel eind op weg. Deze grond Bchijnt voor bouwlief- hebbers wel de aandacht te trekken. Van de haringvisscherij kwamen te JJmuider. binnen de loggers KW 9, met li last, KW 121, met 11 en KW 131, met 16 last haring cn makreel. OEGSTGEEST. Raad vergadert a.s. Donderdagavond te zeven uren. Op de Zandlaan slipte gistermiddag een motorrijwiel, waarop twee heeren wa ren gezeten, met het. gevolg, dat èn het motorrijwiel èn de opzittenden tegen den grond werden geworpen. Zij haddon zich -ovenwel niet bezeerd. Den Sisten Augustus zal ter herden king van den verjaardag van H.M. de Ko ningin een feest worden georganiseerd,- uitgaande van de Oranjevereeniging alhier, G'ezien hef gepubliceerde programma kan het iets grootsch wordentrouwens de lei ding is in góede handen. RIJP WE TERING. Zondagmorgen om kwartier over tienen, oude tijd, hoopt aé weleerw. heèr Pater Gerardus Zoetemelk van de Congregatie der H. Familie hier in zijn geboorteplaats de eerste plechtige H. Mis op te dragen. SASSENHEIM. Dc nieuwe burgemeester -dezer gemeente, do heer J. P. Gouverneur, is als zoodanig geïnstalleerd in een Raadsverga dering, onder voorzitterschap van den oudsten wethouder, den heer Roest, die den burgemees ter toesprak. Deze sprak daarna 'de wethouders, Raadsleden, deu secretaris en verdere aanwe-" jzigeu too. Het oudste Raadslid, de heer Bader, en wethouder Warnaar voerden daarop nog hot woord. Van de gelegenheid om met den nieuwen ti tularis kennis te maken wérd door velen ge bruik gemaakt. Een uitvoeriger verslag omtrent deze instal latie, ons toegezonden, heeft ons niet bereikt, weshalve wij met deze korte mededeelingen vol staan. Ofschoon het werk in de Overplaats uit stekend vordert, kau, dóór. -de uitsluiting in 't stukadoors vak de afwerking der huizen niet plaats hebben. VOORHOUT. Voor do bc; ?k!;ing van ge meentesecretaris hebben zieh dertien on voor ontvanger drie sollicitanten aangemeld. KERKELIJKE BERICHTEN. 1 R ij n s b u r g: Ned.-Herv. Gem. Zondagmor gen to halflien <fe. Steonbeek, van De Kaag; 's namiddags te vijf uren. ds. Ricmens, van Leiden. Sassen heim: Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen, te tien uren, ds. Pop, van Puttershoek. 's Namiddags geen dienst. W a r m o n d: Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, ds. Rijnders, van Rotterdam, 's Avonds geen dienst-. FEUILLETON Roman naar heb Engelsch van BOOTH TARKLNGTON. (Nadruk verboden.) 67) Ik was wel van plan dab te doen. Ik had nooit van iemand gehouden en ik dacht, dat er mogelijk in werkelijkheid niets anders bestond clan een soort van op gewonden genegenheid. Ik kan 't niet zeker zeggen, maar ik houd het cr voor, dat, of schoon ik van plan was met hem te trouwen, ik het toch nooit zou gedaan hebben, want soo'n huwelijk is het is heiligschennis on iets in mij zou er mij van terugge houden hebben. En iets hield er mij van terug, of liever iemand, en wel je schoon zuster Sibyl. Zij bedoelde geen kwaad maar zij was vreeselijk cn zij koos zulke vreeselijke woorden voor hetgeen ik deed cn zij waren waar oik zag mijzelf I Zij stelde mij voor een afschuwelijke over eenkomst met haar te sluiten en ik kon niot meer de lucht van dezelfde kamer met haar inademen, ofschoon ik mijn eigen waardigheid zoozeer uit het oog had ver loren, dat zij gelijk had met haar veron derstelling, dat ik op haar voorstel zou uigaan. Maar ik kon dat niet. Ik verliet haar en schreef.aan je broeder een haas- rig kattebelletje. Ik zei hem preoies wat had gedaan; ik vroeg hem excuus en schroef dat ik niet met hem wilde trou- L"\ Ik deed den brief op de post, maar nU beeft hem nooit gekregen, want dat gebeurde op denzolfdea dag van zijn dood. Dat is alles, Bibbs. Nu weet je wat ik heb gedaan en nu ken je mij!" Zy drukte haar ineengesloten handen dicht tegen haar oogen en zich voorover buigend, liet zij haar hoofd zakken Bibbs had zichzelf reeds iaug vergeten zijn hart brak ter wille van haar. „Zou je niet kunnen Is er niet Zou je niet stotterde hij. „Mary, ik ga met vader mee. Is er niet een middel, dat je het geld zou kunnen gebruiken zonder zonder Zij liet een half gesmoord lachje hooren. „Jij gaf mij iets om voor te leven", zei hij. „Jij hield mij »n het leven, geloof ik en ik heb je dit aangedaan." „Jij niet o neen „Zou je mij kunnen vergeven, Mary?" „O duizendmaal!" Zij stak baar rechter hand weifelend uit cn raakte de zijne een oogenblik aan. „Maar er is niets te ver geven." „En jij kunt niet jij kunt niet „Kunt niet wat, Bibbs ?"- „Je zou niet kunnen „Met je trouwen?" zei zij voor hem". i J at „Neen! Neeal Neen!" Zij sprong op en op hem toetredend, zette zij zonder te weten wat zij deed haar hand op zijn borst en duwde hem een weinig van zich at „Ik kan niet! Ik kan niet! Begrijp je dat niet?" „Mary „Neen, neenEn je moet nu gaan, Bibbs ik kan niets meer verdragen toe - „Mary „Nooit! Nooit! Nooit!" riep zij met een. vloed van tranen. Je moet niet weer terug komen. Ik kan je niet zien. lieve! Nooit! Nooit! Nooit!" Hulpeloos en stommelend gehoorzamend aan haar smeekend gebaar, bereikte hij de deur en verliet het huis. HOOFDSTUK XXX. Sibyl en Eosooe stonden, op heb punt te vertrekken toen Bibbs weer thuiskwam. Hij ging regelrecht naar Sibyl en sprak bedaard tegen haarmaar zoo, dat de an deren het konden hooren. „Toen je zei, dat, als ik eens mijn ge dachten over mij zelf liet gaan, ik wel zou moeten begrijpen, dat niemand ge noeg van mij zou kunnen houden, om met mij te trouwen, hadt je gelijk", zei Bibbs. „Ik dacht, mogolijk heeft zij het mis en dus ben ik miss Vertrees gaan vragon of zij mijn vroiiw wilde worden. Het kwam uit zooals je van mij hadt gezegd, maar jij verkeerde ten opzichte van haar in eon dwaling. Zij weigerde.-' En na aldus te hebben gesprokén, verliet hij do kamer weer even. regelrecht als hij die was binnengekomen. „Hij is toch zoo vreemd," zei mrs. Sheri dan verbluft. „Wie ter wereld zou gedacht hebben, dat hij zoo iets zou doen?" „Ik heb het wel gezegd," zei haar man grimmig. „Jij hebt niet gezegd, dat hij daar zou heengaan, en „Ik heb gezegd, dat zij hem niet zou willen hebben. Ik heb je immers verteld, dat zij Jim niet wou hébben, is 't niet?" Sibyl was geheel van haar stuk gebracht. „Denkt u, dat het waar is? Denkt u, dat zij werkelijk niet zou willen?" „Hij zag er niet bepaald naar uit als een jonge man, die juist met zijn meisje de zaak naar wensch beklonken heeft", zei Sheridan. „Ten minste, zoo komt bet- mij- voor." „Maar waarom zou „Ik zeg je", viel bij haar boos in de rede „dat zij niet het soorfc meisje is, voor wie jij haar houdt. Als je een bewijs hier voor wilt hebben, zal ik je- dat geven, of schoon ik het wel zoo aangenaam zou vin den niet zooveel te spreke'n over dc private aangelegenheden van mijn gestorven jon gen. Zij schreef Jim, dat zij hem niet kon accepteeren, en het was een goede, eer lijke brief Die kwam op Jim's kantoor, maar hij heeft hem nooit gezien. Zij heeft dien denzelfden namiddag, dat hij zoo noodlottig om het leven kwam, geschrevon." „Ik herinner me, dat ik haar een brief in de brievenbus heb zien steken", zei Roscoo. „Herinner jij je dat niet, Sibyl? Ik ver telde het je ik stond juist op je te wachten, toen je daar binnen zoo lang met haar moeder bleef praten. Het was even voordat wij "zagen, dat .er hierover iets niet in den haak was, en Edit-h mij kwam roepen." Edfth schudde haar hoofd, maar zij her innerde zich wel. En zij was niet ter neer geslagen, want, ofschoon er nog eenigo sporen van ontsteltenis in haar oogen ach tergebleven waren, werden die verduisterd door een toenemenden glans van triomf, en zij vertrok na nog even over heb een en ander gepraat te hebben zichtbaar vergenoegd. Door al heb voorafgaande was de schuldige niet gelouterd en zij zag vaag, maar niettemin zeker, dat de bclcc- diging, haar aangedaan, ruimschoots was gewroken. Zij wierp een tevreden blik op het oude huis met den koepel, toen zij en Roscoe de straat- overstaken. Toen zij heengegaan waren, verviel mrs. Sheridan in gepeins, doch na een poosje zei ze bedeesd: „Zou je denken, dat heb eenig nut zou- hebben, om Bibbs met den inhoud van den brief in kennis te stel len?" „Ik weet het niet", antwoordde hij, ter wijl hij gemelijk naar- het raam liop. „Ik denk er juist over." En tot een.besluit komend, zei hij„Ik zal het maar doen." En hij begaf zich naar Bibb's kamer. „Zeg kom je terug op hetgeen jo hebt gezegd?" vroeg hij bruusk, toen hij de deur opende. „Ga je het terugnemen cn wil je mij weer teleustellen „Neen", zei Bibbs. ,Wel misschien heb ik geen enkele reden om jou daarvan te beschuldigen. Ik weet niet, dat je ooit bepaald bent teruggeko men op iets, dat, je gezegd hadt, hoewel je mij dikwijls genoeg hebt teleurgesteld Dat heb je zeker gedaan,". Sheridan voelde zich verslagen. Hij had. dit alles niet willen zeggen, maar de woor den ontsnapt-en hem, ondanks hemzelfhij was niet in staat zo to controleercn cn hij ging voort met zijn twistziek uitvaren. „Ik kan niet zeggen, dat ik veel van je ver wacht, te oordeclen naar wat je tot nu toe altijd bent geweest tenzij je een leven wilt beginnen, maar niets geeft mij hoop, dat je dat wilt doenAls je daar heengaat en een sprankje werkelijk fut toont, dan zal, naar ik het er voor houd, heb heele kantoor flauw vallen. Maar als je dat ooit wilt toonon, -dan doo jo het) beste er dadelijk mee te beginnen cn reecb morgen dat begin te maken." „Ja ik zal bet beproeven." „Dat zou het beste zijn, als het in jo zit!" Sheridan was geheel in de war. Hij had altijd kunnen zeggen wat hij .wensehto

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5