AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag: „Deo Burcht": Protestmeetingi L. B. BL, afd. loeiden, S. D. A. P. ©n coöp. „Vooruit". S uur. „Muste Sacrum": Concert Leidsch Muziek korps. 8 uun Maandag: PieterskerkWeldadigheidsconcert ten bate der Wijkverpleging voor alle gezind ten te Oegstgeest. Halfacht. Dagelijks: „Hollandia-Bioaooop- en Variété-theater'1 Oranjegracht- Dagelijk» te 8 uur. 'a Woens dags en 'a Zaterdag» matinéo S en 6 uur. „Rejo-Thealer", Haarlemmerstraat: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks le 8 uur. Noordwijk-aa n-Z e eVliegtochten van het strand van Hofstee's Luchtreederij. De dienst des avonds na acht uren an des nachts voor spoedeïschende hulp wordt deze week en Zondag met avond- en nachtdienst waargenomen door de apotheken van G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. REGELS VOOR DEN WEG. „Gaat Uw weg rechts van de hand, Houdt dan steeds den binnenkant". delingen met uw bestuurders moet worden geconcludeerd, dat inzako de uur! onc.i en de limiet voor aangenomen werk de nadere onderhandelingen en de bes'issing van den centralen raad veer de bouwbedrijven in Nederland moet worden afgewacht. Algemeen stond evenwel onze Igemce- ne vergadering op het standpunt, dat, als eventueel de uurlooncn tijdens den contractduur verhoogd zullen worden, ook de tarieven in gelijke verhouding verhoogd moeten worden. Als dit niet zoo zou zijn, dan wordt er ons inziens een onbillijkheid begaan te genover de arbeiders in ons bedrijf, in ver gelijking met de andere bouwvakarbeiders omdat in ons bedrijf als regel in tarief ge werkt wordt. En wij vertrouwen, dat uw organisatie bereid zal zijn, hierover nog met de par tijen, betrokken bij de collectieve arbeids overeenkomst, te spreken, in elk geval de ze belangrijke zaak binnen zeer korten tijd desnoods ha den aanvang der werkzaam heden, in behandeling te nemen. Vanzelf sprekend zouden wij het voor den goeden gang van zaken gewenscht ach ten, dat vooraf de gewcnschte overeenstem ming hieromtrent bereikt zou kunnen wor den. Met "belangstelling wachten wij uw ant woord, en wij vertrouwen, dat alsnog de gelegenheid zal worden gegeven aan onze vertegenwoordigers om met de uwe nog eens te spreken over de redactie van en kele artikelen in het ontwerp L. C. C'. van uw bond, over welke artikelen in do voor laatste conferentie door ons is gesproken. Wij gelooven door bovenstaand besluit een belangrijken stap tc hebben gedaan, om een einde aan het conflict te maken, en wij hopen, dat dit ook uwerzijds zal worden erkend. Bij dé opening der hygiëne-tentoon- etelling in Den Haag waren, behalve mi nister Aalberse, aanwezig dr. Voerman, uit Leiden, als vertegenwoordiger van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del de burgemeester van 's-Gravenhago, mr. Patijnafgevaardigden van organisa ties en hoofden van gemeentelijke dien sten, deelnemende aan de tentoonstelling, en leden van verschillende comitë's van de tentoonstelling en van het Gezondheids- congres. Onder het auditorium bevonden zich ook verscheidene dames. Na de rede van den voorzitter van het uitvoerend co-, mité, dr. N. M. Josephus Jitta, sprak mi nister Aalberse. Wegens gebrek aan de nooclige troe pen gaat de parade op 31 Augustus in Don Haag niet door. („Avp.") Het „U. D." verneemt, dat voor be noeming tot noofdcommissaris van politic te 's-Gravenhage zeer ernstig in aanmer king komt dc heer F. van t Sant, hoofd commissaris van politie, te Utrecht. Uit Gouda wordt aan het „Hbld." gemeld over het jongste beroep aldaar: Het drietal werd indertijd gekozen door het Kiescollege der Ned.-Herv. Gem., bij na met algemeene stemmen. De vergadering, bijeengeroepen voor het heroep op Woensdag 4 Aug., kon wegens onvoltalligheid niet doorgaanhet geschil .werkte toen al.Men beweerde, dat het in dertijd gekozen drietal op een listige wijze door sommige leden van de gemeente naar voren was gebracht. En rmdat No. 1 van ihet drietal, ds. Pop, van Ameide, in veler oog een drijver is, terwijl ds. S. van Dorp, van Botterdam, meer als gematigd wordt geroemd, wilde de meerderheid der leden van Het Kiescollege liever laatstgenoem den zien gekozen onder het motto: „voor het heil der gemeënte Gouda'. Het tegenwoordig Teglement verbiedt niet deze handelwijze, hoewel het niet vaak zal voorkomen. Dc uitslag van de stemming op 11 Aug. ,was: Uitgebracht 50 stemmen, 23 op ds. ÏPop en 25 op ds. Van Dorp. Tegen het beroep is schriftelijk, protest hangeteekend. De heeren Pop en Van Dorp zijn befden .Van Gereformeerde richting. In de ziekenverpleging lé Amster dam is Dinsdagnacht overleden ds. J. C.: Sikkel, predikant bij de Geref. Kerk al daar. Ds. Sikkel was aldus „Het N. v. d. D." een man, die vooraan stonl in het sociaal leven en met name in „Patri monium' zich heeft geweerd. Op kerkelijk gelded was hij een der voorgangers Vc,n de doleantie. Hij ontving zijn eerste beroep In 1883 bij de Ned.-Herv. Gem. te Wisse- ke'ke, in Zeeland, en werd van daar in 1886 beroepen naar Hidaard, in Friesland, w&ar hij de doleantie meemaakte. In 1888 ging hij over naar 's-Gravenhage, in 18S3 ontving hij het beroep naar de gemen' e te Amsterdam, waar hij met ds. Van Schei ven en ds. De Gaay Fortman behoi^ie tot de oude garde. Ds. Sikkel was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Te Amsterdam is gisteren de Inter nationale Conferentie van Landarbeiders voortgezet. Besloten werd, alleen die orga nisaties tot de Internationale Landarbei ders Federaties toe te laten, die zich stel len op het standpunt van het I. V. V., en de organisaties, die niet bij het I. V. V. zijn aangesloten, alleen dan toe te laten indien de reeds aangesloten organisaties in de betrokken landen zich daarmee ver eenigen. De statuten werden na uitvoerige be sprekingen definitief vastgesteld. Een voorstel van Denemarken, om te ver hinderen, dat werkgevers 2ich bedienen van builenlandsche arbeidskrachten, die de loonen drukken en op deze wijze de be langen van ue binnenlandsehe arbeiders benadeelen, wera voor kennisgeving aan genomen. De heer P. W. J. M. Driessen, c. i., ingenieur bij de Gemeentelijke Drinkwa terleidingen te Amsterdam, heeft oor de benoeming tot directeur van deu Gemeen telijken Woningdienst te Schiedam be dankt. Het lid van den Raad te Dordrecht de heer H. do Graaf heeft, naar de „D. Crt." meldt, den volgenden brief tot B. en W. gericht Het aspect, dat de straten in onze ge meente, vooral in de late uren van de Za- terdag- en Zondagavonden vertoont, wekt onrust en vervult met bezorgdheid. Inge togenheid en nuchterheid hebben plaats gemaakt voor ongebondenheid en dronken schap de begrippen omtrent het betame lijke en geoorloofde vervagengoede ge woonten worden prijsgegeven het peil van openbaar fatsoen daalt. Dit geschiedde niet straffelooshet zal zich wreken op sa- menleving huisgezin en individu. Het wil mij voorkomen, dat het tot do taak der plaatselijke overheid behoort tc waken, en te helpen voorkomen, dat Do>rdt verwordt. Mitsdien heb ik de eer de volgende vragen aan uw college ter overweging en beant woording voor te leggen. Zijn B. en W bekend met het stadsbeeld, meer bepaald op genoemde avonden? Zijn B. en W. doordrongen van dc nood zakelijkheid, dat hunnerzijds binnen de grenzen hunne> wettelijke bevoegdheid, maar toch ook door hun invloed en over wicht ten einde verdere moreele inzin king te voorkomen, krachtig behoort te worden ingegrepen en een bepaald deel der bevolking tegen zichzelf beschermd moet worden En, in dit verband, willen B. en W. over wegen, op welke wijze d-» rust der burgerij voortaan ook omtrent middernacht kan wor den gewaarborgd? De algemeene vergadering van-do Ne- derlandachc Verccniging voor Gemeente belangen zal gehouden worden op Vrijdag 3 September ten stadhuize te Haarlem. De deelnemers zullen des avonds ten stad huize door het gemeentebestuur worden ontvangen en des Zaterdags het cremato rium te Driehuizen en „Groenendaal", te Heemstede, bezichtigen. Het gemeentebe stuur van Haarlem biedt een autotocht langs Waterland, Duin- en Kruidveld, Bent veld naar Zautvoort aan, alwaar een ge meenschappelijke maaltijd zal worden ge houden. Voor de Weesinrichting te Neerbosch zijn ontvangen een gift van f1000 en uit de nalatenschap van een dame te 's-Gra venhage f859.60. De „Limburger Koerier" verzekert, dat aan do Limburgers, die indertijd ge- teekend hebben op de lijsten, waarin ge protesteerd werd tegen de Belgische plan nen tot annexatie van een deel van Ne- derlandsch Limburg, door den Belgischen consul te Maastricht het visum voor een pas naar België geweigerd wordt. De con sul schijnt een afschrift van deze lijsten te hebben, schrijft het blad. De Nederlandscho gezant bij den Paus, jhr. mr. C. van Nispen tot Scvenaer, is met zijn echtgenoote te 's-Hertogen- bosch aangekomen. Dr. H. P. Scliim van der Loeff, vroe ger predikant bij de Ned.-Herv. Gem. van St.-Petersburg heeft een betrekking aan vaard bij het Nederlandsche consulaat te Ziirich Met ingang van 20 Augustus wordt tot nadere aankondiging dispensatie ver leend van het verbod van uitvoer van zilvernitraat Bij Kon. besluit is J. M. M. Hi Mer- ckelbach, op verzoek, mtt 15 Sept. eervol ontslagen als notaris te Maastricht; F. X. H. Schrijvers is op verzoek met 12 Sept. eervol ontslagen als notaris te Eindhoven. Do Alg. Synode der Nod.-Herv. Kerk heeft het reglement op de prediianlstraktementcn met allo stemmen aangenomen en onderworpen aan do eindstemming van do Prov. Kerkhek- sturen. De Rijksmiddelen hebben ïn Juli 1920 bijna 12£ milioen gulden meer opgebracht dan in Juli 1919, en over de eerste zeven maanden van 1920 ruim 79 millioen gulden meer dan in die van 1919, Met ingang van 1 Januari 1921 treedt te Leeuwarden een tapverbod in werking op Zon- en Chr. feestdagen en qp den 31en Augustus. Ook dezen Koninginnedag is het tapverbod van kracht. De heer F. Perdok Hzn., voorzitter der Centrale van Yereenigingen van Per soneel in 's Rijks dienst, heeft zich tot den Minister van Binnenlandsehe Zaken ge wend, om de ontevredenheid onder do werklieden aan de Landsdrukkerij weg te nemen door een loonraad in te stellen, die er toe kan overgaan om de werklie den aan gemelde inrichting in de loon- eischen, zooals die laatstelijk zijn ontwor pen, voor de Rijkswerklieden in te dee- len. De typografen aan de Landsdrukkerij worden thans bezoldigd overeenkomstig het collectief contract in 't vrije bedrijf. Het comité van neutraal overheidsper soneel heeft een brochure uitgegeven, waar in het bij de Regeering ingediende ont- werp-pensioenwet wordt gesproken. Het comité acht een groot aantaP wijzigingen noodig. De lidmaten der Geref. Kerk te Mid delburg worden in de gelegenheid gesteld, hun handteekening te zetten, als blijk ~van instemming met liet adres aan de Synode, om het afzettingsbesluit vah ds. Netelen bos ongedaan te maken. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben. WAT WENSCHT U? Een heel groote of een kleintje, een rechte of een kromme, een honten ot een meerschuimen pijp? Goedkoop ot dnnr? Een lekker sigaartje ot een-geurige tabak? U vindt alles in 8904 DE BEURS ril. OK LEIDEN Maarsmanssteeg Vele lilialen door bet geheele land. GEiENGD NIEUWS. Donderdag 12 dezer is de vee koopman C. Verboom, uit Alphen aan den Rijn, te Nieuwkoop beroofd van f 9000. De commissaris n politie te Alphen a. d. Rijn ging per auto naar Aarlanderveen en arresteerde aldaar A. N., S. R. en mej. V. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag be kende mej. V., den koopman Verboom be roofd te hebben en zij stelde den commis saris f 2200 ter liand. Maandagmorgen leg de R. een volledige bekentenis af en wees den commissaris van politie dé plek aan, waar hij ongeveer f 6500 in den grond had verborgen. Gisteren zijn a. N., S. R. en mej. V. naar utrecht overgebracht en in het huis van bewaring aldaar opgesloten. In de Trompstraat in Den Haag is door een automobiel een zesjarig jongetje overreden. Het kind is naar „Bro- novo" gebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Een hoor heeft aangifte ge daan van diefstal van zijn portefeuille met ongeveer f £00 aan bankpapier, gepleegd op het strand to Scheveningen uit een bad koets van de heerenbaden, terwijl hij een bad nam. Den 2 7 s t e n Juni 1917 werd in perceel Sarphatiepark 84 huis te Amsterdam een oude man Thijm, in de wo ning der familie Schroot vermoorc^ door inbrekers die er juist tafelzilver hadden gestolen. Naar „Het Volk" meldt, heeft de recher che thans den vermoedclijken dader, Adrianus Stroethoff, gedetineerd als ver dacht van een anderen diefstal, opge spoord. Zijn mede plichtigo zou zijn zekere Cornelis Straat, onlangs in Den Haag ge arresteerd onder verdenking van inbraak. Een opkooper in do Sweelinckstraat t'e Amsterdam, Gerard Nat, wordt wegens he ling vervolgd. Hot P. W. J a n s e n-Z i e k o n- huis te Almen, door do gemeente Amster dam aanvaard en tot kinderziekenhuis in gericht, zal met 1 Januai^ worden gesloten. Bij de Havik sl aan is een inwoner van Buiksloot aangereden door een trein der N.-Holl. Tramweg-Mij., ko mende van Purmercnd. Hij is denzelfden dag overleden. Gistermiddag is uit de vaart to Hilversum opgehaald het lijk van het sedert den vorigen avond vermiste zes jarige zoontje van W., aan den Berensteyn- schen weg aldaar. Wapens voor Polon? Dinsdag is, zoo meldt de „Voorwaarts' te Rotter dam binnengekomen uit Hamburg het Duitsche stoomschip „Alster". Het schip nam ligpiaais in de Parkhaven, tegenover de loodsen van de firma Van Es Co., op het terrein van Wm. Müller Co. Toen de lading gelost werd, bleken er o. m. 300 kiBten aan boord te zijn, die de over eenkomst hadden met de lading, de vorige week door het stoomschip „Bernisse' aan gevoerd. De bestuurder van den Centralen Bond Junius en een redacteur van.de „Voor- waarts'2 hebben gistermorgen een bezoek aan de loos gebracht en kondon consta- teeren, dat de thans aangevoerde kisten van hotzelfde maaksel en dezelfde grootte waren als de andere 100 kisten, welke nog in een ander deel van de loods staan. Ook 'de nu geloste kisten zijn Tan nieuw houï en met ijzer beslagen. Naar enkele per sonen van de bemanning van de „'Alster' verklaarden, hebben de zeelieden, zoodra zij in Hamburg bemerkten, dat in hun schip kisten met wapens werden geladen, geweigerd met deze lading te varen. Toen is de reederij de Mij. Kersten, te Hamburg, in de zaak gemengd en deze liet de doua nen komen, die verklaarden, evenals an dere haven-autoriteiten, dat de wapens gerust vervoerd mochten worden, want dat zij voor Mexico waren. De zeelieden vonden na deze min of meer officieele verklaring geen reden meer om vervoer te weigeren. Do justitie te Almelo heeft op vermoeden van vergiftiging in be slag genomen het lijk van den landbouwer H. ten Dam, aldaar, die j.l. Zaterdag plot- seling overleed. Geruim.en tijd geleden vonden werklieden bij het afbreken van het kasteel „De Arend", in Groningen, cèn doek, in stukken en flarden. Zij boden*het een zekeren heer S aan, dio er wat in zag. De heer S. werd voor f 15 eigenaar. Do heer S. ging er mee naar het Museum. De directie meende, dat het schilderij redde loos verloren was doodjammer, want het dock was afkomstig van- Rubens. De heer S. heeft dearna pogingen ge daan om het gerestaureerd te krijgen. De heer P. in 't. Hout. in Den Haag, durfde het aan en hij heeft het schilderij weer aan- eengelapt op eer wijze, die allen lof ver dient. Het Museum Groningen heeft thans het schilderij aangekocht voor f 30,000. Het stelt voor de Wonderbare Vischvangst. Wij moeten dit verhaal geheel voor reke ning van den restaurateur laten, maar het cïoek kan men nog eerige dagen te zijnen huize, Tasmanstraat 112, zien. Er staan duidelijk de letters P. P. R. op te lezen. („Vad.") Nader meldt men, dat door meerdere deskundigen is vastgesteld, dat de drie koeien van den landbouwer Alttma, te Hertme, zip gestorven aan ver stikking ten gevolge van hevige aanvallen van mond- en klauwzeer. Het bijzondere is, dat de koeien al beterende waren. In de staatsmijn „Emm a", bij Heerlen, is gisteren de ongehuwde mijn werker M. ten gevolge van een steenstor- ,ling om het leven gekomen. Naar „D e T e 1." uit H e e r- len verneemt verkeert de gemeente Hocns- broek in groote financieele moeilijkheden. Indertijd had deze gemeente voor de aan te leggen waterleiding in Duitschland een partij mannesmannbuizen aangekocht tegen een, gezien den toen geldende markenkoors, betrekkelijk lagen prijs. De'koopsom word tijdelijk voorgeschoten door de Geldersche Credietvereeniging. Toen de Bank het geld opvroeg, werden pogingen aangewend, de som (circa f 80,000) van het Rijk voorgeschoten te krijgen, een en ander zonder succes. De Geldersche Cre dietvereeniging gaf nog drie maanden uit stel van betaling, doch wil nu onmiddellijke afdoening van de schuld en heeft de ge meente in staat van faillissement doen ver klaren. Ook de Heerlener Bank heeft een vorde ring op de gemeente Hoensbroek, die do gemeente niet wil voldoen, omdat de vroe gere burgemeester zonder voorkennis van den Gemeenteraad de schuld zou hebben aangegaan. Naar li e t „H bid.' verneemt wordt Binds eenige dagen het fijngoud, dat door de Nederlandsche Bank voc de Ne derlandsche industrie beschikbaar gesteld wordt, berekend tegen f2025 per kilo fijn, tegen f 1850 tot nu toe. Deze prijsverhoo- ging moet, naar het blad verder verneemt, in verband staan met de hoogere notee ring in Amerika. Ook in de vrije markt zal de goudprijs binnenkort worden ver hoogd. UIT BE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER. Naar wij verne men is do vergadering van don Raad dezer ge meente, dio belegd was tegen Donderdagmiddag, nader bepaald op Dinsdag 24 Augustus a.e., des nam. te twee uren. HOOFDDORP. Alhier had het 13-jarig doolitertjo van J. v. A., dat in een tuin aan 't spolen was, hot ongeluk van een schommel te vallen. Mpt een zwaar gekneusd boen werd hel kind opgenomen. De ontboden geneesheer legde eengipsverband. Dinsdagnacht heeft do Rijkspolitio in dc Ringvaart binnen dezo gemeente een drietal personen, J. W., alhier, en J. v. S. en A. v. B.. te Amsterdam, op heeterdaad betrapt, terwijl zij in een roeiboot een gebbe vervoerden, die niet verpakt en nog nat was. Het visohtuig werd in beslag genomen en procesverbaal opgemaakt. DE KAAG. Hier werd in dc Herv. Kerk een concert gegeven door den heer en mevrouw MeyerOerlemane, uit Den Haag, (cello en zang), met medewerking v. den heer Klein uit Sassenheim (orgel). Een talrijk publiek, waaronder vele zomergas ten van De Kaag, luisterde met de groot ste aandacht naar do gewijde kunst, die hier ten gehoorc werd gegeven. LANGERAAR. Hier is het zes-jarig jon getje van den heer D. II. in pen sloot geraakt en verdronken. LEIDERDORP. Op 18 Augustus is afgekondigd „Staatsblad" No. 572 Kon. Besluit van 10 Juli, houdende beschikking op het beroep, ingesteld door N. van Oos terhout, hoofd der O. L. S. alhier, tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Hol land, tot goedkeuring van de door den Raad dier gemeente vastgestelde verordening tot regeling der jaarwedden van het onderwij zend personeel bij het O. L.: O. aldaar.; Door middel van inbraak zijn heden nacht uit den stal van den landbouwer D. alhier, een twintigtal Goudsche kazen ont- yreemd. NIEUWVEEN. Aan 'do Kattonbrug is hulppont omgeslagen, toen zich do melkwagen van L. v. K. daarop bevond. De twee paarden dio er voor stonden, verdrohkon. Gelukkig kwaZ men geen persooalijko ongelukken voor. VOORSCHOTEN. Tot onderwijzeres te Wassenaar is benoemd mej. B. A. Klok alhier. WASSENAAR. Dc „Sts.-Crt." bevat J, statuten der Wassonanrsohe Sëhoolver. ni_ ging, gevestigd alhier. Burgerlijke Stand. Omstreken. LEIDERDORP. OndertrouwdJ, Borreman jm. 25 j. en A. Mol jd. 25 j. SPORT OLYMPISCHE SPELEN. Vigoveno heeft het bij bet schermen niet venic 1 ,<1,cinl"''nale kUDnen brengen. In het nummer touwtrokkon komt Nodcrlond tegen Engeland in h, finale. 5 Bij hot worstelen vloerde Sjouwerman een Griek trrwyl Bonneveld verloor tc„cn een Zweed en Ooerso In do kwartfinale licht gewirht door c<m Noor werd gelegd. BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. De Polen zijn er inderdaad in geslaagd Warsohau lucht tc verschaffen, zoodat van een directe bedreiging geen sprake meer ia Waar de strijd eobter nog voortduurt, kaa nog niet gesprokeu worden van een totale wending van den loop van zaken. Zelfs is do kwalificatie van Poolsche Marneslag voor hetgeen thans in Polen gebeurt, zooals in de ententepers voorkomt, wel wat voorba rig, daar de zekerheid van een overwinning nog niet aanwezig is, geenszins. Nader blijkt, ilat de hergroepeering der Poolsclie legers onder toezicht van Fransoho officieren is verricht en dat Fransche gene raals als Billoli on Henrys, om van Weygand, die achter do schermen blijft, niet te spre ken, thans de leiding hebben bij het offen sief, dat aan beide zijden van Warschau is ingezet en met aanvankelijk succes van be- toekenis. In bet Noorden toch zijn de Polen vooruitgedTongen tot Cicohanow en Karnje- tvo en hebben zij de bedreiging van Grau- denz afgewend, waardoor de verbinding met Dantzig weer vrij is gekomen. In het Zuiden bereikten Je Polen Loekof en Pare- je-w, halverwege tusscben Weicbsel en Boeg. Recht tegenover Warschau zijn de Russea daarop ook teruggeweken, waar de Polen Sicrock en Nowo-Minsk hernamen. Zooals- gezegd, Warsohau kan weer veilig ademhalen vooreerst- Geheel in het Zuiden hebben de Polen diun front teruggenomen om dit to bekorten, maar dc val van Lembcrg is nog niet beves tigd cn lijkt ons voorbarig gemeld. Een groot gevaar voor Polen is, dat bet geen munitie-aanvoer kan krijgen ten ge volge van de houding der arbeiders in de diverse landen, tot in de entente toe. Waai bovendien Dantzig neutraal wil blijven, is ook van dio zijde hulp uitgesloten. Hoe de stemming in Duitschlad is, be wijst wel het voorgevallene in Silezië, waar het alleen te Kattowitz en Rybnik nog maar tot onlusten kwam, gelijk giste ren onder de telegrammen gemeld. Dé Franscben hadden 9 dooden, de Duitschers 20. De staat van beleg is afgekondigd en <lo bladen zijn voor acht dagen verboden, maar de rust schijnt ten minste herBteld. Van ontwapenen der veiligheidsweer is geen sprake geweest, maar ook zondar dat helpt het gebeurde toch de Duitsche rc- geering in geen aangenaam parket. Van Poolsclie zijde worden de successen, die eenige duizenden gevangenen en buit opleverden, erg bezongen, dat 6preelct. Ook daarin schuilt een gevaar, n.l., dat Polen wel eens minder geneigd worden kan voor ernstige vredesonderhandelingen en to dien' aanzien blijft het voorzichtigheid aangeraden. Over de vredesonderhandelingen van Minsk overigens geen nieuws. Dirsdag- avond om zeven uur zijn deze aangevan gen. Danisjofsky, de leider der Russen, leg de den nadruk op Ruslands vreedzame po litiek en weidde in het bijzonder uit over Ruslands eerbied voor Polen's onafhanke lijkheid en souvereine rechten en zijn recht om zijn eigen regeeringsvorm te bepalen. Hij verklaarde echter, dat de bolsjewiki van de Poolsche landeigenaars waarborg moeten vragen, welke niet noodig zullen zijn van de arbeiders en boeren. Van Poolsche zijde geen nieuws. De di plomatieke correspondent van de „Eve ning Standard" verneemt echter uit goe- do bron, dat de polen zich verzetten te gen de ontwapenir.gsbepaling, tenzij de Russen eveneens ontwapenen en ook, dat dc Polen niet bereid zijo het verkeer uit Rusland door Polen te vergemakkelijken. Wat een mislukking zou beteekenen! De aandacht trekt, dat de corresponden ten dor bladen „om technische redenen" niet uit Warchau naar Minsk konden in trekken. Schuwt Polen dan toch openbaar heid De algemeene secretaris van den volken bond heeft uit naam van den raad van dien bond een brief gericht tot de Duitsche, do Oostenrijksche, de Hongaarsche en de Bul- gaarsche regeering, om olk dezer regeerin gen uit te noodigen drie gedelegeerden aan to wijzen ter financieele conferentie te Lon den op 24 September. In den brief wordt de bijzondere aandacht gevestigd ojd het feit, dat deze conferentie niet gemachtigd is kwesties te behandelen, -dio betrekking hebben op de schadevergoe ding, waartoe Duitschland zich verbonden heeft in hoofdstuk 8 van het verdrag van Versailles of eenige andere kwestie, welke op het oogenblik, dat de conferentie bijeen zal komen, nog een onderwerp van onder handeling uitmaken tusscben de gealn- eerde regeeringen en de Duitecho regee ring. Tevens déelt de secretaris van den .V«*

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2