LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIENi ÈO Dis. por regel. Des Zaterdags 40 Gta, per regel. Kleine adverteniiön Woensdag 76 Gts., Zaterdag f 1.by een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens pooi- recht. Voor eventueel© opzending vaa brieven d0 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer BOM, Bureau Noordeledsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COüRANTi iVoor Lelden p. 8 mnd, £2.50, p. week I 0.19 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week H 0.10 Franco per post 2.00 Vrijdag 18 Juni 1920. Nummer 18494. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Zaterdag) aan de •gemeentelijke vischwin- kels (Vischmarkt en Stacbhulpwerf) ver krijgbaar is SOHELVISOH a f 0.18, groo- tere SOHELVISOH a f 0.24 en SCHOL a f 0.16" en f 0.18 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. Loiden, 18 Jtuii 1920. STADSNIEUWS De opening van het zomerseizoen 1920 'door „De Zomerspelers", onder beproefde leiding van Anton Verheyen beloofde veel. In de eerste plaats werkte het weer schit terend mee zelfs de donkere wolken aan do lucht stonden niet onaardig. In dp tweede plaats leende het gekozen terrein „De Burcht", met zijn kanteelen zich bij uitstek voor do opvoering van ee'h ridder- Bpel, waarvoor het al een bijzonder pas send milieu vormde, al had, dit terloops, de aankleeding van het speelterrein wat royaler gekend. En in de derde iplaats was de keuze van het stuk, n.l. het bekén- de middel-eeuwsche spel '„Lanseloet ende Sanderijn", laatst, naar we meenen, door Verkade met zijn Haghespelers met suc ces gegeven, een bijzonder gelukkige. Tot onze spijt houdt hier echter onze recensie verder op. Ons was een plaats ver strekt, waarvandaan het niet mogelijk was oen oordeel te vellen over de vertolking. Wat heelcmaal ondoenlijk word, toen ieder een uit het publiek maar een stoel oppak te, en dezen neorzette, waar men hem heb ben wilde, ten gevolge waarvan we als het ware heelemaal werden „weggowerkt". Zelf6 stonden er luisteraars voor ons! Om niet mee te helpen aan de versto ring van het spel voor degenen, die, we zullen maar aannemen, zoo gelukkig waren de opvoering to kunnen volgen, zijn we tot de pauze blijven zitten, om toen snel to verdwijnen. Wo zullen verder maar het zwijgen doen tot een en ander! Onder voorzitterschap van dr. H. E. Th. van SillevoUlt liield gisteravond in de bovenzaal van „Amicitia" do Leidsche Pluimvee-Vereeniging haar twaalfde jaar vergadering. Na het voorlezen der notulen van de vo rige vergadering en het afdoen van eenige ingekomen stukken, werd door den secre taris verslag uitgebracht over do gehouden tentoonstelling. Deze is in vele opzichten gunstig geweest. In totaal hebben de ont vangsten en uitgaven f 8695.51 bedragen, tegen f 6263.02 in 1917; het is dus ruim 2400 gulden meer. Het totaal aantal in- schrijvingen heeft 1541 bedragen, wat ook hooger is. dan dat van de vorige tentoon stelling. De „Dwerghpenderfokkers-Ver- eeniging" en de „Hollandsche Kropper- club" waren de gasten van de vereeniging en hebben voor het welslagen van de ten toonstelling veel bijgedragen. Door pl. m. 3000 betalende bezoekers werd de tentoon stelling bezocht. Het ledental blijft steeds vooruitgaande en loopt tegen de 200. De heer H. H Tieleman, die aan de beurt van aftreden was, werd herbenoemd. De heer H. L. A. van der Horst, die als se cretaris had bedankt, moest voor den drang der vergadering zwichten, 'en stelde zich, althans voorloopig, wederom beschik baar voor een bestuursfunctie Als afge vaardigde naar de vevgadering van den „Raad van Beheer" werden aangewezen de heeren dr. H. E. Th. van Sillevoldt, en F. G. O Bursch. Op de eerstvolgende vergaderingen zul len voorstellen gedaan worden tot uitbrei ding van het bestuur met nog twee leden, omreden de Vereeniging uteeds grooter wordt en do werkzaamheden op deze wij- zo beter kunnen worden verdeeld- Tot de negende nationale tentoonstelling werd besloten en deze zal plaats hebben op 4, 5 en 6 Februari 1921, wederom in de Stadszaal alhier. Van den Raadhuistoren, van Rijksge bouwen en van de woning des burgemees ters wappert heden do vlag ter herdenking van den slag bij Waterloo op 18 Juni 1815. Voor het macliinistcn-examen te 's-Gravenhago is geslaagd vooy diploma A de heer J. de Ros, alhier. Door de politio alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een vrouw, wegens poging tot het verwekken van abortus. Gisternamiddag, te ongeveer halfzes, gcraakto, vermoedelijk door het breken van oen as, dc elcctrischo. spoorbrug over het Rijn- en Schic-kanaal defect en ten ge volge daarvan was de passage voor eenigen tijd uitgesloten. De trein uit Utrecht, dio er te ruim halfzes arriveerde, moest stop pen en dc passagiers móesten uitstappen, ora van daar loopende de stad te boreiken. Tegelijkertijd kwam een trein van het sta tion, doch deze moest weer lerugkeeren. Ook enkele schepen konden niet pas scoren. Het verkeer had ongeveer ander half uur vertraging. Toc-n konden" de trei nen weer passecron. BINNENLAND, Wijziging van de Gemeentewet en van de Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Bij do Tweede Kamer is ingediend een dorde nota van wijzigingen op bovenge noemd wetsontwerp. Hierbij wordt de bevoegdheid tot het doen heffen var» eaa eigen belasting naar het inkomen weder hersteld. Het thans voorgestelde systeem is echter niet zonder meer een terugkeer©-' tob het wetsontwerp, zooals hot luidde na de Npta van Wijzigin gen van 11 Maart 1919. Eenerzijds laat het nieuwe voorstel aan de gemeenten op en kele punten minder vrijheiddit slaat in vorband met het gewijzigde standpunt der Regeoring, wat betreft het stellen van een wettelijke grens voor de progressie en do Verplichte heffing der inkomstenbelasting door do Rijksadministratie. Anderzijds is de bevoegdheid der gemeenten in het nieu we voorstel ruimer, door het openstellen van de gelegenheid tofc het heffen van ten hoogste honderd opcenten op de Vermo gensbelasting en de Bijksinkom'stenbelas- ti'ng. Wat de heffing van de belasting door het Rijk betreft,"zijn de Minister van Binnen- landsehe Zaken en van Financiën met do Commissie van voorbereiding van meening, dat, zoowel ten geriev van do burgerij, als om dubbel werk te voorkomen, de aanslag- regeling in handen van de Rijksadministra tie moet worden gelegd. Dat de gemeente lijke inkomstenbelasting door het Rijk moet worden geheven, wenschen zij dan ook als beginsel in de wet opgenomen te zien. Om echter te gemoet te komen aan de bezwaren van sommig-) gemeenten, die vrcezen, dat heffing door de Rijksadministratie voorals nog vermindering van inkomsten voor haar zal beteokenen, wijl de Rijksdienst nog niet voldoende voor deze verzwaring van haar taak zou zijn berekend, acht de Regeering het noodzakelijk, een bepaling op te nemen, welke aan do Kroon de bevoegdhoid geeft, aan een gemeente telkens voor een termijn van ten hoogste vijf jaren toe te staan, zelf haar. inkomstenbelasting te blijven heffen. Deze bepaling kan haar gunstige uitwer king hebben op den dienst der Rijksadmi nistratie. omdat telkens zal moeten worden nagegaan, in hoeverre de gemeente, welke dispensatie vraagt daarvoor goede gron den kan aanvoeren, zoodat een zoodanig onderzoek tevens als vanzelf de gelegen heid biedt tot het vervolmaken van den Rijksdienst. Ten eindo dion dienst zoo min mogelijk door de hieuw opgedragen tank te bezwa ren, zijn een aantal bepalingen opgenomen, welke voor-verschillende-onderwerpen, als bfirolconlag vaa bot - luivot inlcoman, ont heffing; navordering, onz., -do bepalingen van de Wet op do Inkomstenbelasting 19X4 van toepassing vorklaren. Wat betreft de inrichting van het tarief, zijn de gemeenten echter niot aan die wet gebonden. Toch eijn zij, bij die inrichting, niet geheel vrij gelaten. Een rem toch voor te sterke progrossie en voor te hooge belas ting der inkomens is gelegen in een nieuw voorgestelde bepaling, welke overeenkomt met art. 213 IV, tweede lid, der Gemeente wet, met dien- verstande evenwel,, dat de grens voor de progressie ruimer is gestold. Doze verruiming stelt de gemeenten in staat bij het inrichten van hot tarief in ruimer mate, dan thans mogelijk is, mot de belan gen der minst draagkractóigen rekening te houden. Een verdere verruiming, dan thans wordt voorgesteld, is niet mogelijk, zonder aan de bepaling alle beteekenis van een grens te ontnemen Ook wat betroft hot bedrag, dat van do hoffing dor belasting wordt uitgezonderd, behoeven de gemeenten do Wet op de inkom stenbelasting 1914 niet te volgen. Zij be houden de vrijheid de vaststelling van dito bedrag te regelen in verband met de plaat selijke omstandigheden, met dien verstande evenwel dat niet verder mag worden ge gaan dan de ovengenoemde wet doet. Behalve ;de bevoegdheid tot het doen hef fen van een cigon inkomstenbelasting, op don'voet als hiervoren aangegeven, zal do gemeente verder de gelegenheid krijgen tot het heffen van ten hoogste honderd opcen ten op de Vermogensbelasting en de Rijks- jn komstenbolasting. In de wet zal, in tegenstelling tot hetgeen bij de laatste wijziging was voorgesteld, geen verband worden gelegd tusschen het heffen van opcenten op de Vermogensbelas ting en dc heffingen naar bet inkomen. De bepaling, dat do opcenten niet boven het getal van honderd zullen worden gelieven, blijft intusschen gehandhaafd. Do opcenton op ,de Rijksinkomstenbelas ting zullon ook mogen worden geheven naast de eigen gemeentelijke inkomstenbe lasting, doch alleen wanneer het percentage van heffing voor ake zuivere inkomens, verminderd met den aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud, gelijk is De reclen van de laatste beperking is dui delijk. Liet' men haar ifefvallen, dan ware het stellen van een grens voor de progressie dor eigen inkomstenbelasting zonder eenigo boteekenis. Van een wettelijke rem tegen eon- te hoogo belasting der inkomens ware dan geert sprake meer. Met behoud dezer beperking beteekent de bevoegdheid tot het heffen van ten hoogste, honderd opcenten op de Rijksinkomstenbelasting voor tal van gemeenten een verruiming van hot aantal progressie-mogelijkheden, zonder dat daar door de rem voor een. al te hooge belasting der hoogste inkomens wordt weggenomen. Door dc buitengewoon sterke progressie van de Rijksinkomstenbelasting zal bet im mers bij menigo combinatie van opcenten en niet-progressicvo heffing mogelijk blijken, de inkomens in sterker mate progressief te belasten, dan bij het-uitsluitend heffen van een eigen progressive inkomstenbelasting 'mogelijk is. Naar uit het vorenstaande volgt geeft hot thans voorgestelde systeem de gemeente de gelegenheid, om het inkomen te belasten op zoodanigen voet, als in verband met do plaatselijke omstandigheden gewenscht voorkomt. Daarbij ia de gemeente aan zeke re wettelijke grenzen gebonden, welke eenerzijds minder knellend zijn, dan de grenzen, welke de tegenwoordige wet stelt, anderzijds .echter evenzeer de strekking hebben, buitensporige heffing tegen to gaan. De eischen, welke in den tegenwoordigen tijd aan de gemeente worden gesteld, be ginnen echter in sommige gemeenten, wel ker draagkracht gering is, zóó drukkend te worden, dat zelfs bij een zuinig financieel beheer een zeer hooge belasting der inko mens niet achterwege kan blijven. Ten einde ontwrichting van de financiën dezer ge meenten to voorkomei.. zal steun van Rijks wege niet langer kunnen uitblijven. Het ligt daarom in de bedoeling van do Rogeering zoo spoedig mogelijk een nood- regeling te doen voorbereiden. Internationale Juristen-conferentie. Het volgend officieel communiqué ia giste ren uitgegeven omtrent dó Internationale Ju- rislenconferonlie: Do adviseerendo Juristencommissie voor de instelling van een Permaneht_Hof van Interna tionale Ju-titie, benoenrd door den Volkenbond; iiiold Donderdag zijn eerste zitting ia hot Vrc-' despalëis, - met baron Descamps als president, mr. Lodcr als vice-president, en commaiidatore Anzilotti als secretaris-generaal. De commissio stolde- haar regeling van werkzoamhedonvast, waarin bepaald is, dat eiken morgen een ver gadering zal plaats hebben. Vervolgens ving een algemeens beraadslaging aan omtrent do wijze, waarop de commissio do velo problemen, waarvoor zij geplaatst is, zat aanvatten. Besloten werd, heden (Vrijdag) het vraagstuk le behandelen van do organisatie van het Hof, dat erkend wordt, een der moei lijkste te zijn; welke de commissio heeft op le lossen. De volgende resolutie werd vervolgens aan genomen. „Do commissie vangt haar beraadsla gingen aan mot het brengen van hulde aan het werk der beido Haagsche conferenties, welke, me een gezag, dat boven eiken twijfel in do lichting van de oplossing'van het probleem van dn oigani-alie van het Hof van Inlornalionalo Jiif lilie." De commissio is bereid .ook in ovorweging to noma do ontwerpen, afkomstig van verschil lende Regepringcn, van conferenties, bijeenge roepen op initiatief van regoeringen, van In ters alienate wetenschappelijke organisaties 'en van juristen van allo"'nationaliteiten, wier ar- boid aan die der commissio zijn voorafgegaan. Do commL-sic zal gebruik maken van allo bron non yan voorlichting...welke- op het oogonblik te barer beschikking staan, ten einde aldus hot doe, te vervullen, waartoe zij is bijeengeroepen door den'Volkenbond." De suikervoorziening. Het „Ned. "Weekblad voor don Handel in Kruidenier?waren" verneemt, dat het reeds va-.staat, dat met de nieuwe campagne de prijs der vrye suiker in geen geval zal worden Ver hoogd on integendeel eenige prijsdaling niet is buitongeslolen. Daar de geringe winstmarge op suiker de risico eener evontueele daling niet kan dragen, Ziet het blad aankomen, dal grossiers en winkeliers zullen zorg dragen bij den. aanvang der campagne don voorraad sui ker geheel le hebben geruimd. Tenzij do Centrale Suikermaatschappij de ge- iogenheid opene reeds zeer tijdig op de nicuwo conditie.- suiker- te betrekken, acht het blad hot niet denkbeeldig, dat ons- eind September cn begin October een stagnatie in do suikexvoor- ziuning (e wachten staat. Door de Part. Synode der Gerof. Ker ken van Zuid-Holland (N. ged.), zijn naar dc Gener.ale Synode afgevaardigddr. K. Dijk, van Den Haagds. H. Moyering, wan Katwijk a. d. Rijnouderling D. do Bruyn, van Hazerswoude. en oud. N. Francken, van Den Haag, en als secundi ds. J. Brou wer, van O.-W'eteringds. N. H. Koers, van Noordwijk; oud. J. G. Baart, van Oudshoorn, en oud. C. van Muis-winkel, van Zwammerdam. Do-i' 130studenten van de Rofter- damsche Handelshoogescliool is een ex cursie gemaakt naar het Noorden van Frankrijk. Benoemd is tot rechter in do arrondisse mentsrechtbank te Dordrecht, mr. A. A. van der Veen. thans substituut-griffier bij de ar- rondissemenls-rocli-bank te Dordrecht. Aan don lieer G. B. Stehouwcr is op 2ija vo.zoek, met ingang van 20 dezer eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris to Maassluis Beroepen is tot predikant bij de Geref- Kerk te Utrecht dr. J. C. de Moor, pred. te Amsterdam. Volgons i,De Tijd" is op de jongsto ver gadering van de. Bisschoppen van Nederland besloten, dat eventuoel de R.-K. universiteit zaJ gevestigd worden te _Nijmegon. Voornamelijk in verband mot de om standigheid, dat het nieuwe laboratorium van prof. Blaauw nog niot, zooala aanvan kelijk verwacht werd, gereed gekomen is,- heeft het hoofdbestuur der Ned. Nat.-Hist, Ver. besloten, den vacantiecursus te Wa- goningen een jaar uit- te stellen. Iu plaats van den niet-doorgaanden vacanticcursuB zal getracht worden, in de laatst© helft van Juli of in Augustus een twee- of dricdaag- sche excursie te organiseeren. Gisteren werd te Goes de 22ste alge meen© jaarvergadering van do Vereeniging voor Watorleidingsbelangeu in Nederland, door den voorzitter, den heer Olu van Spall van Leiden, geopend. Om aoht uren vond de officieele ont vangst ten stadhuize door het gemeente bestuur plaats, waarna aan de Vereeniging oen ooncerfc werd aangeboden op de Groot© Markt. Op het Intern. Congres der Chr. Vakbeweging is uit verschillende landen rapport uitgebracht. Over het algemeen werd vooruitgang geconstateerd. De houding der chr. vakbeweging tegen over de boycot van Hongarije» wordt ter onderzoek opgedragen aan een commis sie van vier (Duitschland, Frankrijk, Oos tenrijk en Italië). Alsnu is het woord aan den heer G. Baas (Ohr. Nat. Vakverbond) tot het uit brengen van een rapport over „de ont- werp-conventies van hét eerste nationale arbeldscongres te Washington en de door voering daarvan in de verschillende lan den." In den namiddag bracht de minister president, Ruys de Beerenbrouck, oen be- zook aan het congres, door den voorzit ter hartelijk verwelkomd. De premier dankte, succes toewenschend op liet zegen rijke werk van het congres. Do, Raad van Zaandam heeft na zeer lange discussie met. 11 tegon 8 stemmen besloten gedurende de kermis oen tapver- bod uit te vaardigen van sterken drank. Een voorstel, om alle alcoholhoudende dranken', dus ook bier er.-wijn, te verbieden werd met 13 tegen 6 stemmen verworpen. Naar het „Utr. Dbl." meldt, is ds. Breukelaar, predikant bij de Geref. Gem. te Utrecht, door een beroerte getroffen. De toestand van der. lijder, was Woensdag zeer ernstig, doch Donderdag meende men oen lichte verbetering waar te nemen. Ds. Breukelaa-r was al lang min of meer suk kelende, ten gevolge var nierlijden. De be- rperte kwam zeer onverwacht. De patiënt zal vermoedelijk geru:men tijd aan zijn ambtsbezigheden, rijn onttrokken. De Bond van Ned. Fabrikanten van en Handelaren in Gouden en Zilveren Wer ken, hield to Zeist zijn 10de algemeene jaarvergadering, welke zeer druk was be zocht. Dcvicc-voorzitter, dc lieer W. van Rossum du Chattel, uit Leiden, heette in 't bijzonder welkom de hcoron Wevers Bet- tink èn Karei Begeer, als afgevaardigden van do Fabrikantenvereeniging, waarin spr een verschijnsel zag, dat- wees op moge lijke nauwere samenwerking. Nadat de arbeid van den heer Citroen. die had bedankt als voorzitter, was geme moreerd, word 'huldo gebracht aan den secretaris, den heet P Sanders, dié met dén Bond heden zijn jubileum vierde 'als bestuurslid. Hem werd latór door den lieer Kapsêhbërg uit Amsterdam namens de le den aangeboden een beeld, voorstellende ,,Lo Travail." De heer G. A. Zeeman, van Den Haag, de nieuwe voorzitter, zette zijn' ideeën in zake een nieuwen ontwikkelingsgang voor de organisatie aaD de vergadering uiteen. Tot bestuursleden werden gekozen de heoren P. var Santen, C. H. r. d. Yelden on H. v. d. Loo Na eenige discussies over de gewijzigde toepassing van -de wet op den waarborg, word niet groote meerderheid oen motie aangenomen gericht aan den Minister van Financiën, waarin er op wordt aangedi-on- gon. de wet op den waarborg, in afwach ting van de nieuwe wet, op milde wijze te doen toepassen op de wijze, waarop zij ge durende meer dan 50 jaren tot voor korten tijd werd toegepast, zich aansluitende bij do sischen der praktijk, omdat, door de jongste toepassing volgens de letter, de handel in gouden en zilveren werken zeer wordt bedreigd Benoemd is tot notaris te Appinge- dam de heer A. Grutterink, cand.-nota- ris te Beilen. Dezer dagen meldde „Do.Avp.", dat er plannen aanhangig waren.ivoor, een gebouw te Winschoten voor den Raad, van Arbeid aldaar en waarvan dc Ikosten op twee ton waren geraamd, niettegenstaan de er een groot hotel voor f80.000 was aangeboden. Thaiis hericht men aan liet blad, dat op last van hooger hand een onderzoek ingesteld is naar bedoeld hotel. In de jaarlijksche vergadering te Utrecht van de Herv. Broederschap is aan genomen de volgende conolus'ie De Herv. Broederschap besluit door mid del van do pers aa^ de classicaio vergade ringen mede te deelen, dat zij tegen het in het- Reglement op de Predikantstraktemen ten gehuldigd beginsel van voorziening van den financieelcn nood der predikanten door de Kerk in gemeenschappelijk overleg van do gemeenten geen bezwaar heeft, doch- dat, alvorens dit reglement tot uitvoering wordt gebracht, door de Synpde. d.e .belij deniskwestie in de Kerk principiqcl. aan clo ordo worde gesteld ónder voorwaarde van eon billijke en rechtvaardige behandeling van do bezwaarde partij. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de jaarwoddon van den vice-president cn van de leden van den Raad van State vast te stellenvoor den vice-president op f14,000; voor de leden ieder op f 9000. Voorts wordt in de Memorie van Toelich- ting opgemerkt, dat van de werkkracht- der leden van den Raad, -die deel uitmaken van de afdeeliug voor de geschillen van bestuur, en tevens him diensten bewijzen als lid van andere afdeolingen, aanmerkelijk meer wordt gevorderd dan van dc andere leden. Uit "dezen hóófde'wordt voor-gesteld, den leden van dc afdéeling voor dc- geschillen van bestuur gedurende hun lidmaatschap van die afdeeling en wanneer rij tovens bij een of meer der andere afdeolingen van den Raad zijn ingedeeld, een traktementsver- hooging toe te keDnen, berekend naar f 1500 per jaar. Deze bepaling geldt uit- den aard der zaak tevens voor die gevallen, waarin ledien tij delijk in de afdeeling voor de gesobillen van bestuur plegen te worden geplaatst uit hoofde van onvoltalligheid van voorbij- gaanden aard in die afdeeling, door bijzon dere omstandigheden veroorzaakt. Do overige bepalingen van het wetsont werp sluiten zich in hoofdzaak aan bij de overeenkomstige voorschriften van het Be zoldigingsbesluit. Op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer H. G. M. Hermans be treffende toekenning - -n een verhooging van pensioen aan de gepensioneerden der Nederlandsche spoorwegen heeft de Mi nister van Waterstaat gëantwoordt, dat, evenals de Spoorwegmaatschappijen, de Minister bereid is, te bevorderen, dat aan de gepensioneerden der Nederlandsche spoorwegen een verhooging van pensioen worde toegekend. Overleg hieromtrent is met de Spoorwegmaatschappijen gaande. De noodige wijzigingen van de reglemen ten voor de pensioenfondsen zullen niet in werking kunnen treden dan met me dewerking van den wetgever. Het is niet uitgesloten, dat een vc-'-loende verhooging niet alleen van de Maatschappijen, maar ook van het Rijk een offer zal eischen. Zoodra omtrent een en ander overeen stemming bereikt z:l rijn, zulle maatre gelen tot bespoedigde uitkeéi'ing van de verhooging worden bevorderd. In „De Middenstandsbode" wrjdt D, Hans een artikel aan Minister Da Visser, waarin wij o.a. lezen: „De wet-De Visser za! een monument worden in de onderwjjs-hislorie van ona vaderland. Met stijgende bewondering hebban wjj dezen bewindsman tijdens de behandeling gevolgd. Om twee redenen. In di eer sta plaats om de wijze, waarop hij de stof bt> iieerschte. Hij zat er heelïmaal ,.in". Wie denkt, dat dit vanzelf spreekt voor een minister, die z'n eigen wet verdedigt, ver gist zich. Maar Hr. De Visser be'neersphte hot ingewikkelde ontwerp vo.komen en wist door het labir.nt van artikelen met gesloten oogen den weg. En dan de manier, waarip hij zijn werk verdedigde! Vrijwel doorloo- pena improvise :r:n:l, zch nooit vergissend, al tijd ad rem en altijd paraat, immer frisch en immer opgewékd, bsanlwoordde hij d'3 sprekers volled:g, zcnd:r eë'n'gi aanteeke- bihg te raadplegen. 'Het was knap .werk, en wij "hebben ieta dergelijks in de vele jaren; dat -wij op- de pers-tribune van het Parle ment zitten, zelden of nooit meegemaakt Wrj, journalisten, die van boven af op het gewoel neerzien, hebben den Minister be wonderd." Door dan Bond van Hotelpersoneel in Nederland word een adres aan den Minis ter van Arbeid gezonden, naar aanleiding van de mededeeling bij do beantwoording dor interpellatie-Schaper, met betrekking tot het tijdstip, waaróp de in-werking-tre- ding der Arbeidswet voor dit personeel in. uitricht werd gesteld. Adressant geeft hiorin uiting aar de groote teleurstelling, welke deze mededeeling van den Minister bij hot personeel mocht verwekken, en ver zocht de in-werking-treding der maatrege len van het bestuur voor de arbeiders in hotels en koffiehuizen uiterlijk October a.s. te bepalen. Dit tijdstip toch kan vanwege het dan geëindigd zomerseizoen als gun stig hiervoor in aanmerking komen, met heb oog op eventueele aanvulling van ar beidskrachten, tc betrekken uit do dan vrij gekomen seizoen-arbeiders. Ook voor een bestrijding de-'- werkloosheid in de komend© wintermaanden acht adressant het genoem de tijdstip het meest gewenscht. GEMENGD NIEUWS. ,,H et Vader 1." verneemt, van patroonszijde, dat ruim 3100 man ïn Den Haag in het bouwbedrijf zijn uitge loten. Erkend wordt dat velen van dezen in de onmiddellijke omgeving van Den Haag nog werken; daar begint pas over s da gen de uitsluiting, en kleine en niet ge organiseerde patroons gebruiken de 8 da gen respijt, om nog zooveel mogelijk werk af te krijgen. Gistermo.gen heeft de gemeente bij het Haagsche veem grint aangevraagd, doch de levering is geweigerd, daar de gemeen te uitgesloten arbeiders in dienst neemt en zich dus volgens het oordeel der pa troons partij stelt. B. en W. van Amsterdam zijn bereid, om in de dreigende uitsluiting in het bouwvak te Amsterdam bemiddelend op te treden. Gisternamiddag kreeg te Rotterdam eon huurkoetsier op den Schie- darnschendijk twist met de darmenschrap pers M. van O. en J. M. De agent van politie T. ter H., die op den Schiedam- sohendijk surveilleerde, kwam er bij om de mannen te scheiden. Dadelijk vond hij hevig verzet bij de darmenschrappers, zoo dat liij van zijn gummistok en, toen deze hem ontnomen was, van zijn sabel gebruik maakte. De darmenschrapj ers vielen dsn agent met messen aan en één hunner, M. van O., bracht hem een ernstige steek wond jn den rug toe. De stock kwam zóó hevig aan, dat het lemmet van het mes, dat op een rib stootte," verbogen is. Met de hulp van andere agenteff" zijn de dar menschrappers gearresteerd en naar net politiebureel in de Pauwenstecg gebracht. J. M. is eerat in het ziekenhuis verbon-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1