LEIDSCH mDAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIES» SO Cts. per regel. Des Zaterdags '40 (3ts. per regel. Kleine adveTtenticn Woensdag 75 Cts., Zaterdag f 1.-* by een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- rccht. Voor oventueelo opzending vad brieven 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts*. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Reüactie 1507. PRIJS DEZER COURANT:. Voor Leiden p. 3 nmd. f2.50, p. week i 0.1? Builen Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week' 0.19 Franco por post t. .-.u 2.90 Vrijdag 16 Juli 1920. Nummer 18518- Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. SPOORLIJSTEN. Aan ons Bureel zijn alsnog verkrijgbaar op karton ge drukte lijsten van den Zo merdienst der Spoorwegen, Leiden en omliggende ge meenten betreffende. Prijs 20 cts. DE DIRECTIE. Officieele Kennisgevingen. BROOD GEWICHT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeens kennis, dat door de ambtenaren van den Keuringsdienst op 13 Juli j.l. bij de bakkers: J. WANNINKHOF, Turfmarkt.. JOH. POPTIE, Stadhouderslaan. Firma WOLTERS, Vliet. LAN CEL, Groenesteeg. witbrood en[of bruinbrood is aangetroffen, minder wegepde dan het voorge schreven gewicht van 400 gram. - N. C, DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Juli 1920. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOF Do Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Zaterdag) aan de gemeentelijke vischwin- kels (Vischmarkt en S,!.adshulpwerf) verkrijg baar is HORSMAKREEL h f0.12, SCHEL- yiSCH h f 0.24 en SCHOL h f0.28 p. pond. N. C. DE. GIJSELAAR,Burgemeester. Leiden, 16 Juli 1920. STADSNIEUWS. Toelatingsexamens iot de Gem. Hoogcre Burgerschool voor Jongens. Toegelaten tot de 1ste klasse zijn Honriette A. Bakker, J. M. Blokpoel, J. W. Boehmer, C. H. de Eoer, Johanna C. E. Blom, Roelofje Bosscha, C. Broekhuy- zen, A. L. Domenint, D. J. Driesum, G. J. Chr. van Doorcmaal, D. W. Duyster, Ali- da M. J. de Bruin, S. D. Duyverman, Fre- drika Cl. Fonteyn, B. San Giorgi, H. J. de Graaf, R. K. M. Hamann, Cornelia G. M. v. Helvert, G. L. Hofsteehge, J. P. J. M. Hollants, S. H. Joustra, H. F. Juta, O. A. A. Kesselring, Alida A. do Kier, H. D. Kolkman, N. v. d. Laan, P. J. Lebbink, F. J. v. Litn, H. C. Meyer, E. L. Molt, E. L. Nauta, A. A. J. Nieuwenhuis, C. J. Noorlander. Petronella J. Noteboom, W. F. v. Peijpc, W. B. A. Perquin, Johanna M. Raadhen, C. Ie Poole, A. A. v. ICeijzen, C. van 't Riet, B. J. M. Spronk, W. N. Steur, P. H. Tcunissen, Maria A. Welling, H. W. Tieleman, G. Verberg, J. C. Zaal berg, W. H. v. Zoest. Afgowezen 22 candidatcn. Voor do 2de klasse afgewezen 1. Voor do 3de klasse afgewezen 1 Tot de 4de klasse toegelaten J. H. Boer en J. N. "Wcsseliugh. Afgewezen 1. De uitsluiting der Bouwvakarbeiders. Gisteren hield de Algemeene Bond van Patrócnsvereenigingen in de Bouwbedrijven een vergadering te Amsterdam, welke zeer druk bezocht was en uitteraard in hoofd zaak gewijd was aan besprekingen omtrent de uitsluiting. Uit de mededeelingen van het Hoofdbe stuur bleek, dat op. het oogenblik over net geheele land' het aantal uitgestotenen pl.m. 13,OOC bedraagt. In verschillende plaatsen, waaronder Den Haag, Leiden, Zwolle, zijn alle werklieden, die daarvoor in 'aanmer king komen, uitgesloten; in and;re plaatsen wordt het proces voortgezet en met wis kunstige zekerheid volvoerd. Er heersent?, volgens mededeelingen, van petrdonsziïde ons verstrekt, groote eenstemmigheid en het Hoofdbestuur erlangt de grootst mogelijke medewerking, niet alleen van den Bönd van Handelaren in Bouwmaterialen, maar ook van andere middenstandsorganisatie Dit zou blijken uit de weigering van werkgevers in andere bedrijven om uitgeslotenen in het werk te nemen, al komt dit verschijnsel sporadisch voor. Over den stand in deze gemeente werden ons van geen der beide partijen nieuwe gegevens verstrakt. Dat de werkwillige arbeiders gisteren niet werden gevolgd door de uitgeslotenen vond zijn oorzaak, in liet feit, dat de be sturen eon vacantiedag hadden gegeven, welke door de meesten werd benut door eens uit vissclien te gaan. De werknemersorganisaties, die eon en kele maal, zooals wij het- den vorigen keer noemden, waren verschalkt, door dc werkwilligen, verklaarden ons, ook nog wel middelen te hebben om, als het noo- dig wordt geoordeeld, dezen te verschal ken. Van uit Noordwijk werd ons bericht, dat enkele uitgeslotenen hier en daar voor eigen rekening werkjes bij particulieren uitvoeren. Heden herdenkt de heer J. de Bruin, onderwijzer aan de bijzondere school, uit gaande van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager- en meer uitgebreid lager onderwijs op Ge reformeerden grondslag, aan de Hooi gracht, alhier, den dag, waarop hij 25 jaren geleden zijn loopbaan als onderwijzer bij het Christelijk Onderwijs begon. Sinds 1909 was hij werkzaam aan deze school. Hedenmorgen werd de jubilaris in het schoolgebouw ontvangen door het hoofd der school en de collega's, terwijl hij door de kinderen werd toegezxmgen. Het hoofd der school, de heer L. Gaaster- land, nam vervolgens het woord, wenschte den heer De Bruin, mede namens collega's en uit naam d'er leerlingen," geluk met deze feestdag, schetste wat hij voor het onder wijs en speciaal voor deze school was ge-, weest, en bood hem ten slotte een prachtige bloemenmand aan, geschonken door de leerlingen der school en geleverd door den bloemist Buurman. Nadat de kinderen zich nogmaals hadden laten hooren, bood do ondterwijzer-plaats- vervangend hoofd, do heer A. M. Ver schoor, uit naam van alle collega's een prachtwerk aan, bestaande in. een fraai ge bonden exemplaar van Muller's „Onze gou den Eeuw". De heer De Bruin dankte diep getroffen allen, die tot dezo huldiging hadden bijge dragen, niet het minst de leerlingen der school, die hem ten slotte het bekende Psalmvers „Dat 's Heeren Zegen op U ■daal" toezorigen. Te Amsterdam slaagde voor de hoofd akte de heer A. F. Elzen ga, alibier. De Haagschc. gemengde zang.vereeni- gia.g „De Hofstad'', dir. G. C. "Wilmink, geeft op uitnoodniging van de Vereeniging „Musis Sacrum" aUhier, con concert op Donderdag 12 Augustus. In de opgave van geslaagden voor de toelatingsexamens aan de Chr. H. B. 3. (Witte Singel) alhi.T stond toegelaten tot klasse 1 Petronella J. Hooidonk; dit moest zijn: Petronella J. Goedhart en J. van Hooi- I donk. Gisteren is door het verbreken van een jpaar glasruiten ingebroken in de Morsehpoertkazèrne en zijn een tiental oranje- en zes seinvlaggen ontvreemd. Bij onderzoek is gebleken, dat het kinderwerk is geweest. Do meeste -dier vlaggen zijn door. den sergeant weder opgespoordenkele er van zijn nog zoek. De jongens zullen wel niet ongestraft uitgaan. Gisternamiddag te kwart over vijven kwam zekere De IC. met een IJscowagen de Vischbrug afrijden in de rühting van de MaarsmanisteegDe man kwam ten ge volge van het uitglijden op een banaanscnil, te vallen, waarna da wagen onbestuurd de i helling aflleep en met oen vaartje tegen een der winkelruiten van de firma Vroom en Dreesman aanbotste, met liet gevolg, dat een der groot? spiegelruiten brak. De ruit was verzekerd. Door de politie is weder aangehouden een 46-jarige man, verpleegde in het Mi litair- Invalidenhuis, verdacht van 't plegen van oneerbare handelingen mot minder jarige meisjes. Op last van den burgemeester d;r ge meente Bodegraven is alhier do or de po'itie in hechteenis genomen zekere C., öh ver dacht wordt zich aldaar sohuldig te hebben gemaakt aan oplichting. Scheidsgerechten voor de Zeeongevallen- vei'zekering. Door de belanghebbenden bij de Zee-onge vallenverzekering- is gebruik gemaakt van de bepaling van artikel 8 der Zee-onge vallenwet en zijn twee permanente scheids gerechten ingesteld, een voor de koop vaardij-en een voer de zeevisscherjj. Deze scheidsgerechten zijn hedenmiddag in „Pulchri Studio'V in Den Haag, geïn stalleerd door mr. J. van Drooge, van. Dor drecht, als voorzitter, met 'een rede, waarin hjj kort naging de geschiedenis van liet recht op schadeloosstelling bjj zeeongeval len, om vervolgens den Inhoud van de Oorlogszeeongevallenwet te behandelen. Spre ker achtte haar slagen verzekerd en noem ie het een daad van wijs beleid der tegen woordige Regeering om met enkele wijzi gingen de wet na het sluiten van den vrede te laten voortbestaan als Zeeongevallenwet. Uit een dier wijzigingen, betreffende de berechting van geschillen, zijn de scheids gerechten geboren, waardoor de belangheb benden zichzelf een rechter stellen. Om deze reden worden de scheidsgerechten niet ge ïnstalleerd, maar installeeren zij zichzelf. Spreker lichtte vervolgens met een enkel woord toe het door hem ontworpen Regle ment op de Scheidsgerechten, waarbij hij m het brzonder de aandacht vestigde op de bepaling, dat uitsluitend recht mag werden gedaan op stukken, die aan partijen zijn meegedeeld, en op het onderzoek ter terecht zitting, m. a. w., dat op de beslissing geen invloed mag worden uitgeoefend "door ver klaringen en mededeelingen, ale niet aan partijen^ volledig bekend zrjn. De geheele rechterlijke regeling noemde spreker e'en in teressant stuk sociaal werk, omdat hier èn uitvoering èn berechtmg geheel ligt in han den van partijen, niet van één, maar vata beide partijen. Hiermee verklaarde spreker de scheids gerechten te zijn geïnstalleerd- Een ondorhoud met staatssecretaris Simons over de Duitsch-Neüerlandsche crediet- en kolenoveresnkomst. Gisteren" heeft dr.Simons, de Duitsche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, ontvangen den bijz. correspondent van de „N. R. Crt." te Spa en hem een uiteen zetting gegeven van zijn positie' ten op zichte van het credietvérdrag met Neder- lland. De minister heeft hem de volgende verklaring geegeven, die hij, alvorens naar af te zenden, nog aan zijn goedkeuring on derworpen heb. Zij luidt a's v.olgt: „Ik "heb de onderhandelingen van de vorige Regeering met "Nederland met bezorgd heid aangezien, omdat ik mij bewust was, dat mën moeilijk over leveranties aan neu trale landen kan onderhandelen, terwijl een generaal arrest op het heele vermogen van Duitschland rustte. Toen ik mijn ambt aanvaardde, heb ik twee verdragen gevonden, die met elkaar in een zekere tegenspraak waren, ri l. het verdrag van Versailles en liet credietverdcag met Nederland. Daarvan heeft, voor zoover do in beide verdragen vertegenwoordigde belangen met elkaar in tegenspraak zijn, het verdrag van Versailles den voorrang: lo. omdat het ouder is en 2o. omdat er een sterker macht achter staat- Daarnaar moe ten wij ons richten. Wat mij betreft, ik heb sedert het begin van den oorlog de ver standige, eerlijke en dappere politiek van neutraliteit van uw land bewonderd en ik heb een sterke sympathie daarvoor leeren koesteren. Ik zal daarom niet alleen al het mogelijke doen, om. de verplichtingen, die hel verdrag ons oplegt, ts vervullen, maar ik zal ook den persoonlijken invloe.l, dien ik door mijn aanraking als onderhandelaar mei de vertegenwoordigers van oe geal lieerden hoop verkregen te nebben, gebrui ken om teleurstellingen voor de Ne.lerand- sche reegeering naar mijn beste krachten te verhinderen. De Nederlanders kunnen erop rekenen, dat .men hun in alle opzicuten, zoover slechts «enigszins mogelijk i-, zal tegemoet komen. Hei is echter nog "volkomen onduidelijk, wat wjj aan leveranties zullen kunnen vol brengen. Wij weten ook niet, of kolen, voor uitvoer bestemd, ter vrije beschikking zullen blijven. Wij zijn in alle opzichten volkomen van de entente afhankelijk. Eerst de oplossing vari dekwestie,.' cie uit het verdrag, van Versailles voortspruit, zal ons de gelegenheid geven.tot een over zicht-, of onze verplichtingen, tegenover de enienl? ons zullen veroorloven te leveren cta wal zij ons zullen veroorloven te leverea- Van onzen goeden wi! om de verplichtingen, die lie' credietverdrag oris oplegt, na te komen, kunt gij echter overtuigd zijn."" Bij den Hasgschen Raad is een voor stel aanhangig gemaakt tot woningbouw voor 'toezicht vereischende gezinnen. Dr. G. J. M. Ceolhaas heeft afscheid j genomen als directeur van de H. B. S. aan J do Stadhouderslaan te- 's-Gravenhagc. i De heer H. Nieukerke, hoofd der Chantabele Sociëte'itsschoul aan dc Am-rt r- damsche Veerkade in Den Haag vierde als I zoodanig onder groote belangstelling zijn 40- jarig jubileum. IOp het 12de intern. Esperauto-congres in Den Haag zullen als officieel afgevaar digde personen tegenwoordig zijn: voor het Italiaansche Ministerie .van Marine de heer Alberto Alessio, fregatkapitein en do cent in do hoogere geodesie aan dè univer siteit te Paüova (Italië); voor het Bulgaar- sche Ministerie van Onderwijs de heer Iva» Krcstanoff, leeraar in de Slavische talen en geschiedenis aan het gymnasium te Pirdop (Bulgarije). Verder besloot bet secretariaat van den Volkenbond een afgevaardigde to zenden, die belast wordt .met het uitbrengen van een rapport over de „geschiktheid van Esperanto voor internationale doelein den." Heden is de heer -J. van Galen (A.-R.) gedurende 25 jaar onafgebroken lid van den Raad van Gouda, waarvan verschei dene jaren, en ook thans nog, wethouder. De Rotterdamsche ltaad heeft, niet tegenstaande dc krachtige bestrijding door de heeren mr. Van Aalten, Rechters en den burgemeester, het voorstel tot dek king der kosten van de terugwerkende krocht der verhooging van de werklicden- loonen lot 1 Januari 1919, groot f 1.474.000 uit de 12 millioen der Oorlogswinstbelas ting met 22 tegen 15 stemmen aangeno- Da. J. C. H Scholten, predikant der Ned.-Hcrv Gem. te Rotterdam, heeft aan de Gemeente het volgende medegedeeld.: Alleen wat geld kost, heeft waarde voor menigeen; vandaar dat catechisatielessen wel afgezegd kunnen worden, want het kost toch niets. Op een spreekuur mag een predikant lastig gevallen worden met cïo kleinste onbenullighedenop zijn studeer kamer worcJt hij per telefoon-of bezoek voortdurend van zijn werk gehoudendat- kan, want het kost niets. Ik meen aan dat alles een eind te moeten maken na 1 Sep tember. Mijn spreekuur blijft voor een iecfer toegankelijk, maar verder kan men mij con- sulteercn op een vooraf besproken uur, .over onderwerpen van godsdiensl-igen, maatschappehjken en .opvoedkundigen aard tegen vergoeding. Ookcatechisaties aan huis, d/ic geheel als privaatlessen kunnen worden beschouwd en the niot alleen die nen ter voorbereiding van de aanneming, maar ook om zich op de hoogte te stellen van de verschillende problemen van gods- dienstigen of 6oeialèn aard, worden voortaan cSoor mij berekend. Zij, die mee- nen, beslag tb mogen leggen op een deel van onzen tijd, zullen zeer zeker deze op vatting1 waardeeren, daar, als vanzelf 1 spreekt, een spreekuur en oatechisaties voor niot-betalenden geopend blijven. De heer J. F. Wilk, herdacht, dat hij vóór 40" jaren benoemd werd tot hortula- nus der Rolberdamsche Diergaarde. De Raad van Dordrecht verhoogde op voorstel van B. en W. den gasprijs van 20 op 21 cents per kub. M. uithoofde van de liooge kdlenprijz?n. De Minister van Arbeid, de heer Aal- berse, is voornemens Woensdag 21 Juli op het Congres van den Nederlandschen Mid denstandsbond te 's-Gravenhage bij te wo nen de besprekingen over het praeadvies van den heer V. R. X Croesen, directeur der Centrale Werkgevers-Risico-Bank te Amsterdam, betreffende „de komende wij ziging der Ongevallenwet 1901 en de Mid denstand." Ingetrokken is de benoeming van C. Hofstedle, directeur van de Middelbaar Technische Hoogesehool te Haarlem, tot hoogleeraar aan de Technische Hoogc- scool te Delft, in werktuig- en scheeps- bouwkundc. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor 2-2.8 millioen gulden aan te vra gen als Rijksvoorschotten voor den aan koop va*- bouwterrein De heer A. T. S. Siegert, oud-hoofd inspecteur van politie te Amsterdam, is, naar zijn meening, bij een benoeming van commissarissen ongemotiveerd gsp-assèerd. Naar aanleiding V3n een vroeger door hem aan de Tweede Kamer gezonden adres, heb ben enkele bladen deze zaak besproken. Dit is, naar men than3 verneemt voor den betrokkene aanleiding geweest zich opnieuw met een request tot da Staten-Generaal te wenden, waarin hij betoogt op unfaire wijze bij zijn sollicitatie te zijn bejegend, hetgeen blijken moet uit de door hem bijgevoegde memorie van toelichting en enkele bladen waarin de kwestie besproken is. Hij weer legt ia'liet request de feiten, voor zóóver noodig, zender op alle details in te gaan. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ver tegenwoordigers der Nederlandsche Re* geerhag op de" door.den Volkenbond te 1 Brussel bijeen te roepen Internationale 1 Financjéele CoriEeréntie: prof. 'mr. M. W. F. Tre'ub, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, oud-Minister van Financiën, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhagemr. G. Vissering, presi dent van de Nederlandsche Bank, te Am sterdamsen O. E. ter Meulen, lid der fir ma Hope Go. to Amsterdam. Dit jaar zullen drie zomerconferen- -lios voor Zendingsstudio worden gehouden te Lunteren, n.!. van 2631 Juli, van 2—7 Augustus en van 7—14 Augustus. In het programma der eerste week is in het bij zonder getracht meer te gemoet te komen aan de behoeften der intelleotueelen. Van 9 tot 13 Augustus a.c. wordt in de onmiddellijke omgoving van Amersfoort een Joodsch mcisjoskamp gehouden. Presi dente van de kamp-commissie is mej. Georgino L. Horn, leerares Duitseh aan de meisjes H B 6. te 'a-Gravenhage. Wan deltochten, openluchtspelen,, lezingen van vooraanstaande Joodsche vrouwen en man nen, staan'op hot programma. Te Utrecht had de eerste algemeene vergadering van de „Dr.-Ariëns-Vereenig. tot redding "Van Drankzuchtigen" plaats, welke vereeniging is ontstaan uit het Dr.- Ariëns-fonds, dat ten doel had het bevor deren van het herstel der R.-K. drank zuchtigen. Na de reorganisatie, dio ten doel had aan plaatselijke centrale reddings-or- ganisatiès- meer mede-zeggingschap te ge ven, is een oproeping gericht tot de red dingsorganisaties in Nederland, van wel ke er een 17-tal ter vergadering' vertegen woordigd waren. Medegedeeld werd, dat het secretariaat zal worden gevestigd in het Sobriëtasge- bouw te Helmond. Het kapitaal der Ver eeniging is thans f 120.000 groot. De geestelijke adviseur hield daarna een inleiding over-de organisatie van het red dingswerk. Ook de sanatorium-kwestie werd besproken. Bij den Raad van Apeldoorn is door de vrijzinnig-democratische Raadsleden J, Esmeijer, wethouder van de Bedrijven, J. H. Plet en Chr. Wegerif; de Christelijk- Historische Raadsleden L. P. Teixeira de Mattos, wethouder van Openbare "Welken en, M. van Wijhe Ezn.de Roomsch-Ka- tholieke Raadsleden P. J. Iding en F. M. N. Prellerjhr. M. van den Brandeler, Vrij-Iib., en W. J. Klein Lankhorst, Ee. Bond, een voorstel ingediend, om de be sturen van dc 25 grootste" gemeenten in ons land uit te noodigen,- zich gezamenlijk tot 'den Minister van Binnenlandscho Za ken te wenden met hot verzoek, een alge meen geldend tapverbod in te voeren, gel dend van Zaterdagmiddag 12 uren tot den volgenden Maandagmorgen 8 uren en voorts op den Oudejaarsdag van des middags 12, op den Nieuwjaarsdag, de Kerstdagen, den tweeden Paasch- en Pinksterdag, He melvaartsdag, Koninginnedag, lotiags- en verkiezingsdagen en op marktdagen bin nen de bebouwde kom van do gemeente, waar de markt gehouden wordt. Zij gronden dit voorstel op de overwe ging, dat ecu plaatselijk tapverbod nadce- lig werkt op het vreemdelingenverkeer, welke nadeelige invloed bij een algemeen geldend tapverbod wegvalt. Tc Assen is het 50ste Noordelijk Evan gelisch Zendingsfeest met groote opgewekt heid gehouden. De voorzitter, ds. B. v. d. Werff, sprak de welkomstgroet uit-. De openingsrede werd gehouden door dr. C. W. Th. baron van BoetselaeF van Dubbeldam, te De Bilt en door ds. H. S. Bouma. te Leeuwarden.. Vervolgens werd het woord gevoerd door ds. J. Douma, in Den Haag, onderwerp: '„Overtuigen en getuigen"; zendeling H, J. Stokking, onderwerp: „De reddings- arbeid op de Taloet-eilanden", ds. M. J„ Punbelie, te Leiden, Onderwerp: „Heen gaan". Na de pauze werd vervolgens op de drie spreekplaatsen het woord gevoerd door ds* P. Stegenga, Luth. pred. te Amsterdam, onderwerp: „Zending en Zieleleven"; ds- J. L. Colenbrander, missionairdienaar op, Soemba, onderwerp: „De vrouw op Soem- ba"dë. G. van Dijk, te Spannum, onder werp: „Zendingstranen"zendeling R. Lanschuit, onderwerp„Zendingsvreugde" ds. J. L. Schouten, te Arnhem, onderwerp „De voorwaarden van den rechtsvrede den heidenen aangeboden". De slotrede werd uifgesproken door ds. ,W. H. Gispen, te Schovoningen, en ds. T. Doevendans, ta Amsterdam. Te Kampen is op de algemeene be graafplaats onthuld het grafmonument]o voor ds. J. van Dalfsen, in het voorjaar aldaar overleden, alwaar de overledene als predikant zeer geacht was. Zijn geest verwant, ds. Van Schaik, aldaar, droeg ftiet eon van warme liefde getuigende rede het monumentje aan de familie over. Het is van hardsteen en marmer eenvoudig opgetrokken. Dc akte is geteekend, waarbij het i hoofdbestuur van het Friesch Volkssana torium van het Rijk de beschikking krijgt over een terrein, groot ruim 70 H.A., ge legen in 'de Staatsbpschwachterij Appel scha, fco Hoog-Appelscha, ten einde daar een nieuw sanatorium te bouwen. Iu de „Staatsst." worden handelaars en winkeliers ia speelkaarten, herbergiers, koffiehuis-, logement- en sociêteithouders herinnerd aan hun verplichting tot het doen stempelen der bij hen voorhanden spel len kaarten vóór 1 Augustus 1920, onder gelijktijdige voldoening der belasting. De spellen kaartan kunnen tegan storting van het verschuldigde bedrag op ieder ont vangkantoor der accijnzan tar stempeling "worden aangeboden. Na 31 Juli 1920 is het voorhanden nebben van ongestempelds spellen kaarten in maga zijnen, winkels, koffiehuizen, herbergen, so ciëteiten en dergelijke inrichtingen verba den, op straffe bij r de wet bepaald. Do Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bevestigend geant woord op de schriftelijke vraag van het Kametlicl. J, ter Laan, of het hem bekend is, dat tijdens de werking van het Bezoldi gingsbesluit voor burgerlijke Rijksambte naren onder het niet-doceerend personeel bij het hooger onderwijs een aanzienlijk aantal bevorderingen hebben plaats gehad, zonder dat de aard der werkzaamheden van do bevorderden is veranderd. Deze bevorderingen, schrijft de Minister, steunen op de overweging öf dat do ambte- .naar in kwestie in verband met de van hem gevorderdo werkzaamheden aanvankelijk in een te lage salarisschaal is ingedeeld, óf dat hij op grond van zijn verdienste op be vordering aanspraak heeft verkregen. De Minister pleegt met de curatorén- colleges en met de salariscommissie voor de burgerlijke Rijksambtenaren overleg om trent de vraag, op welke wijze eenheid van lijn in dc toepassing kan worden verkre gen. Hij vertrouwt, dat als resultaat van dit ovorleg ongelijke" behandeling van amb tenaren vermeden zal bunnen worden. Volgens mededeeling van het Rijks- .paspoortenkantoor kunnen vreemdelingen, aan wie een visum voor verblijf in Neder land is verleend, gedurende den geldig heidsduur van dat visum het land vrij langs alle grenzen uit- en ingaan, zonder dat daarvoor een afzonderlijk visum noo dig is, 'behoudens dat van den consul van liet land, waarin gereisd wordt.: Bljjkens mededeeling in het jongste nummer van „Dé Loods"' is de hoofdredac teur, mr. Aug. Mesritz. op zijn verzcek wegens aanstaand vertrek naar het buiten land, eervol van zijn functie als hoofdredac teur van „De Loods" ontheven, onder dank betuiging voor de uitnemende wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Mr. Joh. J. Belinfante blijft de hoofdredactie waarnemen, voegt het b'.ad aan de mede deel ing toe. Do heer Mesritz vestigt zich in verband met een werkkring op financieel gebied te Parijs. SCHEEPSTIJDINGEN. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ADONIS, arr. 14 Juli v. Genua te Ham burg. CALYPSO, 14 Juli Gibraltar, v. Lissa bon n. Tanger. DEUCALION, van Sfax n. Amst., pass. 15 Juli Dungene.ss. ERATO, arr. 11 Juli v. Amst. tc Go thenburg. IRENE, van Hamb. n. Dantzig, pass< 15 Juli Holtenau. PLUTÖ, yert. 15 Juli v. Amsterd. te Lissabon. THESEUS, arr. 14 Juli v. Malaga te Gadfx.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1