Nu. 18519 t-ÊSDSCH DAGBLAD, Zaïeraag 17 Juli. Tweede Blad. Anno 1920. Brieven van een Leidenaar. De bekende m populaire veiceniging j.Schoolkindervoeding'' neelt aan het ter rein .barer bemoeiingen een belangrijke uitbreiding gegeven. Zij heeft zich, i a overleg met den Weihouder van Onder wijs, bereid verklaard haar zorg ook uit te strekken over het behoeftige schoolkind, dat kleeding en schoeisel noodig heeft. In dien zin werden reeds de Statuien gewij zigd en werd besloten op de aldus aange vulde Statuten de Kon. goedkeuring te verzoeken. Als deze goedkeuring is ver leend, en dat dit zal geschieden, lijdt geon twijfel, dan kan do Yereeniging het nieu we terrein betreden, hetwelk zich wel is .waar aansluit bij dat der schoolkindervoe ding, doch moeilijker te bewerken is en grootere verantwoordelijkheid eischt. Er is op dit gebied ook hier ter stede iets gedaan. Door en uit de afdeeling Lei den voor „Volksonderwijs'is een Com missie benoemd, die voor dit doel gelden heeft weten te verzamelen en aan een aantal schoolkinderen schoeisel in den vorm van klompen heeft verstrekt. Nu de voorziening, dank zij den finan- cieelen steun der gemeente ,mecr stelsel matig zal geschieden, komt er heel wat meer kijken. Wanneer met behulp der hoofden en onderwijzers der betrokken scholen de kinderen, die voor voeding in 1 aanmerking komen, zijn aangewezen, wor den de maaltijden verstrekt en daarmee uit. Het genoten voedsel heeft zijn nuttig effect en het beoogde doel is bereikt Met de verstrekking van klcoron wordt hot "goval voel moeilijker. Eerstens, wat het onder zoek betreft. Moet een kind, dat haveloos op school verschijnt, ook als niet armoede, maar slonzigheid der ouders or do oorzaak van is, van betero kleeding worden voorzien? Ter wille Van het kind zelf zou men dozo vraag in beves tigenden zin willen beantwoorden. Maar wordt het verstrekken van kleeding dan niet eon pre mie op de slordigheid der ouders on handelt men niet schromelijk onrechtvaardig jegens de misschien veel armer huismoedors, die toch zor gen, dat hun kinderen or netjes uilzien? Zullen or ook geon egoïstische ouders zijn, die 'de kleinen met do slechtste plunje uitsturen, om op dpzo wijze iets van de gemeenschap te bemachtigen? Het vóóronderzoek lijkt ons allesbehalve ge makkelijk en een juist systeem m'oeïlijk te vmden. En als eenmaal de kleeren verstrekt, wat zal er dan mee gebeuren? Zal er de hand aan wor den gehouden? Zullen zij werkelijk het school kind ten goede komen of zullen zij misschien hun weg vinden naar een pandjeshuis? Zonder ons aan lo sluiten bij do pessimisten, idio om deze mogelijkheden bet onmiskenbaar goede van kinderkleedingverstrekking voorbij zien mcenen we toch dat mot bovengenoorado mogelijkheden wel degelijk rekening moet ge houden worden. Er moet een vast systeem wor den .aangenomen en daarvan sloohts in uiterste gevallen worden afgeweken. Bovendoen moet het toezicht voldoende zijn on streng. Van de medewerking der klaascondorwij- zors(cssen) en van het hoofd dor school hangt in 'dezen veel af, maar zij lijkt ons niet ge heel voldoende- Het bestuur der Vereeniging heeft dit ook gevoeld on stelde daarom aan Ue algemeen© vergadering voor zijn collogo met drie loden uit te brcidoD, bij voorkeur met dames. •Doch hierbij zal men hot niet laten. Men wil zich ook liefst de medewerking verzeke ren van een vaste vrouwelijke kracht, die genageld zal hebben na te gaan, wat er met 0e verschafte kleedingstukkon geschiedt, on er voor blijft waken, dat zij aan haar be stemming beantwoorden. Wij hopen van harte, dat men ook in dit opzicht van den wethouder van onderwijs en yan den Gemeenteraad modeweakig zal er langen. Wanneer men daarvoor een geschik te vrouw vindt, zal dit nieuwe instituut zon- 0er al te hoogc kosten aan zijn doel kunnen beantwoorden en er aal niet. alleen een ar- mbelenngende, maar ook een opvoedende kracht van kunnen uitgaan. Het is voor die gemeente heel wat waard, Hat co(n particuliere Vcreeniging or zich ïTOorspanncn wil, de gemeente moet dan ech ter ook* aan deze de middelen vonleeneu om htet werk behoorlijk te kunnen doen. BINNENLAND. De Nederiandsch-Duitsche overeenkomst. In leidende kringen te 's-Gravenhago, die modogowerkt hebben aan do voorbereiding van de Nederiandsch-Duitsche overeenkomst, is de publicatie van hel onderhoud, dat do „N. R. Ct." met don Duitschcn staatssecretaris van buitenlandschc zaken te Spa heeft gevoerd, met bolangstelling, maar tevens met verbazing ont vangen, aldus het „Hbld.". Men gelooft niet, dat het Duitsche kabinet de opvatting deelt van den Duitsobo Ministor, dat hij „met bezorgdheid" de onderhandeling van hot vorig kabinet heeft opgemerkt. Het beoft integendeel reden cm aan te nomen, dat het zicli geheel op de basis van de vorige regeering plaatst in dit geval- Men kan zich hier moeilijk verklaren, dat do hoer Simons, die over de wetenschap beschikt, dat Duilschlandsch verplichtingen ten aanzien van. do Entente aanzienlijk-zullen wordon be perkt. vergeleken bij die bet Vredesverdrag do Ropublïok oplegde, thans aanleiding ziet om de mogelijkheid van bet voldoen aan de bepalingen van het Duitsch-Nederlandsch verdrag te be twijfelen. Dezelfdo correspondent, die een ge sprek had met den Minister, wijst trouwens op do voranderdo omstandigheden in oen com mentaar op de verklaringen van den staatsse cretaris. Men gelooft bier, dat de gevolgen van den overstelpenden omvang en de al'lesbebeer- schondo beteekenis van do onderhandelingen te Spa in aanmerking moeten worden gonomen bij oen bcoordeeling van de gosle van den Minister. Do indruk is gevestigd, dat sommige loidende persoonlijkheden in Duitsohland thans de over eenkomst beschouwen als oen vriendelijkheid van Duitschland tegenover Nederland, terwijl men hier eer geneigd is, het omgekoorde te go- loovon. Vermoedelijk zal do Regeering zich tot Berlijn wonden met een vorzook om ophelde ring. Hoeveel prijs men hier ook op de tot- stand-koming van de overeenkomst stelt, mon is geneigd haar op te offeren, wanneer leidende persoonlijkheden haar belang, zoodanig misken- non, dat niet alles in bet werk wordt gestold om een loyale uitvoering te waarborgen. Graag of niet dat is, om het populair uit to drukken, ongeveer hetgeen men na do verklaringen van don heer Simons van Nederlandscho zijde de Duitsche rogeering zou willen opmerkon. Controle-woningen. B. cn W. van. 's-Gravenhage hobben zooals wij reeds in het kort meldden een voorstel bij den Baad ingediend tot don bouw eener inrichting voor het onderbren gen van toezicht vcreischende gezinnon, z.g. controle woningen. In do toelichting wijzen B. cn W. er op, dat bij den huidigen woningnood voor ge zinnen, die bij misdraging of wanbetaling uit hun woningen zijn gezet, het uiterst moeilijk is een nieuwe woning te vinden. Zij kunnen gemeenlijk alleen een onderko men vinden in het Tehuis voor Onbehuis- don, waaraan echter grooto bezwaren ver bonden zijn. Noodig is daarom een. inrichting, waar de bedoelde gezinnen onder scherpe cn voortdurende contröle kunnen wonen, zon der dat het gezinsverband wordt verbro- kon. Daarom is thans een plan ontworpen, hetwelk de gelegenheid biedt een proef met dc-ze huisvesting te nemen. Als plaats van vestiging is gedacht een gëmeeateterrein aan de westzijde van de baan der H. IJ. S. M., ten zuiden van het voor de vuilverbranding aangewezen ter- Door een splitsing der woningen in drie klassen wordt het mogelijk god scheiding te maken tusschen gezinDOD van verschil lend gehalte. Het hoofdgebouw bevat doorgang met portiersloge, bad en ontsmettingsinrich- ting. Hot ós noodzakelijk, dat alle perso nen, dio worden opgenomen, vooraf wor den gebaad, terwijl hun goederen ontsmet wordon. Verder zijn cr een overdekte speel plaats voor kinderen, een lceszaaltje, ont- spanningslokaal en een winkeltje. - B. on W. stellen zich voor, dat ,het be heer zou kunnen worden toevertrouwd aan oen daarvoor in het. leven te roepon ver- coniging of stichting met financ.ieelen steun van do gemeente. Do bewoners zullen moeten worden on derworpen aan min of meer strenge rege len, om de tucht onder hen te handhaven. Zoo zal het gebruik van sterken drank geheol verboden worden, de inrichting zal des avonds op een niet te laat uur moeten gesloten worden, de lichten in de woningen zullen op een bepaald uur van uit een cen traal piint worden gedoofd, terwijl een po- litie-poethuis tegenoyer de inrichting zal worden gebouwd, zoodat altijd agenten aan wezig zullen zijn om bij onderlinge twisten in to grijpen. Het verdient geen aanbeveling de wonin gen te verhuren, daar dc mogelijkheid moet open staan van verwijdering op staailden voet. Aan de inrichting zal de vorm moeten worden gegeven van een gesticht, waarin gezinnen tegen een wekelijksche bijdrage worden opgenomen. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de kinderen Zoo eenigszins mogelijk dient te worden voorkomen, dat zij-onder gaan in de omgeving, waarin zij werden ge boren. Do bouwkosten worden geraamd op f920,000, terwijl de kosten van aanleg, rioleering der straten, enz. ongeveer f 107,000 zullen bedragen. Voor dezo uit gave kan Bijks voorschot worden gevraagd. Voorschot aan onderwijzers^ Door hot Departement van Onderwijs werd dezer dagen een circulaire aan de gemeentebe sturen gezonden, waarin voor elke gemeente werd aangegeven het bedrag der verhoogtng van liet voorschot over 1920, ten einde de gemeen tebesturen ia do gelegenheid tb stellen aan de onderwijzers-een voorschot van f 200 te verlee- nen op de hun over 1920 tookoraende jaarwedde. Bij een onderhoud, dat het salariscomilé heeft gehad met den secretaris-generaal van het De partement van Onderwijs bleek, dat het de bo- doollng van het Departement is, dat de beschik baar gesloldo bedragen voor de gemeentebestu ren direct aan de onderwijzers worden uitge keerd, spocialo maatregelen voor lussc'nentijds aaugesteld personeel, alsmede voor eventueele terugvordering voorbehouden'. Hel werkprogram van den Econ. Bond. Op een vergadering van den Eecono- mischen Bond, welke niet voor de pers toegankelijk was, is het werkprogram vast gesteld. De ,,N. Arnli. Ct." heeft dit pro gram thans gepubliceerd: Het werkprogram is in een twaalftal pa ragrafen ingedeeld. Aan de voornaamste hiervan is het volgende ontleend: Staatsinrichting. 1. De voortzetting der demoeratiseering geschiede alteen langs wettigen en ordelijken weg. 2. De Kroon der Nederlanden kan krachtens erfrecht alleen verkregen wor den door als Nederlanders geboren en Ne derlanders gebleven afstammelingen van Koningin Wilhelmina. 3. Zakelijke reorganisatie van de De partementen van Algemeen Bestuur en andere organen van den openbaren dienst, zooveel mogelijk naar dc beginselen van dc moderne bedrijfsleiding. Buitenlandschc Politiek. Het beheer onzer buitenlandsche betrekkingen worde in het algemeen zoo openbaar mogelijk gevoerd Buitenlandsche economische Politiek. 1. Bevordering van hel vrije handelsver keer. 2. Bevordering van het evenwicht tus schen onze arbeidswetgeving en die van derc landen. 3. Bevordering van het herstel van het evenwicht in de wisselkoersen. 4. Bevordering van internationale rege ling van het handelsrecht. 5. Versterking van het nationale en hef economische clement in onze buitenland sche vertegenwoordiging. Inzake de binnenlandsche economische uolitiek is o.a. het volgende vastgesteld: Geleidelijke, doch spoedige terugkeer tot zoo groot mogelijke bedrijfsvrijlieid met doorvoering van het principe, dat particu lier initiatief en particulier bedrijf regel gchoort te zijn, waarvan slechts onder bij zondere omstandigheden, inzonderheid waar het natuurlijke monopolies betreft, worde afgeweken. Krachtige moreelo steun aan die bron nen van welvaart, welke tijdelijk onder moeilijke omstandigheden verkeeren, doch waarvan van krachtige opblöc-i met grond mag worden verwacht. Sociale Wetgeving. 1. Vereenvoudi ging van dc wettelijke arbeidsverzekering en uitbreiding daarvan tot allo arbeiders en tot kleine zelfstandigen in beroepen en bedrijven. 2. Gelijk loon voor gelijken arbeid voor werknemers van beiderlei geslacht. Bevordering eener juiste verhouding tusschen de bezoldiging van geestes- en handenarbeid. Onderwijs- en Volksopvoeding. Bevor dering o.a. van de ontwikkeling van het onderwijs in de richting der opleiding tot meerdere geschiktheid voor het maatschap pelijk leven en de gezinstaak. Hierna volgt een paragraaf over de Volksgezondheid en de Politie. Leger en Vloot. Voorzoover ter be veiliging van Nederlandsche staatkundige onafhankelijkheid blijvende organisatie van land- en zeemacht noodzakelijk blijft, behoort deze te zijn ingericht in overeen stemming met den volksaard en met cte bijzondere nationale toestanden. Financiën van Rijk en Gemeente. 1. Gestreefd moet worden naar een vereen voudigd belastingstelsel, rekening hou dend met dc grootte van het vermogen, de zuivere inkomsten, de verteringen en de grootte der gezinnen van de belasting- plictigen. 2. In de successierechten worde de pro gressie verder doorgevoerd. 3. De gemeenten worden ontlast van al zulke kosten als feitelijk ten behoeve van het geheele volk worden gemaakt, o.a. die voor de verpleging van behoeftige krank zinnigen, voor het L. O., de armenzorg en de politie. 4. De wet op de uitkeeringen van het rijk aan de gemeenten worde nogmaals zoo spoedig mogelijk herzien in verhand met den financieelen toestand der gemeen ten. 5. Hetgeen de Staat krachtens erfrecht erlangt, worde afzonderlijk beheerd en len bate der verbetering van maatschappelijke toestanden aangewend. Deze geiden mo gen niet gebezigd worden tol dekking der gewone uitgaven. Koloniale Politiek. Ten aanzien van de Koloniën gelden dezelfde beginselen als in het werkprogram ten aanzien van Nederland worden gehuldigd. Het. beginsel van het zelfbeschikkings recht der volkeren wordt voor de bevol king van onze Koloniën als juist erkend. Militaire vliegeniers bij particuliere vliegdemonstraties. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ter Hall betreffende het deelnemen van militaire vliegeniers aan particuliere vlieg demonstraties heeft de Minis'ter van Oor log als volgt geantwoord: „Slechts één geval is bekend, waarbij een drietal, met verlof zijnde, militaire vliegeniers, in actieven dienst, op eigen aanstichting, te Venlo eeu vliegdemonst'-a- tie hebben georganiseerd; deze had plaats met een aan hen in eigendom toebehoo- rend vliegtuig. Voor het deelnemen aan die vliegdemon straties was geen vergunning gevraagd aan den daarbij betrokken commandant. Militaire vliegeniers in actieven dienst nemen geen deel in particuliere Maatschap pijen, als in de betreffende vraag bedoeld; omtrent vliegeniers, die non-actief, dan wel met groot verlof, zijn, kan uiteraard to. dezen opzichte geencrlei verklaring af gelegd worden. Zoolang ten gevolge van het ontbreken van een luchtvaartwet geon controle op de" luchtwaardigheid en geschiktheid van de bij particuliere vliegtochten of vliegdemon straties to gebruiken vliegtuigen kan wor den uitgeoefend, bestaat niet dc c vertui- ging, dat voor dergelijke ondernemingen onverschillig of zij door militaire vliegeniers mot verlof dan wel door particulieren "uit gevoerd worden, over in alle opzichten be hoorlijk materiaal wordt beschikt. Het ligt niet in het voornemen van den Minister bepaaldo verbodsbepalingen uit to vaardigen voor militaire vliegeniers,-om tijdens eeu hun verleend verlof deel te nemen aan particuliere vliegdemonstraties Wel is door den commandant der Lucht- vaartafdeeling reeds op 1 Maart 11. ia een dienstorder den militairen vliegeniers ge wezen op de gevaren en bezwaren, welke het vliegen met particuliere vliegtuigen medebrengt. Nog zij opgemerkt, dat bij het Depar tement van Waterstaat beperkte voorschrif ten met betrekking tot het gebruik van vliegtuigen in voorbereiding zijn, en dat op verzoek van dat Departement thans reeds door de Gedeputeerde Staten vnn de provinciën aan de burgemeesters eenige wenken en aanwijzingen zijn gegeven, die gevolgd kunnen worden bij het nemen van veiligheidsmaatregelen bij vliegdemonstra ties, terwijl deskundige voorlichting aan genoemd Departement kan worden ge vraagd, o. a. voor wat betreft keuring van vliegtuigen, geschiktheid van vliegeniers, enz." Eischen van toelating tot de H. B. S. Bij Kon. besluit van 25 Juni j.l. (Staats blad No. 316), zijn vastgesteld met ingang van 1 September, de volgende bepalingen tot regeling van dc eischen van toelating tot de Hoogere Burgerscholen met vijfja rigen cursus: Art. I. Om als leerling tot de eerste klas se eener H. B. S. met 5-jarigen cursus te worden toegelaten, moet behoudens liet bepaalde in art. VI, een examen worden afgelegd in de vakkenrekenen, Neder landsche taal, aardrijkskunde on geschie denis. Uit het schriftelijk werk moet blij ken, dat de candidaat net en duidelijk schrijft. Art. -li. Dit examen wordt afgenomen door leeraren der school. De directeur wijst de leeraren aan, die de commissie van examen vormen, en is voorzitter der commissie. Over den uitslag van het exa men wordt door de commissie bij meer derheid van stemmen beslist; bij staking van stemmen beslist de vooqrzitter. Art. III. Het examen tot de eerste klas se omvat voor: 1. Rekenen a. de vier hoofdbewerkingen met gehee le getallen, tiendeelige (geen repeteeren- de) én gewone breuken, en het uitwerken van niet te ingewikkelde vormen b. bekendheid met de eenvoudigste ken merken van deelbaarheid en het zoeken van het kleinste gemecnc veelvoud ou den grootsten gemeenen deeler door ontbinding in factoren; c. kennis van het metriek stelsel; d. het oplossen van eenvoudigo vraag stukken e. geoefendheid in het rekenen uit het hoofd met niet te grootc getallen. 2. Nederlandsche taal: a. nauwkeurig en natuurlijk lezen en goed verstaan van eenvoudig proza en zeer eenvoudige poëzie b. eenige bedrevenheid in het schriftelijk weergeven van een eerst verteld en daar na voorgelezen opstelverhaaltje; c. hetz onder grove fouten maken van een dictee of invul-oefening, in hoofdzaak loopende over de werkwoordsvormen d. eenige bekendheid met de deelcn van den zin (gezegde, onderwerp, belang hebbend (meewerkend) en lijdend voor werp, bijvoegelijke en bijwoordelijke bepa ling) en met de woordsoorten. 3. Aardrijkskunde. Kennis der hoofdzaken uit de aardrijks kunde van Nederland. Eenige topografische kennis van de Ne derlandsche bezittingen en koloniën en den weg daarheen. Eenige kennis van do aardrijkskunde van Europa; onderlinge lig ging der staten. De namen en ligging van enkele" der belangrijkste gebergten, wate ren en steden van Europa. De namen en ligging der voornaamste staten in de ove rige werelddeelen en dc namen'en ligging van de voor Nederland het meest van be lang zijnde steden in die staten. Do namen en ligging der wereldzeeën. 4. Geschiedenis: Bekendheid met de voornaamste gebeur tenissen en personen uit de vaderlandsch© geschiedenis, vooral van 1500 tot 1815, kon nis van eenige der voornaamste jaartallen. FEUILLETON FABKIESKSltOOK. Roman naar het Engelsch van BOOTH TABKINGTON (Nadruk verboden.) 37) „Zonderling, af en toe verbeeldde ik mij, 'dat u het was, die speelde." Mary lachte. „Ik? Ik tjingel een beetje op dc piano Ik epeel wat van Chopin, Grieg. U zon niet willen luisteren." Bibbs haalde diep adem. „Ik bon bang," zei hij, met 'onvaste stem, „dat u mij in dringerig zult vinden, maar Hij hield op en de woorden stierven weg in een ge- mummel. „O, als u wanscht, dat ik voor u zal spe len," zei zij. „Heel graag, 't Zal alleen maar absurd wezen na hetgeen u vanmid dag heeft gehoord. Ik speel zooals honderd duizend andere meisjes spelen en ik houd er van. Ik vind het prettig, als iemand zoo goed wil zijn te luisteren, en als u Zij bleef 3teken, want plotseling schoot haar iets te binnen en zij lachte treurig. „Maar mijn piano zal hier na van avond niot meer zijn. Ik ik zend1 haar morgen weg. Als u mij dus gaarne wilt hoeren spelen, dan zult u vanavond nog dienen te komen." „Zou u mij dat toestaan?" „Zeker, als u het- prettig vindt." „Als ik kon spelen zei hij peinzend, „als ik kon spelen, zooals die oude man in de kerk, dan zou ik u kunnen danken." „O, maar u heeft mij niet hooren spelen. IJr weet, dat u vanmiddag genoten hebt, Blaar „Ja," zei Bibbs „Het was het grootste geluk, dat ik ooit heb gekend." Het was to donker, om zijn gezicht te zien, maar zijn stem klonk zoo eenvoudig on oprecht- cn hij sprak zoo volkomen onbe wust van hot veelbeteckcncnde van zijn woorden, dat zij wist, dat het de waar heid was. Voor een oogenblik" was zij er door van haar stuk gebracht, doch 't volgende deed zij het hek open en ging naar binnen „Ja," zei hij zich niet- verroerend „Zou het u ook hinderen, als ik hier staan bleef, totdat het tijd is om bij u binnen te komen?" Zij had de stoep reads bereikt, maar bij die woorden keerde zij zich om cn ant woordde hem met gelach cn met een vroo- lijko beweging van haar mof naar dc ver lichte ramen van het nieuwo huis, als om hem te verzoeken, naar huis te gaan voor zijn diner. Dien avond zat Bibbs in zijn aanteeken- boek te schrijven. Muziek kan in een ledig leven komen en dat vullen. Alles, wat mooi is, is muziek, als men maar weet te luisteren. Geen bevalligheid evenaart die van een bevallige vrouw aan een vleugel. Er is dan een wiegende lieftalligheid van lijn, die met de golvingen van het geluid schijnt sa men te smelten, en men schijnt, als men haar gadeslaat, te zien wat inen hoort en t-o hooren wat men ziet-. Er zijn vrouwen, die je doen denken aan pijnboombos3eken bij een flonkerende zee. Do atmosfeer om zulk een vrouw heen is opwekkend en als zij in je nabijheid is, dan voel je je sterk en eerzuchtig; je vergeet, dat die wereld je niet mag lijden. Je denkt, dat je, alles wèlbcschouwd, een kranige ke rel bent. Dan ga je weg. en voel je je als oen jongen, dio op zijn Zondagsschooloncler- wijzeres verliefd is geworden. Je zult er voor geslagon worden en dat mocj^ ook. Er zijn vrouwen, die je doen denken aan Diana, gekroond mot de maan. Ma-ar zij hobben niet het „Grieksehe profiel". Ik ge loof niet, dat. Helena van Troje oen Gr-ieksch profiel hader zou niet om haar gevochten zijn. als haar neus zoo lang was geweest De Grieksehe neus is niet de aan biddelijke neus. De aanbiddelijke neus is ongeveer eea achtste van een inch korter. Het schijnt, dat veel van Wagner's mu ziek niet geschikt voor <3a piano is. Wagner was een componist-, die door de muziek der gelijke impulsies van het menschdom hij zou een machinefabriek in de muziek heb ben kunnen weergeven. Maar niet, als hij er in had moeten werken. Wagner verwijl de altijd in het oneindige een machine fabriek zou een majestueuze sta-in-den-weg voor hem geweest zijn. Er schijnt iets geheimzinnigs om piano's te zijn. Soms moeten zij weggezoncbn wor den. Op die manie- spreken sommige men- aehen van het verbeterhuis. Weggezonden worden is een verfraaide uitdrukking voor naar do „gevangenis zenden." Maar. pia no's worden niet. naar do gevangenis ge zonden en ook niet naar den stemmer do stemmer wordt naar hen toegezonden en waarheen? Somtijds komt. er con heerlijke dag in het meest gewone en nuttelooze leven. Geluk on schoonheid komen lofzingend van uit de lucht in het sombere huis van het leven,, alsof een verdwaalde engel bij toeval op het dak was gaan zitten om uit te rusten en te zingen. En de nacht na zulk een dag is vol glans en luiste? door de herinnering daaraan. Muziek en schoonheid en vriende lijkheid dat zijn de drie grootste dingen, die God ons kan geven. F<n dat alles wordt op één dag gebracht aan iemand, die niets verwachtte ach 1 het hart, dat dat alles ontving, moest even nederig als dankbaar zijn. Maar het is moeilijk om nederig te wezen, als iemand zoo rijk is aan nieuwe herinneringen Het is onmogelijk nederig te zijn na een dag van zaligheid. Ja de aanbiddelijkste neus is meer dau een achtste inch korter dan de Grieksehe neus. Hij is wel een vierde chel korter. Er zijn vrouwen, die vriendelijker zullen zijn jegens een zieken stumperd, dan jegen3 een zegevierenden héld. Maar de zieke stumperd moet zich herinneren, dat hij is, wat hij is. Pas op, pas op 1 Nederig is het woord HOOFDSTUK XVII. De „geheimzinnigheid omtrent piano's", waarmede Bibbs' gedachten zich bezighiel den, was een geheim van mr. Verbrees ge weest, cn dat- werd hem ongeveer terzelf der tijd opgehelderd, dat Bibbs er in zijn aanteckcningen gewag van maakte. Mary was om tien uren, na Bibbs' vertrek, naar boven gegaan en mr. cn mrs. Vertrees za ten tot na middernacht in de bibliotheek te praten En al dien tijd wisten zij geen vroo- lijk onderwerp te berde te brengen, maar werden maar steeds gedrukt door alles ct» door iedoro phase van al hetgeen zij be- sprakon wat niets bijzonders is in een familie, dio altijd „het hoofd omhoog hoeft gehoudon", om ton slotte slechts tot een punt- te komen, waarop zij niots anders kan doen dan hulpeloos staren naar het ver loop van haar eigen ontbinding Want dat punt had dit wanhopige paar bereikt: zij konden niets anders doen dan or op sta ren en er over te spreken. Om zich goed te houden, namen zij hun toevlucht tot grootspraak en waren zich hiervan bewust. „Zij had dat met haar vleugel niet moe ten doen", zei mr. Vertrees snoevend. „Wij zouden het, hoe dan ook, wel zonder dab hebben kunnen klaarspelen. Zij had mij ten minste moeten raadplegen en als zij er op stond, had ik de détails met den den handelaar kunnen schikken". „Zij dacht, dat het jc mogelijk zou hinderen", verklarde mrs. Vertrees „Het was haar idee dan ook, dat jö er niets van zoudt afweten vóórdat men het instrument had weggehaald tot overmorgen dus, maar ik besloot er er van te gewagen. Weetje, zij heeft er zelfs mij vóór vanmor gen niets van gezegd. En ik vrees, dat zij nog een ander idee heeft Dut is dat is „Wel?" drong hij aan, toen zij het moei lijk vond voort te gaan. „Haar ander icke is dat is, het was ik denk. dat het kar voorkomen worden, natuurlijk dat was omtrent haar bont stel." „Neen!" riep hij haastig uit. „Dat"wil ik niet hebben! Dat moet je beletten. Ik wil er liever niet met haar over spreken, maar jij moet dat niet toelaten." „Ik zal het zien to verhinderen", beloof de zijn vrouw, ,,'t Is natuurlijk heel mooi." „Des te meer reden om het te houden", antwoordde hij geprikkeld. „Wij zijn nog niet zoover gekomen, zou ik zeggen (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5