LEIDSCH DAGBLAD. Brandstoffen-Commissie PRIJS DER ADVERTENTIES SO Ots. per regel. Des Zaterdags 40 Cts. pr.r regol. Kleine advertention Woensdag 75 Cts. Zaterdag f 1.bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- reoht. Voor eventueolo opzending vaa brieven 30 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Zaterdag 14 Augustus 1920. Nummer 10543. Bureau Noardeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COUBANTi Voor Leiden p. 3 nnd. f2.50, p. week I ftld Buiten Leiden, 'waar agontou geves tigd zijn, por weck 0.19 Franco per poet H 2.00 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. VERKOOP VAN BEDDELAKENS EN MADAPOLAM. Do Burgemeester van Leiden brengt tor algemeene kennis, c'at voor inwoners van Leiden, op Maandag 16 Augustus a.s. des morgens van 912 uur in do Waag alhier zullen worden verkocht een groote partij flinke beddclakens van best graslinnen en 150 c Al. breed en prima, Fransche Mada- polom, tegen den prijs van: BEDDELAKENS, per stuk f 3.45. MADAPOLAM, per cl f 5.97%. N C. DE GIJSELAAB. Burgem. Leiden, 1 Augustus 1920. AFSLUITING" PASSAGE LANGEGRACHTBRÜG. Burgomeeste'. en Wethouders van Leidien brengen ter algemeene kennis dat de Lango- grachtbrug (brug Korte Mare—Lango- gxacht) in verband met het vernieuwen van het onder- cn bovendek daarvan, op Maan dag 16, Dinsdag 17 en Woensdag 18 Augus tus a.s. voor all. verkeer zal zijn gesloten. N, G. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidon, 14 Augustus 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den Gezien art. 8, le alinea der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: lo. J. G. Pulle en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een machinale boekbin derij in het perceel Dullebakkersteeg No. 4, kad. Sectie H. No 3410 en 3405; 2o. Mr. A. J. Fokker en rechtverkrijgen den, tót het oprichten van een fabriek tot het afscheiden van zuurstof uit de atmos ferische lucht in het perceel Sectie H. No. 3158 aan de Oude-Vest; 3o. J. H. van der Werff en rechtverkrij genden, tot het oprichten van een para- pluiefabriek in het perceel Hoogewoerd No. 115, kad. Sectie D. No. 1515. N. G. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Augustus 1920. DISTRICT-LEIDEN. De Directeur van het Brandstoffenbureau herinnert eraan, dat zijn geldig verklaard van de Brandstoffenkaart voor het minimum rantsoen de onderstaande bons en dat de op de kaarten genoemde hande laar gemachtigd is op de gewone en nader omschreven 'wijze de" volgende aflevering te doen. Bon XY 1 eenheid (2 H.L.) gascokes 3 (la, lb) 1 (2a, 2b) 1 (3a, 3b) 1 (4a, 4b) 1 (5a, 5b) 1 (6a, 6b) 1 (2 H.L.) gascokes (1 H.L.) anthraciet (1 H.L.) anthraciet (1 H.L.) eierkolen ('1 H.L.) eierkolen (100 K G.) bruin koolbriketten (2 H.L.) gascokes '2 H.L l gascokes 7 (7a, 7b) 1. S (Sa, Sb) 1 v/o ^Bon XY is uitsluitend geldig tot Zaterdag 25 September a s. zoodat degenen, die voor dien datum op deze bon geen brandstof heb ben betrokken, na 25 September daarop alle aanspraak verliezen. In afwijking van de op de minimum-rant- soenkaart aangegeven geldigheidsduur der bons, worden de bons van 1S voorloopig geldig verklaard tot Zaterdag 25 September a.s. cn kunnen op deze Ijons na genoemden datum slechts brandstoffen worden betrokken, nadat deze opnieuw zijn geldig verklaard. De maximum-prijzen zijn Toor thuisbezorgd: per 1 eenheid (1 H.L.) "anthraciet f 4.10 1 (1 H.L.) eierkolen 3.45 1 i) (2 H.L.) gascokes 4.40 1 ,i (100 K.G.) bruinkool briketten 3.85 met inachtneming van dc verhoogingen voor de" buitengemeenten als op de prijs lijst is vermeld. De beschikbaarstelling van gascokes ge schiedt uitsluitend in ongeklopte en wordt de prijs met 20 cents verhoogd, wanneer aflevering van geklopte cokes wordt verlangd De bons mogen uitsluitend worden afge geven bij ontvangst der brandstoffen. Ter voorkoming van betaling van herhaald be- zorgloon (20 cents per eenheid) worden be stellers verzocht de bons gereed te leggen, opdat de handel deze bij aflevering kan in ontvangst nemen. Afgifte van brandsioffenkaarfen of van bons, waarop geen aflevering is geschied, aan handelaren of particu- Iforon heeft buitensluiting ten gevolge^ Leest den tekst der Brandstoffen- en Bestelkaarten. 7gi8 Qe directeur voornoemd, Leiden, S Juli 1920. KRAW£R- STfiBSNSEÖtëS, Leiden. Do Esperantisten Begunstigd, door bot fraaio .zomerweer was de deeluamo voor dén tocht naar hier bij zonder groot, zoodat bijua 300 Esperantisten er aan deelnamen. De groep moest dan ook in tweeën gesplitst worden, daar de boot sleohts voor 200 inen- schen plaals bood, zoodal in haast nog con tweede boot moest worden gereqüiroerd. Voor den boottocht werden eerst echter dc be zienswaardigheden van onze stad bezichtigd. Eerst werd halt gehouden bij het standbeeld van den grootcn Nederlandschen geneeskundige Boerhaave. Daarna ging het naar het Rapen burg, waar de oude academio wier vermaard heid aan geen enkelen Esperantist waar hij ook vandaan kwam onbekend is, werd bezichtigd. Het spreekt van zelf, dal ook in de buurt de prachtige St. Pieterskerk niet vergeten word, terwijl ook oen oogenblik vertoefd word bij do gedcukplaat aan den muur dezer kerk, welke herinnerde aan het verblijf dor Pilgrim fathers in ons land. Door het v. d. Werfpark, waar bij hel standbeeld van burgemeester v. d. Werf, de heldhaftige verdediging werd verteld van dc stad Leiden, in den strijd tegen Spanje, ging do stoet naar fraaio .stadhuis in de Breeslraat. Door de Haarlemmerstraat ging het nu naar de Havon waar een extra boot van de Volhar ding de congressisten van een stukje mooi cn typisch Holland zou doen génieten. Eerst ging het langs de Haarlemmermeer, cn daarna over de fraaie Kager- en Brascmermc- ron om door den Rijn naar Leicfen terug te koeren. Op do boot werd do tijd gezellig gesleten door een internationale conversatie taal, waarbij ieder van zijn oigen land interessanto bijzon- heden vertelde. Omstreeks 5 uur was men in Leiden terug cn van daar ging het per trein terug naar Den Haag Geslaagd is voor het examen Fransch L.O. de heer K. Feringa, alhier. Sedert conigen tijd heeft de Pontschool aan haar inrichtingen verbonden een plaat singbureau, teneinde- leerlingen, die de in richtingen verlabcD, tc steunen met het zoe ken naar een of andere betrekking van het kantoor. Daar dezo leerlingen verscheidene maanden onder persoonlijk toezicht werken, weton dc leeraren natuurlijk reeds spoedig, wat ieder in zijn mars heeft, d.w.z. voor welken post op het kantoor hij of zij het meest geschikt is cn de directeur hoopt daarom patroons, dio kantoor personeel behoeven, geheel te kunnen gerieven, wanneer zij zich met hem in verbinding stellen. Aangewezen is om als plv. arbeiderslid op te treden van. don Jtaad van Arbeid, alhier, dc heer H. J. -Baart, in verband met bot tussohenr tijds uittreden van den heer. T, Groeneveld. Heden herdenkt. .Hendrik de Bok, wo- nende aan do Geer eg r acht,,, ,o)en dag waarop bij vóór 25 jaar bij den lieer L. J. Piorlót, wasch- en strijkinrichting, Oude-Vest 157, alhier, ip dienstbetrekldr.g trad. Hij heeft zich in. dit lang tijdsverloop steeds doen kennen als een alleszins solied en accuraat arbeider en staat bij c3en pa troon dan ook ir hooge achting. Het zal den geachten jubilaris dan ook op dezen dag voor hem zoo gewichtig zeker niet aan blijken va.n belangstelling ontbreken. Gisteravond bad een klein ongeluk plaats op'hot Noordeindsplein. Een wielrijder die van den Haagweg kwam rijden geraakte door liet verkeerd uitwijken van 'n jongetje, ook per fiets, met dezen in aanraking, incl het gevolg, dat beiden over den grond vielen. Het voorwiel van bet jongensrijwiel geraakte defect. Het programma voor het parkconcert op Dinsdag 17 Aug. 8 u. luidt: „A deed of the pen", marsch, Morel, 2. Ouverture „Willem Telt". Róddini; 3. „Pómone", wals, Waldstcn- gel; 4. Fantaisio do l'opéra „Faust", Geyp; 5. Drei Spanischo Tanze, Moszkowski; 6. „Do- nan Wellen", wals, Ivanovici; 7. Marsch Mili tair, Geyp. KERKELIJKE BERICHTEN. Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden. Volkshuis Zondag 15 Augustus te halfelf, ds! IJ. B. Kalma, tc Beesterzwaag. BINNENLAND, Boter. Dc Minister van Landbouw heeft be paald dat van de boter, bereid door de in zijn beschikking van 15 Aug. 1919 bccüoeldo producten, zal -mogen worden uitgevoerd 40 pCt. der productie over de week van 18 Aug. jl Instituut voor Brandstoffen-economie. Bij kon. besluit fs, met ingang van 1 September 1920, voorloopig op Ijjdeljjken voet. benoemd tot directeur van bet Insti tuut voer Brandstoffen-economie, 'de neer F. C, J. M. Wirtz, w. i., ingenieur b(j d? gemeente-gasfabrieken te Amsterdam, en zijn, met ingang van 1 Augustus 1920. be noemd tot adviseurs bij voornoemd insti tuut, de heeren prof. G. A. Bender a Bran- dis, ingc-nieur-afdeelingschef bij de gemeen tegasfabrieken te 's-Gravenhage en buiten gewoon hoogieeraar aan de Technische floo- geschco! te Delft; prof. J. O. Dijxcoora, hoogleeraar aan de Technische Hooge- schoe! te Delft; F. K. Th. van It?rson, directeur "der Staatsmijnen in Limburg, te Heerlen; dr. W. Lulofs, directeur der ge- meerite-electriciteitswerken te Amsterdam; II. Stekctee, riyverbeidsconsulcnt té 'Deven ter; dr. L J. Terneden, directeur der ge meente-gasfabrieken te Amsterdam. Vereenvoudiging van pasfprmaliteit. Het secretariaat: van de Nederlandsch Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam, deelt mede, dat de Nsderland- sche consulaten te New-York, Chicago, San Francisco en Manilla, van het departement van Buitenlandsche Zaken ver.'of hébben ge kregen zelfstandig direct visa te verlea- nen aan: lo. allen,.die voor handelsdoel einden zich naar Nederland wenschen .te ba- geven: 2o. allen, die Nederlanders zijn of van Nederlandsche afkomst; 3o. loodsten naar Nederland; 4o. allen, die in bet bezit zijp van een visum voor Duitschland en andere achterliggende landen; 5o. allen, dia overigens bij bet consu.aat als betrouwbaar bekend staan. Kosten voor visa. zullen van Nederlanders niet worden berekend. Ned. Kamer van Koophandel in lialië. Het voorloopig comité voor do oprichting eener Nederlandsche Kamer van Koophan del in Italië meldt De gestadige uitbreiding van de handels betrekkingen tusscben Italië en Nederland heeft de behoefte doen gevoelen om de on derlinge betrekkingen nader to bevorderen door de stichting van een Kamer van Koophandel, ter verschaffing van betrouw bare inlichtingen aan de belangstellenden, alsmede om de behartiging hunner interes sen te waarborgen. Men stelt zich voor deze kamer te Milaan t.e vestigen met filiaal- instellingen in andere Italiaansche steden. .De. hervatting der internationale relatie» en do noodzakelijkheid voor do volkeren om het onderling ruilverkeer te verlevendigen, doen het tegenwoordig oogenblik uitermate gunstig schijnen om tot do stichting dezer kamer over te gaan. Den 9en September e.k. zal te drie uur in de zaal van het gebouw der Milaneesche Kamer van Koophandel (via Mercanti 2-4), met groote welwillendheid ter beschikking gesteld door den President Senator C. Sal- moiragty, die ook aan dit initiatief zijn ge- zaghehbenden steun heeft geschonken, een vergadering plaats vinden waar talrijke firma's en instellingen tegenwoordig of vertegenwoordigd zullen zijn, met het doel om tot de definitieve stichting der Neder landsche Kamer van Koophandel to komen. Conceptstatuten zullen tevens ter tafel wor den gebracht. Uitsluiting in het bouwbedrijf. Door den Ceatralen Raad voor do Bouw vakken in Nederland en de Nod. R.-K. Bond van Bouwpatroons is een schrijven gericht aan den Alg. No'd. Bouwarbeiders- bond, den Alg Ned Grondwerkersbond, cn den Neutralen Timmeriiedenbond, waar in als antwoord op 't schrijven dier bonden van 6 Augustus 1.1. wordt opgemerkt: „Uw gevolgtrekking, dat onze bereidver klaring om de loonen bij stijging van het index-cijfer te verhoogen, een erkenning zou zijn van uw meermalen geuite bewering dat de door ons aangeboden loonen geen bevrediging.zouden schenken, is uit den aard dor zaak onjuist. Die bereidverklaring om het loon te hou den op het peil van het oogonblik van oor spronkelijke aanbieding, strekte slechts om een oplossing te zoeken, die voor beide pai- tijen aannemelijk kon worden geacht, en is juist een uitdrukking van het denkbeeld dat dit loon juist is en voor denr geheelen con- tractsduur behoort te worden gehandhaafd. Zeer uitdrukkelijk wijzep wij cr op, dat dit door u zelf in uw schrijven met zooveel woorden wordt gezegd. Wij wenschen overigens het standpunt, uiteengezet in ons vorig schrijven, dat naar ons oordeel volkomen duidelijk was, geheel te handhaven. Slechts op een punt, ten aan zien waarvan, naar het ons voorkomt, eenig misverstand schijnt te heerschen, willen wij hier nog terugkomen. Nooit is aan uw organisatie de oisch ge steld,. dat zij zonden zorgen, dat in het stu- kadoorsbedrijf overeenstemming zal worden bereikt-, doch wel is de opheffing der uit sluiting o.m. van het vervuld zijn dezer voorwaarde afhankelijk gesteld. Hier zij ter verduidelijking van ons vorig schrijven opgemerkt; dat zoodra door ons belicht zal zijn ontvangen, dat in het stu- kadoors'oedrijf tusschen werknemers- en werkgevers-organisaties een zoodanige over eenstemming is bereikt, dat naar onze mee ning de werkzaamheden in dat bedrijf op voldoende wijze zullen kunnen worden voortgezet, wij bereid zijn, onmiddellijk do nadere afwikkeling van het conflict, op de wijze in ons schrijven van 3 dezer omschre ven, ter hand te nemen. Mocht er nu nog iets onduidelijks in ons standpunt overgebleven zijn, hetgeen ons niet waarschijnlijk voorkomt, dan zijn onze besturen gaarne bereid dit zoo noodig mon deling toe te lichten." Aandeelen- en Dividendbelasting. Omtrent de toepassing van do dividend belasting op do uitreiking van de aandeden meldt het Correspondentiobureau Op het cassatieberoep eener Naamlooze Vennootschap heeft de Hooge Raad het vol gende beslist: Uitreiking van aandeelen zonder storting is slechts dan aan de dividentbolasting onderworpen, wanneer daardoor winst- wordt uitgedeeld. Hetgeen bij uitgifte van aandeelen ge stort wordt boven het nominaal bedrag, is niet winst, doch heeft het karakter van ka- pitaalinbreng De uitreiking vfin aandeelen tegen dn den vorm van agio ontvangen en aanvankelijk op agioreserve geboekte gelden is niet een uitdeeling van winst en niet een uitreiking van aandeelen zonder storting. Do beslissing laat zich aldus samenvat ten Dc uitreiking van aandeelen tegen gelden die bij vroegere uitgifte van aandeelen als agio zijn ontvangen, is niet aan de dividend belasting onderworpen. Voor de door de afdcoling Voorburg en Omstreken te houden Bijenteclttentoon- stlling heeft H. M. de Koningin een groote bronzen medaille beschikbaar gesteld.' -De minister van Financiën maakt be kend, dat op Vrijdag 20Augustus ten kan tore van den agent van het ministerie vah Financiën te Amsterdam en van de betaal meesters te Rotterdam en 's-Gravenhage kunnen worden ingeleverd inschrgvingsbiL jetlen tot het bekomen van: a. schatkistpromessen, b- schatkistbiljetten, rentende vier en een half procent 's jaars. Aa7. schatkistpromessen en schatkistbil jetten gezamenlijk zal in het geheel worden uitgegeven een totaal bedrag van ten hoog ste 50 millioen gulden. De schatkistpromessan zijn groot f 10,000 en f 50,000 en worden aan de order van den nc-mer uitgegeven. Zij z'jn in twee groepen gesplitst. Die der eerste groep dragen de dagteekening van 1 Septerr.b?r 1920 en zijn op 1 December 1920 betaalbaar; die der tweede groep dragen mede de dagteekening van 1 September 1920, doch zijn op 1 Maart 1921 betaalbaar. Do schatkistti ietten zijn groot f25,030. f 5000 of f 1000. Zjj dragon de dagteekening van 1 September 1920 en zullen op 1 Sep tember 1921 opvorderbaar zijn. Naar ons ter oore kwam, zegt de „N. Ct.", zou het in de bedoeling- liggen van den minister van Oorlog met voorstellen te kernen, die ons leger in oorlogssterkte te rugbrengen op 100,000 man. De heer ir. J. M. F. Romein, civiel in genieur, thans algemeen secretaris van het Eerste Ned Wegencongres, is mot ingang van 15 October e.k. benoemd- tot ingenieur bij het secretariaat-generaal van don Vol kenbond, afdeeling „Communications et Transit". Do heer D. Manassen, oud-gemeente raadslid van Amsterdam, die in Januari van dit jaar als Nederlandsch consul naar Zuid-Rusland vertrok en te Baku de bolsje wistische revolutie m edema akte,' is na een moeilijke reis door Perzië cn Mesopotamië over Bombay en Marseille in ons land te ruggekeerd. Hij toefde gisteren op het de partement van Buitenlandsche Zaken, mede ter overhandiging van zijn rapport aan den -minister. Naar wij vernemen, is gebleken, dat van art. 35 der Invaliditeitswet in sommige gevallen een hoogst onsociale werking uit gaat-. Volgens dezo bepaling n.l zullen ver schillende arbeiders, die naast hun hoofd beroep ook een bijbetrekking in dienst der gemeente uitoefenen, welke hun in de toe komst recht geeft op pensioen, zij het ook om niet noemenswaardig, niet ver-zokerings- plichtig moet- worden verklaard. Do mi nister van Arbeid overweegt oen wetswijzi ging om dit bezwaar te ondervangen. Majoor-titularis Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, is bevorderd tot luitenant-kodónel-titulair. („N. R. C.") Het bestuur der Amsterdamscho afdee ling van den Ned. R.-K. Volksbond heeft een adres gezonden aan den Minister van Birmenlandsche Zaken, waarin wordt ge wezen op de nieuwe en ongemotiveerde duurte van verschillende landbouw- en zui velproducten, waardoor in den naderenden winter voor den werkmansstand en den kleinen middenstand, ondanks do veelal in cijfers verkregen lotsverbetering, een nood toestand dreigt te ontstaan. Het bestuur doet daarom op don Minister een dringend beroep, om het daarheen to willen leiden, dat prijsrcgelende en zoo noodig prijsdrukkendo maatregelen in groote algemeenheid cn met grooton spoed door de Rcgeering zullen worden genomen. In 't bijzonder dringt het bestuur cr op aan de maatregelea, in dezen geest door de per manente commissie uit do Christelijke or ganisaties voorgesteld, zoo spoedig moge lijk tot verwezenlijking te willen brengen. „En wijl speciaal de voorgenomen ver hooging der broodprijzen ons eeii ramp voor dc lagere klassen toeschijnt", zoo eindigt 't adres „nemen wij ton slotte de vrijheid U te verzoeken, aan deze-materie nog eens in 't bijzonder aandacht te schenken. Wellicht zou b.v. door tijdigen invoer van Ameri- kaansche bloem deve veriuioging kunnen worden voorkomen, waardoor reeds veel goeds zou zijn bereikt." Het hoofdb;=tuur van dj Nedotland- sche Vereeniging tot Bescherming van Duren looft een verguld zilveren, een rii- vei-»:! en een bronzen medaille ir.ai riipic- rr.a (zijnde resp. 1ste, 2do en 3dprijs) uil, voor het verkrijgen van werktoekeningen en prijsopgave van een Veet •auspa.-twa- gen voor het vervoeren van alle soorten slachtvee, gedreven door motorische kracht Laadvermogen van minstens 3000 K.G., snelheid 15 tot 20 K.M. per uur. Maxi mum-hoogte bodem van den grond 60 c.ÏÏ. De constructie mag zoo zijn, dat, wordt de wagen niet voor het vervoer van vee gebezigd, deze ook voor andere doelein den kan worden gebruikt. Het Hoofdbestuur behoudt zich het recht voor, alle bekroonde gegevens te publi- ceeren. Niet bekroonde ontwerpen zullen des- verlangd worden teruggezonden. - De ontwerpen (met de eventueel bij te voegen afbeeldingen) mogen in de Neder landsche, Fransche, Duitsclic of Engel- sche taal worden toegelicht en moetea. voorzien zijn van een motto, 't welk oik moet voorkomen op een verzegeld cmslag, waarin de naam van den inzender, Zij" moeten vóór 15 October 19-20 bij den Secre taris van het Hoofdbestuur van do Neder landsche Vereeniging tot Bescherming- van Dieren, Prinses Mariestraat 10, s-Gravcv.- fcsgo, tel. 6155, zijn Inged'iu. De Jury Is samengest°id uit do heeren! J. A. van den Akker, keurmeester te Heer len; jhr. W. E. Engelen te Hilversum* Secretaris van het Hoofdbestuur der Ne derlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, Secretaris van de Comtnissie voor Vee-transport uit dat Bestuur; W, van den Heuvel tc Bilthoven, Voorzitter dier CommissieK. Hoefnagel, Directeur, van het Abattoir te Utrecht dr. H. 't Hoen te Jtrecht, Adviseur van den Ne derlandschen Bond van Veehandelaren. Het Zendingsgenootschap der Broeder*? gemeente heeft onder letters M H F eeh gift van f1000 ontvangen. De minister van Oorlog heeft bepaald,- dat voor allen arbeid, verricht door da burgerwerklieden op 2 Aug. j.I. (verjaar dag van Koningin Emma) 50 pCt. van het normale loon als extra-vergoeding moet worden toegekend. GEMENGD NIEUWS. De vereen ig ing vangroot- werkgevers in het winkel-magazijnbedrijf heeft den Algemeenen bond van handels- en kantoorbedienden, Ier beëindiging van de staking in den Franschen bazar, te Am sterdam voorgesteld een commissie van ar bitrage aan te wijzen, beslaande uit ze ven leden (drie werkgevers en drie werk nemers), die de rechtmatigheid van het aan een lid van den bond gegeven ont slag als geëmployeerde van den_ bazar zal onderzoeken. Deze zes arbiters wijzen een voorzitter aan. Als zij het over de keuze van een voorzitter niet eens kunnen wor den, dan zal aan den burgemeester, van Amsterdam gevraagd worden, een voor zitter aan te wijzen. Als de bond dit voorstel aanneemt, 'moet in afwachting van de beslissing van de commissie, de staking terstond worden opgeheven. DeindertijddoorB. en W. van Amsterdam ingestelde commissie van on derzoek naar het aanbrengen van zitplaat sen voor wagenbestuurders bij de gemeen tetram, heeft haar rapport bij B. en W. Ingediend. Is dc „Tel welingelicht, dan wordt in dit rapport met klem de wen- schelijkheid van zitplaatsen voor wagenbe stuurders betoogd. In den avond van 7 Augustus zijn twee broers, dc bootwerker M. L. en de smid S. L., beiden wonende Breede Hillcdijk te Rotter dam, met een roeibootje naar het Spuikanaal gevaren om daar te visschon. Soderl had men niets meer van hen vernomen. Gisteren echter is bij Oudokerk a. d. IJael het lijk van M. I». gevonden. Gisternacht is ingebroken in de suikerwerkfabriek Sallan van de firma Cóhon aan het Pothoofd lo Deventer, Do daders heb- bon de brandkast goforcoord en gedeeltelijk ver nield. Er tvas slechts een klein bodrag aan geld aanwezig,, dat meegenomen is. Voorts zijn nog ontvreemd een. schrijfmachine en eenige and©T9 voorwerpen. Gisteren ls te Ermelo de mo- torrijder H. M. in botsing met een wiel rijder gekomen, met het gevolg, dat hi] le ge een boom opreed. Met ernstige hoofd wonden werd hij in bewusteloozen toestand naar zijn woning vervoerd. Het klompenbedrijf, dat een moeilijke tijd doorleefüe, begint zich in den Gelderschen Achterhoek te herstellen. De oude voorraden blijken opgeruimd en de concurrentie met de Belgische nijver heid is minder merkbaar. Er worden weeg werkkrachten gevraagd. Gisteren hebben de Duitsehe commiezen andermaal 37 paarden in be slag genomen, die uit Nederland naar Pruisen waren gesmokkeld. Deze week bedroeg dit getal reeds 61. Valsche invoervergunningen. 1 Naar de „Tel." verneemt, is op 22-Juli het schip; „Karlsruho IX" met 7S5 vaten spiritus uit Rot terdam, met bestemming voor iemand te Keulen te Keulen aangekomen. De ontvanger vertoonde de invoervergunning voor do partij en verzocht, deze te doen uitklaren. Een controleur van den Rijkscommissaris voor het toezicht op den rn- en uitvoer kroeg argwaan ten opzichte van de geldigheid der invoervergunning en wist de tol beambten te bewegen, do mlklaring uit te stellen Hij wenddo zieli betreffende dezo gelegenheid telgrafisoli tot den commissaris, belast met het toezicht op den in- en uitvoer te Berlijn, alwaar na een onderzoek bleek, dat de invoervergun ning valsch was. Ten govolgo hiervan heeft do staat de partij verbeurd verklaard. Zij verte genwoordigt een waarde van ougoveor 25 mil lioen mark. Een juwelier to Tilburg werd de zer dagen opgebold met verzoek om aan het adres van Gez. W. aan dc Gas^traat eenige gladde ringen op zicht te willen zenden. Bedoelde winkelier zond zijn winkeljuffrouw; met een collectie van 39 gouden ringen, ter waarde van ongeveer f 000, uaar bedeeld adres, De winkeljuffrouw werd ontvangen door den oplichter, dóe aldaar kamers had .gehuurd. Hij verzocht haar do ringen even tc willen achter laten en deze later tc koinen terughalen. De -winkeljuffrouw echter weigerde dit, met do boodschap, dat haar patroon dit niet wilde- De oplichter verzocht haar toen even te willen wachten: hij zou den juwelier aan dc-n naastbij gelegen politiepost Besterd opbellen en hem persoonlijk, verzookon de ringen even achter to laten. Hij verwijderde zich werkelijk en kwam kort daarop terug mot de modedceling, dat do juwelier ziju verzoek had ingewilligd. De winkeljuffrouw vertrok. Thuis komenda bleek eohter, öat de juwelier niet was opgebeld,

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1