firn ook in Holland een dergelijk' schouwspel le kunnen' genieten als Cowos' ons de-zen morgen bood. Aan do mond van do kleino Medina lag iet in zeilerskringen zoo beroomdo plaatsje zioh ïe badon in oen stralende zonneschijn en hield de lallooze witte jachten veilig in de baai inge sloten totdat zij geheel gereed waren om óp tfo Solent den grooten 'strijd te gaan aanbuideh. Dezo Cowesweek Is de eerste na den oorlog, wel waren er verleden jaar oenige wedstrijden', 'doch er waren nog niet genoeg jachten in orde om een officieelc Go wee weck te organiseeron. Do Engolschen zijn blij, dat ze weer een echte 'onderwotsche Cowes hebben en geen last onder vinden van het overweldigende aantal stoom jachten met menschen die van yachting niets afweten en er ook niets medo le maken hebben, hétgeen in de laatsto jaTon voor den oorlog in hooge mate het geval was. De reden, dat er thans minder LOOO tons stoomjachten zijn, dan voor den oorlog ligt niet alleen in het feit, dat het bijna ondoenlijk en onbetaalbaar is om voor dergelijke jachten een goede crew tc krijgen maar ook do oorlog heeft velo van dezo sche pen Voor zich opgeëischt voor patrouille diens ten, enz. en lang niet alle jachten zijn behou den gebleven. v, De SouDhamplonboot eohtor bleef niet langer Voor ons plezier in Gowes liggen en.bracht ons weer tussohon allo jachten door do baai uit.. Wij konden juist getuige zijn van do start voor de Kings Cup en het eerste gedeelto der race vol gen. Aan dezen wedstrijd mag alleen deelgeno men worden door schepen oigendom van leden der Royal Yacht Squadron. Om te begrijpen wat dit zeggen wil moet men eigenlijk eerst precies vfetenj dat do Royal Yacht Squadron do eerste «eilwreeniging in Engeland is en tevens dc „tho ffiosl exclusive club of the world"-. Het grooto doel van een Engelsche ynchtownex is dan ook' Óm eens to worden verkozen tot lid en dan de wilto wimpel to mogen voeren. Velen echter aan wie dit niet lukt en ook Sir Thomas Lipton Is indertijd afgewezen geworden, hoewel hij naar &en ons vertelde door den koning was voorge hangen geworden, dit laatste lijkt mij echter "5hwaarschijn!ijk en ik laat hel dan ook geheel foor rekening van onzen Engelschen zegsman. Wel heeft do „Yachtsman"- van deze week een ïöofdartikel met als titel „A Deserved Honorer" én bespreekt do mogelijkheid dat Sir Thomas nu, nadat de Cupraces geëindigd zijn, voor de itveede maal .zal trachten lid te worden van dó Squadron on dat wanneer er op hét oogenblik' iemand in Engeland ia, die dezo eer verdient hij het zeker is. De entree en contributie voor do Squadron zijn zoo hoog, dat ik ze hier niet 'durf te vertellen. Zoo zagen wij dus dozen morgen zeven grooto ïollers, oigendom van Squadronleden starten. Zinitor was het eerste weg, doch werd spoedig door „Terpsichore" voorbij geloopen en eveneens 'door het nieuwe schip van mr. C. P. Johnson, .Moonbeam". Aan het einde der eerste ronde brak „Terpsichore" één van haar waterstagen én moest opgeven. „Moonbeam" werd dus eerste én wist haar voorsprong op do tweedo rondo nog to vergrooten. Zij werd eerste voor do King's Oup met „Zinita" als tweede. 1 In do gïoole ban-dicapklasso leverde dc Brit toni a" op do eerste rondo oen zwaar gevecht met „White Heather", doch moest het ten slotte togen haar afleggen. Zooals reeds gezegd waren do koning en de koningin met vele gasten aan boord van do in Engeland zoo populaire zwarte kotter. Trouwens dc geheelo Royalty verheugt zich in eon populariteit, die ons eenigszins ver stomd doet staan. In dezo race werd „Nvria" eerste, „White Heather" tweedo en „Eritlania" deTde. In Southampton namen wij definitief afscheid van do „Tabanan" on haar gezagvoerder, die 'óns gedurende eenige dagen zoo gastvrij ont vangen had. Het kleine sleepbootje bracht de „Oranje" en Wiedewiet" snel naar Cowes en b'ezorgdo ons op do Solent oen leclijk nat pak. Teruggekomen in Cowes hadden wij geen geluk. Saundors kon do „Oranje" moeilijk hebben en bovendien hadden alle werven in Cowes vacan- tio vanwege de wedstrijden. Gelukkig vonden wij nog een sportieve worfeigenaar, die bereid werd gevonden om ons op te halen en bij te rugkomst zijnor menschen op den TOen Augus tus mei allo kracht aan het werk zal tijgen om ons spoedig klaar te hebben. Met de „Wiede wiet" gingen" wjj onder zeil door naar Rydo en hot was een lust om te zien hoe deze eerste Hollandscbo Regenboog mei do standaard van 'do „Koninklijko" in top zioh op de Engelsche wateren hiold. Op de reode van Rvde vlak bij dc pier gingen wij voor anker en nadat do zei- Klets! Wat sloeg hij het! Ja, sir!" Hij nam Bibbs' jas en overhandigde hem een verfrommeld telegram. „Dit was gekomen," zei hij. „Ik raapt© het op, toen hij met slaan uitscheidde. U moosti het lezen, mist' Bibbs uw ma zei, dat ik het u moest geven, zoodra u thuiskwam." Bibbs las vlug heb telegram. Het- was uit New-York en geadresseerd aan mrs. She ridan. ,,U zult zeker allen goedkeuren den geno men stap. Ik was zoo ellendig. Mijn ge zondheid zou waarsohijnlijk hebben geleden. ■Robert en ik zijn hedenmiddag getrouwd dacht het beste in stilte to huwen volkomen overtuigd u het verstandige van den stap zult inzien, wanneer gij Robert beter kent. Ik ben de gelukkigste vrouw in de wereld vertrekken naar Florida zal adres seinen zoodra geïnstalleerd; blijven daar tot voor jaar aan allen de groetenvader zal ook van hem houden, als hij hem kent, zooals ik. Hij is bepaald volmaakt Edith Lam- horn". HOOFDSTUK XXYT. George ging heen en Bibbs bleef staren naar den chaos en luisteren naar het ge bulder. Hij kon dan trap niet bereiken zon der do open deur der bibliotheek te passee- ren, en hij was overtuigd, dat reeds een glimp van hem in dit oogenblik ondraaglijk voor zijn vader zou blijken te zijn. Om dia reden stond hij op het puijt in de goud- én brocaat-kamer te ontsnappen, ten einde uit het gezicht te blijven, toen hij Sheridan luid schreeuwend zijn tegenwoordigheid hcorde efsehen. „Zeg hem hier te komen. Hij is daar. Be hoorde, dab Géorge hem juist binnóhliét. len geborgen waren en op het kloinó achterdek" dó Hollandsch'o vlag geheschen was kwam er onmiddellijk een sloep met een vriendolijko En- geischman om ons van boord te halen. De sportiviteit van de Engelsohen hebben wij deze dagen wel hijzondor leeren waardecrcn! OLYMPISCHE SPELEN. In hot nummer tandem-wedstrijd wonnen Ikelaar en Do Yreng den derden prijs. In den wedstrijd over 60 K.M. zonder gangmaking plaatste Ikelaar zich van 31 rijders 3e. De Nederlanders v. d. Stel en Ooms werden bij valpartijen meegesleept, Krijgsman werd gelapt. Naar het „Vad." meldt, zal Peeters bij zijn thuiskomst te 's-Gravenhage gehul digd worden. KORFBAL. Om den Stadionbeker. Dezo beker zal verspeeld worden tus- schen een vertegenwoordigend Amster- damsch Xll-tal en een Leidscb XlI-tal, welke laatste houder van den beker is. Deze wedstrijd, die in. Mei j.l. was uitgesteld, zal nu 5 Sept.. a.s. gespeeld worden. Do voorbereiding voor do demonstratie to Antwerpen is hu zoo ver gevorderd, dat de datum van 22 Aug. vast staat en het ver trok der ploeg is bepaald op Zaterdag 21 Aug. to 11.38 van Amsterdam. Het vertrek uit) Antwerpen op 22 Aug. te 6.20 n.m. Ploeg A speelt in D. E. V. kleeding, ploeg B in Deetes trui. Ofschoon de Leidschc spe lers liever in hun eigen sporttenue speel den is ondanks hun uitdrukkelijk verzoek, geen wijziging daarin gebracht. Een verzoek om juiste voorschrijving van het geheele speeltenue werd beantwoord met de mede- deeling dlat niet op gewone schoenen werd gespeeld, maar op schoenen zónder hak ken Of dit iets nieuws was SCHAKEN Naar wij vernemen, zegt liet „Vad." zijn de voorloopig voorgestelde voorwaarden, waarop Lasker en Capablanoa overeenge komen zijn om een wedstrijd te spelen in Havanna, aldus le. Gespeeld wordt óm 8 winstpunten met een limiet van 24 partijen. 2e. Gespeeld worden 15 zetten per uur.- 3e. Er zijn 5 speeldagen per week. 4e. Zoo noodig worden eiken dag twee zittingen, waarvan do eerste 4 uur en de tweede 2 uur met een tusschenpoos van tenminste 3 uur, gehouden. 5e. Per dag zal ten hoogste partij wor den gespeeld. 6e. Elke speler heeft het recht om 3 rust dagen te vragen. 7e. De wedstrijd begint niet later dan 15 Januari 1921. 8e. De spelers hebben liet auteursrecht van de partijen voor de landen buiten Cuba. 9e. Dezo overeenkomst is onderteeken'd onder- voorbehoud, dat de Havaneesche schaakvrienden het door hen aan Capa- blanca gedaan aanbod in zake een wed strijd tusschen hem en dr. Lasker'vóór 10 September 1920 gestand doen. KUNST EN LETTEREN Plantin-lierdenking. Te Antwerpen heeft een Plan'dn-Iierdïh- king plaats gevonden. Zondagavcnd officieels ontvangst len stad- huize. Als afgevaardigde van de Maatschappij der. Nederlandsche Letterkunde' te Leiden, wees Pater Kruitwagen er op, dat dit ge leerde genootschap, dat de voornaamste we tenschappelijke mannen en vrouwen van het letterkundige Nederland onder zijn leden telt, misschien het eenige is, welks bestaan reëel verband vertoont, alhoewel slechts in direct, met den persoon van Plantin. De schakel tusschen deze twee is de Univer siteit' te Leiden, waarmede Plantin' nauwe betrekkingen onderhield, en die nröar Han 150 jaren lang ook een grooten invloed heeft gehad op het bestaan Bnji'ét werken der Leidsche Maatschappij. Maar Vooral re kent dit Genootschap het zich tot eereplicht Plantin te huldigen', omdat Plantin reeds in Nu zullen we eens zien!" En mrs. Sheridan, die met bc schrei de oogen de hal inkeek wenkte haar zoon. Bibbs ging niet verder dan de open deur. Gurnèy zat een reep verband op te rollen, terwijl naast hem op .de stoel zijn geopende zwarte tascli lag, en Sheridan liep met grooto passen heen en weerzijn hand was zoo dicht omzwachteld in oen nieuw ver band,1 dat hij een bokshandschoen scheen te dragen. Zijn oogen waren met bloed door loop enop zijn voorhoofd parelden zweet druppels en een kant van zijn kraag was los gegaanop zijn reehtermancbet waren bloedvlekken. „Daar is onze kleine zonneschijn!" riep hij, toen Bibbs verscheen. „Daar is de hoop van de familie mijn levenslange vreugde en trots! Ik heb „Houd je hand in dien draagband", ze Gurney scherp. Sheridan liep op hem toe, waarbij hij een jankend geluid liet hooren. „Zing een ander liedje!" riep hij. „Je zei, dat je gekomen was als dokter, maar je bleef als vriend, en in de hoedanigheid begin je mij nu te critiseeren „O, spreek gezonde taal", zei de dokter en geeuwde opzettelijk. „Wat wenscb je, dat Bibbs zal zeggen „Je zat mo daar te vertellen, dat ik geen zwaarder lasten heb te dragen dan zoo me nig ander van jo kennissen. En nu wensch ik, dat je dit zult hooren. Luister!" Hij zwaaide met zijn hand naar de zwijgende gedaante in de' open deur. „Wil jo Maan dagmorgen met mij naar de binnenstad gaan, Bibbs, óïn daar met twee vice-presi- aentsohappen, Sen directeurschap aandee- len en salarissen fe beginnen? Ik vraag je dat-." „Neen vader", zei Bibbs vriendelijk. 1573 door, zijn' Thesaurus Teutomcae Lin guae" den eersten stoot heeft gögtèven tot de studie der Nederlandsche pM'ologie, en' aan Plantin in eerste insla'iitie ook te danken! is de tot-stand-koming van Kiliaen's „Ety- mclogicum", dat nog heden ten dage voor den Nederlandschen philoloog onmisbaar ie. Maandag 9 Augustus werd in een plech tige Academische Zitting de personaliteit Mi het werk van Christoffel Plantin behandeld? door, de meest bevoegde geleerden'van Bel gië en het buitenland. Achtereenvolgens spraken er, de lieeren dr. Mau'rits San be, conservator, van het M'useum Pianiïn-Moretus, prof. Henri Pirenne, rector der Hoogeschool van 'Gent, Pater, Bon'. Kruitwagen, O. F. M.,- hoofdredacteur Van' hét Nederlandsche tijd schrift „Het Boek"; prof. A. S. Allen', van het Méston College van Oxford, prof. Abel L'efranc, van het Collége de France te Parijs. Een concert van 16de en 17de eeuwsche 'A Cappella-muziek, uitgevoerd door de „Cho- nalo Caecilia", onder de schitterende leiding van den comppnist Lodewijk De Vocht, be sloot deze prachtig geslaagde feesten. SCHEEPSTIJDINGEN. •TV. MIJ, NEDERLAND. PRINSES JULIANA, 'uitr.j 9 Aug. Van Suez. JAN PlETERSZ. COEN, 9 Aug. Van Port Said. REMBRANDT, 6 Aug. van Colombo. KON. NED. 8T00MB. MIJ. HELENA 9 Aug. v. Lissabon n. Londen. INO 10 Aug. v. Amsterdam n. Havfe. IRENE pass. 10 Aug. Cuxhaven. IRIS 9 Aug. v. Valencia n. Oarthagena. ORION 8 Aug. v. Malaga te Huelva. TELLUS 10 Aug. v. Newcastle n. Lissab. TRITON 10 Aug! v. Amst. te Hamburg. VESTA 9 Aug. v. Samos n. Smyrna. ROfTERD. LLOYD. TABANAN, uitr., pass. 9 Aug. Gibraltar. SINDORO, thuisr.j pass. 9 Aug. Gi braltar. HOLL. AMERIKA LIJN. KINDERDIJK 10 'Aug. v. New-York Rotterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST, HAARLEM 7 Aug. V. Amsterdam te Lima. NIOKERIE 8 Aug. v. Amsterdam te Pa ramaribo. •TV. MIJ. OCEAAN. HiELENUS 9 Aug. te Londen. THESEUS 6 Aug. v. Colombo. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. J. H. van Beek, Drie Ootoberstraat 51. Mej. M. Eckert-, juffrouw van de huishou ding,-Plantsoen .57. J. van Vliet en ge zin, Prins Hendrikstr. 10. Mej. J. J. Heijmerichs, huishoudster. Oude Singel 266 Mej. A. Sncttelaar, dienstbode, Maie- dijk 183. H. Wijnaendts, majoor der Inf., Rijnsburgerweg \12. Mw. P. Weijer-v. d. Pijp, Kooipark 2. A. K. Wineke, distil lateur, Kraaicrstraat. 26. P. van Helden, Kattenpoort 18. J. W. H. Rotteveel, Middelweg la. Mej. D. M. Schouten, apotli.-assistente, Lange Mare 76. Mej. A. M. Knottenbelt, Morschweg 60. Mej. L. J. Koekkoek, dienstbode, Acad. Zieken huis. Mw. A. J. Koster-Leunis, Valdez- st-raat 4. Mej. J. Mol-Bakkor, Utr. Jaag pad 115. G. Hernker, chauffeur, Rijns burgerweg 60. W. v. Bcmmelen en gezin, O.-I. ambt met verlof, Zoeterw. Singel 78. IJ. Dijkstra, electï. monteur, Lage Rijn dijk 65. Mw. E. W. J. Doumd-Makaay, Nannystraat 24. P. van Hatn en gezin, granietwerker, Joubertstraat 9a. Mej. C. Friedrich, dienstbode, Nieuwe Rijn 3. B. Groeneveld, winkclbedionde, Rijndijk straat 87. Mej. A. v. Ardenne, hulp v. db huishouding, Hoogl. Kerkgr. 14. B. Geenjaar, arbeider H., IJ. S. M., Groenha- zengrachb li. D. Looiverse? Nieuwstraat 29. C. P. H. Hoffmann, correspondent, Hoogewoerd 118. M. Klinkhamer, Gekr. Liefdepoort 1. J- J. H. Vink, kapitein pl. adjudant, Schelpenkado 39. Sheridan keek Gurney aan en bevestigde toen weer zijn blik op zijn zoon. „Je wenscht in de fabriek te blijven, niet waar Bibbs, op. negen dollars per week in plaats van mijm aanbod aan te nemen?" „Ja, sir." „En ik wensch, dat doktor hoort, wat je wilt doen, als ik vind, d'at je voor een werkman te veel verdient, om in mijn huis te wonen of in mijn fabriek te werken, „Ander werk zoeken," zei Bibbs. „Daar Nu boor je het zelf 1" riep She ridan. „Je hoort wat „Houd je hand in dien draagband Ja, ik hoor hem." Sheridan leunde over Gurney heen en riep mot- eon stem, die kraakte en door sloeg en schril gierde „Hij denkt er over loodgieter to worden. Hij wenscht een lood gieter te zijn. Hij beweerde niet te kunnen denken, als hij een zakenman werd hij wil loodgieter word'en," clan kan hij denken" Hij deed oen stap achteruit, waarbij hij zijn voorhoofd met den rug van zijn linker hand afveegde. „Daar Dat is mijn zoon Dat is de eenige zooü, dien ik nu r.og heb 1 Dat is mijn eenige kans om nog wat levens genot te hebben", riep hij 'met bitterheid, die asch in zijn keel scheen achter te laten. „Dat is mijn eenige kans dat ding, dat je daarginds in de open deur ziet." Dr. Gurney bekeek peinzend de reep ver band, die hij had opgerold en wierp dio in d'e open tasch. „Wat zou or tegen zijn, om Bibbs een kans to geven zijn leven te genie ten zei hij bedaard. „Ik zou dat doen, als ik jou was. Je hebt er tw'ee gehad, die in de zaken waren." Sheridan's mond vertrok zenuwachtig, voordat hij kon spreken. „Joe Gurney", zei hij, toen hij zichzelf weer voldoende kon be- Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. W. van Steenbergen, Den Haag, Z. O. Binnen singel 26. A. Pardon, Den Haag, Yalkcn- L-osehlaan 253. R. Kop, Driebergen, Bossen- weg 13. Mej. W. Lok, Oegstgeest, Geslicht „Endegeest". A. do Vrijer, Den Haag, Kal vermarkt 9. Mej. M. v. Klaveren, Dordrecbl, Knolhaven 28rood. L. do Vries, Den Haag, W. de Zwijgerlaan 133. J. Brugge, IJzen- dijko. Mevr. A'. A. Vis se v-Akkerman, Ned. 0.-Iudië, Batavia. W. de Waal, Ede, Groolc- stroat 1, rr-t J. Boy, Hazorswoude, b'. C. don Hollander. H. H. van Woeren, Amsterdam. Moj. Wed. M. Rriek'-Jufforra'ans, -Voorburg, Voorhofstraat 5. r— Mej. P. M. Noordijk, Noord- wijkerhout. Kerk weg. M. C. Sigmond, Dord recht, Wolwevershovon 7. J. Vlieland, Noord- wijk, Wilholniinahof 16. N. A. Taylor Kraaij. Ned. O.-Indië. J. van Egmond, Rotterdam, Spanjaardstraat 62b'. A. M, M. v. Well, Am sterdam, N. Spiegelstraat 50 N. A. Dool. Den Haag, Vultonstraat b. Weisz. N. J. v. d. Wolk, Rotterdam, Scbalkburgerslraat 44b. Mej. M. C. Ju, Venlo, Willemstraat 7. F. Vervorst, Rotterdam, Stcynwegstr. 21. Moj. W. H. Ramoer,-Den Haag, W. de Zwijgerinnn 82. H. Sanders, Don Haag, Middelburgs che st raat 75-Moj. 'A. Vooijs, Den Haag, Lubock- straat 74. M. J.^Markx, Lisse, Fius Geslicht. P. J. Koenen', Oegstgeest, Jolianalaan 8. 1. Taverne, Den Haag, Newlonstraat 202. J. W. Bok, N. O.-Indië, Soerabaia. r Mej. E. J. Gros, N. O.-Indië, J. S. Rosier, N. O.-Indie Batavia. H. W. Berg, N. O.-Indië. L. van der Stoaij, Den Bosch'. Mej. M. J. Carrière, Rotterdam. J. B. M. Markx, Utrecht, Oude- Gracht 409. A. C. Bartel», Andijk, Geuzen- buurt 500. G. G. A. G. v, Leeuwen, Roller- dam, Hooglands traaf 116a. BUITENLAND. Nood op Groenland. Slechts spaarzame berichten komen van de Deonsche kolonie op Groenland naar Kopenhagen, doch dezo zijn niet rooskleu rig. De Deensche dokter Alfred Berthelsen gevestigd is, vertelt, thans in „Dagens Ny- dle in het district Umanak op Groenland heter", dat gedurende den afgeloopen win ter de nood in verschillende nederzettingen zoo vreeselijk geweest is en dat het groot ste gedeelte der Eskimo's en Groenlanders ten grave is gesleept. Ten einde zich dezen nood beter te kunnen voorstellen, zal ik eenige passages uit bedoelden brief citee- ren, zegt de „Tel."-correspondent. Juist ten tijde, dat dc groote yangsl in het afgeloopen jaar zou beginnen, kwamen .verschillende gevallen van Spaansohe ziek te onder de bewoners van Noordelijk Groenland voor, welko ziekte door vis- scliers van Z.-Groenland moet zijn overgc- bi;acht. Een aantal hoofden van gezinnen werd aangetast en dezen konden derhalve niet ter vangat uitgaan. Zooals wellicht be kend is de opbrengst van de vangst juist voldoende ter dekking van de behoefte voor den a.s. winter-. Men zal kunnen begrijpen, dat juist het uitbreken van een epidemie op zulk een tijdstip een catastrofe voor de bevolking moest zijn. Vooral de plaats Kar- rat had hierdoor veel te leiden. Reeds in November moest de bevclking dp honden slachten, ton einde het hoognoodige voed sel te verkrijgen. De vijftig inwoners, die in deze kleine plaats wonen, konden ech ter niet lang met het vleosch van slechts 76 honden "iil leven gehouden worden. Reeds in den loop dezer maand was dit voedsel op en toen moest jacht worden ge maakt op andere kleine dieren. - Tegen Kerstmis stierven reeds de eerste kinderen van den honger en na clen 27slen December kwam gemiddeld een sterfgeval per dag voor. Een Grocnlander, Sibora ge- heeten, besloot toen naar een nabijliggen- de handelsplaats te gaan, ten einde hulp te halen. Een paar andere Groenlanders sloten zich bij hem aan en de kleine expe ditie ging op weg, Sibora verhaalt daarop zijn ervaringen, die iedere beschrijving tc boven gaan. Een der deelnemers stierf reeds onderweg van koude en honger en eerst den 9den Januari arriveerde Sibora en zijn in leven gebleven kameraden weuor te Karrat, waar zij een onbeschriitolijk tooneel te aanschouwen kregen. De mees. ten der achtergebleven waren van hongei omgekomen en lagen in en bij de butteff.' Eerst in het midden van Februari lcwain Dr. Berthelsen te Karrat. Het vroor 28 graden toen hij de kolonie, die als uitgg. storven voor hem lag, naderde. Tevergeefa zocht hij naar cenlg spoor van voetetappen in de versch gevallen sneeuw, maar nief$ was te zion. De dood met al zijn verschrik kingen had intocht in het kleine plaatsje gehouden. Bij het betreden der hutten vond Dr. Berthelsen de inwoners dood of totaal uitgeput van koude en honger. Het was een levend kerkhof. De toestand in het Saargebied. Over den toestand in h.-t Saargebied, waaromtrent wij een enkel telegram ont- vingen, dat de afkondiging van den ver- schei-plen staat van beleg te Saarburg meldde, telegrafeert de correspondent van de Matin' aai? zijn blad o.a. het vol gende: „De staking, die in hot Saargebied uitgebroken is, is een anibtenarenslaking. Zij strekt zich vooral uit over de spoor wegen, de posterijen, de telegrafie, de jus titie en het onderwijs. Bij cleze ambtenaren heeft zich het spoorwegpersoneel aarigeslo- ten, zoodnt men 't aantal stakers kan vast stellen op 12.000. De arbeidersvakvereen, hebben tot nu toe geweigerd gevolg te ge ven aan de uitnoodigingen der stakencfa ambtenaren om mee te staken. Zoo wordt er dus gearbeid in de mijnen en de metaal- fabrieken. De uit Frankrijk komende tra nen stoppen te Sarreguemïns en te For- bach. Indien er geen troepjes cavaleristen patrouilleerden zou men niet bemeifcen,' dat le Saarburg de staat van beleg is afge kondigd, want de trams loopen daar wel. Dc beweging is zuiver politiek. Daarom kan zij zeer gevaarlijk worden. Uft Duitschland komende agitators zijn rijke lijk voorzien'van-geldthans Is een ver bod uitgevaardigd uit Duitschland komen de personen, dio niet .van voldoende legi timatie papieren on passen voorzien zijn, te huisvesten. Men weet niel, eindigt de „Matin"-cor- respondent welken koor de gebeurtenissen zullen nemen. Men bevindt zich tegenover een complot, dat in de diepste verborgen heid is voorbereid, en dat ongeveer 30.000 personen omvat. De beweging is georgani seerd door Duitschland om de aotie te ver lammen, die Frankrijk zou kunnen beproe ven om Polen te helpen. Stukken op etfn zekeren Hollmert gevonden, oud-Rijksdag- nd en redacteur van een katholiek dag blad te Saarburg, bewijzen dat. De „Frankf. Ztg." schrijft nog over den afkondiging van den verscherpten staat van beleg over het Saargebied: „Zonder eenige oorzaak is deze afgekondigd. De ró- geerïng heeft legen een groot aantal haap op politiek gebied niet welgevallig© per-:i}' nen huiszoekingen en arrestaties gelast. IiX het bijzonder moeten dc journalisten héï ontgelden. Zoo zijn alle redacteuren vart' de „Saarbrucker Zeitung" en den ultgeV.ér van dit blad gearresteerd. Een vrij steTÏe troepenafdeclïng verscheen plotseling in verscheidene auto's voor het rédacllebu- reau, omsingelde dit en bracht zelfs een machinegeweer in stelling. Een huiszoe king werd gedaan en de aanwezigen moes ten mee. Hetzelfde geschiedde bij dc „Saaihruckor Landes Zeitung" en bij de Socio al-demo cratische „Volksstimme." De bevolking is over de maatregelen der regeering zeer verbolgen, doch houdt ziotï bewonderenswjyrftTig kalm. Bij do staking der ambtenaren hebben zich Zaterdag ook de ambtenaren van de Fransche Saarmijn- administrnlie aangesloten. Ook hebben allé vakvereenigingen hun sympathie betuigd. De mogelijkheid, dat de staking zich uit zal breiden tot een algemeene is zeer groot. De Fransche autoriteiten trachten liet spoorwegverkeer met Mainz en Wies- baden door middel van geniesoldaten te onderhouden, doch dit is bijna onmogelijk.- Het post-, telegraaf- en telefoonverkeer ls geheel en al stop gezet. De vertegenwoowB^er van hel Saarge bied in dc regeérjtngscömmissie heeft als protest tegen de behandeling van dc sta kingsbeweging zijn ambt neergelegd beersclien, „beschuldig jij mij, dat ik verant woordelijk ben voor den dood van mijn zoon James „Ik beschuldig je van niets", zei do dok ter. „Maar ik zou je toch gaarne eens recht uit mijn meening zeggen omtrent Bibbs vooral ook omdat hij hier is". Opstaande, liep hij naar den haard en stond daar glim lachend met den rug naar liet vuur zijn han den te warmen. „Kijk eens, oude baas, laat ons eens redelijk zijn," zei hij. „Je was cr op gesteld, dat Bibbs weer naai- de fabriek zou gaan. en ik heb jou en hem, beiden, heel duidelijk te kennen "gegeven, dat, als liij er heenging, dit niet zonder gevaar voor zijn leven zou wezen. Wel, wat deed hij Hij ging er heen en heeft het er tot dusver goed afgebracht. Welnu, is dat genoeg Kun je hem dus nu niet vrijlaten Hij wensclit le schrijven en hoe weet je, of hij daartoe niet in staat zou zijn, als jij hem een kans gaf Hoe weet je of hij niet wat nieuws te ver tellen heeft, dat de wereld een beetje ge lukken of wijzer zou kunnen maken Dat! hij dat over cenigcn tijd zou kunnen, is een mogelijkheid, welke niet tc ontkennen valt. Hij kan zoo iets niet doen, als hij met jou naar het kantoor gaat, en dan za-1 hij ook niets to vertellen krijgen. Ik zeg niet, dat, als hij met jou naar de stad gaat, dit zijn gezondheid zal benadeelen, zooals ik meen de, dat de fabriek 'zou doen. Ik spreek nu niet als dlokter. Maar ik zeg je één ding, en wel dit Als jo hom mee naar je kan toor neemt, dan zul jè iets dooden, dat ik- voel, dat in hem is en teerder Is, geloof ik, dan zijn lichaam, en dat zal dan zoo d'ood als een pier wezen En dus, waarom het niet te laten leven Je hebt vrijwel bereikt, wat je je hebt voorgesteld, oude kerel. Waarom dus eeen eind aan dat eeuwige dui- velsche strijden gemaakt, en aan Bibbs ziji kans gegeven Sheridan stond.hem strak aan'te kijken. „Welk strijden 1" „Dat van jou met de natuur." Gurney doorstond den schrikinboczemcndon blik van zijn woestcn tegenstander zeer gelijk moedig. „Je schijnt niet tc begrijpen, dat je heb gevocht-en tegen pen bepaalde wet." „Welke wet?" „De natuurwet," zei Gurney. „Wat denk je, dat jc den slag toebracht in het geval van Edith 'L Ilccft Edith jo dien zelf toe gebracht. Gehoorzaamde zij niet zonder kwestie aan iets machtigs, dat- tegen jou was? Edith was niet- tegen jou en jij was niet tegen Ejlith maar jij verzette je te gen de macht, die meester was over haar eu die door een plotselinge vlam in eën ommezien dón strijd won. Wat heeft- Ros- coe van je verwijderd Planken kitnncn een bepaalden druk dragen, oude baas maar jij wilde dc lading sturen over de ge broken brug en jij dacht door lawaaierig doen en mooi praten het gebroken ding slaande te kunnen houden. Nu. dat kon j" niet. En nu hier. Bibbs, Er zijni duizenden mannen geschikt voor liet leven, dat hem wenscht te laten leiden en dat is hij ook. Er zou niet de helft van Bibbs hor senen voor noodig zijn, om tweemaal een zoo goed zakenman te wezen als Jim en Roscoe te zamon." „Wat Sheridan keek ho.tn met, rollende oogen als van een hansworst aan. jWoidt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 6