TANDPASTA. 2asr voordeelige aanbieding van alle Gegarneerde Dameshoeden -> H. A. TIMMERMAN. Nieuwe Rijn 46 7457 AGENDA VAN DE WEEK. Zondag: Leger dee HeilsSamenkomsten te 10 uur, h&lfvier en 8 uur. Samenkomsten van „Jeruél" (plaats niet bekend gemaakt). Te 10 uur traktaatver spreiding en te halfzeven samenkomst. "Volksgetrouw: Oponb. cursusvergadering L A. M. V. HalfeUL Noor dwijh-a a n-Zee, „Casino"; Louis Davids en Hargy Morris. Halfnegen, Dinsdag: „Prediker"; Evangelieprediking. Kwartier voor achten. Stadszaal (kleine): Ledenverg. Coöp. Terbruiksvereeniging „Ons Voordeel". Half acht. Vrijdag: Kantoor N. V. Meubelfabriek v.h. J. B. Bouwer. Jaarl. alg. verg. dezer N. V-11 uur. Dagelijks. Gedurende de maand Juli Tentoonstel ling van de Leidsche Kunstclub ,;De Sphinx", Rapenburg 81. Hoofdgroep H. E. Boot. ,,Hollandia-Bioscoop- en Variété-tbater". Dagelijks te 8 nur. 'a Woensdags en 'a Za terdags matinée 2 en 5 uur. Luxor-Theater", StationswegBioBeoop- on Variétévoorstellingen. Dagelijks te 0 uur. „Rembrandt-Bioscoop-theater", Booge- woerd 48Woensdag- en Zaterdagmiddag te 3 uur. Dagelijks om 8 uur. „Thalia-Theafcer". Haarlemmerstraat 52, Woensdag- en Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks om 8 uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoeöeischende hulp wordt van 28 Juni tot en met Zondag 4 Juli evenals de dagdienst op dezen Zondag waarge nomen door de apotheken van O. B. Duy3ter, Nieuw e-Rijn 18, telef. ó23, en P. du Croix, Rapenburg 9, telef 807. schen kant vijftig man Reichsweer aan dc- grens geposteerd staan. Aan de grens was tot dusver alles rustig. Op liet emplacement van het station te Leeuwarden is aangehouden een 19-jarig jongmensch, G. T. genaamd, uit Groningen, die in het bezit werd bevonden van ongeveer 1200 stuk3 Kwatta-ckoc o.ade. Eenige goederenwagens bleken opengebro ken te zijn. Hij is aan de politie overge leverd. „Waar sta je over te suffen?" iVnoeg <Ie verkeersagent aan den landlooper. „Nergens over", bromde deze. .Non, schiet op dan'', zei de politieman. „Ais iederéén midden op den weg blijft ■taan, "kunnen andere mensohen niet rooihij!" UIT DE OMSTREKEN. ALK LM APE. Dinsdagnamiddag om halfdrie vergadert de Raad. HAARLEMMERMEER. Bij Kon. be sluit is benoemd tot kantonreohter-plaats- vervangc-r in het kanton Haarlemmer meer mr. G. Kleber. Het laat zich aanzien, dat de aanleg van het groote net tot electrificatie van deze gemeente met kracht zal worden aan gepakt. De bureaux, magazijnen en werk plaatsen van het Provinciaal bedrijf zijn bijna gereed. Daartoe zijn een paar zeer ruime loodsen uit het vroegere aectorpark in Halfweg aangebracht en vervoerd .naar een terrein aan het einde van dc Manege laan to Hoofddorp. Met een paar weken wordt de kabel ver wacht en dan zal er worden begonnen met het leggen daarvan en het plaatsen van palen voor het laagspanningsnet. Vermoe delijk zal eerst een kabel worden gelegd van Hoofddorp naar Nieuw-Vennep, dat eerst voor electriciteit zal worden inge richt en daarna komt do geheele afdeeling Rijk aan de beurt. Allereerst is noodig het houwen van meer dan 60 transforma- torenhuisjeBdeze zullen komen langs de hoofdwegen; op ieder kruispunt der we gen één en bovendien halverwege op een afstand van 1500 Meter van dezo kruis punten. Gaat de uitvoering der plannen verder naar wensch, dan zullen in den komenden winter al verscheidene woningen van het heerlijke electrisch licht kunnen profitee red Onze vroegere plaatsgenoot, de heer iW. Eggink J.zn., is door Gedeputeerde Sta ten bevorderd tot commies ter Provinciale Griffie van Noord-Holland (afdeeling be lastingen) met bepaling, dat deze bevor dering gerekend kan worden te zijn inge gaan op 1 Januari 1920. Op 1 Januari 1920 bedroeg het aan tal zieden van deze gemeente 22,791 en viel een achteruitgang te constateerenop 1 Juli van dit jaar bedroeg het zielenaan tal 22,940; alzoo weer een vooruitgang en een vermeerdering met 149 personen. HILLEGOM.. De „Sts.-Crt." bevat de statuten dér Verceniging tot bevorde ring van de verkrijging van onroerend goed, door landarbeiders, gevestigd al hier. HAZER8WOTJDE. Een wagen, bela den met hooi, moest in de dorpsstraat den gróofen melkwagen passeeren. „Het zal niet kunnen", dacht de een, maar „wel gaan", dacht de ander. De passage was echter niet ruim genoeg en eon lantaren, die aan een huis bevestigd was, werd er de dupe van. De lantarenarm brak mid dendoor, en een glasruit moest den val bezuren. Op zulke oogenblikfcen zou een man met een witten stok goede diensten kunnen bewijzen. KATWIJK-A AN-ZEE. Tot commies van 's Rijks directe belastingen is be noemd de heer L. van der Mei, stand plaats alhier. De Mr. Fock-straat, thans nog een zandweg, welke weg een verbinding tot stand brengt van den Zeeweg naar de Zanderij De Ridder, wordt bestraat De steenen zijn aldaar reeds opgestapeld, zoo dat weldra met dit werk een aanvang zal worden gemaakt. Dc straters zijn thans nog druk bezig aan de electrificatie. De laatste dagen zijn er een aantal vaartuigen met steenkolen aangekomen, welke in de pakhuizen gelost zijn. Wan neer dit zoo voort blijft gaan, zullen wij van den aankomenden winter geen koude behoeven te lijden. Gedurende den oorlog werden er al hier, in navolging van andere gemeenten, volkstuintjes verhuurd. Deze verhuring heeft nu niet meer plaats gehad. Het rand ligt braak. Nu. alle vaartuigen voor de haring- vïssclierij worden klaar gemaakt, heerseht er in de verschillende taanderijen een' groote bedrijvigheid. Natuurlijk, wil men aan de haringvisscherij kunnen deelne men, dan moet men vischwant hebben. KAT WIJK-AAN-DEN -RIJN. - De landbouwers maken met het rooien van de vroege aardappelen groote haast, niet alleen om hun land met navruehten te kunnen beplanten, maar meer nog om van de hooge prijzen te kunnen profitee red De prijzen, die deze week besteed werden, doen ons denken aan de oorlogs jaren. OEGEITG-EEST. Gisteren bevond ae heer L., van hier, zich met zijn motorfiets op weg naar Den Haag, te Wassenaar, toen de motorfiets defect raakte. Hij stal de de motorfiets bij "Van L.„ te Wasse naar, en waarschuwde een reperateur, om haar in orde te maken .Met een al daar passeerende auto reed L. toen naar Den Haag en zou 's avonds zijn motor fiets bij Van L. weer afhalen. Dit was echter niet meer "noodig, daar Van L. ae motorfiets door een hem onbekend per soon bij L. had laten thuisbezorgen. Dooh toen L. thuis kwam, was er nog geen mo torfiets. Het bleak bij nader onderzoek, dat de onbekende met de motorfiets te Oegstgeest den eigenaar niet kon vinden en hij besloot de fiets te Leiden hij „Vreemdelingenverkeer" in bewaring ie geven, met de boodschap, dat L., van Oegstgeest, haa,r wel af zou halen. Dea anderen morgen ging de onbekende weer naar Oegstgeest om L., die ook al druk naar zijn motorfiets zocht, op te zoeken, die hij ten slotte heeft gevonden on hem de zaak uiteenzette. Gisteravond had een aanrijding plaats. Een motorrijder, komende uit Lei den, reed door de Schoolstraat, alhier en kwam in botsing met een automobiel, ko mende uit de richting 's-Gravenhagc, na bij de woning van den heer Knijnenburg. Het motorrijwiel met zijspan werd bescha digd, alsmede de lantaarn van de auto mobiel. De bestuurders en inzittenden kwamen met den schrik vrij. SASSENHEIM. Mej. M. Mali, kan toorbediende alhier, is overgeplaatst naar Rotterdam. VOORSCHOTEN. In hotel „Deur- loo" vergaderde gisteravona', onder lei ding van baron Schimmelpenninck van der Oye, de Koningin-Wilhelmma-Veree- niging. Doel van deze vergadering was een plan vast te stellen voor de viering van den verjaardag van H. M. de Konin gin. Doordat er verleden jaar een groot en grootsch feest was gevierd, vertoonde de bodem van de kas der Yereeniging een onbedekte vlakte en was het bestuur van meening, dit jaar alleen kinderfeesten te doen houden en deze feestviering te doen samenvallen met het feest van den burge meester, om zoodoende toch iets te pres- teeren en de onkosten niet te hoog te dden zijn. De heer Werkhoven was een andere meeniug toegedaan, evenals nog meerdere woordvoerders, die zich niet konden voor stellen, dat men een verjaardag ongeveer drie weken vroeger ging vieren en deze ging samenkoppelen aan eeri feest met geheel andere strekking. Na eenige dis cussies werd met meerderheid van stem men. besloten de feestviering of herden king van den verjaardag van H. M. de Koningin te doen plaats hebben op 31 Aug. of later, en werd het bestuur ge machtigd de eventueele plannen te doen uitvoeren. Nadat dit was besloten, stelde één der leden voor de contributie voor dit jaar zóó lo verfioogen, een ieder vrij willig, opdat deze feestviering niet te niet zou loopen Vreemd leek het ons, dat men in de maand Juli nog geen contributie heeft laten innen bij al de leden en men daardoor niet wist over welk bedrag be schikt kop worden. ALPHEN. Gemeenteraad. Voorz.: de burgemeester. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt met gebed ge opend' 'waarna de notulen der vorige ver gadering onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen zijn: Een missive van Ged. Staten inhoudende hun goedkeuring over. de vaststelling kohier schoolgeld Istë kwartaal 1920 en het aangaan der leening groot f40.000. Schrijven van mej. Helenius, waarin zij haar benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. S. in de Raadhuisstraat, aanneemt. Proces-verbaal van kasopneming. in kas was f 1770.54. Schrijven van het bestuur der Meisjes vakschool te Leiden om een subsidie van f20 voor M. Schouten. Wordt gerenvoy- eerd naar B. en W. om advies, evenals het verzoek van het. bestuur der Naai- en verstelschool te Alphen a. d. Rijn om een subsidie van f253.50. Na ruim twee-en-een-half uur in gehei me zitting bijeen geweest te zijn, wordt de openbare vergadering weer heropend en wordt het kohier No. 5 van den hóófde- lijken omslag dienst 1920 en intrekking v. eenige reeds geregelde aanslagen zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, evenals het kohier van de hondenbelasting dienst 1920. B. en W. advieseeren in verband met het voorstel-De Wolf tot verbouwing van de school aan den Oudshoornschen weg, om het raadsbesluit van 25 Maart in te trekken en alsnog tot verbouwing dier school over te gaan. De heer Van Dam oordeelt het beter te wachten of de neu trale M. U." L. O .-school wordt gebouwd, dan nog kan daarop worden ingegaan. De Voorzitter zegt, dat verbouwing nood zakelijk is, waarom moet gewacht wor den op iets, dat waarschijnlijk komt? De heer Wieringa deelt mede, dat wanneer de wind staat op de sloot, die achter de school ligt, geen ramen kunnen open gezet worden, door de onwelriekende lucht die dan binnenkomt. Ook de district-school opziener dringt aan op verbouwing. Do heer Van Dijk oordeelt het eveneens beter, uit hygiënisch oogpunt, tot verbou wing over te gaan, maar stelt voor B. en W. te machtigen tot nader onderzoek om dan met nieuwe voorstellen ter tafel te komen. Dit wordt gesteund door den heer Do Hertog. In stemming gebracht wordt het verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Vóór de heoren De Hertog, Van Dijk, Ran ke, Koren en Wieringa. Het voorstel-De Wolf in stemming gebracht, wordt ver worpen met 8 tegen 7. Tegen de heeren Noomen, Gesmap, De Wit, Van Dam, Wie ringa, D. van Leeuwen, Goedhart en Hem- green. In verband met de reclame van den heer P. G. Borgers, alhier, tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht, wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. be sloten. Het voorstel van B. en W., tot het doen van heistellingen en vernieuwingen aan onderwijzerswoningen wordt eerst z. h. st. aangenomen. De kosten tot herstel der woningen in die Schoolstraat zullen f 878.50 bedragen, ddo van de woning op den Ouds hoornschen weg f1385, terwijl de kosten voor elec. licht resp. zal bedragen f 160 en f 1.65 en voor de woning in de Raadhuis straat f 170. Do heer Van Dijk oordeelt 't beter, dat die posten bij de begrooting behandeld worden, daar zijn toch ook pos- Ren voor uitgetrokken. Ook de heer Bern- green weet niet waar hij zich aan houden moot. B. en W. zeggen, dat herstel nood zakelijk is, daar b.v. de woning aan den Oudshoornschon weg boven geen kamera heeft en de heer Wieringa, die er jaren in gewoond heeft, deelt mede, dat er bo ven 2 slaapkamers zijn. Met voorstel van B. en W. wordt nu gesplitst. Tot herstel ling van de woning in de Schoolstraat wordt besloten met 12 tegen 3. Tegen de heeren Van Dijk, Van Dam en D. van Leeuwen. Tot herstelling van de woning aan den Oudsh. weg wordt met. -0 tegen 5 besloten. Tegen de heeren De Wit, Van Dam, Van Dijk. D van Leeuwen en Gesman. Besloten wordt met 9 tegen 6 stemmen geen electriech lioht aan te brengen in d© woning in de Raadhuisstr. Vóór de heeren De Hertog, Van Dijk, J. van Leeuwen, De Wolf, Vlagman en Van Dam. Met 11 tegen 4 stemmen wordt goedge keurd dat licht wel aan te leggen in de wo ning in de Schoolstraat, daar het huis thans onbewoond is- Togen de heeren D. van Leeu wen, Noomen, Ges man en Ranke. Uit het zelfde oogpunt wondt met 10 tegen 5 beslo ten oveneens electrisch Idoh.t in de woning op den OucLsh. weg aan te brengen. Tegen de heoren Gesman, Noomen, Ranke, De Wit, en D. van Leeuwen. Thans komt aan de orde do ontwerp-ver- ordening tot indeeling en bezoldiging van de politie. Daar geen algemeen© beschou- wigen gehouden worden, wondt de verorde ning artikekgewijzo behandeld. Bij art. 2 stelt Noomen voor, bij do 3de klasse f 1400 to plaatsen met twee jaarljjksch© verhoo gingen van f 50. Wordt gesteund door dien hoer Do Wolf. In stemming gebracht, wordt het verworpen met 10 tegen 5- Voor do heo ren Van Dijk, Noomen, Koren, De Wolf en Van Dam. By art. 6 stelt de heer Van Dam voor te laten vervallen ^van dienstjaren, die in andero gemeenten zijn doorgebracht. In stemming gebracht wordt het verworpen met 13 tegen 2. In art. 7 staat de 3d© klasse politie to brengen in de 2de klasse met een salaris van f 1500 en dat in ie gaan op 1 Jan. 1920. Do heer Herngneen stelt voor 'dit to laten vervallen. In stemming gebracht wordt het verworpen met 10 togen 5. Voor de heeren Noomen, J. van Leeuwen, Koren, De Wolf en Vlaeman. In verband met de salaris regeling van den commissaris van po litie stellen B. en W. voor de Kroon t© ver zoeken het salaris met ingang van 15 April 1920 to krengen op f 3600 met 2 3-jaarlijk- scho vcrlioogingem van f 200 tot een maxi mum van f 4000. Zonder hoofdei, st. wordt ddt aangenomen. Op een circulaire .van den Commissaris der Koningin om kindertoeslag to geven wordt niet ingegaan. Om elf uren wordt de vergadering ge sloten. Burgerlijke Stand. Omstreken. HAARLEMMERMEER Bevallen: G. Al Struik-van Someren, z. M. G. d© Boer-Ass- man, z. L. Vaandoring-den Dekker, d. A. Jongkind-van Oostende, z. A. C. Mali- paard,-Dol, d. C. M. do Groot-van Kalmt- hout, d. W. C. Mcijar-Wosselius d. G. van der Helm-van der Voet, z. H. M. Car- dol-van der Vis, levenl. d. A. Spaargaren- Spaargaren, z. H. de Ruijter-Akkerman, d. G. Schuurman-Spaargaren, z. M. F. do Rijko-Rrocs, z. II Htakamp-Hamstra, d. F. Honcoop-de Smit, a. E. van don Berge- van Iperan, z. C. G. van Sprundel-Albora, z. Ondertrouwd: A. Dekker 21 j. en A. M. Gran- neman, 25 j. 1. Smeenk, 22 j. en I. Jonge- jans 27 j. Gehuwd: G. Vos 24 j. én C. Haspels, 23 j. Overleden: Gerarda Maria Hulsbosch. 7 w. d. van A. Hulschbosch. Petrus Gijsbertus van dor Peet, 1 jaar, z. van W. van der Post. Hondrika Maria Bakker, 18 md. van W. N. Bakker KATWIJK. GeborenBarnardus Ja cobus, Z. v. K. Dijkdrenth en A. Berkheij. Grietje, D. v. L. de Jong en C. v. Dijk. An toni a, D. v. A. Brouwer en J. G. Zwanenburg. Leendert. Z. v. P. Guyt on T. C. Blonk. Kathaxina, D. v. P. v. d. Wiel en H. de Roode. Gehuwd: W. Ouwéhand jm. en T. Guyt jongedochter. NOORDWUK GeborenOomelis, Z. v. E. van Rooijen en D. van Duin Hui- bertje Jacoba D. v. P. J. de Graaf en J. M. van Leeuwen. Marinus Adrianus, Z. v. E. Steenvoorden en A. Br ederode. Louis Charles, Z. v. J. G. Blok en M. C. Nolloo. Ondertrouwd: Jacobus van Kouwenhove, 23 jaar, te Utrecht, en Elisabeth Koud- staal, 21 jaar, te Noordwijk. Getrouwd: A. de Groot 22 jaar, en E. Hesse, 29 jaar. OverledenOatharina Antonotta Theo dora Eskea, 37 jaar, ongehuwd. Alida v. d. Raad, 81 jaar, wed. L. v. d. Burg. Ohrastiaan Cornelia Groenendijk, 3 mnd., Z. v. J. Chr. Groenendijk en J. O. Westgeest. OEGSTGEEST. GeborenOatharina Maria D. v. Q. Borst en P. E. van Kints. Dirkje Goertruida, D. v. C. Bouman en E. de Groot. Wilhelmus Gerardus, Z. v. A. P. de Rooij on E. A. M. Nijssen. Airtje, D. v. H. van der Kraan en A. van Voorbergen. Albert, Z. v. M. Weasels en H. K do Vries. Ondertrouwd: H. A. de Groot 29 j., Oegstgeest, en A. M. Juffermans 27 j. P. L. van der Ham 26 j., Wassenaar, on G. v. d. Hulst, 27 j., Leiden. Gehuwd: G. T. van Leijden 29 j., Leiden, en A. van Steyn 26 j., Oegstgeest. D. de Jonge 44 j., Oegstgeest, en M. J. van Bom mel 37 j., Oegstgeest. Overleden: S. Imdhont 87 j., weduwnaar J. H. Aalbers. Francisca Carolina Braam 75 j. Johanna Catho van Ulde 58 j., echt genoot© van R. P. Hhmro. Sara Adria.- na van Varik 23 j. Jaoobus Johannes La Lau 85 jaar. RECLAMES a 80 OENTS PER REGEL. DELVONIA Een behoud voor uw tanden. Overal verkrijgbaar. 7445 Ruime sorteering bij P. WIJïëBEEK, Haarlemmerstraat 10, Leiden. BUITENLAND DE OORLOGS-DIQUIDATIE. Te mididen van de gebruikelijk© berichten over d© eensgezindheid dóe er heerseht onder de deelnmors der voor-conferentie te Brus sel, waaraan; terloops opgemerkt, met-offi cieel ook Amerikaansche gedelegeerden deel_ nemen, komt plotseling een wel „©enigszins" andere luidend telegram deze atmosfeer van eendrachtigheid, voor de entente met het oog op Spa zoozeer gewenscht, verstoren. Op zich zelf al een bewijs, d!at de gerezeB moei lijkheden van ernstigen aard zijn. Dit telegram luidt: Een onverwacht incident heeft gisteraa- moldaig do werkzaamheden ddr conferentie vertraagd, met betrekking tot do kwestie van het percentage, dat aan Beigië bij de verdeeling der schadevergoeding meet wor den toegekend. Naar verluidt, is het inci dent veroorzaakt door het optreden der Ita- liaansdhe regecring, die zou hebben ver langd!, dat België ten bate van haar afstand deed' van een deel van het toe te kennen percentage- De Belgische oerste-minister hield ever deze zaak langdurige besprekin gen met Lloyd George en MiUerand; en daar dè oneenigheid voortduurde, was het onmo gelijk de conferentie op den bepaalden tijd te houden- Delacroix zou over do zaak met den koning beraadslagen vóór het diner in het koninklijk paleis, hetgeen heeft plaats gehad1. Tusschen do regels door kan men reeds lezen; hoe Dolacroix bij LLoyd Ge oir,ge en MiUerand) geen steun heeft gevonden. Waar om, ia duidelijk. Italië houdt blijkbaar vast aan zijn eisch omtrent een grooter percen tage. Wordt dit toegestaan, dan zal een der andere belanghebbenden of meerdere moeten inbinden, dat is logisch. En het schijnt nu, alsof men België het kind van do rekening wil laten worden. Reeds wordt gezegd, dat België's 10 pCt. tot 5 pCt. zou wordc-n ver laagd, maar dat .is nog voorbarig, waar nog geen enkel offjeieel voorstel ig gedaan. In- tusschen is het to begrijpen, dat Delacroix nogal van zijn -stuk was gebracht d'oor déze plotselinge verandering der gebeurtenissen. Het diner, dat koning, Albert den entento- afgevaafddig'dcn heeft aangeboden êen 100 personen, w-o. de Koningin en de kroonprins, zaten aan zal o.i. den Belgen wel niet te best gesmaakt hebben! Heden moet in ©lik geval de beslissing val len, of men zou do verdteeling tot na Spa moeten uitatellen, hetgeen Italië blijkbaar niet wil; 't Is in! oen schittercmffe eensgezindheid, dat de geallieerden te Spa zullen verschijnen', al zal voor den sóhijn de eendracht wel worden her stek!. J- De Britsohe dolegatio voor Brussol en Spa tolt met administratief personeel mee, niet min der dan 120 personen, de Fransche delegatie 65, do Janpanscho 15, de Itallaanscho en de. Belgische elk 10. Alle delegaties omvattan po litieke. financieele, economische en mifitair© deskundigen. Dc Duitsche delegatie teh 70 per sonen. w.o. dc rijkskanselier en do ministers Simons, Wirth, Scholz en Hermes. Naar het heet hebben de Duitschers besloten' geen enkel interview too te staan en geen ver klaringen af te leggen over de onderhandelingen' te Spa, Hun verdediging der Duitsohe belan gen zal op de volgende punten steunen: L Ontwapening: De minister der Rijkaweer had gemeend zelf le Spa de legerbelangen te komen verdedig en. Het kabinet was echter van' meerling, dat dit beter aan Fohrenbach zon overgelaten worden. 2. Economische belangen: Alle pogingen der! Duitscho afgevaardigden zullen strekken om' de economische verwurgdng van Duitscbland tegen te gaan. Ze zullen vragen, dat de bezette streken, wat de economische belangen aangaat, weer onder rechtstreeks oh beheer van Berlijn: worden gesteld. 3. Bezet,tingskoslon: De Duitsche afgevaar digden zullen vragen, dat die yam het bedrag der alge meen e schadevergoeding zullen afgere kend worden. 4. Oppor-Silezië: Zonder de teruggave dier koolstreken aldaar, aldus zal worden betoogd, is Dnitschland's bereid onmogelijk. 5. Geldwezen: Hierover zullen tegenvoorstellen' gedaan worden, zoodra do Entente de hare heeft bekend gemaakt. 6. Bevoorrading: Minister Hermes zal deal toestand uiteenzetten cn de noodzakelijkheid van' huip door een internationale leaning betoogen. Inmiddels hebben do militaire deskundsgon' onder Fehrenbach's leiding reeds een rapport' samengesteld, bevattende alle punten, waarin Duitschkmd to kort is geschoten inzake de ont wapening, terwijl ook een rapport in elkaar ie' gezet over de kolenleverantie door DiritschlanA In de ontwapeningskwestie zal Duitechlamd wel toe moeten geven, denken we, waaT de ge allieerden daarop beslist staan. Ook aam Oos tenrijk is toch mog eens herinnerd, dat het lo-, ger maar 80.000 mam mag bedragen. Gemeld wordt nog, dat de Duitsche regeering vam de entente een omvangrijke lijst heeft ont vangen, waarin verschillende artikelen ver meld zijn, die voor het herstel van do verwoeste streken in Noord-Frankrijk en België noodig zijn. Het gaat hier om een waarde van ette lijke milharden mark. Het voornemen is de le verantie dezer artikelen te doen uitvoeren in deh tijd, dat de meeste fabrieken wegens 1 gemis aan vraag weinig te doen hebban. In de eerste, laats is or srako van zeer belangrijke leverin gen van landbouwmachines. Juist van dit ar tikel zijn er op het oogenhlik in de betrokken industrio groote voorraden, daar do afzet in het binnenland geheel stilstaat. Natuurlijk kunnen' de groot ore werktuigen eerst later worden af geleverd, wanneer de wederopbouw ©enigen voortgang gemaakt beeft. Inmiddels overweegt men ook in dit opzicht spoed te maken, ten ein de de nog bestaande voorraden ten spoedigste op te ruimen, waardoor de industrie in vollen' omvang aan het werk zal kunnen gaan. Fehrenbach hoéft voor zijn vertrek naar Sp.c nog geconfereerd met do premiers der divers» Duitsche etaten. Een gelukkig teeken is zeker, dat ook Ame rika, zij het wederom niet officieel, te Spa zal zijn vertegenwoordigd. Beschouwen we dat als een toeken, dat ook in Amerika meer en meer wordt ingezien, dat zich onttrekken rampzalig "zou warden. De Grieken hebben thans in Kein-Aziö den! opmarseh weer hervat en Balikeasor bezet, waar bij 54 kanonnen, 20 machinegeweren enz. en' 1200 gevangenen in him handen vielen. BELGIE. De Kamer heeft met 8979 stemmen een; amendement verworpen, waairbij het begin sel van vrouwenkiesrecht in de grondwet zou worden vastgelegd. Juist voordat er over net vrouwenkiesrecht gestemd was, had men met algemcene stemmen een tekst aangenc men, waarbij alle mannen van af hun 21© jaar voortaan kiezer werden. Nadiat het amendement op het vrouwenstemreoht verri worpen was, moest men echter opnieuw over, bet heéle artikel stemmen. De katholieken^ die het kiesrecht voor do vrouwen hadden voorgestaan, dreigden nu echter tegen het artikel in zijn geheel te stemmen, waarbij men dan de twee derden der stemmen, die. voor een grondwets* erziening vereischt wor den, niet zou verkrijgen, en de heel© stem- reehtkwestie dus voorloopig onopgelost zotf blijven. Na een zeer druk debat werd ten alette met 118 stemmen tegen 48 aangenomen, dat do definitieve stemming eerst over twe© weken zal plaats hébben. Intussehen wil men gaan onderhandelen; de eisch der katholieken is, dat het vrouwen kiesrecht door een gewone wet, dus met een voudige meerderheid van stemmen kan wor den aangenomen, terwijl de linkscho par tyen, of althans de meerderheid dér leden er van, zouden willen bepalen, dat het vrou- wenstemiracht niet kan worden ingevoerd), tenzij met dezelfde meerderheid) wan twe© denoien, die vóór een groiutlwetsherziening noodig is. DUITSCHLAND. Wirth, de minister van financiën, heeffi in de belastingcommissie van den Rijksdag verklaard, dat de regeering met het oog op dén ontzettenden financieel en toe stand des rijks geen afstand kon doen van' do heffing van den tienden penning van! loonen en salarissen, zooals uit arbeiders kringen wordt verlangd'. Het slaan van een bres in de belastingwetten op dit belang rijke punt zou tot een ernstige belasting ontduiking^ kunnen leiden en de zwaarst© gevolgen met zich sleepen. De minister richtte een dringend beroep op steun tot alle leiders, daar het hier het bestaan vap het rijk, zoowel als van de landen en ge meenten geldt. Ten einde te voorkomen, dat de Ijoereo de eene of andore stad bopotten, zijn verschillende steden overeengekomen alle' dezelfde maatregelen tpe të passou. Moch ten dè boeren hun bedreiging, het fruié t©

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2