4. Wetsontwerp Aanvulling en verinni ging van cte begrooting van Suriname en. van hoofdstuk XI der Staatsbegrooting voor 1920. (Verschillende onderwerpen). 5. Wetsontwerp Wijziging en verbooging der begrooting van Nederlanclsck-Inclië voor 1920. (Herziening bezoldiging en pen sioenen militair personeel der landmacht). 6. Wetsontwerp Verhooging van het kre dietbedrag ter voorziening in liet kastekort van den Surinaamschen dienst hier te lan de, gedurende de jaren 1919, 1920 en 1921. 7. Wetsontwerp Nadere verhooging van het Xlde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1918. (Kosten dienst- en inspectie reizen en meubilair woning Gouverneur van Suriname; prijsstijging levens- en ge neesmiddelen). Hos. 14 werden z. h. st. aangenomen. Bij no. 5 maakt do heer SCHEURER (A.-R.) eenige opmerkingen over den pen sioengrondslag. De MINISTER VAN KOLONIËN, de heer DE GRAAF, wijst er op, dat het een overgangsregeling |is, waarbij enkele on regelmatigheden onvermijdelijk zijn. Het wetsontwerp wordt z. b. st. aange nomen. Nos. 6 en 7 worden z. h. st._ aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag één uur. UIT DE OMSTREKEN AALSMEER. Tot lid van de commis sie, voor het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid verlangen tot het geven van middelbaar onderwijs in den tuinbouw of den boschbouw, of het geven van lager onderwijs in land- of tuinbouw kunde voor 1920 te Wageningen, is be noemd de heer P. de Vries, Rijkstuinbouw- consulent, alhier. BENTHUIZEN. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. alhier door ds. A. H. J. G. van Voorthuizen, te Doornspijk. BODEGRAVEN. Door B. en W. is bepaald, dat de prijs voor gewoon gas zal worden 18 ets en voor muntgas' 16 ets. per kub. meter. Met ingang van 1 Juli is tot stations chef alhier benoemd de heer Van der Monde, te Utrecht. Aan de Yerhoeff-Rollman-school is tot onderwijzeres benoemd mej. J. Burg graaf," alhier. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. alhier door ds. J. H. F. Eemme, te Huizen. BOSKOOP. Tot lid van de commissie voor het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid verlangen tot het geven van middelbaar onderwijs in den tuinbouw of den boschbouw, of het geven van lager onderwijs in land- of tuinbouw kunde voor 1920 te Wageningen is be noemd de heer C. Pb. Moerlands, Rijks- tuinbouwconsulent, alhier. HAARLEMMERMEER, Bij H. S., aan den Spaarnwouderweg, alhier, zijn nagenoeg al de kippen gestolen. Een kip, die de dieven vermoedelijk hebben achter gelaten, lag dood bij het hok. Van de da ders geen spoor. Met den bouw van de noodwoningen in deze gemeente zal nu spoedig een be gin worden gemaakt. Het benoodigde hout is te Hoofddorp reeds gearriveerd. In de genievaart nabij de Sluis te Hoofddorp wordt door groot en klein weer naar hartelust gezwommen. Hoewel voor het beoogde doel minder geschikt, is het ook al de eenigste plaats hier, waar een bad te nemen is, zonder den voorbij gangers hinder te veroorzaken. Zou het reeds eer geopperd denkbeeld, öm aldaar een zweminrichting te bouwen, nog niet voor verwezenlijking vatbaar zijn Hierdoor zou voorzeker in een groote behoefte worden voorzien! HAZERSWOUDE. Tot voorzitter van den Rietveldschen polder is benoemd de heer Gb. van Dorp tot lid van het be stuur de heer Joh. van Dorp en tot ge committeerde de heer P. F. Veelenturf. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- loggcrs kwamen te IJmuiden aan de markt de KW 44, met f 875KW 65, met f 502; KW 74, met f 749; KW 8-4, met f 828KW 110, met f 657KW 143, met f 687 en h.147, met f 693 besomming. KOUDEKERK. Gisternacht zijn de Gebr Van der Sluis, alhier, weder de dupe geworden van een brutalen diefstal. De kazen, die in de schuur, voor de markt bestemd, gc-laden stonden, waren des mor gens spoorloos verdwenen. Men zoekt ijve rig naar de daders. NIEUnKOOP. Bij de veehouders J. en H. van Diemen, onder Noorden, is des nachts ongewenscht bezoek geweest. Van ieder is een paardentuig ontvreemd. Zij .wonen vlak naast elkaar. NOORDWIJKERHOUfT. Tot onder wijzer aan de Openb. School Zilk werd in de Raadsvergadering van heden benoemd, de heer De Nes. Bij publieke verhuring van elf los plaatsen aan de Scliipperssloot brachten deze f 29 per stuk op, vroeger slechts f 8. OUDE WETERING. Bij de wedstrij den der Amsterdamsche Zwemclub behaal de onze plaatsgenoot W. van Staveren in het nummer 10Ó M. rugzwemmen voor Ju niores den tweeden prijs in i min. 41 4/5 sec. RUNZAffERWOUDE. *-?■ Voor onze plaatsgenöoten* de gebroeders Êraan zijn di wedstrijden der Amsterdamsche Zwem- ojub een qüoces geweest. In het nummer IjQÓ M. snelzwemmen viel de late prijs, eqn ^.daiR^.ymi If. M. de Koningin, aan B. 'Ejré&ö teji a£el. jo 1 min. 19 s'eé, Hel wis- selslagzwemmen, n.l. 50 M. rug, 50 M. schoolslag en 50 M. vrije slag, zog beiden onder de bekroondenP. Kraan haalde den lsten prijs, de groote zilveren me daille, door generaal-majoor A. R. Op- horst aangeboden, in 2 min. 23 4/5 sec., en B. Kraan den 3den in 2 min. 27 1/5 sec. Bovendien behaalde P. Kraan nog den 2den prijs in l min. 35 2/5 sec. bij het 10Ö M. rugzwemmen. Een kettinghond van K. beet een zoontje van W. zoodanig in zijn been, dat de jongen eenige weken rust zal moeten houden. ROELOF ARENDbVEEN. De heer A. van der Marei, uit Rotterdam, heeft zijn benoeming tot directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier aanvaard en is in functie getreden. Het kantoor was vacant sinds 16 Januari j.l., toen de heer Van Pesch naar Medemblik is vertrokken. VOORSCHOTEN. Reeds meerdere malen had men in het portaal van de kerk der Ned.-Herv. Gem. bemerkt, dat er op het dak een flinke lekkage moest wezen. Hierover is een eigenaardig licht opge gaan. Toen dezer dagen de heer M. naar de lekkage zou zoeken en tevens nieuwe leien op het dak zou leggen, bemerkte hij aan de noordzijde van het dak, grenzende aan den toren ,eer plaats, waar de leien eenigszins, maar heel gering, waren in gezakt. l>ij het wegnemen van enkele be merkte men in het dakbeschot een groot gat .hetgeen verbrand was; eveneens was een stuk lood versmolien en een stuk bint weggebrand. Vermoedelijk is dit gebeurd toen kort geleden de toren door den blik sem werd getroffen. Wonder boven won der is deze brand uitgegaan zonder dat iemand hiervan iets heeft bemerkt. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opge bracht f 28.901. Hedennacht zijn op het pensionaat „Bijdorp" de kippen gestolen, 50 stuks. Men heeft zo op den zolder van een schuur "gedood en daarna vervoerd. „Benvenuto" heeft het gisteravond weer niet getroffen. Men begon iets later door een mankement aan één der instru menten en nauwelijks had men een num mer ingezet, of een .onweersbui brak los, waardoor men moest eindigen met den zoo flink ingezetten marsch. Na wat pauzee ring werden de nummers verder afge werkt. Het spijt ons te moeten melden, dat het verre van rustig was buiten het afge zette gedeelte voor de muziekeen hos sende troep jongens maakte het verschil lenden toehoorders vrijwel onmogelijk van dit, gratis te hooren, concert te genieten hetgeen ook aan de medewerkende „Ben- venuto"-leden niet is ontgaan. Aan de Technishe Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het c:~didaats- examen voor civiel-ingenieur de heer J. Breukink, alhier. WARMOND. 3>e uitslag van den ge houden wedstrijden van de schietvereeni- ging voor gemeente-veldwachters „Wilhel- mina", alhier, is als volgt: A. Jacobs, Oegstgeest, 1ste prijs, J. Went en J. du Pau, beiden Alkemade, 2de en 3de prijs; P. de Wit, Oegstgeest, 4de pr. B. Kaas, Lisse, 5de pr.J. Le Mie, Sassenheim, 6de pr.H. Hoogenboom, Hoogmade, 7de pr.J. J. Jansen, N.-Wetering, 8ste pr. A. van Nooit en B. G. Steekers, War mond, 9de en 10de prijsD. de Koning, Oegstgeest, 11de pr.A. Eggen, Voorhout, 12de pr.C. Posthumus, Sassenheim 13de pr.J. C. Kruger, Oegstgeest, 14de pr. J. Bruinsma, Sassenheim, 15de pr.Post, N.-Wetering (waarvoor bij afwezigheid ge schoten werd) 16de prijs. De eere-voorzitter, burgemeester Schöl- vinck, die met een toepasselijk inlcidings- woord den wedstrijd inleidde, schoot in de veldwachlersserie mede met een mooi pun- tencijfer, terwijl de eereprijs, beschikbaar gesteld door den heer Beek alhier, een zilveren medaille, werd gewonnen door B. G.- Steekers, als hebbende de meeste rozen geschoten. Van de 27 deelnemers, donateurs en be gunstigers der Vereeniging, wHarvoor in een afzonderlijke afdeeling werd gescholen en waarvoor de Vereeniging een eere-prijs beschikbaar had gesteld, won de lieer L. Lommei deze met een puntencijfer van 60 p., hoogste te behalen aantal punten. Met een gemeenschappelijk diner werd do wedstrijd besloten, waarna het reeds vermelde vuurwerk een mooi slot gaf aan het geheel. ZOETERWOUDE. Hadden de uitge sloten vakarbeiders aanvankelijk te ken nen gegeven gisteren strengere maatrege len te nemen tegen de arbeiders der Christelijke Bonden om hun te noodzaken hun werk neer te leggen, er is evenwel niets voorgevallen aan de houtbewerkers- fabriek alhier. Uitgebreide politic-maat regelen zijn genomen voor de veiligheid der arbeiders. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester E. Vcrnède. Afwezig met kennisgeving de heer C. Eg- gink Sr. Nadat do notulen, der vorige vergade ring onveranderd waren vastgesteld, wer den voor kennisgeving aangenomen, een schrijven van den heer C. Eggink Sr., die zijn herbenoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt; een missive van Ged. Staten van Z.-Hol- land met teruggezonden goedgekeurd ko hier H. O. dienst 1919 twee goedgekeurde Raadsbesluiton Comptabiliteit en een goed gekeurd Raadsbesluit inzake het verhoogde voorschot aan de Voorsohotensche Bouw- vereeniglng. Door deii gemeenteraad van Termunten ig pon missive toegezonden met verzoek tot a^haesie-betuiging aan een aan de Tweede Kamer toe té zenden verzoek om den. aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te be palen op f 900 en niet minder. Alhoewel de Voorzitter voorstelt dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, ach ten de lieeren Braggaav en Van Os bet noo- dig hierover gcruimen tijd het woord te voeren. Do heer Braggaar herinnert er aan de laafcstgenomen Raadsbesluiten en het be sluit van Ged. Staten "om den aftrék in plaats van op f 700 te bepalen op f 650. Hierdoor worde te veel remmend werken voorkomen, hij kan zich met de strekking van dit adres heel best vereenigen en acht het van groot belang. De Voorzitter repli ceert en zegt o.m., datde belangen der ge meente geschaad worden, met het geregeld behandelen van alle mogelijke adressen en adhacsie-betuigingen en het veel vlugger zou werken, indien de leden der Tweede Karnen dit ter sprake zouden brengen. De heer Van Os vereenigt zich met den heer Braggaar en verzoekt B. en W. prae- advies te willen uitbrengen over dit adres in een volgende vergadering, en dit ver- zook niet in de snippermand te verwerken. Nogmaals zegt do Voorzitter nooit een mededeeling van do Regeering, als in dit adres genoemd, te hebben ontvangen en stelt hij, evenals wethouder Van Kempen, voor, welk figuur men zou maken door eerst genoegen te nemen met een aftrok van f 650 en thans minstens f 900 te willen. De heer Mens komt het voor, dat derge lijke zaken behandelt bchooren to worden door de leden der Tweede Kamer en do Gemeenteraad wel iets anders liceft to doen. Het voorstel komt in stemming. Met twee stemmen tegen (Van Os en Braggaar) wordt besloten dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Verder is nog ingekomen, proces-verbaal van dc opneming van kas en boeken van. den gemeente-ontvanger, welke in ordo werd bevondeneen adres van P. van Rhijn om vermindering, van W. L. A. van Grasstek om vernietiging, en van W. C. de Graaf een reclame H. O. deze gaan naar B. on W. ter fine van advies. Voor kennisgeving., wordt ook aangeno men een missive van de Ned. Ver. tot be vordering der belangen van verpleegsters en verplegers „Nosokomos", waarin werd gevraagd: lo. Wijkverpleging te maken tot een gemeentelijken tak van dienst; 2o. en kel gediplomeerde krachten aan te stellen 3o. een aanvangssalaris te bepalen van f1800 Aan het verzoek van de afd. Voorschoten van den Alg. Ned Bouwvakarbeidersbond wordt voldaan tegen vergoeding van schoonhouden, vuur en licht, zullen zij één maal per maand gebruik mogen maken van do zaal in het Ambachtshuis. De nieuw opgerichte gymnas'.iekvereeni- ging „S. O. S." heeft verzocht gratis de gymnastiekzaal en toestellen in de openbare school te mogen gebruiken. Aan B. en W. wordt overgelaten voor dit gebruik een minimum-bedrag te bepalen, waarbij wordt opgemerkt, dat deze jonge vereeniging, welke nog geen kas bezit, indien 't werd gevraagd, in aanmerking zou kunnen komen voor subsidie in plaats van gratis gebruik. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan de Vakschool voor Meisjes te Leiden nog geen subsidie te verleenen en af te wachten hoe de tosstand van deze school zal worden na de gewijzigde onderwijswet ten Slechts drie buitengemeenten verleenen aan deze school subsidie. Jn handen der commissie tot het uitbrengen van een rap port en belast met het nazien, worden ge steld de verlies- en winstrekening van het badhuisbedrijf met een verliessa'.do van f22.05, de winst- en verliesrekening van de Voorschotensche Bouwveresnigmg met een verlies-saido van f2059, de winst- en verliesrekening van de .gasvoorzisning met een winstsaldo van £2319.24 en de winst en verliesrekening van het waterbedrijf met een winstsaldo van f4.83. Door het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren is verzocht de pensioenen te vérhóogen mot 40 pCt. Z. h. stemming worden deze gebracht op, met ingang van 1 Januari 1920, O. A. Paap, f527.80, C. v. Meurs f775.60, Wed. P. A, v. LeeuwenLangeveld f326.20, Wed. 0. W- HoogteylingLens f 624.40. De ge heel© meerdere kosten bedragen £644. Aan het verzoek van den Ned. R.-K. Bond var. Overheidspersoneel „St.-Anthonius van Padua", afd. Leiden! en Omstreken, worden door den voorzitter „enkel8 woorden gewijd. Hij kan hierop moeilijk ingaan; de com missie, die het vorig jaar werd benoemd,, heeft voorstellen gedaan voor loonsverhoo ging en deze zijn tot volkomen tevreden heid opgelost en is deze toestand sedert I Januari j.l. zooveel veranderd, aldus spref- ker, hij gelooft van niet, hetgeen wethou der Van Kempen met enkele voorbeelden toelicht; en daarbij komt, dat iederen dag het rapport van de Rijkscommissie kan bin nenkomen. Daarna vindt hjj hei beter met nieuwe herzieningen aan te ko.men eh dus dit adres aan te houden. De heer Van Os' zegt, dat bij de laatst© loonsverhoogingen de gemeentewerklieden er het slechts zrjn af gekomen en verzoekt een tijd te bepalen, om, indien het Rijksrapport niet binnen is, zelf in te gr(jpen. Het verzoek wordt echter aangehouden tot een volgende zitting. Daarna is aan de orde het verzoek, van de Nat. Chr. Geh.-Onth.-Ver., afd. Voor schoten, waarin werd verzocht de avondi voor het Wilhelmina-feest en den dag van het feest fè verbieden in deze gemeente alcoholhoudende dranken te schenken, ook ■bier, wijn, meiwijn a, waardoor zij de anti-dranktent niet zullen plaatsen. De hee- ren hooren met zichtbare vrooljjkheid dit verzoek aan en de heer Braggaar is de eenige, die het voor. de geheel-onthouding opneemt, hoèwel hij zegt geen geheel-ont- houder te zjjn. De Voorzitter zegt, dat hij evenals andere jaren', zal bepalen, dat na 9 uren 's avonds geen sterke drank meer zal worden getapt., waarmee de' café-houders zelf ook instemmen, maar, van" droogleggen is geen spirake. Aan B. M. Noach wordt teruggave H. O. verleend tlot een bedrag f 22.55. B. <1© 'Hos- eon, teruggave schoolgeld 6/12 ad f 7.50. 0. v. Boven wordt teruggebracht ad f3.45. Mej. A. F. fiirsch wordt teruggebracht tot 4/12 ad f 14.73 Mevr. weeï. A. M. Kruyff v. Dam 1/12 acl f 2.56. J. F. Duyvondak wordt 2/12 ad f 15 Tot slot vul de ingekomen stukken het rapport betreffende het dgtVibutiebedrijf met oen saldoverlies van f 22,783.51. Enkele besluiten Comptabiliteit worden genomen, waarna wordt overgegaan tot 't benoemen van twee onderwijzeressen aan de school Rijndijk; alvo'ens hiertoe over te gaan, zegt de Voorzitter, dat het nog wel mogelijk zal zijn, elat clit. jaar het 6chool aan den Rijndijk zal moeten worden vergroot. Bij do benoeming van een onder wijzeres (vac.-Stafflou) wordt benoemd met op één na algemeenc stemmen No. 2 van de voordracht, mej. A. Meyer, te Voor- echoten, en tot onderwijzeres (uitbreiding) mej. J. G. oio Bruyn, te Leiden, No. 1 van de andere voordracht. In antwoord op een gestelde vraag, zegt de Voorzitter, dat zij evenveel salaris krijgen en de tijdelijke ja ren meerekenen. De huurwaarde van het huis van den hoofdonderwijzer (Rijndijk) wordt vastgesteld op f 300. Op het verzoek van J. G. Versteegen inzake verlagiug ver gunningsrecht wordt afwijzend beschikt en blijft dit gehandhaafd op f 62.50. Z. h stemming wordt aan 38 gezinnen aan do Steenenmuur sedert 1 Januari 1920 inwoners van Voorschoten, alsnog restitu tie van brandstoffen verleend tod een be drag van f 3 per gezin. Verder wordt z. h. stemming besloten de helft der kosten te betalen van verpleging van mej. wed. Do Vos, zijnde f3 per weck, die wordt verpleegd in het weeshuis te Rijnsburg. Bij het punt: verbooging prijs gasmeters .vraagt cïe heer Mens hoe men aan deze oij- fers is gekomen daar de sprong zo» Hoog is. De prijzen zouden worden3 lichts me ters f 0.40, 5 lichts f 0.50, 10 lichts f 0.60, 20 lichts f 0.85, 30 liohts f 1.10, 50 lichts f 1.60, 60 lichts f 1.85, SO lichts f 2.35, enz. Ook do heer Van Os is het niet duidelijk waarom die sprong zoo hoog moet zijn. Men beschikt niet over voldoende gegevens om liet bewijs te kunnen leveren. De Voor zitter zegt bij Brinks informaties te zullen inwinnen en dit aan te houden tot do vol gende vergadering Na gedaan onderzoek is gebleken, dat- er zes menschen zijn, dio niet in de termen vallen van werkloosheidverzckeriiig bij eventueel© werkloosheid. De heer Brag gaar kan met dit prae-advics niet mee gaan hij wenscht aan deze menschen ze kerheid te versohaffen. De Voorzitter is bang, dat hieruit nog veel meer gevallen zullen komen, en wenscht© te wachten tot dat het zoover is. Do heer Kooy maakt de opmerking, in dien zich dat dan morgen voordoet hoe donkt gij dan te handelen. De heer Mens acht het noodig dit punt aan te houden terdege te onderzoeken en overleg te plegen met do werkliedonorga- nisaties. Door den Voorzitter worden tot lid van een commissie inzake dit vraagstuk benoemd de lieeren Mens, Braggaar en v. Kooy. Z. h. stemming wordt het pand Elzinga aan den heer A. J. Turion gegund voor f 1400 en do verplichting opgelegd, dat na 15 maanden het woon en winkelhuis klaar moet zijn, een en ander zal beboet worden met een boete van f 500, enz. De gemeente zal een trottoir doen aanleggen ter breedte van 1 M. en ter hoogte van 10 c.M. Bij .de rondvraag verzoekt de heer Mens urinoirs te plaatsen in deze gemeente. (Tot op heden geen enkele!); de heer Braggaar zegt, dat de bewoners aan den Steenenmuur vjji weken zonder water zitten en mlSien dit er nog is, het niet is te gebruiken. De Voorzitter antwoordt, dat hieraan reeds wordt gewerkt en men zal trachten water te brengen van de leiding uiï Voorschoten of van de Leidsche Duinwaterleiding; even eens vraagt hij of Voorschoten geen ge deelte Oorlogswinstbelasting krijgt Voor schoten valt niet in de termen, daar men er financieel betrekkelijk goed voorstaat. De heer Van Os zag gaarne den vuilnis hoop in het Burg.-Vernède-park wegge werkt, hetzij door ©en put te graven of anderszins. De heer Van Kooy herinnert er aan, dat de Vereeniging „Rijndijk Vooruit" verzocht heeft om meer poütie-toezicht en het op den Rijndijk levensgevaarlijk is als wandelaar of wielrijder op dat traject te" bewegen, daar. motorrijders en automobielen in razende vaart dit traject afjakkeren (Op do borden van de A. N. W. B. wordt schijnbaar geen acht geslagen). Door meer dere leden wordt gevraagd over te gaan tot het voorschrijven van maximum snelheid, waarbij een lid terecht opmerkt, dat .van- neer deze wordt bepaald op 15 K.M. per uur, men toch 20 K.M. rijdt. Aan één en ander zal de aandacht worden geschonken. Hierna geheime zitting. Burgerlijke Stand. Omstreken. VALKENBURG. Overleden: Maria Corne lia Jacoba, D. van M. II. van Stijn en M, de Bruijn, 19 j. ZOETERWOUDE. Geboren: Petronella Cornelia D. van G. van Leeuwen en van P. C. D'orrepaal. Maria Gertruda D. v. J. van der Hoeven en van K. P. van Ma- ris. Joannes Jacobus Z. van N. van Akker en van J. B. Sohrader. Jacoba Maria, D. van J. van der Salm en van J. A. M. van Steen. Geirouwd: Petrus Koek, wedr. van He lena van Noort 41 j. en Johanna van Noort 32 j. Nicolaas van der Pijl 31 j. en Petronella Romijn 26 j. Overleden: Adriana Anna Versteegen 61 j., weduwe van Joannes van Vclzen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Coöperatie'vo Zuid-Ncderlandscbo' Export- Vereeniging voor Land- en Tuinbouwproduc ten, Roermond. Rechier-comm. nr. F. A. J. Vos de Wad;, curator: mr. K. H. C. Joost en. J. Bartholomae, caféhouder, Heerlen. R.-c mr. 'A. Peperkamp; cur. mr. A. Vettewinkel, Heerlen. A. Pater, winkelier, So9-van-Gent. R.-o.: mr, E. v. 'd, Meulcm; éurl: 'mf. J. F. van betnse. INGEZONDEN, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie^ Leiden, 286'20. Geachte Redaksie. Beleefd verzoek ik U een kleine plaats ruimte naar aanleiding van het laatste „Uit de Raadzaal". Bij voorbaat mijn oprecht© dank. Door omstandigheden was ik verhin derd U eerder om ruimte voor 't onder staande te vragen. De schrijver zegt: „Ik ben het met de Heer W. eens, dat liet de verkeerde koers opgaat, wanneer een meerderheid ten aan zien van 1) iets, waarvan het slechte! op zichzelf niet beslist va<ststaat,, een minderheid gaat dwingen, daarvan ge heel afstand te doen2) en 't be slist slechte van het' gebruik' \an alcohol natuurlik achten we mis bruik uit den boze staat mediea' niet vast, integendeel. Om het misbruik te voorkomen met alle ellende; )31 daarvan, moeten de niet-misbruikers van het genot afstand doen wordt gezegd, maar waar gaat het heen, wanneer de conse- quensie wordt doorgetrokken?.Van het z.g. op dwang droogleggen 4) verwachten wa geen heil. De alcohol zal vervangen worden door cocaïne, opium, etcde heel© ge schiedenis leert toch, dat de mens zekere prikkels verlangt en die ten allen tijde zoekt." Aangaande punt 1 en 2 had ik graag iets positiefs en niet alleen het vage, zonder, eenig bewijs. Indertijd werd in Meppel, na een rede van dr. Walburg Smit uit Am sterdam een afd. van de Volksbond opge richt. Dr. W. S. kon ons niet bewijzen en niet overtuigen, dat matig ge bruik van alcohol medics n ie it alleen uit de boze. maar inte- doel... zou zijn. Kan de schrijver van bovenstaand Overzicht het wel? Wij willen het gaarne vernemen. Tal van bekende pro fessoren en doctoren beweren juist, wat de geheelonthouders zegden. 1 en 3: Zou er wel ooit één wet of vete ordening worden gemaakt, die allen voldoet? De minderheid zal zich wel altijd bij de besluiten der meerderheid dienen neer te leggen. 4: Droogleggen zal o. i. wel heil brengen'. In de Noorse Staten en Finland o.a. heeft het heel wat goeds gebracht. Hoe heb in Amerika zal gaan? Ik vertrouw ook goed, daar ontzaglik veel ellende in en doóc de drank ontstaat. Wat een geld zou da staat kunnen besparen, als er geen drank ellende was, denk aan gevangenissen, krankzinnigengestichten, bedeling, etc., eto. Ons grootste bezwaar is, dat uit de ge bruikers de misbruikers voortkomen. Wat de prikkels betreft, die de men4 nodig heeft, denk ik, dat de natuurmens daaraan minder behoefte heeft, dan de meer, gecultaveerden. In Afrika dreigen hele stammen ten ondeL te gaan, door 't genot? van 't gebruik van alcohol, hun in naam der beschaving aangeboden. Binnen niet al tlangen tijd hoopt het Leidsch Drankweer-Comité ©en propagandal- Vergadering te houden. We hopen, dat de schrijver van „Uit de Raadzaal" öf in 'ti „Leidsch Dagblad" öf die vergadering zijn algemene stellingen meer met feiten gaat staven. Hoogachtend, Uw d\v., J. J. EILDERS, .Voorz. Leids Drankweer-Comité, P.S. Spatieering van mjj. E. (Vereenvoudigde schrijftaal.)' Ons antwoord kan kort zjjn. De verde diger van „droog-leggen op dwang" vervalt in do gebruikelijke en goedkoops strijdma- niei der propaganda-avonden, met niet vol ledig ciieeren, maar aanhalen van die brok ken, die geschikt voorkomen, etc., waarin wri niet willen vervallen. Ieder, die ons laatste raadsoverz'cht be zadigd heeft gelezen, 23I daaruit zien, hoe wjj niet tegen drankbestrijding op zichzelf zjjn, wanneer dio blijft daar, waar ze thuis behoort: bij het individu. Door den menscfi op hooger niveau te brengen, te verheffen, zal men hem afbrengen van den verderf©- lijken alcohol, en de drankbestrijdingsactiej der vele vereenigingen, kan op dit terrein zeker veel doen en wij wenschen haar alles goeds. Het goede moet echter komen uit 's menschen innerlijk leven, niet va'a boven* af worden gedecreteerd. Dat de voorzitter van het Leidsche Drabk- weer-Comité niet zou weten, dat medisch! het slechte van alcohol niet vaststaat, oclï kom! Wil hij echter een heele reeks van medische grootheden lezen, die de alcohol op, zichzelf niet schadelijk noemen, hij zie 0. a. het te Groningen uitkomend perio^ diek „De Vrije Arbeid' van dr. R. de Waard yan Mei. Maar, zooals gezegd, op, den propaganda* toon van bovenstaand ingezonden stuk, z(ti ler. we niet verder ingaan. Do Schrijver van „Uit de Raadzaal SCHEEPSTIJDINGEN. 8TV. KIJ, NEDERLAND. SUMATRA 25 Juni van Papete. VONDEL, uitr., 28 Juni van Suez. KON. NED. STOOMBOOT MIJ, DIDO 29 Juni van Amsterdam Haair Stettin. GANYDES 28 Juni van Algiers te Salonika. IRENE 28 Juni van Kopenhagen nao* Amsterdam. INO 29 Juni van Amsterdam naat Havre. JASON pass. 29 Juni Dover. TITAN 2S Juni vin Pasages naaf Oporto. KON. HOLL. LLOYD. FRISIA, thuisr., 29 Juni van Plymoutji. G-AASTERLAND', uitr., pass. 29 Jtini Duiigenees. BOTTEND. LLOY.O. BUITENZORG 28 Juni v(ta Port Said PATBOcï$S

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 6