LEIDSCH m DAGBLAD. PRIJS DER ADYERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Des Zaterdags 40 Ots. per régel. Kleine advertentiën Woensdag 75 Ots., Zaterdag f 1.bij ten maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- rcoht. Voor eventueel© opzending van brieven i0 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 CM. Maandag 19 Juli 1920. Nummer 18520. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Direciie en Administratie 175, Redactie 1507. Te Amsterdam is voor de hoofdakte geslaagd mej. J. G. dé Bruin, alhier.- Te Deventer is voor de hoofdakte ge slaagd de heer L. G. van Doorn, alhier. Vaandrig W. K. Merfcens, alhier, tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve-of ficier van gezondheid 2de kl. bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Het R.-K. Huisvestingscmité meldt ons, dat op Dinsdag 27 Juli a. s. een kin dertransport naar Weenen zal vertrekken. Pleegouders, die kinderen dan wenschen mee te geven, gelieven daarvoor schrifte lijk opgavo te doen uiterlijk Woensdag avond a. 8.Vischmarkt 2. 't Was Zaterdagavond bijzonder druk op do wekelijksche markt op Vischmarkt en Botermarkt. Zaterdagmiddag had op de Breestraat een aanrijding plaats tusschen een wagen van do expeditie-maatschappij Van Gend en Loos en de Noordwijksche tram. Het paard en de 'wagen kwamen in zeer on zachte aanraking met een spiegelruit van den heer Simonis, welke daardoor brak, terwijl in de étalage ook nog eenige scha de werd aangericht. Verder kreeg het paard ook nog eenige niet ernstige kwetsu ren. Overigens liep het geval nogal goed af. Over de schuld der aanrijding waren de ooggetuigen het niet eens, evenmin als de bestuurders van tram en wagen. De po litie zal het mogelijk moeten uitzoeken. Zaterdagmiddag liad een ongeval plaats in do Nipponslraal. Aldaar slond een draai orgel te-spelen, waar vele kinderen naar stonden te luisteren. Eon drie-jarig meisje lotto or niet op. dat hel orgel zich in beweging zette mot het govolg, dat een (lor wielen over haar voelen ging. Het voetje zag er Ieelijk uit Door do roohcroho is aangehouden de 25- jarige J. O., bookbinder, Haarlemmerweg, al hier, verdacht van oneervolle handelingen met kinderen. Uit het kastje dor L. R. B. over de Gevan- gcnlaan aan den Morschsingel zijn zoowel de tuit als do lijn verdwenen. Ontvangen is nog onder dankzegging voor Graz door mevr. N. van Kol, t(f Yoorschoten- Fam L., te Voorschoten: een pak kleercn; fam V.-K., to Voorschoten: een doos kleoren; fam. K lo Voorschoten: een doos kleoren; mej. B.-T., te Voorschoten: een pak kindergoed; Anoniem, te Voorschoten: oen wit wollen doek; Dames A D, on J. B. v. Lto Leiden: hemdjes on f 2.50: D-, to Voorschoton, f 1, en N. N., te Noordwijk,- door mevr. IC. f 200. In de Stedelijke VVerkinriclitiug zijn in de week van 11 tot en met 17 Juli op genomen 161 volwassenen en 33 kinderen, te zamen 19-1 personen. BINNENLAND, Oe Marinedag. Voor do slachtoffers der Nee). Marine, gedurende do oorlogsjaren, zal te Den Hel der con monument worden opgericht. Het zijn mannon. officieren en schepelingen, dio bij het vervullen var him plicht, bij den dienst in onze wateren en aan onze kust zijn omgekomen, door ontploffingen bij het ivcgruimeu en demonteeren van mijnen, of door andere ongevallen met den oorlpgstoe- stand verband houdend Ter herdenking van deze slachtoffers en ten bate van de oprichting van het Helder- sclie monument to hunner nagecüachtenis, strekto de Marinedag van Zaterdag in Den Haag. Vlaggen waaiden uit, van de regeer-ïngs- gebouwen en van vele particuliere wonin gen, voornamelijk langs den weg, welke de optocht zou nemen. Op het Stationsplein stelde deze 6toet zich op, onder zeer veel -belangstelling van het publiek. Tamboers en pijpers der mariniers gin gen voorop en dan volgde de st&fmuziek dor Kon-. Marine, onder directie van den luitenant ter zee, Hazebroek. Vervolgens kwam een detachement mariniers. Dat was het begin van den stoet, waarbij zich verder aansloten marine-deputaties, bestaande uit officieren, adelborsten, on derofficieren, korporaals en manschappen en een vertegenwoordiging van de Kweek school voor Zeevaart te Leiden. Dan wéér muziek, van het 3de regiment huzaren, onder leiding van den heer J. Fa- briaan. Verder deputaties van den Eersten Ned Bond van Oud-onderofficieren van Land- en Zeemacht, en Koloniën, den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren, do Vereoniging ,,'t Vaderland getrouw", (Den Haag) van do Tooneelverecniging ,,W. 5", en de Kon Nat. Zangschool. Als derde muziekkorps volgde dat van do Haagsche Politievereeniging, directeur de hcor H Koopman daarna weer deputaties van de vereeaigingen ,,'t Vaderland Ge trouw" (Rijwijk), „Eerbied voor 't Gezag" (Rijswijk) en „Eendracht maakt Macht" (Voorburg), van de Gymnastiek- cn Schermverceniging „Olympia" en van do Haagsche Athletiek-Vcrccniging „Vlug en Lenig". Do muziekvereoniging „De Post-Ianfare", directeur de heer H. Koopman, was het vierde muziekkorps in den stoet. Dan nog de vereeniging „Do Reddingsmedaillo", een wagen met zeemijnen en padvinders. 't Was een kleurige stoet eerst do mili tairen, in hun uniformen en met dc staf- rhuziek der marine, dan de verschillende deputaties, met banieren en vaandels, die schitterden in het zonlicht. Vroolijk klonk telkens de muziek. En heel den weg langs was er publiek. Do bijeenkomst op het sportterrein „Houlrust" was druk bezocht. Zeer velen" wachtten daar do komst van den stoet af. Opgemerkt werden verschillende regéorings personen, en autoriteiten van leger en vloot. Prof. mr. M W. F. Treub hield hier do openingsrede, voorts werd door de Ka merleden De Groot en v. d. Bilt door den oud-Indischen ambtenaar, den heer W. Z. Zegers de Beijl en door eenige onderoffi cieren cn schepelingen der Marino op ver schillende plaatsen van het uitgestrekte ter rein het woord gevoerd. Het programma bracht verder militaire én gymnastische demonstraties. Hot drukke avondfeest in den Dierentuin vormde van den Haagschon' Marinedag een slot, dat don organisators van den „dag" veel voldoening zal hebben gegeven. Aangevangen werd met een concert, ge geven door het stafmuziekkorps dor Ko ninklijke Marine, directeur de heer A. L. Hazebroek. Daarop volgde een militaire taptoe door het- slafmuziekkorps, tamboers en pijpers, welke niet minder luide toejui chingen aan het talrijke publiek ontlokte dan do nummers van het- concert-pro- gramma- Tijdens den taptoe word in één der vij- jters oen. fontein opengezet-, waaraan door vorscheidene kleurschakeeringcn grooto pracht werd ge-ge ver- Te .10 uren verspreidden do bezoekers j zich in do verschillende zalen van liet ge bouw, waar op ruime en varieerc-ndc wijze voor ontspanning, vermaak en verfrisscbing i was gezorgd. Naar de grooie zaal werden vele gelokt door een cabaret-artistique, i waaraan werd medegewerkt door een or- ehest der cavalerie onder leiding van den I heer J. Fabriaan, door een groep gymnas ten van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, door The Musical Steffans, door een koor van 170 zangers en zangeressen van de Kon. Nat Zangschool onder leiding van den heer A. J. J. Beyersbergen. van Henegouwen en waar tableaux werden voorgesteld door de dames van de Tooneel- club „T. O. P." te Leiden. Zij allen hadden geen reden tot klagen over gebrek aan bijval. Spoorweg-Landstorm. Eon ministerieel© beschikking vermeldt, dat is opgericht het Vrijwillig Landstorm- corps Spoorwegdienst. Dit korps wordt naar behoefte in een staf cn onderdeelen gesplitst, te regelen door den inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm in overleg met den chef van den gcneralen staf. Als commandant van het corps treedt op de aangewezen [directeur van het Etappen- en Verkeerswezen. Als lid van het korps kunnen worden toe gelaten niet-dienstplichtigen en niet. in werkelijben dienst zijnde dienstplichtigen, die in dienst zijn van een der Nederland- scke Spoorwegmaatschappijen en die een vrijwillige ver-bintenis bij den landstorm aangaan. Dc leden van het corps zijn verplicht om, indien daartoe door of vanwege den Minis ter van Oorlog opgeroepen, tot nader order werkelijker! dierst te vervullen, ten einde in militair veroand dienst te verrichten op de spoorwegen, hetzij in den gewonen werk kring, welken zij daarbij vervullen, hetzij in eenigen anderen werkkring, waartoe zij bekwaam worden geacht-;"zij behoeven niet aan oefeningen deel to nemen De leden worden na oproeping desgewenscht tot zelfverdediging bewapend, zoo mogelijk met een revolver, anders met een karabijn. De Duitsch-Nederlandsch crediet- en koler.- overeenkomst. Naar de correspondent van de „N. li. Ct." te Spa meldt, zal de Duitschc regee ring nog eens in een officieele verklaring baar positie ten opzichte van de crediet- en kolenovcreenkomst met Nederland uit een zetten. Deze verklaring zal op het volgende neerkomen: 1. De tegenwoordige Duitsclie regeering zal haar voorgangster ten opzichte van hel gesloten verdrag niet desavoueeren. 2. De Règeering zal al het mogelijke doen voor ten loyale-uitvoering van het. verdrag. 3. De Regeering wijst er echter op, dat dc mogelijkheid van vervullen niet alleen bij haar ligt, maar ook van de houding der Entente afhangt. Het lid van de Tweede Kamer, dr. Th. van der Waerden, heeft, naar „Hét Volk" meldt, de volgende vragen gesteld aan den Minister van Buitenlandsche Zaken: 1. Heeft de Minister van Buitenland sche Zaken kennis genomen yan de dag bladtelegrammen, volgens welke de En tente ontstemd is over het crediet van" 200,000,000 gulden aan Duilschland en de Gommission des Reparations zou gepro testeerd hebben tegen de voorgenomen ko- lenleveringen van Duitschland aan Neder land? 2. Zoo ja, kan de Minister dan een ver klaring geven van de tegenspraak tus- sclien bedoelde uitingen van den heer Mïl- lerand en de geruststellende verzekerin gen van de zijde der Nedorlandsche re- gcering in de zitting -er Tweede Kamer op 2 Juli j.l. 3. Is de Minister bereid tor openbare kennis te brengen de bescheiden, waarop zijn gunstig oordeel omtrent de toezeg gingen van de Commission des Répara- tions steunde? 4. Beslaat er verband tusschen de jong ste verhooging van den kolenprijs in Ne derland met 8 gulden de ton en de over eenkomst met Duitschland, dié in be doelde zitting der Tweede Kamer werd dn nee nomen Briiiiilirccdkaart. Dc~ 144ste brulnbroodkaart os geldig van Woensd-ag 2,1 Juli lot en -met Donferidag 29 Juli 1920- - Men meldt uit Apeldoorn, dat H. M. do Koningin, vergezeld van de familie Röelli, Zaterdagmiddag per auto naar Radio Assel is goweesrt. Zij maalde een wandeling over het terrein van het Radio-station, liet zieli! alles toelichten wat daar te- zien is, en liet zich ook ter plaatso inlichten omtrent het ongeluk, dat daar dozor dagen licoft.-plaa.ta gehad. Do Koningin-Moeder heeft Zaterdag te Soestdijk in audiëntie ontvangen den heer J. T. Cromer, oud-Minister van Kolo niën en gezant van dé Vercenigdo Staten van Amerika, en diens eehtgencote. Men schrijft uit Ziirick d.d. 15 Juli aan het „Hbld."' Sedert enkele dagen is de Prins der Ne derlanden voor een kort oponthoud in Zü- rioh afgestapt. Hot eigenlijke doel van do Zwitserscke reis is dezen keer een bezoek aan het vriendelijke Unterwaldener landje rnct het beroemdo EngcLberg, van waar uit de Prins de Ti tl is cn de beide Spannörter wil bestijgen- De Prin9 is o,ls gewoonlijk op deze reis vergezeld van jbr. Van Riemsdijk, kamer heer. Na Engelberg wordt hoogstwaarschijnlijk nog oen bezoek gobracht aan het Eugadin (St.-Moritz). De Gereformeerde Kerk te 's-Graven- hage heeft reeds hing dringend behoeft© aan uitbreiding van het aantal harcr kerk gebouwen. Plannen voor bouw van een vijfde kerk zijn sede-t lang in overweging. Een terrein, gelogen aan de Fahrenheit- straat bij de Hoeve „Hanenburg" is ge kocht, maar de duurte der materialen waa oorzaak, dat nog niet tot. bouw van een blijvend gebouw werd besloten. Daar ech ter het plaatsgebrek in de bestaande vier kerkgebouwen te ernstig werd, heeft da commissie van beheer der Gereformeerd© Kerk te 's-Gravenhago een houten hulp kerk aangekocht cn dit hulpgebouw doea- plaatsoa op het hierboven genoemd terrein. Het kerkgebouwtjo, dat plaats biedt aan ongevéer 400 personen, maakt een aange- narnon, rustigen indruk en zal spoedig zeer goed in de behoefte voorzien. In een te 's-Gravenhage gehouden ver gadering, bijeengeroepen door een commis sie, benoemd door den Ned. Journalisten kring, is besloten tot nauwere samenwer king ter behartiging van de geestelijke ea matericele belangen der intellectuccJen. Do wethouder van ouderwijs tc Am sterdam heeft aan het bestuur der afdec- ling Amsterdam van den. Band van Nedor landsche Onderwijzers meegedeeld, dat aan een 300-tal der mcesbbehoeftigc onderwij- zors een renteloos voorschot van f 200, onder de conditie zooals ook .voor andere ge meente-ambtenaren gebruikelijk, zou wor den verstrekt. Het afdeelingsbestuur werd verzocht, onder do roos, op de verschillend© scholen de meest nooddruftigen daarvan in kennis te stellen. Te Utrecht, in „Hotel de l'Europe"tf vergaderde in jaarvergadering het Alge meen Nederlandsch Vakverbond, onder voorzitterschap van den heer Jac. Bakker, uit Rotterdam. Medegedeeld werd, dat het aantal toe getreden organisaties thans 29 bedraagt, terwijl het totaal aantal leden -13 A 44,000 bedraagt. Het aantal bestuurdersbónden bedraagt 13. Bij de behandeling van de begrooting voor het jaar 1920 werd geklaagd, dat het bestuur van het Vakverbond geen vol doende leiding en perspectief aan de leden geeft in belangrijke zaken, die thans de vakbeweging in groote mate bezig houden. Aangedrongen werd om in de toekomst de lijnen aan te geven, in welke richting het Vakverbond zal gaan. Van bestuurszijde werd uitvoerig Uiteen gezet, dat het bestuur in de gegeven om standigheden heeft gedaan wat mogelijk was. Met het oog op wat in de toekomst Officieele Kennisgevingen. GEMEENTELIJKE VISCHVERK00P. Do Burgemeester van Leiden, brengt tor kon bis van de ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aan do gemeentelijke visehwinkols (Vischmarkt ên Stadshulpwerf) verkrijgbaar is Schelvisch a f 0.22 cn Schol a f 0.30 por pond. -N, C. DE GIJSELAAR, Burgcm. Leiden. 19 Juli 1920. UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE. Do Burgemeester, Hoofd van hel Gemeen tebestuur van Leiden; Gelet op arl. 28 dor Woningwet on op art. 14 van hot Koninklijk besluit van den 28en Juli 1902 (Staatsblad No. 160), tot uitvoering van do artt 7, 8, 9. 26, 27, 28, 30, 34, 35 cn 36 dier wet, zooals dit besluit laatstelijk is gewij zigd bij dat van 17 Mei 1919, (Staatsblad No. 262): Brengt ter algemeene kennis, dal een ont werp tot herziening van het Uitbreidingsplan dezer* gemeente, botrefende het gedeelte gele gen op don hóek van den Rijrisburgorweg on den Warmonderweg, mot uitvoerige kaarten grond- tookoningen, eon staat van do namen en van do woonplaatsen van de eigonaars der in dat ont- worp begrepen porceelen, mot vermelding van do kadastrale secties en nummers, een situatie- kaart waaruit de aansluiting van de in het ontwerp begrepen gronden aan het overig grond gebied der gemcenlo en zijne, verkeerswegen blijkt cn een toelichtende beschrijving, gedu rende vier weken op de Secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage is nederge- logd. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 19 JuLi 1920. HINDERWET. Burgemeester cn Wethouders van Leiden; Gezien art. 8 le alinea der Hind onvol; Brengen bij dozen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: le. Firma D. D. Noordman en rechtverkrij genden tot het oplichten cn in werking brengen van oen houtzagerij in het perceel aan den Haagweg kad. Sectio O No. 558. 2o. Gebrs. Muldor on rechtverkrijgenden lot bot uitbreiden van dc houtzagerij iii bel por- ceol Maredijk no. 199 kad. Scotio L No. 1159. 3o ,T. Bakhuizen cn rechtverkrijgenden lot hot oprichten van een koekfabriek op oon ge deelte van het perceel kad. Sectio M No. 1001 aan do Roodenburgorlaan. 4o D. Schotel, en rechtverkrijgenden tot hel uitbreiden der werkplaats voor het emaillcereo, nikkelen, slijpen cn polijsten van metalen voor werpen in het perceel neerenstrant No. 51, Drio Octoberstraat, kad. Sectio M. no. 3795 on 3411. 5o. N.V Meubolhandol v.li. firma J. F. Raar en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een machinale meubelfabriek in liet perceel Middel weg No 15, kadastraal hekend Sectie I No. 335 6e. Firma Gebrs. Diebon cn rechtverkrijgenden tot hol oprichten van eon benzinebewaarplaals op het perceel Witle-Singel No. 86, kad. Sec tie M. No. 2164. 7o De 'N. V. Automobiel- cn Motorhandel, ..Hel Molorhuis" en rechtverkrijgenden tol het oprichten van een bcnzinobewaaiplaats in do autogarago van hot perceel Stationsweg No. 1, hoek Rijnsburgersingol kad. Sectie A No. 983 N. C. DE GIJSELAAR, Rurgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Loiden, 19 .Juli 1920. FEUILLETON FABRIEKSROÓK. Roman naar heb Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 38) „Misschien nog niet", zei mr. Vertrees. „Zij scheen zich bezorgd te maken over die kolenzaak en over Tilly. Het geld voor den vleugel zal nu cut tijdlang voor zulko dingen kunnen dienen „Ik heb er niet mee op. Ik heb haar de piano gegeven, om op te spelen, niet oin „Jo moest cr in één opzicht niet bedroefd over zijn", zei zo troostend. „Zij kwam met den kooper overeen, dat de mannen den vleugel omstreeks lialfzes vanmiddag zou den komen halen. .De dagen zijn nu zoo kort; het is werkelijk goheel winter." „O ja", stemdo hij gemelijk toe. „Wat dat betreft, ieder heeft het recht een mou- bclstuk te vervoeren, zonder de buren in Tep en roer te brengen, zelfs bij daglicht, zou ik zeggen. Maar ik denk niet, dat onze buren er juist nu-.veol aandacht aan zullen schenken, ofschoon ik hcor, dat Sheridan <lcn morgen na do begrafenis weer vroeg op zijn kantoor was." Mrs. Vertrees maakte een geluid als van beklag. „Hij heeft dat zeker niet gedaan, omclnt hij er niet onder leed, maar alleen, dab geloof ik vast, omdat hij zijn zaken van zooveel gewicht vond. Mary vertelde mij, dat hij geheel scheen op te gaan in het suc ces van zijn zoon en hij daarop het meest snoefde. Hij is. naar ik begrijp, niet ordi nair in zijn pochenhij spreekt niet veel over zijn zijn geld ofschoon er iets was omtrent, grassprieten, dat ik niet heb be grepen. Ik denk, dat hij iets omtrent zijn energie bedoelde maar misschien ook niet. Neen, zijn snoeven schijnt gewoonlijk niet zoozeer ecu verheerlijking van zichzelf ttf zijn als wel, dat hij op zijn familie en de grootheid van deze stad pocht." „Grootheid van deze stad!" herhaalde mrs. Vertrces met sombere bitterheid, ,,'t Is niets andera dan een kolengat! Ik houd het er voor, dat zij groot lijkt in de oogen van den man, die het geluk heeft haar voor hem te doen werken En ook groot lijkt in de oogen van eiken jongen man, die er zijn fortuin begint, te maken. De mannen, die van haar ontvangen, wat zij noodig hebben, noemen haar „groot", en ieder ander neemt die gewoonte- over. Maar het ge zichtspunt wordt anders, als de, stad ont vangt, wat zij van iemand verlangt! Na tuurlijk zegt Shcridxon, dat zij „groot" is Mrs. Vertroes scheen niet op deze onge wone uitbarsting te lebten. „Ik geloof", begon zij bedeesd, „cfat hij niet pocht dat wil zeggen, ik begrijp, dat hij nooit zoo'n belang schijnt gestold te hebben in den ander." Het sombere gelaat van haar man betrok bij die woorden nog meer hij zag er blee- knr uit dan te voren. „De ander", her haalde hij. zijn oogen afwendend. „Je be doelt je bedoelt den derden zoon den- gcon, die hier vanavond was?" „Ja, de de jongste", antwoordde zij zoo zacht, dat het bijna fluisteren was. En daarop sprak gedurende minuten ach tereen geen van beiden en evenmin keek de een de ander tijdens dat zwijgen aan. Eindelijk vond mrs Verbrees er op uit te hoesten, maar dat klonk niet overtui- I gend. „Wat- ah wat zei Mary van hem I in do hall toen zij vanmiddag thuiskwam? I Ik hoorde je haar iets omtrent hem vra gen, maar zij antwoordde op zoo'n zachten toon, dat ik er niets van kon opvangen." „Zij zij zei niet veel. Toen ik haar vroeg of zij zich geamuseerd had op haar wandeling, zei ze slechts: „Hij is zoo'n ernstig denker, als- ik nooit eer heb ont moet." „Nu?". „Dat is alles. Hij ziet er ook peinzend uit en zoo teer ofschoon hij dat in den laatsten tijd niet meer zoo erg moet we zen. Ik sloeg Mary van uit het raam gade, toen zij vanmiddag uitging en hij zich bij haar voegde, en als 'k niets omtrent hem had geweten, dan zou ik gevonden hebben, dat hij een bepaald belangwekkend ge zicht had." „Als je niets omtrent hem' had geweten? Wat geweten?" „O, niets natuurlijk", zei zij haastig. „Dat wil zeggen niets bepaalds. Mary zei lang geleden zeer beslist, dat hij volstrekt niet krankzinnig is, zooals wij eest dach- ton. Het- is alleen wel, natuurlijk, hun houding tegenover hem is vreemd. Naar mijn idee is het een zenuwkwaal, die liom af en toe wat vreemd doet- zijn, zoodat hij zich niet op iets kan toeleggen of misschien vreemde dingen doet. Maar als het er op aan* komt, natuurlijk is het maar een in druk, dien we hebben. Wij weten niets bepaalds. Ik zij hield even op en ging toen voort: „Ik wist niet precies hoe ik het moest vragen --- dat wil zeggen ik heb er niet tegen Ma-ry over gesproken. Ik heb niet ik De oude dam© hak kelde erbarmeliik on eindigdo met te mom pelen „Zoo spoedig na na den den schok." „Ik heb hem slechts vluchtig, niet meer dan een oogwenk, gezien en zou hem niet kennen als ik hem zag," beweordla mr. Ver- trees, „maar jouw indruk van hem is Hij brak dei zin plotseling af en sprong zenuwachtig overeind „Ilc kan mij haar niet voorstellen o neen!" zei hij hijgend. „Een half oiuioozele, een lijder aan vallende ziekte „Neen! Neen!" riep zij, „hij kan wel niets mankccrco Wij „O. het is vreeselijk. Ik kan niet Hij wierp zich weer achterover in zijn stoel, drukte zijn handen voor zijn gezicht en liet ze toen slap langs zijn zijden neervallen. Mrs. Vertrces zat te beven. „Je moet je niet zoo overstuur maken." zei ze, voor een enkele maal bijna geneigd tot eon geregelde manier van spreken. „Wat Mary ook moge denken of doen, het zal nooit ter wille van haar zelf zijnzij zal het om ons doen. Maar als wij het beoordeelen, Sullen wij het- niet doen mot het oog op ons zelf. Wij den ken niet aan on szelf." „O neen kreunde hij. „Niet aan ons zelf. Wij kunnen wel naar liet armhuis gaan, maar Mary kan geen stenografiste worden." Zuchtend verviel mrs. Ver trees weer in haar ouden, omslacht-igen trant. „Natuur lijk," mompelde zii „Het lijkt wel voor barig op iulko dingen te specu.leeren, maar ik had zoo'n eigenaardig gevoel, dab zij veel belang scheen te stellen in die zij had bijna gezegd „in dien persoon," maar zij bedwong zichzelf, „in dlien jongen man. Het is ook heel natuurlijk; zij is altijd zoo sterk en gezond en hij in hij schijnt te zijn. dat PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 8 mod. £2.50, p. week f O.ltf Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.19 Franco per post 2.90 wil zeggen iemand, die het medelijden opwekt." „Ja!" stemde hij bitter toe „Ja juistt Hot- medelijden!" „Misschien," stamelde zij, „misschien zou je geruster zijn, als ik er eens met iemand over kon praten?" „Met wien? „Ik had gedacht niet al te bruusk -te werk te gaan, maar te wachten tot- zijn naam werd genoemd, als ik bij toeval eena iemand mocht- spreke», die de familie ken de cn dan zou ik mogelijk een gelegen heid vinden, te zeggen, dat het mij zoo speet to hooren, dat hij zooveel ziek is ge weest en iets dergelijks misschien?" „Je kent- niemand, die de familie kent." „Jawel. Dat wil zeggen in zeker op zicht een van do familie. Die mr. Rosco© Sheridan is mot een ik bedoel, zij heeft wol een vrij aardig gezichtje, dat vrouwtj© vind ik, maar is toch nog ordinair. Ik go- loof, dat or haar veel aan gelegen is, ik be doel, zij zou natuurlijk heel graag willen, wat meer intiem met Mary te worden. Zij staat altijd van uit haar raam naar ólezen kant te kijkenvanmiddag, toen Mary' uit ging, zag; ik haar ook weer hierheen kijken, ofschoon ik niet geloof, dab Mary haar heeft opgemerkt. Zij zou het, dat weet ik zeker, niet ongepast inden, om vrijuit over alles te spreken. Zij bracht hier onlangs een bezoek en Mary schijnt haar wel to mogen lijden zij zei dien avond, dat heb bezoek haar goed liad gedaan. Denk j c, datf hot verstandig zou wezen?" „Verstandig? ïk weeb heb niet. Ik ba- schouw de geheel© zaak als onmogelijk." (Wordt vervolgd,)!

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1