ffi telegrafisch weerbericht. Hoogste barometerstand 766.2 te Valen tie J laagste stand 751.1 te Skudesnaes. Torwachting tot den avond van den 20en: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingenbetrokken tot zwaarbewolkt waarschijnlijk nog eenige regen; aanvan- jjeiijk dezelfde temperatuur. tenbond meo, dat door de Dteensche, Noor- «cho en Zweedsche regeeringen vier amen dementen zijn ingediend op de volken- tondsoveroonkomsii ter behandeling in de «on-adering to Genève in November. Het eerste voorziet het verplicht stellen van een jaarlijksohe bijeenkomst van de algcmeene seigadoring. bet tweede van eon algemeene vergadering telkens wanneer tien leden van den bond dit verzoeken, hot derde stolt voor de verplichting om zijn toevlucht' tot scheids- rechtelijke uitspraak to nemen in meer vol- ctrekton zin en duidelijker zou worden om schreven, het vierdo stelt een wijziging van 'de economische blokkade voor. TELEGRAMMEN. Var? 'f Poolsche front. WARSCHAU, 18 Aug. (Eavas.) Na de roode troopon van den middenloop der Weichsel lot aan do buitensto forten van Warschau te heb ben laten naderen, hebben de Polen bun tegen offensief op beide vleugels ingezet, nJ. van Dcm- Nin (Iwangorod) uit, in de richting vau Brest- litovsk, onder persoon lijko aanvoering van het hoofd van den staat, Pilsoêdski, en van.Modlin (Novo-Georgiewski) uil, do Norew op; terwijl andere Poolscho troepen den strijd aanbonden langs do spoorlijn Warscbau-Danzig, in de rich ting van Mlawa, Het resultaat der operaties, dio door Pilsoêdski werden geleid is, dat de vijand r de geheele 'linie, van de Vicprz tot aan de Naraw, werd teruggeworpen over een diepte van 40 a 80 kilometer, in de richting van Brest- litovsk, Pilsoodski's troepen bereikten Parojew aa zich vereenigd te hebben met den rechter vleugel der Poolsche legers, die dank zij een welgeslaagd tegenoffensief, langs den Boeg in dezelfde richting had kunnen vooruitrukken. Ten noorden van de Narow konden de beide offen sieven, onder persoonlüko aanvoering der Fran- sohe generaals Henrys en Billoto zeer spoedig e gestolde doelen bcr.eiken. Door de operaties,- welker resultaat was dat de noordelijke oever Ider beuoden-Narew geheel van vijanden ge zuiverd, en de forten van Scrotk, aan den sa menloop van Boeg en Narow, hernomen wer den, is de natuurlijke verdedigingslinie van "Warschau hersteld. Op de spoorlijn naar Dant- zlg kwamen de Polen lot voorbij Eischanow, 25 kilometer ten Zuiden van Mlawa. Door deze met succes voortgezette actie zullen de roode ele menten, die zich in de richting van Polek en thorn waagden, snel moeten terugtrekken. Poolsche munitie in België. BRUSSEL, 19 Aug. (Reuter). De ,,Etoile Beige" meldt, dat Woensdag in den loop den dag de Fransche en Poolsclie zaakgelastigden zekere stappen deden bij de Belgische ministers, die op het oogen- blik in Brussel zijn, betreffende de kwes- van de munitietransporten voor Po len. De regeering eindigde met te erken nen, dat het karakter van contrabande, van de transporten, die te Antwerpen aan kwamen betwist 'kon worden on besloot toestemming te verleoncn tot lossing en verscheping, maar de havenarbeiders wei geren voor t oogonblik munitie te ver schepen. De conferentie te Gcnève. BERLIJN, 19 Aug. (V D.) Volgons ter be- voegdor plaatse ingekomen mededcelingcn, zal de conferentie van Geneve vermoedelijk niet eer der dan in de tweede helft van September wor den gehouden. Nieuwe onlusten in Opper-Silezië. KATTOWITZ, 18 Augustus. (V. D.). Gisteravond vonden hiér straatgevechten plaats. Om 6 uur verzameld© zich een groote menschenmenigte voor het hotel Deutsches Haus, waar de Poolscho plebis- cietcommissio zitting hield. Men vermoed de, dat aldaar wapenen en munitio waren opgeslagen en verlangde, dat deze zouden worden uitgeleverd. Toen een auto met vei ligheidsweer verscheen om de menigte te verstrooien, werd uit allo vensters en van alle balcons op de straat geschoten, welke terstond van menschcu gezuiverd was. Na een uur verzamelde de menigte zich op nieuw met geweren en handgranaten en begon een gevecht met de Polen. Jonge lieden wierpen met benzine en gedrenkte stroobundcls in de onderste ruimten van het hotel, waardoor deze in brand geraak ten. Voorts werden ballons met benzine tot ontploffing gebracht. Door den rook, die zich ontwikkelde, werd "de bezetting verhinderd met schieten voort te gaan en moest zich tegen negen uur overgeven. De veiligheidsweer en de brandweer begon nen toen het vuur te blusschen cn verze kerden zich van de Poolsche bezetting, die tot nu toe uit 17 zwaar gewapende mannen bestond. Op eenige van hen werd door de zeer verbitterde menigte de lynchwet toe gepast; zij werden doodgeslagen. Alle ac ton der commissie werden op straat gewor pen. De benedenruimten n 't hotel zijn geheel uitgebrand en het óverige vernield. Daarna begaf zich de menigte naar het gebouw van de Poolsche Gazeta Ludowa, en vernielde het geheele bedrijf. Ondanks den staat van beleg beweegt zich een geweldige menschenmenigte dooi de straat. De bezettingstroepen hebben zich iu de kazerne teruggetrokken en be ginnen zich tegen aanvallen van de verbit terde bevolking te verschansen. Om de ka zerne werden meerdere ijzerdraadversper- ringen aangebracht-, terwijl ook loopgraven werden aangelegd. Amerika heef! Vrouwenkiesrecht- NEW-YORK, 18 Aug. (Reuter). Do wet gevende vergadering van den staat Ten nessee heeft het reeds door het Amerikaan- scho congres aangenomen amendemont, waarbij aan vrouwen kiesrecht wordt toe gekend, goedgekeurd, zoodat thans in Amerika het kiesrecht der vrouw bracht van wet heeft gekregen. LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS. De heer F. L. Groenendijk, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de school aan de Zijlstraat te Wassenaar, Reorganisatie van het Landbouwvereenïgings- leven. Aan een Commissie uit de Hollandsohe Maat schappij vau Landbouw en Hollands Noorder kwartier is opgedragen plannen te besproken voor reorganisatie van het landbouwvereeni- gingslovea in Noord- en eventueel ook in Zuid- Holland. Voorzitter van do commissio is do boor J. v. d. Koogh, voorzitter van de Hollandscho Maat schappij van Landbouw, terwijl-medo voor deze organisatie zitting hebben genomen do hecren J. H. M. Evelein, Vijfhuizen (Haarlemmermeer) P. Jas, to Dubbeldam, H. W. Knhn, te Naarden en G. Kruscman, te Halfweg, terwijl door Holl N. Kw. zijn afgevaardigd de heeren D. de Boer, te Stompètoren, G. Nobel, te Lutjewinkel, Jm. Blaauboer Kz., te Barsingerhorn cn S. Smeding to Scbagen, die bet secretariaat van de com missie op zich heeft genomen. Do hoofdilijnon van -de reorganisatieplannen, waaromtrent in do Commissio overeenstem ming bleek to bestaan, zijn ter kennis gebracht van -do Voorzitters dor divoroo vakorganisaties in Noord- en Zuid-Holland en dezo zijn uitge- noodigd tot ecu bespreking met do Commissio, die 26 Juli 1.1. lo Rotterdam en 30 Juli 1.1. te Alkmaar heeft plaats gehad. Do bedoeling van dezo bespreking was de meening van genoemde' personen to vernemen omtrent do in grove trek ken aangegeven plannen, om hioruil gegevons lo putten voor de nadere uitwerking ervan. In dezo samenkomsten is do wcnsohelijkheid naar voron gebracht, de plannen van do Com missie in do Besturen van do diverso Ver- ecnigmgon, dio bij de voorgestoldo reorganisa tie ton zeei-sto betrokken zijn, in bespreking te brengen. Het welslagen hiervan wordt door de Commissie thans heel goed mogelijk geacht, daar do Voorzitters, door het bijwonen van de voorloopigo besprokingen, thans cenigszins ge oriënteerd zijn in zake de overwegingen van do commissio. Toch word het wenscholijk' geoordeeld tevon6 oen korte samenvatting te geven van de meenin gen, die bij de besprekingen naar voron zijn ge bracht, daar dezo wellicht een goede leiddraad zouden vormen bij do behandeling van de plan nen in de verschillende vereenigingen. Do ocrslo vraag, door de Commissio naar vo ron gobracht, was deze, of men meerdero sa- menweridng tusschen de thans geheel los van elkaar werkende landbouworganisaties, binnen liet gebied van do Holl. Mij. v. Landbouw, wen scholijk oordeelde, Zonder uitzondering word deze vraag beves tigend beantwoord en werd do motivoering hierop gegrond, dat-de vorming van vakorga nisaties wel is wqar een veel betere beharti ging van de speciale vakbelangen ten gevolge beeft gehad, maar dat de belaugslelling voor do algemeeno landbouwbelangen 'hieronder teD zoorste heeft geleden. Ondcrlingo aaneenslui ting on samenwerking werd daarom noodzake lijk genoemd, om hierdoor te kunnen komen tot gezamenlijke behartiging van de algemeene en dus gemeenschappelijke belangen en het bo vendien als een ongowensöhte toestand werd beschouwd, dat de verschillende vakorganisaties zoo uiterst weinig mot eikaars werken cn stre ven bekend zijn. Hoewel 'hetzelfdo dool wel werd beoogd, bleek or geen overeenstemming to bestaan in do wijze, waarop men meent tot dit dool to kunnen ge raken. Het verschil van mecning kwam vooral hier uit voort, dat sommigen meenden de nieuwe plannen zooveel mogelijk to moeten laten aan passen aan het bestaande, terwijl anderen meer iets geheel nieuws voorstonden. Do redeneering van eerstgenoemden kan als volgt worden samengevat: Do Holl. Mij. v. Landbouw is sinds jaren do organisatie, die in allerlei richtingen werkzaam is geweest in de beide Hollanden, waardoor zij medo het ont staan heeft veroorzaakt van verschillende spe ciale vereenigingen in haar gebied. Daar de geldelijke belangen van de leden vooral in de eigen vakorganisaties behartigd konden wor den, word hieraan in hoofdzaak do aandacht geschonken, waarvan een vrij krachtig verecni- gingsleven dikwijls hot gevolg is geweest, ter wijl de belangstelling voor do algemeeno orga nisatie daarentegen steeds meer op den ach tergrond'is geraakt. Het niet voldoende samenwerken van .de spe- ciale vereenigingen is een fout, die zich voor alle betrokkenen op den duur moet wreken, daar het juist de groote en machtige organisaties zijn, die te zijner tijd ook bij de Regeering in vloed kunnen uitoefenen, waartoe de kleinere vereenigingen van de direct belanghebbenden, door hun eenzijdig karakter minder goed of niet in staat zijn. Velen meenon daarom aansluiting bij een al-, gemeeno organisatie to, moeten voorstaan. Naast individueoio leden zou doze Maatschappij dus ook gelegenheid mooton geven voor toetre ding van leden-veroenigingon, waarvoor zoowel die in aanmerking komen, welke een speciaal vakbelang bevorderen, als die welke een meer algemeen of wetenschappelijk doel voor oogen hebben. Door vertegenwoordiging van deze ver eenigingen in het Hoofdbestuur van de Algemeene organisatie, zouden zij mee kun nen werken aan de behartiging van do al gemeene landbouwbelangen en biervoor dus ook medo de verantwoordelijkheid dragen. De speciale vakbelangen zouden geheel als thans geschiedt, zelfstandig in de betref fende vakorganisatie kunnen worden ver zorgd. Deze centralisatie zou mede. tot gevolg hebben, dat een algemeene vertegenwoordi ging tegenover der don werd verkregen, waarvan gezag kan uitgaan. Behoud van en een krachtig steunen op de individueele leden werd wenschelijk ge oordeeld, omdat bij zuiver federatief ver band de tegenstrijdigheid van de belangen van sommige ledenvereenigingen zou ma- ben dat een te los geheel werd verkregen, dat bij oventueelo oneenigheid tusschen de leden-vereenigingen uiteen zou kunnen val len. Bovendien wordt bierdoor tevens be reikt, dat de niet bij kleinere landbouw- verecnigingen aangesloten landbouwers in het georganiseerd landbouwvereenigings- leven blijven opgenomen. Met deze opzet voor oogen bleek er even wel bij de aanwezigen verschil van mee ning te bestaan omtrent de groote van ge bied, dat de federatie zou moeten omvat ten. Vooral op do te Alkmaar gehouden verga dering bleken er vele voorstanders te zijn van het provinciaal organiseeren, omdat naar hum mecning de toestanden in Noord en Zuid-Holland "te zeer verschillen en de menschen elkaar te weinig kennen voor vruchtbare samenwerking. Ook werd hot denkbeeld geopperd, dat Noord- en Zuid-Holland zich zelfstandig zouden organiseeren voor behartiging van de eigen provinciale belangen, terwijl door vertegenwoordiging van de beide federaties in een Hoofdbestuur oon gemeenschappe lijke bevorderen van do algemeene land bouwbelangen mogelijk zou worden. De meening, dat do nieuwe organisatie provinciaal zou moeten worden gevormd zonder eenig verband met de bestaande al gemeene organisatie, werd door meerderen bestreden, omdat men een zuiver federatief verband zonder direct aangesloten indivi dueele leden ongewenscht achtte en bij deze reorganisatie toch zooveel mogelijk) moet worden getracht scheuring te voorkomen. Voortbouwen op het bestaande werd daar om ten zeerste aanbevolen. Hoewel dus vau eenstemmigheid in de geopperde denkbeelden niet kan worden gesproken, is toch wel duidelijk gebleken,, dat de noodzakelijkheid van samenwerking wordt gevoeld en dat de wil er is om hier van iets to maken. Centralisatie van de in verschillende richtingen in één zelfde gebied werkende landbouwvereenigingen is naar onze mea ning ook dringend noodzakelijk, wil het mo gelijk zijn te komen tot één gezaghebbende landbouworganisatie voor het. geheele land. Hiervoor evenwel is uitwisseling van ge dachten noodig. Van het aangeven van een bepaalden weg, meent de Commissie zich thans nog te moeten onthouden, wil vol staan mot alleen do richting aan te wijzen, waarin verbetering te zoeken zou zijn. Door verschillende denkbeelden in het bovenstaande te hebben besproken, hoopt zij, dat thans een vruchtbare behandeling van deze zoo uiterst belangrijke zaak in de Besturen van de verschillende vereenigin gen mogelijk zal zijn. Alvoreps met nader uitgewerkte plannen te komen, zal het de Commissie aangenaam zijn vóór 15 October a.s. de conclusies te mogen vernemo,). zooveel mogelijk toege licht, waartoe men bij de bespreking in do besturen der landbouworganisaties is ge komen. Men meldt ons uit Amsterdam: De Inter nationale Conferentie van Landarbeiders nam met algem. stemmen bel voorstel om in Holland den zetel van do Inlematïonalo Landarbeiders- fodcratio te vestigen, aan. De beer Hiomstra (Holland) koopt, dat hot vortrouwcii door 't Congres in Holland gesteld niet beschaamd zal worden gemaakt. Thans kwam aan de orde do verkiezing van een Internationalen Secretaris. Do voorzitter stelde voor te benoemen den heer P. Hiemstra (Holland), die daarop bij ac- clamatio als Dit. secretaris werd benoemd. Do heer Hiemstra, met applaus begroet, dankte voor de eer cn sprak de hoop uit, dat hij zijn niouwe functie naar zijn beste krachten zal vorvullen. Naar het „N. v. d. D." meedeelt, worden van Rijkswege maatregelen geno men ter bestrijding van een eventueel over slaan van de veepest uit Belgié naar ons land, w. o. het buitengewone oproepen van troepen tot versterking dér grens troepen. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben opnieuw een suppletoir kohier, dienst 1919, waarin voorkomende de aanslagen in den Hoofdelijken Omslag van den ex- kroonprins en majoor von Mühlheim. res pectievelijk naar een geschat inkomen, groot f 42,000 en f 4250, goedgekeurd. Advertentien. Ondertrouwd: WILLEM FREDERIK SPLINTER en. CORNELIA MARIA TUITHOF 119 A^"sma Im Rijnkade 6a. Huwelijksinzegening in de Pieterskerk op 1 September des middags kwart voor drie door Ds. A. F. P. Pop, Predi kant te Ameiden in tegen woordigheid van Ds. C. Hartwigsen. 8907 Ondertrouwd: 8929 MARIJTJE VAN DRIEL EN GERRIT VAN EGMOND. Koudekerk. Devbnter, Burgem. v.Hoëvel- straat 6, 19 Aug. 1920. Huwelijksvoltrekking Woens dag 1 September 1920. Geboren: HELENA CATHARIN.4, dochter van: W. A. A. RIJNAARTS on W.M. RIJN AARTS—Vbrhij. Leider, 18 Aug. 1920. Haarl.straat 119. 1778a Hiermede berichten wij U de geboorte van onzen zoon JOHANNES JACOBUS. G. DE BLANKEN. J. DE BLANKENv. Loep. Leiderdorp, 19 Aug. 1920. v. Leeuwenpark. S909 De Heer en Mevrouw B. J. J. N. TROOST-Fochs, berich ten de voorspoedige geboorte van een Zoon. Leiden, 18 Aug. 1920. Bcheepmakerssteeg 2. 8930 Heden overleed te Woud send In den ouderdom van ruim 73 jaar onze lieve Mooder en Behuwdmoeder Mevrouw de Wed. H. P. VAN DER TAK, geb. VAN DAM. P. J. TEN BOSCH- v. d. Tak. G. F. A. TEN BOSCH. Leidbn, 18 Aug. 1920. Volstrekt eenige kennis geving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. 8914 Geen kaarten. o Heden overleed, plotse ling tot onze diepe droef heid, onze zeer geliefde zorgzame Vrouw en onver getelijke Moeder, Behuwd- en ^Grootmoeder Mej. GEERTRDIDA BRAXHOVEN. geb. LEPELAAR in den ouderdom v. 74 jaren Uit aller naam C. BRAXHOVEN, Kinderen en Kleinkinderen Lbiden, 18 Aug. 1920. Levendaal 134. Eenige en algemeene kennisgeving. 8925 Nog treurende over het verlies van onzen geliefden Zoon en Broeder, behaagde het den Heere van ons weg te nemen, na een langdurig geduldig lijden, onze geliefde Vrouw en Moeder, MIJNTJE PLOIMGRAAFF geb. v. d. Oever, in den ouderdom van ruim 49 jaar. Dat haar heengaan vrede was lenigt onzen smart. C. PLUIMGRAAFF. H. PLUIMGRAAFF. W. JOH. ZWAAN, Verloofde. A. PLUIMGRAAFF. N. v. KLAVEREN, Verloofde. M. PLUIMGRAAFF. F. PLUIMGRAAFF. JAC. PLUIMGRAAFF. J. PLUIMGRAAFF. G. PLUIMGRAAFF. Katwijk a/Z., 18 Aug. 1920. Geen kaarten. Eenige en algemeene kennisgeving. 8 P. VAN DA ALEN bs M. FRUITMAN zeggen hiermede, ook namens wederzijdsche familieleden, dank voor de belangstelling! hij hun huwelijk ondervonden. Hilversum, 1769% Taludweg 15. Net Jongmensch oud 27 jaar G.G., -algemeen goed ontwikkeld, gewoon zelfstandig te werken, zoekt een Iiem Ook genegen als Reiziger of iets dergebjks werkzaam te zijn. Brieven aan het Bur. van dit Blad onder No. 1737a ASVSSTERDAMSCHE BEURS. (Naar de officicelc prijsnoteering van ds Vereen- voor den Effectenhandel). Koersen voor Wissels nit het Buitenland. Nofeering to: Amsterdam. Engeland Duitschland Frankrijk..vaiji.v. Zwitserland. Oostenrijk Zweden. Noonvogcn Doncmarken Bèlgi'üf 13 Aug- 19 Aug. 1099'i 10.98 21.92>i 50.32*; 19 Aag. 19BO STAATSL ID S. 1 1000 39196 pCt fr. 9. f 1000 1918.. 5 pCt W. 1. 11000 1916. A'A pCt. vf. 11000 1917..., V/, pOt. Ij&16 1000 Spet. '°Üj. '0?.'10 Kr. 2000 ....4 pot. Aw. Jiüi.-Jnli Kt- 2000 4 po. "W-ói, Ir. 600 4 1/2 pot. •-■fc ml) g;r. 023-4 pot, «i< - 10 U Rusl.1889/00 Hopo G.R. 625 4 pet. (!usl. Co Em. 1804 G.R. 625 3 pot. Gr. Russ. Spoorw. G.R. 625 8 po. Mexico 1-4 Serlo doU. 1000 6 pot. Mexico 1890 5 pet. BrazlUU funding 1898 ....5 pet. Braziliö 1839 4 pet. BraxlllO lunding 1014 ....5pot. BANKEN. Amst. Bank Aand Koloninlo Bank Aand Ncd.-lnd. Hand.b. Aand. 1000 Ncdorl. Bank Cert. v. Aand,.., Ned. Handel MIJ. Aand,. Rotterd. Bankvg. Aand INDUSTRIE. „Insulindo" Ollolb. oude Aand. ld. Nieuwe Aand Werkspoor Aand Nod. Gist Spirit.lab, Aand,.. Philips Glocllampon Aand Vorcon. BUkfabrlekon Aand..., Vereen. Holl. SIg.fab. Aand. Wester Suikerrafflnndery Aand. Am. Car, Foundry Cert. G. A..., Ara. HIdo. Leather Cert. Pr. A. Am. Smelt, and ref. Cert. A, Ananconda Copper Oort. Aand. Central Leather Gow. Aand... Studobaker Cort. Gew. Aand... United Glgnr Oert. Corp. Aaqd. United St. Stool, Oort, Gew. 76J5fa - 7ii<j 72 103Ji 104 CULTUREN. Oalt. MIJ. der Vorstenl. Aand. Cult. M1J. d.Vorstenl.WInstbew. Handclsvg. Amsterdam Aand... Java Cult. M1J. MIJNEN, „Aequator" Aand. Redjang Lebong Singkep Tin Aand Pittsburgh Cool Gew. Aand... Swansea Oert. v: Aand PETROLEUM. Dordtscbo Petrol. Gew. Aand.- Gecons. Holl. Petrol. Cort. A. Konlnkl. Petroleum I 1000. Koninkl. Petrol. Ondero. 100 Konlnkl. Petrol. Cert. v. A. 100 Moeara Enim Aand „Orion" Aand. L 2000 RUBBER. Amsterdam Rubber Aand Dell Batavia Rubber Aand.... Ncderl. Rubber My. Aand.... Oost-Java Rubber Aand Intero. Rubber Oort. v. Aand,. SOHEEPVAART, Holl, Am. LUn Aand.......... Gom, Big. Id.. Aand... Java Chine Japan Aand, v.k. I l.k h.k. 708 703 - 140 - 2G2 2S0ffc 732*a 746 390 &0 '«ir 266 a Kon. Holl. Lloyd Kon. Ned. Stoomb. My. Aand. Kon. Fukolvaart Aand Ned. Scheepvaart Unlo Aand... Rotterd. Lloyd Aand Btoomv. MU. Nederland Aand. Int. Merc. Marino Gew. Aand... Int. Merc. Maüne Pref. Aand... TABAK. Amsterd. Dell Oy- Arendsburg Aand Besoekl Tabak Aand DoU Batavia Aand DeU Montschappy Aand Medan Tabak Aand••••■s Rotterd. Dell Aand..i... Sonembah TaDak Aand, THEE. 'kt!' Bodjong Terong Aand. Banjoewang! Theo Aand Amst. Ballast My Aand....... Houthandel Altlus Gew. Aand. Houthandel Pont Gew. Aand. Maxwell L. G. Cert. y. Aand... Harwell L. G. Oert. y, Ino. B. SPOREN, Dell Spoor Aand Holl, Spoor Aand. MU, tot Exp], y, Staatssp, Y. K. 204',.,' 201 241 Vt 288* J V.K. i l k h.k,

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 3