GiEYWEÜK AGENDA VAN DE WEEK. Woensdag. „Amicitia"Alg. Isdenverg. Leidsche' Ver. ter Bev. van de Studie der Tropische .Geneeskunde. Halfnegen. Musis Sacrum" (tuin): Openlucht iVoikszangavond. 8 uur. Stadszaal (kleine)Buitengewone leden vergadering coop., yerbruiksver. „Ons JToor doel". Halfacht. Donderdag: Hoofddorp: Concours hippiquo ïnet springconcours. Vrijdag: „De Graanbeurs"Openb. vergadering. Sprekers L. dq Yisser en Mourits. 8 uur Zaterdag. Breestraat 86Aandeelhoudersverg.. N.V. .Cahen's Kleeding-Mij. 3 uur. „In den Vergulden Turk"Aandeelh.- verg. N. V. Ned. Febr. van Verduurz. Le- jvensmiddelen voorh. W. Hoogenstraaten en Co., LeidenAlkmaar. 2 uur.. Dagelijks. Gedurende de maand Juli Tentoonstel ling van de Leidsche Kunstclub „De Sphinx", Rapenburg 81. Hoofdgroep H. F. Boot. „Hollandia-Bioscoop- en Yarióté-theater'- Oranjegracht: Dagelijks te 8 uur. 's Woens dags en 'e Zaterdags matinée 2 en 5 uur. „Luxor-Theater'1'StationswegBios coop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rembrandb-Bioscoop-theater", Hooge woerd 49Woensdag- en Zaterdagmiddag te 3 uur. Dagelijks om 8 uur. Schoten (Haarlem)1: Tot 15 Augus tus zomerfeesten (vliegdemonstratie, annex Lunapark). De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt van 19 tot en met 24 Juli waarge nomen door de apotheken A. J. Donk, Doezastraat, tel. 1313, en Herdingli en Blanken, Hoogewoerd, tel. 502, en Zon dag 25 Juli met avond- en nachtdienst door de apotheken van D. J. van Drie- 8um, Mare, tel. 406, en Herdingh en Blan ken, Hoogewoerd, tel. 502. Uit Scheveningen wordt o. m. geschreven Al een paar weken worden met de mees te hardnekkigheid geruchten verspreid, dat het seizoen ongunstig dreigt te verloo- pen. Ter staving wordt aangevoerd, dat de hotels, in de eerste plaats die der Expl. Mij. Scheveningen, reeds den weérslag er van zouden ondervinden in gebrek aan gas ten, vah dien aard zelfs, dat tot sluiting van het Palace-Hotel' zou worden overge gaan. Yan bevoegde zijde worden deze praat jes niet alleen ten stelligste gelogenstraft, maar wordt met deugdelijke bewijzen, juist het tegendeel vastgesteld. Het Palace-Ho tel is zelfs zeer goed bezet. Ook van de praatjes omtrent sluiting van de andere Hotels en dergelijken is hoe genaamd geen sprake. Nu 15 Juli het eigenlijke aanvangspunt van het seizoen en het begin der groote vacanties is verschenen, komen iederen 'dag nieuwe gasteu aan, ook aan particu liere hotels. Indien dan ook het seizoen verloopt ge lijk het zich heeft "ingezet, bestaat er hoe genaamd geen resultaat van bezorgdheid en giogen omtrent de uitkomsten gunstige verwachtingen worden gekoesterd. Het „Hbl." meldt, dat substi- tuul-otficier van justitie te Amsterdam, mr. P. van Heynsbergen, Maandagavond uit Duïlschland is teruggekeerd. Mr. Yan Heynsbergen deelde aan genoemd blad mede. dat hij inderdaad zijn pas verloren had, doch deze is ten slotte te Keulen teruggevonden. De vooibereidende-werkzaarn- heden inzake de drooglegging der Zuider zee, het dichtmaken van het Amsteldiep, gec-ft op het Westel'ifc en Noord-Westelijk gedeelle van het eïT nd reeds een groote bedrijvigheid. Rijnschepen, geladen met rijshout en steen, worden er dagelijks aangevoerd en gelost. Het eerste vlecht werk voor het binnen enkele dagen te ia- ten zakken eerste zinkstuk wordt in ge- reedlimd gebracht. Verder'aanschouwt men er op zee de werking van drie groote bag germolens. Deze baggermolens halen grond en zeeklei van den bodem der zee, orn ze weer in groote bakken, welke er naast gemeerd I egev. over t storten. Zoodra deze bakken gevuld zijn, worden ze door een slècpbcot weggetrokken naar h't Amsteldiep, om daar weer in zee ge stori te word'n. 'l'e burgerdam wordt thans bij dc haven de laatste hand gelegd aan het watcrsnoodwerlc, dat nu vier en een half jaar geduurd heeft. De stremming van het verkeer is opgeheven en de weg Amsterd-m—Monnikrndam geheel gereeu. De Raad van Arbeid le Zeist, die wegens de uitbreiding der adminis tratie uitzag naar c-en ruimer gebouw, is, na hoornen goedkeuring van de zijden der autoriteiten, door aankoop eigenaar geworden van liet gebouw „Hotel Park- oord", gelegen Aan de Slollaan. Nog vóór den winter zullen de kantoren daarheen worden overgebracht. Naar men uit betrouwbare luchtvaartkringen verneemt, kan als ze kér worden aangenomen, dat de vlieg tocht naar Nederlnndsch-Indig, welke door luitenant ter zee 2de kl. Backer en reserve 3ste luitenant Van Wulfften Palthé zou worden ondernomen, doch voorloopig moest wórden uitgesteld, thans als voor goed afgesteld kan worden beschouwd. Wanneer u een zóón hebt, die bokst en op een avond komt hij ge zellig thuis, en z'n oogen zijn uit liet lood gezakt, zoodat hij uit z'n mond kijkt, en z'n neus bevindt zich tusschen der der den en vieden halswevel, en z'n linker oor hangt aan z'n horlogeketting, en z'n kiezen en tanden zitten in z'n sigarenko ker, pn men zet dit stuk knotwilg bij uin de vestibule, en vijf minuten later wordt er gebeld, en een mijnheer brengt nog het rechterbeen, dat vergeten was op te rapen en ge kijkt verbaasd naar het monster zonder zonder kop of staart om te - ont dekken waar ge wezen moet om wat te vragen, en het monster zegt: ik ben uw zoon 1 en de stem komt ergens uit de buurt yan het sous-terrain of te wel waar de rug eindigt, en gc geeft een gil en roeptmaar jongen, wat is er met je gebeurd? dan zal de knotwilg zeggen: met mij? niets, ik ben leuk uit goweest om tc boksen, en voel mij alleen maar een beetje down En dan zult ge, als een goed vader, uw sport jongen bijeen harken en moot na moot in bed liggen om aan te groeien. („De Sporf.") N.V. Fabriek van Koperwerken „DE VULKAAN" VOLMOLEN GRACHT 6-8-10 TELEF. 1869 LEIDEN LEVERT in brons, koper, aluminium en alle gewenschte legeeringen tegen scherp concurreerende prijzen. 6811 BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Delacroix en Millerand hebben in bun parlementen het woord gevoerd over Spa... We verwijzen daarvoor resp. naar bet hoofd België en naar de telegrammen. M:.Ier and heeft tenslotte het pleit in de Fransche Kamer, gewonnen, waar hij met 427152 stemmen een motie van vertrou wen kreeg. le Duitscbe minister von Simons ver klaarde nog tegenover vertegenwoordigers dér Duitsche pers; Alleen eensgezindheid in het doorvoeren van alle te Spa genomen besluiten kan Duitschland redden, en de Maandag te Ber lijn gehouden kabinetsraad heeft zich op het standpunt der delegatie gesteld. Er bestond geen reaen, net eindresultaat der onderhan delingen als een succe3 voor Duitschland te boeken. De delegatie had ingezien, dat de onmiddellijke gevolgen der onmogelijke vredesbepalingen moesten worden afge wend. Vau bet standpunt, dat de bepalingen van Art. 18 Al. 2 vanliet vredesverdrag slechts op herstellingen konden worden, toe gepast; heeft de delegatie zich niet laten afbrengen. De toestand te Spa was aldus,. tizt Engeland en ook Italië het standpunt van Frankrijk betreffende dé dreigingen Di ,'tsch gebied binnen te rukken, waren ge naderd. De zienswijze van Frankrijk hier omtrent was te San Remo door Engeland er. Italië goedgekeurd geworden. Te Spa bestond er in ieder geval geen twijfel aan, ar.fc het binnenrukken in het Ruhrgebied een uiigemaakto zaak was, wanneer de eisch der entente van 2 millioen ton niet werd ver vuld Zoo hij zich verklaard had voor onder- te.kening der kolenovereenkomst, was de reden hiervan, dat op het laatste oogenblik twijfel bij hem was opgekomen aangaande het Duitsche prestatievermogen in zake do lolenlevering. Hij was tot de overtuiging gekomen, dat bij benutting der Duitsche bruinkolen en bij een nieuwe regeling van het plan van verdeeling en een groc-tere productie der Ruhrsteenkolen, Duitschland in staat zou zijn, maandelijks 2 millioen toa aan de entente af te dragen. Deze over weging had in den kabinetsraad van Maan dag tot het besluit geleid, bij de kolenpro- ductie en de verdeeling zeer energieke en veelomvattende maatregelen te nemen. Verder zei Duitschland's minister vanbui- tenlanidsche zaken nog tegen een mede werker van het „Achtuhr Abendblatir": In Genève zul'.en onderhandelingen moe ten plaats hebben tusschen zakenlieden, die de huidige noodzakelijkheden en mogelijk heden beseffen en er rekening mede houden. Vooral echter ben ik er over tevreden, dat do conferentie te Genève o-tef kan worden voorbereid als die te Spa het was, waar men zeer onvoldoende voorbereid kwam. Simons gelooft, dat de haat nog te diep is en de wonden nog) !tie verseh zijn, dat men een verzoening der volken binnen af- zienbaren tijd kan verwachten. Hij acht het echter den plicht van eiken staatsman om naar deze verzoening te stroven. In elk ge val meent hij, dat het nog vrij lang zal duren alvorens Duitschland in den Volkenbond zal worden opgenomen. Ook Fehrenbach heeft zich zoo ongeveer in daizelfden geest uitgelaten. De grocto vraag is nu maar, of de Duit sche mijnwerkers bereid zijn Mee te werken aan een intense productie en dat is nog twijfelachtig. Zoo zegt b.v. het „Boehum- sehe blad Bergwerker-Ztg." het oude orgaan der mijnwerkc-rsvereeniging, dat de arbei ders er niet aan denken zich in elavenijj te laten binden om aan de wenschen der ge allieerden tegemoet te komen, en hun pres tatie te .verhoogen. Men is bereid te wer ken, zooals dit vroeger ock geschiedde, maar van dwaugarbeid wil niemand weten. Ongeveer alle vereenigingen van mijn werkers in het Roergebied .hebben moties aangenomen in denzelfden geest. Meer geruststellend is echter, dat thans blgkbaar onderhandeld \vOrdb over verlen ging van den achturigen werkdag met een uur, hetgeen volstrekt noodzakelijk wordt' geacht, wil men het noodige resultaat be reiken. Ook voor landbouw eu transportwe zen wordt deze verlegïng beslist onvermij delijk geoordeeld. Maar of men er aau zal willen? De Duitschers zullen in ieder gevaf op de Fransche socialisten niet hoeven te re kenen. Léon Blum, do specialiteit in do in ternationale politiek onder de Fransche so cialisten, vindt in'do „Humanité" de re sultaten van Spa allertreurigst en hij is verontwaardigd, omdat Millerand durft bo- weren, dat er reden is om zich tc verheu- gen! Smillie, de leider der Engelsche mijn werkers, heeft in eeu redevoering te Nor thumberland daarentegen zeer ten gunste van Duitschland gesproken Hij wees er op, dat de kolenprductie van Duitschland ten gevolge van de onvoldoende voeding der mijnwerkers belangrijk achteruit is ge gaan. Smillie is van oordeel, dat wanneer de Entente vasthoudt aan haar eischen, de Duitschers nooit in staat zullen zijn de verlangde hoeveelheid te leveren, zonder dat tevens hun industrie zoo geschaad wordt, dat van betaling eener schadever goeding geen sprake kan zijn. En nu volgt Genève. waartegen de Fran sche pers blijft ageeren. Men zal bijeenko men in de zaal van het stadhuis, waar in 1872 het Engelsch-Amerïkaanseli conflict over het Alabama-gèbied, dat een bijzonder groote rol heeft gespeeld in de ontwikke ling van do internationale rechtspraak, bij gelegd werd. BELGIE. Delacroix heefl in do Kamor oon verklaring afgelegd over do onderhandelingen te Spa. Wij zijn or in geslaagd, zoo zcido hij, ons recht voor voorkSur op 21/a milliard markcu, die onmisbaar zijn voor het herstel onzer financiën, te doen er kennen. Dit bedrag zal ons uitbetaald worden uit do verschillendo vorderingen, die Duitsch land nog op andero landen heeft. Het was or io Spa niet om to doen om nieuwo verplichtingen aau" Duitschland op to leggen, maar wol om een grondslag to vindon voor •vreedzaam herstel. Daar ik do besprekingen als voorzitter der conferentie geleid heb, moet ik natuurlijk zeer discreet zijn, maar ik mag wel zeggen, dat men zich aan allo zijdon goneigd -toonde om tot een accoord te komen. Frankrijk krijgt een belang-* rijko hoeveelheid kolen, die het volstrokt noo- dig heeft, wij zullen er 200.000 ton per maand krijgen, wat ons in slaat zal stellen, om do nog steeds uitgedoofde hoogovens weer te laten wer ken. Met onze beaprekingon betreffende dc mar ken zijn wij een heel eind opgeschoten. Het zoo belangrijke vraagstuk dor schadevergoeding kon te Spa niet opgelost worden. Men zal daarom to Gen vc de deskundigen laten bijeenkomen. België hoeft to Spa do banden, dio het met de bevriende volken verbinden, nog nauwer toe gehaald; het aanzien van België is zoo moge lijk door de conferentie nog verbeterd. Bepaald nieuws heeft dc Belgische premier niet verteld I - Ernstiger echter is, dat voor dezö verklaring over Spa Delacroix zeide, dat hol kabinet heen zou gaan, wanneer de Kamer hol niet eens werd inzake hel stemrecht. Men woel hoe deze zaak is vastgeloopon Toen van socialistische en lihe- ralo zijde geweigerd wérd do mogelijkheid te doen openen, hel vrouwenkiesrecht bij enkele wet te doen invoeren, dus hel uit de grondwet te lichten, weigerden de Katholieke do uitbrei ding van het mannenstemrcchl Na 14 dagen is men nog niet tot een of andero oplossing ge komen. Opnieuw is do kwestie nu acht dagen uitgesteld. Hard zal men mooteD werken, om tot een promis tc komen Met algemeene stemmen heeft de Kamer den mijnwerkers een pensioen van 1500 frs. toege kend, terwijl met 14113 stemmen den acht urigen werkdag (48 uur per week) werd aan genomen. DUITSCHLAND. - Do Pruisisch© regeering overweegt in ver band met den steeds stijgenden woning nood de vergunning tot huuropzegging niet meer aan de huurcommissies ter beoordee ling over te laten, doch de redenon, die daartoe als geldend mogen worden aange nomen, in de wet vast te leggen. Het niet in acht nemen van do gewone diplomatieke vormen en gebruiken bij de benoeming van een Franschen gezant in Beieren wordt in Miinchen tot onderwerp van gesprek gemaakt. Van een voorloopige mededeeling en van de gebruikelijke vraag of de te benoemen persoonlijkheid persona grata was, is ge on sprake geweest. Men heeft eenvoudig uit Parijs een gezant ge zonden. Zoodra men in Berlijn vernam, dat er een gezant to Miinchen zou worden benoemd, heeft de regeering' het Fransche gezant schap in Berlijn te verstaan gegeven, dat de betrekkingen met hot buitenland zaak dor rijksregeering waren, doch ook van deze mededeeling werd geen nota genomen. ENGELAND. De Engelsche regeering overweegt strengere maatregelen in verband met den ordeloozen toestand in Ierland. De „Daily Chronicle" deelt mede, dat een wetsontwerp in' voorbereiding is ten aan zien van den toestand, geschapen door het feit, dat de Sinn Feiners zich bemoeid hebben met het werk der juryleden. In tal van gevallen toch bleven de juryleden ,%it vrees voor Sinn-Fein weg, zoodat de rechtszittingen geen doorgang konden heb ben.. Het is evenwel zeer de vraag of nog meer geweld de situqtie in Ierland zal verbeteren, waar de Sinn Feiners het ant woord daarop niet zullen schuldig blijven. Het dooden van politie-agenten, vernielen van militaire goederen, enz. blijft toch steeds aan de orde van den dag! In het Lagerhuis verklaarde Churchill de minister van oorlog, in antwoord op een vraag betreffende den toestand in Me- sopotamië, dat er order was gegeven om belangrijke versterkingen uit lndië te doen aanrukken en dat de bevelvoerende officier der Britsche troepen in Mesopo- tamiö volledige bevoegdheid heeft gekre gen alle maatregelen van concentratie of samentrekking te nemen, die door den toe stand geboden mochten worden. Er is der halve geen reden voor bezorgdheid ten aanzien der veiligheid in het algemeen van -t Britsche garnizoen in Mesopotamië. PORTUGAL. Antonio Granjo, leider der liberale par tij, is er ten slotte in geslaagd een minis terie samen te stellen. Yoor hoe lang? RUSLAND. In aansluiting van ons telegram van gis teren over het antwoord van de Russische -sovjetregeering inzako Engeland's voorstel ommet Polou tot een wapenstilstand te komen het volgendeDo Engelsche regee ring is bij nader onderzoek tot de overtui ging gekomen, dat het antwoord van Tsji- tsjerin zeer dubbelzinnig is. Zij wensclit de finitieve verklaringen. AJs de bolsjewieken in Polen zelf binnenvallen, zullen de onder handelingen over de handelsbetrekkingen worden afgebroken Dit laatste is een dreigement van betee- konis, waar juist deze week do Russische delegatie van Kras sin te Londen zal terug- keereh. Hoofd dor delegatie zal voortaan Kanenef zijn, die politieke zakon zal behan delen, torwijl Krassin voor handelsaange legenheden blijft zorgen. Het is niet onmo gelijk, dat sovjet-Rusland hiervoor terug deinst Inmiddels duurt de roodo opmarsch nog voort blijkens volgend bericht uit War schau In de streek van de Lida hebben de bols- jewiki, na hartïnekkigen strijd de stad Lida bezet. De bolsjewiki doen oen hardnekkigen aanval op do voorposten aan dc Stoyr en verzamelen rich voor een aanval in do rich ting van Kowel. Of Lida ook evenals Wilna direct aan de Lithauers zal worden gegeven? De j,Times", een der bladen, die, gelijk bekend, het felst gekant is tegen oenige be trekking tot sovjet-Rusland wil heb doen voorkomen, alsof heb antwoord van sovjet- Rusland van dien aard was, dat gerust mag worden aangenomen, dat het gelijk staat met een volledige weigering. Zoover is het nog niet, al haalt men een uitlating aan in het officieels orgaan van Lenin, dat db economische en industrieelo toekomst van Rusland een gemeenschappelijke grens tus- scfien Rusland en Duitschland eischt en dat het offensief tegen Polen niet zal worden gestaakt, voordat dit bereikt is. VEREENIGDE STATEN. De arbeidsraad voor de spoorwegen heeft uitspraak gedaan inzake de loons- verhooging. Hij heeft verhoogingen toe gekend tot een bedrag van 600 millioen dollars. BUITENLANDSCH GEMENGD. Gistervoormiddag is het stoffelijk over schot van prins Joachim in Potsdam voor loopig ter aardo besteld. Alle prinsen van <ïen bloede, die rich in Duitschland bevin den, waren tegenwoordig. Verder de maar schalk Hindenburg, generaal Ludendorff en vele andero officieren en legeraanvoer ders, zoo ook een deputatie van de oreïe der Joliarmiterridders, waartoe de prins even eens als lid behoorde. De keizer, de keize rin en de kroonprins hadden bloemen ge zonden. De electrischo tram te Wdlhelmshaven heeft al haar personeel ontslag aangezegd, omdat, wegens de verhooging vau den stroomprijs het bedrijf de kosten niet meer kan dekken. De koningen en koninginnen van Enge land en Spanje, vele leden van de Ko ninklijke en de Napoleontische familie, als mede leden van den Franschen en Spaan- sehen adel hebben gisteren de begrafenis van keizerin Engenie in do St. Michaels Abdij te Farnborougb, waar ook Napoleon ni en prins Louis rusten bijgewoond. De lord abt der abdij en kardinaal Bourne na men den dienst waar, waarop het stoffelijk overschot in cüe crypt werd bijgezet De Koning van Denemarken zal in het begin van Augustus' een reis naar IJsland maken. Waarschijnlijk zal er deze week nog een vliegdienst KopenhagenLonden geopend worden. Driemaal per week zal er dienst zijn. De reis zal ongeveer 900 kronen kosten. Tevens zal er gelegenheid zijn per vlieg tuig van Kopenhagen naar Amsterdam te gaan voor 600 kronen en van Kopenhagen naar Hamburg voor 300 kronen Do Labour Gazette, het officieele orgaan van het Engelsche ministerie van arbeid, meldt, dat het gemiddelde peil van de prij zen 'in den kleinhandel voor voedsel, klee- ren en brandstof en do tarieven voor licht en do huren nu ongeveer 152 pet. boven het peil van Juli 1914 zijn gestegen. Voor voed sel alleen bedraagt de stijging 158 pet. Men herinnert -zich zeker hoe Raoul Vil lain vlak vóór den oorlog, te midden van de Fransche mobilisatio, door een" venster van het Parijsclie „Café du Croissant", Jean Jaurès, den lieder van de soc. partij, die krachtig ijverde vóór het behoud van den vrede, dood schoot. Na een preventieve hechtenis van vijf jaar herkreeg de moordenaar zijn vrijheid. Zondagavond is de man te Montreuil- sous-Boi8 gearresteerd wegens onwettigen handel in pasmunt. To La Corunna in Spanje rijn de boot werkers in staking. Gisteren heeft, er een botsing plaats gehad tusschen stakers en politie, waarbij een agent gedood word1 en verscheidene bootwerkers gewond Het draadloos telegraafstation, dat de Amerikanen tijdens den oorlog bij Bordeaux rijn beginnen to bouwen en dat bij het slui- -■ ----- - ten van den wapenstilstand nog maar Lat voltooid was, is thans gereed. De antena5 worden gedragen door 8 metalen tore,, van 240 M. hoogte on 550.000 K.G. gewic^ Het station wordt gedreven mefc electr schen stroom van 11,000 volt. Het tosscht de 8 masten opgehangen luchtnet beslag een oppervlakte van 1.5 KM. in de lengt en -100 M. in dc breedte. Het station is dub bel zoo sterk als dat van Annapolis, dat dusver het krachtigste station was, dat doe do Amerlkaansche marine was ingerich! Men kan oen golflengte bereiken v.- 23,000 M. Het station Lafayette, want zo; is het gedoopt, zal tweemaal zoo sterk zij- als allo tob dusver bestaande stations r- een werkingssfeer hebben van 20,000 Kif. of- wel van den halven omtrek der aardt Do Communistische Internationale. De „Humanité" heeft de officieele stub ken ontvangen betreffende het prcoram do werkzaamheden van het 2e congres der der. do internationale, dat thans te Moskou fe- houaen wordt. Onder deze stukken is e'jn artikel van Zinowief, den voorzitter vaa het uitvoerend comité der derde Internat i;. nale. over de vraagstukken, welke het ccd- gres moet' oplossen. Het blad geeft verve', gens een analyse van dat artikel. Zinowief bespreekt de gebeurtenissen jn ne Internationale, die er hebben plaats gs vonden na de stichting der Ille Internatic- nalo in Maart 1919 te Moskou. In die 15 maanden hebben een groot aantal partq-ea dé „gele" Internationale van Huysmans (die thans de namen Pilsoedski, Branting ea Noske tot symbool heeft) verlaten. Do communistische Internationale ze°t Zïrowief is in zekeren zin „in de modi" gekomen. Talrijke organisaties hebben be- sloten tot aansluiting bij Moskou. Voor zoo ver deze organisaties hiermee besloten heb ben den laatsten strijd tegen de bourgeoisie te leveren, moet hun bSluit- warm toege juicht worden. Wij moeten echter die oppor tunisten wantrouwen, die ook al aan de deur der communistische Internationale komen aankloppen. Want deze moet een Interna tionale van de daad blijven. Hoo moet onze houding zijn tegenover ce middenpartijen, dio uit do lie getreden zijn, zonder zich tot nu toe bij de Interna tionale aan te sluiten? Wij weten, dat de arbéiders dier partijen aan onze zqde staan en dat zij ernstig van plan zijn in onze rijen te strijden tegen de bourgeoisie en de ver- raderssocialisten. "Wij zijn overtuigd, dat zo des te spoediger aan den verdeifelijken in vloed hunner slechte herders zullen ontko men naarmate wij meer al die heeren, ah Kautsky, Hilferding, Hilquit en Co. zullen ontmaskeren. Terwijl het eerste congres der derde In ternationale het communistisch program qp. stelde, zal dit tweede zich voornamelijk hebben bezig te houden met het vraagstuk der tactiek in de heele wereld. De commu nist sclie internationale weet zeer goed zegt Zinowief dat de arbeiders der ver schillende Janden rekening moeten henden mot den zeer uiteenloopenden aard der so ciale verhoudingen en de tactiek daaraan moeten aanpassen. Zinowief onderscheidt 4 categorieën: I. Rusland, waar de proletarische revo- lvtio plaats heeft gehad. II. Duitschland, Oostenrijk en verschil lende Balkanlanden, waar die revolutie be- gernen is, doch waar haart ontstaan onder bijzondere moeilijkheden plaats grijpt. III Engeland, Frankrijk eu Italië, lan den, waar de bourgeoisie overwinnaar is, landen, met zeer oude parlementaire tradi ties waar in de arbeidersklasse geheet nieuwe soneidingslijnen zich afteekenan en ganscL andere waardeeringen ontstaan. IV. De onderdrukte nationaliteiten en de koloninë: Ierland, lndië, een deel van Tur kije, enz., waar de bevrijdingsbeweging uit den aard der zaak tevens een nationaai karakter moet aannemeD, en waar derhalve coirn. ten voor geheel bijzondere proble men komen te staan. Over het parlementarisme gegt het rap port van Zinowief, dat or order de com munisten hieromtrent geen verschil van mee- ning mag bestaan: zoolang het proletariaat 1 de macht nog niet gekregen heeft, moeten do communisten liet burgerlijke parlement gebruiken in het belang van den strijd voor de Sovjets en do proletarische dictatuur. Wal de vakvereenigingen betreft, raadt Zinowief aan, om niet, zooals sommige „ultra's vau links" het willen, uit de bestaan de „gefe" vakvereenigingen te treden. Ter wijl de vakvereenigingen in Duitschland 7 millioen leden hebben, heeft de oomruunls- tischo Arbeiter-Union or daar maar 100.000. In de vakvereenigingen blijven en daar bin nen uit vcor hun revolutioneering strijden, is de raad van Zinowief. Aan het eind van zqn rapport zegt hij, dal het tweede congres der "Dtrder Interna tionale aan alle deelnemende- partijen moet vragen het communistisch program in zijn geheel te aanvaarden en van naam te ver anderen. Er moet een duidelijk onderscheid zrjr. tusschen do communisten, bele-iders yan do proletarische revojatie, o.i de~ .-ociaal- democratsn, die de bourgeoisie helpen, de arbeidersklasse er onder te houden. Die partijen moeten de leiders wegjagen, d e in hvn leiding niets anders doeu dan sabotage plegen. Twee werelden bestrijden elkaar: een"klasse staat te_genover een andere klasse: net proletariaat tegenover de bourgeoisie, en geen enkel compromis, geen schippe ren* kan geduld worden. Het boscli van Dclviile. In den veldslag a.vn do Soanme in 1910 heb ben de. Zuid-Afrikanen in het Eugelsclio leger in hel boseli van Dulville zware verliezen ge loden. Do Zuid-Afrikaanscho regeering .heeft hol bósch van dc Fransche regeering gekocht en zal er een godenkloeken oprichten. Bij do her denking van dien slag in Zuid-Afrika heeft gen Smuts, naar de N. R. Ct. uit Kaapstad ver- neomt, in een redevoering gezegd, dat het ge- denkleeken een zinnéboeld zul zijn van do een heid van de Britscho "én Hollandsdho Atri'kaan- ders. Onder do Hollandsclio Afrikaanders znl de aankoop van het bosch en do oprichting van het gedenkt c-ékon wel geen algemeono instem-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2