a Parijsche Causerieën. Parijs, 21 Juni. Pit mijn beide laatsto brieven, lezer, moet ge eon indruk van overgTOote degelijkheid bij don parijzenaar van tegenwoordig (d'aprèguenre) Ihobbeai gekregenwanneer go hom vroeger go- Ikond hebt, den luchtig-opgewoktem Parisien, dan moet do bezadigdheid, waarin ik hem n heb voorgesteld, u wat overdreven lijken, maar do Franschman heeft vele kanton, die hij naar voren brengt, naar de omstandigheden dat vragenon don heeft hij er nog minstens even zoovele, die hij niet anders toont dan aan zijn heel goede vrienden en dan nog moeten die 'dikwijls door een masker van valsche schaamte Ibecnturen. Endan zijn er nog zoo heel ,veel verschillende Porisiens. Go vindt don Franschman oppervlakkig Misschien hebt ge gelijk, maar ik meen, dat ge hem dan ook weer teveel naar den schijn beoordeelthij is opti mist, ziet den goeden kant van do dingen het eerst, zookt die op, waar hij moeilijk te vinden is„t'en fais pas,, (maak je er niet "tit je hu- iineur over) is een kenteekend gezegde, waarvan ik u heit gebruik niet genoeg kan aanraden. •Frankrijk heeft het in 't groot en 't klein met succes toegepast en met een voorbeeldig hu meur al zijn beproevingen van den laatst en tijd gedragen. En als jo denkt, dat die voorhij wa ren een jaar geleden, toen de vrede met Duitsch- Jand geteekend isen dat zo nu voorbij zijn „La vio chure (hot dure leven) heeft in elke courant een aparte rubriek, meestal echter met een humoristisch prentje on vol geestige anec dotes en bons mots. Do nieuwste beweging to gen de duurto was wel héél jolig op touw gezel. Eén van do velo mondain-artistiokc bladen had. het initatief genomen tot „La journée des salo pettes". Een salopolto is oen klecdingstuk, dat men kan koopen voor 35 frs., bestaande uit broek en kiel van blauw katoen, een eenvoudig werkpak dus, voor variatie vatbaar, maar do oisch van do deelnemers aan den dag „dag dor salopettes" was goedkoope Meeding als een pro test tegen do hoogo prijzen van tailleurs en cou- turières. Op hen was do aanval dan ook alleen gemunthet was niet verboden in eigen limou sine van de eene festiviteit naar de andere to rijden, paarlen dasspelden, colliers en andere bijoux to dragen en ohampagno to drinken aan het gemeenschappelijk déjeuner des salopettes. Do deelnemers tuften in allo mogelijke auito's Blaar hot Bois. 's Morgens om elf uur alcook's cars taxi's, auto's de maitre, volgeladen met 't jwoolijfeo gezelschap, gekleed in 't blauw katoen wegens de mode ran dien eenen dag. Veel suc ces had eon baby van 2 jaar, in miniatuux-sa- lopette, die alleen maar heel angstig was voor 'de dringende cinema's, die van allo kanton kwamen opzetten. 350 salopetton vereenigden zich in 't Pavilion dArmenonville lot een fee stelijk déjeuner. Wo herkenden niettegenstaan de hun „travestio" allo mogelijke Parijscho be roemdheden uit do artistieke en mondaino we reld acteurs on actrices, schilders, journalis ten, danseurs en danseuses en zij herkenden elkaar en feestten samon den geheelen dag cn Idon halven nacht, dodon in „les Ambassadeurs" .©onourreritio aan, aan do eloganto mannequins lVou do girooto modehuizen, die hot dien dag niet (uithielden togen 't blauw katoentea in Cl&rid- Jge, dancing by Mistiagguct in „Théatro do Pa ris", „redoute"' in Olympia, het eerste greoto avondfeest in zes jaren, waar tot midden in 'don nacht gedanst werd, gezongen, voorgedra gen, muziek gemaakt. Zoo is „l'esprit francais", l'esprit Parisien". Liever glimlachen om zijn misère, dan er klaag liederen over te zingen. Een tailleur van de Champs Elyssées hoeft ■do prijzen van zijn complets al verlaagd van 1000 frs. op 800 frs. Wio weet of „la journée Öes salopettes" hem niet heeft wakker geschud. Er geven al een paar professoren college in Se „salopolte" gekleed, de leerlingen volgon het voorbeeld, oordeelend, dat het blauwe katoe nen pak een werkpak kan zijn niet alleen voor Idon handwerksman, maar voor ieder, 'die good- Ikoopo Meeding noodig heeft, en is dat tegen woordig niet voornamelijk hij, die inteQleotuee- len arbeid vorricht En dan is de voorbereiding tot dit soort wea-k .kok al zooveel kostbaarder geworden. Vroeger EEN HUIS VOL MENSCHEN. (Nadruk verboden.)} „Man I 't is gewoon niet om uit te houden, ik Word hier nog gek I" Mot deze woorden stormde mevrouw "Wilt do kamer van haar echtgenoot binnen. „Daar is Ruth, dio bakvisch van den majoor hoven ons, weer aan het studeereu, en altijd weor dezelfdo maten, een vol uur lang, en altijd maakt zij ook weer dezelfdo fouten, 't Is om dol te wordenjij moet nu heusch den majoor eens 6chrijven, dat dit zoo niet langer kan". „Maar, Lotje, gisteren heb je nog pas Mina baar boven gezonden", Monk meneer Wiit's kla gende stem. Maar zijn vrouw liet hem niet vcr- Idor praten, en ging heftig vorder „Natuurlijk heb ik dat gedaan I Had hot dienstmeisje boven niet weer opnieuw do vloer- Ikleodjcs buiten hel venster uitgeklopt, zoodal al het stof in mijn kamer vloog? En toen ik daar "aanmerkingen over maakte, werd die brutale taeid nog grof ook. Vroeger, toen do menscken hier boven zich door hun schulden niet wisten to keeren, bleven zij ten minste bescheiden, maar I sedert de majoor colleotour der Staatsloterij gc- v.. .worden is, cn hun inkomsten zooveel Tuimcr zijn, worden zij steeds overmoediger daarboven". „Och, vrouw, tamboereer toch niet eeuwig cn altijd op hetzelfde onderwerp laat mij ten miu- ,6te 's middags in ruist mijn dutje genieten". „In rustherhaalde mevrouw "Witte hoo- ïiend, terwijl haar dubbele kin van opwinding trildein hetzelfde oogenblik sloeg boven oen 'dour hard toe, tien jeugdige voeten klotsten moodoogonloos over don vloer en toende oudo heer schoot van schrik recht ovoreind, en toen begon oen ncusklankerige phonograaf de wacht- parade te spelen. „Goeie genade, daar hebben wij 't I En do handelsraad keek onzeker zijn vrouw aan. „Een Moino vriendelijkheid van onze boven- - fcuron", antwoorddo deze venijnig. „Maar, nu j*«nsoh ik je wel te rusten" I Zij liet don ouden aeor alleen. leefde men als student in Pair ijs (en als Pramsah student woont men bijna altijd in Parijs) van 200 frs. per maand heel royaal. Over 't alge meen is het studentenleven hier véél eenvoudi ger dan in Holland. Maar toch moet nu een jangen, die één kamer bewoont en een héél een- eenvoudige, die in goedkoopo restaurants eet soms nog met reduotie, omdat hij lid is mn de een of ander academische veroeniging die juist genoeg Meedgeld heeft om niet in lompen te loopen zoo'n jongen moet minstens 750 frs. per maand besteden, en dan moet hij elke franc nog tweemaal omdraaien, voordat hij hem durft uitgeven. Om dus tegenwoordig in Frankrijk te kunnen studeoren, moet men rijk wezenen wie is er tegenwoordig rijk Lang niet altijd de jongen, die intelligent is, dio „een studiehoofd" heeft en dio zich een behoorlijke positie zou kunnen vormen, om nog niet te spreken van het voor- Uitbrengen van zijn land cn van on zo wereld. IRENE. VARIA Salarissen van Engelsche Jockeys. In geen land der wereld worden de jocTceys zoo goed betaald ais in Engeland. Zoo ont ving Fred. Archer voor een enkele Derby een ntillioen gulden. Toen Job Marson op Teddington de Derby won, ontving hjj van den eigenaar, Sir Jo3ef Hawley, een bedrag van 100.000 ptl. sb. als gratificatie. John Well kreeg voor zijn rit op Blue Gown niet minder dan 300.000 pd. st. John Leighton kreeg bij een dergelijke gelegenheid landhuis cadeau. Wanneer is de vrouw cp den besten leeftijd? Volgens een Engelsche, miss Barbara üuss, is de vrouw het beat, zoowel physiek als geestelijk, op 35-jarigen leeftijd. De artsen zjjn het er over eens, dat de "vrouw 3an het toppunt van haar bloei en de meest gunstige eigenschappen vertoont. Zij inte resseert zich. voor allerlei onderwerpen en is gelijkmatiger dan op jeugdiger leeftijd. Nieuwe verbeterde water- en korenmolen. In Augustus 1917 bevatte „De Rotter dammer" een ingezonden stuk Van den heer E. van Vliet Wzn., bouwkundige te Rotter dam, óver polderbemaling, waarin liij zqn overtuiging uitsprak, dat het de moeite waard zou zijn een geheel nieuwen molen met wind als drijfkracht te construeeren. Sedert dien heeft de heer Van Vliet, thans wonende Jacob-Cats-straat 53, Rotterdam, niet stil gezeten, maar met de hem eigen voortvarendheid gewerkt aan de realiseering zijner 'denkbeelden. Zoon uit een voormalig molenmakersge slacht, heeft hij als het ware een aange boren belangstelling voor moienbouw. Leid den de omstandigheden hem niet rechtstreeks in dc richting van het molenmakersbedrgf, de heer Van .Vliet bleef daadwerkelijk be langstellende. W werden in de gelegenheid gesteld de beproeving bq te wonen van een nieuweh molen, geheel aanpassende aan de verbe teringen, in constructie de laatste jaren bereikt. Deze molen is door den heer Van Vliet geheel zelf vervaardigd. Bepaalde onderdeelen zijn onder zjjn toezicht en op zqn aanwijzingen in elkaar gezet. Op mechanisch gebied is de molen van 'bijzondere verbeteringen voorzien. De on derbouw is geheel gewijzigd, biedt een keurige woning voor den molenaar en uit nemende bergruimte voor materiaal. Wie de bekrompen, hokkerïge woningen gezi n heeft in onze oude windmolens, ziet hier dadelijk der. enormen vooruitgang. Het eigenaardige bij dezen molen is, dat hij zoowel bij veel jninder wind dan voor heen als bij veel wind krachtig malen kan. Door diverse in- en uitschakelingen kan de molen met dubbele kracht werken, wat evenzeer een groot voordeel te achten is. De wind is nog steeds goedkoope kracht en noch staking, noch oorlog, noch foons- verhooging werken belemmerend, waar de wind beweegkracht is. De laatste jaren verrijzen in vele polders kleine watermolentjes van het bekende type. De groots verdwijnen en worden af gebroken. Dat behoeft niet. Alles wordt ver beterd, profiteert vain 3e enorme ontwikke- lling der. techniek en van verbeterde mate rialen. Zouden dan de molens niet verbeterd kun nen worden? Waar de kosten van bemaling V3n kleine polders door de steeds stijgende prijzen van steenkolen, olie en electriciteit, vier- tot zesmaal zoo hoog zqn als voorheen, daar betalen de kleine polders aan molenschaps-, polder- en grondlasten niet minder dan 40 tot 70 gulden per H.A. Wij meenen, dat de molen, die 'de heer Van Vliet zoo keurig in elkaar izette, onder die omstandigheden oen goede 'toekomst tegengaat. Bezuiniging staat op ieders program! Ook op dat van den boer en den tuinder. Wanneer hij dan op de polderlasten belangrijk kzjurgen kan, zal hij deze gelegenheid toch met beide! handen aangrijpen? Welnu, hier is een prachtkans geboden. Van belang is hierbij vooral, dat :liversë reeds bestaande' molens volgens het door den heer Van Vliet uitgevonden systeem gemakklrjk en zonder al te hooge kosten verbeterd kunnen worden. De molen maakte een uiterlijk z:er pret- tigen indruk en de werking was in alle op zichten prima. Ook voor korenmolens lijken ons de aangebrachte belangrijke verbete ringen in toepassing gebracht. Uiteraard laten wij ons over technische bijzonderheden niet uit; die zijn en blijven liet geheim van den bouwer. Wij willen door dit artikel allien de aan dacht vestigen op het resultaat van des nee- ren Van Vliet's arbeid, waarvan wig voor ons water- en molenrijke land wel wat goeds verwachten. Olie en vogels. De heer D. Woltman, te' Schiermonnikoog, deelt het volgende mede in „Da Lev. Natuur": De vorige maand trof ik op het strand van Schiermonnikoog tal van doode dui kers aan. Het geheele gevederts was door trokken met olie, vooral aan de onderzijde, waar zich een dikke, taaie massa had ge vormd. Het gevolg laat zich denken: niet meer in staat om duikende hun voedsel te vinden, waren de arms dieren gedoemd van honger om te komen. Het meerendeef bestond uit zeekoeten. Ook trof ik enkele lovende exemplaren aan: een zeekoet, een alk (alea torda) en een zwarte zee-eend. Zoo'n levende zeekoet op het strand lijkt, op eenigen afstand gezien, wel iets op een paaltje; zoo karakteristiek is dan hun hou ding. Ik trof er een aan, waar ik vlak örj kon komen; hij legde blijkbaar weinig vrees aan den dag. Toen ik ongeveer tot op een meter afstands genaderd was, uitte hij een rauwen kreet, die ongeveer a!s „orr" klonk, liet zich voorover op den. buik vallen en, heftig met do vleugels slaande, sleepte hg rich vrij snel zeewaarts, waar hij, na even gezwommen te hébben, plotseling onderdook. Deze vogel was derhalve nog niet in die mate door de olie bezoedeld, dat hij bniten staat was om te visschen. Welk een enorme kracht bezit zoo'n duiker ia zijn vleugels en welk een gewichtige rol vervullen ze wel licht bij het zoeken naar voedsel! Twee Amerikaansclie schepen waren op de hoogte van Terschelling gestrand e"n door midden gebroken, waardoor een groote hoeveelheid stookolie in zee terecht kwam, hetgeen aan tallooze zeevogels het Jeven heeft gekost. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken G. J. Hedtbaum, koopman, Enschede. R.-c.mr. A. O. Locndertscur.mr. J M. de Moor, Enschede. S. IKdnsbergen, koopman, Amsterdam. R.-c.: mr. Sassen; cur.mr. O. Romme. D. Polak, handelende onder den naam fa. J. Manheim, eerder L. de Witt, agent in muziekinstrumenten, Amsterdam. R.-c. en curator als boven. Geëindigd: F. L. Pieters, Utrecht. Nalatenschap van K. Frieswijk, groen ten- cn fruithandelaar, Dragtc-n. A. H. de Kolf, Utrecht. Gehomologeerd is Let accoord ad 15 pGt. door W. Havenaar Jr., Rotterdam. VRAGENRUBRIEK. J. r. <L P., te L. Geen doorgaande trein van Leiden naar Apeldoornaltijd in Amster dam overstappen. Van tariefs verhoog Lug is nog niols bekend. Kosten enkele reis LfcidenApel doorn over Amsterdam f 4.25. A. v. d. V., te B. Dit plantje is een soort huislook, waarvan de naam is: Sem per vivum arachnoideum. Het behooru oor spronkelijk thuis in Oostelijk Europa. V. D., alhier. In Hongarije is een z.g. witte terreur, dus een terreur der rechtsche partijen onder militairen druk. Yan over eenstemming der rachtsche Hongaarsche par tijen met die hier te lande lean moeilijk sprake zijn, wasr nationalisme en agrarische kwesties daar den doorslag geven. Wat de houding der cbr. arbeiders betreft, deze j vertrouwen natuurlijk op de mededeelingen j der regeering, die het ontslaan van een terreur ontkent. J. C. B., te L. U heeft geen recht op vacantiedngen, tenzij het bij Uw in-dienst- trecling overeengekomen werd. A. G. O., te K. Voor een dagmeisje is U geen verpleegkosten schuldig. J. de S., te L. Er zijn thans, ondanks dc uitbreiding der gemeente, nog slechts 31 Raadsleden gekozen. Eerst na de eerst volgende volkstelling, waardoor het totaal der bevolking officieel zal zijn. vastgesteld, kan worden bepaald hoeveel Raadsleden er bij komen. Dit zullen er twee zijn. Bij de eerstvolgende periodieke verkiezing zullen er dus 33 leden gekozen kunnen worden. B. A. K., te L. De Yoorburgsche waschinrichting „Do Ozon" zal haar naam hebben ontleend aan een in de natuurkunde bekende stof „Ozon", verkregen door de werking van phosphor op vochtige lucht. Deze stof leerde men als een wijziging der zuurstof kennen. Zij bezit een sterk Wee kend vermogen, zoodat er wel aanleiding bestond om een wasscherij dezen naam te geven. Het is een Griekscb woord, dat „ik ruik" beteekent. De ontdekker Schönbein (1840) kwam toti de ontdekking er van door de reuk waargenomen bij een in werking zijnde electriseermachinevandaar dat hij er dezen Griekschen naam voor koos. Mej. M. D. te L. Wij zouden raden de watervlekken uit te wasschen met een lauw 6opje van sunlightzeepdaarmede zult u de vlekken wel kunnen verwijderen. Naspoelen in koud, gekookt water. Om het leggen van eitjes, waaruit later motten ontstaan, te voorkomen, legt u hier en daar een stukje kamfer in de kast, waar de blee- ren geborgen zijn. Ook kunt u een schaaltje terpentijnolie laten verdampen. J. N., te L. Wij hebben bier nog geen schoonheidscommissie, mitsgaders een ver ordening, waarin voorgeschreven wordt hoo iemand zijn voortuinen moet inrichten, hekjes maken, enz. Wel is een voorstel aan hangig bij den Raad om een zoodanige com missie van gemeentewege in te stellen ■doch wij vermoeden, dat deze commissie in het leven wordt geroepen om slechts te ad- viseeren. Th. AÏ3 L. Leiden, Sassenheim, De Leeghwater, Venneperdorp, Hoofddorp, de Lijnden, Halfweg, Wesfczaansche Overtoom, Zaandam, Wormerveer, Wormsrveen, Wb'r- mer. 45,6 K.M. J. Z., te L Leiden, Hazerswoudë, Alphen, Zwammerdam, Woerden, Hameien, Utrecht, De Bildt, Zeist, Woudenberg, Scl erpenzeel, Renswoude, De Klomp, Vee- nendaal. 90,5 K.M. „Eigenaardig, dat alle jonge meisjes dezelfde stukjes spelen en dezelfdo fouten maken." „Ja, even merkwaardig, dat alle menscken de zelfdo voorliefde voelen voor zekere walsmelo- dieën," beaamde hot meneertje Meinmoedig. Onrustig, van bange voorgevoelens vervuld, tippelde het oude echtpaar de smaakvol gemeu- bilcerdo vertrekken door, totdat eensklaps hun voorgevoel wreedc zekerheid werd en de neus klanken der phonograaf zich lieten hooren in dc wachtparade. Meneer Witt werd bleek en mevrouw rende naar do bel voor „Mina". Deze werd. opgedragen zoo snel mogelijk to ontdekken, wie de bovenbe woners in dit nieuwe huis waren. Benauwend-vlug keerde de meid terug; baar breode lach beloofde niets goeds. En inderdaad, het noodlot had de arme Witts achtervolgd, want hot bleek, dal zij nu, zooals voorheen, on der de Kühns woonden. Eu het scheen of do bovenbewoners, misschien lag het aan het dun nere beschot, of omdat dc oudelui verwend wa ren door de genoten rust der drie weken, nóg rumoeriger waren geworden. Maar wat er aan te doen? Men moest zich in het onvermijdelijke schikken, wat niettemin, do stemming bij de Witts niet direct kalmeerde, veel was er niet noodig om een explosie te veroorzaken. En deze uitbarsting kwam! De tweelingen van boven ontdekten, toon heel Berlijn in hel teeken van de luchtsport stond, dat ook zij veel talent voor de aerotiek bezaten Om deze voorliefde praclisch om te zetien, hadden zij uil een rundorblaas heel han dig een luchtballon geknutseld en er onder, bij wijze van gondel, het oudo verstelmandje hun- nor moeder aan bevestigd. Juist wareu zij be zig den zich hovig verwerendon „Spits" van den „oudo benoden" tot luohtschippor te promovce- ren of deze verscheen in hoogst eigen persoon. Hoowol dit voorval buiten op den openbaren weg plaats vond. weerhield het den ouden heer niet elk der misdadigers een flinkc-n oorvijg toe to dienen; daarna ijldo hij naar huis en schreef een langen brief aan den „plichlvergctcn" va der. Dcu .volgenden dag, na ruggespraak met Wekelijksch Beursovcrzicht. De stilte op de effectenbeurs was deze week bijna drukkend. Belangrijke verkoop orders kwamen niet voor en toch zakten de noteeringen vrij algemeen bij gebrek aan. animo; over de geheele markt worcfen ge leidelijk enkele stukjes verkocht, meestal door degenen, welke met vaeantie gaan en alsdan hun posities afwikkelen, speciaal wanneer er meer of minder belangrijke winst valt binnen te halen. Ook de lawine van emissies absorbeert veel liquide kapitaal zootïat don laatst en tijd geld op proloDgati moeilijk is te krijgen, hetgeen echter, wanneer de Juli-termijn goed en wel achter den rug is, wel zal ver beteren. Ook in den valutabandel was het abnor maal rustig, hetgeen echter niet wegnam dat da Entente valuta's goed prijshoudend waren en voor wal betreft het pond ster ling zelfs flink konden verbeteren. Dollar's monteerden verder in voor ons gunstige richting en noteerden circa 282. Ter beurze maakte men zich eemgszins bezorgd over het uitblijven van verdere af doeningen oogst 1921 en speciaal in ver band met een bericht over een dalende no- lecring van suikers in do 2de hand. Spoedig kon de stemming wcor vorbcac- ren. Toen bleek dat Cuba-suiker weder vas ter was en f 3 per picol opgeloopen. Niet's wijst er clan ook voorloopig nog op dat binnen afz.ienbaren tijd voldoende sui ker zal worden geproduceerd om het wc- rcldverbruik te dekken en vermelden ook bijna alle jaarverslagen cler betreffende onderncnygcn, dat de toekomst rich zeer gunstig laat aanzien. De koersen in de sui- kerafdeelingen zijn zeer zeker hoog, doch zullen bij een prijs van f 50 per picol, do winsten der suikerondernemingen 200 tot 400 pet. bedragen! RUBBERS waren zwak gestemd. De di verse emissies zijn een baissefaotor in de oogon van het publick, en is men daarbij blind voor de betere resultaten welk© diverse maatschappijen het vorige jaar kon den behalen, terwijl dit jaar zich toch on getwijfeld nog beter laat aanzien. TABAKKEN in lustelooze houding en zonder eenige belangstelling. Ook in deze afdeeling neemt het publiek ©en afwachten de houding aan en is eerder tot afgeven ge neigd. SCHEEPVAART zeer stil met, afbrokke lende prijzen. Het nieuwe fonds dezer af deeling, de HollandZuid-Afnika-lijn ont moette bij de verschijning 6lechts matige belangstelling. Van do INDUSTRIBELEN konden Insu- linde Olie zich tijdelijk circa 20 pet. verbe teren om spoedig op Indische verkoop orders weder te reageeren. OLIEWAARDEN waren niet onvast voor Koninklijke Olie, hoewel het koers verloop e enigszins teleurstellend was, daar velen na de emissie een snelle rijzing ver wacht hadden. In Geo. Holl. Olie ontstond eenige be woging op het bericht dat een totaal divi dend van 2£P/t> pet. zal worden gedeclareerd terwijl tevens een uitgifte van de verhou ding van 1 op 6 en tegen pari zal plaatsen, vinden. Per salo liep de koers echter eer- deriets terug. OULTTj URWAARDEN met weinig han del, doch, hoewel met eenige fluctiaties, prijshoudend. Veel affaire was in cl aims H. V. Amsterdam tegen een prijs van f 500 tob f530, een noteering welke over het al gemeen nog al tegenviel. De AMERLKAANSCHE AFDEELING was deze week weinig veranderd. Men heeft het in Amerika te druk met de verkiezin gen, dan diat er voor de beurs nog eenige belangstelling kan bestaan. Wegens vacantiedag ont breken heden de noteeringen der Amsterdamsche Beurs. ziju echlgenoote, ging hij naar den huisheer en zei do huur op. Meneer Kurz ontving hem koel. „Kinderen zijn kinderen, meneer, klonk telkons zijn tegen- anlwoord, „maar -vervolgde hij schouderop halend „de majoorsfamilie heeft ook opge zegd en wel om uwentwil, meneer dc handels- raad!" Ditmaal konden de Wilts niet slagen met een hun passendo woning; telkens keerden zij inis- troostiger van hun vergeefschc gangen hn'kK- waarts. Op zekeren dag zei hot oude mevrouwtje tot haar man: „Weet je man eigenlijk konden we nu ook wel hier blijven, de Kühn's trekken er toch uil." En zoo kwam het, dat de oude heor den hecx Kurz schreef zijn huuropzegging ongodaan te maken. Hetzelfde gesprek speelde zieli ongeveer den- zölfden tijd af „boven hij den majoor" en even eens met hetzelfde resultaat. Toen do geschiedenis bij don cerslvoigendeii termijn uitkwam, heerschte er in do beide vijan dige kampen opnieuw een heftige storm. Het jonge mevrouwtje snikte cn do oudo mevrouw wrong zich de handeu, luid klagend: Wij komon van die menscken niet af; hot schijnt wel of wo met olkaar getrouwd ziju! En dit woord zou van profotisclio beteokenis worden! Zes maanden later kwam do eenige zoon der Wills, een zeeofficier, van een zoo reis terug en raakte onmiddellijk vorliefd op ma joors dochter Ruth. De oudjes waren corsl heelemaal niet tevre den over dozen gang van zakon; bij de Kühns hoersohto echter de grootste vreugde en opwin ding. Het jeugdige mamaatje schroldo vreugde-* tranen over do rijke partij, dio haar Ruth wacht te. Zij kon het armo ding nauwelijks oen uitzat bezorgen, want immers voor een familie met rijf kinderen valt het zwaar rond te komen in hét dure Berlijn, ook al is de man collecteur der Staalslolerijl Dezo Külinls waren toch zeer onaangename buren; zijn vrouw had toch eigenlijk gelijk en als hel niet veranderde, moest hij zijn huur maar opzeggen, hoe ongaarno hij dit ook deed. Hij begaf zich naar buiten op zijn balkon het knappo dienstmeisjo Mina bracht hem zijn kopje koffie,, en deze goede gave met een geu- xigo havanna er bij, verdreven een bedenkelijk verstoord humeur. Doch Mots I Daar komt op eens een pot geraniums naar beneden rollen over zijn Moin koffielafeitje. „Voor den duivel, wat is dat nu weor"l brult do oude heer terug, maar tot veel meer zeggen komt hij niet, want van boven klinkt een sym pathieke stem „Duizendmaal excuus, meneer de bandels- raad !lk betreur deze onhandigheid ten zeerste bij het verpotten glijdt één der geraniums mij tusschen do handen weg". „Hm, ja, goed, maar nergons heb je ton slotte jo rust", bromde do oude terug en verliet zijn balkon. Maar do brief aan den majoor schreef hij toch niet, alhoewel zijn vrouw hem dienzelf den avond nog er aan herinnerde. Echter, toen vier weken later Kurt van boven do waterleiding had opgengelaten en er een wa terplas door bet plafond neerdaalde in de wo ning dor familie Witt, werd bet deze lo bar. Niet alleen was het goede behangsel bedorven, dooh tevens een paar dure sohilderijon, wat de majoor onmogelijk zou kunnen vergoeden, ook al was hij collecteur der Staatsloterij. In de eerste opwelling zijnor ergenis schreef hij een zeer boozen brief aan zijn medebewoner daarna ging hij naar den eigenaar van bet huis en zij do huur op. Terwijl op de tweede étage do beroering ten top was gestegen, stond op de dordo do baro meter ook op storm. De kleine, fijne mevrouw Külm lag op de sofa en schreide hartbrekend. „Die Witt's maken mo nog dolik ga nog dood door al bun geklaag en gohekcl", snikte zij togen haar echtvriend. „Do gcldmenschen be grijpen niets van ons getob hierboven, van dc lasten, dio vijf kleine kinderen bezorgen, van onze geringe inkonuMen, en dat in het dure Ber lijn". V „Maai kindje, wees kalm on donk nu maar aan ons buitenkansje, de loterij" I, Maar ,,'t Mndjo" wou in dat oogenblik niet luisteren. Zenuwachtig vorvolgdo zij: „Drie dienstboden houden die Witt's en ik, moet mij met één meid behelpen. Natuurlijk kan ik niet voor het uitslaan van elk Mcedje de trap afloopen, maar daarom ben ik nog geen sleohtc huisvrouw, zooals meneer Witt beweert, en zijn mijn kinderen nog geen vlogels". Maar dat zeg ik je, Paul, ik blijf met deze mensoben niet langer onder één dak: nog van- daga moet je dit den huisheer zeggen. En aangezien de majoor een goed gedres seerd echtgenoot was, deed hij wat hem was bevolen. De familie Kiihn verhuisde reeds drie weken vóór den wettigen termijn de familie Witt ech ter, die van de rust boven zich buitengewoon ge noot, ging niet eer dan noodig was. „O, manlief, wat heerlijk is het nu hier hui ten", zij mevrouw Wilt op den eersten morgen, dat zij uit haan slaapkamervenster der nieuwe woning naar buiten keek. Doch dixeki daarop sloot zij met een kreet van afschuw het raam, want hoven haar hoofd klopte iemand kleedjes uit en dwarrelde een wolk van stof naar heneden „Het schijnt, dat andere menschen ook de on hebbelijkheid hebben kleedjes uit 't venster te kloppen", merkte haar man licht spottend op. „Ik geloof, dat er een ergo rumoerige familie boven ons woont", zij mevrouw Witt met ang- sligo blikken omhoog „boor eens hoe de deuren gaan't Is juist als bij dc Kühn's", zuchtte zij, terwijl zij opkomende gedachten voor zich hield. Toen het echtpaar even later op het balkon naar huilen trad, werd hoven hun hoofden druk met polten gesohoven on verdorde blaadjos krin kelden omlaag; ook herinnerde een kleine dou che, dat er gegoten word. „Als bij den majoor!" dacht meneer Witt, maar hij sprak zijn ge dachten niet uit. Doch toen in den namiddag eenige maar al te zeer bekende maten weer klonken, schrok mevrouw Witt zenuwachtig, en wisselde een bezorgden blik met den echtvriend, maar zij herstelde zioh schielijk en zei gcfor- beerd luchtig:

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 7