No. 18502 LËIDSCH DAGBLAD,, Maandag 23 Juni. Tweed® Bïso. Anno l'SSO. SPORT. CRICKET. UITSLAGEN, Ie klasse: iV. K. V.—V. R. A.Gewonnen door V. V. V. met 17 runs. Haarlem—V O. O.: Gewonnen door Y.: O. O. met 15 runs, Se klasse Zuid: Hermes I—AjaxGewonnen door Hermes met innings en 65 runs. V. O. O. II—Hermes II: Gewonnen 'door V. O. O. II met 126 runs, ge klasse Noord: Forward—AlbionGewonnen door For ward met 22 runs. 8e klasse: ,V. R. A. III—VleermuizenGewonnen door de Vleermuizen met 133 runs. R. W. Ill—H. C. C. III: Gewonnen door H. C. C III met innings en 87 runs. IrisV. V. V. Hl: Gewonnen duor V. V. V. III met 20 runs. ïelegraafbeker Quick (N.)—H. C. C. II: G'-Wonnen door Quick met 18 runs. P. W.—Rood-Wit II: Gewonnen dc-or R. W. II met 113 runs. OVERZICHT. iV. V. V. behaalde gisteren liaar derde pverwinning in successie. V. R. A. was nu .èét slachtoffer. Het is een zeer spannende wedstrijd geworden, die bijna 2 innings jvorderde om beslist te worden. De ver- eischte speeltijd zorgde er ten slotte voor, 'dat het nog een beslissing op de le in nings werd. Het was andera weer een goe den dag voor de bowlera, die steeds do overhand hielden. De V. R. A.-innings had een snel verloop ^.p het goede bowlen van Grootmeijer en 'Oudheusden konden de Stadionbewoners piet veel goeds verrichten. Alleen Rineker piet 16 bracht eer nog iets van terecht. Het totaal werd 59. Grootmeijor bowlde fc—27. Oudheusden 3—22. De V. V. V.-innings is ook alles behalve Bchitterend. De beste spelers zijn uit voor een 30 tal runs. De staart roert zich ech ter geducht, zoodat het totaal nog 76 wordt. Krooneman werd topscorer met 22. Verder had Anys 15 en Hageman en 11 runs aan het totaal gevoegd. Rineker nam '638. Eigeman 230 en Van Boven 27. In de tweede innings brengt V. R. A. het er beter af. Het totaal wordt nu 110 runs. Hiervan hadden Van Boven 39, Eigeman 20, Schroder 16 on mr. Extra 17. J. Groot- [meijer nam nu 529, Oudheusden 334. •parendtsen en Anys ieder 115. V. V. V. ijaat dan nog eens aan het bat, maar Wanneer er nog 6 runs gemaakt moet wor sen om te winnen, is de tijd verstreken en 'sluit haar ioniugs op 88 runs voor het ver lies van 8 wickets. Grootmeijer had hier- ,van 24, Hageman 22 not out, Oudheusden 14 en Kroneman 12. Rineker bowlde 424 IV. Booven 224. Ed. Chys 114 en Eige man 120. V. V. V. won dus op de 1ste innings met 17 runs. Ook in de andere ontmoeting heeft het gespannen en hierbij was do overwinning een verrassing. Er werden weer geen hooge scoren gemaakt, maar V. O. C. faaalde nu toch eens de 100 runs, wat haar ook de zege gaf. Haarlem had zelfs weer Schminck in de geledoren, maar deze kon de zaak niet redden. Haarlem mocht het eerst batten, maar behalve Healy, met 21 runs, vermoch jfcen de batsmen niet veel in te brengen op het goede bowlen van East. Alleen Sanders en Ter Haar konden nog dubbele cijfers behalen. Zij sneuvelden op het ongeluks getal. Het totaal werd 86 runs. East nam 5 wickets voor 5 runs per stuk. Chambers nam 321, en v. 't Groenewoudt 227. Tot het totaal van V. O. C.'s in nings bracht iedereen wat bij, maar hoo ge scoren vielen niet te noteeren. Alleen toen de laatste batsmen in waren was er 'groote spanning, daar het deze laatsten gelukte, het Haarlem-totaal tc overschrij den. Het totaal werd 101 runs. East had hiervan 13, Stenger 12 en Chambers 11 runs. Healy bowlde 635, Ter Haar 28, Schmeinck 119, Maas 122. Haarlem pro beert het nog eens met een 2e innings, maar als er 6 wickets neer zijn voor 44 runs geeft zij den strijd gewonnen. Van der Lee bleef met 18 not out. Murray nam 415. V. O. C. won dus met 15 runs op de le in nings. Ajax trof een zeer sterk Hermes-team in Schiedam aan, zelfs sterker, dan waar mede het verleden jaar in de 1ste klasse speelde. Het was dus te begrijpen dat Ajax een zware nederlaag zou lijden. In liet begin heeft zij zich nog goed gehou den, maar in de 2e innings liet zij het er geheel bij liggen en werd het een zware innings-nederlaag. Behalve Van Rice, was het bowlen der Ajax-menschen te zwak voor deze le klassers. Toch viel het ten slotte nog mee, dat het Hennes-totaal 161 runs werd. Hiervan hadden Van dei- Schouw en J. Offerman resp. een forsch geslagen 37 en 36. Verder A. Offorman 18. Veugesbeke 17, Huiswaard 15 en Ris 12. Slechts 9 extra's vielen te noteeren, met zeker pleit voor den keeper. Rioe bowlde 524, Van der Rcijden 338, Schilthuizen 128, Van der Mcy 142. De Ajax-innings was in een goed uur beslecht. Doordat de staart zich nog wat roerde, werd het totaal nog 76. Van der Mey was topscorer met 23. Verder behaalde alleen Wempo met 16, dubbele cijfers. Van Buysen bowl de 727, H. Offerman 321, Ajax kreeg dus de follow-on, maar nu wordt er totaal niets gepresteerd, hoewel het bowlen niet lastiger was, dan in de le innings. Het totaal werd slechts 20 runs, mr. Extra met 9 runs, was topscorer. J. Offerman had de merkwaardige cijfers 52, A. Offerman nam 49. Hermes won dus met innings on 65 runs. De andere tweede klasse wedstrijd werd een onvenvachto overwinning voor V. O. C. II, dat Hermes II met liefst 126 runs sloeg. Hermes II batte eerst en maakte 59 runs. Van der Wal had hiervan 35, In- gelse nam 4—9, V. O. C. II maakt daarna 185 runs. (Vink 48, Van der Made 46, v. Herwaarden 40). Beste bowlingcijfers had Engering met 448. Hermes II batte nog eens en wist een innings-nederlaag te voorkomen door 141 runs voor het verlies van 7 wickets te maken. Engering had hiervan 60 not out. Toen werd er maar gestaakt. In het Noorden werd ForwardAlbion in één innings beslist. Hier vielen hooge totalen te noteeren. Albion maakte 189 runs. (Van Orden 49, H. Spruyt 48, Rouf- faer 32). Kiladonk nam 473, Lansing 671, Forward sloeg er 211 runs bij el kaar. Bieshaar 63, Muyswinkel 52, Kils- donk 38, Eichholz 20. Bowlingcijfers J. Spruijt 554. Van der Goot 591. For ward won dus met 22 runs. In de 3e klasse behaalde H. C .0. ni een goede innïYig?-overwinning op R. W. 207. (Vreedendaal 57). In de le innings van R. W. Ill bowlde Vreedendaal 822. Door dat V. R. A. Hl in de 2e innings 139 runs maakte (de le innings bedroeg 74) ontliep ze op het kantje af een inningsnederlaag tegen ae Vleermuizen die 207 runs hadden gemaakt Werder ontving Iris een kleine runs nederlaag van V .V. V. III. o De voorronde der Telegraafbeker, bracht een Oostelijke en Westelijke zege naar vo ren .Quick (N.) wist zich in de eerste ron de te plaatsen door H .C. O. II te slaan. Quick maakte 193 runs. H. C. C. II 180. Ze won dus met :8 runs. Rood en Wit II zorgde er voor, dat de Enschedeërs niet meer kunnen uitkomen voor deze beker. Scores waren R. W. II 154. P.W. 41 en 159. R. W. II won dus mot 113 runs op de le innings. LAWN-TENNIS- De uitslag van den in do le klasse gé- speelden wedstrijd Anglo Dutoh—H. L. T. C. 1911 is 6—1. ZWEMMEN. Zaterdag sloeg het poloteam der L. Z. C. alhier, G. Z. C. II aldaar met 5—2. VOETBAL De diverse districtsvergaderingen had den Zaterdag plaats. Van de vergadering van het Westen, die geleid werd door dr. Van Prooye en te Den Haag werd gehou den het volgende: Het bestuur werd bij acclamatie herko zen met dien verstande, dat de heer V. S. T. Hendriks het secretariaat overdroeg aan het bestuurslid den heer de Man. Vervolgens kreeg de heer Smits gelegen heid tot het houden van een interpellatie in zake de bostuursbeslissing in de compe titie 1918-1919, waarbij deze de bekende Leonidas-kwestic nog eens uitvoerig uit eenzette en een moije indiende, waarin ^et instuur van den N. B. uitgenoo- digd wordt Leonidas alsnog in het genot van zijn rechten te stellen. Deze motie werd aangenomen. In behandeling kwam vervolgens een voorstel van H. 13. S. om het reglement zoodanig te wijzigen, dat het medespelen van vreemdelngen alleen mogelijk is, wanneer dezen reeds bij den aanvang van het speelseizoen in Nederland woonachtig waren. Het voorstel werd met een kleine wijzi ging aangenomen. De heer Sajet, afgevaardigde van de vereeniging Wilhelmina Vooruit bracht de kwes'ie van de hooge toegangsprijzen bij internationale wedstrijden ter sprake. Hij verzocht aan de vergadering toe tem ming om zijn bezwaren daarlegc namens het district op de algemeene vergadering naar voren te mogen brengen. De heer Pigge stelde voor om de tweede klassers te vragen toe te stemmen in een competitie van elf clubs en drie, in plaats van twee clubs te doen degrade,ren. Op die wijze zouden èn Leonidas, èn V. S. V. geholpen kunnen worden. Aangenomen werd een motie-dr. Ris, waarin betoogd wordt, dat op het bestuur van den N. V .B. de verplichting rust recht te doen aan de vereeniging n, dia de dupe zijn geworden van organisatori sche of administratieve fouten in den N. V. B. WIELRENNEN- De te Amsterdam verreden kampioen schappen voor Nederland hadden tot re sultaat: Sprint-kampioenschap voor amateurs kampioen Peeters2. Boonstra, 3 Jhr. Bosch van Drakestein. Sprint-kampioenschap voo.r professio nals: kampioen Moeskops, 2 van Kempen, 3 K. v. Nek. Moeskops sloeg Peeters gemakkelijk. Kampioenschap voor professionals over 50 K.M. met'levende gangmaking: kam pioen It. van Nek; 2 Wiersma, 3 Straat (gevallen). Kampioenschap voor professionals ach ter motoren 50 K.M.: kampioen Blekemo- len2 Snoek. 3 Vermeer. Kampioenschap voor profs over langen afstand 30 K.M. zonder gangmaking: kampioen Aandewiel2 Erkelens, 3 Stuy. Kampioenschap voor amateurs over langen afstand 30 K.M. zonder gangma king: kampioen Ikelaar, 2 Krijgsman, 3 de Vreng. DUIVENSPORT. Gisteren hield de postduiverver. „De Snelvlieger" haar achtste tevens beslis singsconcours voor den zilveren beker met oude duiven vanaf Orléans (Midden-Frank rijk) afstand 502 K.M. kemelsbreedte. Ver moedelijk gelost om 8 uur werden de prij zen behaald als volgt: le prijs W. A. A. Rijnaarts 4.30.16, 2e prijs W. A A. Rijnaarts 4.32.16, 3e prijs W. A. A. Rijnaarts 4.38.22, 4eprijs A. H. Tucks 4.46.8, 5e prijs J. Vliegenthart 4.53.22, 6e prijs W. A. A. Rijnaarts 4.55.57, 7e prijs W. A. A. Rijnaarls 5.16.20, 8e prijs A. H. Fuchs 5.19.38, 9e prijs A. H. Fuchs 5.23.17, 10e prijs W. A. A. Rijnaarts 5.27.6, 11e prijs J. Vliegenthart 5.29.58, 12e prijs W. A. A. Rijnaarts 5.46.29, 13e prijs H. Taverne 5.47.1, 14e prijs A. H. Fuchs 5.55.38, 15e pr"s J. vliegenthart 6.13.38, 16e prijs W .A'. A. Rijnaarts 6.69.34, 17e prijs H. Walraven 8.0.40, 18e prijs A. H. Fuchs 8.7.3S, 19e prijs W. A. A. Rijnaarts 8.10.20. De zilveren beker, waarvan winner zou worden degene, wic-ns duif de meeste punten zou behalen tot en met Orleans, werd behaald door den heer J.. Vliegent hart, wiens duif in acht vluchten 2359 K. M aflegde en vanaf Quievrain iederen Zondag, thans den llen, prijs wist te be halen. Voorwaar een mooie prestatie. KONST EN LETTEREN. Mij. tot Eevorclering der Toonkunst. In een der zalen van de Industrieels Club t© Amsterdam hield de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst Zaterdag haar jjaaxlijksche algemeene vergadering, onder voorzitterschap van mr. D. Fock. Deze herdacht in zijn openingsrede eenige feiten uit het vereenigingsleven van het af- gcloopen jaar en vestigde er o.m. do aan dacht op, dat hot aantal leerlingen aan de verschillende muziekscholen steeds voor uit gaat. Bijzondere aandacht verdienen de afcbcling Rotterdam met haar muziekschool dio thans 75 jaa. bestaat en de afdceling Vlaardingen, die onlangs een muziekschool oprichtte. Aan het jaarverslag over 1918—1919 ont kenen wij, dat het aantal afdeolingen der Maatschappij gelijk bleef; wel wordt bin nenkort het toetreden verwacht van de nieuwe afcL-eling Ede, zoodat het aantal dan 36 is. Het aantal eontribueerende leden (buiten de leden-kunstenaars) steeg van 7314 tot '9315. In de samengestelling van het hoofdbestuur kwam eenige verande ring door wetswijziging. Het aantal leden- kunstenaars in dit college werd van 1 op 2 gebracht. Als hoofdbestuurder (alg. penningmees ter) werd herkozen ir.r. H. H. v. d. Berg. Tot lid der Bibliotheek-commissie werd herkozen dr. P. Cronheim, tot plaatsver vangend lid de heer Petri. Besloten werd een bedrag van f 1400 be schikbaar te stellen voor de voortzetting van de proefneming met muziekonderwijs aan de H. B. S. te Schiedam en het Haagsch Gymnasium. Een voorstel van het hoofdbestuur, om f 1850 beschikbaar te stellen, ten einde daaruit aan de afdeelingen, die het geven van kosteloos zangonderwijs aan kinderen vensche-n te bevorderen, toelagen van f 50f 300 te kunnen verzekeren, werd goedgekeurd. Een in het afgeloopen jaar genomen be sluit in zake verhooging van het ten be hoeve der solistenconcerten van het jaar 1920—,21 vastgestelde bedrag van f 1500 op f 3000 werd bekrachtigd. De afdeelingen Amsterdam 1, 2 en 3 zul len elk 600 ontvangen, terwijl Utrecht en Rotterdam 1 en 2 elk een bedrag van f 400 zal worden toegekend Na (le pauze werd het ontwerp-Pcnsioenre™le- meol aan de orde frosleld. Dc bedoeling van dit reglement is, dat aan de directeuren en leeraren van conservatoria en muziekscholen dor Maatschappij, aan do diri genten van do koren der afdeelingen, aan de vaste ambtenaren en beambten een ponsioen wordt verleend ouder voorwaarden en regelen, die in het reglement zijn vastgesteld. Hot pensioen wordt gedragen door een ver zekering-maatschappij, welke door het bureau van het hoofdbestuur in overleg met de Pen- sioencommissio wordt gekozen. Do voor eiken verzekerdo verschuldigde pre mie wordt 1/3 door de belanghobbendo zelf be taald, do overige 2/3 door do Maatschappij. Deze heft tor tegemoetkoming in deze uit gaven: a. 5 pCt. op do entróe's van dc uitvoeringen der afdeelingen, wanneer dio tegen entrée toe gankelijk zijn; b. 2 pGl. op do schoolgelden van conservatoria en muziekscholen dor afdeelingen. Hot pensioen gaat dn op 65-jarigon leeftijd. Hot desbetreffend artikel weid goedgekeurd mot 79 togen 16 stemmen. Als overgangsbepaling is vastgesteld dat deze pensioenregeling niet van toopassing is op hen, die op 1 April 1920 ouder waren dan 55 jaar. Intussokon zal do pensioencommissie van deze personen nog diligent blijven. Tot leden der Pensioencommissie werden be noemd de hoeren J. E. J. Bonniko, J. Dudofc van Heel, M. Horn, J H. van Linden van deD Hcuvell en M. W. Petri. De eerstvolgende algemeene vergadering zal vermoedelijk te "s-Hertogenbosch worden ge houden. Na dc goedkeuring der rekeningen en dot begrooting voor bet volgende jaar, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 32.678 (het tekort zal vermoedelijk f 8500 bedragon), en de af dracht van elke afdceling bepaald werd op; f 1 per lid, werd do vergadering gesloten. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), Verkiezings-uitspattin gen Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ondergeteekendc het volgen do in Uw veelgelezen Dagblad opgenomen, waarvoor bij voorbaat zijn oprechte danlr., Velen met mij zullen zich Zondagmorgen geërgerd hebben aan een verkiezingsuit- spatting in haar eerste stadium van heet hoofden, n. 1. do in den nacht van Zater dag op Zondag jl. plaat3 gehad hebbend© witterij op muren, schuttingen, ja, zelfs op groen geverfde luiken, zooari bij den heer Van Weeren, in de Raamsteeg, hoek Zijdgracht, door leden of ijveraars van de S. D. A. P. met den naam hunner candi- daat Van Eek en is erger dan bedoeld in het ingezonden stukje in Uw blad van Za terdagavond. Het is dezelfde partij, die bij een vorige verkiezing de eerste was, dio overal op kladde den naam Groeneveld en nagevolgd door do R.-K. met Bots. Dat men op de muren der inwoners bil jetten plakt, vind ik, daar deze en spoedig afvallen of gemakkelijk to verwijderen zijn minder erg; maar de muren bekladden met witkalk, waarschijnlijk vermengd met verf of andere invretende stoffen, om het niet gemakkelijk te kunnen verwijderen, waar mede de eigendommen der inwoners wor den beschadigd en dc gemeente in hooge mate ontsierd, is vernielzucht cn misda dig. Hiertegen kan niet te sterk geprotes teerd worden. Denken do besturen nu waarlijk met de ze vernielzucht, want anders kan ik heb niet noemen, eenige stommen te winnen, dan zijn zij m. i. nog dommer dan dom. Als deze daden van vandalisme streng gestraft werden, desnoods, bij het niet- vinden van de daders, de besturen, want deze zijn er toch waarschijnlijk niet on kundig a an, zou het warmloopen in ver kiezingsdagen van politieke ijveraars ver moedelijk wol voorkomen worden. Eerlijk gezegd, had ik het ditmaal niet' van de leden der S. D. A. P. verwacht, om reden een hunner vertegenwoordigers in den Leidschen Gemeenteraad openlijk' opkwam tegen do vernielzucht in het park bij den molen „De Valk" en ook dat op een verkiezingsvergadering, gehouden op; „Den Burcht", een der leiders der S. D.r A. P. volgens het verslag zeide, dat' do S. D. A. P. was de partij der orde of was hier het woordje „wan" weggela ten „Hoofden koel", neme een ieder, voorat leiders, in verkiezingstijd in achtl Uw abonné, P. H. SCHILD* Leiden, 28 Juni 1920. (Wij ontvingen nog meer stukken ovei hetzelfde onderwerp, waarvan wij, na op neming van het bovenstaande, de plaat sing overbodig achten. Red. „L. D.") VRAGENRUBRIEK. !A W., to L'. Indien U eonig erfgenaam is van Uw oom, heeft U recht op dat spnaiv haakboekje. Daarentegen moeten do oukos- ten, die do patroon, waarvan U epredkt, gew maakt hooft, daarvan betaald worden. Hoori ten de onkosten hooger zijn dan het bedrag' op hot boekje, dan idoet TJ hot beat» de erfe nis to verwerpen, daar IT in dat go val nictC behoeft te betalen. FEUILLETON. FABRIEKSROOK. Roman naar het Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 60) „Sir?" „Wat zou jo willen doen, zeg ik." Overrompeld stamelde Bibbs„Wat !wat ik wat „Als ik je liet doen, préoies wat jo ver koos, wat zoa jo dan doen?" Bibbs keek verschrikt en een grooto Bchuchterheid maakte zich van hem mees ter. Hij boog zijn hoofd on vestigde zijn meergeslagen oogon op de punt van zijn f Schoen, dien hij op hot kleedj e heen en weer bewoog, evenals een schuldige, die in die Bchool voor de bank wordt gevoopon. „Wat zou jo doen? Den tijd met niets 'doen doorbrengen?" „Neon, sir." Bibbs' stem was bijna on hoorbaar en het weinige geluid, dat zij .voortbracht, was ongetwijfeld een schulcb bewust geluid. „Ik geloof, dat ik ik „Nu?" „Ik geloof, dat ik zou probeoron te te Bchrijven." „Schrijven, wat?" „Niets van belang gedichten en be schouwingen misschien." „Is dat alles?" „Ja, sir." „Ik begrijp het," zei zijn vader, snel fidera halend door do inspanning, dio hij /deed om zich goed te houden. „Jo wenscht to schrijven, maar je begeert niet iets van belang to schrijven." „U denkt Sheridan sprong weer overeind. „Ik neem den hoed af voor den man, die een goede advertentie kan schrijven," zei hij met na druk. „Het beste sohrij verstal ent in dit land bezit hij, die zijn advertentie hot meeste weet te doen opvallen. Koop een magazine (tijdschrift), als je iets wilt hebben, dat goed geschreven is, en kijk daar achterin. Laat mij je zeggen, dat ik geld geef voor dat soort van schrijven. Je denkt misschien dat het gemakkelijk is. Probeer het maar eens. Ik heb het geprobeerd, maar ik kan het niet. Ik zeg je, een advertentie moet zóó geschreven worden, dat zij do menschen er toe brengt datgone te doen, waartoe men ze het moeilijkst kan krijgen; name lijk ze te bewegen hun geld te geven. Jij spreekt over gedichten en verhandelingen. Ik zeg je, als het aankomt op de werkolijke bekwaamheid om woorden zoo samen te voegen, dat zij de dingen doen gebeuren, dan weet- R. T. Bloss hier in de stad meer in een minuut dan Ralph Waldo Emerson ooit in zijn gohcele leven heeft, geweten." „U u hebt misschien zei Bibbs on duidelijk, het laatste woord werd in een hoestbui gesmoord. „Natuurlijk heb ik gelijk. En is hét juist iets voor jou, om té wenschen je op te hou den met het meest oudorwetscho soort van schrijven, dat or bestaat. Gedichten en be schouwingen! Mijn hemel, Bibbs, dat is vrouwenwerk. Men kan geen courant in handen krijgen zonder dat er in staat waar mrs. Rumskididlo een lezing heeft gehou den over Jane Eyro of East Lyimc, in wie weet wat voor club. En poëzie! Wel, kijk naar Edith! Ik houd het er voor, dat een gedicht, als dat van haar jou op een hoog peil zou brengen, jonge man, en het is het eenige, dat zij ooit in haar heele leven heeft kunnen schrijven. Toen ik mijn ver langen te kennen gaf, dat zij meer zou Bchrijven, zei ze, dat het te veel tijd nam. Zij zei, dat er maanden en maanden mee heen gingen, en Edith is een vlug meisje; zij heeft meer energie in haar pink, dan jij mij ooit- gelegenheid heb gegeven in je heele lichaam te zien, Bibbs. En beschouw nu eens de feitenlaten wij aannemen, dat zij vier of vijf gedichten in een jaar zou kunnen produceer en en jij zou er mogelijk twee kunnen maken. De medaille, die zij heofb gekregèn, is ongeveer vijftien dollars waard, jouw inkomen zou dus zijn dertig dollars per jaar. Dat is een fraai succes, om in je leven te bereiken. Ik zeg geen woord tegen poëzie. Ik zou dat gedicht van Edith niet voor duizend dollars willen ver- koopen en poëzie is heel goed, waar zij op haar plaats is, maar laat hot aan de meis jes over. Een man moet mannenwerk in deze wereld doen." Hij ging op een stoel naast zijn zoon zit ten en zich voorover buigend, klopte hij Bibbs vertrouwelijk op zijn knie. „Deze stad heeft de grootste toekomst in Ame rika en als mijn zoons zich door mijn on door him eigen toedoen goed gedragen, dan zullen zij daar een mooi stuk toe bij dragen een inooi stuk. Ik houd van deze stad. 't Is Gocïs uitverkoren plekje en ik heb er élken dlag geld yerdieixd ik weet niet hoeveel jaren al. 'Ik hóud van deze stad, zooals ik van mijn werk houd, en ik zou évon bereid zijn voor do stad te vechten als ik dat voorimijn eigen familie zou doen. 't Is een mooie stad. Beschouw ónze han delswijk, beschouw iedere wijk, die je wilt; let op het parksysteem, dat we in toepassing brengén; op de boulevards, op de standbeelden. En zij breidt zich nog steeds uit. Goede Hemelwat breidt zij zich uit!" Hij was heel ernstig geworden en sprak op plechtigen toon. „Nu, Bibbs, ik kan niets daarvan geen goud of zilver, geen gebouwen of effecten, in mijn kist meonemen, wanneer ik moet heengaan. Maar ik wensch mijn deel daarvan aan mijn jongens na to laten. Ik heb er voor ge werkt; ik ben een bouwer en eon werker geweest en twee grassprieten groeiden waar vroeger één groeide, wanneer ik mijn hand maar op den grond legde en wilde, dat zij groeiden. Ik heb in het groot ge bouwd en het is mijn wensch, dat er met bouwen voortgegaan wordt. En wanneer mijn laatste uur aanbreekt, wensch ik te weten, dat' mijn jongens er voor berekend zijn, mijn taak over te nomen, en in staat heb werk voorfc te zetten. Als dat uur aan breekt, Bibbs, wensch ik te weten, dat mijn jongens groote mannen zijn, bekwaam om groote dingen te ondernemen. Als ik hier boven ben, Bibbs, wensch ik te weten, dat het groote werk, dat ik hier beneden heb verricht, in do handen van mijn jongens grooter en grooter wordt." Hij leunde, diep ontroerd, achterover. „Ik heb nooit zoo gesproken over hetgeen er in mijn hart omging. Ik doe dit, opdat je mij begrijpen zult, en mij niet voor een laaghartig vader zult houden. Ik heb nooit op deze manier met Jim en Roscoo behoe ven te spreken. Zij begrepen mij zonder óenigen uitleg, Bibbs." „Ik begrijp u," zei Bibbs. „Ten minste, dat geloof ik. Maar „Wacht een oogenblik!" Sheridan hief zijn hand op. „Als je mij maar eenigszins begrijpt, dan weet je ook hoe het mij to moede móet zijn, nu ik jou zoo zie ritten praten over gedichten, verhandelingen on dergelijke dwaasheden. En dm moet je ook begrijpen, wat het beteekent een van mijn jongens op gang te brengen en hem dan terug te krijgen op do manier zooals jij terugkwam, hem naar een sanatorium to moeten zenden, omdat hij niét tegen hei werk kon. Laat ons nu recht op de zaak neerkomen, Bibbs. Ik heb al hcèl wat metf ■den ouden dokter Gurney over jou afge praat en ik veronderstel, dat ik jouw ge val evengoed begrijp als hijMaar luiste'f nu, ik wil openhartig jegens jo rijn. Ik pakte je harder aan dan de andere jongens maar dat was voor je eigen bestwil, omdaU ik bemerkte, dat je meer moest aangepord worden dan rij. Jij was altijd wat gemelijk, en sufferig en je moest werk hebben, waar bij jo wakker moest zijn. Waarom maakte' dat jo ziek in plaats van jo te stalen oul oen man van je te maken, zooals het had moeten doen? Ik hield voet! bij stuk tegen over den ouden Gurney. Ik zei: „Is heb eigenlijk niet eenvoudig alleen, omdat hij er een hekel aan heeft?" Ja, zei hij, dab is het. Als hij het met pleïrier deed, zou heb hem geen kwaad doen, maar hij verfoeit het on dat heeft invloed op zijn zenuwge stel. Hoe meer hij het probeert, dos te meer krijgt hij er een hekel aan, en hoe grootert die hekel wordt, dós te meer zal heb hem kwuad doen. Dat zijn niet precies zijn woor den, maar zoo bedoelde hij het toch. En dab is nagenoeg do zaak." ,.Ja," zei Bibbs; „dat is nagenoeg de zaak." „Welnu, ik beschouw het als mijn taak niet alleen te bereiken, dat je het doekg maar dat je er ook pleirier in krijgt." .(Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5