LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DER 'ADVERTENTIE% 80 Cts, por regel. Dca Zattr'iaga '40 Ots, 'per régel. Kleine 'advertentiSn Woensdag 75 Ots., Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden-van SO. Incasso volgens post- Xéoht. Yoor eventueels opzending van brieven 10 Ots, porto te betalen, Bewijsnummer 5,CtS4 Maandag 28 Juni 1920. Nummer 18502. Bureau Noordeip.dsp!ein. Telefoonnummers voor Direcile en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANTt iVoor Leiden p. 8 mad. f2.50, p. weeK 0,18 Duiten Leiden, ,woar agenten geves tigd zijn, per weelè ■mmww m 0.19 Franco per post v. 2tKJ Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. KOHIER DER PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING NAAR HET INKOMEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeno kennis, dat het Forensenkohier der Plaatselijke Directe Belasting naar 't inkomen, belastingjaar 1919/20, is goedgekeurd, en, ingevolge art. £64 der Gemeentewet, ter lezing is neder- N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Juni 1920. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijke vischwin- fcels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) SCHELVTSÜH verkrijgbaar is a f0.18, grootero SCHELYTSOH a f 0.22, HORS- MAKREEL a f 0.14, groote SCHOL a f 0.30, ROODE POON n f.0.40—f 0.45, TARBOT a f 0.65 en GRIET a £0.55 per pond. N. C. DE 'GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 28 Juni 1920. SU I KERK AARTEN. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemecsne kennis, dat.' gebleken is, dat hier t.er stede verschillende gezins hoofden de sterkte van hun gezin verkeerd hebben aangegeven, zood'at aan hen op de legitimortiekaart méér suilcerkaarten wor den afgegeven dan waarop zij recht heb ben. Een ieder wordt daarom dringend uit- genootfigd na te gaan of de grootte van zijn gezin zooals dat op de legitimatiekaart staat aangegeven met. do werkelijke gezins grootte overeenstemt en om, "wanneer dit niet het geval mocht zijn ,de kaart onverwijld op liet Bureau Nicuwe-Rijn 22 te doen wijzigen. Het is niet geoorloofd zelf veran deringen op de kaart aan te brengen. Voor het doen aanbrengen dezer veran deringen bestaat gelegenheid tot uiterlijk 1 Juli a.s. Mochten na dezen datum nog le- gitimatiekaarten wordten aangetroffen, waarop de grootte van het gezin onjuist staat vormeld, dan zullen op dergelijke kaarten geen suikerkaarten meer worden afgegeven. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 28 Juni 1920 UITREIKING VAN AANVULLINGS BROODKAARTEN. Do Burgemeester der gomeento Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden dat vanaf Dinsdag Kt Juni t-./m. Vrijdag 2 Juli de uitreiking zal plaats hebben van cfe aan vullingskaarten voor wit en bruinbrood. Deze uitgifte geschiedt uitsluitend op vertoon van de met het stempel Aanvul lingskaarten gewaarmerkte levensmiddelen kaart en de daarbij behoorende witte kaar een voor kinderen van 1218 jaar en al leen aan het Broodbureau N. Rijn 22 's morgens van 9—12 uur en 's middags van 25 uur. Gedurende deze uitreiking zal de uit gifte van de brood cn Suikerkaarten, apn hen, die deze nog niet hebben ontvangen stil staan. Aan hen, die verzuimen op een der ge stelde dagen de aanvullingskaarten te ont vangen, zal.geen gelegenheid "meer worden gegeven. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 26 Juni 1920. GEMEENTELIJK WA8CHBEDRIJF. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, met ingang van den 5en Juli a.s., de prijs van het wasschen van waschgoed1 wordt ver hoogd met 6 cent per Kilogram en der halve wordt gesteld op 23 cont per Kilo gram. N- C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRI.JEN, Secrelaris. Leiden, 28 Juni 1920, STADSNIEUWS HOE MEN STEMMEN MOET. Men sfemi door zwarf te maken het witte cir keltje op een zwart vlak, geplaatst vóór den naam van den of de persoon, dien of die men begesrl te stemmen. Het poiiosd is gehecht aan den stemlessenaar. Men mag maar op één persoon stemmen; niet op meer dan één. Men behoeft niet fe stemmen op den of de persoon, die bovenaan een der lijsten staat als no. 1, maar mag evengoed stemmen op no. 2 van een der lijsten, of op no. 3, of.op no. 4, enz. De uitgebrachte stem komt in elk geval ten goede aan de LIJST (de PARTIJ), op één van welker candidaten men heeft gestemd. Of de gestemde PERSOON ook gekozen zak worden, hangt cr van af, wie van de candidaten der lijst (der partij) de meeste stemmen heeft gekregen; in elk geval zijn stemmen, uitgebracht op iemand, die niet gekozen wordt, niet waarde loos, maar zij worden overgebracht op een an dere candida3t van dezelfde lijsl. Verkiezingsactie. Nauwelijks is de drukte dor lustrumfees ten alhier bedaard, of het vuur der yerkie- zingsactie is opgelaaid. Woensdag a.s. heb ben de verkiezingen voor dén Raad, noo- dig geworden" door de annexatie, plaats en dan moeten de vrouwen hier voor het eerst stemmen. Het nieuwtje van het kie zen door de vrouwen hier te lande is haar wel afgesnoept, door haar zuidelijke zuste ren in Maastricht, die do primeur er van hadden, maar'het feit is.er toch nog een van beteekenis, vooral voor de Sleutelstad. En nu wordt de vrouw hier, met het oog op haar'gewichtige taak in de 41 stem'ou- reaux op den laatsten van deze maand, duchtig bewerkt. Door alle partijen zonder onderscheid. De Leidsche vrouw, van wel ken rang of stand zij moge wezen; de .vrouw* de juffrouw, de mevrouw, de freule de barones, als zij maar lciezeres is, wordt thans door velen naar de oogen gezien en er wordt gedongen, met woord en met daad, naar der vrouwen gunst; er wordt geconcurreerd om haar het 'meest en het best in het gevlei te komen. Er worden berekeningen op haar gebaseerd. Zij is dezer dagen geen nul in het cijfer. Echt- genooten en broeders, zwagers, neven, vrienden, raadgevers en ook vreemden en zusters-kiezeressen, die aan de actie doen, komen de aanstaande kiezeres ongekend- vriendelijk of diep-ernstïg bezoeken, scher mutselen in woorden met haar, werken op naar gemoed of vermanen haar, met een: j,Nu, je stemt wel op tot slot. Op strooibiljetten wordt o .k vooral een beroep op de vrouwen gedaan; verschil lende kleuren worden haar aanbevolen candidaten, mannen en vrouwen, worden in woord onder haar bijzondere aandacht gebracht. Ook is gepoogd allen in beeld te doen zien hoe een der candidaten er in werkelijkheid uitziet en er worden levens beschrijvingen van eerst-aanbevolenen ge geven van de wieg tot aan het huidige o og enblik. Verkeerde woorden, verkeerde- daden, misgrepen en doorzichtige bedoelingen van zittende en nog niet gezeten Raadsle den worden breed uitgemeten; hun goede eigenschappen en deugden hoog geroemd en geprezen. De Koningin en de burge meester worden niet met rust gelaten. En vele mannen houden het hart vast, dat de vrouwen zich In den. man of in het hokje liarer keuze zuilen vergissen. Er wordt druk vergaderd,-in huis en er buiten, openbaar en niet openbaar. Muren en andere plaatsen worden be plakt en hier en daar met den kwast on vergeeflijk besmeerd en ontsierd met de namen van candidaten cn met groote, bil jetten. Kiesvcrccnlgingen en propagandis ten in haar dienst zijn ijverig in de weer: bordendragers gaan torsend rond en heele optochten op de fiets, ook van dames en heeren samen, rijden toeterend en klinge lend langs straat en gracht, met op elk stuur den naam van den candidaat, die „er in moet", dien zij althans er in willen hebben, die als nummer één een gevolg van andere bovenst-beste dames en heeren zal krijgen, van wie zij veel als Raads lid verwachten. En zoo zal het doorgaan tot Woensdag en dan zal er gestreden worden, hard en vurig door mannen en vrouwen, en uitge zien en gehaakt, 's avonds Iaat, naar vic torie, naar de kroon op al het werk. als zelden te voren. De S. D. A. P. en de Gemeenteraadsverkiezingen Zaterdagavond belegde <de afd. Leiden der S. D. A. P. een (ijienlbajo vergadering in de groole Sla-da zaal, waar als sprekers optraden mevrouw Pothuis-Snuit, uit Amsterdam, lid -der Eerste Kamer on mr. D. A. van Eek, No. 1 der candidaten van de S. D. A. P. voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing. Vermoedelijk mot liet oog op den Zaterdag avond was de zaal slechts matig bezet. Do heer SS. F. O est veen opendo met oen kort woord de vergadering, wees op de belangrijkheid van de a.s. verkiezing en deelde vorder' mede, dat Dinsdagavond cpn groole openlncklmeeting zou worden gehouden op Don Burcht. Hij spoorde aan te zorgen, dat deze openluchtmee ting schitlcrciid zou slageu. Hierna kreeg hot woord mevrouw Pothuis- Smit. Zij besprak on loonde aan, dat do vrou wen zeór veel belang hebben bij de a.s. ver kiezing, en dat goed gezien was, dat vooral on der die vrouwen deze belangen naar voren wer den gebracht, vooral daarom, omdat de vrouw, die te* dusver vooral onder de Christelijke par tijen beschouwd word als een nul in het cijfer, als een stuk wat er zoowat bijhangt. Maastricht, waar onlangs ook onder vrouwen kiesrecht een verkiezing gehouden Ss, geeft ons mood dat ook liior dc'vrouwon dor georgani seerde arbeiders" rood zullen stemmen. Zij besprak verder in het kórt de geschiedenis van het vrouwenkiesrecht. De R.-K. partij aan vaard alleen hot vrouwenkiesrecht, omdat zij meent, daardoor hel roodc govaar te kunnen bezweron. Do Anti-Rev zijn er eigenlijk nog te gen. zij worden allocn dien weg opgedreven cn nu aanvaarden zij het. maar om orger te voor komen. Do Anti-Rev. bobben een strooibiljet ver spreid, waarin wordt gewezen op de verdiensten van don hoor Pera, dio meer dan 25 jaar lid was van den Raad, cn getoond heeft, dat liij..., immbr togen stemde zoo goed als zijn mede an ti's, als het arbeidersbelangen gold. Do arbei ders mogou dus in blind vertrouwen niot op dio inens-chen stommen. Spr. behandelde nu dit strooibiljet. Zijn wij, S. D. A P.'ore, godsdiensthaters? Noen, de "godsdienst is spr. te heilig, om hom in dit godoo omlaag te halen, 't Gaat echter tegen do Kerk als politieke macht. Zijn wij Oranjehaters, en ino&ten zij dit zeg gen, -ctie bondgenooten zijn met ullra-Oranje- haters, zooals ons do geschiedenis leert? Revolutie-makers? Meenen zij nu indordaad dat wij een revolutie in elkaar kunnon 'zotten? In. het strooibiljet der R.-K., aldus spr,, staan verschillende onjuistheden. In dit strooibiljet staat, dat do S. D. 'A. "P. do moederschapszorg ook opeischt voor onge huwde moedors, waardoor het heiligo dan in 't godrang zou komen. Wjj, sociaal-democraten, willen het beste voor alle "moeders, zonder onderscheid. Wij willen socialisatie, heet hot vorder, als een spookbeeld. Inderdaad, wij zijn hosliste te standers, dat enkeien zich verrijken ten koste van ons. Zeker, wij willen een productie door allen en voor allen naar de behoefte. Verder doet spr. een klemmend beroep op den strijdlust, op de liefde voor het ideaal. Laat ons nog oens flink aanpakken, dan komen we er wel, aldus besloot Zij. Mr. D. A. van Eek ving ziju rode aan met do socialistische idee naar voren te brengen, dat wij, socialisten, strijders zijn voor een andere en naar wij hopen beter® maatschappij. Tegen over ons vinden wij een klasse van menschen dio er op bedacht zijn, deze maatschappij in stand te houden. Hij besprak daarop de brochure van prof. Van Gijn, waarin aangespoord wordt hard to worken en zuinig te leven. Noen, hoorders, niet 'bezuinigen; de behoeften moeten toenomen, dit alleen kau do menscli- hoid vooruit brengen, aldus spr. Verder meent die prof., dat de arbeiders bij meerdere welvaart te veel verbruiken, Spr. belicht dit punt door een voorbeeld te stellen en wel de slaking in hot havenbedrijf; daar ging het om een verhooging van een paar gulden per week. Deze verhooging kon niot worden gegeven; de arbeiders verbruiken dan te veel, terwijl commissarissen 70.000 gulden per jaar eu directeuren als "aandeel in de winst alleen in do laatste vijf jaren (zonder hot sa laris dus nog) ontvingen f 1.1GO.OOO. Zulke toestanden vinden wij, S.-D,, misdadig. Wij zijn voor allo werkelijke vorboteringen, mits zij maar zoo spoedig mogelijk komen; wij zijn bereid voor deze verbetering to vechten, onver schillig van welke zijde deze ook worden voor gesteld; wij zullen zorgen zelf ook met onze voorstellen te komen, zeide spreker. Onze hou ding in de Raadszaal is nooit anders geweest. Komende tot de volkshi.isvoati ng, schetste spr. de verschrikkelijke toestanden te dien op zichte hier in Leidon; daarom is hel schande, dat de yoorstellcn-Knuttel en die van Oost veen en Van Weeren door den Raad worden ver worpen. Wij zeggen: elk mensch heeft recht op een behoorlijke woning. In zake de levonsmiddelenvooiaiening willon wij dat de overheid zoo noodig ingrijpt on zorgt voor goede on goodkoöpo voeding. Wij willen een behoorlijk loon voor de arbei ders in gemeentedienst. Wij willen een billijke belastingheffing, een behoorlijken aftrek voor eerste levensonderhoud; wij stolden voor f 4200 plus f 100 voor olk kind, zeide spr. Alle voor stellen, die wij deden, werden echter verworpen. Wij strijden in 't kort voor oen betere maat schappij en richten onzen strijd daarom voor namelijk op machtsvorming; dan zullon wij ten slotte overwinnen. Wij eischen voor ons op, dat is voor de arbei ders-klasse, vrijheid van vergadering, demon stratie, drukpers; die hebben wij o zoo noodig voor onzen bevrijlingsstrijd. Het kapitalisme, aldus spr., hoeft zijn tijd gehad. Het socialisme kopit; blind cn dom is het, dit niet te willen erkennen. Wij zijn nu oen nieuw tijdperk ingetreden, nu ook do vrou wen onze politieke medestrijdsters zijn gewor den. Ten slotte wekt spr. vurig op, dal alle aan wezigen schouder aan schouder vechten en strijden voor een bolore maatschappij. Daarvoor hebben wij do arbeidersvrouwen vooral noodig, aldus besloot spr. aim rode. Evenals de rode van mevrouw Tolhuis werd ook deze rede luide toegejuicht Van de gelegenheid tot debat word gebruik gemaakt door den heer dr. Knuttel (commu nist), die beantwoord werd door mevr. Pothuis- Smit en door do heeren Muller (Ohr.-Hist.) en Stol (communist), dio ieder hun partij de voor keur toekenden. Mr. van Eek beanlwoordde bei den uitvoerig, ton slotte nogmaals do S. D. A. P. warm aanbevelend, waarna de vergadering werd gesloten. De uitsluiting der bouwvakarbeiders. De veelbesproken uitsluifciug van de bouw vakarbeiders, voor zoover dezo zijn aange sloten bij den Modernen bond, de Fede ratie en de neutrale organisatie is ook voor Leiden e^n feit geworden. Er is op den eersten dag nog geen juist overzicht over den omvang, welko deze uitsluiting zal hebben, te geven. Dc cijfers van het aantal arbeiders, dat cr ónder zal vallen, worden nu verzameld. Do afdeeliug Leiden van den Algemee- nen Bond van Patroons in dc Bouwvakken en do R, K. Bond van Bouwvakpatroons hebben hun bureel in het Nutsgebouw, de moderne organisatie zetelt in het Volks gebouw aan de Heerengracht, de Federa tie houdt zitting in het zaaltje Dool aan de Oudé Heerengracht. Do patroons konden ons geen cijfers me- dedeelen en ook nog niet zeggen bij hoe veel patroons het werk geheel of gedeelte lijk is neergelegd. Alleen stond reeds vast dat aan de Kooi en op het werk voor den bouw van een Nieuw Museum „De Laken hal", de arbeid vrijwel stil ligt. Op het werk aan de Kooi werken er hoog stens nog 5. Dc Christelijke arbeiders zijn ook heengegaan, omdat, zooals zij zeiden, zij vreesden, in, het werk bemoeilijkt te zullen worden. Er was echter, zooals mem ons van de zijde der politie mededeelde, pölïtie-assistentie gevraagd en verleend, en men zou van dien kant zorgen, dat, wie er werken wilde, niet werd bemoeilijkt.: Nog wérd onG door do patroons verze kerd, dat het Hoofdbestuur van de Yer- eeniging van Bouwmaterialenhandelaren de toezegging heeft gegeven, dat noch aan de werklieden, noch aan particulieren, tij dons de uitsluiting bouwmaterialen- zullen worden geleverd, zoodat het vrijwel uit gesloten is de patroons uit te schakelen. Informeerend bij werkliedenorganisaties kregen wij mededeelingen waaruit men zou kunnen opmaken dat er nog heel wat men schen aan het werk zijn Het bestuur van de afd. Leiden van den Algemeenon Nederlandscben Bond van Bouwvakarbeiders, dat door zijn koeriers die dc verschillende karweiën bezoeken ge regeld op de hoogte wordt gehouden deelde ons don stand te twaalf uren 's middags aldus mede: Van do 190 aangesloten timmerlieden zijn er uitgesloten 47van de 78 metselaars 24, cn van do 248 z.g. ongeschoolden (grond- en betonwerkers, vlechters on schuurders enz.) 66. Bij de kleinere organisatie de Federatie on nog kleinere neutrale organisatie zou de verhouding ook ongeveer gelijk zijn. Ook daar werd ons bevestigd dat aan de Kooi het werk stil lag. Van molestatie der Christelijke aTbeidera aldaar was echter geen sprake. Deze mannen gingen uit eigen beweging heen. De bij het 1ste reg. inf. tot majoor benoemde kapitein H. Meijwert, van het 4de reg Inf., komt te Assen in garnizoen. De beer A. A. Hueber, alhier tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij het leger hier te lande. Het diploma van den Haagschen oplei dingscursus voor a.s. Momtossorileidsters werd uitgoroikt aan <le dames W. W. G. Bok, J. M. Bosman, M. Rossélaar, E. Bronkhorst, A. A. M. Cohen Tervaert, A. Lemz, H. Mamshalt, J. J. Mariouw Smit, M. A. E. Mestingh, C. G. C. Pol derman, G. T. Spaans en E". Voerman. Hedenvoormiddag werd vanwege do gemeente weder een groote partij bedde- lakens en katoen in de Waag verkocht. De goederen gingen weer weg als eieren uit do mand. Van. morgen te ongeveer 7 uren brak aan het eind van. dc Brecstraa-t bij de Hóo- gowoerdsbrug juist bij den wissel van de tram oen wiel van een verhuiswagen waar door de wagen ineenzakte. De tram had daardoor een halfuur vertraging en de rei zigers moesten er over stappon. E>o goederen werden in ecni anderen wa gon overgeladen, waarmede ongeveer an derhalf uur heenging. Te halfnegen onge veer waren de laatste sporen van het onge val verdwenen. Zaterdagmiddag had op de Hoogowoerd, hook Kraaierstraat, oen aanrijding plaats tus- sclion een motorrijwiel en èen automobiel. Da 38-jarigo koopman A. M. Boon 'kwam uit de Kraaierstraat mot zijn motorfietsen werd toon aangegrepen- door een voorbijrijdende auto, met het gevolg, dat zijn voortuig ernstige schade bekwam. B. zelf kwam or nog vrij good af. Volgons omstanders zou do schuld liggen bij den auto-bestuurder, dio echter zonder vor der naar het ongeval om te zien. doorreed- Hot nummer werd echter opgenomen on van hot ge val proces-verbaal opgemaakt. Bij den optocht van een aantal fietsrijders cn -rijdsters mot oen ajito voorop. Zaterdag avond, tor. reclame van do anti-revolutionaire candidaten voor den Raad gemaakt, word op de' Haarlemmerstraat een dor dames mot het rij wiel tegon den grond geworpen. Tegen den da- der is procos-vorbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag is de 3S-jarige echtgo- nootc van den heer G. aan do Langegracht, plotseling op straat overleden, toen zij naar een vliegmachine stond to kijken. Er is in den nacht van Zaterdag op Zon dag door propagandisten druk gewerkt met aanplakbiljetten on door sommigen - zelfs mot den verf- of witkwast. Men heeft zich dus blijkbaar aan de aanma ning van don burgemeester, om op deze wijze do stad niot te ontsieren, weinig gestoord, even min als aan dc waarschuwing, door dc politic tot do besturen der kiesvereonigingen gericht om dit na to laten. Tegen personen, op hceterdaad botrapt, werd-door de politie proces-verbaal op gemaakt Zaterdagnamiddag om ongeveer vijf uren had aah „De Groote Vink" een ernstig ongeluk- plaats. Do motorrijder met de motorfiets H 13041 kwam uit do richting Don Haag, en kon zijn stuur niet meer meester blijven. Hij rood met zijn fiets tegen hot hek van bovenge- noonid café, niet het noodlottig gevolg, dat het moisjo in don aanhangwagen ov uit en "óver do balustrade werd geslingerd. 'Hel bekwam een woncl in liet aangezicht on werd mot oen van liior ontboden auto naar het Ziekenhuis ver voord. De bestuurder klaagde over pijn aan de, bccnon. Bij het hek stond een heerenrijwiel, dat kort en klein werd gedrukt. Dc motorfiets werd ook zwaar beschadigd. Het programma voor het Parkconcort op Dinsdagavond a.s., te acht uren, luidt: „Kreutzrittcr", marsoh, Sousa; Ouverture „"Era Diavolo", Aubor; „Ueber den Wellen", wals, Rodas; Fanlaiisio „Der Mikado", Sullivan; Lorei ey paraphrase, Nesvadha; „Espana", wals Wal'dtcufel; „Ons Rood, [Wit en Blauw", marsoh, Geyp. In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn opgenomen in de week van 20 tot en met 23 Juni 180 volwassen personen en 31 kin deren, totaal 211 personen. BINNENLAND, Internationale Juristen Conferentie. Do Internationale Juni sten-iC o n f e rentie, die op initiatief van den Volkenbond 'in heb Vredespaleis vergadert ter samenstelling van. èen ontwerp voor een Internationaal Gerechtshof, heeft in haar zitting van Za terdag den huidigen toesband besprobea der verplichte berechting van Internatio nale geschillen, zooals die is geregeld in heb Volkenbóndsverdrag en in do verschillende, bestaande verdragen, benevens berechting uit te breiden. Deze voorloopige wisseling van gedachten toonde aan, dat cr een sterko tendenz bestond om het. aantal gevallen van verplichte berechting uit te breiden.. De vraag word gesteld, of de tijd 'niet ge komen is voor do Staten van de wereld om' een nieuwen stap vooruit te doen"! Mon vestigde er de aandacht op, dat de Haagsche Vredesconferentie van 1907 hot principe van verplichte arbitrage erkend heeft; kort daarna is tussehen do verschil lende Staten een net van verdragen gewe ven, ten einde heb principe praetiscb toe te passenten slotto hebben, do vredesverdra gen in het Volkenbondsverdrag en speciaal in de clausules betreffende internationale transit en arbeidsvoorschriften zekere cate gorieën van govallen voorgeschreven, die onderworpen moeten worden aan "een op lossing volgens de principes van het inter nationaal recht. Tegelijkertijd werd het principe erkend, volgens hetwelk geen en kel lid van den Volkenbond een oorlog mag beginnen zonder het geschil in kwestie te hebben onderworpen, hetzij aan het oordeel van Óen Volkenbondsraad, hetzij aan een oplossing volgens de principes van arbi trage of van justitieele berechting. Men achtte liet gewenscht, dat de oplos sing van internatonalo geschillen door mid del van rechtspraak zooveel mogelijk ont wikkeld zou worden en dat een regeling gemaakt zou worden, volgens welke allo zuivere juridische gevallen automatisch voor hét nieuwe hof zouden komen. Dit zou do ontwikkeling van een krach tige internationale jurisprudentie waar borgen, evenwijdig aan de politieke orga nisatie van den Volkenbond. Tevens werd voorgesteld den Volkenbondsraad de bij eenroeping van een onmiddellijk te houden conferentie aan te bevelen, als zijnde een essentieel middel om -de door clsn oorlog aan het öwankelen gebrachte principes van internationaal recht weer nieuwe vastheid, te géven. Men poogde nog niet tot overeenstemming te komen, maar er werd voorgesteld, dat de Staten vrijwillig de verplichting op zicli zouden nemen, alle geschillen, betreffen de de interpretatie van verdragen, be treffende een geschilpunt in internationaal recht, betreffende de schending van inter nationale overeenkomsten, betreffende de uitgestrektheid cn het karakter van de schadevergoedingen verschuldigd voor zulk een schending en betreffende de interpre tatie va-u schadevergoedingen toegekend door het Hof, te onderwerpen aan do recht spraak van hefc Hof. Ook besprak dé conferentie de kwestie' of het Hof open zal staan voor Staten, dio geen lid van don Volkenbond! zijn. Al gemeen is men van oordeel, dat, ondanks het feit, dat dergelijke Staten den Bond niet steunen, het Hof niettemin open be hoort te staan voor alle volgens rechts regelen op to lossen geschillen. Deze mee ning was gevestigd op de overweging, dat do Bond niet alleen bestaat om oorlog tus sehen zijn leden te voorkomen, maar tevens om overal in de wereld den vrede te be vorderen. Vanwege de Ned. Vereeniging vait -Spoor- en Tramwegpersoneel, dén B. A'.. N. S. en den Neutralen Bond, werd giste ren te Utrecht, in de zalen en den tuin van het park „Tivoli" een demonstratief congres van spoorwegpersoneel gehouden over de dienst- en rusttijden en vermeer dering van inkomsten. Reeds lang vóór den aanvang waren de' groote zaal cn de kleine zaal tot in alle hoeken gevuld terwijl honderden zich in den tuin geschaard hadden. Er heerschte on der de duizenden demonstranten een ver bitterde geest, welke zich herhaaldelijk uitte door een heftig geflipt. De heer P. Moltmaker, dio namens de drie organisaties het congres opende, wee? er op, dat beide zalen en de tuin bijna vol waren. Spreker wees op de voorstellen tot samenwerking, dio zijn uitgegaan van dc Nederl. Vereeniging, om te komen des noods tot scherpere middelen van hande len. In de commissie van acht werd des tijds met 5 tegen 3 stemmen een uitspraak in dien zin gedaan. De Ned. Vereeniging hoeft toen de samenwerking- op dien grond slag aangegaan met den Neutralen Bond en den B. A. N. S. In den Loonraad werd' Bamengewerkt, doch bovendien werd over eengekomen om ook voor dit jaar een ac tie voor lotsverbetering te voeren. Onze voorstellen worden door de directie afge wezen. Er dient thans besproken te wor den, wat het personeel te doen staat. De samenwerking wordt loyaal door de orga nisaties uitgevoerd, hoewel ieder zijn eigen standpunt heeft behouden. Doch waar do samenwerkende organisaties hot volkomen over eens zijn, dat is over de tegenwerking der Christelijke organisaties en hun voor mannen. In don komenden tijd dienen on ze organisaties daartegen den strijd met allo macht aan te binden. Het hoofdbe stuur van de Netl. Vereeniging heeft be sloten om na afloop van dit congres een demonstratio te houden naar het station.! (Geroep: Naar Kalff!) Do andere organisaties zullen na afloop"- niet hun leden eenige besprekingen hou-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1