No. 16501 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Juni. Tweede Blad. Ai.no 020. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelt voor a.s. Don- ierdag te behandelen de huishoudelijke raming en de benoeming van een griffier. Conform besloten. De he'-r DRESSELHUYS (V.-L.) st-lt voor hel ontwerp inzake de gemeente- finaneïën van de agenda af te voeren. Het ontwerp zou vele dagen behandeling eischen en hij meent, dat de Kamer thans naar huis mbet. De heer RUTGERS (A.-R.) acht uit laatste geen argument. Hij meent, dat het ontwerp nog behandeld moet worden. De heer VAN DE TEMPEL (S. D. A. P.) meent, dal het wetsontwerp behandeld moet worden, omdat de gemeenten er op ■wachten. Do heer VAN DER MOLEN (A.-R.) is ook van meening. dat het ontwerp afge daan moet worden, omdat do gemeenten moeten weten waar zij aan toe zijn vóór zij hun bcgrooling voor 1921 behandelen. De heer VAN BERESTEYN (V.-D.) is voor uitstel en wil het in September be handelen. Het voorstcl-Dresselhuys wordt verwor pen met 33 tegen 32 stemmen. (Er ontstaat een verwarde discussie over de juistheid van dezen uitslag, aangezien de heer BuHAPER vóór gestemd heeft en daarna verklaart tegen te hebben willen stemmen). Liet was nu de vraag hoe die stem gerekend moest wor. en. Ten slotte dient de heer KETELAAR (V.-D.) een voorstel bi, om te bepalen, dat de stem van den heer Schaper als vóór wordt aan gerekend. Dit voorstel wordt aangenomen met 39 tegen 25 stemmen. Dientengevolge Is het voorstel-Dressel- buys aangenomen verklaard met 33 tegen S3 stemmen. Motio-J. ter Laan. De motie-J. ter Laan inzake de ophef fing van den ponsioen-aftrek van 7 püt. .wordt verworpen met 36 tegen 29 stem men. Verschillende ontwerpen. Aan de orde zijn: Wetsontwerpen Verhooging van 't VHIe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1918 en 1919 en nadere wijziging en verhooging van de begrooting van inkomsten en uit gaven van het Staatsbedrijf der artillerie inrichtingen voor 1919 (Kosten voorloopige loonregeling Rijkswerklieden). Wetsontwerp Aanvulling en verhooging van de oogrooting van uitgaven van het Staatsmuntbedrijf voor 1919 (Kosten rente- Begels Invaliditeitswet; verhooging trak tementen premie Ongevallenwet). De<o ontwerpen worden z. h. st. goed gekeurd. Interpellatie-Van Ravesleijn. Interpellatie van den heer Van Rave- steyn over de toepassing van art. 105 Re glement Dienstvoorwaarden op de spoor wegen in het algemeen en het ontslag van een commies en een klerk bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te Utrecht in het bijzonder. De heer VAii RAVEbxEYN (Comm. P.) licht zijn interpellatie toe en stelt deze vragen: Is het den Minister bekend, dat de com mies mej. A. Toussaint op 18 April 1920 door de directie der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen uit den dienst is ontslagen zonder dat zij zioli aan eenig plichtsverzuim of strafbaar feit had schuldig gemaakt, doch om politieke re denen 1 Is hofc dou Minister bekend, dat do kler ken. Th. Honrar, werkzaam op het Cen- fcraalbureau te Utreohb, dcor dezelfde Maatschappij op 8 Mei eervol uit den dienst is ontslagen, eveneens zonder dat hem eenig plichtsvcerzuim of strafbaar feit kan worden ten laste gelegd, doch uitslui tend omdat de politieke gedragingen van dezen heer zijn chefs niet' aanstonden 1 Draagt een dergelijk optreden der be trokken directie de goedkeuring van den Minister weg Spr. crit-ïseert deze handelwijze in de maatschappij, di6 op den duur leidt- tot datzeldfo ondergrondsche optreden als de Regeering tegen spr 's partij volgt. Do MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer KöNIG zegt, dat omtrent Henrar is meegedeeld dat deze luidkeels ventte met „Do Tribune" op een wijze, die de direc tie beneden de waardigheid van zijn ambt achtte. Hij werd gewaarschuwd. Later deel de hij strooibiljetten uit, waarin tot sta king werd aangezet. Daarop is hij ontsla gen. Het verloop van de kwestie van juffrouw Toussaint kwam op hetzelfde neer. Zij zond oen briefje om mee te doelen, dat zij niet meedeed aan het vrijwillig afstaan van een deel van het loon voor de Wcensche kinde ren. Dat briefjo was m dien toon gesteld, dat de directie haar niet langer in dienst wildo houden. Beide opzeggingen zijn geschied op regle mentaire wijze met uitbetaling van de hoog ste bedragen. Er bestaat dus geen aanlei ding voor de RegeerLng, om hier een ver toog- te richten tot do Maatschappij. De dienstopzegging komt spr. alleszins begrij pelijk voor Do heer VAN RAVESTEIJN (Comm. P.) repliceert. Hi' laakt zeer de wijze, waar op do Minister sprak. Daardoor is de rechtspositie van het gebeelc personeel zeer verzwakt. De heer KLEEREKOPER (S. D. A. P.) laakt ook deze ontslagen, die een politiek karakter dragen. Hij voegt er één bij van zokeren Veltman, te Groningen, een syn dicalist, die ook ora dergelijk soort reden is ontslagen. De heer VAN RAVESTEIJN (Comm. P.) stelt een motie voor, waarin wordt gezegd, dat door de genoemde ontslagen de poli tieke vrijheid van het spoorwegpersoneel is verdwenen en waarin de houding van den Minister wordt afgekeurd. De heer KOLTHEK (Soc. P.) is het vol maakt eens mot den heer Van Raves teijn. Hij wil alleon in de motie ook vragen on middellijke wijziging van art. 105. De MINISTER wijst er op, dat er een Staatscommissie aan heb werk is, die ook art. 105 onder het oog zal zion. De he8r OUD (V. D.) betreurt het, dab de Minister alleen reeds in aanzetten tot staking voldoende motief voor ontslag ziet. Hij zal zijn stem aan do motie geven. De heer SOHOKKING (C.-H.) acht de motie veel te vaag om ze te kunnen beoor- deolen. Hij vraagt zich af of de direc tie goed deed zóó op Ie treden en of do Minis ter geen aanleiding vond om een onderzoek in to stollen, in hoeverre do handelingen in of buiten den dienst zijn verricht. Wanneor hij dus togon de motie stemt is het, omdat hij do zaak niet voldoende kennend, geen oordeel kan uit spreken. De hoor KLEEREKOPER (S. D. A. P.) vindt in deze woorden van don lieer Schokking aan leiding om do Rogeering te vorzooken nader on derzoek in te stellen en de schriftelijk rappor ten bij do Kamer in te dieneD, opdat dan de discussie kan worden voortgezet. Do MINISTER zegt, dat als do Kamer meent niet voldoende te zijn ingelicht dan is hij be reid nog meer inlichtingen te verstrekken. Hot Toorstel-Kleerokooper wordt aangenomen. De intorpellatio wordt verdaagd. Aan do orde is do intorpcllatie-Kloerekoper over do nieuwo regeling van dienst- cn rusttij den van hot spoorwogpersoneel. Spr. stelt daarbij deze vragen: I. Hoe komt het. dat de nieuwe regeling der dionst- en rusttijden van het spoorwegpersoneel niet, overeenkomstig do ministcricde toezeg gingen van 2 April 1919, in do Tweede Kamer gedaan, op do basis van een 8-urigen arbeids dag is geschied? II. Waarom is de nieuwe regeling niet daad werkelijk op 1 Juni j.l. allerwegen in werking gotreden? III. Zijn de raimo ontheffingen, waarmede reeds op verschillende stations van do nieuw gestelde tijdgrenzen ia afgewekon, door don Mi nister goedgekeurd, en zoo ja, waarom? IV. Welke zekerheid heeft de Minister, dat de indeeling van het personeel in groepen, welke in het Kon. besluit worden onderschei den, door de directies geschiedt in overeenstem ming met de bedoelingen, welke bij de regoc- ring hebben voorgezeten? V. Is de Minister bereid een commissie van advies voor de dienst- en rusttijden, uit ver tegenwoordigers van directies en werknemers, samen lo stellen, teneinde do Rcgeering, met name omtrent de toepassing van artikel 00, to advïseercn cn aldus de algomeene verkorting van den arbeidsdag tot den achturendag te be spoedigen? Met tal van voorbeelden illustroordo spr. zijn vragen. Do regeling der dienst- cn rusttijden is zóó, dat lal vaa overtredingen en afwijkin gen mogelijk zijn. Do MINISTER zegt, dat do nieuwe regeling wel degelijk gebaseerd is op de acht-uren-dag. Do heer IClcerekoper verwart arbcids- cn diensttijd. Hel is moeilijk de regeling zóó lo maken, dat precies iederen dag den acht-uren- dag wordt bereikt. In veertien dagen wordt het maximum van 90 niet overschreden. Spr. geeft lal van voorbeelden om zijn stel ling te bewijzen. De nieuwe regeling kan on mogelijk 1 Juli 1920 wor-don ingevoerd. Nu had spr. do keuze: de regeling grootendeels in voeren of wachten tot zo geheel kan worden in gevoerd. Hij koos het eerste. Spr. hoopt dat voor het grootsto deel van hel personeel op X Oolobcr a.s. do regeling geheel is ingevoerd. Voor het slalionspersonccl zal het langer moe ten duren. Inmiddels moet spr. wol do noodige ontheffingen verlenncn Een commissio kan de Minister niet instellen zoolang hel rapport van do Staatscommissie niet is verschenen. De heer HERMANS (R.-K.) betoogt, dat de rogoling voel spoediger had moeten zijn inge voerd. Enkoio richtingen blijft spr. nog wen- scholijk achten: eon vrijen Zondag ora de 14 da gen cn hetero betaling in overwerk. Do heer OOD (V.-D.) meent, dat do directie te weinig medewerkt en dat de geest der directie niet goed is. Daarin zit een bron van veel ontevredenheid. Er wordt ook geen leiding ge geven aan de herziening van het reglement. De heer SMEENK (A.-R.) blijft aandringen op spoedige uitvoering der regeling cn spoedige indiening van het rapport dor Slaatscommis- sic-Treub, opdat hot georganiseerd overleg spoedig kan plaats hebben. Do MINISTER antwoordt nog kort. Hij zegt spood toe. Do interpollatic wordt gesloten. De beido interpellaties zullen do volgende .week plaats hebben. D.o vergadering wordt verdaagd lot Dinsdag to óén uur. H BUITENL. WEEKOVERZICHT. Na het onderonsje van Engeland en Frankrijk te tij-the en na de groote geal lieerden-conferentie in het heerlijke Bou logne sur Mer, heeft men het noodig ge oordeeld der wer ld kond te doen, dat de geallieerden het hartroerend eens zijn, dat Duitschland niet hoeft te rekenen op onderlinge verdeeldheid en wat daar meer bijbehoort, men zal dit liedje van een heid nu zoo langzamerhand wel van bui ten kennen, het is reeds zoo vaak ge zongen op dezelfde melodieHoe harder men den nadruk legde op die eensgezind heid in het kamp der geallieerden, des te groot er bleek gewoonlijk niettemin de on- derlnge verdeeldheid, zoo was het geregeld tot dusverre en alles wijst er op, dat het dit keer niet anders was. Waarom gaat anders, om te beginnen, aan do vlak voor Spa te Brussel plaats vindende bespre king nog oen nadere bespreking te Parijs vooraf? Wanneer men het zoo geheel eens is, mag men dat totaal overbodig oor- deelen. Een nadere beschouwing an het resul taat, te Boulogne verkregen, doet de ver- deelheid in vrijwel alle daar behandelde punten nog nader naar voren komen. Het eenige, waarover men het blijkbaar finaal eens is geworden, is blijkbaar, dat de ont wapening van Duitschland, zooals die in het vredesverdrag van Versailles is vast gelegd ,moet worden doorgezet. Mlllerand Frankrijk hamert toch geregeld op het aambeeld der D'uitsche ontwapening heeft in dit opzicht zijn meening doorge dreven. Vandaar ook de nota's, over deze aangelegenheid tot Duitschland gericht. Niettemin is de kracht aan deze nota's voor een groot deel ontnomen, waar lo. nan den datum van 10 Juli, waarop het Duitsohe leger tot 100,000 man moet zijn terugebracht, niet de nand zal worden ge houden. en 2o. Duitsohland een aanzien lijke macht politielroepen daarnaast zal mogen stellen. In hoeverre de meer naar rechts uitgevallen verkiezingen' in Duitschland Millerand gesteund zullen hebben, is moeilijk te beoordeelen. Maar overigens komt de met-eensgezind heid verder geregeld om don hoek kijken. Heb Engelsche cn Fransclie standpunt- ten aanzien van de door Duitsohland te beta len schadevergoeding heeft men gecombi neerd. Gehandhaafd wordt een totaal som (Engeland's standpunt) ma-ar Duitsch land zal deze hebben te voldoen en annui- tciten, naar officieus verluidt 35 van 3 milliard Mark gord, dus 195 milliard to taal. doch of daarin rente enz, is begre pen, is absoluut in 't- duister gehuld. An- nuiteiton, die echter naar m i.te Duitsch- land's betaal vermogen toeneemt, grooter zouden v/orden (Frankrijk's standpunt). Officieel is geen totaal-bedrag genoemd, naar het heet, omdat men de kans niet af snijden wil. dat Duitschland oigener bewe ging een hoogcr aanbod te Spa zal doen. Spa is n.l vooreerst weer herleefd, ter loops opgemerkt, hoewel we geenszins zou den durven voorspellen, dat de conferentie op 5 Juli a.s. zal plaats vindon, gelijk be paald. Alsof er in werkelijkheid kans op zoo iets bestaat Het vermoeden is daarom gewettigd1, dat aan de eensgezind heid over het totaal bedrag iets hapert. Te verbazen is heb zeker niet, want- hoe Duitschland, dab elke maand reeds een tekort op zijn begrooting heeft, zulke jaar- lijksche „kleinigheden" zal kunnen opbren gen, ook al brengt men het met een soort internationale leening wat op dreef, is als nog een raadsel. Aan entente-zijde wil men don droom van een Duitsche goud-regen blijkbaar niet temperen. Erger is evenwel, dat men het over de vercleeling van de huid van den nog niet geschoten beer allesbehalve eens is. Spe ciaal Italië schijnt voet bij stuk te houden, dab hem meer toekomt dan de hem aan vankelijk toebedachte 10 pet. Krijgt^ Italië zijn zin, dan zullen de anderen minder er langen, hetgeen zoowel in Frankrijk als in België reeds do noodige onrust heeft ge wekt. Hoe men hier tot een alles bevredi gende oplossing zal geraken? Bijzonder krachtig zal Duitschland te Spa anders niet slaan, dat mag men ge rust concludeeren, gezien het verloop van do kabinetscrisis, c?ie. hoewel cis Rijksdag reeds bijeen kwam, nog niet is opgelost, terwijl we dit schrijven. Wel lijkt het, dat de ups het thans gewonnen hebben van de downs, maar zekerheid ontbreekt nog. En al komt er ook werkelijk een kabinet Fchrenbach, gevormd uit de burgerlijke midden-partijen, oterk zal bet nooit kunnen staan. De eerste de baste windvlaag kan het in een ommezien onderste boven wer pen. Dat van een dergelijk ministerie wei nig, om niet te zeggen niets is te verwach ten, springt te duidelijk in 't oog dan dat het noodig is, nader daarop in te gaan. Gelukkig is het DuHschc rijk zeker niet Ook voor Turkije schijnen de zaken op het eerste gezicht een slechte wending lo hebben genomen. Leek het or op, alsof door de aan groeiende nationalistische beweging do entente water in den wijn zou doen, to Boulogne is op eens besloten, krachtig tegen Moestapha Kemal op to treden, Hot is Vonizclos, Griekonland's premier, die do geallieerden naar het heet be langeloos zes divisies heeft aangeboden, welk aanbod geaccepteerd is, nadat Foali en andcro militaire deskundigen waren gehoord. En gras heeft men er niot over laten groeien, de Grieken zijn don aanval reeds begonnen! Waar echter do vraag of Griekenland alleen do last van een nieuwen oorlog in een zoo voor do Turken bij uitstek geschikt terrein als Klein- Azic is, zal kunnen en willen dragon alleszins gerechtigd is, on men als vrij zeker mag aanne men, dat de geallieerden niot in staat zullen zijn steun van botockonis te verschaffen, daarvoor is do tegenzin in de diverse landen voor ge waagde avonturen in 't Oosten te groot, wil het ons voorkomen, dat zij, die van oordeel zijn dat uit dit alles toeh nog wel eens voor Turkije gunstige wendingen in do vrodesbepalingen zou den kunnen voortkomen met schoonen schijn zou do entente dan kunnen zoggen, dat zo ge heel uit eigen vrijen wil concessies deed do plank wel eens niot geheel mÏ3 zouden kunnen slaan. Venïzelos zou door .zijn ,,aHruisüsch" aanbod Griekenland misschien behoeden voor concessies aan Turkije ten zijnen koste. Als dank op do aan Griekenland vcrloonde gunsten terugkomen zou immers zwarte ondankbaar heid zijn! Terwijl derhalve zoowel in Europa als in Azid do toestand nog geenszins uit de war is ge haald, waarin de oorlog dezen heeft gebracht, komt een nieuwe macht op politiok terrein do verwarring nog vorgroolcn. Wo moenen: do macht van de I V. V. (Internationaal Verbond van Vakvereenigingen), zooaïs dio blijkt uit de boycot .over Hongarije uitgesproken. Hoewel het bestaan van oen witte terreur daar te lande, allo ontkenningen ten spijt, als vaststaande mag worden aangenomen, lijkt het ons zeer de vraag, of, in het belang van geheel de wereld, do be- strijdings-manior van de I. V. V., die nieuwe el lende brengt en in de eerste plaats voor de genen, die ze wil heipon, wel do juiste is. Wo zullen nu alle bijkomende omstandigheden, als b v. dat do I. V. V. niet heeft geprotesteerd te gen den rooden lorreur enz. buiten beschou wing laten, maar waar moet het heon, als een organisatio als de I. V. V. ook buiten zijn ter rein zijn wil wil oplaggen in do to velgen poli tiek? Het doen verdwijnen van eiken terreur juichen wo natuurlijk ten zeerste toe, edoch dai moet geselleden langs andere wegen dan dc- zulko als de I. V. V. momenteel bewandelt. Bo vendien. gaat do strijd van de I. V. V. nu voor oen doel, waarmee ieder weldenkendo op zich zelf gonomen kan sympathiseoren, wie staat gr borg voor, dat het straks niet voor andere lo misprijzen doeleinden zal optreden met het zelfde strijdmiddel? Waar het spreokwoord: l'appélrt vient cn raangeani nog altijd van kracht is, zou mislukken van dezo krachtproef misschien aanbevelenswaardig zijn. SPORT CRÏGEET. Programma voor morgen. Eorsto klasseR. W.-H. C. O. V. V. V.—V. R. A.Haarlem—V. O. C. Tweede klasse Zuid: H. D. V. S. I— Ajax; V. O. C. II—H. D. V. S. II. Tweede klasse Noord: AlbionR. W. EL Derde klasse: V. R. A.SIII—Vleermui zenR. W. Ill—H. C. C. IllIris— V. V. V. Hl. Overzicht- Morgen komen «veer allo lo klassers in 't veld. De oompetitieleidcr zet er gang achter en zal or wel voor zorgen dat koning voetbal niet hoeft te vachten totdat heb criokot-seizoen is afgeloopen Het omge keorde moest nu ook eers kunnen gebeuren Rood en Wit en H. O. O. spelen al di rect hun retunrmatch. De nederlaag van den vorigen Zondag drukt nog zwaar op de Rood en Wit-gelederen. Of zij er echten een revanchepartij van zal maken betwijfe len we ten sterkste. R. W. toont hoe langen hoo meer het zwakste zusje in de competi tie te zijn. Verleden week kroop zij door het oog van den naald van een Lnningsnê- derlaag. Nu de H. C. C. er weor wat heb oog in heeft, zal zij trachten een derde winstpunt to behalen. Voor ons lijkt het, dat dab wel zal gebeuren, tenzij Diemer Kool, als hij meespeelt, niet al te moeilijk te bespelen is met zijn slows. V. V: V. heeft ook nog wat goed te mar ken tegen V. R. A. en zal dan ook trachten de geleden nederlaag in 't begin van 'b soizoen te wreken. Zij is in da laatste we ken goed op dreef gekomen on toont ziob nu als een niet te versmaden tegenstander. Wil V. R. A. echter ongeveer gelijken tred houden met H. G. C., zoo mag zo nieta meer verliezen. Met dit voor oogen zal Riiïó- kor c.s. or wel voor zorgen dat het V. V* V. totaal beneden het hunne blijft. Do jongste eerste-klasser komt bij Haar lem op bezoek. Haarlem is lang niet zoo sterk als verleden jaar, maar met Healy, in do gelederen kan zij de verdere wedstrij den gerust te gemoet'zien. V. O. C. is een goed bowlingteam, maar van batten heeft ze nog niet veel kaas gegeten. Dit zal haar morgen ook wel weor do nederlaag toebrengen. FEUILLETON. FABH.IBKgSS.©©K. Roman naar het Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 19) - Ann een der nieuwo gebouwen voor staalwcrken werd dien namiddag niet gewerkt. Dien morgen had bet- gebouw een man gedood cn do staalwerkers werken niet meor hot verdoro van don dag, waarop zoo iets gobourt. En in do haastige monigto, dio draaide en zich zifto, in het reusachtige kamp van ijzer en staal, zag men ó)o mannen van hot kamp en do heidenscho vrouwen er moest overdag gewerkt en 's avonds gedanst worden. Want do afgemeten stem van cïen Puritein klinkt- hier sterker dan het ritse len van con blad ondor den voet. Bibbs was op tijd. Hij wist, dat het op „do minuut" moest zijn, anders zou zijn va- dor hot als een vergrijp beschouwen cn de grooto chronometer in Sheridan's kantoor gaf juist vior uur aan, toon Bibbs binnen trad. En juist op datzelfde oogonblik ver lieten vijf personen, dio onder Sheridan's directie in heb kantoor aan het werk wa ren, het vertrek. Zij vertrokken op geen zichtbaro of hoorbare aansporing on met een vlugheid, die den nieuw aangekomene onheilspellend voorkwam. Toen de mas sieve deur zacht achter den bejaarden ste nograaf, den laat&lo van de processie, dichlk kïapte, had Bibbs het gevóél alsof zij allen wisten, dab hij qls de zoon van eon groot paan, oen mislukking jras, een teleurstel ling, de „zondorling" in do familie en nu opgeroepen was om geoordeeld te worden een zeer gerechtvaardigde indruk, want dab was precies, wat zij dachten. „Ga zitten," zei Sheridan. Heb is dikwijls oen voorrecht voor direc teuren, schoolmeesters cn geplaagde va- ders, om schuldigen in zittende houding te plaatson. Bibbs zat. Sheridan, staande, keek een tijdlang zwij gend met een raadselachtige uitdrukking naar zijn zoon, wandelde toen langzaam naar een raam cn bleef daar staan uitkij ken, waarbij hij zijn groote handen, losjes bij de duimen saamgehaakt, op zijn rug hield. Die waren vuil, zooals allo handen in do binnenstad, behalve die, welko mogelijk nog vochtig waren van een waterstraal. „Wel, Bibbs," zei hij eindelijk, niet van houding veranderende, „weet je, welko plannen ik met je heb?" Achterover in den stoel geleund, vestigde Bibbs peinzend zijn oogen op do zoldering. „Ik hoorde u iets tegen Jim zeggen," be gon hij op zijn langzame manier. U zei, dat u hem met- mij naar de machinefabriek wilde zenden, als hij zich niet aan miss Ver trees verklaarde. Dus veronderstel ik, dat dat uw plan is met mij. Maar „Maar wat?" zei Slieridan, licht ge raakt, toen zijn zoon ophield. „Heeft u niet iemand voor mij, aan wien lk mij kan vorklaren?" Dio woo-rdon deden zijn vader plotseling omkeeren on hem aankijken. „De duivel liale je! Wat heb je toch, Bibbs? Waarom kun je niet zijn als ieder ander?" „Om de lever misschien," zei Bibbs vrien delijk. „Malligheid! Zelfs ouwe- dokter Gurney zegt, dat er eigenlijk niets aan je hapert. Neon, j e bent een droomer, Bibbsdab is de zaak en andere niets. Maar niet een van dio groote drooraers, die groote handelsza ken doorzettenNeen, sir. Jij behoort tot het soort droomers. die op de beurs altijd achteraf staan on or over peinzen hoeveel moeit© er toch in do wereld moet gedaan wordenDat is niot heb soort, dat do brug gen bouwt, Bibbsdat is het soort, dat vijf tien cents leent van den schoonbroeder van zijn vrouws oom, om voor tien centen een rolletje tabak te brijgen en voor vijf cents kinine." Hij voltooide deze schildering met een gesnuif on keerdo zich weor naar het raam. „Kijk eons naar buiten!" verzocht hij zijn zoon. ,;Kijk naar de bedrijvighoid on ener gie, dio daar hcorscbt 1 Kijk uit dat raam Naar mijn idee moest het bloed van iederen jongen man tintelen, om er in to komen en er deel van uit te maken. Beschouw do grooto dingen, dio jonge mannen in deze stad tot stand' brengen!" Hij keerdo zich met een zwaai om on ging bij don mahonie houten lessenaar in het midden der kamer staan. „Kijk naar hetgeen je eigen broeders doen! Zio naar Roscoe, ja, en ook naar Jim. Ik heb Jim met Nieuwjaar president gemaakt van do Sheridan Realty Company on belast mob dl© zorg voor elkon voetbreed grond,, elke.n steen, elke dekspaan en liou- ton stok, di,e wij bézitten, on de manier, waarop hij'er zich van kwijt, is een voor beeld voor icdcron jongen of zelfs ouden man. In Juli 1.1. kwamen wij tot de ontdekking, dat wij neg tweo groote magazijnen noo dig hadden ze spoedig bij do Pumps Works noodig hadden. Aannomors zeiden, (Jat dat niet zoo gauw zou gaanbeweer den, dat er negèn' tien maanden op zijn vlugst mee zouden gemoeid zijnzij bonden hot niet vlugger doen. Wat deed Jim? Hij nam het zelf aan cn vond een kerel met oen nieuw oement en vlugger proces. Nacht en dag had hij monschen voor de karwei en was er zelf nacht en dag bij en, bij George, wij zullen do magazijnen de vol gende week in gobruik nemenIu vier ©n een halve maand klaar en alles brandvrij. Ik zeg je, Jim is een van diio menschen, die wonderen doen. De beweer nu niet, dat iedero jonge man als Jim lean wozen; er zijn maar weinigen, die zoo bekwaam zijn als hij; maar iedero jonge man ban fut hebben en zijn dcol doen. Deze stad is Gods oigen grondgebied cn er is gelegenheid voor iedereen mot eon pond energie en een ons scherpzinnigheid. Ik zeg je, dio jongo zakenmannen, dio ik naga, doon mijn hart goed. Zij hangen niot om, neon, sirZij no men genoog beweging om bun gezondheid te bewaren's zomers doen zij gewoonlijk een paar maal in do week aan een balspel mee en zij formeeren flinke huisgezinnen met zoons, om hun plaats in tc nemen en hot werk voort to zetten want het werk moet voortgezet worden! Zij besteden er hun harteblood aan on dat is do oorzaak, waardoor wij elko minuut grooter worden en waardoor zij grooter worden en waar door alles steed's dóór grooter zal worden !"- Hij sloeg mot zijn vlakbo hand op den lessenaar, da(j hot dreunde, en toen, be merkend, dat Bibbs in dezelfde lijdelijke houding was blijven zitten, met zijn oogen nog voortdurend in een ietwat bedrukte beschouwing op de zoldering gevestigd, kon Sherddan niet laten diep te zuchten. „O." zei hij. „Zooien je nu altijd geweest. Ik geloof niet-, dat jo een woord hebt begre pen van hetgeen ik heb gezegd! Je ziet er niet naar uit, alsof dat wel het geval was* Bij Georgo! 't Is ontmoedigend!" „Ik begrijp dat niot, dat grooter wor- don," zoi Bibbs, waarbij hij zijn blik van do zoldering afwendde en zijn vader kalm aanzag. „Ik zie eigenlijk niet in, waarom— „Wat?" Sheridan boog zich naar voren cn met zijn handen op den lessenaar steu nend, keek hij zijn zoon ongeloovig aan. „Ik begrijp eigenlijk niet waarom wilfe u toch alles grooter hebben?" „Groote goedheidschreeuwde Sheridan en sloeg mot zijn gebalde vuist op den les senaar. „Een zoon van mij vraagt mij dat? Ga er op uit en vraag dat d'en armstcn dag- loonor, dien je kunt vinden! Stol hem dia vraag „Dat heb ik cons gedaan," viel Bibbs hom in do rede, „toen ik in de machine fabriek was. Ik „Watj zei hij?" „Hij zei: O, ongeluk!" antwoordde Bibbt zachtaardig. „Ja, dat verwachtte ik wel!" SheridaiJ verwijderde zich met- een zwaai van den lessenaar. „Dat verwachtte ik stellig. En ik heb dadelijk veel sj*mpathie voor hem.'4- „Geeft u dan hetzelfdo antwoord?"- Bibbs' stem klonk ernstig, bijna bevend. „Vorvloekt!" schreeuwde Sheridan. „Heb jo ooit hot woord voorspoed gehoord, jij sukkel? Ooit hot woord ambitie? Ooit;1 heb woord „vooruitgang?" Hij liet zich na deze uitbarsting in eei£ stoel vallen, waarbij zijn breede borst hevig op en neer ging en onsaamhangende gelui; den uit zijn keel drongen. „Welnu, zei hij hcesch, toen hij eenigszins tot- bedaren kwam. „Wat wensch jo te doen?" (Wordt vervólgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5