T^BINNÊNLANO, No, 18503 LEIDSCH DAGBLAD Maandag 5 Juli. Tweede Blad. Anno ISk. Ritkssuikerkaart. Do Minister van Landbouw, enz., maakt békend, dat in hot tijdvak van Maandag t Juli tot en met Zondag 11 Juli e. k., gel- Hig zijn bons Nos. 30 on 40 dor Bijkssui- 'toïkaarb. Iniornalionalo Juristen Conferentie. Na oon discussie, die drie dagen hee£t geduurd, is de Internationale Juristen- iöont'erentic in hel "Vredespaleis tot een voorloopigo beslissing gekomen in zake het door bet Int. Gerechtshof van den Volkenbond toe te passen reelit. Oorspron kelijk was er aanzienlijk versohil van meenihg ten opzichte van deze ingewik kelde kwestie, maar ten slotte vond Mcn x 'een formule, die een zoo ruim mogelijke v aefimtte geeft van die gedeelten va.n het .'internationaal recht, welke algemeen er kend zijn door de verschillende Staten. Volgens deze formule zou het Hof vier ca tegorieën van rechtsregelen hébben toe te passer., opgesomd in de volgorde van 'prioriteit De eerste categorie wordt natuurlijk gevormd door het geschreven recht, er kend door de procedeerende partijen, en betrekking hebbende zoowel op algemeene jals op speciale onderwerpen. Tij gebrek ,'aan geschreven reoht zou het Hof zich moeten laten leiden door het internatio naal gewoonterecht. Wanneer ook dit do mein van het internationaal recht, onvol doende mocht blijken te zijn, zou het Hof de algemeene rechtsregelen hebben toe te passen, erkend tusschen de beschaafde IStaten, en ten slotte rcohtsregelen, ont beend aali de jurisprudentie en aan de 'geschriften van de beste juristen van yerschiliende. nationaliteiten. Hierop maakte de conferentie een aan- ivang met de discussie over de procedure. (Als basis voor die discussie diende het z.g. „Ontwerp der Vijf Mogendheden", samengesteld door afgevaardigden van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Ne derland en Zwitserland, in Februari j.l. te 's-Gravenhage bijeen, en dat op zijn beurt gebaseerd is op het Haagsche ont werp van 1907. Artikel na artikel werd besproken maar al spoedig bleek er een zoo groote mate van overeenstemming te bestaan, dat dit inleidende werk werd toever trouwd aan een'kleine sub-commissie, ter- .wijl de conferentie zelf zich a.s. Maandag ,weer gaat wijden aan de bespreking van teen gedetailleerd plan voor de keuze der jrechters. Na de veertien zittingen, die nu heb ben plaats gehad, kan men zeggen, dat 'de groote lijnen van het ontwerp zich be ginnen af te teekenen. Een zoo belangrijk gedeelte van de kwestie is besproken en ;op zooveel punten is men het principieel eens geworden, dat een aanvang kon ge maakt worden met de opstelling van een Jvoorloopigen teksl. Men mag dan ook ho pen, dat de commissie, aan liet einde der maand haar doel zal hebben bereikt. De Vrijz-Dem. Bond. „De Vrijziimig-Deaiocraatbevat de ontwer pen voor do bogin-jol verklaring Gn hot werkpro gram, zooats deze door de danrteo aangewezen toonnnissio na ovcr.woging der vorsChillend© in gediend© amendementen zijn vastgesteld. Het ontworp-hog'rnsclverklaring wenscht, dal alten, dio in hel bedrijfaledon 'Workzaam zijn, .allen, dio in .ihet boilrijfelovon werkzaam zijn belang hebben hij de uitkomsten van hol be- 'drijf en medezeggenschap in de regeling der arbeidsvoorwaarden en in de organisaties van hof bedrijf. De ovonhoid heeft een loidende taak kc vervullen, regelend in to grijpen eon zoo noo- idig den privaten ondernemingsvorm tor zijde Itosollen, waar do werking van bet vrije bedrijf het algemeen belang schaadt, of oen rechtvaar dige vordeel'ing., van het arbeidsproduct ont breekt. Het cmitwerp-prograni geeft aan: Beperking van hot erfelijk komingsohap lot Koningin Wiüiolmina en haar nakomelingen, mits Noderlanders, bij gshroke van deze bc- öMssLng over den Rogeeringavorm door een-. daartoe te kiezen volksvertegenwoordiging. Kabinotevorming on opstelling van hot Re- georingprog.ram door parlementaire groepen, te zamen oen meordohheid dor valksvctrtegen- woordiging uitmakende. Beperking van do taak vam den Raad van State tot de geschil len van bestuur. Afschaffing van adeldom en ridderorden. Grondwettelijk» gelijkstel ling van mannen ca vrouwen. Samenstclliag van do volksvertegenwoordiging volgens het óón-Kamor-stelsol en volgens algemeen kios- ireoht van alle [meerderjarige mannen on vrou wen Facultatief volksreferendiun. Mo gelijkheid om ondorworpen van hoofdzakelijk tccbnisolion aard tor wettelijke rogling op te dragon aan bijronder door do volksvertegen woordiging aan te wijzen collogos mot recht van veto van do volksvertegenwoordiging. MogeNjkhoid van instelling van andore pu bliekrechtelijk© organisaties, verkozen op domo- cratisohon grondslag, met besturende en wet gevende bovoogdhid, behoudens boöger toe zicht. Opheffing van do beperkingen in de vrijheid van vergaderen dor Provinciale Staten. Verplichte aftreding van de voor het leven benoemde lcdon dor rechterlijke macht op door de wot te bepalen leeftijd- Afschaffing van de" verplichting tot ia-stand-houding van zec- cn landmacht. Verhouding van Kork on Staat: Losmaking van do financioolo bondon tusschen Staat cn Kerkgenootschappen. En afwachting daarvan onbekrompen toepassing van art. 171 der Grondwet met in-acht-noming van oen billijke verhouding tusschen de verschillende geloofs overtuigingen. Herziening van art. 170 der Grondwot in vrijzinnigen geest. Volkswelvaart: Vermijding van iodere Staats bemoeiing, dio zonder noodzaak hot bedrijfsle ven belemmert en krachtigon groei belet. Hand having van het vrijkandöLstelsol. Ruime gele genheid tet het verworven vaa bekwaamheid cn technische vaardigheid voor beido seksen, met name dioor cursussen, leergangen voor' volwas senen, nijverheidsmusea, onz. Tegengaan van den trok naar do steden door verbetering vaa de onlwikkeliagsvoorwaardon ten platte lande; bevordering vaa binnenland- soho kolonisatie. Het voornemen ia, deze ontwerpen te behan delen op een algemeene vergadering in hot laatste kwartaal van dit jaar. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses zullen van Maandag tot Zaterdag a. 8. in de Residentie verblijven, ten einde de Prinses in dc gelegenheid te stellen de laatste lessen met haar schoolklasse bij te wonen, voor. deze klasse uiteengaat. De ex-kroonprins, wiens aanslag, in den hoofdelijken omslag onlangs door de Rogeering is vernietigd, is thans door den Raad over 1919 opnieuw aangeslagen en wel overeenkomstig een door den ex- kroonprins opgegeven inkomen voor het belastingjaar 1930, zijnde f 43,500. Bij Kon. besluit is de commissie, in gesteld op 22 Juli 1919, aan welke was op gedragen te beoordeelen .of er termen be staan tot het betalen van overwerk aan ambtenaren en eventueel den maatstaf voor berekening van het overwerk aan te geven, ontbonden onder dankbetuiging aan haar leden en den secretaris voor de door hen bewezen diensten. Naar wij vernemen, hoeft de Minis ter van Waterstaat, in aansluiting met de vorige aanschrijving, betreffende veilig heidsmaatregelen bij vliegdemonstraties, aan Gedeputeerde Staten een nader schrij ven gericht, waarin de Minister door tus schenkomst van die colleges aan' de gemeen tebestureu zijn medewerking in uitzicht stelt voor het verkrijgen van deskundige voorlichting, voor maatregelen, welke de gemeentebesturen zouden wenschen te ne men in heb belang van de veiligheid bij vliegvertooningen. Naar wij vernemen, heeft de Minis ter van Landbouw bepaald, dat do bruin- broodkaarten weder te Amsterdam moe ten worden ingevoerd. B. en W. hebben zich echtor hiertegen ten stelligste verzet, daar de proef, welke daar met de ophef fing van het broocLlcaartensysteem geno men is, schitterend Ls geslaagd. Op de aanbeveling ter benoeming, van oen directeun van den W,ohingdienst en het E.ocwtoezichb te Schiedam, zijn geplaatst (niet in alf. volgorde) de heer en P. Wi J. M. Driessen, te Amsterdam; M. M. van Praag, te Amsterdam, en. E. I. Timmerman, te 'fc-Gravenhage. Ean godsdienstige samenkomst ging het vertrek van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" vooraf, zoo meldt men uit Am sterdam. Ds. H. A. Boeser ging voor in het gebed en hield, nadat door de aanwe zigen, onder de orgeltonen van mevr. BeelsVan. Eeghen Psalm 89 'vers 1 had den gezongen, een predikatie over den tekst: „Geeft gij hen te eten". iMatth. IV 16). Wegens uitstedigheid van den voorzitter mr. Vissering, wenschfce de heer Chr. Beels allen Zaterdag een goede reis en lichtte het scheepje het anker om op de woelige baren hen, die zulks van noode hebben, levenskracht, levensmoed en le vensernst te. geven. Dezer dagen is medegedeeld, dat spoe dig een voordracht van B. en W- te Amster dam te verwachten is, betreffende dé herzie ning van het Werkliedenreg'.ement, waaraan verbonden is een collectief contract. De voordracht zou een verhooging van de Ico nen der gemeentewerklieden met zich bren gen. Naar men nader verneemt, worden de- kosten, welke deze voordracht ten gevolge aal "hebben, op 3 millioea gulden geschat. Het hoofdbestuur van den Centralea Ned. Ambtenaarsbond besprak in zijn laatste vergadering de nScjuwe situatie, waarin de behandeling van de vaststelling van hot Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920, ten gevolge van de besprekingen in de Tkeede Kamer is ge komen. Algemeen waren de leden van meening, dat do' toestand van groote groepen Rijks ambtenaren zoodanig was, dat door do Regeering oogenblikkeJijk maatregelen dienden te worden genomen om in den toe stand verbetering te brengen. ^Sen resolutie werd aangenomen, waarin" in verband met een herziening van het Be zoldigingsbesluit, bij de Regeering wordt aangedrongen, in afwachting daarvan, al le salarissen over 1920 met f 100 te ver- hoogen on de uitbetaling hiervan te doen plaats vinden in de nog resteerendc weken en maanden van het loopendo jaar. De Nederlandsche Sigarenmakers- en Tababsbewerkersbond houdt een congres in hot Concertgebouw, te Amsterdam. Dc voorzitter, de lieer H. J. J. Eichels- heim, hield de openingsrede. Spr. wees op den ontwrichten economischen toestand. Ook de sigaren industrie heeft onder de algemeene malaise geleden. Door verkeer de Regeeringsbemoeienis is de sigarenex- port geheel stopgezet, waarmede de groote débllcle in de sigarenindustrie kwam, en duizenden sigarenmakers werkloos wer den. De Bond wist voor deze werkloozen een wachtgeldregeling te verkrijgen, waar mede zij zioh de grootste ellende van het lijf konden houden. Deze toestand duurde tot einde December 1919. Het hantal werk loozen van den Bond bedroeg op 26 April 1919 7260 en 1993 gedeeltelijk werkloozen. Op 1 Juli 1919 bedroegen deze aantallen voor de 4 organi^ties 16,382 geheel en 8365 gedeeltelijk werkloozen en taakwer- kers. "Het aantal werkloozen is langzaam gedaald en bedraagt op dit oogenblik voor den Bond 2555 geheel en 413 gedeeltelijk werkloozen, wat circa 25 pCt. van het le dental is. Spr. schetste de moeilijkheden, welke het bestuur ondervond om een nieuwe werkloosheidregeling tot stand te brengen. Vervolgens besohouwdo bij de resultaten van de collectieve arbeidsovereenkomst, welke de arbeiders weer een stukje om hoog heeft gevoerd. Ook voor de kervers zijn belangrijke loonsverhoogingen verkre gen in verschillende steden van ons land. In een zestal plaatsen is de 45-urige werk week reeds ingevoerd. De invoering van den 8-urige'n-arbeidsdag en de 45-urige werkweek dankt men aan de November- boweging in 1918. Hierop is gevolgd een hetze, ook tegen den sigarenmakersbond en zijn leden. Tal van hen, in het Zuiden werkzaam, worden onder don druk der geestelijkheid met broodroof bedreigd als zij lid van den bond blijven. Voor de stand vastigheid dezer leden, bracht spr. hen hulde. Met zulke pioniers in het Zuiden, zal het niemand gelukken de arbeidersbe weging neer te slaan. Het N. V. V. heeft op middelen gezind om dezen broodroof tegen te gaan. Een fonds van f 50,000 zal worden gevormd om de arbeiders in het Zuiden te beschermen. Spr. meende het als vaststaande te mo gen beschouwen, dat dit fonds zal komen. Spr. hoopte en verwaohtte, dat, wanneer de Katholieke patroons in het Zuiden het weer zouden wagen broodroof te plegen tegen de leden van den Pond, de Katho lieke arbeiders zich hiertegen zouden ver zetten. Spr. gaf hierna cijfers van het ledental. Einde Dec. 1917 bedroeg dit 933-4, Dec. 1919 10290 en op dit oogenblik 9798. De tabaksbelastingplannen van minis ter De Vries besprekend, gaf spr. als zijn meening te kennen, dat cr wel andere bronnen te vinden zijn voor den Staat, om het benoodigdo geld te verschaffen. Gedurende de oorlogsjaren zijn in ons land honderden milliocnen verdiend; laat men het daar vandaan halen. Het siga- renbedrijf^ dat thans in het moeras zit, komt het allerlaatst in aanmerking voor een tabaksbelasting. Doch ook voor een bloeiende sigarenindustrie zou een belas ting een groot gevaar opleveren. Nu en in de toekomst kan de sigaren industrie geen tabaksbelasting hebben. Komende tot een beschouwing van de nieuwe Internationale van Siarenmakers- bonden, deelde spr. mede, dat thans ook Oostenrijk zioh heeft, aangesloten, terwijl men met Amerika, Frankrijk en Zwitser land in correspondentie is. De vervvach'; ting is gevestigd, dat aan het eind van dit jaar de organisaties in de meest be- teekenende landen, waar de sigarenindus trie bestaat, bij dc Internationale zijn aan gesloten. Hiertegenover staan de steeds sterker wordende palroonsverbonden. De arbei ders hebben de taak bun organisatie zoo krachtig mogelijk te maken, met welke op wekking spr. zijn rede besloot. Aan de orde kwam alsnu de bespreking van het tweejaarlijkseh verslag. De balan3 per 31 December 1919 wijst een saldo aan van f 23,739.2-1, waar tegen over staat een vordering op den ex-pen ningmeester J: Luteraan van f 1*2,925.28, zijncle het berekend kastekort op 18 Maart 19-20. Besloten werd de znak-Luteraan Zon dagmiddag in een huishoudelijke zitting te behandelen. Het is de vijf-en-twintigste maal, dat de Ned. Christen Studenton-Vereeninging haar zomerconfercntie op de Nunspeetsche heide houdt. De eerste afcleeling van 2 tot 6, de tweede van 12 tot 16 Juli. Hier tuschen wordt de vergadering gehouden van de afgevaardigden der verschillende afdeelingen en een driedaagsche conferen tie van ale afdeelingsbcstuursleden. Meermalen is het voorgekomen, dat men in het begin moeite had om de ocsprekin- gen een vlotten gang te geven. Om deze reden zijn "een dertigtal bijzonder meele vende leden uitgenoodigd tot een vóór- cortferentic, die de groote komende con ferentie zou kunen dragen. Op dien vóór avond sprak rnej. C. J. Oosterhuis, arts, over: Geestelijke kraciht en geestelijke vermoeidheid". Den volgenden morgen hield de heer D. Tromp, van Utreoht, een referaat over „De taak en het werk van de N. C. S.V.". De Gereformeerde Kerk' te Utrecht lieeffc' besloten over ta gaau tot den aankoop van eenige hoerenhuizen om van woningen voor haar predikanten verzekerd to zijn. In den bij zonderen kerkeraad der Ned.- Herv. Gem. te Utrecht is verworpen een voorstel om in eest der kerken na de gods dienstoefening eiken Zondag gelegenheid tot Avondmaalsviering to g&ven. De Tucht-Unie heeft "te Amsterdam^ onder voorzitterschap van den heer P. Ottov liaar negende algemeene vergadering ge houden. Het jaarverslag vermeldt, dat hot aantal aangesloten vereenigihgen op 31 De- cember j.l. 51 bedroeg; het aantal persoon lijke leden steeg van 1292 tot 2243. Tol leden van liet alg. bestuur werden gekozen mr. P. II. Ritter, mr. IJsscl dé Schepper eoi de heer W. I. i. Hoyteraa (voos deu Ned. Bond voor Lich. Opvoeding.) De aanbeveling ter benoeming van e&a, 'airecteun van gemeentewerken te Kampen bestaat uit de hoeren A. E. Roest van Lim burg, te Kampen,- on J. N. Schreuder, té Utrecht, beiden ond-genicoffic-ier. Het (overwegend vrijzinnig) kiescollege der Ned.-Herv. Gem. t-e Zutfen, besloot mét groote meerderheid van stommen in de va cature-Van den Bergh van Eysinga een rechtzinnig predikant te beroepen. Do heer F. M. Alberda, burgemees ter van Zuidlaren vraagt tegen I Januari ontslag. Dr. S. Keijscr aanvaardde Zaterdag het ambt van lector in dc radiologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, met een rede over de toepassing der K-stralen, In het „Weekblad" van de Nederl. Vpreenig'ng van Spoorwegpersoneel" wordt medegedeeld, dab deze organisatie in do eerste vijf maanden van het jaar 1920 met 998 leden is achteruitgegaan. SPORT LAWN-TENNIS. D© Anglo Dutch I uit Rottor.diaiu won gis teren, d'aoik zij het knoeien van d© meeste, Lcidbcbc Noordwijkers, met 70 te Noords- wijk, zood'at de Angle Dutch in do I A-af- deelring kampioen is geworden. ZWEMMEN. Zondag 18 Juli zal in de gemeentelijke Zweminrichting in het Rijn-Schiekanaal vanwege dc Leidsche Zwemclub de jaar- lijksche nationale zwemwedstrijden wor den gehouden. Het programma bevat verscheidene in- tersante nummers on er wordt veel deel neming verwacht ,ook van andere plaat- Gisteren werden in de gemeentelijke Zweminrichting alhier, twee partijen wa terpolo gespeeld tusschen de Leidsche Zwemclub en Sohiedam. De uilslag was: L. Z. ISchiedam 1 2—1. L. Z. O. II—Schiedam II 3—0. De. belangstelling voor deze wedstrijden was, ondanks het minder gunstig weder, zeer bevredigend. KORFBAL. Do Olympische ploegen. Hoewel or nog eenige veranderingen in do 2 Hollandsc-he twaalftallen voor de Olympiade zullen komen wegens bedanken, kunnen we toch al de sterkte der ploegen opmaken. We moeten direct bekennen, dab wij dit niet de sterkste twaalftallen vin den, die er gevormd zouden kunnon wor den. Toen cfe commissie voor de samenstelling dor ploegen benoemd word, hadden we al niet veel vertrouwen in haar, wat dan ook blijkt uit het werk, dat ze nu geleverd heeft. Ze is in allo opzichten te eenzijdig geweest on schijnt niet goed op de hoogte te zijn van de verschillende prestaties der koirfballers(stors). Misschien heeft zo twee zeer lichte ploegen willen samenstellen,- dia alleen zullen demonstreeren het vlugge in hot spel en niet het stevige, maar dan faalt ze toch, daar men er rekening meei moeb houden, dat or gespeeld wordt voor buiten landers, die veel van stevige sport hou den. 't Is een oigenaardig verschijnsel bij korfbal-autoriteiten, dat zij altijd zoo tegen stevig spel zijn, daar zij vinden, dat or in korfbal geen krachtsuitingon mogen plaats hebben en zulk spel zelfs ten onrechte met gomeen of vuil spel betitelen Van de twee twaalftallen vinden we heb Zuidelijke het zwakst. Zoo vinden wij do FEUILLETON FA3B.ISKSRl.OOK. Roman naar het Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) ©8) It bezit een bijzonder knappe schoon- Sdochter, mr. Fabre. Voordat u deze 6tad verlaat, zal ik *u eens vragen heb middag- maal mot ons te gebruiken, dan kan u zelf i oordeelen en, sir, naar alles, wat ik hoor, moeten die twee zich zoo goed hou den als do besten. Ik en mijn vrouw had den nooit tijd voor zulk soort dingen, maar Sk vind het opperbest en heel goed voor d!e kinderen, en mijn dochter heeft er .altijd temaak voor gehad. Ik zal u eens een ge dicht van haar voorlezen, als u bij ons komt. Zij schreef dat op school on behaalde den eersten prijs voor poëzio mee. Ik zeg -ze maken er geen boter dan dat meisje, fciir. Fabre. Ja, sir, neem ons allen met jspcaar, we zijn een heel gelukkige familie t$kr 'ah' ïtoscoe heeft tot dusver nog geen I fleren en ,hob er nooit met liem en ftijh vrpuw over gesproken, dat is een eêjngszins delicate zaak maar het wordt jwji, dat mijn vrouw en ik eenige klein- j^indereii om ons heen zien opgroeien. Ib j hunker bepaald naar vier of vijf kleine i4fèugBioten met krulkopjes, om op mijn '-JrS110 nomen. Ik hoop natuurlijk op jon- fcgjhs» d<it spreokfc vanzelf. Jim heeft zijn la%t "vallen op een bijzonder lenap K $&!jw vtak haasb ons. U heeft mij ór h«ür daar straks zèlré?'w^Fmco hoe ren plagen Zij behoort tot een der oud- adellijke families hier en ik geloof, dab het een bijzonder goed geslacht was omdat het haar tot afstammelinge heeft. Zij is een van die meisjes, die flinkweg rechtop staan en jo aankijken! En mooi! Zij is het mooi ste meisje, dat je ooit hebt gezien! Goed groot ook; goed gezond en zeer verstandig. Jim zal goed af zijn ul3 hij haar krijgt. Ik moet zeggen, hot stemt mij zoo pleizierig, als ik denk aan de manier, waarop die jongen dat karwei daarginds heeft- aange pakt. Vier en een halve maand! Ja, sir Hij wijdde nog eens over dat thema uit en aldus ging hij voort den vreemdeling tijdens den langen rit te onderhouden. De duistomis was ingevallen, voordat zij de stad op hun terugtocht bereikten, en hot was na vijf, toni Sheridan Herr Fabre in de gelegenheid stelde bij de deur van zijn hotel af te stappen, waar jongens met lui der stem extra edities van het avondblad aan den man trachtten te brengen. „Nu, goeden avond, mr. Fabre," zei She ridan, uit de au te leunend om zijn gast de hand te schudden. „Vergeet niet, dat ik u kom halen on u mee neem ga uit) don weg jongen!" Een oourantonjoaigan had zioh bijna tus schen hen ingedrongen, gillende: „Extral Tweede extra I Extra alles over heb vreose- lijko ongeluk." Extra!" „Ga op zij," zoi Sheridan lachende. „Wie wenscht over ongelukken te lezen 1 „Ga op zij Do jongon verwijderde zich bedaard I „Extra! Extra!" gilde hij. „Drie man ge dood! Extra! Millionair gedood! Twee andere mannen gedood! Extra! ExtraI'-5 „Vergeet hot niet, mr. Fabre," Sheridan vol tooide zijn afgebroken afscheidswoor den. „Ik kom u halen, "om bij ons te dince- ren, en zal hier omstreeks halfzes morgen middag zijn. Ik hoop, dat- u evenzeer van den rit heeft genoten als ik. Goeden avond goeden avond!" Hij leunde achterover, sprekende tegen den chauffeur. „Nu kun je mij naar den barbierswinkel, midden in dc stad brengen, jongen. Ik wil mij nog lafcon scheren, voordat, ik naar huis ga." „Extra! Extra! schreeuwden de couraa- tonjoaigens," zigzagsgewijs tusschen do me nigte doorscherend als vleermuizen in de schemering. „Extra! Alles over het' vreese- lijke voorval! Extra!" Sheridan was van oordeel, dat do dag bladen te veel Extra's verspreidden; zij gaven Extra's uit voor allerlei onbeduiden de misdaden en ongelukken. Dat- was ver- keord, vond hij. Door to dikwijls „valsoh alarm" te maken, zouden zij die dingen niob verkoopenhet was geen goede ma nier van zaken-doen. Do dagbladen zouden op den duur betere zaken maken, als ze een Extra alleen publioeerden, wanneer er werkelijk iets belangrijks gebeurde. „Extra! Alles over het vreeselijke onge luk! Extra," schreeuwde een jongen onder zijn neus, toen hij uit de auto stapte. „Ga uit den weg!"- zei Sheridan barsch, ofschoon hij glimlachte. Hij mocht graag de jongens" roet zooveel luidruchtigheid zien werken, om in do wereld vooruit te komen. Maar toen hij het trottoir dwars over stapte naar de hel verlichte glazen, deur van don kapperswinkel, greep een tweede courantcnjomgen den arm van hem, die zijn waar aldus gillend had aangeprezen. „Zeg, Yallern," zei dezo tweede heesoh -van ontzetting, „weeb je wie dat isJ"' „Wie da.nï" -„Het is Sheridan'l'e „Groote goedheid!" riep do cerate met. verschrikten blik. Op hetzelfde uur, viermaal in de wcok 's Maandags, 's Woensdags, 's Vrijdags en 's Zaterdags, hield Sheridan voor dezen winkel .stil, om door den eerste bediende geschoren te worden. De barbiers waren negers, hij was Ihun voornaamste klant, en zijn komst was daarom altijd heb sein voor een lawaaiig vertoon van schertsende gastvrijheid, gevolgd door een algemeene levendigheid en vroolijkheid. Maar dat was dien avond niet het geval. Do winkel was vol menschen. Exempla ren van de „Extra" werden door de wach tende mannen gelezen on door mannen, aan wie de laatste hand werd gelegd. Extra's lagen op leege stoelen en staken uit do zakken va.n hangende jasson. Er werd druk geredeneerd door do bar biers en hun achterover liggendo patiën ten, het was een luid gegons van stemmen,, dat plotseling ophield, toen Sheridan de deur opendeed. Zijn naam scheen in de lucht te sissen als het laatste uiteenspat ten van een vuurwerkde barbiers hielden met scheren en knippen op ingezeepte mannen keordon hun hoofden plotseling om ten einde hem aan te staren, en cr hccrachbe voor een oogenblik een vreomde stilte in den winkel.- De eerste barbier, die zich heb dichtst bij de deur bevond, stond daar als een bar bier in een tableau. Zijn linkerhand hield tusschen duim en voorvinger een elastisch stuk wang van zijn hulploozen klant vast, terwijl zijn rechterhand er onbeweeglijk met het scheermes boven hing. Eu toen, uit. zijn verbijstering bekomend, door het sluiten van do deur, aanvaardde hij heb feit van Sheridan's tegenwoordigheid. Da barbier bedacht, dat cr goen omstandighe den in hot leven zijn, of dadelijk daar na waaronder .pen man niet geschoren moeb wordon. Hij deed oen stap naar voren, hoogst ernstig. „Ik ben in een minuut met dezen heer in den stoel klaar, miss Sheridan", zei hij op gedempten toon. „Ja, sir". En aan oen orustigon negerjongen, die geheel verdwaasd stond te lrijken, vroeg hij op hefbigen fluistertoon: „Voer jij niks uibï Neem jij mist' Sheridan's jas eens aan." Hij koek met eea gramstorigen blik don win kel rond, en de barbiers, dc bedoeling daarvan begrijpend, wendden him oog en a£ en zettën hun werk voort, terwijl een zacht gefluister van stoel tot stoel gonsde. „Wilt u oen oogenblik gaan zitten, mist' Sheridan", zei de eerste barbier vriende lijk. „Ik zal een stoel rechtop zotten voor u, om in te wachten." „Doe geen moeite", zei Sheridan, ..Ga door met dien heer." „Ja, sir," en hij ging vlug op zijn toe non weer naar zijn stoel torug, gevolg door Sheridan's verbaasden blik. Er moest blijkbaar in den winkel iets niet in den haak zijn. Sheridan wist niet wat hij er van moest deuken. Li gowona - omstandigheden zou hij met luider stera vroolijk naar do red'on van die geheimzin nigheid hebben gevraagd, maar op onver klaarbare wijze bleef hij sprakeloos na dal stilte, die plotseling bij zijn binnenkomen was ontslaan, en bij de zonderlinge blik ken, waarmee iedereen hem aankcook. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5