No. 18513 BINNENLAND, De Internationale Juristen Conferentie. ■De Juristen-conferentie heeft, na in de eerste helft van d:ozc week de samenstel)mg van het Hof in groote lijnen te hebben vast gesteld, gistermorgen beraadslaagd) over do positio dor rechters. Uitgaande van de gedachte, dat do atmosfeer, waarin hot Hot zal werken, vrij moet blijven van alle po litieke invloeden, heeft de commissie in eerste lezing besloten, dab de rechters ge durende hun zittingsperiode onafzetbaar zullen zijn. Een uitzondering werd echter gemaakt voor het geval, dat de rechters zelf met. eenparigheid van stemmen zouden besluiten, dat één hunner niet langer in staat) is, zijn functie te vervullen. De com missie heeft oveneens in eerste lezing beslo ten, dat het Hof zelf zijn president en vice- president zal kiezen, wier mandaat drie jaar zal duren, en dio na afloop van die drie jaar herkiesbaar zullen zijn. Voorschot aan onderwijzers. Gisteren had het Comité voor Salaris- actio der Onderwijzers een onderhoud met don Minister vai Onderwijs, ©nz. over de uitvoering der in de Tweede Kamer aange nomen motie-Ossendorp, in zako een te verleenen voorschot aan het onderwijzend personeel op do met 1 Januari 1920 te ver wachten vorhooging der salarissen. Heb comité zette uiteen, dat een voor schot van f 500 zeker niet te veel kon ge acht worden, en dat een lager bedrag al gemeen teleurstelling bij de betrokkenen zou teweegbrengen. Het drong er verder op aan, met het oog op den stijgenden nood de uitkeering zoc spoedig mogelijk te doen plaats hebben en er allo groepen van on derwijzers in to betrekken. De Minister, hoewel erkennende, dat hij in zeer sterke mate het leed dor onderwij zers en onderwijzeressen meegevoelde, en 't ten zeerste betreurende, dat de definitieve regeling buiten zijn schuld zoo lang achter wege is gebleven, bon toch niet de toezeg ging doen, dat het toegezegde bedrag van f 150 aanmerkelijk zou worden verhoogd, op grond van het principieel© bezwaar, dat omtrent het bedrag der verhooging niets vaststaat. Hij beloofde echter in den Minis terraad do zaak opnieuw ter sprake to zul len brengen en te zullen overwegen, of mis- sohien niet een vorm zou kunnen gevonden worden, om het principieel© bezwaar te ont gaan, gelijk hem door het comité in over weging werd gegeven. Hij zegde verder toe, in elk geval er voor te zullen zorgen, dat het bedrag ten spoe digste zal worden uitgekeerd. De Minister van Financiën, wion ook een onderhoud was gevraagd, berichtte tele grafisch, tot zijn leedwezen wegens afwe zigheid verhinderd te zijn. Verhooging van kolenprijzen. Met ingang van 1 Augustus zullen de kolenprijzen door hel Centraal-Verroken- kantoor voor Brandstoffen met gemiddeld f6 per ton worden verhoogd. Deze verlioo- ging is door de aanhoudende stijging van de kolenprijzen op de wereldmarkt onver mijdelijk geworden. De verkoopsprijzen konden in dc eerste helft van dit jaar nog lager worden gesteld dan met het oog op de inkoopsprijzen mogelijk was, daar op Januari j.l. nog over een aanzienlijk overschot werd beschikt. Daar dit over schot is opgeteerd en het prijsverloop: geen wending ten gunste heeft genomen, doch integendeel met hoogere prijzen voor buitenlandsche kolen moet worden gerekend dan aanvankelijk waren aange nomen, kan een verdere verhooging niet uitblijven. De huïsbrandprijzen, die, gelijk bekend, r-p oe prijzen, welke de Limburgsche mij ner ontvangen, zijn gegrond, ondergaan geen wijziging, behalve voor groep B (kan toren, winkels, hotels, cafés, restaurants, particuliere centrale verwarming, enz.), voor welke de speciale huisbrandprijs niet geldt. De toeslag van f 2 per eenheid bo- vnn den specialen huisbrandprijs, welke deze groep thans bètaalt, zal met ingang van 1 Augustus op f 3 per eenheid wor den gesteld. FEUILLETON FABRIESSROOK. Roman naar hefc Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 31) Die stemming duurde echter maar kort en was weer voorbij vóórdat hij met aankleeden klaar was. Zij liob een kloin spoor na, de aangename her innering en het raadsolachtigo er van, dat onopgelost bleef. En inderdaad, het pret tig wakker-worden 'e. mi rgens is gewoon lijk niet het resultaat van een rit naar huis na oen begrafenis. Geen wonder dus, dla-t do verklaring er van Bibbs Sheridan bleef ontbreken. Zijn vader was reeds uitgegaan, toen hij beneden kwam. ,,Is naar zijn kantoor ge gaan, precies zooals altijd," deoldo Jack son hem mee. „Ging zitten aan de ontbijt tafel, heel alleen, at niets. George bracht lekker ontbijt), maar hij at or niets van. Ja, sir, ging naar de stad, juist als hij gewoon was te do on. Ja, sir, ik reken, alles zal wel, naar ik reken, vrijwel zoo gaan, als het ge woonlijk ging." Het trof Bibbs, dat Jackson gelijk had. De dag ging voorbij zooals andero dagen waren voorbijgegaan. Mrs. Sheridan en Edith waren in het zwart gekleed en mrs. Bheridan schreide af en toe een beetje, maar overigons was er geen uiterlijk vor- Bchil waar te nemen. Edith was stil, maar met! opvallend gedrukt, en bleek bij het tweede ontbijt in staat te wezen met haar moeder f© redetwisten over. do gepastheid!, om in het eerste stadium van „rouw" be zoeken te ontvangen. Do lunch was als ge woon, want Jim en zijn vader hadden altijd in het centrum der stad geluncht, en de namiddag was als gewoon. Bibbs ging zijn ritjo doen en zijn moedor vorgozelde hem, wat zij somtijds deed, als het mooi weer was. Alles to ramen genomen, verbaasde Bibbs zich over den gewonen gang van zaken. Onder het rijden deed mrs. Sheridan ver halen uit Jim's kinderjaren. „Maar jij zult jo dat niet herinneren," zei zij, na een episodo verteld te hebben. „Jij was nog t'e klein. Hij was altijd! een goede jongen, zoo- als ik je daar juist vertelde. En hij spaardo alles op, wat papa hem gaf, en zette het op do Bank. Ik denk, dat het haast je va ders dood zal zijn, ais hij niemand in zijn plaats als president van de Realty Com pany moet aanstellen. Ik weet, dat hij Ros- coe daartoe niet kan overhalen hij zei do vorigo week tegen mij, dat hij al alles bij Roscoe had aangewend, wat iemand maar kan aanwenden, zoodat hij er bijna radeloos van was geworden. O, het is zoo jammer Zij hield op om haar oogen af te vegen. ,,'fc Is zoo jammer, dat je niet meer met Jim bent op on nee- gegaan en wat van zijn manieren hebt overgenomen! Je bent evenmin veel met Roscoe geweest als met Jim, zelfs voordat jo ziek wordt. Natuur lijk, jij was jongermaar het leek toch zoo vreemd en jullie drie, die met elkaar broeders waart. Ik geloof niet, dat ik jou en Jim ooit in mijn leven samen heb zien •zitten praten." „Ik ben zoo lang weg geweest, moeder," gaf Bibbs vriendelijk tan antwoord. „En van af dat ik thuis kwam, hel) ik „O, ik doe je geen verwijten, Bibbs," zei zij. „Jim is, sinds jij terug bent, niet zoo veel als een avond thuis geweest met al zijn werk, het- afleggen van bezoeken en het gaan naar den schouwburg en zoo hij kwam dikwijls zelfs niet thuis om te eten. Juist deai avond voordat hij godood werd, ge- bruïkto hij zijn diner in een armzalig restau rant dicht bij de Pump Workswant hij hield zelf zoo stipt heb toezicht op het nachtwerk om alles klaar te krijgen, juist op de minuut af, zooals hij tegen papa had gezegd, dat zou gebeuren. Jij zoudt zeker meer aan Jim gehad hebben, als daarvoor meer gelegenheid was geweest. Jij moet bijna een gevoel hebben, dunkt me, alsof jo hem eigenlijk niet goed hebt gekend." „Ik geloof ook, dat ik hem niet kende. Hij had hefc druk, weet. u, en ik wist niet veel te praten over de dingen, dio hem in teresseerden, omdat ik er niet veel van af weet." ,,'fc Is jammer, o, 't is zoo jammer!" klaagde zij. „En jij zult jo er nu van op de hoogte moeten stellen, Bibbs. Ik heb er nooit veel van tegen je gezegd, omdat ik het als een zaak tusschen jou en je vader beschouwde, maar ik geloof, eerlijk gezegd, dat het zijn dood zal wezen, als hij nog meer verdriet moet hebben dan hij Tceds heeft. Je moet dat niet laten gebeuren. Bibbs jo moet dat niet doen! Je weet niet, hoe hij zich over jou het hoofd heeft gebroken en nu kan hij niets meer verdragen hij kan hefc eenvoudig niet! Wat hij ook van je eischt, doe dat, Bibbs, doe dat! Doe mij nu het plezier, mij te beloven, dat jo het -zult doen." „Ik zou hefc doen, als ik kon," zei hij be droefd. „Neen, neen! Waarom zou jij niet kun nen?" riep zij, zijn arm grijpend. „Hij plotseling terug te brengen op de 100,000, zooals geëisebfc wordt volgens hefc Versail- 1 es-vredesverdrag. Daarvoor werd een tijdsruimte van 15 maanden noodig geacht. En inderdaad, deze kwestie is er een van penibelcn aard voor Duitsehland, welke penibele aard echter de geallieerden juist stijft in hun aandrang, waar de vrees en het is dan vooral Frankrijk, die zich doet gelden nog altijd voortduurt. De troepen, die Duitsehland nu nog heeft be-, staan om zoo te zeggen uit ouderwetsche soldeniers, voor wie het soldaat-zijn de alfa en omega is van hun kunnen. Hoe de helffc van zulke maatschappelijk onbehol- penen nu opeens aan den dijk te zetten zon der dat zij op een of andere manier cldëre, dat is hier in de gelederen der Spartacis- ten en wat dies meei zij, hun beroop voort zetten. Want loozcu in de maatschappij schijnt uitgesloten. Heb is werkelijk een typisch voorbee)d van militairisme, dat de entente van zelf moest versterken in haar wil, om hefc met wortel en tak uit te roeien. De zienswijze, dat in deze mannen voldoende kader schuilde, om plotseling weer een leger van befceekenis op dc been te brengen, was niet zoo dwaas. Dat geen 35 maanden zou worden toe gestaan, Lloyd George liet daarover geen twijfel bestaan. Zelfs valt de termijn, ten slotte wel toegestaan, nog niet zoo bar legen, n.l. 6 maanden om dc drie maand 50.009 man afdanken Maar de vrees dus Frankrijk, nogmaals opge merkt, in de eerste plaats deed de ge allieerden zoover gaan om daarnaast te cischen inname van alle wapens, die er in Duitsehland nog zwerven en directe ontbinding van burgerwachten en veilig heidspolitie, in welk laatste corps de af gedankt-en wel eens een plaats konden vinden Eischen, met daarnevens de bedreiging- als niet wordt ingewilligd^ zullen wij het Roergebied bezetten. Het pistool op Duitschland's borst! Een oogcDblik dreigdo een crisis, zelfs in het Duitsche ministerie, voor zoover liet te Spa aanwezig is, maar wat bleef er anders over dan in te willigen? Even als te Versailles is voor bedreiging met nog erger gezwicht. Van een „zakelijk" verkregen overeenkomst wederom geen sprake. Duitsehland heeft opnieuw voor geweld gebogen en in plaats van een terugkeer tot de mogelijkheden lijkt het terrein der onmogelijkheden belangrijk uitgebreid. Hoe zal de rcgeeiing Felircnbach zich in het bezit kunnen stellen der wapenen, des tijds in de herrie der revolutie ruim schoots over het heele land met vrijge- vigo hand verspreid en later zorgvuldig bijeengegaard in tal van geheime berg plaatsen door de Putsoh-mannen van rechts, zoowel als van links? Hoe zal een regeering het hoofd kunnen bieden aan een Putsch, waarvoor, om zoo te zeggen, alle gelegenheid ter voorbereiding wordt gegeven ten plattelande, nu deze regee ring zich moei ontdoen van de haar ter beschikking staande macht, dergelijke be wegingen tegen te gaan? Loyaliteit eischt immers, dat niet onder nieuwen vorm een gelijk corps wordt gevormd! Naar monsehclijko berekening lijken dit onmogelijkheden. Die ook de entente zelf ten nadeele zullen zijn. Hoe kan een aan onrust ten prooi zijnd land een schadever goeding opleveren, zooals de geallieerden die verlangen er. wel zullen doordrijven, naar men thans, helaas, aannemen mag, nu de te volgen gedragslijn is gedemon streerd En dat alles, terwijl het bolsjewisme bedenkelijk het Duitsche land nadert ten gevolge van de elkaar opvolgende neder lagen van Polen, waarvan het einde nog niet is te zien, tenzij de geallieerden door volledige erkenning van de sovjet-regee ring Moskou tot een halt weten te nopen. Voor minder zal men het daar niet doen. Vooral niet waar Amerika op eigen houtje den handel gaat herstellen, wat de en tente in die richting vanzelf voortdrijft. Alle hoop, op Spa gebouwd, 6ehijnt in asch te zijn vervlogen. Het verstand is wederom teruggedrongen. Een nieuwe pe riode van on-verstand dreigt onheilspel lend SPORT CRICKET. Wedstrijdpregranime voor morgen. lsteklasse: Haarlem—V. R. A.V< V. V R, en W. 2de klasse Zuid: AjaxH-D. V. S. I; V. O. C. II—II. C. U. 11. 2de klasse Noord: Iï. en W. H-» \r. R, A. II; Albion-V. V. V. II. 3de kl asse: H. C. C. IllR. en W. III; Iris—Vleermuizen. Overzicht. We kunnen in den laatslc-n iijd niet op bijzonder goed weer bogen. Voor 't eerst in dit seizoen is de regen als spelbreker Dij verschillende wedstrijden opgetreden, waardoor I.). Zondag enkele wedstrijden' in 't geheel niet gespeeld werden of in een draw eindigden. Kan men bij voetbal cn andere sporten nog doorspelen bij re gen, bij cricket is dit in 't geheel niet' het geval, daar het spelen met een natten bal in een doorweektè pitch net onplei- zierigst van alles is. Het Amslcrdamsche V. It. A. mag een; bezoek in Schoten afleggen. Haarlem moet als gastheer optreden. Haarlem ont liep den vorigen Zondag een zekere ne derlaag tegen V. Y. V., doordal de regen en de speeltijd als een redder in den nood optraden. De Haarlemsche clubs, die vroeger boven aan stonden, hou-- den elkaar nu gezelschap op de onderste sport van den competitieladder. Hun spel i3 dan ook stukken slechter dan in vorige jaren. Dit wil echter niet zeggen, dat de cricketsport in Haarlem aan het tanen is; integendeel, maar de slechte presta ties moeten hoofdzakelijk geweten worden" aan te veel jonge krachten, die in Haar lem de cricketsport hoog moeten houden. Wet is waar heeft V. R. A. liet in haar laatsten wedstrijd tegen V. V. V. leelijk laten liggen, maar toch zal zij morgen met Haarlem geen moeite hebben om zich van haar laatsto nederlaag te rehabili- teeren. De andere Haarlemsche club, die op bezoek moet bij V. V. V., zal het wel cvenzoo gaan, als met Haarlem. Bij R. cn W. schijnen de eerste krachten niet meer. hun steun te willen verleenen, wat 1.1. Zondag tegen V. O. C. bleek, toen ze slechts met 9 man opkwam en op v. Ma nen na, al haar oude spelers miste. Ge lukkig, dat deze veteraan nog het leven in R. W. er wat in houdt, door zelf als batsmen voor te gaan, maar toch zal hij dc situatie niet kunnen redden en wij vreezen dan ook terecht, dat het morgen weer een inningsnederlaag zal worden. We krijgen morgen voor het eerst sedert vele jaren weer eens een late klasser op het Ajaxvold, al speelt Hermes dan ook in de 2de klasse, ze is en blijft voor ons een 1ste klasser, daar alleen een twist tusschen haar en V. R. A. haar tot 2de klasser degradeerde. Dat Hermes te sterk voor deze klasse is, ondervond Ajax een paar weken geleden tegen haar te Schie dam, waar zij een inningsnederlaag te slikken kreeg. Wel is waar speelt zij mor gen op een betrouwbaarder pitch dan iu Schiedam, maar wij vermoeden, dat dit haar toch geen nederlaag zal doen ont gaan. De grootste zwakte bij Ajax zit in den aanval. Behalve Rice kan niemand zoo den bai hanteeren, dat hij gevaarlijk zou kunnen worden. Wat het batten be treft, zoo zijn er maar een 5-tal, die voor eenige scores kunnen zorgen. De rest vormt een ware staart. Falen de eer ste dan ook. dan is de zaak niet meer to redden, wat onlangs nog bewezen werd in de 2de innings tegen Hermes I. Met dit al, verwachten we een aardigen en mooien strijd tusschen Leiden en Schie dam, dien een loopje naar Oegstgeest wel waard is. De andere 2de klasse-ontmoeting van deze afdeeling zal plaats vinden in Rot terdam, waar de reserven van V.O.G.i en H. C. C. den strijd zullen aanbinden. Daar de 1ste elftallen vrij hebben, kunnen de reserven door de eigenaardige cricket- bepalingen sterker uitkomen, welke ver- LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 Juli. Tweede Biad. Anno 1020. Subsidie beurlvaarlondernemïngcn in verband met voedselvoorziening. De Minister van Landbouw is voornemens aan die ondernemingen in de beurt'vaarfc, die voor een geregelde voclselvoorziening onontbeerlijk geacht mogen worden, voor zoover dit. tot liet in-stand-houden van die ondernemingen noodzakelijk zal blijken, eon subsidie te verleenen, waarbij als grondslag zal worden aangenomen do hoe veelheid steenkolen, verstrekt aan cn ver stookt door haar ingeschreven stoorribooten van 15 Sept. 1919 t/m 30 April 1920. Belanghebbenden, op wie deze bepalin gen van toepassing zijn, kunnen een aan vraag tot het bekomen van <lit subsidie in dienen, vergezeld van een opgavo van de hoeveelheid steenkolen, in tonnen, uitslui tend ten behoeve van hun in beurtvaarfc va rende en als zoodanig ingeschreven stoom- booton verstrekt en verstookt in het be doelde tijdvak (voor iedere stoomboot af zonderlijk en onder overlegging van de be trekkelijke quitanties en verdere beschei den). Geen subsidio zal worden verleend aau die ondernemingen, welke niet hebben vol daan aan eenige haar ingevolge de inschrij ving opgelegde verplichting (bijvoorbeeld aan de tot 27 Dec. 1919 bestaan l ebbende verplichting tot zegelen der vrachtlijsten), welke op andere wijze subsidie ontvingen, of daarop aanspraak hebben of welke aan vrachtverhooging de voorkeur hebben ge geven. Aanvragen kunnen slechts in beliaude- ling worden genomen, indien deze zijn inge diend uiterlijk 31 Aug. bij de afd. Vervoer van het Dep. van Landbouw. („Sts.-Ct") De Suikerkaart. In het tijdvak van Maandag 12 Juli e.lc. tot en met Zondag 18 Juli d. a. v. zullen geldig zijn de bons no. 40 on 41 van dc Rijkssuikerkaart. Gisternamiddag heeft H. M. do Koningin audiëntio verleend en een thé aangeboden Ion Haren Paloize in hot Noordoinde in Den Haag aan den commandant van het te Amsterdam vorloovondo Zwecdsoho eskader, schout-bij- naoht graaf Wadhlmeister, en aan dc comman danten van do vordoro van het eskader deel uit makende schepen: kapitein-lcr-zco Starok, ka- pitoin-iuitenamts-tor-zoo Hogg en Braunerkjelm, en luitcnant-lor-zce lste kl. Blomberg, laatst genoemde commandant van den torpedojager „Walo". Do Zwoedsohe zaakgolastigdc, de gevolmach tigde minister do heer De Darde), stolde zijn landgenoolen aan de Koningin voor. Do Koningin hoeft den sohout-bij-naeht graaf Wacht meister als commandant van het askader, benoemd.tot Grootofficier in dc orde van Oran- je-Nassau. Tot conservator bij de Bibliotheek van het Vredespaleis is benoemd mr. dr. D. Albers, referendaris, chef der afd. gemeen tebedrijven in Den Haag. („Ned") i Tot directeur van den gemeentelijken woningdienst to Schiedam is benoemd dc heer P. W. J. M. Driesscn, te Amsterdam. Blijkens het antwoord van. den Minis ter van Financiën op een desbetreffende vraag van het Eerste-Kamerlid don heer Van Nierop moest volgens de op 3 Juli ter beschikking staande gegevens op de 5-pOts Staatslecning 1919 nog gestort worden eon bedrag ad pl.m. f7,600,000. Bij de beoor deeling van dit bedrag moet in aanmerking gonomen worden, dab daarin nog uit ver schillenden hoofde wijziging zal kunnen ko men, e enerzijds door ontheffing en vermin dering van aanslagen in de belastingen, waarop de deelneming in de leening is ge grond, en anderzijds door het opleggen of verlioogen van aanstagen. Naar men meldt, heeft de Regeering thans besloten, de volkstelling te laten doorgaan op 31 Deoembor a.s. Met- ingang van. 1 Juli 1920 is aan don penn,ingme03t.'er der samonworkonde Zen- dingsoorpoTatics, den heer Van Visser Jac.zn., op zijn herhaald verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. De lieer Vis ser blijft lid van de hoofdbesturen en zal de penningsmeester8 met zijn gewaardeerdo adviezen ter zijde blijven staan. In zijn plaats zal nu als Is to penningmeester op treden de heer W. Naudin ten Cate, te 's-Gravenhage. Mr. J. H. Kessler blijft alé 2de penningmeester fungeeren. U BUITENL. WEEKOVERZICHT. 'Zoo langzamerhand was eole in de emtente- laaden het inzicht over het vredesverdrag, dat men te Versailles den Duitschers had afgedwongen ruimer en breeder geworden. Tot zelfs in liet, meest verstokte, ia Frank rijk, werden da stemmen talrijker en luider, al bleef hefc totaal klank-volumen ook nog ver heneden dafc van elders, als b.v. in Engeland, dafc te Versailles van Duitsehland toch wel meer was gevraagd dan hefc ooit volbrengen kon. Dafc gaf eenig vertrouwen, dat, al zou officieel hefc woord herziening ten aanzien van hefc vredesverdrag ook niet wordon gebezigd, niettemin toch te Spa in enkele punten zou worden teruggekeerd tot wat in de practijk mogelijk zou blijken. En dat te eer, waar Duitsehland daar als ge lijkgerechtigde zou verschijnen. Dat de conferentie van Spa t&nsictfce door gang vond, na al het uitstel on-"d'e telkens af gedreven onweersbuien, die haar in embryo- raltn toestand reeds dreigden te dooden, wad een heugelijk feit, dafc, het kon niet anders, hoop deed koesteren voor wat het I resultaat betreft. Aan de kim scheen flauw j iets zonnigs te glanzen. I Geen wonder daarom, dat de belangsfcel- j ling vain heel Europa in de eerste plaats, van do heele beschaafde wereld in hefc al gemeen uitging naar di9 badplaats in de Ardennen, dl? reeds zooveel mannen van naam had geherbergd. Heb waren wel ge-en gouden bergen, die men zich droomde over den afloop, maar toch, verbetering, mis schien bebeekeoisvoüe verbetering stelde men I zich er van voor. Wanneer daar te Spa de stem van hefc verstand, van het koel ver stand eais de overhand mocht behalen op oe stemmen van haat, van vrees, van yer- i gelding, die te Versailles hadden gezege- i vierd't Zou een zegen- zijn vooV-over winnaars en overwonnenen uit den wereld- krijg en tevens voor de neutralen op wie allen de druk der tijden zwaar zich doet i voelen. Edoch, er schijnt te vroeg gejuicht, ia i meer of mindere mate gewekte verwachting. I is vergruisd, de glans ter kimme blijkt een Echoone schijn. Een ander oordeel is o.i. uitgesloten, wan neer "het resultaat der eerste besprekingen wordt gewikt en.gewogen. De verderf bren- gecdo geest van Versailles lijkt het, die ook te Spa overheerscht. Evenals daar wordt wederom ook hier Duitsehland, alle gelijk gerechtigdheid ten spijt, als het ware em pistool op de borst gezet en ge.droigd: je geld of je leven Voor Duitschlanc) was de aanvang van den beginne af aan weinig gunstig. Het moest uitstel vragen, waar zijn deskundigen in de ontwapeningskwestdo niefc aanwezig waren, hoewel het blijkbaar had kunnen weten, dafc deze heb eest op do agenda stond. En toen dezen er waren, bleek, dat geen gepreciseerd voorstel of wat ook ge reed was, dat do rijkskanselier zich geheel in Duitsche omgeving waande, waardoor vervallen werd in een glad verkeerden toon. Zelfs de blijkbaar beter aanvoelende Simons, de nieuwe Duitsche minister van buitenlandsche zaken dia er tusschen twee haakjes later zelfs in slaagde Lloyd George een paar maal afdoende van re pliek te dienen, zoo losjes weg vermocht niet de sifcuaüo to redden. Lloyd George, bij de ontwap en ingskw estie de woordvoer der der geallieerden, -diende den Duitschea-s formeel een standje toe, dat, hoewel het zonder handschoenen aan werd toegediend, toch oiiofc onsympathiek aandeed. De Welshman gaf den Duitschers ronduit te kennen, dafc de tijd kostbaar was, dat er niefc gepraat moest worden, maar „zaken" gedaan. De Duitschers gingen toen met man en macht aan hefc werk en in een dag slaagde men er in zuiyer geformuleerde voorstellen over te leggen. Gewezen werd op de moei lijkheid om de 200,000 man, die het Duit sche rijk thans nog onder do wapenen heeft-, wenscht, dat je naar de machinefabriek te ruggaat en „En dat ik het prettig zal vinden!" vulde Bibbs aan. „Ja, dat is te zeggen er in een opge wekte stemming heengaat. Dokter Gurney beweert, dat het jou niet zal schaden, als jij er blijmoedig gestemd heengaat dat zegt do dokter zelf, Bibbs. Waarom kun je hefc dus niet doen? Heb je dat niefc voor je vader over? Jo moet bedenken, wat hij al voor jou heeft gedaan. Je hebt een mooi huis om in to wonen; automobielen om in to rijden; pelsjassen en warme klceren, je bont voor heel jo leven bezorgd. En jo weet niet, hoe hij gewerkt heeft, om al dat geld te verdienen en je al die dingen te kunnen geven. Jo kunt je niet voorstellen, wat hij heeft doorgemaakt, cn wat hij heeft ge waagd, toen wij pas ons leven begonnen, on je zult het ook nooit weten. En nu heeft deze slag hem als uit eeu helderen hemel getroffen, en jij verklaart hefc te moeilijk te vinden, aan zijn verlangen te voldoen. En hij vraagt je toch niets anders dan blij moedig weer naar hefc werk te gaan, zoodat hefc je niet zal sohadenDat is alles, wat hij je vraagt. Kijk, Bibbs, we zijn weer dicht bij buis, maar voordat we er zijn, moet jo mij beloven, te zullen doen, wat hij vraagt. Beloof mo dat!" Zij sloeg bij den ernst van haar verzoek haar zwarten sluier naar achteren, zeker om hem beter te kunnen aanzien, cn die vloog op in den rookerigen wind. Hij schikte dien weer terecht-, voordat hij zei: „Ik zal er zoo blijmoedig mogelijk weer heengaan." „Daar!" riep zij voldaan uit. „Nu ben je oen goede jongen! Dat is alles, waf ik wensch tc zoggen." „Reken hefc mij niefc als con verdienste aan," zei hij treurig. „Er blijft- mij niet»' anders te doen over." „Begin nu niet op die manier te spro« kon." „Neen, neen," - stelde hij haar gerust. „Wij zullen boginnon met dc stemming zoo vroolijk mogelijk te maken. Wij zoudea kunnen Zij waren, terwijl hij sprak, hun eigen op rijweg ingedraaid en hij keek naar hefc oude huis naast het hunne. Mary Vertrees was in de schemering zichtbaar; zij stond blootshoofds op de stoep voor de open voordeur en groette ernstig. „Wij zouden kunnen wat?" vroeg mrs. Sheridan eenigszins ongeduldig. „Wat is er, moede-?" „Jo zei „we zouden kunnen," en vol tooide den zin niet." „Heb ik dat gedaan?" zei Bibbs verbou wereerd. „Wel, waar spraken we dan ovc-r?" „Je bont toch do vreemdste van allo jongens!" riep zij. „Dat ben jo'altijd ge weest, altijd! Jo hebt toch niet vergeten, wat jo mij zoo juist hebt beloofd?" „Neen," antwoordde hij, toen do auto stilhield. „Neen, de geest zal zoo opgewekt zijn, als het vleeeeh dat zal toe-laten, moe der. Het zou niet- aangaan, zich tc gedra gen als Zijn stem was zoo zacht, dat zij onder het uitstappen uit de auto zijn laatste woorden niet kon verstaan. „Gedragen als wie, Bibbs?" „Niets." Maar zij was korzelig in haar droefheid. „Jo zei, dafc heb niet gaan zou, zich te go" dragen als Gedragen als wie?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5