■AGENDA VAN DE WEEK. Vrijdag: SahouwibiHig: Jnarl. alg- vergadering vail landeolh. der LeicLsche SchouWburg-Vereeni- ging. 4 uur- VollkagebouwOpenb. jverg. Alg. Ned. Bond van Verzekeringsagenten, Zièkeniondsboden en Incasseerders. Noordwijk-aan-Zee, Casino: Cinemato grafische kunstavond. Kwartier over achten. Zaterdag. „Li den Vergulden Turk": Jaarl. alg. verg. van aandeelli. N. V.. Leidsche"Bouw maatschappij. Half drie. De dienst des avonds na acht uren en dies nachts voor spoedeisehende hulp wordt van 28 Juni tot en met Zondag 4 Juli evenals de dagdienst op dezen Zondag waarge nomen door de apotheken van O. B. Duyster, Nieuwe>-Rijn 18, telef. 62ö, en P. du Croix, Rapenburg 9, telef 807. ging van de in Duitsohland beerschende orisis. Ook de Regeering is van oordeel, dat de spoedige goedkeuring van dit tractaat wenschelijk is met het oog op den afzet van Nederlandsche producten, die uit het levensmiddelencrediet. Die afzet is reeds bevorderd door het in April "Verleende voorschot van f35.000.000. De Noordzee- haring is één van deze artikelen. Omtrent de levering van levensmidde len ten laste van het crediet van f 600 "mülioen en omtrent de verleening van een voorschot van f 25.000.000 is inder daad op 31 Maart j.l. een overeenkomst getroffen, welke ter kennisneming door de leden wordt overgelegd. Medegedeeld wordt, dat in het art. van het „Algemeen Handelsblad" van 10 Mei j.l. naast verscheidene juiste bijzonder heden andere voorkomen, die niet met de feiten in overeenstemming zijn. Harerzijds stelt de Regeering geen prijs ,op behandeling van dit wetsontwerp in comité-generaal. Yoor den twijfel of wel voldoende reke ning is gehouden met de belangen ook van ons land, is naar de overtuiging der Regeering geen grond. De zekerheid voor de terugbetaling zoekt de Regeering niet. zoozeer in de f200.000.000 schatkistbiljet ten, welke slechts bedongen zijn om een executabel pand in handen te hebbendie zekerheid ligt voor haar in de verrekening ,van het levensmiddelencrediet met de ko- lenprijzen en in de dekking, welke krach tens de ontworpen organisatie lietgrond- ptoffencrediet zal hebben. De Regeering .heeft zich ter zake van het ontworpen contrat in rechtstreeksche verbinding gesteld met de Commissien des Reparations. Zij kreeg de overtuiging, dat van die zijde geen tegenkanting is te yreezen. De Regeering kan dan tot haar leedwe zen niet. deelen in de meening, dat de ko- lenpostie door naar te ongunstig zou zijn voorgesteld. Wat betreft den aanvoer van kolen uit Zuid-Afrika zij opgemerkt, dat tot nog toe die aanvoer geheel onbeduidend was en ook in de toekomst niet licht van overwe gende beteekenis zal'worden wegens dsn grooten afstand en de hooge vrachten van Zuid-Afrika naar hier. Dat Nederland, ook al wordt dit con tract niet gesloten, toch Duitsche kolen «al krijgen, acht de regeering allerminst waarschijnlijk. De prijs, die bij de overeenkomst is be dongen, is de beste prijs, die na lang on derhandelen konworden verkregen. De voor de credieiverstrckking benoo* digde gelden zullen rechtstreeks uit 's rijks schatkist beschikbaar zijn te stellen. De [Regeering stelt zich voor, deze gelden fe winden door de uitgifte van schatkistbil jetten, met een looptijd, welke nader zaL zijn te bepalen, doch bij voorkeur eenige jaren zou moeten bedragen, zoodat <te biljetten het karakter zouden hebben van beleggingspapier op korten termijn. Deze uitgiften zullen op zoodanige voorwaar den moeten geschieden,, dat de biljetten yoor het publiek een aantrekkelijk bezit vormen. Het is niet wel mogelijk te voorspellen, welken invloed de credietverleening op onze valuta zal oefenen. Slaagt de re geering er in, de hierboven aangewezen gedragslijn bij de financiering van het crediet te volgen, dan mag verwacht wor den, dat die financiering niet tot een stij ging van de hoeveelheid ruilmiddelen hier te lande zal leiden en behoeft in dit op zicht geen vrees voor een depreciatie on zer valuta gekoesterd te worden. De overeenkomst gaat uit van het denk beeld om mede in ons eigen belang Duitschland behulpzaam te zfjn om op economisch gebied weder tot geordende toestanden en tot productie te komen. Daaruit volgt dat tegenóver het te ver strekken crediet niet allerlei compensaties van Duitschland verlangd kunnen wor-.., den. Dat het levensmiddelencrediet scha de zou doen aan onze voedselvoorziening, 'acht de Regeering uitgesloten. De advie zen van den Nijverheidsraad omtrent de overeenkomst en over het verleenen van crediet aan het buitenland fn het alge meen, werden aan de Kamer overgelegd. Be namen van de Nederlandsche onder handelaars zijn in het verdrag vermeld. Een hiervan is commissaris van de Ne derlandsche Maatschappij tot ontginning Ivan Steenkolenvelden. Welk bezwaar hierin zou gelegen kunnen zijn, is de re- 'geering niet duidelijk. Dat Frankrijk getracht zou hebben soort gelijke faciliteiten als voor de Nederlancf- sche vennootseliap zijn bedongen, ten be- hoeve van de mijn Hermann in het be zette gebied te verkrijgen, is aan de re- georing niet bekend. Het antwoord öp de vraag, of de bo venbedoelde maatschappij lid is van het Rmeiniseh-Westfalische Kohlersyndioat, luidt ontkennend. Namens het bestuur van de Alg. Ver. van Ned. Im- en Exporteurs is een adres aan de Tweede Kamer gericht in verband met het wetsontwerp ter goedkeuring van ee"n tusschen Nederland en Duitschland te sluiten verdrag voor een aan Duitschland te verleenen crediet van tweehonderd millioen. Dat de Regeering hiermede erkent, dat in gewone tijden onze welvaart nauw verbonden is aan die van Duitschland, waardeert de vereeniging ten zeerste. Zij meent, dat niet alleen de doorvoerhandel doch ook de in- en uitvoerhandel en niet minder de koloniale handel het grootste belang hebben bij een zich positief her stellend en actief produceerend Duitsch land, dat door zijn machtige vraag en geregeld aanbod ook onzen handel tot een krachtige actie pri. kelt en .zich in stij gende lijn doet bewegen. De Vereeniging zal de aanneming van dit wetsontwerp met belangstelling tege moet zien, maar heeft enkele bezwaren, die zich in de volgende drie punten laten samenvattenlo. De tegen-praestaties moeten de credietverleening wettigen, waarom deze, naar de meening der ver eeniging moeten bestaan in voldoende ko- lenlevering tegen prijzen als meest begun stigde natievoorrang van Nederlands uit- en ivoerhandel tot deelneming aan im- en export van Duitschland in verband met de verleende credietenofficieele be strijding door middel van de uit- en in- voerbewilligen van de bekende kwade praktijken2o. het deelnemen aan den genoemden im- en exporthandel moet voor alle zijn; 3o. de controle over het verloop van het orediet moet behoorlijk worden vastgesteld. Een uitvoerige toelichting verduidelijkt de bedoeling der Vereeniging. Credietverleening aan kweekers. Blijkens het verslag van het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhooging van hoofd stuk VU B der Staatsbegrocvtïng voor 19SO kon men zich. voor zoover betreft het ver leenen van steun kan door de oorlogsom standigheden getroffen boomkweekerijen, algemeen met het onderwerp zeer wel ver eenigen. Tegen een crediet- en steunvenleening aan de tuinbouwbedrijven, welke in moei lijkheden zijn komen te verkeeren, brachten verscheidene leden" ernstige bezwaren te berde. De Commissie van Rapporteurs meent in verband daarmede, dat het wetsontwerp al leen dan nog vóór het uiteengaan der Ka mer in openbare behandeling zou kunnen komen, indien de Regeering de strekking van het ontwerp tot den genoemden'steun aan boomkweekerijen zou willen beperken. Internationale Juristen-Conferentie. De Internationale Juristen-commissie zette gisteren baar beraadslagingen over de bevoegdheid van het Internationaal Gerechtshof voort De commissie had Dinsdag slechts ge ringe vorderingen gemaakt, maar gisterer slaagde zij er in, de oplossiag van dit moeilijke probleem dichter te benaderen, ten gevolge van /een analyseerende dis cussie over een gedetailleerd plan. Dit plan weerspiegelt de algemeene opinio, reeds in een vorige bijeenkomst tot uiting gekomen, dat het aantal gevallen van ver plichte berechting uitgebreid moest wor den, als een gevolg van ('het feit, dat de naties dit principe hebben aangenomen. Als basis bevat bet plan de vijf cate gorieën van gevallen, voorkomende in het zoogenaamde „ontwerp der vijf mogend heden", 'in Februari j. 1. opgesteld door een te 's-Gravenhage gehouden conferen tie, waaraan vertegenwoordigers van Noor wegen, Zweden, Denemarken, Nederland en Zwitserland deelnamen, en waarvan reeds sprake was in het communiqué van Zaterdag j. 1. Tevens zou volgens dit plan het Hof rechtsbevoegdheid bezitten voor alle ande re gevallen, welke door de verschillende staten verdragsgewijze, of op een andere manier voorwerp zouden worden gemaakt van verplichte berechting. In géval een dergelijk geschil zich voof mocht doer^ stelt het thans besproken plan voor, dat dé rechtzoekende natie zich zou kunnen' wenden tot het Hof. Wanneer dan de an dere partij zou weigeren, het geschil aaa. het oordeel van het Hof te onderwerpen, zou het Hof zelf beslissen, of alsdan niet verplichte berechting voortvloeide uit de betrokken, overeenkomst. De commissie besprak ook nog de ge compliceerde kwestie van de verhouding van een Staat-niet-lid van den Volkenbond ten opzichte van het Hof. Men scheen al gemeen van meening te zijn, dat een der gelijke- natie deverplichting van het lid- maatschap van de Conventie,, waarbij het Hof ingesteld wordt, op zich zal moeten nemen in speciale gevallen, maar men was het er niet over eens of zulk een Staat de volle rechten van lidmaatschap zou kun nen opeischen, wanneer hij niet gebonden is door de andere verplichtingen, voort vloeiend uit h/et lidmaatschap Ivan den Volkenbond. De beraadslagingen over dieze kwestie zullen heden worden voortgezet. Geen uitvoer van turf. Door do Rijkskote-n distributie worden voor de turf van het product 192Ó geen uit voervergunningen verstrekt* Naar ons gemold! - wordt, zal Zondag 4 Juli a.s. de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen dr. J. Th. de Vis ser, optreden in de Ned.-Herv. kapel aan de Houtstraat, te Assen. De kapitein-directeur der Kop. Mil. Kapel, de heer N. A. Bbuwlnan, heeft gis ternamiddag in Den Haag op zeer plech tige wijze afscheid genomen van de officie- Ten en van de kapel, waarvan bij zoovele jaren do leiding heeft gehad. Alphabetischo aanbeveling voor kan tonrechter te Rotterdammrs. J. Boon, lid van het Hof van Justitie te Paramaribo, met verlof in Nederland; G. J. van Bra- kel, juridisch ambtenaar bij bet bureau van den industrieelen eigendom, en dr. J. Wackie Eysden, rechter-plaatsvervanger bij de rechtbank te Arnhem. De Amst-erdamsche Raad heeft met 21 tegen 20 stemmen de voordracht om het aantal gemeentelijke vischwinkels van elf op vijf-en-twintig te brengen verworpen. De Staten van Noord-Holland hebben den kinderbijslag verworpen met 37 tegen 34 stemmen. Benoemd zijn tot notaris te Utrecht O. Onnen, candidiaat-notaris te Baarn; te Sneek K. M. de Haa-s, candidaat-notaris te Sneekte Damtumadeel P. van der Meuten candidaat-notaris te Oosterwolde. Benoemd is tot directeur van bet spoor wegpostkantoor no. 1 te Amsterdam A. P. de Vey Mestdagh, thans adjunct-directeur bij den dienst der posterijen. Bij het bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring is ingekomen een brief van Nederlandsche dagbladschrijvers in het buitenland, houdende sympathie-be»- tuiging met de aan-de-orde-stelHng van bet onderwerpDe anonymiteit in de pers, op het Journalistencongres te Rotterdam. Dè direotie van het Hofstad-toomeel en van het Rotterdamse!» Tooneel hebben, ter eere van het congres, een tooneelvooratel- ling op een der congresdagen aangeboden, Ds. G. Westmqse, te Drachten, heeft het beroep naar de NecL-Herv. Gem. te Warfhuizen (Grou.) aangenomen Beroepen is bij de Remonstr. Broeder schap te Rotterdam ds. J. C. A. Fetter, te Haarlem. GEMENGD NIEUWS. Het Koninklijk P al eis in het Noordeinde in Den Haag zal van 1 tot en met 14 Juli voor de publieke bezich tiging gesloten rijn. De gasfabriek te Delft heeft over 1919 een nadeelig saldo van f 150.000 opgeleverd- N aar a inleiding van het bericht over „zuinigheid" bij de verwar ming van een Departementsgebouw te 's-Gravenhage, schrijft een onzer lezers: Dat bedrag is zeker hoog, maar het haalt toch niet bij wat de electrische verwar ming kost van hpt Boekhuis, Heeren gracht 124, te Amsterdam. Die bedroeg over 1919 f 14.529.57V6 bij een huurop brengst van f 43.451.36V6- Eén derde van de huuropbrengst .gaat weg aan de goed- koope electrische verwarming en dan is de verwarming maar zoo zoo I („Hbl.") Dinsdagmiddag is in de Middachterallee de conducteur G. J. P. onder een stoomtram geraakt. Met de tram naar Dieren vervoerd, overleed hij weldra. Hij laat een vrouw met drie jeug dige kinderen achter. Aan het niet stakende personeel der Geldersche Stoomtram, be halve de ambtenaren, is met 15 Juli ont slag aangezegd. Noodlottige brand fe Heino.Door het hooien kwam de boe renfamilie Valk, te Zutfen (gem. Heino), Dinsdagavond laat thuis. Omstreeks half- twaalf ging men naar bed. Aan den voor kant van het huis sliep de oude Hendrik Valk met*zijn vrouw, zijn zoon en zijn schoondochter. De drie kleinkinderen sliepen met de meid, de 29-jarige Hen- drika Onderdijk, in het opkamertje daar naast. Om twee uren werden zij wakker, doordat het voorhuis begon te branden. Zij sloegen een raam in en daardoor red den zich degenen, die aan den voorkant sliepen. De meid reikte de kinderen bun door het raam aan, hierna liep zij naar het achterhuis. Haar verkoold lijk is gis termorgen gevoridèri, met het eveneens verkoolde lijk van den 23-jarigen zoon, Hendrik Valk, die op rijn rug vafi de deel naar beneden gestort is. Verscheidene varkens en een 59-tal kippen zijn mede omgekomen. Niets heeft men kunnen red den; het huis, de schuren en de hooiberg zijn totaal verbrand. Alleen de koeien, paarden en jong" vee, dat in de weide liep, is behouden gebleven. De oude Hendrik Valk heeft ernstige brandwonden aan hoofd en handen bekomen. Het huis was verzekerd. -N a a r V. D. meldt, vertoeft de heer D. Wyhkoop als vertegenwoordi ger van de Communistische Partij in Ne derland op het oogenblik in Rusland. Op 18 Juni is hij te Petrograd aangekomen, van waar hij naar Moskou ia vertrokken. Daar heeft hij een voorconferentie van de Derde Internationale bijgewoond. Ook de volgende conferenties zal hij als verte genwoordiger van de Nederl. Communis tische Partij bijwonen. Ook de heeren Van Leuven en ds. Kruyt vertoeven in Rusland. SPORT, LAWN-TENNIS- Het töurnooi te Wimbled'on leverde reeds volgend resultaat op: Heeren-enkel: De Amerikaan Tilder komt in den eindstrijd als overwinnaar fe. voorschijn. Hij zal nu den kampioen Pat terson moeten ontmoeten. Dames-enfcelLambert Chambers wint de finale .van mfss Ryan, Het fcurnooi te Noordwijk. De volgende Duitsche spelers hebben ingeschreven voor het tournament, te Noordwijk, dat van 7—11 Juli gehouden wordt: Froitzheim, Kreuzer, Kléinschrótli, Von Bissing, dr. H. O. Behring (oud kampioen Duitsohland) en Lütgéns. Van de Hollandsche spelers komen zoo goed als zeker Van Lennep, Scheurleer en Die- mer Kool. VOETBAL! Naar wij vernemen, zegt de „N. IL Gt.:- zijn de uitnoodigingen aan de 22 spelers van he& Nectrlandsch elftal, dat te Antwerpen uitkomen zal, thans verzonden en riet- de commissie nog in den. loop deze»: week het antwoord tegemoet. Alsdan zal Zondag te Amsterdam een samenkomst met spelers, officials en pers gehouden worden, waar dr. Meurer een uiteenzetting zal geven van de trainingsvocrscbrïften enz. De Nederlandsche Elftal commissie heeft een plan de campagne opgemaakt-, waaruit ten duidelijkst blijkt, hoe alles in 't werk gesteld wordt om zoo flink mogelijk voor den dag te komen. KORFBAL. 'Als aanvoerders der pteogen, die op do Olym pische Spelen korfbal zullen demonstreer en, rijn aangewezen, -de heeren H. W. Vliegen en F. van. Zimmeron, meldt het officieel orgaan van den N. K_ B. De heer Fr. Schilthuizen, niet- te verwar ren met den vroegeren a-anvoerder van Fluks I, welke aangezocht was voor de de monstratie te Antwerpen, heeft bedankt). UIT DE OMSTREKEN. ALKEMADE. -Er worden hier pogin gen aangewend om te komen tot oprich ting van een corps Vrijwillige Land storm. ALPHEN. Morgen, 2 Juli, des namid dags te halfzeven, zal de Raad vergade- BOSKOOP. Aan het gymnasium to Gouda is geslaagd voor het eindexamen diploma A: A. van Hellemondt, a'hier. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- loggers kwamen te IJmuiden ann de markt KW 22, met f 577; 40, met f 898 en 173, inet f 1080 besomming. De Obrist.-Hist. Kiesvereeniging al- bier beeft op den dag dat de gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder Onderwijs door de aanneming van de L.-0.-Wefc haar beslag heeft gekregen, den leider der Christ-.-Historishen, jhr. A. E. de Savor" nin Lohman gehuldigd. Steeds is hij ge weest de eerlijke, nobele strijder voor de vrijo school. De gelijkstelling beschouwde hij als zijn levenstaak. Een deputatie uit het bestuur bood den Btaatsman in een der kamers van het gebouw van de Twee de Kamer een prachtig bloemstuk aan bij monde van den Voorzitter, den heer W. van den Akker wonende alhier. De heer Lohman antwoordde in een korte toespraak Van aandoening trilde de stem van den 83-jarige, toen hij meedeelde, dat slechts 3 stemmen tegen de wet waren uitgebracht Gisteren vertrokken weder twee groo- te vaartuigen afgeladen met oude haring, vangst 1919, naar Duitschland. LEIDERDORP. Den heer J. P. Let- schert, brigaSier-ti tulair bij de Rijk&veM- wacht, reeds 29 jaar en 4 maanden alhier gestationneerd, mag heden den dag hei- denken, waarop hij voor veertig jaren bij de Rijksveldwacht is aangesteld. De jubi laris heeft daarbij vóór dien tijd bij het wapen der Koninklijke Marehauasée acht jaren gediend, en enkele maanden als agent van politie te 's-Gravenhage. NIEUWKOOP. Do collecte voor den gewapenden dienst bracht ijh deze ge meente f 23.41^6 op. NO ORDWIJK'ERHOUT. Alhier is opgericht een R.-K. Voetbalveree'niging, onder leiding van kapelaan v. d. Eem. Bij de Ned.-Herv. Gemeente heeft men de kerkelijke belasting verdubbeld1; toch wordt zij grif betaald. NOORDWIJK-AAN-ZEE. De onthul ling van het monument op het graf van de slachtoffers van 24 Nov. 1919 zal plaats hebben Zaterdagmiddag a.s. te halfelf. De heer C. van der Wiel heeft ont slag aangevraagd als koster der Ger. Kerk alhier. OEGSTGEEST- Alhier bevonden zich twee zwervers uit Amsterdam. Toen zij in do Geverstraat waren, kreeg een hunner een toeval en viel hij achterover op de straat. De politie zag dit en heeft de on gelukkige in den kant in het gras gelegd en do noodige maatregelen genomen. Na dat hij daar een kwartier had gelegen, was hij weer tot bewustzijn gekomen en hebben zij him weg vervolgd naar Den Haag.; Op den Rijksstraatweg had de vracht rijder W-, van Voorhout/, [bet 'ongeluk', dat een der wielen van zijn zwaarbeladen wagen vastliep. V. was genoodzaakt heb goed uit"den wagen over te lademop een wagen van K. en zijn wagen ter reparatie te brengen. Een en ander had voor ,V. groote vertraging. OUDEWETERING. De nieuwe dienst' regeling op de sporen brengt hier nogal eenige verbetering. De eerste trein .naar Leiden vertrekt om 7.39, die naar Hoofd dorp om 8.44, wat voor doorgaande rei zigers van veel nut is. De avondtrein is Verslechterd, doordat de gelegenheid weg genomen is, nog gauw te Leiden een bood schap te gaan doen, Immers, om S.Oli komt de trein'^an, óm te8,15-weer fe ver trekken. Des Zondag? zijn ingelegd dó trein 2,33 richting Leiden en 4.45 richting Hoofddorp,- VOORSCHOTEN. - Hoewel het bezoek maar matig was, ging de lezing over Gratz en de toestanden in Stiermarken gisteravond toch door. Op zeer boeiende en aangename wijze heeft mevrouw Lilty PolserVan Kol verteld van de-wantoe standen en den nood. Bij de inleiding maakte zij het gehoor er op attent, dat het niet direct moest beschouwd worden als een bedeltocht, maar vóór alles vroeg zij, sympathie voor het geschonden Stier marken met zijn mooie stad Gratz. De ge achte spreekster is er geweest, hee£t er gezien, gesproken, gehoord en ondervon den wat daarginds wordt geleden. Aller eerst gaf zij een overzicht van het volk, het karakter, de gewoonten en zooveel meer en vertolkte zij voor de aanwezigen; een Stiermarkerjodler, in woord en zang om vervolgens te komen tot de toestanden van thans, welke méér dan donker zijn. De' oorzaken en gevolgen van deze duis ternis werden in breede trekken geschil derd en met vele ware gebeurtenissen en opgeteekende gezegden geillustreerd. Men moet het haar hooren vertellen 'om, fe kunnen meevoelen wat daar is en nog ge beurd. Aan het slot zei mevrouw Polser Van Kol, dat zij binnenkort ook in Leiden zal spreken en "in Voorschoten nog eens een keer met lichtbeelden over Gratz, op dat iedereen het nog beter kan 'zien. Oude Heeren, linnen, suiker, vet enz., neemt zij gaarne in ontvangst voor het geteisterde Gratz. WASSENAAR. De collecte voor den gewapeneden dienst heeft in deze ge meente f 96.89 opgebracht. Door een 60-tal uitgesloten bouwvak arbeiders werd gisterifamiddag een tocht naar „De Kieviet" ondernomen, om al daar ^werkzaam zijnde arbeiders te som- meeren het werk neer te leggen. Zij gingen hierbij zoover, dat ze een paar arbeiders leelijk afrosten. Ten- einde herhaling van dit relletje te voorkomen, was er heden een flinke politiemacht nabij „De Kieviet" geconcentreerd, om zoo noo- dig te kunnen ingrijpen. De werkzaamhe den werden, niettegenstaande allerlei Be dreigingen,- voortgezet. Een dertienjarig meisje, bezig met bollenpellerij bij den heer De V., had het ongeluk van de tweede verdieping door het valluik te vallen. Zij bezeerde zioh niet heel ernstig, wat toch zeker een wonder mag heeten, daar rij toch ongeveer 5 me ter omlaag viel. BUITENLAND, DE QORLOGS-LIQUIDATIE. Verwacht wordt, id-ait ide conferentie te Spa oen week of tien dagen zal' -duren. Re conferentie te Brussel zal zioh in hoofd zaak bezig honden met de verrdeeling onder de bondgenooten van het bedrag vaar de door de Buütsohers verschuiLdigide schadevergoeding. Waarschijnlijk zal het voorzitterschap _der con ferentie aam een Belg aangeboden werden» Na afloop van do conferentie zullen alle deelne mers terstond per extra-trein naar Spa vei- trekken, waai zij Zondagmiddag aankomen. Graaf Sfor-za zal al-leen Italië op de confe rentie van Brussel vertegenwoordigen. Tusschen Zweden en Finland is de verhou ding naar aanleiding van het geschil over de Alaaktseilanden van dien aai-d geworden, dat Zweden -de diplomatieke betrekkingen zal af breken. De Turksche regeering heeft bij de geal lieerden tegen de vergunning tot den Griek- schen- opmansch Jannen don aan de Turksche gedelegeerden toegestanen termijn geprotes teerd. Baton -loet het natuurlijk niets DUITSCHLAND. In de gisteren gehouden zitting van den Rijksdag werd het debat over de regee- ringsvefkla-ring voortgezet. Voor het cen trum voerde dr. Trimiborn het woord, voor do Duitsche Volkspartij Stresemann-. Voor het begin van het politieke debat werd een reeks punten snel afgehandeld. De inter pellaties van de -rechterzijde ovef toogelijke j plannen tot een algemeene staking der links-radicalen werden door de règeering in behoorlijke volgorde behandeld. De in terpellatie der onafhankelijken over dé duurte der levensmiddelen zal in een der eerstvolgende dagen beantwoord worden; daarna werd het voorstel der onafhankelij ken behandeld, dat het ontslag van den afgevaardigde Mit-twoch uit de preventieve hechtenis eisohfc. President Ebert heeft het j door Wittwoch ingediende verzoek om out- slag uit de hechtenis geweigerd, voordat do Rijksdag zelf een zoodanig besluit ge nomen heeft. Gistermiddag om drie uur vond de eer ste zitting plaats van den economische^ j rijksraad. Deze vergadering werd in het Heerenhuis gehouden. Volgens getroffen I overeenkomst werden twee presidenten met gelijke rechten gekozen, te weten Le- gien voor do arbeiders eg. vooi» de werk- govers de afgevaardigde von Braun. Bij de overhandiging van de geloofsbrie ven door den eersten pauselifke-n aunt-ïyx Pacelli te Berlijn zijn tusschen hem e( Ebert hartelijke woorden gewisseld. De voedselonlusten duren nog geregeld voort in enkele plaatsen met doocten en op wonden tot gevolg èvenals hiér en daar het afkondigen van den staat van beleg. ITALIë. De onlusten te Ancona- én in de andere Ita-liaansohe plaatsen zijn .vaii zeer eornt stigen aard geweest, vooral te Ancona, een anarchistisch broeinest. Vele slachtof fers zijn gevallen, waar zelfs de oorlogs schepen de stellingen der opstandelingen hebben/ beschoten. Penige pinden gaan zoo ver, t§ zeggen, dat de oj'rtgnd de^l van een .wijdvertakte samenzwering van

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2