LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DER ADVEBTENTI EN on ets. per regel. Dö3 Zaterdags 40 Cta. Lj régel. Kleine advertentiën Woensdag 75 Ots., Zaterdag f 1— bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens posx- reclit. Voor evontueele opzending van brieven jO Cts, porto to betalen. Bewijsnummer 5 Cts, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Reaaciie 1507. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden p. 3 rand. f2.50, p. weck" O.ltf Builen Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per Week 0.19 Franco per post 2.90 Donderdag 12 Augustus 1920. Nummer 18541. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. GEMEENTELIJKE VISCHTESKOOE Do Burgemeester van Leiden brengt ier kennis van de ingezetenen, dat morgen, Vru dag aan do Gemeentelijke Tischmnkels, Viscbmurkt en Stadshulpwerf, verkrggbaar is Kabeljauw a I 0.24, Schelviseh a I 0.20, Grootere Scbelvisch a f 0,24 en 1 0 en Schol a f 0.22 per pond. N C. DE GIJSELA AR, Burgen-. Leiden, 12 AugustuB. •De Burgemeester en Wethouders van Leiden Idoen te weten, flat door den Baad dier ge meente, in zijn vergadering van den 17en Mei 1920, is vastgesteld de .volgende verordoning: VERORDENING, regelende de heffing van een belasting onder een naam van „Liggeld" in de gemeente Leiden. ARTIKEL 1. Van vaartuigen, liggende in de openbare ge meen towateron, wordt een belasting geheven on der den naam van „Liggeld", in de gevallen, in do volgende artikelen vermeld. Onder vaartuigen zijn niet begrepen hout vlotten. ABT. 2. Van vaartuigen, welke gebruikt worden voor den verkoop van waren en verder van alle ge heel of gedeeltelijk tot woning gebezigde of be stemde vaartuigen, die langer dan veertien da gen onafgebroken binnen de gemeente verblij ven, wordt voor elk etmaal of gedeelte daar in geheven: bij een laadvermogen van minder dan 3 ton f 0-20 van 3 tot 10 ton 0.30 van 10 tot 30 ton 0.40 van 30 tot 50 ton 0.50 yan 50 tot 150 ton u 0.60 yan 150 ton cn daarboven1-00 Ter keuze van den belastingschuldige kan de betabng ook per week plaats hebben, in welk geval de belasting bedraagt: bij een laadvermogen van minder dan 3 ton f 0.80 van 3 lot 10 ton 1.20 yan 10 tot 30 ton L, 1.60 Tan 30 tot 50 ton 2.00 van50 tot 150 ton 2.40 van 150 ton en daarboven 4.00 Bij betaling per week wordt de week gere kend van Maandag tot en mot den daarop vol genden Zondag. ART. 3. In afwijking van het bepaalde bij hel ..vorige artikel wordt van vaartuigen geladen met brandstoffen, aan de markt gelegen, voor elke drie dagen of gedeelte daarvan geheven f 1. terwijl van vaartuigen, geladen met goederen, welke in het veiliDgslokaal op de Bloemmaikt worden geveild, geen belasting wordt geheven. ART. 4. Van vaarluigon, waaraan door Burgemeester en Wethouders een vaste ligplaats is toege staan, wordt per jaar of gedeelte daarvan ge heven: bij een laadvermogen van minder dan 3 ton f 2. van 3 tot 6 ton 4. van 6 tot. 10 ton 5. van 10 tot 20 ton 6.— .van 20 tot 30 ton 7, van 30 tot 40 ton 8. van 40 tot 50 ton 10. van 50 ton en daarboven 12. Het jaar loopt Van 1 Januari tot ultimo De cember. ART. 5. Het laadvermogen wordt, bepaald overeen komstig den van kracht zijnden Rijksmeetbrief of daarmede krachtens wettelijke bepalingen ge lijkgestelde documenten, een en ander met in achtneming van denzelfden voet van herleiding, als krachtens wettelijke bepalingen door bot Rijk is voorgeschreven. Bij gemis van oen 'meetbrief kan hot op de ijkplaat aangeduide laadvermogen tot grondslag Voor. do heffing dienen. Bij gebreke yan een en ander of bij weigering om den meetbrief te vortoonen, wordt hel laad vermogen van hot vaartuig door den ambtenaar met du invordering der belasting belast, geschat cn is do belasting naar die s.obalting verschul digd. Wanneer de belasting naar sohatling is ge heven en binnen twoo maanden na de betaling een Rijksmeetbrief wordt aangeboden, wordt, tenzij de schatting het gevolg was van weige ring om het stuk to vortoonen. het te veel be rekende teruggegeven. 'ART. 3. i Bij besloten water is de belasting gehoven (krachtens artikel 3 dezer verordening,na twee achtereenvolgende betalingen niet verder ver schuldigd. ART. 7, Do belasting is verschuldigd door den schip per of eigenaar van het vaartuig. ART. 8. 1 1 1920ZO VGr0rdenins trcedt 111 werking op 1 Juli nLfat SotV'°rVaIt dc Tcrordening van 10 October 1912, (-Gemeenteblad No. 28), regelende de heffing van een belasting onder don naam ji an „Liggeldm de gomeento Leiden -.Vastgesteld door den Gemeenteraad van Lei- don, in zijn openbare, vergadering van den 17on Mei 1920. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde de heffing van deze belasting goedge keurd bij Koninklijk Besluit van den 16on Juli 1920, No. 79, waarbij tevens is aangehaald, de verordening, rogelonde dc invordering dier be lasting van den 17dcn Mei 1920. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, don 12en Augustus 1920. N. G. DE GIJSELAAR, Burgcm. VAN STRIJEN, Secretaris. Dg Burgemeester en Wethouders van La der doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 17den Mei 1920, is vastgesteld de volgende ver ordening: VERORDENING regelende de invordering van de belasting onder den naam van „Liggeld" in de gemeente Leiden. ARTIKEL 1. De invordering van deze belasting ge schiedt door den Directeur en den Adjunct- Directeur van den Havendienst en de verder daartoe door Burgemeester en Wethouders aangewezen ambtenaren. ART. 2. 'li. De betaling geschiedt: a. in fle gevallen, bedoeld in de arti kelen 2 en 3 der hefflngsverordsning, op de eerste aanvrage van de met de invordering belaste- ambtenaren; t>. in de gevallen, bedoeld in artikel 4 der heffingsverordening, voor den I 31sten Januari van het dienstbaar. Voor vaste ligplaatsen, db in den loop van het dienstjaar worden toe- gestaan, geschiedt de betaling binnen één maand na het Verkrijgen der ver- 1 gunning. ART. 3. De met de invordering belaste ambtenaren geven van elke beta'ing een kwitantie af. Do schipper of eig snaar van het vaartuig, of 'die hem vervangt, is gedurende zijn verblijf in de gemeente verp'icht het be wijs, dat de belasting is voldaan, op de eerste, vordering van dè in artikel 1 ge noemde ambtenaren te vertoonen, bjj ge breke waarvan hij het liggeld alsnog ver schuldigd is. ART. 4. Overtreding of ontduiking van de bepa lingen dezer verordening of van die op. de heffing, poging' daartoe of medeplich- lieia daaraan, wordt gestraft overeenkom-, stig de bepalingen van de artikelen 271 en volgende der Gemeentewet- ART. 5. De in artikel 1 genoemde ambtenaren houden registers, waarin zij cLe ontvangen liggelden behoorlijk opteekenen. Die gelden wordendoor hen aan den Directeur van den Havendienst verantwoord én door dezen, indien zij geheven zjfa krach tens de artikelen 2 en 3 agr heffingsver- ordening, wekelijks, en indien z'i ge he veto zijn krachtens arlikel 4 der heffingsveror dening, maandelijks, of zooveel vroeger als Burgemeester en Wethouders noodig oor- deelen, bij den Gemeente-Ontvangsr ge stort. ART. G. De Directeur en de Adjunct-Directeur van' den Havendienst en de Havenrechercfteurs zijn belast met het toezicht op de ia de op in bare wateren in de gemeente liggende vaar tuigen, alsmede met het opsporen van de overtredingen dezer verordening. ART. 7. Deze verordening treedt in werking op,I Juli 1920. Gp dat tjjdstip vervalt de verordening van 21 Juli 1905 (Gemeenteblad No. 22), regelende 'de invordering van de belasting onder den naam van liggeld in de gemeente Leiden, gewijzigd bij verordening van 5 Augustus 1915 (Gemeenteblad No. 15). Vastgesteld door den Gemeenteraad van' Leiden in zijn openbare vergadSring vaü den 17den Mei 1920. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. Do Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aangehaald bij Koninklijk Besluit van den 16den Juli 1920 Nc. 79. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12den Augustus 1920. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, N. Cl. DE GIJSELAAR, Burgcm. VAN STRIJEN, Secretaris. STADSNIEUWS, naar aanleiding der ministerieele circulaire in zake de kubieke inhoudsmaat der veréeni- g'ingswoningen een actie op touw te zetten, door zich te wenden tot den Minister, B. en W., de gemeente Leiden en de pers. Inzake de huidige uitsluiting werd be sloten de bouwvereenigingen te adviseeren in geen enkel bestek meer de bepaling op -te nemen, dat uitsluiting termijnsverlenging geeft, waarbij de vereenigingen de cautie zullen dragen en hun respectievelijke wer ken in eigen beheer uit te voeren. Mede in dit verband werd besloten zich tot den Raad te wenden, dat deze de wenschelijkh ?id uit spreekt van oprichting van een gemeente lijke steenfabriek enz., wolk besluit ook dezer dagen door den Raad van Hengelo genomen werd. Waar de Minister in zijn nieuw wetsont werp de wenschelijkheid bespreekt van op richting van gemeentelijke woningbeurzen zal ook ten deze door de Federatie aan den Raad mettertijd het verzoek gedaan worden tot oprichting daarvan over te gaan. Tc Nijmegen is geslaagd voor het examen hoofdacte de heer H. A. Krooders, alhier. Bij hot 4e reg. Infanterie is benoemd tot 2e luitenant de cadet J. Schott. Maandag 16 Augustus zal het 60 jaar geleden zijn, dat de heer C. van Hoorn in dienst trad bij de Firma J. L. Creijghton, Aalmarkt. - Heden bestaat de Zita-Verecniging in het Noordeinde, alhier 12V® jaar. Natuurlijk gaat dit feit in R.-K. kring niet- onopgemerkt voor bij, want veel goeds heeft de Zita-Verconiging in haar bestaan reeds lot stand gebracht zoowel op hot gebied van bescherming van meisjes als ontwikkeling daarvan, 't zij voor de huishou ding, 't zij voor de maatschappij in oenig vrou welijk beroep. Ook andersdenkenden zijn or niet geweerd, zoodait ook dezulken hebben goprofi- loerd van dc opleiding der Vereeniging. Hedenmorgen had een Heilige Communie plaats, terwijl vanmiddag gelegenheid bestond om bestuur en directeur geluk te wenschen waar van een druk gebruik werd gemaakt. Wel een bewijs hoezeer de Vereeniging in R.-K. kring en ook daarbuiten wordt gewaardeerd. Hedenavond heeft in de Stadsgehoorzaal een feestviering plaats. Gisteravond ongeveer acht uur had op den Haagweg bij de molens van den heer Noordman een ongeluk plaats. Door heb schrikken van het paard reed een wagen met inzittenden in de sloot. De heer B. v. d. E. geraakte onder het rijtuig, doch werd spoedig er onder vandaan gehaald. Vel; nieuwsgierigen waren op do been. Het i]- tuig was eigendom, van den heer v. M. Men haalde de wagen met. vereende krachten uit do sloot. Gisteren is aan Wernink's fabrieken een schilder" naar beneden gevallen. Hij klaagdo over pijn aan been en pols en is naar zijn woning vervoerd. Gistermiddag had iemand het onge luk te vallen in een schuit, liggende voor de meelfabriek van den heer Bote, om ge laden te worden, met het gevolg, dat zijn been uit de kom schoot. Hij is naar het" Acad. Ziekenhuis overgebracht. BINNENLAND, Heden kwamen de besturen' van de Federatie van Woningbouwvereenigingchan van -de Coöperatieve Technische Bouw- en' Inkoopvereenig'mg in gecombineerde verga dering' bijeen. Het bestuur van de C. T. I. V. koos uit haar midden als voorzitter P. de Wolf, als penningmeester J. -G. Valkenburg, en a:s secretaris G. J. Groenouwe, Sieboldtstraat Getracht zal worden in bezit te komen van verschillende monsterkamers, waar do leden hun keuz9 zouden lcünhen dosfa. Door de Federatie zullen de nog niet 'bij lts ar aangesloten bouwvereenigingen op merkzaam gemaakt worden op de' groote voordeelen van aansluiting van de bouw vereniging als van de individuele leden hij de O. T. I. V. Tevens besloot 't bestuur. dar Federatie Een nieuw ontwerp Weeldebelasting Een nieuw wetsontwerp tot heffing van een weeldebelasting is vanwege het ministe rie van Financiën ter kennisneming rondge zonden aan de Kamers van Koophandel, Kamers van Arbeid, enz. Onder den naam van Weeldebelasting zal aldus het ontwerp worden geheven een belasting van de goederen genoemd in een bijbohoorende tabel, bij levering hier te lando aan een kooper, door hen die de goe deren hier te lande vervaardigen, bereiden bewerken, telen of verbouwenbij invoer van zulke goederen wordt die belasting vervangen door het te heffen invoerrecht. Met levering aan een kooper wordt leve ring ingevolge iedere andere overeenkomst onder bezwarenden titel dan die van koop en verkoop gelijk gesteld. .Met uitbreiding in zoover van het eerste lid van dit artikel wordt van schilderijen, pastels, teekoningen, etsen, kunstvoorwer pen on oudheden, bij elke levering hier te lande aan een kooper de belasting geheven onverschillig, waar die goederen zijn ver vaardigd. De bepaling geldt mede ten aan zien van beelden, waarvan niet ten genoege van do administratie der accijnzen kan worden aangetoond, dat daarvan meer exemplaren bestaan, met dien verstande, dat bij levering door een ander dan den vervaardiger, de bélasting slechts wordt ge heven ten bedrage van tweo ten honderd van den verkoopprijs. Do belasting wordt verder geheven van den geheelen omzet van wijn-, drank- en koffiehuizen, eethuizen, hotels en pensions, welke in verband met de door hen bereken de prijzen, het gehalte van him bezoekers en den aard on de stoffeering van hun in richting door oen aan te wijzen commissie -telkens voor een tijdvak van 36 maanden 'worden aangewezen als inrichtingen van weelde. Onder omzet wordt ten deze mede verstaan hetgeen den bezoekers of logeer gasten in rekening wordt gebracht wegens nachtverblijf, huur van vertrekken, licht, bediening of uit welken hoofde ook. Geen weeldebelasting is verschuldigd: a. wegens de levering van eigen werken op het gebied der schilderkunst, teeken kunst, beeldhouwwerk en plastiek, door Nederlancïsohe kunstenaars, die hier te lan de wonen b. wegens de levering van' goederen, die bestemd zijn om in een verzameling te wor den opgenomen, aan musea en dergelijke voor het publiek toegankelijke inrichtingen welke eigendom zijn van een publiek-rechte- lijk lichaam, ten stichting of oen vereeni ging, die rechtspersoonlijkheid bezit; c. wegens goederen bestemd voor den kerkedienst. Volgens de bijbehoorendo tabel zal wor den geheven een belasting van 2 pCt. van oudheden, kunstvoorwerpen, schilderijen in wator- en olieverf, pastels, tcekeningen, et sen van 10 pCt. vanbadgeysers, warm- watergeysers, badkuipen, beddespreien, brandkasten, safeloketten, kluisdeuren, cy- linderhoeden, panamahoeden, damestas- schen, dons, eetwaren in luchtdichte verpak king, fija lederwerk uitgezonderd schoen werk en van' riem voorzien lederen geld- tasschengoudleder, gekleurde of versierde lampenkappen of lampenballans (uitgezon derd van die van papier, .grasperkscheer ders handschoenen, ingevoerd fruit, versch of gedroogd, met uitzondering van sinaas appelen en bananen, gashaarden, haard stellen, kristallen en half kristallen goede ren, al of niet geslepen, lichtkronen met meer dan tweo branders of lichtpunten, lin nen tafel- en beddegoed, mandwerk, rieten meubelen, voor zoover geschilderd of in meer dan ócn klem- bewerkt, meubelen die gebeeldhouwd zijn. die van snijwerk zijn voorzien of die zijn geschilderd en gelakt, spiegelkasten, meubelgordijnen en vitrage's olijfolie, onder- en bovenkleodoren, gedeel telijk bestaand uit fluweel, zijde of kunst zijde of waarop bont of vederen zijn aan- gobrachb, parasols, zijden, kunstzijden en halfzijden parapluies, wandelstokken, rij- zwcepen, reisnecessaires, reisdekens, rijtui gen met hun onderdeden en toebehooren, rijwielen niet ingericht voor goederenver voer met hun onderdeden en toebehooren, luchtbanden daaronder begrepen, schoenen laarzen en pantoffels, wanneer de schacht uit nog andere stoffen dan ongelakt .leder, rubber of linnen is vervaardigd, specerijen, spiegelglas, spiegels, glas in lood, stoffen van zijde, kunstzijde on halfzijdefluweel en trijp en daaruit of daarmede vervaar digde goederen stofzuigers en toebehooren, tafolkleeden met uitzondering van linnen en katoenen, vloerkleeden en matten, met uilzondering van uit biezen gevlochten mat ten, vrouwen- en hinderhoeden van zijde, kunstzijde, halfzijde of fluweel of voorzien van andoro versierselen dan oen éénkleu- rigo band of lint, waschtafels, ingericht voor koud- of warmwateraanvoer en afloop, wijn voor zoover niet aan accijns onderworpen. Van 20 pCt. van albums, arresleden, beel den, beeldhouw- en snijwerk cn daarmede versierdo voorwerpenbenzine, biljarten, biljartballen cn queus, biljartlaken, onder- deelen van biljarten; bloemstukken, bou- quettea, bloemenmanden, bloemvazen, be halve die bestaande uit ongekleurd en onge- slepon glas; boa's, boek- en plaatwerken, waarvan do band geheel of gedeeltelijk uit andpro bostanddeelen dan karton of linnen bestaat, of de rug uit led°r of perkament al of niet te zamen met andere stoffenbont werk, pelswerk, bereide voetenzakken, dons doozen voor berging van speelkaarten of fiches, feest- ©n carnavalartikelen, film- positieven voor gébruik in bioscopen, fijn kóper- en tinwerk. fotografietocstellen for maat 13 x 18 en kleiner, objectieven, toe stellen tot het projecteeren van lichtbeel den, galakleeding met toebehooren, ge- emailleerdo goederen (met uitzondering van ijzerwaren) indien zij teekeningen of ver sieringen vertoonengongs, haarwerken, handwapens on munitie, alsmede onderdee- len hiervan en kruithazard- cn andere spelen, met uitzondering van speelkaarten; huistelefoon met bijbehooren, jachtbenoo- digdheden en sportartikelen, klceding daar onder bogrepon kant uit de hand! bewerkt en voorworpen waarin dozo voorkomt; koek-, suiker-, taart-, pastei-, biscuits-, ban ket-, banketbakkerswerk en chocolade kransen, kunstbloemen, lijfsieraden, lijsten on portretstandaards, likeuren, punch, whiskey, livreien en toebehooren, meube len, waarvan leder, pluche, zijde, kunstzijde, of brocaat voorkomt; ingelegde meubelen, alsmede meubelen uit mass, eiken-, noten-, palisander- of mah.-houtmoffen, motor wagons, motorrijwielen, autopeds, aanhang en zijspanwagens. een en ander voor zoo ver zij niet ingericht voor goederenvervoer, alsmede hun onderdeelen en toebehooren, luchtbanden daaronder begrepen muziek instrumenten, zoo mechanische als andere, met hun- onderdeelen cn toebehooren, met uitzondering van orgels; oesters, parket vloeren; met beeldhouw- of snijwerk ver sierde wandbetirnmeringvaste tafels, bed den cn zitplaatsen daaronder begrepen ploiziervaartuigen met hun onderdeelen en toebehoorenprentbriefkaarten, schemer lampen, schuimendo wijn, slobkousen, sluiers, smoking- en rokkleoding, suist'e- pijeu, speeltafels, rooktafeltjes, sigaren- kastjes, rookstellen, stereosoopen, tooneel- kijkers, prismakijkers voor bandgebruik, binocles, face k mains, tuinmeubelen, serre meubelen, voorwerpen van goud, zilver of platina of die daarmede zijn belegd of sa mengesteld, vergulde of verzilverde voor werpen, mot uitzondering van gereedschap pen, werktuigen, munten, boren, vulpen houders, waarvan d'e punt uit edel metaal is vervaardigd en. zulke pennen zelve, als ook van snaren met zilverdraad omwonden voorworpen van agaat, barnsteen, ivoor, jaspis, koraal, marmer, parelmoer, of schildpad of die daarmede zijn samenge steld); voorwerpen enkel bestomd tot ver siering, vuurwerk, waaiers. In c9e toeliohting zegt de minister van Financiën, dat een zware druk voor handel en nijverheid door deze belasting niet ge vreesd wordt. Dc minister sohat de opbrengst van deze belasting op 24,000,000 millioon gulden 's jaars. De Koningin-Moeder is gisteravond uit Duitschland naar Nederland teruggen keerd. Naar wrj vernemen, zegt de „N. K. Ct.'\ worden er van de zijde van het depar tement van koloniën, in verband met het groote tekort aan personeel b{j de politie in Indië, dat niet aangevuld kan wordïh door Nederlanders, pogingen aangewend om in hot buitenland de daarvóór benoodigde en geschikte werkkracht:® te verkregen. De Minister van Landbouw heeft ontbon den de commissie van advies in zake do uitvoe ring der dislributieregeling van brood, bloem en meel, onder dankbetuiging aan de leden voor do bewezen belangrijke diensten. De minister van Landbouw heeft ont- bonden de commissie, ingesteld bij zrjn be schikking van 24 Mei 1918, om te onder zoeken of het aanbeveling verdient, rook wolken te verwekken, ten einde aardapp.'I- gewassen tegen 'nachtvorsten te beveiligen, onder dankbetuiging, inzondrrhed san haar voorzitter, kapitein C. A. J. J. van der Lin den, voor het door hem genomen initiatief. Men schrijft uit Iersoke aan de „Stand.": Dinsdagmorgen kwamen de ministers Van Karnobeok en De Vries, vergezeld van jhr'. mr. Fokker, (Voorzitter van 't Visscherybesluur) met do Sphinx 'n bezoek brengen aan de treef- tonparken in de oesterputten. De controleurs Geousen en Sabot begeleiden de heeren en toon den hun alle bezienswaardigheden. Men meldt uit Berlijn aan de „Tel.", dat j.l Maandag aan - den heer C. J. K. van Aalst te Amsterdam persoonlijk is medege deeld, dat de Berlijnsclie juridische facul teit hem de waardghieïd van doctor in 3e rechten verleende, in verband met zijn ver diensten bij het tot stand komen van de crediet-overeenkomst en denbewonderen.^ waardigen juridischen vorm' van dit verdrag, Op 16 Augustus zal als algemeen inspec teur bij de Nederlandscko Vereeniging tot "be scherming van dieren in functie treden de heer J Ennik, tot nu toe werkzaam bij de politie- rechtrohe te' Haarlem. Wijlen S. J. C. baronosso van Tuyll vaal1 Serooskorken, onlangs te 's-Gravehhage-. over leden, beeft aan de Sophia-stiehting te Sobeve- ningen f 10 000 gelegateerd. De Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk is gesloten, nadat na breedvoerige discus sie met algemeen© stommen was aangeno men de eerste conclusie van de commissie van rapporteurs inzake het reglement op het beheer, luidende: „Niet terstond voort te gaan met de be handeling van dit reglement, doch een com missie to benoemen, die tracht door over leg met het algemeen college van toezicht, en zoo dit overleg er aanleiding toe geeft ook met de colleges van beheer, met do Vereeniging van Kerkvoogdijen en andere corporaties tot overeenstemming te komen in zake het beheer en vervolgens met be paalde voorstellen te komen bij de Synode van het volgend jaar". Benoemd worden in de commissie de hee< ren Tammens, Eilerts de Haan, Weyland ea A. de Haan. Mot ingang van 8 Augustus is, meldt heE ,-Hbl." oen groote verandering ten goede geko- ineu ia dc behandeling van spaarbankzaken aan do loketten der postkantoren, welke tot nog toe zeer omslachtig en tijdroovend was. De voor naamsle wijzigingen zijn,, dat o.a. voor inge nomen spaarbankboekjes voor rentebewijs meer wordt afgegeven, tenzij op uitdrukkelijk verlan gen van den inlegger. De stamregisters tot con- trolcoring der iandtoekening worden afgeschaft on vervangen door oen kaartsysteem. Boekjes met spaarbiuikzegels ter waarde van f 1 kunnen •direct tegen geld worden ingewisseld. De in. te plakken strookjes voor iodere inlage zullen worden vervangen door een stempelafdruk. Bo vendien zijn nog een aantal administratieve •hervormingen ingevoerd. Men schrijf? aan dc ,,'Av.p.": 'Onder de officieren doden dezer dagen go» ruchten de ronde, dat in de eerste vier ja ren goen luitenants tot kapitein zouden worden benoemd, over welk feit groote ont stemming heerschte. Daar wij ons niet konden voorstellen, dat men tot zulk ©en aardsstomme, alle ambitie fnuikenden maatregel zou kunnen en durven overgaan, als het vooraf bepalen, geduren de welk tijdstip geen promotie zou "plaats vinden, togen wij op informatie uit, waarbij het ons bleek, dat in verband met mogelijko reorganisatieplannen, indordaad voorloopig geen kapiteins zullen worden aangesteld, ook al zijn or volgens de nog bestaande or ganisatie vacatures in dien rang. Ritmeesters kunnen niet worden aange steld, aangezien er nog verscheidene rit meesters overcompleet zijn. Het wordt inderdaad buitengewoon prefr tig. Vérder vernamen wij, dat voor '42 aan da K. M. 'A'. opengesteldo plaatsen zich ia totaal slechte 29 liefhebbers hebben aange meld. 'Als deze allen slagen en men neemt 'duel iedereen en nog wat maar aan, heeft men reeds een aanzienlijk tekort. Het was te verwachten. .Wie wil er thans nog cadet en officier worden en wat voor officieren zullen het zijn, die onder dezo omstandigheden worden geplaatst 1 Het ergste is, dat ook voor Indië op die hïanier de» vacante plaatsen niet worden beo zet en het gehalte der adspirant-officierou wel niet hoog zal staan. ^tVant Indië hecffc zijn officieren wel hard noodig. Tn de raadsvergadering van Zutphea van gisteren zqn de raadsleden Koning, Zwaan en Siegers geschorst, wegens handen

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1