m ~van om en de bij de honderd milliard zijn gekomen, schat de Duitsche commis sie, die een berekening heeft gemaakt over de door Duitsckland te vergoeden schade, het bedrag op nog geen zeven milliard! Eet verschil tusschen beide schattingen is wel bijzonder groot en niet bepaald ge ruststellend Geilot op de cijfers door dea DuRsolien mi nister van financiën pas in den Rijksdag gegeven over Duitschland's sohuld, die in totaal een 265 milliard bedraagt waar- yan alleen de rente per jaar een 11 a 12 milliard vraagt, gezwegen nog van af lossing 1 en op de reeds vroeger gepu bliceerde opgaven over geregeld toene mend tekort op de maandstaten lijkt ma tiging beslist noodzakelijk. Maar of de ge allieerden daarvan willen weten, is zeer de vraag, waar zij ook gebukt gaan onder financieele lasten, die hen dreigen te ver pletteren 1 Met name is dat in Italië het geval, waar het wel eigenaardig treft, hoe than^ juist Glolitti, de man, die 'zioh> steeds tegen deelneming aan den oorlog heeft verklaard, omdat z. i. ook bij een overwinning Italië financieel te gronde zou gaan, den desolaten boedel, door den oorlog inderdaad achtergelaten, moet be redderen. Beter een half ei dan een leege dop, is het spreekwoord, dat de geallieerden zich voor oogen mogen houden, wanneer de besprekingen een aanvang nemen. Onder elkaar moeten zij het te Brusel dan eens geworden zijn al is het slecEls in schijn. Voldoende is immers het vaststaan van de totaal-som, die van Duitschland geëischt worden zal, over de verdeeling kan desnoods later gesproken worden, wanneer met de betaling een begin is ge maakt en dus meer is te verdeelen dan afspraken op papier. Slaagt men er in te Spa tot een resul taat te komen, dan zal 23 dezer te Brus sel de Internationale financieele commis sie bijeenkomen, die de werkzaamheden zal verrichten voor een internationale leening, die alle landen, overwinnaars en overwonnenen, ten goede zal komen. Zoo althans zijn de plannen. Wordt te Spa beslist over de vraag, of Duitschland in de gelegenheid zal worden gesteld zich te verheffen uit zijn val en of dit nijverheidsland op den duur de plaats weer zal innemen, waarop het recht heeft voor zich zelf in 't be'ang der geheele we reld, te Londen was men, gelijk men weet, bezig met oplossing van dezelfde vraag ten aanzien van Rusland door de bespre kingen met Krassin. Veel resultaat heb ben deze besprekingen nog niet opgele verd, zelfs ls Krassin naar Moskou terug om mondeling overleg met zijn lastgevers te plegen, met wie de verbinding blijk baar veel te wenschen overliet om over een paar weken, beter georiënteerd ien aanzien van de plannen der sovj et-regee ring, die zich beter heeft kunnen vergewis sen van wat de geallieerden willen, terug te keeren. Alle tegenspraak ten spijt, Bchijnt het er hard naar toe te gaan, dat of de besprekingen totaal een fiasco wor den of het resultaat opleveren, dat naast de handelsbetrekkingen ook de diploma tieke betrekkingen worden hervat. Erken ning als de facto-regeering blijft de eiscli der sovjet-regeering voor een zijnerzijd- 'sche erkenning der vroegere Russische staatsschuld. Gedachtig aan het gezegde: het hemd is nader dan de rok, vermoeden we. dat tenslotte daarom zelfs het hals starrig zich nu nog verzettende Frankrijk tot erkenning van de sovjet-regeering zal 'overgaan Op zichzelf genomen is een nor male verhouding tusschen elkaar niet sympathieke staatsvormen toch niet uit gesloten. SPORT. CRICKET. Programma voor morgen. 1ste klasse: v. v, v.Haarlem1. IV. O. a—R. W. 2de klasse Zuid: H. O. O IIE D. lv. s. i. h. d. v. s. h—v. o. a n, 2de klasse Noord: ForwardV. y. v. n. 3de klasse: V. R. A. IH—V. V.V. HL Tele gr aaf beker: R. JY. IIH. C, (0. I. Overzicht- Tot nu toe heeft de compat'tieleidc-r niet te klagen gehad, vooral wat betreft het niet kunnen doorgaan van wedstrijden wegéns regen Het is te hopen, dat wij er voorloopig Voor gespaard blijven, wat een goéde voort gang der competitie bevordert. Behalve Haarlem hebben'alle 1ste klassers al de helft van hun program afgewerkt. Deze Haarlemmers komen morgen voor <?en 4den keer, in veld. Het resultaat van hun vo rige wedstrijden was niet schitterend te noe men. Alleen van Rood-en-Wit heeft ze kun nen winnen. De andere twee ontmoetingen verloor zij, zelfs van V. 0. O., dat zwakken dan Haarlem geacht werd. V. V. Vdaaren tegen heeft zich geheel hersteld ria haar begin-dcbacle en bevindt zich nu in een 'overwinningsroes. Zij bezit in Grootmeyer een goede fastbowler, die er wel voor zal zorgen, dat Haarlem niet te veel punten zal maken, 't Is anders wel opvallend,' hoe veel succes de fastbowlers. in ons land heb ben. Of dit onderdeel nu veel vooruit is gegaan, of dat het batten heel wat slechter, ia geworden, weten we niet. Rood-en-Wit "gaat een bezoek aan clo Rottestad brengen o'm haar 5de nederlaag te slikken. V. O. O. zal, nu zij eenmaal Jiet zoet der, overwin ning to pikken hééft, hét morgen wel weer tot een 'overwinning brengen; z\j het dah biet zoozeer, door batten, als wel door, bowlen. R. Wi is er, echter net de club' naar, om dezen keer, eens foor éen' verrassing $s zorgen. i iï i i i j j ,i In de Zuidelijke 2de klasse zullen we van een aardigeü strijd te génieten krijgen een van de sterkste '2de klassers houden, zoo zal ze het toch niet tegen Hermes kunnen bolwerken, dat nog verleden week tegen Ajax toonde lste-klas-fahig te zijn en zeker te sterk zal zijn voor deze klasse. Maar men speelt gelukkig cricket nog meer om ne. spei aan om ae overwinning, en men is al tevreden, wanneer er in de besté verstandhouding gespeeld wordt. De Her- mes-reserven ontvangen V. 0. O. II, dat probeeren zaf hetzelfde werk van de vorige weet te ijveren. Wij vermoeden 'echter, dat dezen keer, de rollen omgekeerd zullen worden. On de Noordelijke 2de klasse slechts één wedstrijd en wel tusschen Forward en V. V. V. II. Beide elftallen staan boven aan in de competitie. Alleen heeft V. Y. V. n door 2 innings-overwinningeu 'twee punten voorsprong. Wie van de twee morgen het slachtoffer zal worden, valt moeilijk te voorspellen, dsar de krachtsverhoudingen bijna niets ver schillen. Misschien dat het terreinvoordeei Forward de meeste kansen zal geven. In de derde klasse zal V. V. V. III pro beeren V. R. A. Ill met innings te ver slaan, terwijl voor den Telegraafbeker de uitslag tusschen R. W. II en H. C. C. I niet twijfelachtig zal zijn, zoodat H. O. O. zich in de 2de ronde zal plaatsen. We geven hieronder verschillende com petitie-standen. Ver.! 1. H. CL a 2 V. R. A. 3. V. V. V. 4. Haarlem 5 Y. O. O. G. R. en JVt lste klasse. Gew. Gew. Verl. Verl. 'Gesp. met met met met Pnt. inn. runs inn. runs 15 13 31 2de klasse. Gew. Gew. Verl. Verl. Ver.! Gesp. met met met met Pnt inn. runs inn. runs 2 1 Liaan 2. Ajax 3 Hermes 4 V. 0. C. II 5. Hermes II 1 1 1 1 1 O 1 De LekLscho Zwemclub ontvangt morgen voor de polocompetitio Sohiedain, terwijl Hilligcrs- berg bij G. J. G. II op bezoek gaat Leiüsche Ren-Tceristvereen. „Swift". Morgen zal de 5e Competitie wedstrijd worden verreden over 25 K.M. Er zal gestart worden bij de Wil hel minabrug waarvandaan er gereden wordt tot Allen a. d. Rijn waar het keerpunt zal zijn. Do eindstreep ls bij de Leiderdorpsche tol- LAWN-TENNIS. Op het programma voor morgen staan o.m.: Eerste klasse: Noordwijkschc Sportvct- eenigingAnglo Dutch. Derde klasse: Phoenix IIGame. Vóór de internationale wedstrijden (belang rijk immers door de inschrijving van de beste Duitsoho spelers) een aanvang nemen zal mor gen a. h. w. do groots weidelijke competitie ont moeting plaats hebben, die over bet kampioen schap en vrijwel ook over het Nodorlandsche competitiekampioenschap zal beslissen. Morgen toch zal het gaan tusschen de Leidscho Noord- wijkers en het sterke team der Rotterdammers. Wil de Anglo ditmaal het kampioenschap bin nenhalen, dan zal zij met 61 moeten winnen. Het lijkt vrijwel onmogelijk, waar in den laat- stcn wedstrijd gebleken is dat de Noordwijksche spellers tegenstanders geworden zijn, waarmee rekening moet worden gehouden. Kortom het belooft een bijzonder spannende wedstrijd te worden, en we twijfelen er niet aan, of ook voor een dergelijke competitiewed strijd zal tennissend. Leiden belangstelling too- nen door naar het Casino te gaan om vandaar uit den strijd te aanschouwen. OLYMPISCHE SPELEN1. Onze wielrenners naar de 0. S. In' de officieels mededeelingen van ö?n N. Wi- B. staat, dat de volgende renners ons land zullen vertegenwoordigen op de /Oym- pische spelen op den korten afstand m. P. Peeters, jhr. G. D. H. Bosch van Drake- steyn, Tj. Boomstra en P. S. Swift. Op den langen afstand: P. G. Ikelaar, A. Krijgs man, Fr. de Vreng en W. OomB, terwijl nader een algemeene plaatsvervanger zal worden aangewezen". UIT ONZE STAATSMACHINE. ;Êén dè oüd-eerste-klasséts en de""H. C-reserVen. Hoewel Wè fi. CL C. II voor Het crediet aan Duitschland, (Nadruk verboden). Bij Koninklijke Boodschap van 14 Juni ia aan de Tweede Kamer een wetsontwerp aangeboden ter goedkeuring van een met Duitschland gesloten overeenkomst in zake een aan dat Rijk te verkenen crediet. Nieuw iö deze zaak' niet; herhaaldelijk ia er al in de pers over gesproken; maar toen gold het voerlööpige berichten, hoogst-waarschrjnlyk- heden en „informaties uit de beste bron." Nu het ontwörp is ingediend, kan er met stel ligheid over gesproken worden. En het is goed, dat te doen, want telkens nog ver neemt men van menschen, die het „heel gek" vinden, dat wij, die telkens meer belasting moeten betalen en zuchten onder da duurte een crediet van 20Ó millioein gulden verlee- fcer, aan een zoo berooid land alé Duitsch land''" of dat „wij, die zelf telkens leeningen sluiten en zelfs gedwongen leeningen, nU zélf aan Duitschland geen leenen." Zulke opmerkingen bewijzen alleen, dat' degenen, die zei maken, niet precies op de hoogte z(jn van de zaak. In 1919 vroeg Duitschland de Nederlands È'che regeering om een crediet te verleeneta; van 200 A 300 millioen gulden tot het aan koop en van levensmiddelen en grondstoffen voor de nijverheid, Daar was heel veel té gen, want" ons land en zijn financiën ptaam ar ook al niet zoo uitstekend vcor. iW$j behoeven hier niet te herhalen, jéat wö ook geledon hebben: de Staatsschuld is ver dubbeld, de gemeenten zijn arm, de belas- legen hoog, e9n paar milliard in" buitenland se, he effecten is waardeloos geworden, dc geldswaarde is gedaald, alles is duur, de won.ngnood is groot; de visschery l\jdt; de exporthandel wordt bedreigd, afzetgebie den voor nijverheidsproducten zijn gesloten, do scheepvaart is maar matig, de nijverheid worstelt met "kolengebrek en hoogën ioon- standaard. Maar er zijn ook lichtpunten: de economi sche toestand is hier over 't geheel beter dan eiders en het buitenland meent, dat wij hier in Abrahams schoot zijn. Als er hulp noodig is, komt men bij ons. De voorstelling, die men zich van ons bestaan maakt, is wel wat geflatteerd. Mr. Vissering en de zijnen hebben dan ook berecht opgemerkt, dat al leen samenwerking van alle natiën den al- gemeenen toestand zuiver kan maken. Maar zulk een plan voor samenwerking is maar met in een vloek en een zucht te ontwerpen en iutusschen is het goed, dat er een be scheiden begin wordt gemaakt met het bie den van hulp aan de meest hulpbehoevenden. Steun aan een van de noodlijdenden komt aan het' geheele menschdom ten goede. En nu is er voor ons alle reien om het' allereerst Duitschland bij te springen; onze economische verhoudingen hangen ten nauw- sto samen met die van Duitschland, vooral met die van het Roergebied en Westfalen. Onze tuinbouw, onze visscherij, onze havens onze fabrieken hebben belang bij een welva rend en koopkrachtig en vooral cok bij een rustig Duitschland. Op deze gronden is do crodkt-aanvrags van Duitschland niet raw afgewezen, maar zjjn onderhandelingen geoptn.l, die tot resul taat hebben gehad, wat de Nederlandsche en de Duiische vertegenwoordigers voorloo pig hebben vastgesteld. Vooraf meest vast staan, dat een crediet van 200 millioen werkelijk iets bebeekende voor een volk van die grootte en dat het risico zeer beperkt was. Het crediet van 200 millioen zal tweeër lei zijn: 60 millioen wordt bestemd voor den aankoop van levensmiddelen uit ons laad en uit Indië en de overige 140 millioen moet dienen om de Duitsche industrie aan grond stoffen te helpen, die kunnen gekocht wor den, waar dat het yoordee'.igst kan geschie den De beide credieten (A en B) dragen een rente van 6 proeent en als onderpand wordt een bedrag van 200 millioen in Duit sche schatkistbiljetten bij do Nederlandsche Bank gedeponeerd. Die schatkistbiljetten zyn betaalbaar te Amsterdam en vervallen 1 Maart 1930. De terugbetaling van het crediet vai "0 millioen (A) zal geschieden door verrel»* ning van 25 proc. van den prijs van de door Duitschland te leveren steenkolen en andere aanverwante artikelen, maar meer dan 20 millioen behoeft nooit in één jaar to worden voldaan. Men had wel meer kun nen eischen, maar dan zou er minder prik kel zijn geweest om meer te leveren dan do overeengekomen hoeveelheid. Binnen een jaar of vier zal dit gedeelte van het crediet wel afgelost zijn. Uit een en ander blykt al, dat bet hier in hoofdzaak gaat om ruil van levensmid delen tegen grondstoffen en 'dat er dus wat A betreft van een eigenlijke leening geen sprake is. Eigenlijk is van deze 60 millioen al 25 verstrekt of toegestaan, om de ellende in de aan ons land grenzende gebieden te temperen. Het crediet 3 (140 mill wordt een zg. „revolving crédit": de rente wordt telkens bij bet kapitaal gevoegd, maar nooit mag de 140 null, overschreden worden; uiter lijk 31 Dec. 1929 most het crediet worden afgelost. Dit crediet B zal dienen voor den aankoop van grondstoffen voor de industrie; de voorschotten, daaruit verlesnd aan de Duitsche nijverheid, kunnen bsrugbetaal'd worden uit de opbrengst der producten. De grondstoffen kunnen op de voordeeligsts markt gekocht worden en de nijverheid is ock vrij wat betreft hst afzetgebied, alleen is daarbij b?p, old, dat de aan. oir der grond stoffen zooveel mogelijk over Nederland- eche havens zal plaats hebben. Er is natuurlijk een organisatie noodig om dit alles te beheeren. Die organisatie zal onder Nederlandsché controle etaan. Id Duitschland wordt een „Treuhandgesell- scbaft" (trust h la N. O. T.) opgericht, die net'beheer zal'voeren en Tie zekerheden zal administreeren, die de Duitsche particuliere credietnemers zullen stellen. In het bestuur zullen eenige bekende zakenmannén zitting hebben en in ons land komt een filiaal, dat een volledige boekhouding voert over "de credieten en de zekerheidsstellingen en dat ook belast wordt met de briefwisseling met de Nederlandsche autoribeiten. Een Neder landsche Rijkscommissaris zal over de ge heele organisatie toezicht en controle uit oefenen. Deze Rijkscommissaris zal ook het recht van veto hebben, wanneer het toe gestane crediet niet op de overeengekomen wijze wordt besteed. Ten slotte wordt een gemengde Nederlandsch-Duitsche commissie geschapen, die alle zaken kan Bespreken, welke zich bij de uitvoering voordoen. Geschillen, die zich mochten voordoen, worden onderworpen aan een scheidsgerecht. Dit scheidsgerecht is gevestigd in Den Haag en bestaat uit 5 leden, waarvan elke partij er twee benoemt, deze 4 leden Kezen een vijfde lid, dat tevens voorzitter zal zijn; mocht men omtrent dit vijfde lid niet tot overeenstemming komen", dan zal de presi dent van het hoogste Noorsche rechtscol lege een Noorsch rechtsgeleerde als zoo danig aanwijzen. De zaak gaat dus zoo: Een industrieel in" Duitschland vraagt by de Trust een crediet aan en stelt zekerheid; de stukken en net oordeel er over worden meegedeeld aan den Nederlandscken RegeeringscommissariA. Keurt die de zaak' goed, dan wordt het crediet verleend en het Nederlandsche filiaal van de Trust boekt de stukken en houdt de rekening bij. Zondigt de credietnemer, dan kan de Nederlandsche; commissarlö het cre diet doen intrekken. Maar onze Regeering moest ook zeker heid hebben bovendien of een voórdeel te genover de betoonde hulp- Daarom is men' overeengekomen, dat Duitschland pns kolen zal leveren, nu aanvoer uit België en Enge- land niet te Verwachten is, en wy dus enkel Amerika als buitenlandsche leveranci.r neb ben. Duitschland verbindt zich om gedurende 4 jaren maandelijks 90,000 ton ts leveren, zoo mogelijk meer. Eec groots moeilijkheid was de bepaüeg var. den prijs voor die kolen. Men heeft daaromtrent bepaald, dat Nederland betaalt den middenprijs voor Engelsche en Ameri- kaansche kolen c. f. invoerhaven ver minderd met het vrachtverschil tusschen overzeesche en Duitsche kolen. "Wordt de overeenkomst goedgekeurd, dan zal deze contractprijs terugwerkende kracht hebben tot 1 Januari 1920. Volgt de goed keuring niet, dan betalen wij voor de reeds geleverde kolen 75 gld. per ton loco-mijn, maar dan zal de contractprijs toch gelden voor de kolen, die geleverd zijn tusschen 15 April en 1 Juli 1920 als concessie teg-m- over het reeds toegestane crediet van 25 millioen (zie boven). Ten slotte is nog overeenstemming ver kregen om de kolenvelden, die aan Limburg grenzen op Duitsch gebied, aan onze kolen- voorziening dienstbaar ts maken. Die velden zullen ontgonnen mogen worden uit een schacht op Nederlandsch gebied. Tot 31 Maart 1954 zal 59 proc. van de opbrengst tot een maximum van 114 millioi-n ton per jaar naar Nederland mogen worden uitge- voero, vrij van alle heffingen of bijdragen. De productie van die velden is nu nog. gering (50,000 ton ongeveer), maar kan verbazend veel grootsr worden. Om de ex ploitatie van deze velden mogelijk te maken, moest weer een overeenkomst worden ge- Sloten met de Maatschappij tot Exploitatie' van S taatskolen velden ts 's-Gravenhage, om eenerzijds het algemeen belang van de Ne derlandsch-Duitsche overeenkomst tot zijn recht te doen komen, en anderzijds te zor gen, dat wel die Maatschappij behoorlijk werd gehonoreerd, maar dat ook de Staat een naar billijkheid bepaald deel van de eventueels winsten zou krijgen. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Het ambtsgeheim van den geneesheer. Een geneesheer te '&-Graveiihage was als specialist verbonden geweest aan een zieken fonds, en had van dc patiënten, die hij als zoo danig behandelde, aanteekening gehouden. Na zijn ontslag weigerde het bestuur van het fonds de afgifte der boeken, waarin hij voormelde no tities had gemaakt en die hij steeds in de kli niek had bewaard. Ten slotte dagvaardo de dokter het fonds tot afgifte, zich o.a. beroependo op het feit, dat de leden-patiënten hem hun ziektegevallen hadden medegedeeld onder ver plichting idt geheimhouding. De rechtbank overwoog, dat dc verhouding tusschen een patiënt en zijn fonds dokter, be houdens do salarieering, dezelfde is als tusschen een gewonen geneesheer en hen, die hem komen raadplegen, zoodat op den fondsdokter ook te genover het fondsbestuur de plicht tot geheim houding rust. Do aanteekemngen, die de dokter van de behandelde gevallen hield dit ge schiedde, zonder dat hem het fonds dit als ver plichting had opgelegd waren diens eigen dom, ook al worden zij opgoleckend in boeken door het fonds betaald. Wel kan het voor don patiënt van belang zijn dat do opvolgende geneesheer op de hoogte wordt gebracht van het ziektegeval door zijn voorganger, maar de fondspatiënt komt hierdoor niet in een nadeeliger positie dan een andere zieke, wiens particuliere dokter do praktijk neerlegt. Het ziekenfonds werd derhalve veroordeeld de bewuste boeken af te geven. MEDISCHE BRIEVEN. Ontwrichtingen- Wanneer u zich de moeite getroost een oogenblik uw schooljaren in uw herinne ring terug to roepen, dan twijfel ik er niet aan of gij hebt nog wel onthouden van de lessen, die gij toen ontvingt, dat een mensch tal van verschillende soorten ge- wrichton bezit, en uw leermeester heeft u in die diagen zeei zeker opmerkzaam ge maakt op het kogelgewricht, waarvan o.a. het ellebooggewricht en kniegewricht als voorbeeld moeten worden aangehaald. Wanneer de e gewrichten nu normaal functioneeren, dan zijn wij ons geenszins bewust, welk een buitengewoon proote rol elke gewrichten spelen. Immers, zij stellen ons in staat twee beenstukken t, o. z. van elkander een anderen stand te geven en er gaat geen 6econde haast voorbij of wij bedienen ons van onze gewrichten. Do monsch pleegt nu alles heel gewoon te wi den alsof het zoo behoort, doch soms wor den wij wakker geschud als één onzer ge wrichten zijn functie weigert. Is het het kniegewricht, dan loopen wij met een stijf been, is het do elleboog of de schouder, dan kunnen wij onze dagelijksche bezighe den niet naar behooren uitvoeren en zijn wij tot een hipeloos wezen gepromoveerd! Een gewricht nu wordt gevormd door één of twee beenstukken aan den eenen kant en één beenstuk aan den anderen kant, welke laatste bij bet schoudergewricht en heup gewricht do romp ia Laten wij duidelijk heidshalve het schoudergewricht tot voor beeld nemen ter bespreking van de ont wrichting, terwijl het niet! zonder eenige bijbedoeling is, dat ik juist uit_cen massa gewrichten, die een mensch bezit dit kies. Bij den schouder nl. komt de ontwrichting vrijwel het meest voor en uit dit oogpunt komiJ dus het schoudergewricht als eerste in aanmerking om besproken te worden. Ons schoudergewricht wordt gevormd door het opperarmbeen en den romp. Ons Opperarmbeen bezit nu daar ter plaatse een kogelvormige verdikking te vergelijken mot de knop, die zioh bij één van u wel aan uw wandelstok zal bevinden. Deze kogelronde knop past keurig in een ondiepe uitholling vam don romp aldaar. "Was er nu geen ste viger bevestiging dan de spieren, die van ons opperarmbeen naar den romp loopen over ons schoudergewricht heon, Jan zou weldra de kop van hefj opperarmbeen uit de vrij ondiepe pan, zooals we die uithol ling noemen, vallen en van ons gewricht zou niets meer overblijven. Daarom heb ben wij ook een gewrichlskapsel noodig, die eenerzijds langs, bet opperarmbeen (onder den kop) bevestigd is, anderzijds aan den rand van den pan vastzit, allen zoodanig, dat het niet de functie van het gewricht belemmert. Bovendien speelt dit gewriohts- kapsel, die niets anders is dan een stevige membraan, of dien bindweefsel vlies nog een uiterst gewichtige rol. Zijn binnen vlakte nl. heeft het vermogen om ketz.g.n. „gewrichtssmeer' af te scheiden, want evenals de assen van een wagen behooren ook onze gewrichten gesmeerd te worden, willen zij goed hur werk verrichten. Deze verbinding is nu bij verschillende gewrich ten vrijwel voldoende, door voor de groo- tere is dit echter nog niet solide genoog en bij deze laatste categorie treffen wij dan ook nog tal van bandon aan, die binnen in het gewricht loopen en voor ons momen teel van ondergeschikt belang zijn. Met zoo'n gewricht, dus voelen wij ons erg op ons gemak en zijn wij in staat tal van bewegingen uit te voeren en is het schoudergewricht hierin al buitengewoon vrijgevig. Maar weo ons, als wij buiten ons boekje gaan! Stel, gij hebt het ongeluk van een dak of uit een raam te vallen en gij komt met vooruitgestrekte armen op de straat terecht, dan hebt gij kans o. a., dat do kop van Uw opperarmbeen uit de pan wipt en een scheur van grootor of kleiner afmeting in 't gewrichtkapsel teweegbrengt cn verder ergens blijft zitten. Niet zelden gebeurt het ook bij dezelfde duikelingen, dat de ongelukkige onderweg iets weet te grijpen, waardoor hij blijft hangen met omhoog gestrekten arm. Door de vaart en de zwaarte van het lichaam soheurfc dan bijna altijd de gewrichtskapsel in doordat de kop uit de pan vliegt, terwijl de kop door de scheur- heen glipt en ergens blijft steken. Wij hebben dan in die gevallen eon ontwrichting d. w. z. het gewricht is niet meer, is opgeheven Komt de patiënt(e) nu spoedig onder behandeling dan lukt het den deskundige, kennende de constructie van het gewricht meestal wel den kop weer in de pan te krijgen door bepaalde bewe gingen uit te voeren, dcch soms ris, vooral bij gespierde menschen, is dat zoo moeilijk, dat wij de(n) patiiënt(e) moeten narcotiBee- ren, waardoor we geen last meer hebben van de spierspanning. Niet altijd komen dergelijke patiënten zoo vlug onder behan deling. Immers, wanneer een niet al to groot ongeval in 't spel as, denken zij een spier verrekt te hebben, blijven doorloo- pon week in week uit en eindelijk komen zij toch te land bij den medicus, ja 8 a 10 weken soms na het ongeluk. Daar de kop dan met de omgeving is vergroeid lukt het doorgaans niet zonder operatie deze weer op z'n plaats te krijgen. Ik wil niet eindigen zonder Uw aandacht te vragen voor de menschen, bij wie een ontwrichting schering en inslag is. Bij de minste of geringste nauwelijks abnormale beweging b.v. bij 't eenigszins moeilijk opengaan van een deur etc. loopen zij een ontwrichting op. Even gemakkelijk wordt dit euvel om de(n) patiëntie) zelve weer hersteld door déze den boer do kunst eener zijds heeft afgekeken en zij precies weten welke beweging zij moeten uitvoeren om de zaak weer in orde te brengen, anderzijds omdat het herstel in zoo'n geval doorgaans op zeer groote moeilijkheden stuit. Ook bij kinderen komt dit gebrek voor en heeft men wol op rekening gesteld van do ongedul dige kinderjuffrouw, die vaak de kleine pleegt mee te trekken. Of juf werkelijk de eenige schuldige is, zou ik niet durven onderschrijven. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden: Geslaagd zyn voor het candi- daatsexamen p'ant- c-n dierkunde mej. A. Boonacker; voor het candidaats-examen god geleerdheid, lste gedeelte, de hear A. Son- neveld en mej. H. P. Maris; voor het docto*- raai examen godgeleerdheid de heer J. Kooy; voor het eindexamen Ned.-Ind. adm. dienst' clo heeren Ww Ph. Coolhaas en D. J. van den Berg; voor liet candidaatsexamen godge leerdheid 2de gedeelte, de heeren D. J. Tjalsma en AV.R.M.Noordhoff (eum laude); voor het candidaatsexamen artsc-nybereid- kunde de heeren A. E. Poels en J. H. Goldstein. Groningen: Bevorderd tot doctor in de geneeskunde (met lof) de heer J. de Haan",; geb. te Bakkeveen, op proefschrift:^ „Bij drage tot de kennis der levensverschijnselen; van witte bloedlichaampjes". Utrecht: Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, op gtellingen, de heer H; P. van Rees, geb. te Zwolle, en tot doctor in de wijsbegeerte, op proefschrift: „Wyg^ geerige beschouwingen over de verhouding, tusschen staatkunde en zedeleer", mr. dr. J. S. Barbas, kapitein der infanterie, geb. te Bemmel; bevorderd tot arts de heeren' G. den Besten en J. J. Visscherstot tand arts mej. J. Frese en de heeren P. J. Loota en J. C. van Rhijn. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer S. P. Engel* brecht, geb. in Transvaal. j Rotterdam: Bevorderd tot doctor iri de handelswetenschap de heer P. A. Roeper Bosch, op proefschrift „Japan in den oor log" en op Stellingen. SCHEEPSTIJDINGEN, q MIJ. NEDERLAND. BALI uitr. pass. 30 Juni Finisterre. 1 KON. HOLL LLOYD. CALYPSO 2 Juli van Rotterdam nabfi dc Middel. Zee. KON. NED. STOOMB. MIJ. GELRIA thuisr. 2 Juli van Plymouth KENNEMERLAND uitr. 30 Juni y. Santos. LIMBURGIA tliuisr. 29 Juni v. Rio Janeirp. MAASLAND uitr. 29 Juni te Rio Janeiré.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 6