LEIDSCH DAGBLAD. mm PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Ots. per regel. Des Zaterdag* 40 CU. per regeL Kleine advertentiëa Woensdag 76 Cts., Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 30, Incasso volgens post- recht. Voor eventueele opzending vaa brieven 30 Cts, porto to betalen. Bewijsnummer B ÖtS, Bursau Noordeinisplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COUBANTt Voor Leiden p. 8 mitd. f2.60, p. weeï f ö.ffl Buiten Leiden, waar agenten gorea- tigd zijn, per week e 0,19 Franco per poet R 2.90 Donderdag 1 Juli 1920. Nummer 18505. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Gfficieele Kennisgeving^ 'GEMEENTELIJKE VISCHVEBKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen, [Vrijdag, aan de Gemeentelijke Viachwm- bels, Vischmarkt on Stadshulpwerf, HORS MAKREEL verkrijgbaar is a f 0,12, SCHELVISCH a f 0,16, GROOTERE SCHELVISCH a f 0.2-2,' f 0.24, en SCHOL f 0.26 en f 0.30 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 1 Juli 1920 BROODGEWICHT. Burgmeester en Wethouders van Leiden brengen ter algomeene kennis, dat door de ambtenaren van den Keuringsdienst op 29 Maart en 24 Juni jl. bij de Bakkers B. VAN TONGEREN, Haven 38, Firma WOLTERS, Vliet 28, en op 6 April en 24 Juni j.L bij den Bakker J. WANNINKHOF, Turfmarkt 9, [Witbrood on Bruinbrood is aangetroffen, minder wegende dan het voorgeschreven gewicht van 400 gram. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Juli 1920. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 5 JULI 1920, des namiddags te twee uur, De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Bonooming van een onderwijzeres aan dc •Meisjesschool Is to klasse. (20Ó cn 209) 2o. c. Beneeming van een onderwijzeres aan de school der 3de klasse No. S. (201) 3o. Bonoemihg van een onderwijzeres in het toekenen aan de Meisjessohool 2de klasse. (213) 4to. Benoeming van een onderwijzor-plaats- vervangend hoofd der school 3do klasse No. 3. (210) 5o. Benoeming van een onderwijzer aap de BChóof der 4de klasse No.'1 (3de klasse no. 5). (211) 6o. Praeadvies op het verzoek van J. Huge, om eervol ontslag aan de Herhalingsschool voor Jongens. (214) 7o. Voorstel tot uitbreiding van het getal on derwijzers in do Gymnastiek aan de openbare lagere scholen. (216) 8o;p Voorstel tot verhooging van ecnige pos ten der begrooting, dienst 1920, waarvan de raming te laag is gebleken. (221) 9o. Voorstel tot nadere vaststelling van de rentoTcrgooding van geleende kapitalen door de Jjestichton „Endegeest", „Voorgcest" en „Rhija- ,'eest" en do Stedelijke Lichtfabrieken. (216) Ivo. Voorstel: a. lot aankoop ten behoeve van do Gasfabriek yan hot perceel Dorpstraat no. 57, Sectie A no. 3708, gemeento Leiderdorp; b. tot aankoop van oen strookje grond naast het perceel sub a genoemd; c. tot beschikbaarstelling van de voor die aankoopon benoodiigdo golden. (220) llo. Voorstel tot afkoop van hot recht van ge bruik, hetwelk de weduwe LamanO ver duin heeft op höt porooel Haarlemmerstraat 76 hoek Brandewijnsteog. (217) 12o. Praeadvios op het voorstel der Commis- ■sie, belast mot het onderzoek naar de billijkheid van het, aan de brugwachters Rietkerken on Van Putten verleend ontslag. (121) 13o. Praeadvies op het voorstel van den heer Knuttel, in zake de bonooming van oen Commis sie, belast mot hot ontwerpen van een plan voor bosch- cn parkaanleg. (150) 14o. Voorstel om in beginsel te bcal uiten geldolijken steun to verloenen aan de Woning- bouwvereeniging „Rustig wonen", ten behoeve van de uilvoering van haar plan tot -den bouw van 61 z.g middenstandswoningen. (207) 15o. Voorstel: a. tot instelling van de betrekking van Direc teur van den Geneeskundigen Dienst; b. tot oprichting van een volledige ontsmet- tingsinriohting met toebehooren; c. e.g. om aan. den te benoemen Directeur op to dragen het ontworpen van plannen voor de oprichting van oen gemeentelijk aanvullings ziekenhuis. (83) 16o. Voorstel lot nadere vaststelling van de toelage, aan het gilde der Waagwerkors, voor de werkzaamheden ten behoeve van do gemeente in do Waag. (198) 17o. Voorstel inzake de verhooging van do tarieven voor hel gebruik van gemeentegrond, niet vallende onder de z.g. Recognitievoiorde- ning. (219) 18o. Voorstel tot aankoop van verschillende perceelea grond nabij den Hoogen Rijndijk be oosten de Rijndijkstraat on tot vaststelling van den desbelreffondcn begrootingsstaat. (222) 19o. Vaststelling van het 2de suppletoir ko hier der plaatselijke directe belasting, dienst 1919—1920. (218) 20o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke dirooto belasting, dienst 19191920. (212) STADSNIEUWS, De Verkiezingsdrukte, Do Gemeenteraadsverkiezing bracht gisteren de gemoederen zeer in beweging. De actie was van de zijde der anti-revolutionairen on R -Ka tholieken zoowol als van de S. D. A.P. met steeds stijgende intensiviteit gevoerd en dit Iaat niet na indruk te maken en spanning te wekken, "wat natuurlijk ook dc bedoeling er van was. De lauwon. zoo zij or in deze partijen er nog waren, werden wakker gemaakt en zooais meer aotic werkt altijd tegenactie dc kleinere partijen kwamen ton slotte ook nog in beweging. Zoo was het tot alle kiezers cn kicr zorassen (om de laatston was het nu vooral ie doen) eindelijk doorgedrongen, dat de dag van gisteren oen bijzondere dag was. Vóór de vrouwen in 'de volksbuurten was hot vódr-de-oerste-maal-etommen werkelijk oen at tractie. Toon dé stemlokalen open kwamen, stormden meer dan anders de kiezers binnen en het vrouwelijk clement was daaronder sterk vertegenwoordigd. Ecnigo buurvrouwen kwamen dikwijls tegelijk cn het bleek soms, dat zij vooraf over de wijze, waarop zou worden go- stemd, vooraf overleg hadden gepleegd. Niet zel den wildo een moer pientere een andere hel pen, en als dc voorzitter dan tusschenbeide kwam cn verzekerde, dat do stemming geheim was, dan hoorden wij wel eens op de opmerking: „Wij vertellen het mekaar toch wel." Heel veel vrouwen kwamen tegelijk mot haar mannen cn ook in die gevallen bleek meestal uit do voorafgegane besprekingen, dat er onderling overleg was gepleegd. Slechts enkele biezeresaen toonden onver holen haar tegenzin. Verscheidene vrouwen kwamen zonder oen s te mi aart te hebben ont vangen, en als dan bleek, dat vergeten was haar op do kiezerslijst te plaatsen, wat maair al te vaak hot geval was, dan waren zijn daar over slecht te sproken. Aan opgedrongen toelichting ontbrak het ook nu weer niet. Bij don ingang der stemloka len werden don kiezers riog woor eenige be drukte briefjes in do handen gestopt. Als men zag hoe vóór cn in do stembureaux gister avond de grond bezaaid lag mot papier,-dan zou' men niöt zeggen, dat papier sohaarsoh en duur is. Ooi van hulp van kinderen werd nu en in de vorige dagon voor de verkiezingen ge bruik gemaakt, wat strenge afkeuring ver dient. Bij een dor stembuTeaux zagen wij een dame met een bord, waarop don kiezers de verstan dige raad werd gegeven, naar eigen overtui ging te stemmen. De R.-K. partij had nog, zooals Troeger, toen er nog geen stemplicht bestond controle- bureaux ingericht, en toen het naar het eind liep zagen wij verschillende lauwe nakomers, per rijtuig naar do Stembureaux gebracht. Na het sluitingsuur word de spanning lang zamerhand groofer en weldra verzamelden de monschen zich op die plaatsen, waar de offi cieuze uitslag bekend zou worden, gemaakt. Voor ons bureau, waar de cijfers, zooals zij geleidelijk binnen kwamen, op groote borden worden gepubliceerd en ten slotte hel resul taat ,was het enorm druk. De eventueele kansenwerden druk bespro- kon. De politie zorgde voor de orde die dan ook geen enkele maal word verstoord. Na den uitslag zakten de meesten af on ver spreidden zich over dc stad, waar het tot laat ih de navond zoor druk bleef. In de Stadsgehoorzaal kwamen do sociaal democraten bijeen om den uitslag te bespreken en vandaar mot de muziek van „Nieuw Lc- yen" in optooht langs den door ons gisteren vormeiden weg naar hot Volksgebouw aan de Heerengracht te gaan, waar men nog geruimen tijd bijeen bleef. Ondanks het verlies van, twee zetels bleek uit de verschillende toespraken, dat men or den moed nog niet heeft verloren cn revanche hoopt te nomen. De R.-K. Staatspartij had haar voreenigings- punt in do Graanbeurs. Daar was het bijzon der vol. Men ging er vervolgens ook in op tocht langs de gisteren reeds genoemden weg onder muziek on zang naar het Plantsoen, waar no 1 van de lijst, de heer Bots woont, wien een serenade word gebracht. Vooral deze stoet die verreweg den langslen weg volgde, trok zeer de 'belangstelling. In Zomerzorg vierden de antirevolutionairen den zego. De muziek van de Christelijko Mu- ziekvereeniging Polyhymnia speelde er vader- landsche liederen, die uit volle botst werden aangeheven cn verschillendo sprekers lieten zich hooren. Het bestuur van de Ohrislelijko Historische kiesvereeniging kwam met enkele der gekozenen en loden en partijgenooten in „Den "Burcht" bijeen, waar do uitslag werd bekend gemaakt en de gekozenen gelukgewenscht. Ook hier wer den enkele 'toespraken gehouden, "waarna men rustig huiswaarts koorde. Heft was och ter al laat loon" de antirevolu tionairen uil Zomerzorg terugkwamen, zin gende het „Wien Neorlandsch blood" waarbij zich een opgewekt „Onzo Bots gaat nooit ver loren" van do R.-Kath. betoogors, dio van de ovatie aan don-hoor Bots terugkwamen, aan sloot. Toen ook deze stemmen waren verklonken in de nachtelijke straten, dio hoo langer hoo lec- ger werden kon men zeggen dat de verkiezlngs- drukte weer tot het verleden behoort. Alleen de bladders kalk on verf en dc flad derende en verfomfaaide geel wit en roodkleu rige papieren op muren en schuttingen zullen er ons nog lang aan herinneren en stadgenoot en vreemdeling tot een ergernis zijn. Wij willon dit overzicht niet eindigen, dan na de politie, die op uitnemende, strikt onpar tijdige wijzo voor de goede orde zorgde daar voor onze hulde te brengen. 12Vl>-jarig jubileum WijkgebouW Boerhaavestraat. Heden wappert van heb Wijkgcbouw aan de Boerhaavestraat No. 30, uitgaande van ht Sü.-Elisabeth-Gesticht- aan Jüe Hooi gracht de vlag. En niet ten onrechte. Het ié toch heden de- dag, dat twaalf en ee i .half jaar goleden deze nuttige instelling werd geopend. Hoewel geen openbare feestelijkheden werden voorbereid, lekte het toch uit, dat 1 Juli 1920 een jubileumsdag was voor de instelling en de dankbare patiënten wensch ten zich niet onbetuigd te laten. En de talrijke blijken van belangstelling golden voornamelijk de twee zusters, wier namen wij op verzoek niet noemen, doch die in deze wijk, waar zij dag in dag uit hun belangeloos liefdewerk verrichten, wel bekend zijn Het huis was als het ware in een bloe mentuin herschapen, allemaal wan de wijk menschen, alsmede van de vrouw die voor het schoonhouden en andere huishoudelij- ken zaken zorgt en steeds in de beste harmonie met deze verpleegsters samen werkt. Doch. daarbij bleef het niet. Noe men wij slechts een tweetal mooie schil derijen, een sieraad voor de wanden van het gebouw, geschonken door de heeren dr. Poortman en dr. Hovens Greven, wel ke laatste in het Wijkgebouw zitting heeft en in het belang der Wijkbewoners met de verpleegsters behartigt. Gaarne voegen wij onze gelukwenschen voor deze inrichting bij de vele andereu en spreken de hoop uit, dat deze twee vrouwen, gesteund door haar wakkere me dehelpster, die voor het huiselijk werk zorgt, in goeden welstand nog vele jaren in liet belang van den gezondheidstoe stand in deze bevolkte wijk moge arbei den. Na afloop van de stemming voor den Ge meenteraad op gisteren hebben de heeren John H. Humphreys, uit Londen, en George H. Hal- lot Jr., uit Philadelphia TV- S.), de werkzaam heden vaa hel hoofdslembureau in het Raad huis, waarvan dc burgemeester als voorzitter fungeerde, bijgewoond. De heeren maken een rondreis door Europa om dc stelsels van even- rodig kiesrecht te bestudeer en. De heer Hum phreys doet- dit in opdracht van do Proportio nal Representation Society in Engeland, de heer Hallel is adjunct-secretaris van de Ame rican Proportional Representation League. Do heeren waren in het bezit van onze kies wet in do Engolsohe taal. De beer _Nypels, secretaris van het Centraal- Stcmbureau van dc Tweede Kamer, begeleidde dezo hoeren Aan hol gymnasium te Gouda is geslaagd voor het eindexamen diploma B.: Joh. Wessels Boer alhier. „Hot Vad." meldt, dat na hel a.8. aftre den van jhr. mr. Dc Savornin Lohman als lid dor Twoedc Kamer, mr. dr. Schok king alhier lot 1922 als leider van dc Christ.-Hist. Kamer fractie zal oplrcdon. Minste inschrijf ster bij do aanbesteding van liet Koloniaal Etablissement to Amsterdam voor 5100 M. vlaggondookis de firma J. en A. Ie Poole, alhier, vuor f 7027.50. Gisteravond gaf het Leidsoh muziekgezel schap '„Orpheus" een liefdadigheidsuitvoering voor de verplogondon der gestichten „Ende- geosl" en „Voorgeest" op hetterrein, vóór het kastéél. Allen waren zoor voldaan over deze uitvoering. Hot hoofd der huishouding (de huismeester was uitstedig) dankte het gezel schap voor dezen schitterenden avond. Gisternamiddag kwam een met een hit bespannon brik van den slager J. Tl. T., alhier, aan den Hoogc Rijndijk, door dat het paard schrikte, in aanraking met en voorbijrijdende tram. Man en paard kwamen er goed af, maar dc brik werd nogal beschadigd, beide ber- rieboomen braken. Alhier wordt so dort 28 Juni 1.1. vermist Jacoba W., oud 48 jaar, geboren te Leeuwarden Zij is ecnigszins zwaarmoedig. Opsporing wordit verzocht. Door mevrouw Nolly van Kol, te Voor schoten, wordit ons gomeld, dat ,als resultaat van hétgeën in ons Blad is geschreven over de toestanden in Graz, door haar reods is ontvan gen vtjor Graz van M. M. f 2.50; van prof. M. de V. f 5; anoniem aan haar huis bezorgd f 5; van mej. J. te Leiden, pakje nieuwe nachtpon* notjos. Voor ailles zegt zij hartelijk dank namen* haar dochter. BINNENLAND, De kaasultvoer. Do Minister van Landbouw beeft- in de Memorie van Antwoord betreffende heb wetsontwerp nopens hot. beschikbaar-stellen van levensmiddelen in bet eerste halfjaar 1920 een historisoh overzicht gegeven van do maatregelen, ten aanzien van den kaas- uitvoer getroffen na 1 Mei 1919, ter beant woording van de in het Voorloopig Verslag van het desbetreffende wetsontwerp ge maakte opmerkingen. Naar aanleiding hier van heeft de Kaascommissio aan de loden van do Eerste en Tweede Kamer een nota gezonden, waarin zij tot do volgende con clusies komt lo. In het voorjaar van 1919 heeft de Mi nister do bestaande regeling, die het pro duct was van de ervaring, opgedaan van eind 1914 tot begin 1919, afgebroken2o. de belanghebbenden hebben tijdig den Mi nister gewaarschuwd, om, indien hij prijs- regelend wilde optreden, oie regeling in hoofdzaak te handhaven en baar geleide lijk te verruimen; 3o. door deze liquidatie stond de Minister, en met hem het onder zijn invloed door de belanghebbenden op gerichte Zuivelkantoor zonder eenige rege ling voor een vrijwel onopLosbaar vraag- stuk4o. dientengevolge deden zich allerlei moeilijkheden voor, welke het- maken van een uitvoerregeling, die tegemoet kwam aan de wensch en van den Minister, vrijwel onmogelijk maakte. Bovendien weigerde de Minister de noodige maatregelen, als het stellen van maximumprijzen, enz., te tref fen 5o. zoodat. er eerst eind September 1919, d.i. ten minste vier maanden te laat, een uitvoerregeling tob stand kwam6o. ook toen werd echter blechts een zeer klein, gedeelte van den voor uitvoer beschikbaren voorraad voor export vrijgegeven; 7o. "eerst later volgde vrijgave van het restee- rende gedeelte van dien voorraad op oogenblikken, waarop het niet mogelijk was de kaas tegen loonende condities te exporfceereadientengevolge zijn groote verliezen geleden; 8o. door liet optreden van den Minister zijn ettelijke millioenCÜ voor Nederland verloren gegaan en wij op talrijke buitenlandsche markten do«/r andere kaasproduceerende landen verdron gen, zonder dat dit eenig nut heeft gehad; 9o. het optreden van den Minister bij het tegenhouden van de afgifte van consenten voor België was in strijd met de beloften, neergelegd in de regeling voor den kaaa- üitvosr, die de Minister zelf Lad vastge steld cn heeft. mede door het handhaven van een heffing van f 0.70 per K. G. op oen deel van den voorraad, terwijl op het zelfde oog'enblik een deel werd vrijgelaten tegen een uitvoerheffing van f 0.06 per K.G. aan verscheidene exporteurs niet alleen belangrijko verliezen gekost, doch hun ook groote moeilijkheden gegeven met hun Belgische afnemers. Crediet aan Duitschland. Blijkens de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 11 Mei 1920 te s-Graven- hagc lusschen Nederland en Duitschland gesloten verdrag nopens de verleening van crediet en den uitvoer van steenkolen en goedkeuring van de overeenkomst, in verband met dat verslag gesloten, tus- schen den Staat en de Nederlandsche Mij. tol ontginning van steenkolenvelden te 's-Gravenhage, alsmede voorziening van geldelijken aard ten aanzien van genoemd verdrag, constateert de Regeering met in genomenheid, dat verscheidene leden hun instemming hebben betuigd met het voor stel der Regeering, overeenkomstig het in het memorandum-Vissering uitgesproken; denkbeeld, hulp te verleenen ter beëindi- FEUILLETON FABR1BKSROOK. Roman naar het Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 23) Tot haar verbazing knikte Sibyl ijverig, alsof haar clat zeer verheugde. „Juist op dezelfde manior sprak mrs. Kitterby," riep zij met eo.i onstuimigheid, die Mary ver wonderd deed opkijken. „Ja, en ik hoor, dat op dio manier alle oude families hier over hem spreken." Mary keek ter zijde, doch overigens wist zij haar kalmte te bewaren „Ik had den indruk, d!at hij een vriend van u was," zei rij en voegde er haastig bij, „en van uw man." „O ja," zei de bezoekster verstrooid. „Dat is hij, zeker. Dat een man den naam heeft wat lichtzinnig te zijn, behoeft na tuurlijk geen groot verschil voor een ge trouwd paar te maten. Dat is met jonge meisjes een ander geval. Dan kan het heel, heel gevaarlijk wezen. Heel veel dingen zijn onschadelijk en passend voor getrouwde menschen. die voor een jong meisje heeJ ge waagd zouden kunnen zijn. Vindt u dat ook niet, miss Vcrbrees?" „Ik weet het niet," antwoordde de op- aeohte Mary. „Bedoelt u, dat u mot mr. Lamhom bevriend wilt blijven, maar dat u Hot) zou afkeuren als miss ShericKan dit deed?" Juist, dat is 'it I" antwoordde Sibyl naïef on met vuur. „Mijn opinie is, dat de omgang met een man van zijn reputatie in 'p- geheel niet voegzaam voor Edith is, en men dat de familie aan het verstand moet brengen Ik zeg u," riep zij mot plot selinge heftigheid, „haar vader moest het streng verbieden." Haar oogen flikkerden met een groono tinteling, er scheen iets uit te springen en rich dan weor terug te trekken, doch niet voordat Mary or oen glimp van had. opge vangen, evenals iomand een glimp zou kun nen opvangen van iets, dat naar voren schiet en dan weer terugrent, zich verschui lend onder een struik. „Ik behoef natuurlijk niet te zeggen," zei Sibyl veel bedaarder, „dat ik mij ge heel alleen ter wille van Edith zoo bezorgd maak. Ik houd zooveel van Edith, alsof zij werkelijk mijn zuster was, en ik kan niet nalaten er over te tobben. Het zou mij het hart breken als Edith's leven bedorven werd." Die toon was een dissonant in Mary's oor. Sibyl trachtte met gevoel to ringen, maar zij zong valscli. En als een dame een bezoek krijgt van een andere dame, die lijdt onder don druk, van een gevoel, dat zij wenscht te ver bergen, dan doet rich dikwijls een ver schijnsel voor van een tegenstelling, te vergelijken met dc uitwerking, verkregen door twee tegenover elkaar geplaatste spiegels, waarvan do een helder en do an der beslagen is. In dit bijzondere geval had Sibyl geen klare vooretelling van Mary. De Mary Vertices, die zij zag, was slechts iets, dat zij kon beetnomen ter wille van haar eigen dolzinnig doel een Mary Vertrees, die niet in etaat was haar dool te be grijpen. Terwijl Sibyl daar zat, meende zij hot beeld te projeeteeren. dat zij van zichzelf wenschte te projecteeren, zonder er ecnig flauw vermoeden van te hebben, dat zij met elk woord, elkon blik en elk gebaar meer en meer de treurige waarheid voor Mary's heldere oogen blootlegde. En do Sibyl, die Mary zag, was een opvallend gekleede vrouw, half bocrsch in manieren en zeer oppervlakkig van geest, maar aan emoties ten prooi, die sterk 6chencn wellicht zelfs hevig. Wat voor emotios dat waren, had Mary nog niet geraden, maar zij begon zo te vermoeden. „En. Edith's loven zou bedorven zijn," ging Sibyl voort. „Het zou een vreeselijk iets voor de heele familie wezen. Zij is vader Sheridan's oogappel en hij is even trotsch op haar als hij op Jim en Roscoo is. Het zou iets vreeselijks voor hem zijn, haar getrouwd te weten met een man als Robert Lamhorn, maar hij weet niets van hem af, en als niemand hem inlicht, dan ben ik zoo bang, dat Edith rijn toestem ming zal krijgen en het huwelijk zal door zetten eer hij het uitvindt, en dan zou liet te laat zijn. U begrijpt dus, miss Vertree3, hoe moeilijk het voor mij is, uit te maken, wat mijn plicht is in dézen. „Ik begrijp het!" zei Mary, haar na denkend aankijkend. „Schijnt miss Sheridan veel -om hem te geven?" „Hij heeft haar opzettelijk betooverd," antwoordde de bezoekster, terwijl zij haas tig en zwaar begon adem te halen. „O, zij was niet moeilijk I Zij wist, dat zij hier in dé stad niet in tel was, en daarom hun- korde zij er maar, mensohen te ontmoeten, die dat wèl waren, en zij dacht, dat hïj zoo iemand was. Dat maakte heb gemak kelijk voor hem, maar dat was sleohts een begin. Hij had dat niet noodig gehad; hij zou het toch wel hebben klaar gespeeld Sibyl was nu van wal gestoken; haar oogen fonkelden van woede en haar stem trilde. ,Hij liep haar stelselmatig na, op de manier, waarop hij alles doet; hij heeft visschenbloed. Hij geeft om niets anders als om zijn eigen gonoeg^p en nu onlangs heeft hij bedacht, dat het genoeglijk zou wezen de hand te kunnen leggen op een mooi stuk geld en daar hadt je Edith! En hij zal haar trouwenNiets ter wereld kan hem tegenhouden, tenzij hij te weten komt, .dat zij in 't geheel geen geld zal hebben, als zij met hem trouwt, en do eenige, die hem dat axn het verstand zou kunnen brengen, is vader Sheridan. Dat moet dus bewerkstelligd worden, want Lamhorn wil cr zooveel mogelijk haast mee maken. Hij zei dat gisteravond tegen mij en beweerde met haar te trouwen, zoo dra hij haar daartoe kon- overreden en kleine Edith is er geheel aan toe, om overreed te wordenSibyls oogen flikker den weer groen. „En hij zwoer, dat hij het zou doen," zed zo hijgend. „Hij zwoer, dat hij met Edith Sheridan zou trouwen en dat niets ter wereld hem daarvan kon weer houden Nu begreep Mary alles. Haar lippen openden rich half on zij staarde ongeloovig naar het opgewonden tafereeleen doek, onbewust door Sibyl geschilderdMary beschouwde heb met medelijden en af schuw; zij zag Sibyl zioh vastklemmen aan Robert Lamhorn, fluisterend misschien in haar woede, want Roscoe zou in huis heb ben kunnen zijn of de dienstboden zouden iets hebben kunnen hooren. Zij zag Sibyl emeekend, pleitend, wanhopig driegend en Lamhorn haar woede eerst ontwijkend, dan brutaalweg haar de waarheid zeggend en eindelijk woedend „zwerend", met haar mededingster te zullen trouwen. Zoo Sibyl het woord „zwoer" niet- had gebruikt, dan zou het- minder duidelijk zijn geweest. De jonge vrouw ging voort met domhe den to begaan, zonder cr zich maar eenigs zins van bewust te zijn, *wat zij had bekend. „Ziot u," zei zij kalmer, „wat er gedaan wordt, moet fli.ik gedaan word'en. E-n daar om ben ik naar moeder Sheridan gegaan oji heb haar verteld, wat ik omtrent Lam horn had gehoord"o, ik was open en eer lijk! Ik vertelde haar alles ronduit in het bijzijn van Edith. Ik vond, alles moest vol komen openhartig behandeld worden, op dat niemand kaji zeggen, dab het niet voor het meisje haar eigen bestwil ie, en even min, dafc het niet is wat haar beste vrien din zou doen. Maar moeder Sheridan rifc' onder de plak van Edith en is altijd sahuoh- ter, rondborstig voor haar opinie uit te komen. Vader Shoridau is anders. Edith kan alles van hem gedaan krijgen, als het geld of gewone toegevendheid betreft; maar als hot op een zaak als deze aan komt, dan is hij zoo hard als staal. Als het een kwestie is van rijn wil tegenover dien van een ander, dan zal hij zijn wil laten zegevieren, al zou heb ook de dood van bei den zijnHij zou Lamhorn dus nooit weer in de buurt van zijn huis laten komen, als hij wist, welk eon reputatie hij heeft. U be grijpt dus, dat iemand hem dat moet ver tellen. 't Is geen gemakkelijke positie voor mijvindt u wel, miss Vertrees?" „Neon," zei Mary ernstig. „Welnu, om ronduit t® sprekeji," zoï Sibyl glimlachend, „daarom ben ik bij ut gekomen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1