LEIDSCH mDAGBLAD. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEB ADVERTENTIES 80 Ots. per regel. Des Zaterdags 40 Cts. per regel. Kleine adveitentiöu Woensdag 75 Ots., Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- jreoht. Voor eventueel© opzending van brieven J0 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 OtS, Vrijdag 9 Juli 1920. Nummer 18512. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen, Zaterdag, aan den Gemecnteijken Visch- iwinkel, Vischmarkt, verkrijgbaar is Hors- makreel a f 0.15, Schelvisch a f 0.20 en Schol a f 0.26 per pond. N- O. DE GIJSELAAR, Burgen:.. Leiden, 9 Juli 1920. STADSNIEUWS. Nederland gedenkt zijn slachtoffers der Marine. - Let was een góede gedachte van het Plaatselijk Comité van de Commissie voor de oprichting van een monument ter na gedachtenis van de gedurende den oorlog aan onze marine ontvallen mannen, de herinnering daaraan nog eens te verleven digen. Het op verzoek van het Uitvoerend Comité vervaardigde filmbeeld: „Neder land gedenkt zijn slachtoffers der Marine" gaf daartoe een schoone gelegenheid. Het Comité vond de directie van het Luxor- theator bereid deze film te vertoonen en Oen groot aantal genoodigden, had gister- namiddag gehoor gegeven aan de uitnoo- 'diging om deze film te zien. Een der direo- "teuron, de heer André de Jong, die zelf bijzonder sympathiseert met het doel, dat de Commissio beoogt, zette vooraf dit doel kortelijk uiteen en wekte de aanwe zigen op, om, voor. zoover zij nog geen blijk van belangstelling hadden gegeven, alsnog hun offer aan de voor bet vader land gevallen marine-mannen te schen ken. Vooraf werden eenige andere films ver toond, waaronder die der Leidsohe Lus trumfeesten, waarvan ook nu weder met bijzondore belangstelling werd kennis'ge nomen. Ten slótte werd de inderdaad schoono film- „Nederland gedenkt zijn slachtof fers er Marine" gegeven en met zeldzame 'aandacht gevolgd. Er heerschte onder het vertoonen dezer zeer goed geslaagde opname oen buiten gewone stilte in de zaal, waarbij de pas sende muziek, door den heer Venderbos 'met gevoel gespeeld, treffend tot uiting kwam. Door beeld en toon kwamen de aanwezigen blijkbaar diep onder den in druk der gebeurtenissen, die in de oor logsjaren aan onze kusten buitengaats zich hebben afgespeeld en n menig ge zin droeve herinneringen hebben achter gelaten. Ten voordeele van het Fonds werd in 'de pauze een gedenkpenning ten verkoop 'aangeboden en bij den uitgang werd een collecte voor dit doel gehouden. Wie nog niét in de gelegenheid was een bijdrage voor de oprichting van het gc- denktceken te schenken, verzuime niet langer dit te doen. De heer J. W. Henny, Rijnsburgerweg 80, lid van het Leidsche Comité, is gaarne bereid giften, klein en groot, in ontvangst to nemen. Door den Commissaris der Koningin in Zuid Holland is bepaald, dat do twee de zitting van den militieraad zal plaats hebben in het derde district voor de on derstaande gemeenten alhier op 2 Augus tus 1920, des voormiddags te tien uren, in het Elisabeth Gasthuishof, Oude Vest 25 Leiden» Sassenheim, Oegstgeest, Voor hout, Zoeterwoude, Leiderdorp, Warmond, Hazerswouöe, Koudekerk, Alphen aan. den Rijn, Ter Aar, Nieuwveen, Leimuiden, Nieuwkoop, Zevenhoven, Rijnzaterwoude, Woubrugge, Rijnsburg, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Berkel, Bleiswijk, Hillegom, Alkemade, Benthuizen, Stompwijk, Lisse, Veur, Pijnacker, Voorschoten, Nootdorp, Vrijenban, Katwijk en Valkenburg. Bij resolutie van den Minister van Financiën is de heer R. H. Arentsen, tij delijk inspecteur der directe belastingen, derde afd. alhier, op verzoek eervol van zijn functie ontheven. Tevens is de heer K. O. Hoolboom, te Voorburg, tijdelijk belast' met de betrekking van adj.-inspec teur der directe belastingen en wordt hij werkzaam gesteld aan de eerste afd. hier ter stede. In aansluiting met hetgeen wij onder de laatste berichten gisteren meedeelden over de gisternamiddag gehouden algomee- ne vergadering van aandeelhouders der N.V. Hanzebank in het bisd'om Haarlem, kunnen wij thans nog mededeelen, dat heb dividend over het jaar 1919 werd be paald op 5 pCt. Als reeds vele jaren om Üozon tijd kwam ook nu do heer A. Terdu, een Du'du3ta'digenoot, roods gieruLmen tijd to Amsterdam gevestigd, dir. van de Ohr. zangvor. „Ohevóv* en van do Bitrgorzangechool aldaar, met vijftig jongens en meisjes naar Leiden. Het gozolsoliap arriveerde vanmorgen to tien urnen. Het begaf zlah eerst naar Boerliaavostraat 11 om melk to drinken ©n kon metoen hot standbeeld voor Boorhaave beziohtigen on de Morsohpoort. Van de gelegenheid, om gratis het Stedelijk Museum ,,De Lakenhal'' te be zichtigen werd dankbaar gebruik gemaakt. Met den aanvoer ter veemarkt de ^Vrij dag werd gekozen om den ongeveer twaalf jarigen er iets van te doen begrijpen, dat Leiden hot middelpunt is eener vooteelt- strcek werd op allerlei wijzen kennis ge maakt. De voornaamste gebouwen aan de B ree straat passeerde de revue, ook do typiecho Korenbeurs. En „De Burcht" word beklom men." Nieuwe-Rijn, Hoogcwoend1, Plantsoen, Van-der Werf f park, Rapenburg en Aeademio kregen vervolgens een beurt. In den voor zulke bezoekers zeer geschik- ten kinderspeeltuin „Oud-Hortuszicht", met zijn vlug bedienend personeel, werd gepau zeerd en do inwendige menseh versterkt. Daarna ging het per tram naar Katwijk- aan-Zee, waar de sluizen werden bezichtigd, pootje-gebaald werd en oen kiek gemaakt- Het vertrek van daar is bepaald op half zeven, de aankomst in de hoofdstad op negen De oud-Leiden aar had woor een goed pro gramma in elkaar gezet. De dag zal wel ge noeglijk geweest zijn. De heer P. B. Erades heeft verande ring in zijn zaak in de Kraaierstraat aan gebracht: er wordt geen drank meer per glas verstrekt. Gevolg hiervan is, dat do afscheiding tussohen voormalig proeflo kaal en den winkel in gedistilleerd, limo nades en wijnen kon vervallen en nu één ruime localiteit voor den verkoop in een grootere hoeveelheid dan per glas is ver- i kregen. Ook een gelagkamer werd over bodig en deze kon nu gebruikt worden voor het magazijn, dat zeer wèl voorzien is, en vodt kantoor. Alles ziet er keurig netjes uit, dank zij vooral het schilderwerk van den heer Van Eleef (Hoogewoerd) en den granietvloer, gelegd door den heer Van Leeuwen (Utr.- Veer). Bij het- binnenkomen van den winkel vraagt direct aandacht de spreuk: „Wat men doet of wat men laat, Houdt rekening -met overmaat". Over do kwaliteit van de vloeibare waai en den grooten voorraad er van zullen wij hier niets zeggen. Erades' zaak is genoeg bekend en „Erades' Schilletje" o. a. be roemd tot ver over Leidens grenzen. Omtrent den stand der uitsluiting werd ons, zoowel van de zijde van de werkgevers als van werknemerszijde, me degedeeld, dat üc toestand nog geneel go- lijk is aan die van den vorigen dag. De patroonsorganisatie heeft heel wat te doen met het overleg inzake al of nict- geoorloofde levering van handelaren in bouwmaterialen aan de bouwvakpatroons, doch is zeer tevreden over de medewer king dezer handelaren, die niet leveren zonder vereende toestemming der pa troonsorganisatie. Intusschen wordt van arbeiderszijdc zoo wel hiér als elders, gezind op middelen om mot uitschakeling van de patroons aan het werk te kunnen gaan. Met dat doel werd, zooals ons werd me degedeeld, ook hier over een productieve arbeiders-associatie den grond gelegd. Zoo dra men in staat is materialen te krijgen, zal men met de uitvoering trachten een begin te maken. De uitsluiting kost den modernen bon den veel geld. Volgens opgave, ons dooi de werknemers verstrekt, bedraagt de' uitkeering aan de uitgeslotenen over het goheelo land bij den tegtlnwoordigcn stand van zaken f 70 h f 75.000 per weck. Op Donderdag. 29 Juli a.s. geeft.de nrlxri- ders-zangvereeniiging „Do Stom des Vólks" oen uitvoering in hot Van-der-Werffpark. Gisternamiddag te halfzes ongeveer werd op de Ouue-Heerengracht, hoek Ha ven, een automobiel, die daar stond, aan gereden door een met een paard bespan nen wagen. De bestuurder meende de auto nog wel te kunnen passeeren, doch maakte den draai te kort. Een der spat borden van de auto werd ingedrukt, zoo dat de chauffeur vöorlóopig zijn weg niet kon vervolgen. Door de politie zijn in verzekerde be waring gesteld do 29-jarige J. J. Z. en dc 54-jarigo Van der L., beiden, alhier, ver dacht van oneerbaro handelingen met min derjarigen. Ontvangen is nog voor Graz, na 29 Juni, door mevr. Nelly van Kol, te Voor schoten, van mej. D. V. te Leiden, f 10; fam. H-, te Voorschoten, f 10; mevr. v. d. V., te Leiden, 1 dozijn nieuwe luiers; fam. H., te Leiden, molton onderleggers en ca cao; fam. v. D.,' te Voorschoten, een pak klooren; fam. K. te Voorschoten, een mans kostuum; mej. W,, te Voorschoten, bouil lonblokjes, melk; moj. A., te Voorschoten, een pak vrouwenklceren en maizena. Let op de annonce van VROOM DREESMAN in dit Blad. ?c63 GEMENGD NIEUWS Volkszangdag. - Gistermid dag had in het Malieveld te 's-Gravcnhago de volkszangdemonstratio plaats, welke on der leiding stor.d van Arnold Spoel, J P. J. "Wierts on J. D. van Ramshorst. Aan dezen volkszangdag, voor welke gelegen heid het Malieveld met tallooze vlaggen on wimpels was versierd, namen ongeveer 15,000 schoolkinderen deel, waarvan 66 open bare, 28 R.-K. en 13 scholen mét den Bijbel en bovendien 25 particuliere onderwijs instellingen. Omstreeks twee "uren klonken do cor3to tonen van bet „Wilhelmus", uitgevoerd door de Kou. Mil. Kapel van heb regimont grenadiers over do grasvlakte .waarop zich inmiddols een enorme mcnschenmassa had vorzameld. De politie had voor goede af zetting van het terrein zorg gedragen, ter wijl haar taak werd verlicht door een dub bele touwafras tering. Voor don dirigent was een katheder op gesteld, aan den kant van do laan langs heb Malieveld, waarvoor rioh liet orkest on do kinderen bevonden. Nadat ido cnorm^ kindermassa enkele volkslieden, al en niet door de Kon. Mil. Kapel begeleid, had gezongen w. o. het „Wilhelmus, O, dierbaar plekje grond, Wij willen Holland houden" betrad H M. de Koningin, vergezeld door klein gevolg, te halfdrie hot feestterrein, aan den ingang verwelkomd door den heer Arnold Spoel. De voorzitter der Tweede Kamer, mr. Fock, die zich eveneens onder de toeschou wers bevond, nam naast H. M. plaats. De loden van heb uitvoerend comité, J. P. J. Wierts, dr. O. H. Ph. Meijer, mej. M. v. d. Vijver, J. D. van Ramshorst, dr L. J. Siolring en W. A. Segboer, en ook die beide dochters van den heer Spoel werden aan H. M. voorgesteld. Herhaaldelijk werd H. M. de Koningin door do talrijke kinderschare hartelijk toe gejuicht, terwijl de verschillende zangnum mers, dank zij do goede organisatie, uitne mend werden voorgedragen. Heb eveneens talrijke publiek," dab zich langs de Maliebaan.^ had opgesteld, zong verscheidene malen met de zeer bekende liederen mede en verhoogde daardoor te vens de vroolijk© en bovenal nationale stemming. Dat heb weer rich over den volkszangdag ontfermde, was geen onbe langrijke factor voor 1 het welslagen -der feestelijkheid. Nadat H. M. zioh nog met eenige dames en heoren had onderhouden, reed zij in haar auto het feestterrein rond en werd op dezen rit wederom" hartelijk toegejuicht, waarna H. M. het veld verliet. De pauze was aangebroken en de kinde ren kondien zich aan de gepavoiseerde roomijswagentj es tegen inwisseling van een bon trakteeren, terwijl bovendien andere lekkernijen werden rondgediend. Dat de heer Spoel rich wel in groote po pulariteit mag verheugen, bewezon de tal rijke toejuichingen, die hem uit den kring der kinderen gewerden Na da pauze werd ook heb resteerend ge deelte van hot programma wlöfc afgewerkt. De volkszangdag is dus zeer zeker geslaagd waarvoor don heer Spoel in do eerste plaats een woord van welgemcenden dank toe komt. Do volkszang en cok het nationaal ge voel hebben ongetwijfeld aan verbreiding door gewonnen! Naar „H et V ad" meldt, is het gebouw van de Nederl. Handelsmij., dat op den hoek van Kneuterdijk en Vijver berg in Den Haag zou worden gesticht, door da Schoonheidscommissie afgekeurd. Wegens de ongunstige weersgesteldheid rijn do feesten, georgani seerd door het comité „Weldadigheidsfeest Servië", die Vrijdag, Zaterdag en Zondag op „Houtrust" in Den Haag zouden plaats hebben, uitgesteld tot 22, 23 en 24 Juli a.s. Over het dobbelgeval in Delft meldt „Het Vad." nog: De schuld ds aan den winner reeds gekwe ten. Toen een deel van do som was betaald trachtte do familie van d© verliezende partij gedaan to krijgen, dat de winner dit geld teruggaf en van de vordering van het ove rige afzag, ten einde de heclo som ter be schikking van den Senaat der Hoogeschool to stellen, als een fonds voor beurzen voor onbemiddelde studenten. Evenwel, do win ner voelde or niet voor rijn „eerlijk", naar de regelen dor kunst verdiende winst af to staan. Trouwens de Senaat was niet bereid, aldus verworven geld voor een stichting aan te nemen. De winst is dus opgestreken en vermoedelijk al voordeeüig belegd. Hot „H b 1." mold t, dat het Woensdagavond te Amsterdam in den om trek. van het Contraid-Station en den Zee dijk zeer rumoerig is toegegaan. Een aan tal matrozen van het Zweedsclie eskader PRIJS DEZER COURANT: A Voor Leiden p. 3 mnd. £2.50, p. week f 0.10 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.19 Franco per post u 2.00 zetten op den Zeedijk den boel op stelten, jouwden eenige officieren uit en moesten door de politie in bedwang worden, gehou den. Eenige matrozen werden onder groo ten toeloop naar het bureel Warmoesstraat gebracht. Niet alleen op den Zeedijk, doch ook aan den aanlegsteiger van de Noord- Hollanösche Tram had de politie handen vol werk. Daar moesten de matrozen met stoombarkassen naar het Zweedsche eska der worden gebracht. Op hun tocht naar den steiger werden rij vergezeld door groote troepen jongens en meiden uit do aohterbuurten, die heb hunne er toe bijdroe gen óm het rumoer to \ergrooten. Eerst om halftwaalf was de rust in dezö buurten teruggekeerd Men meldt dat bjnnon- kort een passagiersvliegdienst geopend zal worden van Nederland naar Berlijn on te rug. Het) initiabiof gaat uit van do N. A.- V. O. te Guijk. Do Amerikaansehe vloot in den Atlantischen Oceaan zal door minis ter Daniels worden gemobiliseerd te Pro- vincetówn, New-York en Norfolk. Dit) is be doeld als onderdeel van de herdenkingsfees ten van do landing dor „Pilgrims" in da Nieuwe Wereld en heb begin der vrije staatsinstellingen in Amerika. De viering to Province-town zal ongeveer 15 September- beginnen en omvat ccn waterfeest, waar aan do vloot zal deelnemen. De vieringen te"New-York én Norfolk vallen later. UIT DE OMSTREKEN. ALPHEN. De bogrooting van de G<e- zondheiHfeeoimmissic, zetelende alüiier, wijst in ontvangst en uitgaaf voor 1921 aan een bedrag van f2400; bij to dragen door de ge meenten do bedragen, achter elke gemeente ucnmeld. Sassenheim f 136.01; Warmond f 78.71ALkemad© f 2211.725 Woubrugge f 84.70Loimuidcn f 71-095 Koudekerk f 62.11Alphen f 553.145 Zoete rweuido f177.715; Hazcrswoude f 157.49 Benthuizen f 32.84 leiderdorp f 114.975 Stompwijk f 15.43; Veur f 73.81 cn Voorhout f94.645- BOSKOOP. Té Utrecht zijn geslaagd het examen M. U. L. 0. diploma A J. G< Hardijaer, J. A. Vcnema, Elisabeth G. van der Staan, J. P. van den Broek, Marie A. van' Nes, Johanna Blaauw, Aafje A. Schiëre^ Louisa KL Mohr, allen alhier. HILLEGOM. Van de staking in het bloemistenbedrijf was gisteren hier zeer weinig te bemerken. De meeste patroons, die geen collectief contract haddèn getee- kend deden het inmiddels. De weinigen, die in den loop van den dag nog aarzelden! zullen liét vermoedelijk spoedig doen. HOOFDDORP. Aan de Technische Hoogeschool is geslaagd als oiviel-ingenieur de heer G. O. J do l'Epinasso, van hier. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- log-gcrs kwam te IJmuiden aan de markt dé K. W. 65 met f 141 besomming. LISSE. Door den grooten regenval der laatste dagen, komt zoo hier cn daar al ziekte voor in do vroege aardappelen. Wegens het niot-teekenen van het arbei der scontract is staking uitgebroken by de firma H. Slegbkamp on Co., alhier- Alhier worden voorbereidingen getrof fen tot het oprichten eener onder-afc-eeling van do Christelijke Gymnastiek- en Scherm- vereanigiiig. NIEUWKOOP. Onder groote belangi- stelling, zoo-wél van autoriteiten als particu lieren, hebben do gebr. Van Bergen, uit Mid- molda (Gron.), hier een demonstratie gehou den met een motorbrandspuit. Deze spoot 400 L. per minuut en 30 M. hoog. Een en ander; geschiedde op instigatie van do alhier go* vestigde Onderlinge Brandwaarborg-Mij. FEUILLETON FABBÏEKSÜOOI. Roman naar het Engelseh van BOOTH TARK3NGTON. (Nadruk verboden.) 80) =- Een oud-oom, de oud© Gideon She ridan van Boonville, was niet te vinden ©n Bibbs ging hem zoeken. Hij zocht het ge heel o huis door en 'ontdekte d© vermiste antiquiteit eindelijk bij toeval. Toen hij de dichte deur van zijr.s vaders slaapkamer op de teenen voorbijliep, hoorde hij een mur melend goluid en bleef staan om te luiste ren. Hot geluid bleok een beverige, zwakke stem te wezen, die eentonig blaatte „Da He-er geeft en de He-er neemt! Wij moeten dat wel bedenkenWij moéten dat wclbedenkenIk sukkel verder, Jamesik sukkel vorder, want ik heb ook velo dier baren zien heengaan twee dochters en een zoon, die God mij gaf en Hij heeft al len weer tot zich genomen. Want do Hc-or ■geeft en de He-er neemt terug. Denk aan de woorden van Bildad den Subiet, James. Bildad do Suhiot zei„Hij zal geen zoon noch neef onder zijn volk hebben en nie mand zal in zijn woningen overig zijn.'-' Bibbs deed zacht de deur open. Zijn va der lag.in zijn onderkleoren op het bed, met zijn gezicht naar beneden, en oom Gi- ideon zat er naast, in een schommelstoel heen cn weer wiegend, waarbij hij over zijn 1-angen, witten baard streek cn al sprekende i'é. P-®®' bet plafond keek. Bibbs wenkte hom •,j. dringend, maar oom Gideon sloeg dnar u geen acht op. „Bildad de Suhiet sprak en zeiIndien uw kinderen gezondigd hebben tegen Hem, Hij heeft ze ook in de hand hunner over treding geworpen Opeens kwam er van beneden een ge dempt geluid als van een ontploffing cn de vensters rinkelden. De godaante, die. voor over op het bed lag> verroerde zich niet, maar oom Gideon sprong van zijn stoel op. „Mijn hemel!" riep hij. „Wat is dat Een tweede oxplc.sie volgde en oom Gideon snelde naar de gang. Bibbs ging bo ven aan de groote trap staan cn ontdekte, naar beneden kijkend, de oorzaak van de stoornis. Gideon's kleinzoon, eon jongen van veertien jaar, had zijn camera naar de be grafenis meegenomen en was bezig bij slag- licht „kiekjes" van den Moor te nemen. Oom-Gideon, door Bibbs' verklaring ge rustgesteld, wildé terugkeoren om rijn aan haling van Bildad den Siihiet te voltooien, maar Bibbs hield hem .daarvan terug en wist na eenige overreding te bewerken, dat hij naar beneden, naa* do eetkamer, ging, waarheen Bibbs hem volgde, na de deur van zijn vaders kamer gesloten te hebben. Hij hield na het diner het oog op Gideon en verhinderde op diplomatieke wijze ver schillende pogingen van dien trooster, om de trap weer of te gaan, en heb was dan ook een opluchting voor Bibbs, toen George meldde, dat een automobiel voor was, om den ouden man en zijn kleinzoon naar den trein te brengén. Zij waren de laatston -die heengingen, en na hun vertrek ging Bibbs zuchtend naar zijn eigen kamer. Hij strekte zich doodmoe op zijn bod uit, doch spoedig stond hij weer op en ging naar heb raam, waar hij langen tijd bleef staren naar liet donker© huis, waarin Mary Vertreos woonde. Toèn"'dood hij zijn koffer open, nam daaruit een notitieboekje, half vol fragmentariseho krabbelingen, en be gon te schrijven: „Gelach na een begrafenis. Door do re- actio lachen de menschen over alle3 en om niets. Het munriekkorps speelt een treur zang op weg naar het kerkhof, maar als het terugkomt en de rijtuigen van don lijk stoet zijn buiten gehoor, dan begint heb „Darktown is out To-night" te spelen. Dat is natuurlijk maar er zijn vrouwen, wier lachen veel heeft van het gonzen van zwec- pen. Hoe komt het, dat soms eon lachen iets schijnt te bederven, dat voor de lachers zelf verborgen is? Indien zij er niet van af weten en das niet weten wat het. is, hoo kan hun lachen dan kwetsen? En toch doet het dat. Schoonheid is niet misplaatst tusschen grafstcenen. Zij is nergens misplaatst. Maar oen vrouw zou wel mooi kunnen zijn bij de begrafenis van een man, dien zij heeft ge kend en gaarne mocht lijden. En ook in dit geval zou zij waarschijnlijk niet verlangen to praten, wanneer zij van het kerkhof met rijn broeder naar huis-reed; en evenmin zou zij wensclien, dat do broeder sprak. Zwijgcu komt gewoonlijk voort uit domheid of bedeesdheid. Maar vooi iemand, ddc stot tert, als hij snel bracht te spreken, en zoo temerig en langzaam spreekt, als hij niet wil stotteren, dat niemand tijd heeft om naar hem ic luisteren, is zwijgen raadzaam. Maar toch, te veel zwijgen geeft aanlei ding tot verdenking. Het kan dan achter houdendheid of leeghoofdigheid zijn. 'Het kan voortkomen uit waardigheid of zijn grond vinden ia valsche tanden. Somtijcis zal een onwaarneembaro odeur, waarneembaar worden in een kleine ruimte, iiooalp een gesloten rijtuig. Do rouk van naphtha, opstijgend uit een dameshand- schosn kan voor eep man welriekendcr zijn dan al de geuren van Arcadiö in de lente. Dat hangt van do dame af maar er rijn zulke. Drié mijloi kunnen driehonderd mijlen wezen of rij kunnen drio voet zijn. Als rij drie voet zijn, heeft mes. den tijd om veel te zeggen, voordat men hot eind heeft be reikt. En toch zou men misschien met spre ken moeten beginnen. Niemand kan laten te wenschen in een wereld te blijven, die enkele pereonen be vat, die in deze wereld zijn. Sommigen zijn ©r zoo wonderschoon, dat men niet begrijpt hoe dc dooden hebben kunnen sterven. Hoe konden zij rich laten gaan Een instortend gebouw Iaat hot onver schillig wie er mee neervalt. Het kiest niet uit wie op het dak zal rijn en wie niet. Kan zwijgen zalig wezen? Ja. Maar mo gelijk als een vrouw van de wereld toeval lig zoo lang naast een man kwam te zitten als twee langzame oude paarden noodig hebben om drie mijlen af te sukkelen, zou zij kunnou verwachten, dat dio man het een of ander zeil Zelfs als zij dacht, dat hij een zwak, zwaarmoedig persoon was, zelfs als zij van anderen had gehoord, dat hij een teleurstelling voor zijn eigen familie was, zelfs indien zij zelf had gezien, dat hij over al een nutbelooze, irritcerande hinderpaal was, zou rij toch kunnen verwachten, dat hij ten minste sprak zij zou kunnen verwach ten, dat hij zijn mond open deed! en ge luiden trachtte te maken, al blafte hij maar. Indien hij liet' zelfs niet probeerde, maar voortdurond zoo stem bloef ritten als een bevroren visch, zou zij wel kunnen denken, dat hij oen bevroren visch was. En zij kon wel gelijk hebben. Zij kon gelijk hebben, als zij hem ten naaste bij oen even aangenaam metgezel vond als als Bildad do Suhiet Bibbs sloeg hot notitieboek dicht en legdo het weer in zijn koffer. En na eenigen tijd in melancholiek gepeins verzonken te rijn geweest, kleedde hij rich uit, trok con kar merjapon en pantoffels aan on liep toen. zacht de gang in naar zijns vaders deur. Op don vloer etend een blad, waarmee Bibbs George in den vooravond naar boven had gezonden, om dat op tafel in Sheri dan's kamer te zetten maar de spijzen waren niet aangeboord. Bibbs stond eenige minuten buiten do cleur te luisteren, maar daar hij binnen niet het minste geluid hoorde, keerde hij weer naar zijn kamer terug cn ging naar bed. Den volgenden morgen werd hij wakker in een voor hem tot dusver ongokenden toe stand. Somtijds is or in het wakker-worden een kleine pauze de slaap is geweken, maar het logisch denken is nog niet begon nen. Het is een vreemde half-loegto en of schoon de persoon, dié het ondervindt, voor dat oogenblik zijn eigen naam of leeftijd d£ sekse niet moge weten, kan hij tocli acuut bewust zijn van een gevoel van ge druktheid of blijdschap. Het is het oogen blik, zooals wij zoggen, voordat wij „herin nering hebben,"' cn voor bot eerst kwam 't in Bibbs' leve a on bracht- hem een vaag go- vool van geluk. Hij werd wakker met- do gewaarwording van nieuw verkregen rijk dommen; hij had hot gcvool van een jon gen, die op zijn verjaardag ontwaakt. Maar toen zijn memorie het volgende oogenblilc terugkwam, vouel hij niets, dat zijn blijd schap kon verklaren. Integendeel, dié. scheen onder do gegeven omstandigheden bepaald ongeoorloofd. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1