LEIDSCH m DAGBLAD. '$fSTT5 XTFYBUTISNI'HEN": '00 Ots. pcvr r:>£ei Deo Zaterdags 40 Cts, per regel. ICleLne aavertentiën Woensdag 76 Ots., Zaterdag f 1.bij c-en maximum 'aantal woorden van 30. Inoasso volgens post* jfeoht, Voor eventueele opzending vao brieven, lè Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Qt«< Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZER OOÜBANT» iVoor Leiden p. 8 nmd. f2.50, p. trede Ö.Ï9 Buiten Leiden, waar agenten geree* tigd zijn, per week M 0.19 Franco per poet n 2.00 Maandag 14 Juni 1920. Nummer 18490- Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijke visoliwinkêls (Vise hm a riet on Stad-sliulpworf) verkrijgbaar da HOïtSMAKREEL ft f 0.10, SOHELVISCH ft f0.32 PIETERMAN ft f0.22, SCHOL ft f 0.18—10.20, GROOTERE .SCHOL ft f0-30 en TARBOT ft f0.52 per pond. W. PERA, Weth.-Loco-Burgem. .Leiden, 14 Juni 1920. STADSNIEUWS. Volkstuinen. Meer dan eens hebben wij een pleidooi ge houden voor de zoogenaamde volkstuintjes, zooals ver vóór don oorlog het departement Leiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen er roods exploiteerde. In de moei lijke oorlogsjaren, toen op alle "denkbare wijzen werd gepoogd dé voedselvoorziening te bevorderen, heeft de gemeente ook volks tuinen beschikbaar gesteld. De belangstel ling was toen zeer bevredigond, doch de uit komst hoeft niet geheel aan het doel beant woord. en zoodra de moeilijke tijd voorbij was, verflauwde deze belangstelling bij ve len, cie eerst een tuintje begeerden- Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen, en wie zich aanmeldden voor een tuintje, bleken daarvoor ook niet allen geschikt. Het werd den menséhen door de gemeente- wel wa't al te gemakkelijk gemaakt en de gé- lri.eente maakte dikwijls kosten, zonder dat het voordeel, door de huurders verkregen, er aan evenredig was. En toch lijkt ons, vooral thans; nu de arbeidsduur aanmerkelijk verkort is en de me. sohea in loondienst veel meer vrijen tijd hébben on ze lis over een geheel vrijen Za terdagmiddag kunnen beschikken; die ver wezenlijking van liet denkbeeld gewenscht, Maar dan moot het uit eigen initiatief der lielangheblmndo jKvrsonen - voortkomen en worden verwerkelijkt. Daarvan' hebben wij in Leiden nu een mooi voorbeeld. In het laatste oorlogsjaar is hier opge richt een Veroenigjng tot aanleggen en on derhouden van Volkstuinen ..Ons Belang", tellende thans 86 leden (Voorzitter: J. Zand bergen; secretaris: A. Vrolijk, Pasteurstraat fcO). Deze Voreoniging huurde een stuk war- noezw-island aan de zoogenaamde Stinksloot, achter de Os- en Paarde!aan, "groot 3'/a H.A. Dc grond was uitteraard wel wat duur, doch van zeer'goede kwaliteit. Men verdeelde het land in percoclen van 150 vierk. M. en elk huurder kan hoogstens drie porcoelen huren. Doordat enkele personen, toon he.t puntje «Üj het paaltje kwam, zich terugtrokken, zijn op het oogenblik niet alle perceolen verhuurd, doch het bestuur heeft dit ge deelte met suikerbieten betecld cn met een suikerfabriek gecontracteerd, zoodat de huur daardoor wordt gedekt. Het overig deel is onder de 80 leden verdeeld en op één uit zondering na hebben alle huurders hun tui nen op oen voorbeeldige wijze in exploitatie gebracht. Enkelen der leden zijn van huis uit tuiniers of Landarbeiders; het mecren- deel echter bestaat uit personen, werkzaam in andere be drijven: typografen,, fabrieks arbeiders, sdhiie-Dmakora, kleermakers, meu belmakers, enz. Daartoe uitgenoodigd, kobben wij Zater dagmiddag -done tuinen eens bezichtigd, toen de huurders er -vlijtig; aan den arbeid waren. De 6ón groef er al nieuwe aardappelen en plantte er kool, een ander haalde een maaltje raalsche salade of Meirapen en allen wezen met zelfvoldoening op liet werk hunner han den, in vrije uren verricht. Niet in het snijden der paddy (rijst) ligt do vreugde; de vreugde ligt in het snijden der paddy, die men zelf gezaaid heeft, zeide Multatuli van dé iulandsche bevolking op 3 ava. De waarheid van dit woord werd ons bij de volkstuinen geopenbaard. Zoon vrije Zaterdagmiddag leent zich al bijzonder voor dit nuttig en gezond liefheb berij werk, doch in de woek is men 's avonds in de weer. Bij haast ieder tuintje vindt men een ge ïmproviseerd mesthoopje of gierput en mid den op het land staat oen schuur voor ber ging van het gereedschap, dat nien zoo ka meraadschappelijk mogelijk elkaar leent, zooa'ls men ook coöperatief zaaizaden koopt. Heeft men het werk voor den dag of avond af, of wil men wat rusten, dan gaat men aan den waterkant zitten vischeu of geniet van de heerlijke vergezichten van het mooie Hollandsche landschap. ,,En dan moet je 's Zondags eens komen", zoo vertelde ons een der klei no pachters, „Dan hemen wij moeder de vrouw en andere huisgenooten mee cn genieten dubbel-" Wanner wij nu mededeelen, dat van de SG grootere of kleinere tuinen er slechts tón was, dien men verwaarloosd zou kunnon noe men en één, die minder goed wa9 onder houden. terwijl al do overige, de een moor, dc ander minder naar bohooron waren on derhouden, dan zal ieder onbevooroordeelde erkennen, dat de Voreoniging aan haar doel beatwoordt en niet alleen uit economisch, maar ook uit sociaal oogpunt onze volle be langstelling verdient. Voor het ozamea boekhouden, afge nomen door de Vereoniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, slaagde de heer J. de Groot, alhier. Het bouwen van zeven woningen niet ■•egcui enkamer op heb binnenhof van per ceel Rapenburg 135, alhier, voor rekening van do regenton van heb Cornelis-Sprang- hof, is gegund aan den laagsten. inschrijver den heer W. de Graaf f, te Hazerswoude, voor een bedrag van 44.600. Verschenen is 't prospectus der Neder- landscho Pilgrim-Fatkera-herdcuking, het welk kan worden aangevraagd aan het Bu reau der Ned. Pilgrlm-Fathers-eommissie, Heerenstraat 45, alhier Voor aanmelding voor het lidmaatschap ia de uiterste termijn voor Nederland l.Juli a.s. Het prospecteus venne-ldt tal van wetens waardigheden, op do herdenking in Aug. en September betrekking hebbende, als een in leidend woord.; de namen van de leden, van het ecre-comité, va nheb uitvoerend comité, der commissie van organisatie, van de ge wone leden; c3e programma's der herden king in Nederland, (Leien, Amsterdam, Rotterdam), en in Engelandliteratuur eu documenten, uitgegepan in verband met de herdenking, en de tentoonstelling alhier; alsmede inlichtingen hoe men aan de her denking kan deelnemen. De 14-jarige vermiste jongen J. van D. alhier, is terecht. Naar aanleiding van ons bericht van Za terdag betreffende de uitsluiting in do bouwbe drijven bericht men om, dat, voor zoover do stukadoors betreft, deze uitsluiting ook in onze gomeonto oen feit is geworden, zoodat alle stu- kadoorsgezellen, niet behoorendo tot do R.-K. cn Christelijke bondon, met ingang van heden, 14 Juni, uitgesloten zijn. In de Zij' waren gisteren de twee gebroeders-Clir.alhier, in een klein vaar tuigje gezeten, dat getrokken werd door» drie personen, die <lit zóó woest deden, dat een der C.', uit het bootje in het water nel. Gelukkig kon hij zwemmen en zich zelf redden, want de lijntrekkers liepen lachend weg en lieten den drenkeling aan zijn lot over. Deswege werd tegen hen pro ces-verbaal opgemaakt. In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn opgenomen in de week van 6 tot en met 12 Juni 194 volwassen personen en 33 kin deren, totaal 227 personen. Gisteravond ontstond in perceel Poolgeest- straat no. 11 eon begin van brand in do keuken, dat eohter, hoewel ook de buren kwainen toe schieten om hulp te verleenen, door oigon per soneel mot eenigo emmers water werd ge- bluscht. Zondagavond, ongeveer halftien werd er weer brand gealarmeerd, ditmaal aan de Rijn kade, in de fabriek der firma Splinter. De brand was ontstaan in een partijtjo turf, dat al te dicht bij een verhitten oven lag. Hoewel do politie met do politiespu.it ui trui; te, be hoefde deze geen dienst te doen. Do brand was reeds met behulp van eenigo emmers water gebluscht. Door do politic werd in hot .laatste der vorige week bij enkele verlofhoudors sterke drank in beslag genomen. In een dier lokali teiten aan do Langcgracht werd oen aantal flesschen gevonden. Zaterdagavond kwam een bezoeker yan de „Oude Vink", toen hij wilde vertrekken, tot de onaangename ontdekking, dat zijn rijwiel- was meegenomen. -BINNENLAND, Suiker. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, in aansluiting aan -zijn kennisgeving van 14 Mei, dat voor de laatste drie perioden van het- 3do tijdvak der Rijkssuikerkaart, in de lsto periode van het 4de tijdvak, aanvangende 14 Juni 1920 en alzoo eindigende 11 Juli daaraanvolgfend, voor suiker eerste hand de thans geldende prijs van f 94 per 100 K.G. gehandhaafd blijft, terwijl bij levering van minstens 100 K.G. de grossiers wederom 95.25 on bij levering van kleinere hoeveelheden f 95.75 per 100 K.G. in rekening mogen brengen. Ook de waarde va n400 bons voor boven bedoelde 4 perioden blijft dezelfde, namelijk f 39.75. De inlevering der bons over deze perioden (bons 37, 3S, "39 cn 40) aan het Rijkskantoor voor Suiker kan geschieden tot uiterlijk Maandag 12 Juli 1920. De openbare openingszitting van de Internationale Corrunissie van Juristen,, sa-, mongesteld door den Raad van don Volken-' bond, om het ontwerp voor een Internatio naal Hof van Justitie uit to -werken, zal Woensdag 16 dezer te vier uren in het Vre- deshpaleis in Den Haag worden gehouden. De Centrale Commissie voor georga niseerd overleg in ambtenaar szaken. ver gaderde onder presidium van inr. Limburg. In behandeling werden genomen de voor stellen tot opheffing van de salariscommis- sie en (tot. instelling van een centraal-bu- reau van voorbereiding voor ambtenaren zaken, alsmede de voorstellen tot opneming van de ondorwijzersorganisaties in do cen traio commissie Ten aanzien van deze laat ste aangelegenheid werd besloten don Mi nister te adviseeren de onderwijzersorgani- saties niet in de centrale commissie zitting te geven, doch tijdelijk eon bijzondere commissie van overleg samen te stellen, be staande uit afgevaardigden van de onder wijzersorganisaties en Regeeringsvertegen- woordigers, welke commissie een advies zou kunnen ontwerpen omtrent do salarisrege ling van onderwijzers, dat aan liet oordeel der centrale commissie kan worden onder worpen. Bij de justitie is vanwege het Dé partement van Koloniën aangebracht een klacht over het vervalschen van bons, waar op voor vrij- belangrijke bedragen statis- tickzegels moesten worden gekocht. Deze bons dienden als bewijzen van uitgaaf voor de Alg. Rekenkamer en werden overgelegd tegelijk met de declaratie van den houder der kleine kas, dien men er liet inloopen, door hwem te groote bedragen to doen uit betalen. Toen dit alles bij het nagaan van declaraties en kasboek aan den dag kwam, bleken d'e bons verdwenen en kon de jus titie geen enkele aanwijzing vindon om deze ernstige zaak te vervolgen. Het bestuur van het Teohnologisch Ge zelschap to Delft, de et-udievereeniging van de studenten in de scheikunde aan d'e Tech nisch© Hoogeschool, heeft de aandacht ge vestigd op een artikel in de ,Chemiker Zei- tung" van 25 Maart j.l. waarin aan chemïe- studeerenden wordt aangeraden een ander studievak te kiezen, daar reeds een groot aantal scheikundigen zonder betrekking is. Er wordt door het bestuur op gewezen dat een soortgelijke waarschuwing ook aan de solieikunde-studeerenden hier te lande kan worden gericht, daar ook hier de kans op plaatsing sterk.is afgenomen. In de ko mende jaren zal dit nog erger worden, daar de jongstaangekomen jaren 120 technolo gen tellen. Wat betreft de behoefte aan goede inge nieurs voor onze koloniën geldt dit maar ten deele; velo betrekkingen in Indië wor den door buitenlanders, o.a. Zwitsers en Denen, bezet. Aangezien de buitenlandsche industrie geen plaats heeft, onze oigen in dustrie onvoldoende plaats biedt, en boven dien nog overstroomd dreigt te worden met Duitsche chemioi, zal voor velen Indië de bestemming moeten zijn. Do raad is dan misschien ook niet overbodig, dat alleen zij, die werkelijk ambitie in de scheikunde heb ben, en daarnaast den lust bezitten in In dië een goede positie te beklecden, deze studio opvatten, daar zij alleen kans heb' ben later een behoorlijke betrekking te krijgen. In de "bovenzaal van Caland te Rotter dam is gistermorgen heb tweejaarlijksche congres van den Centralen Bond van Trans portarbeidlers begonnen. De voorzitter de heer W. Drop, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den voorzitter van het N. V. Y. den heer R. Stenliuis. Spr. gaf dan allereerst een over zicht van hetgeen do Bond gedurende de twee jaren na dc fusie heeft gedaan en wat is tot stand gekomen. Ondanks de el lende van de oorlogsjaren is er geen pe riode geweest, waarin de Bond zoo is ge groeid, want. bedroeg bet ledental op 1 Ja nuari 1920 was dit- gestegen tot 2676; een totale groei'dus van ruim 12.000 leden tn qndanks den minder gunstigen afloop van .de staking is dit getal nog steeds stijgende, zoodat wij na reecis de 30.000 gepasseerd zijn. Aan contributie werd ontvangen f 434. 000, wat de verwachting verre over trof, terwijl bij stakingen werd pitgekeerd f 115.000, de groote staking van dit jaar niet meegerekend,-want daarin werd al leen ,f.6S5.000 aan steun uitgekeerd en spr. 'bracht dank aan de arbeidersbeweging en vooral aan het N. Yj Y. voor hun schitte rende hulpvaardigheid' in die dagen be toond. Spr. wees er voorts op, dat de Transportarbeiders er nog niet voldoende van doordrongen zijn dat zij onder groot weerstandsvermogen alleen in staat zijn de strijd tegen de werkgevers weer aan te bin den on er zal voortaan gezorgd" moeten worden, dat we onze eigen boontjes kunnen doppen, waar in de eerste plaats een con tributie-verhooging voor noodig zal yijn. Zijn rede vervolgende, wees spr. nog op de groote verdeeldheid in de arbeidersbe weging. De syndicalistische vakbeweging is er steeds op uit verdeeldheid te bevorderen en telkens brengen zij nieuwe geschilpunten naar voren. Spr. deelt ten slotte nog mede, dat zoo-wel de Engelsclie- als Duitsche Transportarbeiders Delegatie tot haar leed wezen verhinderd >s liet congres bij te wo nen. Dei heer Joh. Braut-igam had even eens een telegram, ujt- Genua gestuurd, waar hij de conferentie d,er zeelieden bij woont waarin hij het- betr.eurt niet aanwezig te kunnen zijn. De congres-orde werd vervolgens vast gesteld. Aan de orde was dan het jaarver»* slag van den secretaris 'en in verband hier mede het beleid van het hoofdbestuur. D» 'voorziliter opende hierover do discussies., In het Gebouw voor K. en 17. te Utreoht vergaderden Zaterdagmorgen da afgevaardigden van de besturen der stu dentenfederaties en van de besturen van de bestaande vereenigngen (Corps, Bond en damestudentenvereenigngen), teni einde te komen tot oprichting eener Nationale Studentenorganlstie. De vergadering stond ondqr leiding van den heer H. J. Hiitschler praeses collegii der Leidsche S. O. Na opening van de vergadering door den voorzitter, waarbij deze het doel der ver gadering in het kort uiteenzette, verklaar de men zich unaniem vóór een groote nai tionale studentenorganistie. Daarna ging men over tot de behandeling van het ont werpstatuten van de organistatie, welke zijn ontworpen door een daartoe benoemde commissie. Volgens dit ontwerp staan aan het hoofd van de organisatie de vergade ring van federatiebesturen en de nationale faoulleitscommissiede vergadering van federatiebesturen benoemt uit haar midden vijf leden, die het bestuurscollege vormen. De nationale faculteitscommisie bestaat uit afgevaardigden van de plaatselijke stu- dieafdeelingen. De nationale studenten organisatie is een vereeniging van plaat selijke studenten-federaties, studie-organi saties of combinatie dezer bcido aan de verschillende Nederlandsche universiteiten en hoogescholen. Het ontwerp-statuten werd met alge- meene stemmen goedgekeurd. De vergade ring van federatiebesturen sprak zich door aanneming van deze statuten uit voor sa menwerking met de Nationale Faculteits commisie in één Nationale Studentenorga nisatie. Aan de orde was vervolgens de benoe ming van een commissie van onderzoek van de N. S. O., welke commissie bestaat uit drie leden, gekozen uit en door de ver gadering van federatiebesturen en twee le den, gekozen uit en door de Nationale Fa culteitscommissie. Deze vergadering had dus orie leden in deze commissie te benoemen. Tegelijkertijd werd uit dezo vergadering van federatiebesturen gekozen het uit vijf leden bestaande bestuurscollege. In de commissie van onderzoek werden gekozen mej. Singels (Leiden), en de hee ren H. J. C.'Tendeloo (Utreoht) eh J. L. Bienfait (Delft). In het bestuurscollege werden gekozen mej. Michielsen (Delft) en do heeren H. J. Hutschler (Leiden), D. H. Stikker (Gro ningen), A. L. Grendel, Amsterdam en F. B. -J. Gipsr (Delft). Aan het bestuur werd overgelaten con tact te zoeken met internationale organi saties. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. In „Irene" vergaderde 's middags de Na tional^ Faculteitscommissie, onder voor zitterschap van mr. J. P. Idenburg, uit Den Has om te beraadslagen over de samenwerking met de vergadering van fe deratiebesturen in de Nationale Studenten organisatie. De vergadering verklaarde zich eveneens vóór toetreding tot de Nationale Studen tenorganisatie. Vervolgens werden de statuten van de Nat. Stud.-Org. behandeld en na enkele wijzigingen goedgekeurd. Tot leden der commissie van onderzoek van do Nat. Stud.-Oi'g. werden benoemd de heeren Mesdag, uit Amsterdam, en Schaap, uit Groningen. Vorvolgens werd door .de commissie voor het Academisch-Statuut verslag van haar werkzaamheden uitgebracht. O.a. heeft zij inzako de Hooger-Onderwijs-wet de wen- solien van de studenten ten aanzien van hun studiq kenbaar gemaakt. Ten slotte werd een uiteenzetting gege- FEUILLETON FABRIEE8RO OS Roman naar het Engelsch van BOOTH. TARKINGT'ON. (Nadruk verboden.) I Bibbs keek er naar met- ernstige sympa thie; mogelijk voelde hij. eenigo verwant schap met zoo iets ontredderds; daarop wendde hij zijn gezicht rc-ar een staan den spiegel naast- het raam en bewees zichzelf de twijfelachtige eer van een zeer nauwkeu rig onderzoek. Hij beschouwde zich lang zaam en telkens wee- van boven tot onder in den spiegel, totdat hij eindelijk zijn ge zicht lang en aandachtig bekeek. Gcdu- j rende -deze lange séance was zijn houding hoogst onpersoonlijk hij deed denken aan I oen insecten-onderzoeker, die bezig is na te gaan, in welke klasse een exemplaar thuis behoort, dooh eindelijk scheen hij Pessimistisch te worden. Hij schudde ern stig het hoofd, keek daarop weer in den spiegel on schudde weer zijn hoofd cn ging voort het- langzaam zeer afkeurond te schudden. „Jo bent bepaald afschuwelijk om aan te zien," zei hij hardop. En op d-at oogenblik bemerkte hij, dat hij I word gadfegoslagen. Zich haastig omkee- i J'ond, liad hij het geluk, in den ingang van I het rustieko „tuinhuisje" een bekoorlijke jongedame te zien, die met groote oogen 111 zijn raam staarde en ook recht in zijn °ogcn, voor heb ondeelbaar oogenblik van zoUberiaping afwendde. Zij plukto bedaard eenigo doode takjes van een wingerdrank e" de manior, -waarop zij dat deed, wekte j do gedichte op, dat zij wilde te kennen geven, dat zij slechts in het tuinhuisje was om te snoeien en te verzorgen en dat geen heer haar aanwezigheid .daar aan een ander oogmerk, wolk ook, mocht toeschrijven, of wel, dat, met dat dool da-ar zijnde, haar aandacht ook maar voor e-an oogenblik was afgewdaald naar dingen, waarvan zij in werkelijkheid onbewust was. Toen zij voldoende bakjes had gepukt, om haar onbewustheid duidelijk te kennen te. geven, cn terzelfder-iijdltaar afkeuring van. alles, wat op ecu ShcricLvn geleek of aan een Sheridan beJioordc, daal-Ao zij het heuvel tje met dezelfdo bedaardheid af en dren- teldo naar ee.i zijdeur van liet landhuis der Ver-trees'. Een ouder dame, met- een hoed op en een mantel aan, opende de deur. „Ben jo klaar, Mary? Ik heb naar jo 'uitgekeken. Wat bob jo uitgevoerd „Niets. Slechts gekeken in een der ra men van de Sheridans," zei Mary Ver trees. ,-,Ik ben daarbij betrapt." „Mary!" riep liaar moeder. „Juist nu we ze een bezoek willen brengen! Goed© hemel „Wel, we zullen toph-gaan," antwoord de haar dochter. „Ik houd het er voor, dab die dames blij zouden zijn, ons bij zich te zien, zelfs al hadden wij hun huis tot den grond too afgebrand." „Maar wie heeft jo. ge-zien drong mrs. Vertrees aan. „Een van de zoons, denk ik. Ik geloof, dat hij niet wijs is of zoo iets. Ten minste ik hob gehoord, dat ze hein ergens in ©Bn sanatorium hebben gestopt en nooit over. hem spreken. Hij beschouwde zichzelf in den spiegel en sprak in zichzelf. Toen keek hij naar buiten en lcroeg mij in 't oog." „Wat deed hij toen „Niets, natuurlijk" „Hoo zag hij er uit?" „Als een geest- in een blauw kostuum," zei miss Vertrees, terwijl zij zich naar do straat begaf en met een wi-b gohandsohoen- de hand baar vader tot afscheid -toewuifde, die hen van uit een raam der bibliotheek gadesloeg. „Tamelijk tragsick eu totaal on mogelijk. Maar kom nu, moeder, laten we maar voort-maken, dan is het voorbij." En mrs. Vertrees ging, vervuld van gis sing ;en, met haar dochter mee, om oen- ge- nadigen aanval te doen op het nieuwe huis naast hen. HOOFDSTUK V. Mr. Vertrees, die hun aftocht- met hot voorkomen van iemand had gadogcslagen, dio iets gevaarlijks in do expeditie ziet, wendde zich van het raam af en begon in gedachten in de bibliotheek op en neer te loop en, in afwachting van hun terugkomst. -Hij was omstreeks zestig jaar; oen kleine man, bleek en uitgeteerd, een keurig toon beeld van den bojaarden dandy. Zijn af hangende knevel - een overblijfsel van een voormalige overdreven voorliefde voor EDgclscho gewoonten en zeden was pik zwart geweest, doch kwam nu, evenals zijn gladgestreken haar, een even volmaakte witheid nabij, eri ofsohoon zijn klcoren oud waren, hadden zij een goeden snit en dets modieus. En do keurigheid werd voltooid door eenigo zwierige bijvoegsels": grijze slobkousen, oen smal, zwart lint over het grijze vest voor den monocle in een zakje, oen geklourd ordelintje in het knoopsgat van zijn zwarte jas, dat in hem <Len af stammeling van vaderlandslievende krijgs lieden verried Het vertrek had niet veel overeenkomst met hemhet wa9 vroólijk en leelijk. ter wijl mr. Vertrees droevig en decoratief wa-s. Van onder een schoorsteenmantel van imi tatie zwart marmer ivierp een vroolijk ko lenvuur t-je zijn schijnsel op hooge en smalle boekenkasten met grpote glazen deuren, op gemakkelijke, niet bij elkaar passende menbolen, overal op houtsnijwerk, dat eigenlijk nergens toe dic-ncte, en op een half dozijn gravures van Lanchccr, waar omtrent mr. cn mrs. Vertrees somtijds te genover elkaar bewoonden, na Ee dertig -jaar bezeten to hebben, dat het „heel mooie dingen" waren. Zij waren de eersten in dc stad geweest, dio gravures van Landseer bezaten doch daarbij hadden zij het-, wat kunst betrof, gelaten. Zij hadden echter nog steeds het gevoel, dab zij in al zulke zaken voora-an waren, en wanneer mr. Veijrcos bij ande ren Landseers op do muren ontdekte, dan word hij toeschietelijk als oen. opperhoofd tegen een vertrouwden volgeling, en als hij een editie van Bulver Lyttou vond, die de Landsecrn als een laatste kenmerk van, beschaving vergezelde, dan was zijn onveranderlijk gezegde: „Dio mcnschen weten wat goede schilderijen cn wat goede boeken zijn." Do uitbreiding der stad. die hem gemak kelijk "tot millionair ha-d kunnon maken, had hom geruïneerd, doordien hij de gave hacl gemist, dat te begrijpen. Als steden zich uitbreide.!, hebben ..zij kuren, en -de kuron van een stad ruïneerem altijd den een of den ander. Mr. Vertrees was in dezen zeor opvallend „liet slachtoffer". Ongeveer ten tijde, dat hij de Landseers kocht, bezat hij door erfenis kantoren en een groot huis niet ver daar van af, waar hij den winter doorbracht, en hij had. een bezitting op het land. -een boerderij van vierhonderd acres waar hij des zomers het behaag lijke, lcclijko, oude huis betrok, dat hij nu noodgedrongen liet gelieelo jaar bewoonde.- Als hij zioh maar rustig had. weten te hou den en -de dingen hun gang "had! laten gaan, dan zou liij verwonderlijk veel voorspoed liebben gehad, maar, vreemd genoeg, de kieschkeurigo kleine man was een van de eersten, die neerknielde en grootheid aan bad, die hem met zijn bctero opvoeding ter stond tot haar slachtoffer maakte. Hij was een waro profeet van de wonderbaarlijke uitbreiding, maar hij bezat de fatale eigen schap van goed te verkoopen en slecht in te koopen. Hij had thuis -naar zijn Land seers moeten blijven kijken en zijn Bulwer lezon, maar hij bracht zijn koe naar de markt en do geoefende melkveehouders meikon haar droog en aten haar vervol gens op. Hij verkocht do kantóren en het huis in -de stad, om daarvoor gr.oote stuk-" ken land in een nieuwe voorstad to koo pen; daarop deed hij dc" boerderij van de hand, behalve het huis en den grond -daar om heen, ten einde de belasting te kunnen betalen van de panden, in de voorstad en om ze productief to maken. Dit gelukte evenwel niot, maar hij moest toch iets doen om hem zelf en zijn familie-er boven op ta houden en dus verkocht hij in wanhoop de stukken land (die het 'volgend' jaar prach tig ornhoog gingen) voor „t-ractie-fondsen", dio rente afwierpen en van toen af hield hij op niet koopen en verkoopen. Aldus ver dween hij volkomen van hot handelstooneel, ongeveer terzelfder tijd, -dat James Sheri dan veilig en wël hot hoogtepunt had be reikt; en Sheridan had nooit, voordat mrs. Vertreca hean een bezoek bracht, met haar „onti-rook-comité", zijn. naam gehoord. (Wordt vervolgd^)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1