LEIDSCH m DAGBLAD. PRIJS DER ADYERTENïIENf ÊO Ots. per regel. Des Zaterdags '40 Ots, per regel. Kleine advertentiöa .Woensdag 76 Ots., Zaterdag f l.«=* bij een maximum 'Aantal woorden van 30, Incasso volgens poet- fecht. Yoor eventueel© opzending voq brieven Ü0 Ots,"porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cta, Bureau Noordeiüdsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COUEANTr Voor Leiden p. 8 mnd. 12.50, p. week f 0-19 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, por week H 0.19 Franco per post n u 2.00 Dinsdag 29 Juni 1920. Nummer 18503. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieela Kennisgevingen. [GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. [De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat morgen '(Woensdag) aan de gemeenitelijko visohwin- Ijels (Visohmarkt en Stadbhulpwerf) ver krijgbaar is HORSMAKREEL a 0.14, BOHELVT'SOH a f 0.18, grootere SCKEtL- iWSOH a f 0.32 en f 0.24, SCHOL a fO.26 en f 0.30, TARBOT a f0.65 en GRIET a 10.55 per pcmd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden 29 Juni 1920. ZITTING CENTRAAL-STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. 'De Voorzitter van het Centnjal-Stem- burcau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal-Stembureau eene zitting zal houden in het Raadhuis op Donder dag 1 Juli a. s., des namid dags te acht uur, het vast stellen van den uitslag der verkiezing. Do Voorzitter voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 29 Juni 1920. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden; Vestigt de aandacht van de ingezetenen OP den inhoud van de artt. 54 en 55 der KIESWET, luidende als volgt: Art. 54. Personen, bij wie en bestuurders .van bijzondere ondernemingen eln in stellingen, waarbij mannen of vrou wen, die den leeftijd van vijfden-twin tig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn ,zijn, voor zoover niet bjj aigemeenen maatregel van bestuur "vrijstelling is ver leend, verplicht te zorgen, dat ieder van flezen," die bevoegd1 is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee ach tereenvolgende uren tusscheu acht uren des voormiddags en vjjf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinié. Art. 55. Personen en bestuurders, iu het voor gaande artikel bedoeld, zgn, voor zoover arbeid wordt verricht in, fabrieken ol werk plaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeids- lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werk dagen vóór en op den tot stemming bepaal den tjjd op een zichtbare wijze is opgehan gen een door hen of van hunnentwege on- derteekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk af zonder lijk of groepsgewijze of voor alle ge zamenlijk. Het Kon. besluit van 24 Mei 1901 (Staats blad No. 109) tot aanwijzing der vrijstel lingen bedoeld in art. 54 der Kieswet luidt al3 volgt: Art. 1. „Vrijstelling wordt verleend aan „de in art. 54 der Kieswet bedoelde perso den en'bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzièn van „bij hen in dienstbetrekking zijnde perso den welke uit hoofde van die dienstbetrek- „king op den dag der stemming tusschen de „in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet „gedurende twee achtereenvolgende uren „vertoeven in de gemeente op welker kie- „zerslijst zij voorkomen." Art. 2. „Vrijstelling als omschreven in „het voorgaand artikel wordt voorts ver leend aan geneeskundigen en apothekers „ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking „zeilde personen, alsmede aan personen en „bestuurders van bijzondere instellingen gn ..ondernemingen tan aanzien van bü hen in „dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers." N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 29 Juni 1920. STADSNIEUWS Verkiezingsactie van de Chr.-Hist. Unie. Het was geen slechte gedachto van de Chr. Hist. Unie de vergadering to beleg gen in „Zomerzorg". Niet alleen, dat „Zomerzorg" na de annexatie niet meer zoo uitmiddelpuntig ligt, maar de tuin biedt op een mooien zomeravond een prachtige gelegenheid voor een groote ver gadering en.„... laat aan de hoeren hun sigaar, zonder dat het de dames hindert. Honderden waren opgekomen om te luis teren naar de beide aangekondigde spre kers, de heeren mr. dr. J. Schokking en J. R. Snoeck Henkemans. Dc voorzitter, de heer Vroom, moest al dadelijk mededee lou, dat do tweede' spreker op liet laatste oogenblik verhinderd was, doordat zijn aan wozighoid noodzakelijk was op de Gemeen teraadsvergadcring van Den Haag, waar de kwestie van het trampersoneel werd behandeld. In zijn plaats was do heer H. lW. Tilanus, lid van het Hoofdbestuur der partij, gekomen. Nadat de voorzitter in gebed was .voorgegaan, gaf hij het woord aan den hoer Schokking, die eerst de aanleiding tot deze samenkomst en daarna de beteekenis van deze Gemeenteraadsverkiezing uiteen zette. Hij wees er op, dat deze stemming van groote politieke beteekenis was, om dat de vrouwon,. om wier gunst door de verschillende partijen werd „gevrijd", voor het eerst hier mede zouden stemmen. Daarom staat deze stembus in het teeken der groote politiek, waarom hij dan ook niet zou spreken over de kleine plaatse lijke dingen, maar over de groote Ij^nen, die op staatkundig gebied getrokken wor den. Hoer,vel hulde brengende aan de be kwaamheid van vele liberale staatslieden, meende hij dezen, teruggedrongen als zij zijn, te kunnen voorbjjgaan, om zich krach tig en principieel te stellen tegenover com munisten en socialisten. De groote vraag is toch of men wil hel pen opbouwen van het staatsgebouw in historische lijn, dan wel- omverwerpen en afbreken. Is het woord revolutie lange ja ren iets geweest, waarvoor men terugdeins de, thans wordt het aanvaard en gepre dikt; te gevaarlijker, omdat het voor een deel verklaarbaar is. Geen enkele reken som van den oorlog is uitgekomen, dus wil men nu alles maar onderste boven koeren; gaat het niet direct, dan door sa- boteeren, als do communisten doen op maatschappelijk en staatkundig terrein. Wij, aldus spreker, zullen strijden met allo macht, om to behouden wat er goeds is aan deze maatschappij. Hij wees dan op de tweeslachtigheid der S. D. A. P. Vandaag is ze revolutionair, morgen niet. Als ds situatie daar is, luidt de officiecle socialistische verklaring. Een vaste lijn wordt gemist en die is noo- dig boven alles, de vaste lijn Van geloof in God. Noodig is ook, dat een Gemeente raad opkomt voor de geheele gemeente, en niet voor één klasse, gelijk de S. D. A. P. doet. De socialisten hebben algemeen stem recht gevraagd, maar toen in November 1918 Troelstra zijn beruchte rede hield, kon hem de Kamer, krachtens dat algemee ne kiesrecht gekozen, geen lor meer sche len. Zoo gaat het Troelstra straks mis schien ook, met het vrouwenkiesrecht, om dat hij begint in te zien, dat do vrouwen in haar groote meerderheid van het socia lisme niet willen weten. Met nadruk wees hij op de mededeelingen van onze land- genooten, die uit Rusland zijn teruggekeerd Gelijk daar Kerensky plaats maakte voor Lenin, zoo zou ook hier de S. D. A. P., als he de macht kon krijgen, plaats ma ken voor het communisme. Spreker wijst er op, dat het den boer heel wat arbeid kost, den hooiberg bijeen te brengen, maar dat een kinderhand hem in vlammen kan doen opgaan. Zoo kunnen de socialis ten afbreken maar opbouwen kunnen ze niet. Zie naar Rusland, waar de arbeiders tot den arbeid gedwongen worden onder bedreiging met den kogel. De kinderen wor den ontnomen aan de ouders en in plaats van een liefdevolle moeder, vindt het kind den kouden Staat, die het verzorgen moet. Ten slotte wcos spr op het gevaarlijke van- leugen. Socialisatie is nu die de S. D. A. P., nu die van het algemeen kiesrecht is weggevallen. De Chr. Hist. Unie is er niet afkeerig van den arbeiders meer zeg gingskracht in het bedrijf te geven doch dan moet tevens de verantwoordelijkheid worden aanvaard. Er moet gebouwd wor den langs een historische en tevens christe lijke lijn onder de vlag van Oranj e, waar onder do vrijhend op ieder gebied veilig is. Hij vraagt daarom den aanwezigen, hun stem op a.s. Woensdag te geven aan de Christelijke partijen. In het bijzonder be veelt hij de candidatenlijst der -Christ. Hist. Unie, aan .welks hoofd dc heer J. C. van der Lip staat, aan. Een krachtig ap: plaus beloonde den spreker. Vervolgens was hot woord aan den heer Tilanus, die, om halfzes, door don heer Snoeek Henkemans getelefoneerd, geentijd tot voorbereiding had gehad Hij begon met den tijd voor d«n wereldoorlog te schetsen als een rustigen avondnu zijn we in don nacht, mdar straks zal de morgen dagen. Wij leven in een nieuwen tijd. De C. H. zijn vooi deze dingen niet doof en blind, getuige het tweedaagsche congres, dat ze onlangs in Utrecht hebben gehou den en- dat in hoofdzaak gewijd was aan de sociale kwestie. Do C. H. hebben hun so ciaal en hun gemeenteprogram waarin ze stelling nemen tegen het ingrijpen van do overheid. Hij wijst op Wibaut, de socialist- wethouder van Amsterdam, die den nijve- ren middenstand ter zijde wil dringen. Eerst het gemeentelijk waschbedrijf, dat veel duurder blijkt dan het particuliere; nu een gemeentelijk groentenbedrijf en een gemeentelijke- molkvoorzïening, zoodat do particuliere groentenhandelaars en melk- slijters wel moeten verdwijnen. De Christ. Hist, zeggen in dezo dingen dat zo steunen moeten wat uit de maatschappij zelf is op gekomen Er zijn verkeerdo dingendie te verbeteren is de roeping der overheid. Voorts bespreekt hij de taak dor overheid bij de armverzorgingen, en het georgani seerd overleg tusschen overheid en ge meente-ambtenaren. om to eindigen met, een oproep aan do aanwezigen, om deze stad met haar historische beteekenis, een goed voorbeeld in den lande te laten geven. Do Voorz. brengt daarna dank aan do aajiwoziigen, die in zoo groote aandacht toegeluisterd, waarna na hot! zingen van het eerste vers van het Wilhelmus ds. Schokking in daukgebod voorgaat. Vergadering der R.-K. in de Siadszaal. Gisteravond werd vanwege de R.-K. Kiesvereeniging en dc R.-K. Propaganda- club ,,De Jonge Garde" inde Stadszaal met het oog op de a.s. verkiezingen, een ver gadering gehouden. Sprekers waren de heeren kapelaan Janus, van Warmond, en mr. Jan van Best, van Eindhoven. De zaal was tot in de uithoeken ge vuld, en er moest nog een groot aantal belangstellenden worden afgewezen. De Voorzitter, de heer A. J. Oostdam, opende met den Christelijken groet en Bprak zijn groote tevredenheid ef over uit, dat zoo'n talrijke schare was opge komen, terwijl de socialisten Zaterdag slechts een 500 man bijeenkegen, wat reeds goeden moed geeft voor Woensdag. Spreker deelde verder mede, dat de Bots-bonnetjes Zondag nog een bedrag van f 350 hadden opgebracht, wat een wel kome aanvulling was geweest voor de kas, en voor do propaganda, want deze laatste is en blijft kostbaar. Hierop gaf do voorzitter hel woord aan den weleerw. hoer Janus. Na een bescheiden inleiding, slelde spreker zich de vraag, waarover hij eigenlijk kwam spreken. Menschon, kranten, muren, zelfs da straatsteenen 6prekon hot uit; waarom spreker dan nog eens vor'.ellen moot, dat Bols gestemd moet worden, en Bots en nog eens Bols? Het kan echter zijn nut hebben cn do zaak, waar het om gaat, is van belang, want het zal Woensdag gaan om zwart of rood en anders niet; het gaat om do sleutels, om de macht, dio wij niet aan do socialisten moeten geven. Het parool moet zijn: „Weg met do socialen" dat zweren wij hij de sleutels van St.-Pieter, die het Leidsche wapen sieren. Spreker ging hierop na hoe de socialisten, als zij eonmaal dc macht bézitten, to werk gaan en waarom het nood-ig is, dat wij de sleutels in handen houden. Zaandam, waar de socialisti- schopter wordt gezwaaid, is door de gehate Christelijk© regeering bijgesprongen moeten worden om het voor bankroet te bewaren. Am sterdam met vischverkoop, wasscherij en het groentewezen, het zoogenaamde socialiseeren, waarvan men den mond zoo vol hooft, dat schat ten gold kostte, on een mislukkig is gebleken. Rotterdam mot oon wethouder, dio tot staking aanspoort,hot zijn voorbeelden, cn feiten, die naar voren gebracht moeten worden. Wij heb ben hier nog gocn socialistischen wethouder, doch houdt hem or ook uit, dan behoeft ook Troelstra niet kwaad te worden, en (e trappen, en gij bespaart onze stad Leiden om nog ver- dor als proefkonijn te dienen. Spreker wees nog op het voorstel van dui zend huizon bouwen, op een wijze, die, als het gemeend was, aan krankzinnigheid doet den ken, en anders grooto huichelarij is, om te too- toonen alles voor de arbeiders lo willen doen. Hun Moineerend spreken over dc R.-K. lief dezusters, bewijst, dat zij togen don godsdienst zijn; hun theorie, dio ook in den Leidschen Raad is opgezet om hel hoiligo van hot huwe lijk door het slijk te sleuren, toont hun zedc- lijko opvatting, daarom: Rechts en Roomsch ge- stomd; Bot§ en de heele rij achter hem. Wij hebben ze niet noodig, wij hebben een R.-K. gemeenteprogramma, dat bij gepaste vrij heid, rust en vrede beoogt en daarom ons dc sleutels; en "evenmin als meer dan driehonderd jaren geleden de Lcidcnaais weigerden de sleu tels van Loidons voste aan de Spanjaarden uit to leveren, evenmin mag rechts Woensdag do sleutels aan rood afstaan. Wij gaan op in den naam des Heeren. En al zou Duys bij zijn God en gods dienst lasterend gezwets zeggen: het riekt naar Warmond, wij gaan uit alle macht op, om het socialisme te weren. Men blijve van wat ons heilig .en dier baar is af, al riekt het ook naar Warmond, en ,al zou Duys ook in de slootde rest ging verloron in liet daverend ap plaus van de vergadering aan het slot Van de rede van dezen spreker. Hierna kwam mr. Jan van Best aan het woord. Deze behandelde de gelijkstelling van het onderwijs, en de strijd, daarvoor ge streden, en de gelegenheid, die ruim en breed geopend is, dat geen enkel kind van het bijzonder onderwijs zal blijven ver stoken, als het socialisme niet zegeviert, welks verleden en heden geen waarbor gen geeft voor richtige uitvoering. Ook de zedelijkheid is; met de feiten voor oogen, niet aan hen toe te vertrou wen, wat zöowel hier als in het buiten land bewezen is. Spreker ziet in deze stemming voor den Raad in Leiden een krachtmeting, om den politieken thermometer tc zien strijden of dalen. Maastricht gaf een terugslag van het so cialisme. Meer kiezers, meer afgevaardig den, minder zetels door de soci's bezet. Dit noemen de socialisten een overwinning. Welnu, Bezorgen ook wij hun hier zulk een overwinning. Eindhoven, met 80 pet. arbei dersbevolking, kreeg zonder vrouwenkies recht nog 30 afgevaardigden, waarvan 3 socialisten, 't Geeft moed, dat ook te Lei den, mis ieder zijn en haar plicht doet, dat Woensdag ook hier cïo socialen in vermin dering van aantal hun overwinning vieren kunnen. De Christelijken hebben bewezen, dat zij geven, wat de socialisten beloven. Talma legde de fundeoring voor de sociale wet ge ving, Aalbersc zorgde voor do uitvoering. Do Invaliditeitswet, do Ouderdomswet, do 8-uren-werkdag. Doch bij het geven van de rechten aan den arbeider, blijven wij voor houden, dat ook plichten bestaan. Wij blijven erkennen het gezag, in H. M. do Koningin bolichaamd, doch boven alles da(J van God', voor Wien ook Zij knielt, en dat zal ons ten slotte de zege bezorgen. Deze redenaar oogstte eveneens veel bij val, waarna de voorzitter hot woord nam, om dank te brengen aan de sprekers en zich aan te sluiten bij dezen, om den stom dag van Woensdag tob oen overwinnings dag te maken voor rechts, waarna de ver gadering met! den Christelijken groet werd gesloten. De heer Marchant oyer de Anti-Revolutiewet en de Gemeenteraadsverkiezingen. In het Nutsgebouw hielden de Vrijzin nig-Democraten gisteravond een vergade ring, die buitengewoon druk bezocht was. Velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen, anderen zochten hun toe vlucht tot een zijzaal waarvan de deuren geopend werden, terwijl nog een aantal laatkomers onverrichter zake moesten te- rugkeeren. Als spreker "Was aangekondigd mr. H. P. Marchant, lid der Tweede Ka mer te 's-Gravenhage, die de houding der Vrijz.-Dem. tegenover de Anti-Revolutie wet en in verband daarmede de Leidsche Gemeenteraadsverkiezingen, besprak. De Voorzitter, mevrouw W. van Itallie- Yan Embden, opende de bijeenkomst met ite wijzen op de geweldige reclame, die door sommige partijen voor deze verkie zingen worde ge Maakt, Wij hebben, daar het geld niet voor, doch al hadden wij het, zeide spr., wij zouden het er niet voor ge bruiken. Wij achten die réclame onder de leus Oranje boven en tegen do revolutie weinig smaakvol en zeer onwaar. Ook wij willen geen revolutie, maar her vormingen langs evolutionairen weg en binnen het Staatsbestel. Het vrouwenkiesrecht, waarvoor wij reeds jaren ijverden, werd noodgedrongen gegeven evenals de acht-uren-dag. Alles, wat door geweld wordt verkregen' kost tranen cn bloed, en daarom is het zoo verkeerd het voor te stellen, dat al leen zij, die de reclame voeren met Oranje, tegen de revolutie zijn. Ook wij waardee- ren onze Koningin als vrouw en als staats hoofd en zullen haar trouw blijven even goed als R.-K. en de Anti-revolution- nairen: (Applaus). flierna verkreeg de heer Marchant het woord, die bij zijn komst in de stad ook was getroffen door de Oranjekleurige bil jetten, aangeplakt en verspreid door de kerkelijken; om den Nederlandschen Staatsburger den indruk te geven, dat zij de partijen zijn, die slechts rust en vei ligheid kunnen geven. In 1903 tijdens en na de spoorwegsta king is dozelfde .tactiek gevolgd. Wij Heb ben toen tegen de stakingswettcn gestemd, niet omdat wij vóór stakingen zijn, maar omdat wij een stakingsverbod eerst dan geoorloofd achter, als de rechtspositie-der betrokkenen zóó is geregeld, dat zij niet behoeven ,te staken. Ook toen is er in het land een beweging ontstaan, die wijlen prof. Drucker een Raads zetel heeft gekost. Dat heeft mr. Drucker destijds zeer gegriefd en spr .gelooft, dat do Leidsche burgers er later berouw van, hebben gehad. Thans is de Regeering gekomen met de z.g. Anti-Revolutiewét en deze wordt we der aangegrepen om propaganda voor de partij te maken. Geen sterveling gelooft, dat men onze Koningin zou willen vermoor den. Het gaat eenvoudig tegen de commu nisten, die revolutie zouden kunnen ma- bon. Nu is het merkwaardig, zeide spr., dat alle vrijzinnigen eerst tegen dit wetsonswerp waren. Maar naarmate het ontwerp vor derde én onze rustige staatsburgers de wet voor de rust noodig vreesde* te hebben, zijn de liberalen geleidelijk teruggegaan. En nadat dc Minister via zijn schildknaap Rutgers een amendement van den heer Dres selhuys had overgenomen, waardoor de wet in wezen niets is veranderd, was de brug vqor de liberalen gelegd, om met de Regcering mede to gaan. Zij zijn daarvoor, voor zoover het -de- Unie-Liberalen betreft, ter verantw lording geroepen, door hun voorzitter, prof. Hee es, die in „Dc Vaderlander", het orgaan dier partij, zegt: ,,Ik begrijp jullie niet, het wetsontwerp is 12a de liberale amende menten precies gelijk gebleven?" Spr. be grijpt het wel. Wat is do indruk van het publiek van deze wet 1 Dat de revolutie nu is bezwo ren. De fustigc burger, ook de liberale, kan de slaapmuts nog wat dieper over zijn ooren trekken en indutten. Maar dat is niet anders dan boerenbe drog. Bij de verdediging heeft minister Heems kerk ook geen plausibele reden voor het ontwerp kuunen aanvoeren. Hij is geko men met citaten uit „De Tribune". Die waren zoo gevaarlijk, kelken kost heeft „De Tribune" ops volk reeds 12 jaar voor gezet, doch het Nederlandschc volk leest zo niet. Het is ook wat anders. De wet is een speculatie met politieke bedoelingen, waar van men nu reeds in Leiden de vruchten hoopt to plukken. Het gaat niet om de beveiliging tegen do revolutie, het gaat om. do Christelijke arbeidersaf te houden van het zoet ge fluit der socialisten. En als men spr. en zijn partij verwijt,, dat zij met de sociaal-democraten meegaan dan wijst spr. op hun standpunt in de Ka mer. Wie heeft in November 1919 de meest principieele debatten gevoerd cn Troelstra de hardste noten te kraken gegeven Spr. mag gerust zeggen, dat hij het geweest is. Er was voor de Rc^eering alles aan ge legen, dat de vrijzinnigen hun stem zou den geven aan de wet, opdat het de schijn zou hebben, dat het alleen tegen de socia listen en communisten ging, eu heb is daar om onverstandig van dc liberalen en neu tralen, dat zij or hun stem aan geven. Voor de verkiezingen geeft het hun toch niets. Dan zeggen do tegenstanders: „Nu ja, zij hebben wel vóór gestemd, maar uit zichzelf vermogen zij toch niets tegen de revolutie". De wetten zijn alleen ingediend uit een oogpunt van tactiek en deze tactiek is uit nemend gelukt. Spr. zet vervolgens uitvoe rig uiteen Waarom deze wetten boeren bedrog zijn. Alles, wat er strafbaar in ge steld werd, was reeds yolgens de huidige, strafwet strafbaar. De redevoeringen in November 1919 wa ren strafbaar. Men had toen Troélstra ge vangen kunnen nemen. Men heeft het te recht niet gedaan, want dan eerst had men verzet gekweekt. Zondag voor veertien dagen ia een" com munistische vergadering te Haarlem ge houden. Naar aanleiding van wat daar be sloten is had ook een strafvervolging iage- Bteld kunnen worden. Men heeft het wijselijk nagelaten. Maar als men, en terecht, dergelijke ver volgingen. niet instelt, waarom dan toch. de wet? Om, zooals nu in Leiden wordt gepro beerd, do burgerij rechts te doen stem men. Wilt gij de revolutie keeren, zoo heeft spr. de Regcering tpegeroepen: Zorg dan voor een uitnemenden landstorm cn voor een betrouwbaar politiekorps. Daarin wil len wij U holpcn. Wat men met dat ontwerp wel heeft be reikt? Dat reactionaire en domme ambte naren van het O. M. allerlei strafvervol gingen kunnen instellen, dat een stelsel van spionnage wordt toegepast, dooh ook, dat van .den anderen kant ondergronds wordt gewerkt. In 1919 werd ons do revolutie in het openbaar aangezegd en men kon er zijn maatregelen tegen nemen. Het is altijd de trots van Nederland ge weest, dat men zich er vrij kon uit leven. Men heeft er op gewezen, dat er in Duitsehland en Engeland nog strengere wetten zijn ingevoerd. Maar wat is daar er mee bereikt? Spr. schetst de ellende en do beroering, die er dientengevolge heerscht. Mannen als Wijnkoop en Ravensteyn zijn veel minder gevaarlijk in de Kamer dan al leen daar buiten. Wat men met deze webten wel bereikt, is, dat men communisten en socialisten te hoop drijftdat men de geheime actie be vordert, dat het reactionair voorbeeld der Regecring reactionaire bewegingen ver wekt. In het Zuiden worden de werklieden van den modernen Bond geweerd en het Noorderland bereid' men tegenmaatrege len voor. Eindelijk, en dit is een groot bezwaar, men maakt bepalingen, die niet kunnen worden .toegepast, waardoor men het ge zag verzwakt. Wat in Frankrijk is ge beurd, ten opzichte van de spoorwegsta king en het organisatieverbod, is een leer zaam voorbeeld in dezen. In de beweging dezer dagen is inder daad een misdadig element, dat wij moe ten keeren En daaraan kunnen alle goed- gezinden samenwerken Maar er gaat een geestesstrooming door alle hoofden en har ten, ook door die, van wie zich christelijk noemen Die strooming is niet te keeren met geweld. Men zal haar daardoor al leen persen onder de oppervlakte, waar zij zich vrijelijk openbaren kan. Wij zijn in vrijheid opgevoed, dat is steeds onze trots geweest en onze glorie. Daarin is den liberalen voorgegaan een Thorbecke, den anti-revolutionair, een Groen van Prinsterer, die geen middelen van geweld aanprees, maar fier en krach tig tegenover de revolutie stelde een an dere geestesstrooming: di van het Evan gelie, ^Tegenover de reactie aan de eene zijde en do revolutionaire denkbeelden aan den anderen kant. aldus eindigde spr., stellen wij de echt vrijzinnige, «de vrijzinnig-demo cratische, d. i. de nationale Nederlandsche gedachte, die ten slotte zal zegevieren over reactie en revolutie beide. Er volgde op deze rede een geestdriftig applaus, doch- niemand verlangde met den spr. in debat te treden, waarna de presi dente met een woord van dank aan spre ker en een opwekking tot de aanwezige kiezers de bijeenkomst sloot. 75-jarig bestaan van „Tot Nut cn Genoegen"' Het 75-jarig bestaan 'van het Loidsclio lees- gozolsoliap „Tot Nut on Genoegen", waarvan wij diozcr dagon roods molding hebben gemaakt an oen slitkjo geschiedenis hebben gegovon, werd: gisteravond op „Burcht" cn in „Graanbeurs" feestelijk gevierd. Liet zich de morgen niet gunstig aanzien voor oen verblijf in do open lucht, 's avonds was het best om het or in uit tc houden en om to luisteren naar do tonon van do stafmuziek van hoi tweedo rogimont veld-artillorie, directeur de heer J. J. H. van Rosmalen, waarvan men te genwoordig hier nogal eens genioten kan. Do directeur bad oen voor dezo gelegenheid zoor goschikt programma samengesteld. Het concert, door velen aandachtig aangehoord, ving aan met den marsoh „Tot Nut en Genoegen", gecomponeerd door onzen oud-stadgenoot den hoor W. A. C. van Opstal, thans kapelmeester van hot tiendo regiment infanterie, wien hier voor door den voorzitter der jubileeronde Vor- oeniging, den heer J. Splinter, in den loop van den avond huldo on dank werd gebracht. Het muziekkorps voorde den marsch tot groot genoe gen der aanwezigen op verzoek van den Voor zitter ton twooden male uit en ook nu weer oogstten compositie en music-i luidon bijval. Na do muziek uitvoering, eindigend met Van Rosmatats „Den-B urcht-marsch", werd die ruimte onder hot groene bladerendak verruild togen dio onder do glazen bokapping dér „Graanbeurs" eu Mor de foostvioring voortge zet. Natuurlijk was hier ook muziek, lichter, door voel minder musici uitgevoerd, maar dos- alniottemin zoor welluidend. Do zaal was bij zonder aangeldood on de rangschikking dor ge- makkolijko zitjes vorloendo haar oon zoor ge zellig karakter. Woldra nam do voorzitter, de heer J. Spl£h>

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1