No. 18491 LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 15 Juni. Tweede Blad. Anno 1920. SPORT WIELRIJDEN. Leidsche Ren- cn Toerislen-Ver. „Swift". Zondag is de 15 K.M. Competitiewedstrijd Terreden. Uitslag: J. Hageman 1 p. W. v. Haasteren 2 p. J .v. d. Wilk 3 p. F. Bonte 4 p. A.s. Zondag zal de 1 K.M. wedstrijd juet voorgift worden verreden en een 300 Meter sprint voor Toeristen. LAWN-TENNIS. UITSLAGEN. lo klasse: H. L. F. C. 1911—Dordrecht —1. 3e klasse: Phoenix IIIvy 70. ZEILEN. Op de zeilwedstrijden op den Westein der Plas behaalden onze stadgenooten de heeren R. de Wilde en jhr. E. G. van Ben- thum v. .d Bergh ieder een eersten prijs; 'de eerste in de handicap-klasse met ^wal ker" in 1 uur 58 min. 18 sec., de tweede in de regenboogklasse met „Wiedewiefc" in 2 uur 8 min. 26 sec. CRICKET. Uitslagen. lste klasse: Y. O. C.H. C. C.: H. C. C. wint met 58 runs. P.ood-Wit—Y. V. Y.: V. V. V. wint m 45 raas. 2de klasse Noord: AlbionHaarlem II: Haarlem II wint met 6 wickets. Y. V. V. II—Rood-Wit II: V. V. V. H wint met innings er. 79 runs. V. R. A. II—For ward Forward wint met 27 runs. 3de klasse: H. C. C. Ill—Vleermuizen: H. C. C. Ill wint met innings en 83 runs. - B. W. III-V. V. V. IllV. V. V. Ill wint met innings en. 12 runs. Overzicht. H. H. C. heeft't tegen Y.O.C. r niet tot een grootsche overwinning gebracht, zooals we dat van haar gewend waren. Zelfs was er meer spanning, dan de cij fers doen vermoeden. Dat H. C. C. ten slotte nog heeft gewonnen, dankt zij ge heel en al aan De Groot, die zoowel met den bal, als met het bat op dreef was. Weer kwam duidelijk uit, dat de aanval der Rotterdammers sterker is, dan de ver dediging. H. C. C., het eerst battende, ziet haar beste wickets verloren gaan voor slechts 21 runs. Het 7de wicket valt dan op 48, waarna ten slotte De Groot er voor zorgt, dat het H. C. C. totaal nog 92 runs wordt. Hij was dan ook topscro- rer met 27. De Bcus had er 23. East had zeer goed gebowld en had 5-18. Yerder Murray 2-24 en Groenewoudt 1-20. V. O. 0. kan dit totaal niet behalen en brengt het tot 79. Hiervan had Murray 31 en East 22. De Groot bowlde 5-25. Foker 5-40. V. O. C. wil "in de resteerende 3 uur nog een kans wagen cn stuurt H. C. C. weer naar de wickets. Het gaat nu een beetje 'veter dan in de lste innings. Toch staat liet >cn moment 7-72. Do Groot met 47 zorgt vocv een nog behoorlijk totaal. H. 0. s in nings sluit op 127. Verder hadden rog verschillende spelers net de dubbele cij fers behaald. V. O. C. moet nu 140 runs in een goed uur maken, wat tegen H. C. C. bijna onmogelijk is, vooral daar De Groot nu ook zeer goed bowlt- Voor dat de tijd om is, heeft ieder een beurt gehad cn sluit de Rotterdamscho innings op 82. East met 17 runs was topscorer. De Groot bowlde 7-40, Fokker 2-41. H. 0. U. won dus met 58 runs. Voor Bood-Wit was het Zondag al een zeer ongelukkige dag. Al haar elftallen verloren, waarbij 2 nog wel met inni ïgs. Voor V. V. V. daarentegen een zegel:-.g, daar deze de Bood-Wit-elftalleij van partij dienden. Het eerste elftal hruht er het nog hel best af. Bood-Wit 'nid w-fr eens Diemer Kool in haar gelideren, die weer eens succes had met zijn slowballen. V. V. V. ging het eei"st aan het bat. De batsmen hadden geen ontzag voor het wel is waar goede, maar ongevaarlijke bowlen der R.-W.-ers. Wanneer echter de stand 3—130 is, neemt Diemer Kool den bal over, en direct heeft hij succes. Achtereenvolgens neemt hij de overige wickets. Het V. V. Y.-totaal wordt 167. Hiervan hadden Kost 52, J. Grootmeyer 37, Oodlieusden 36 en mr. Extra 17. Die mer Kool had de mooie cijfers 7-36. Van Spengler nafn 2-35, Dirken 1-44. Rood- ilVit daarop ''ingaande maakt 122 runs, hoofdzakelijk het werk van Spengler (25) on v. Maanen (29) en Diemer Kool (17). Oudheusden bowlde 6-40, Grootmeyer 2- 16, v. d. Lee 2-43. Y. V. Y. won dus met 45 runs. Voor de Noordelijke 2de klasse ontving Albion Haarlem II. De Zaandammers konden het echter "iet tot een overwin ning brengen. De late innings van Albion sloot op 103. H. v. d. Stadt 34. v. d. Goot 18 not out. Bowlingcijfers: De Buig 6-39, Ter Haai- 2-32, Maas 1-17, Schotmans 1-4. Haarlem II maakt daarna 136. Houtkooper 36, Sanders 30, v. d. Goot nam 6-39, Eouf- faer 4-29. 2de Innngs: Albon 110 runs. H. Spruyt 47, De Ruig had de beste cijfers met 6-24. Haarlem moet dus 81 runs ma ken, wat zij doet voor het verlies van 4 wickets. Houtkooper 41, Bouffaer bowlde 2-27, Spruyt 2-23. Haarlem II won dus Wet 6 wickets. Bood-Wit II moest een inningsneder- •aag lijden tegen V. V. V. II." Zij batte °erst en maakte 47 runs (Daniels 17). 'Anijs bowlde 6-21, Glasbergen 2-10. Y. V. II maakte daarna 182 runs (Hageman 32, Gemmeke n Riemersma ieder 30, jtnijs 28 en Hoogendijk 25). Beuth bowlde •'-70. Bruyn 3-31.. Hood-Wit II, nog eens battonde, maakt nu 56 runs (M.ïhlerW 21) y 'is nam allo wickets voor 24 runs. Y. 1 - H won dus met innings en 79 runs. Tusschen Forward en Y. R. A. II heeft ei aardig gespannen. Y. R, A. II maakt eerst 96. Topscorer Schut met 29. Kils- donk na 5-51. Lanting 4r-35. Forward stoeg er daarna 121 runs bij elkaar. Topscorer Berman met 39. Schmeink met 4-41 en Thesen Ender met 3-33 namen de wic kets. In de 2de innings brengt Y. R. A. II het tot 82 runs voor 8 wickets, wan neer er gesloten wordt. Gorter was topsco rer met 20. Morris nam 6-10. Forward spoelt en tijd uit met 19 runs voor het verlies van 5 wickets. Thesen Ender 3-8 en Meyers 1-4. Forward won dus met 27 runs op de lste innings. In de derde klasse memoreeren we 2 innings overwinningen. De Vleermuizen werden met innings en 83 runs inge maakt. De totalen waren: Vleermuizen 63 en 36, H. C. C. Ill 182 runs, R. W. Hl —V. V. V. in, Rood-Wit III sloeg 65 en 64 runs. V. Y. V. Hl 141 runs. V. Y. III won dus met innings en 12 runs 2de Klasse Zuid. Het lste elftal van Hermes—D. Y. S. zal, nu zij geweigerd is in de iste klassej voor de 2de klasse Zuid uitkomen. VOETBAL Nederlandsche Voetbalbond. Het bestuur van den N. Y B. heeft Za terdag te 's-Gravenhage vergaderd. De voorzitter, ir. Kips, memoreerde den toer van het Nederlandsche elftal naar Italië en Zwitserland en bright dank aan de lei ders. In verband met de schitterende ont vangst door het gemeentebestuur van Bar sel werd besloten aan het stadsbestuur een collectie bloembollen aan te bieden. Voorts werd mededeeling gedaan van de ondernomen stappen in verband met het ontwerp-Zondagswet Het ontwerp jaarverslag werd vastge steld. Verder werden verschillende regelingen getroffen aangaande de deelneming aan de Olympische Spelen. Do regelingscommissie werd samenge- stld uit de hecren ir. Kips, Hirschman en Timmermans. Aan Zwitserland en Italië zal gevraagd worden de in het volgende seizoen hier te spelen wedstrijden tegen het Nederland sche elftal te bepalen op 2en Paaschdag en eind Ootober. Ten slotte werd de agende voor de 4 Juli a.s. te houden algemeene vergadering vastgesteld. Internationale voetbal. Do „N. R. Ct." meldt, dat na het einde van een volgend seizoen het Nederlandsch elftal in Denemarken $al spelen tegen de Denen Ook hebben diverse landen aangeboden na afloop der Olympische Spelen to Ant werpen ons Nationaal Elftal in Nederland te komen bekampen. KUNST EN LETTEREN. iNGEZQNBEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), Huisvesting-Comité Ned. Pilgrim-Fat li ers- Commissie. Hooggeachte Redactie Door liet Huisvesting-Comité der Neder- laud'solie Pilgrim-l,'ather&-Commissie is op het verzoek, tot de Leidsche burgers gericht, om gastvrijheid te willen verlecnen aan de bij de herdenking te verwachten gasten,-me nig verblijdend antwoord ontvangen. Wij meoncn echter, dat er nog velen in staat en bereid zullen zijn gastvrijheid te verlcenen, en het is daarom, dat wü door middel van Uw geëerd Blad nogmaals zouden willen aan dringen. Verlangd wordt alleen logies met ontbijt, al zou natuurlijk menigeen onzer gasten het op prijs stellen, wanneer hij ook in den kring en aan den tafel van zijn gast- heeren welkom z^l zijn. En hoewel wij nog niet weten, hoe groot het aantal te vorwach- ten gasteij zal zijn, zouden wij niet gaarne op het laatste oogenblik voor de moeilijkheid geplaatst worden, dat wij onze gasten geen onderdak zouden kunnen aanbieden. Hoe meer logies beschikbaar wordt gesteld, hoe aangenamer het ons zal zijn. Naast de parti culiere gastvrijheid zouden wij ook een be- roop willen doen op degenen, die tegen be taling kamers en logies zouden willen af staan. Inzonderheid hopen wij, dat tal van studenten, die gedurende dien tijd hun ka mers niet zullen noodig hebben, bereid zul len zijn voor die dagen het gebruik van hun kamers af te sfnan aan onze gasten. Ook daarvan geldt het, dat alleen logies met'ont bijt wordt verlangd. Met beleefden dank voor do verleende plaatsruimte,, blijf ik, geachte Redactie, na mens hot Uitvoerend Comité der Nederland sche Pilgrrm-Fatliers-Comraissie, D. PLOOIJ. Secr. Leiden, 15 Juni 1920. Moerassen in Leiden. Iedereen maakt thans plannen voor de a. s. zomervacantie en daarbij is veler blik gevestigd op de Vennen in Oisterwijk (N.- B.), die boel langer hoe meer in trek ko men. Weet men echter wel, dat wij hier in Leiden, nog in de bebouwde kom, ook een Ven bezitten, en wel op een onbe bouwd perceel van de Oegstgeosterlaan Het is nog niet aangekocht door de Ver- eeniging tot behoud van Natuurmonumen ten", en ik hoop van harte, dat het ook aan de aandacht dier Vereeniging moge ontsnappen. Alvorens het echter do op merkzaamheid mocht trekken van de Ge zondheidscommissie wat ik Wél hoop, noodig ik iederen natuurvriend uit eens oen kijkje te komen nemen hoe welig er de muggen en raten tieren. Ik vermoed, dat niemand dan het bezit van dit ^na tuurmonument" zal benijden aan EEN BEWONER .VAN DE OEGSTGEESTERLAAN.. TENTOONSTELLING „DE SPHINX". Hoofdgroep: B. Planjer. Nu het kunstnijvcre lid der „Sphinx", de hoofdgroep hooft in het grootste der expositie zaaltjes, leek hel me niet ondienstig u Ier inleiding een en ander te schrijven over mo derne meubelkunst. Ik deed dat om U er tevens op te wijzen, dat onvoldoende belangstelling van de zijde van het Publiek er toe meege werkt heeft dat de meubelkunst zich vormen schiep builen do workelijke behoeften van hot interieur om. De stem van de men.<chen, die de meubels moeten gebruiken, werd niet of slechts zwakjes gehoord. En toch heeft het Publiek het grootste belang bij de ontwikke ling dezer nijvere kunsten. Uitvoeren is vooral op het oogenblik een kostbaar werk, temeer daar do weinige goed geschooldo krachten, welke zich aan de in zichten en wensohen der ontwerpers kunnen aanpassen, zoo niot met oen lantaarntje te zoeken, dan toch niot bepaald talrijk zijn. We stollen het daarom op prijs, dal Planjer naast talrijko teekeningen en foto's een drietal uit gevoerde stukken heeft ingezonden. Ze zeggen zooveel meer tot do menschen. In do eerste piaats is or dan een 6-kant grijs gebeitst tafeltje, dat op verzoek van den- gene, die het bestelde, levens haar diensten als bergruimte moest aanbieden. Wat is hier dus hel geval. Er werd een zoo mogelijk fraai meu bel gevraagd om le voorzien in een gevoelde behoefte. Telkens opslaan en naar eon kast te gaan in een andere kamer bijv. is lastig; wat was er dan prettiger, zoo. ongezocht berging bij de hand te hebben. Tweo deurtjes geven toe gang tot de in tweeën verdeelde ruimle. De grijze beits geeft aan het tafeltje een voornaam uiterlijk, daarin bijgestaan door do eenvoudige rustige vormen. Bij dit tafeltje hoort de hoe kenkast, die u in foto kunt zien op No. 6. We zagen haar op do Jaarbeurs voor Kunstnijver heid te Amsterdam uitgevoerd, waar ze een goed figuur maakte. No. 3. do stoel zit goed; ze is om zoo te zeggen met het lichaam meegebouwd; de vorm dor zitting rondt mol het lichaam mee. Dat is volgehouden in sporten en poolen. Toch zien wo'liever de stoel in foto op No. 6; do totaal- vorm bevredigt meer. No. 4, do kapstok, is con goed stuk werk naar den vorm, do praetischc oischen hebben hier het woord on do siervorm probeert zooveel mogelijk ieder het zijne to geven. Planjer zoekt meer zijn kracht in een mooien vorm en in de kleur van gebruikte onderdeelen, dan in een opzettelijk aangebrachte versiering, terwijl de eischen van het pracfïsche geval deugdelijk onder de oogen worden gezien. In contrast van kleur met het grijzo hout en het groen ge beitste triplex zijn do haken en den band, welke do paraplues bijeen moei houden van gever- nisd blank ijzer gemaakt. Do kleur daarvan is zeer mooi, de praotijk zal wel toonen of liet om het roesten mogelijk was of niet. Het tabakskisfje (No. 5) gedacht in coromandelhout met een ebben knop, is een speliug van vlakken, welke geld zal kosten. De Nos. 11, 12. IS, 14 en 15 zijn ontwerpen voor bedrukte stoffen, goed van klour, die uit gevoerd, zich heter laten beoordcelen. Gaarne vestig ik oven uw aandacht op No. 16, en dan speciaal op het eenvoudige druk werk. Het laai zien, hoe door goede rangschik king en verdeeling over het vlak ook niet een hcol gewone eenvoudige letter eon fraai uiter lijk kan worden verkregen. Dan moei ik U nog even wijzen op de foto van het fraaie buffet (No. 17). Hat vroeger al eens geëxposeerd is geweest, en op verschillende goede potlood schetsen in portefeuille. Met het potlood i3 Planjer handiger dan in zijn inktteekeningen. Deze zijn wat hard nog en stuntelig. U moet stellig deze meubelontwerpen eens gaan zien. Mm. Abonnementsconcerten in '1 seizoen 1920-1921. Naar wij vernomen, zal onder de auspiciën van De Hollandschc Concertdiroctie, Dr. G. de Koos in het a.s. winterseizoen ook in onze stad, in den foyer van de Stadsgehoorzaal, een serie abonnementsconcerten worden ge geven. Zooals men waarschijnlijk weet, heeft de Directie der Maatschappij Zeebad Scheveningen aan bovengenoemd Concertbureau opgedragen de solisten vcor alle grooto Kurhausconcerten te engageeren, en zullen eenige van deze ar- tisten op genoemde abonnementsconcerten op treden, zoodat deze concerten op zoer hoog poil zuilen staan. Deze kunstenaars zijn: Sigrid Onogin, de zoo zeer geroemde Russische altzangeres, welke in de afgelóopen maand tijdens de Mahlerfees- ten in Amsterdam zulk eon overwecligend suc ces oogstto; Alma Moodie, do phenoinenale Australische violiste; het Busch-Kwartet, lei der hiervan is Adolf Busch, Duitschland's groolsto en geliefdste violist; Judith Bokor, de in ons land zoor bekende Hongaarscho violon- cellisto, welke verleden jaar in Leiden reeds zulk eon groot succes mocht boeken; en de schittoronde piunist Carl Friedberg. Voor prijzen, inschrijving otc, zie men des betreffende advertentie. Subsidies. B. en W. van Rotterdam stellen den ge- moonleraad voor: le. Aan de N.V. Toonoelvereeniging to Am sterdam, directeur Herman Heijarmans: a. een'Gubsidio to verloenon van f 2000, voor een tijdvak loopendo van 1 Januari lot 31 Augustus 1920; b. een subsidio to vorleencn van ton hoogste f 1000, voor één of moor uitvoeringon to Rot terdam van Dageraad, van Herman Heijer- marfs; 2e. cön 'subsicliö to Verlcenen vaii ten hoog ste I 9Ö0 voor do uitvoering té Rotterdam van M.ariken van Nioumèghon. RECHTZAKEN CORRESPONDENTIE. Mevr. L.f te L. Wij hebben dit btfieht fêëds Vïöêger opgenomen. HAAGSCHE RECHTBANK. Deze rechtbank heeft in de kwestie van Woubrugge ook den civielen eisch, inge steld door burgemeester Baumann tegen edn oud-burgemceater K. tot schadever goeding en aanplakken van het vonnis, toe gewezen Tegen den niet verschenen G. H. H., te Leiden, werd wegens beleediging en mis handeling van een ambténaar in functie tien dagen gevangenisstraf geëischt. UTRECHTSCHE RECHTBANK. Kindermoord. Deze rechtbank veroordeelde den 63-jarigen smid uit Nieuwkoop wegens levensberooving van het pasgeboren kind van zijn dochter tc 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor loopige hechtenis. Do dochter word veroordeeld lot 3 jaar gc vangenisstraf. met aftrok van de voorloopig hechtenis. SCHEEPSTIJDINGEN. STV. MIJ. NEDERLAND. ENGGANO, uitr. pass. 9 Juni Perim. KANGEAX. 12 Juni van Genua. KAllIMOEN, 1) Juni van New-York te Scmarang. ORANJE uitr. 13 Juni van Southampton PRINSES JULIANA thuisr. 13 Juni van Port Said. REMBRANDT, uitr. 13 Juni te Port Said VONDEL, uitr. 13 Juni te Southampton. KON. WEST-IND. MAILDIENST. PRINS FREDERIK HENDRIK, 9 Juni to Havre. KOM. NED. S700MB. MIJ. YULCANUS, S Juni van Curasao naar La Guayza. KON. HOLL. LLOYD. FRISIA, thuis. 12 Juni van Pernambuco. ROTTERD. LLOYD. BANDOENG, 12 Juni van Singapore te Batavia. DJOCJA, thuisr. 12 Juni van Marseille. DJEMBER, uitr. 14 Juni te Sahang. MERAUKE, 13 Juni te Marseille. PATRIA, uitr. pass. 12 Juni Perim. RINDJANI. uitr. pass. 13 Juni Sagres. TERNATE, thuisr. pass. 13 Juni Sagres. WILIS, 12 Juni van Rotterdam te Ba tavia. HOLL-AMERIKA LIJN. AMSTELDIJK, 11 Juni van Yigo. MAARTENSDIJK, pass. 13 Juni Gi braltar. NIEUW-AMSTERDAM, 14 Juni van Cuxhaven te Rotterdam. NOORDERDIJK, 13 Juni van Port Said. SLOTEiiDIJK, 10 Juni van Callao naar Avica. SOESTDIJK, 12 Juni te Havana. MLDISCHE BRIEVEN. Malaria. Ditmaal wil ik U eens het een en ander mcdedeelen aangaando bovenstaande ziekte. Daar men weldra opmerkt, dat de malaria in bepaalde streken was gebonden, meende men, dat de gesteldheid van den bodem wel de voornaamste oorzaak was bij het op treden dezer ziekte en stelde men zich voor, dat koertsverwekkende dampen uit den bo- deim opstegen. Dit zou vooral plaats vinden in streken, die laag gelegen en vochtig waren. Niet alleen in ons land had deze meening post gevat, doch zij vond ingang in alle landen, aangezien zich immers ook daar de malaria vertoonde op die plaatsen, welke drassig waren en waar zich veel stilstaand water bevond. Er zijn maar weinig streken aan te wij zen waar de malaria niet voorkomt. In da Poolstreken alleen treft men dezo ziekte niet aan. In alle andere gebieden vindt men de malaria in meerdere of mindere mate. Tot voor ongeveer een 35 jaren geleden gold dr Boden-theorie als de juiste, totdat 'c den Franschen medicus Laseran gelukte in het bloed van malaria-lijderessen en lij ders den parasiet aan te toonen, die de ziekte veroorzaakt. De vraag werd toen gesteld, hoe de parasiet in het bloed van den lijder(es) kwam en 't was omstr. dien zelfden tijd den Engelschen officier van ge zondheid Ross gegeven dit moeilijko vraag stuk op te lossen. Ross bevond zich toen in Indië, waar lievige vormen van malaria voorkomen, de z.g.n. „Tropische Malaria" cn hij was dus in de gelegenheid deze ziekte in finesses te bestudeeren. Hij kwam tot de ontdekking, dat een bijzondere mug de boosdooner was. Zijn onderzoekingen zijn natuurlijk in alle landen gecontroleerd en juist bevonden. Opgemerkt dient te wor den, dat de vrouwelijke mug alleen de in fectie kan teweegbrengen. Men heeft nu verschillende proeven ge nomen, waarvan ik U één zal meedeelon. Men had opgemerkt, dat te Londen geen malaria om zoo te zeggen vdörkwam en men liet nu enkele muggen, die de ziekte zouden overbrengen volgens Ross, in Rome, waar veel malaria voorkwam, bloed zuigen van aldaar aanwezige malarialijders. Do mug gen werden zeer zorgvuldig iu kooitjes ge plaatst en opgezonden naar Londen. Enkele Londensche gezonde medici werden bereid gevonden ach door deze muggen te laten steken en deze personen kregen aanvallen van malaria. Men vond toen ook, dat door gaans 5 a 6 dagen van den steek, door een mug teweeggebracht, de aanval optrad. Een enkelo maal zag men, dat het veel langer duurde, doolt do langste tijdsduur, die men heeft waargenomen tusschen den muggen- 6teek en liet uitbreken van den aanval, is drie weken. Merkwaardig was ook liet feit, dat geen verschil bestond voor beide ge slachten, evenmin wat betrof den leeftijd of het ras van degene, die gestoken werd. Al len kregen zonder uitzondering de ziekte. Alleen, waar dus bijzondere muggensoort kan leven, alleen daar zal zich de malaria voordoen en d. i. juist hoofdzakelijk in vochtige streken, waar veel poelen en stil staande wateren zijn. Waar de poelen droog gelegd worden en de bodem minder vochtig is, verdwijnt tevens de malaria. Ook heeft men waargenomen, dat de mug gen nooit lioog vliegen, zoodat het gevaar gestoken te worden minder wordt als men niet gelijkvloers slaapt, een belangrijk feit, vooral als men bedenkt, dat de mug des nachts meestal ons steekt'. In het warme jaargetijde is natuurlijk hot insectengevaar veel grootor dan in heb koude. Eet slapen 's zomers voor open vensters ongeveer gelijk met den beganen grond in een malariarijke streek is dan ook bijzonder gevaarlijk; men loopt dan groo- ter kans geïnfecteerd te worden. Zoolang men in beweging is, wordt men ook niet'ge- stoken. zoodat men veilig en wèl op een mooie zomeravond in schemer of donker een wandeling kan ondernemen zonder ge vaar te loopen over een weekje met mala ria-aanvallen te bad te liggen, die, zooals U bekend is, zich meestal in ons land om don anderen dag uiten deer zeer hoog» koortsen, terwijl de patiënte) zich hierbij zeer ziek gevoelt. De anderdaagscho koorts hangt samen met do ontwikkeling van den parasiet onder welke laatste ook varianten, voorkomen, zoodat wij gevallen kennen, waarin de paticnt<e) twee dagen vrij blijft, dus den lsten, 4den, 7den dag, etc. do koortsdagea zijn, terwijl het ook kan voor komen, dat geen tussehenphase aanwezig ia en de persoon in kwestie iederen dag liooge koorts heeft. Deze beide laatste af wijkingen komen hier te lande niet veel voor, doch zijn iu Lidië bijv. geen zeldzaam heid. Zoo heb ik dan in korte trekken U een overzicht trachten te geven van deze ook voor ons land zoo belangrijke ziekte. FAILLISSEMENTEN. U i t gesproken: E. Turksma, slager, Zutpheu. R.-c. mr* dr. W. ridder van Rappard; curator: mr* J. L. Sölner, Zutphen. 'J. H. van Essen, slager, Utrecht. R.-c.' mr. G. v. d. Flier; curator: mr. J. Winkel Jr., Utrecht. C. W. M. Oirbans, koopman, Bergen- op Zoom. R.-c. mr. dr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk; curator: mr. H. C. J. Groob Bergen op Zoom. G. A. van den Berg. aannemer, Den Haag. R.-c. mr. J. M. van Rhede v. d* Kloot; curator: mr. S. van Oven. Mej. M. Kolb, 'üe> Scheveningen. R.-o, mr. F. Beudeker; curator: mr. A. N< Speijer. J. F. Reesinck. Den Haag. R.-c.mr. J.; van Gelein Vitringa; curator: jhr. mr. O- M. J. van Haeften. G. Jasper, koopman, te Leiden. R.-c. mr W. J. Berger; curator: mr. O. F. Grone- ineyer. H. Bolte, kantoorbediende, Ged. Binnen rotte 170a, Rotterdam. Rechter-commissa ris mr. C. M. de Kuypercurator mr. G. Nauta. I. de Smit du Bois, koopman, Oostburg; rechter-comroissarismr. G. F. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansbergcura tor mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, ta' Middelburg. J. van Leer, koopman, vroeger wonende te Dordrecht-, thans te Rotterdam. Curator rnr. L. H. van Winkelhof. P. Boogaerds, wonende te Overschie. Cu rator: mr. L. van Dantzig. A. Witlox de Wit, hotel Monopole, Rot terdam. Curator: mr. F. A. Nelemans. F. van Garderen, Rotterdam. Curatow mr. J. J. Heerma Yan Yoss. Rechter-commisaris in deze faillissemen ten: mr. C. M. de Kuijper. C. van den Berg, Amsterdam. Rechter* cominisaris: mr. Servatiuscurator: mr* J. L. Wijnman. De N.V. Hilversumsche Rijtuig-Mij. Ptr- tros, te Hilversum. Rechter-commissaria als vorencurator: mr. H. F. H. Wilbrink Hoitsema te Hilversum. Ph. Kuit, Amsterdam. Rechter-commis' saris als voren; curator: mr. o. J. H. T» van Reenen. L. Schoeler, bouwkundige, Amsterdam.- Rechter-commissariS": mr. bervatius; cu rator: mr. J. Oppenoorth. J. Terpunt, koopman, Amsterdam. Recti- ter-commissaris als vorencurator: mr. Jj J. H. J. van Reenen. Geëindigd: E. D. KnopsMols, Hoensbroek.; Opgeheven: - H. Palstra Wzn te Hilversum. W. Lecke, koopman, Kortenhoef. VRAGENRUBRIEK. Abonnó X., te L. Of de door u bedoeld® offecton na opzending der mantels voor nieuwe couponbladen reeds uit Japan teruggezonden zijn, kunnen wij niet zoggon, maar een solied kassier, bij wien wij informeerden, verzekerde ons, dal het inderdaad wel eens maanden kan duren eer zulke zaken worden afgedaan. Wij gcloovcn dus niet, dat U ongerust behoeft to zijn, te meer, omdat U ontvangbewijs kunt toonen. De reeds verschenen rente krijgt u dan ook nog wel. Mej. S., te H. Wij kunnou ons levendig voorstellen, dat het overtollig baar op vingers, handen, hals en gezicht U niet bevalt. U zult het wel kunnen verwijderen, maar het komt' dan als een Egyptische plaag nog in sterker® mato terug. Koop vooral geen duro kwakzal versmiddelen, die toch niets helpen en uw ge zondheid kunnen schaden. Er schijnt langs ge neeskundigen weg door middel van een olectri- schc bewerking raad voor te zijn, doch daar* voor moet u bij ceh specialist wezen. Do b§« werking moet zeer kostbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5