LEIDSCH mDAGBLAD. Bureau Noordelndsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. i'KIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per reset- Des Zaterdags 40 Ots. régel. Kleine advertentiën Woensdag 75 ots., Zaterdag f 1— bij een maximum aantal woorden van 30. Inoasso volgens post- reoht. Voocr eventueel© opzending van brieven J0 O té, port© te betalen. Bewijsnummer BOttf. Vrijdag 13 Augustus 1920. Nummer 18542- Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. gemeentelijke vischverkoop De Burgemeester vaD Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Za terdag) aan den gemeentelijkon vischwinkel uitsluitend Visohmarkt verkrijgbaar is Scbol- titeli f 0.20 per pond. N C. DE GIJ SELA AR, Burgen.. Leiden, 13 Augustus 1920. Do Burgemeester en Wethouders, van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier ge meente, in zijn vergadering van den 17en Mei 1920.. is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van 24 April 1919 (Gemeenteblad No. 13), op de heffing eener pISatselijkc directe belasting naar hel inkomen ie Leiden. ARTIKEL 1. In art. 22 va.' bovengenoemde verordening vordt „f 400.veranderd in „f 500. „f 600.—" in „f '90.—en „f50.—" in „f 100.—." Ai T. 2. Dczo verordening trooSt in werking op 1 Mei 1920, behoudens wanneer de Koninklijke goed keuring op 1 Augustus 1920 nog niet inodht eijn verkregen, in welk geval zij op 1 Mei 1921 in werking treedt. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Lei den, in zijn openbare vergadering van den 17on Mei 1920 De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRUEN. Zijnde de heffing van deze belasting good- gekeurd bij Koninklijk Besluit van den ICon Juli 1920, No. 79, waarbij tevens is aangehaald de verordening, regelende dc invordering dier belasting van den 24en April 1919. En is hiervan afkondiging, geschied, waar hol behoort, den I3en Augustus 1920. N. C. DE GIJSELAAR, Burgcm. VAN STRIJEN, Secretaris. STADSNIEUWS, Regels voor den Weg. Gezien liet toenemend aantal ongelukkon op den weg, voor een zeer groot deel oorzaak vin dend in onbekondheid met en onadhtzaamheid ten aanzien van de regelen van den weg, zul len wij onder do „Agenda van do Week" iode- ren dog dén der rogolen vermelden, en vor- toekon daarvoor bijzondere attentie. Nieuwe straten op hel Raamland. Do bestrating en rioleermg van hol voor bouwterrein bestemde Raamland en de verbin ding met den ZoetorwoudschelSingel, schuin lo- genover Musis Sacrum, nadert haar voltooiing en zal over een veertien dagen geheel gereed zijn Ook de onderhouw van de brug, die dc ver binding met don Singel bevordert is al gereed. iAan den Sïngelkant begint de straat met oen breedte van ruim vijf Meter zich langzamerhand verbreedend lot 15 M. om naar den kant van den Hooge-Rijadijk, aansluitend bij hel reeds aangelegd gedeelte straal tusschen Invaliden huis en II. B. S. te eindigen in een brcodte van 20 AL Deze hoofdstraat heeft twee uitloopcrs parallel aan den Hooge-Rijndijk in de richting der Rijndijkstraat, één in de tegenovergestelde richting en oen in de richting van Cronenstoyd, zoodat hiermede de grond gelegd is van een uitgebreid straitencomplex dat zich als oen bree- do gordel om den Zoeterwoudsche-Singel zal sluilon en hier en daar or mee zal worden verbonden. Er zullen echter naar allo waar schijnlijkheid vele jaren voorbij gaan voor het zoover is. Een goed" begin maakt oohtcr ccn goed einde mogelijk. En do gemeente heeft de zaak flink aangepakt. Aan weerszijden zijn breedo trottoirs aangebracht van zware blauwe tegels on in hot midden der straal liggon, omlijst door zware zerken banden gazons, waarin bloemen en plan ten eerlang do eentonigheid zullen breken. Aan eiken kant van do straal ligt het bouw- torroin, na ophooging voor den bouw van wo ningen gereed. De gemeente stelt ter aanmoedi ging op aannomelijke voorwaarden dezen bouw grond beschikbaar. Reeds is terrein voor den bouw van een houten villa in erfpacht afgestaan en naar men ons ^mededeelde is een aanvraag vour een tweede onderweg, terwijl do vereeni- ging „Rustig Wonen" nog altijd op een gun stige beschikking van don Raad hoopt, teneinde er een aanvang te maken met den bouw van een 60-tal flinke middenstandswoningeu of hoe renhuizen. Wio dus een goed plaatsje weuschl talme •niet te lang. Hoe dichter bij don Hooge-Rijn dijk, hoo beter. De Doopsgezinde Gemeente. Aan „do Zondagsbodé" weekblad voor de Doopsgezinde gemeenten m Nederland, schrijft men uit Lemen Door eenige gemeenteleden was de wensch geuit, dat or verandering zou worden ge bracht in dé wijze van bestuur der ge meente. Nadat de kerke raad over deze zaak en enkele andere voorgestelde wijzigingen bad beraadslaagd, werden zijn overwegin gen in een rapport ter kennis van de ge meente gebracht. Uiteengezet werd, waar om de sedert da 17de eeuw hier gobruiko- lijko aanvulling van vacaturen in den ker- keraad door den kerkeraad zelf, die in 15B2 door de gemeenteleden uitdrukkelijk is gesanctioneerd, ook later gehandhaafd bleef, en hoe de benoeming van diakenen ad vitam indertijd werd ingevoerd, omdat het aantal der tot diakenen verkiesbare personen zeer beperkt bleek te zijn. Het rapport gaf verdor een overzicht van do voor- en <3o nadeelen (in verband met den plaatselijken toestand) vaa -deze en andere wijzen van benoeming ivji bet bcheerend college der gemeente, terwijl bovendien aan de voorstanders van verkiezing door de ge_ meenteleden gelegenheid was gegeven c)e wenschelijkheid daarvan nader te argumen- teeron. Na deze voorlichting van de gemeente werd op 15 April 1920 een broeder- en zus- tervertoeving gehouden ter bespreking der voorstellen. Het bleek toon, dat van de ledon, voor zoover zij mondeling of schrif telijk hun meening kenbaar maakten, slechts een derdedeel rechtstreekscho verkiezing van den kerkeraad door de gemeenteleden verlangde, terwijl meer dan de helft zich, voor den bestaaiiden toestand verklaarde on de benoeming aan den kerkeraad wilde laten. De kerkeraad heeft toen, na overleg en m.ot instemming yan den grooton kerke raad, besloten, ten einde toch ecnigormato aan de wenschan van de minderheid te ge- moet te komen, periodieke aftreding van don kerkeraad in te voeren en de bonoeming der nieuwe leden voortaan te doen geschie den door den grooten kerkeraad uit een dubbeltal van den dienenden kerkerand, terwijl de leden van den grooten kerkeraad het recht krijgen desgewenscht die voor dracht aan te vullen. Meteen is de kerkeraad van 6 tot 8 leden uitgebreid en zijn na onlangs op do nieuwe wijze door den grooten kerkeraad tot diake nen gekozen de brs. D. A. Doyer en J. Jonker. Bovendien wordt er eenige wijziging ge bracht in do wijze van verkiezing van den grooten kerkeraad Deze zal bestaan uit den predikant, de 8 diakenen on 8 door do gemeente gekozen leden (4 broeders en 4 zusters), waarvan, er elk jaar 2 aftreden en niet terstond herkiesbaar zijn. Door 10 ge meenteleden kunnen candidaten voor den grooten kerkeraad gesteld worden, die, ook wanneer de kerkeraad zo niet op zijn voor dracht mocht plaatsen, toch verkiesbaar zullen zijn in do broeder- en zustervertoe- ving, die de benoeming doet. Een voorstel om in onze gemeente een „rekendag" in tc stellen vond bij den groo ten kerkeraad geer bijval, maar aan de ge meenteleden die daarin belangstellen zal gelegenheid- gegeven wordon kennis te ne men van het jaarlijksche verslag omtrent de financiën Omtrent de vraag of bij een leeraarsvaca- turo de gro.ote kerkerand, gelijk lot dus verre, beroepingscommissie zal blijven, of alleen een drietal zal opmaken waaruit do gemeente kiest, zal later worden beslist. Het traktement van onzon predikant be draagt f3000, waarbij sedert enkele jaren f 200 toeslag kwam deze toelage, ia in 1919 verhoogd tot f 500, terwijl onlangs een lid onzer gemeente zich bereid heeft verklaard, levenslang, jaarlijks een zeor belangrijke gift te schenken ter verhooging van het in komen van den predikant en tot vorming van een traktementsfonds, in de hoop dat ook door andere leden dit- fonds zal worden vergroot, opdat hot traktement later blij vend kan worden verbeterd. Pilgrim Fathers-hcrdcnking. Bij voldoende "deelname zullen dc loden van bet Pilgrim Fathers-oongres, welke tevens wen- schen deel te nomen aan de herdenking in En geland, op 2 September a.s. van Rotterdam naar Folkestone worden vervoerd per extra ge legenheid, nL mot 't nieuwe stoomschip „Prin ses Juliana" van de Maatschappij Zeeiand te Vlissïngen. De vermoedelijke passageprijs zal f 40 per persoon bedragen Aanvragen om accom modatio op genoemd stoomschip moeten vóór 25 Augustus e.k. bij de American Express Com pany le Rotterdam (Zuidblaak 26) zijn inge komen. De herdenking belooft een succes le worden en het aantal loden groeit sleeds aan. In ver band hiermede verdient liet aanbeveling van tc voren plaatsen tc doon reserveeren in hotels cn restaurants, daar Leiden con ongewoon aan tal bezoekers zal hebben te herbergen gedu rende de festiviteiton De American Express Company heeft op zich genomen allo hiermede in verband staande werkzaamheden te regelen en deelnemers worden uilgenoodigd hun aan vragen om hotels, maaltijden, enz., zoo moge lijk vóór 25 Augustus aan genoemde Maat schappij tc richten Gelegenheid tot het reser- voeren van kamers in hotels cn maaltijden be staat evenwel ook tijdens het congres aan het bureau der American Express Company, Stads gehoorzaal alhier. De herdenking zal wordeu besloten met een groot diner in dc Diergaarde te Rolerdain, op Donderdag 2 Sep! De Nodcrl. gozanl le Was hington, oud-minister Gromor, zal als tafelpre sident fungecren. Na afloop direct vertrek per „Prinses Juliana", gelijk boven vermeld. Met ingang van I Oei. is benoemd tot tijdelijk adjunct-accountant bij den dienst der directe belastingen alhier de hoer G. J. H. Elfrink, le Utrecht. Geslaagd is voor hel examen, inge steld door hel College van Nederl. Dans- onderwijzers de heer Planlfeber, alhier. Te Don Haag is geslaagd voor hel hoofdacte-examcn de heer J. C. B. Hiiner, alhier. Onze stadgenoote raej. Rie van Leeu- wèn is le Rotterdam geslaagd voor tee kenen M. O. De heer A. Teljeur Jr., directeur van de alhier govestigde Gemengde Zangver- eeniging „Zang zij onze Leus", heeft met zijn koor de Christelijke Gemengde Zang- vereeniging „Zanglust"', van Leidschen- dam, op het Groot Nationaal Mzuiek- en Zangconcours te Monster, gehouden uen lien en 12en Aug. j.l. den eersten prijs met lof behaald, in de afdeeling uitmuntend heid met het verplichte nummer Salve Regina". Ten gevolge van de wet op de Ka mers van Koophandel behooren de vol gende gemeenten tot de Kamer van Koop handel van Rhijnljtnd: Hill egom, Noordwijkerhout, Lisse, Voor hout, Sassenheim, Noordwijk, Warmond, Rijnsburg, Oegstgeest, Katwijk, Valken burg, Leiden, Zoeterwoude, Leiderdoxp, Alkemade, Woubrugge, Koudekerk, Hi- zerswoude, Benthuizen, Alphen, Ouds hoorn, Aarlandcrveen, Ter Aar, Rijnsa- terwoude, Leimuiden, Nieuwveen, Zeven hoven, Nieuwkoop, Zwammerdam, Bode graven. Onder de advertenties zal men een oproep vinden om alle mogelijke medewer king te verleenen bij het voorbereidend werk voor een nieuw adresboek van Lei den, dab do heer E. IJdo zal uitgeven. Juist, waar zoo het gemis van een goed adresboek werd gevoeld, is men, zouden we bijkans zeggen, aan onze Leidsche ge meenschap verplicht, alles te doen, om thans het den heer IJdo mogelijk te ma ken oen geheel volledig adresboek het licht te doen zien, 't is tevens een algemeen pu bliek belang. Hopen we, dat hiernaar gehandeld zal worden Musis Sacrum" geeft dezen zomer blijken van een opgewekt loven. Bijna geregeld om do veertien dagen wordt een Donderdagavondcon cert gegeven en daarvoor is dc belangstelling steeds zeer bovredigend, vooral ook van het pu bliek dat aich iii bot Plantsoen of op don Zoe terwoudsche-Singel beweegt. Hoowel wij van do gowono concerten geen verslag geven, gevoelen wij ons verplicht een uitzondering to maken voor de uilvoering gisteravond gegeven door dc gemengdo Zangvereeniging „De Hofstad" te 's-Gravenkage, dirigent de heer G C. Wilmink mei welwillende medewerking als solisten van don heer en mevrouw J. StotijnMolenaar. Het programma bood veel afwisseling en be vatte werken van verschillende bekende compo nisten. Do onderscheidene nmmers werden door het vrij krachtig koor zuiver gezongen, zoodat ook de Singelbewoners er van konden genieten. De verdienstelijk gezongen sopraan-solo's van mevrouw Stotijn en bet duo van don heer en mevrouw Stotijn, vielen mode bijzonder in den smaak. Jammer dat bet geen tuinwoer was, dc op komst zou dan veel grootcr geweest zijn. BINNENLAND, Regeeringsbloem en -meel. De Minister van Landbouw hoeft, onder intrekking van de distributieregeling voor brood, bloem en meel, een regeling vast gesteld voor regeeringsbloem en -meel. Deze treedt 4 Sept. a s. in werking. Wjj oütleenen hieraan: De regeering stelt tot nader order regee ringsbloem en regeeriagsmeel ter beschik king van de gemeentebesturen, die dit Wenschen. De gemeentebesturen vragen de 'benoodigdc hoeveelheden aan bij het Rijks- bur. voor de Distributie van Graan en Meel in de hoeveelheden als zij noodig oordeelen. Deze aanvragen mogen ten hoogste eennml per week worden ingediend. D© gemeentebesturen stellen de bloem eii het meel ter beschikking van de bakker3 hunner gemeente. Aan een bakker mag slecht? zooveel worden verstrekt ab hij in verband met zijn debiet noodig heeft. De gemeentebesturen bepalen den omvang van dit debiet. De verstrekking voor de gemeen tebesluren geschiedt voor tijdvakken van een week. De gemeentebestursn kunnen bloem en meel voor verkoop in het klein ter be schikking van winkeliers in hun gemeente stellen, indien zij dit in verband met de plaatselijke omstandigheden noodig oordee- len. De bakkers, (lie regeeringsbloem i?n -meel betrekken, zijn verplicht dagelijks PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 8 rand. f2.50, p. week f 0.10 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.19 Franco por post K 8.90 nauwkeurig baklijsfcen bij te houden, -hoiL dende opgaaf van de verbruikte hoev^hj- denbenevens het aantal daarvan gebalckea brooden, gesplitst naar hun gewicht. De bakkers, wien regeeriagsmeel van g> fheentewege wordt geleverd, sn hun weder- verkoopers zijn verplicht ia al hun verkoop plaatsen op van den openbaren weg 3f duidelijk zichtbare wijze kenbaar te maken, dat door hen regeeringsbruinbrood wordt verkocht, met verme'ding van den prjjs. Kaascontrole. De Minister van Landbouw heeft, met intrekking van vroegere beschikkingen, op nieuw vastgesteld een drietal merken voor niet-volvctte kaas (kaas bereid uit min der of meer afgeroomde koemelk), be staande uit een met zwarten inkt op een doorzichtig plaatje kaasstof aangebrachte aanduiding van het vetgehalte in de droge stof der kaas onderscheidenlijk 40+, 30+f of 20 terwijl als randschrift in hoofdlet ters zijn geplaatst de woorden „Nederland sche Kaascontrole onder Rijkstoezicht". Voorts is o. m. bepaald, dat door de bij de onder Rijkstoezicht staande controle stations voor niet-volvette kaas aangeslo tenen voor dc door hen te- bereiden kaas geen andere dan deze van Rijkswege ver strekte merken mogen worden gebruikt, en dat allo door hon te bereiden kaas van één der vorenbedoelde merken moet wor den voorzien. Hiervan is uitgezonderd gekruide 1. .3 met een gewicht boven 15 K. G. en zachto of gemalen kaas in blik. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. Dr. Deeleman leest het rapport der com-, missie over de Schriftelijke Kerkvisitatie. Hieraan is het volgende ontleend: Het totaal van hen, die in het jongst ver loopen jaar tot lidmaat zijn aangenomen, is 24,494. Het totaal der overgangen van de Nederl Herv. Kerk naar andere kerk genootschappen is 532, en dat van andere kerkgenootschappen naar do Ned Herv. Kerk samen 443. Het totale bedrag van al le afgesloten diaconierekeningen wijst aan een som van f 7,238.018.83V£, dit is f '629.208.69% meer clan in 1913. Voor uitgaven f 6,55S.532.48, dit is f 640.318 meer dan in 1918. De totale som van alle legaten, erfstel lingen, schenkingen en giften van f 100 en daarboven in het afgcloopen jaar aan de diaconieën gemaakt of gedaan, bedraagt f 348.372.17%, dit was in 1918 f 404.537.17. Na breedvoerige discussie werd de ver dere bespreking over het rapport over de consideratie en adviezen over het voorloo- pig aangenomen reglement op de kerkvisi tatie en daarop ingediende amendementen verdaagd. Do hoer Veenman rapporteert ovor een. verzoek van de Ncderlandschc Organisten- Vereeniging om een betere bezoldiging te bedingen en de rechtspositie der organis ten to regelen. De commissie concludeert, een schrijven te richten tot genoemde ver- eeniging met do verzekering, dat do Sy node de aanbeveling in het weekblad wil plaatsen, maar overigens opmerkt, dat do bezoldiging van de organisten een zaak van dc plaatselijke administration is. De heer Bom brengt rapport uit over het verzoek van den Bond van Godsdienst onderwijzers in Nederland om een salaris regeling vast to stellen. Hel Esperanfo-Congres. Gistermiddag 2 uur werd in de Ridder zaal te Den Haag, de tweede werkzitting gehouden onder voorzitterschap van den heer Isbrüeker. Na het lezen on goedkeuren der notulen maakte de heer Page er bezwaar tegen dat alleen gesproken kon worden over punten, welke door het bestuur op de dagorde wa ren geplaatst Op die wijze kunnen de con gressisten niet die zaken bespreken waar van zij zelf een bespreking gewcnscht achten. Na eenige discussie stelde de voorzitter FEUILLETON FABRIEKSROOK. Roman naar het Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 60) „Mijn naam is niet Tracy, dat. zeg ik je," schreeuwde hij heesch. „Jij, geeft toe, stijfkoppige gek! Ik heb mijn wil vroeger niet je doorgezet- en ik zal nu pp dezelfde manier mot je te wnrk gaan." Bibbs' gelaat was even bleek a's dat van zijn vader, maar hij herinnerde zich dien opgewekt en blik van Mary, die hem, zooals hij tegen Mary had beweerd, moed bij ccn strijd zou geven, zoodat hij dien nooit zou opgeven. „Neen! U kan uw wil niet doorzetten," zei hij. En toen aan een veelbeteekendo be woging van Gurney's hoofd gehoorzamend, ging hij hagstig heen, hen worstelend ach terlatend. HOOFDSTUK XXVH: Mrs. Sheridan, in een ochtendjapon ge huld, deed den volgenden morgen bij het aanbreken van den clag onhoorbaar de deur van baars mans kamer open en gluurde in het donkere vertrek. In het „oude" huis hadden zij een kamer gedeeld, maar de ar chitect had het goedgevonden hen in het mcuwe huis Ié scheiden, en zij hadden niet geweten hoe zich daar tegen te verzetten, ofschoon beiden in de nieuwe schikking toag iets afkeurenswaardig zagen. öheridan bewoog zich niet en zij trok haar hoofd uit d'e opening der deur, toen hij sprak. „O, ik ben wakker. Kom binnen, als je dat wilt-, maar sluit, do deur." Zij ging bij het bed zitten.» „Toen ik wak ker werd, dacht ik er aan," verklaarde zij. „En hoo meer ik er over dacht, des te meer werd ik overtuigd, dat ik gelijk moest heb ben, en ik wist, dat jij jo zolf zou kwellen, als je wakker lag, dus wel, je hebt nl zooveel verdriet gehad, maar ik weet zeker, dat je met Bibbs niet zooveel zorg zult heb ben als het lijkt." „Weet dan maar, dat ik die niet zal heb ben!" bromde hij. „Bedenk eens, hoe gezeglijk hij was, toen hij weer naar dé Works moost teruggaan," ging zij voort. „Hij is een echto, goedhar tige jongen, werkelijk en ik moet eerlijk zeggen, dat hij somtijds ook geestig is. Af cn toe kan hij iets zeggen, dat zeer verstan dig klinkt. Dat is den meesten tijd natuur lijk niet het geval en dikwijls, als hij iets verkondigt-, ben ik blij, dat wc geen bezoek hebben, omdat de menschen don zouden denken, dat hij in het geheel geen verstand bezat. En toch, bedank eens, hoo hij zich weerde, toen Jim teen Jim gekwetst werd. Hij pakte alles flink aan. Natuurlijk, hij was zelf zooveel ziek geweest en zoo on wij anderen eigenlijk nooit wij waren tamelijk onervaren hoe er in zulke moeilijk heden gehandeld moest worden, maar hij zorgde overal voor en alles kwam goed te recht; jij moet dat toch toestemmen, papa. En dr. Gurnoy zegt, dat hij goed zijn ver stand heeft, en je kunt niet ontkennen, dat do doktor een man van gewicht is. Hij is wel dikwijls half in slaap, maar dat komt alleen door zijn gröote praktijk, en in som mige opzichten is hij eèn heel helder man. Ik heb er over liggen nadenken wat- hij gisteravond zei omtrent Bibbs' in-slaap-zijn en hoe veel hij zou kunnen doen als hij wak ker werd. Jij hebt hem gehoord, papa; hij zei, dat Bibbs, als hij wakker werd, twee maal een zoo goed zakenman zou wezen als Jim en Röscoe te zamen. Was het niet pre cies zoo, wat hij zei?" „Ik geloof het welzei Sheridan, zon der eenigo-belangstelling te toonen. „Gur noy is gekker dan Bibbs, maar als hij dat niet was als hetgeen hij zegt waar is wat dÉ&i?" „Luister, papa. Veronderstel nu eens, dat Bibbs hot in het hoofd kreeg te tróu wen. Jij weet toch waar hij altijd heen gaat „O! Ja!" Sheridan draaide zich in het bed om, zoodat hij met het gezicht naar den muur gekeerd kwam to liggen en er niets van hem to zien was dan zijn dik, grijzend haar. „Je moet weer-gaan slapen. Hij loopt daarheen iedere minuut, dat zij hem wil ontvangen, denk ik. Ga weer naar bed. Dat beteekent niets." 6 „Waarom beteekent het niets?" hield- zij vol. „Ik weet wel beter, het beteekent wel wat. Wacht en zie maar eens. Er is één ding in de wereld1, dat den slaporigsten jon gen man geheel wakker maakt ja, on hem doet opspringen en het komt' er voor mij niet op aan wio hij is of hoo diep hij in slaap schijnt to zijn. En dat is, wan neer hij het in het hoofd krijgt con meisjo tot zijn vrouw te maken, te trouwen, oen eigen huishouden en kinderen te hebben. Dan vermoed ik, dat hij wel om geld- zal geven! Dat! zul jo zien. Ik heb dozijnen zulke gevallen gekend en jij ook sullige, onbeduidende jongo mannen, enkel begrip pen en geredeneer, dio misschien predi kant zullen worden of zoo wat, on dan komt dit cene on haalt hot uit hen en zij worden van harte zakenmenschcn. Wel, ik heb nooit precies kunnen uitmaken, wat Bibbs eigen lijk wenscht te wordenhij schijnt niet be paald een predikant te willen zijn hij is altijd zoo ver weg, dat je het niet kunt we ten cn hij zegt nooit iets maar ik ben er zeker van, dat dit zijn gezond verstand zal dóen ontwaken. Nu, ik zog niet, dat Bibbs dat idee al in hot hoofd heeft-, want anders zou hij niot zoo onzinnig redeneeren, dat negen dollars pc-r week voldoende voor .hem zijn om van te loven. Het komt papa en hij zal toespringen om te grijpen, wat jij hem maar wilt' geven. Dat zal hijEn ik kan je ook nog wel dit zeggenhij zal al het sa laris en al de nandeelen bcgecren, die hij kan machtig worden, en hij zal cr naar stre ven steeds meer te krijgen. Dat meisje is er geheel naar om een jong echtgenoot er op uit tc doon zijn haar van alles te geyen. Zij is lief en ziet er goed uit, alles staat haar goed en ik heb idee, dat zij ook op mooie kleeren gesteld zal zijn. En zij zal, denk ik, tegenwoordig wel niot te veel krij gen, zoodat de verandering haar welkom zal wozon. Ik zag haar onlangs met opge stroopte mouwen voor hat keukenraam staan en Jackson vertelde mij gisteren, dat hun keukenmeid twee weken geleden is ver trokken on zij geei moeite gedaan hebben een andere te huren. Hij zegt, dat zij en haar moedor al een tijdlang het huiswerk doen, "Jen nu moeten zij ook koken. Bibbs weet dat natuurlijk niet. of zij moet het hem verteld hebben, en dat zal zij wel niet hebben gedaanzij lijkt mij wat stijf on Bibbs is to veel ir. de wolken om zoo iets op te merken. Zij hebbon hem nooit ton eten gevraagd, maar hy. zal dat evenmin hebben opgemerkt hij is daar te onerg- denkend voor." Nu dacht ik zoo weet je, ik geloof, dat wij ternauwernood den naam van dat meisje aan tafel hebben genoemd sinds Jim er niet meer is, maar hot- lijkt mij toe, dat misschien Sheridan sloeg zijn beide armen uit» waarbij een geluid, half als van een gebrom half van een geeuw, maakte. „Jo bent op den verkeerden wegl Ga toch weer naar bed, mama!" „Waarom?" vroeg zij korzelig. „Waarom ben ik op den verkeerden weg?" „Omdat je dat bont. Er is niots van aan." „Ik wed," zoi zo opstaande „Ik wed, dat hij vanmorgen weer met haar naar do kerk gaat. Waarom wil je wedden?" „Ga weer naar bed," beval hij. „Ik weet, wat ik zeg; er is niets van aan, zeg ik je." Zij schudde verslagen haar hoofd. Jij denkt, omdat omdat Jim zooveel met haar liep, het ongepast zou lijken?" „NgenDaarmeo heeft het niets uit te staan." „Dan weet je er iets van af, dat je mij niet Uebt verteld?" „Ja, brorndo hij. „Maar ga nu heen; mo gelijk kan ik dan nog wat slapen. Ik heb tot dusver nog geen oog dichtgedaan." „Wel zij ging naar do deur met een neerslachtig gezicht-, „Ik dacht, hot kon zijn maar Zij zuchtte als inleiding. „O papa, ik moet je nog iets andero ver tellen. Ik sprak gisteravond juist met Ros- coe door de telefoon, toen dit telegram kwam, zoodat ik vergat hot je te zeggen, maar nu dan. Sibyl wil hier vanmiddag komen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1