No. -28465 LEIDSCH DAGBLAD; Vrijdag 14 Mei Tweede Biad. Anno 1S20. Hst Eandingsfeest op „Oud-Poelgeest". Onder begunstiging van prachtig weer lield de „Yereeniging toe Bevordering der Zendingszaak van Leiden en Omstreken" knar tiende Zendingsfeest op het landgoed Oud-Poelgeest". Dat het een sucoes zou worden, was te verwachten, gezien het uitgebreide pro gramma, waarop niet minder dan dertien nummers voorkwamen doch dat de belang stelling zóó overweldigend groot zou zijn, bad 11,611 toc^1 n,e^ verwacht. Er werden nieb minder dan pl. min. 3-100 toegangs bewijzen voor volwassenen en pl. min. 700 voor kinderen uitgereikt. Men zou heusch optimistisch worden gestemd bij zulk een belangstelling voor cSt feest; maar voor» de Zending, is hier toe nog geen reden, getui gen de groote nood cn onvoldoende steun op z endings gebied. Precies te halftwco nam heb feest een aanvang. Nadat het Bonds- en het Wijdings- jied waren ten gehooro gebracht door do Chr. Harmonie-Vereeniging „Poyhymnia", ran Leiden, onder leiding van den heer H. Eouprie en de za-ngvereeniging „Debora", van Oegstgeest, en „Looft den Heer", van Sassonheim, onder leiding van den heer P. do Piook, nam het woord prof. dr. H. M. van Nes, van Leiden, die do openingsrede hield. Hij wees er op, dat dit do tiende maal was, dat heb Zendingsfeest werd ge vierd. Hij ging na welke grootsohe plan nen op Zendingsgebiod bij do in 1010 in Edmbnrg gehouden wereldconferentie wa ren gemaakt, die dooi' den wereldohaos go- heel zijn vernietigd gewordenwees er op, dat de tien laatst verloopen jaren zooveel hebben vernietigd inzake heb Zendingswerk dat men als 't ware voor jaren is terugge gaan. Aanvankelijk had men gemcand in 1820 weer een internationale conferentie te houden on wel te Hamburg, ja zelfs werd gesproken van Holland. Hiervan kan thans echter, helaas, niets komen. Hierna weea spr. op de plannen, die do mensch maaktmaar dat ook God zijn plan nen heeft cn menigmaal worden 's m-en- golien plannen verijdeld. Groote beproe ving is er op Zendingsgebiod'. De Duitscho Zending heeft veel geleden e<n de Holland- echo Zending heef op financieel gebied reus achtige onkosten. Men zou haast zeggenalles is verloren van liet Koninkrijk Godsthans, nu velen bang zijn, do aardo tot een hd te maken. Nadat deze spreker op duidelijke, onder houdende wijzo heb Zendingswerk in zijn ware beteekenis had geschetst, niet als een verloren zaak beschouwende, eindigde hij zijn rede. Nadat gemeenschappelijk Psalm 146 vs. 1 cn 3 waren gezongen, verkreeg ds. Van Bruggen, Ned.-Hcrv. predikant to Delfs- haven, het woord, dio tot onderwerp had gekozen „Christus' woord van eer." Hij sprak n teleurstelling uit en gaf uiting san zijn ontevredenheid tegenover zichzelf. Heb was nl. do eerste maal, dat hij sprak op een Zendingsfeest. Een dergelijk feest had er bij hem nooit in gewild. De Zending werd door hem beschouwd als een lijdens taak en offervTij, totdat hij gelukkig tot andere inziohten was gekomen en tot do overtuiging, dat op Zondingsgebied wel degelijk van feestvieren sprake kan zijn, als men dit ten minste mot heilige stemming doet. Ook deze spreker wees op do enorme sommen, welke noodig zijn om het Zen dingswerk in goede banen te houden. Hij schetste den toestand der Zendingsbestu- ien, die niet weten rond te komen. Jlij wees op het eerewoord, den Heiland gogo- ven, nL „Ik ben met U, allo do dagen tot do voleindiging der wereld." Dit woord word dcor den spr. nader onder de oogen gezien on waar do Heer dit heeft gespro ten tot zijn discipelen, dus tot de mannen Tan het Zendingswerk, gelden deze woor den voor de Zending. Ten slotte vroeg hij dch af of hot niet beter zou gaan als de publieke opinie zich gunstig uitliet over de Zending, wat zokor ten gevolge zou heb ben, dat de gelden, noodig voor de Zending binnen zouden vloeien. Hij beschouwde het Zendingshuis to Oegstgeest als een arme bedelaar, overal de hand uitstrekkende om gavcn,^ neen om meer dan dat Do bedelaar, dio zich tevreden stelt met financieclcn steun, is niet liier mode te vergelijken; neen de bedelaar (de Zending) wensoht meer dan dat, nl. geld en het leven, want daar op komt het aan, dat jongelingen gevon den worden, dio zich voor het Zendings werk willen geven. Hij gaf een schels uit zijn ondervinding, hoe men over de Zending denkt; wat be laas te betreuren is. Een cn ander resu- meerende, kwam hij tot de slotsom, dat do tekorten en do nooden op Zeadingsgebied ook haar goede zijde hebben, want hieruit blijkt, dat de Zending nog een taak to ver vullen heeft, dat zij niet heeft afgedaan, en zoolang niet elke Mohammedaan den Hei land belijdt, moeten er juist tekorten zijn. Hierna werden door de zangverenigin gen heb „Heilig is de Heer" en „Vreugde in God" gezongen en gaf de muziekvereni ging „La petite Duchesso" te hooren. Hierna kwam aan het woord do heer L. Bodaan, zendeling van de Karo-Bataklan- den met het onderwerp „Melaat-scho Ba taks in bet oerwoud van Sumatra." In de eerste plaats sloot hij zich aan bij de rode van den vorigen spreker en sprak or zijn spijt over uit, dat da opinie over het Zendingswerk onder de Javanen er al niet beter op was, waar men do zendoling als een van die „goedhartige gekken" be schouwt. Onder do Bataks, waar de heer B. jaren werkzaam is geweest, hcereoht nog steeds de gcdachto, dat men gokomen is om hen als soldaat in dienst te nemen, in paats van hen geestelijk en lichamelijk te verzorgen. Hij wees op do ellende, aldaar geleden, nl. door de ontzettende ziekte, de melaatsehheid. Wanneer daar iemand door deze ziekte wordt aangetast, wordt hij of zij uit liet dorp verbannen en naar het boseh verjaagd, alwaar zij het laatste gedeelte van hjm leven moeten doorbrengen in smar ten en ellende. Door de Zendingarbeidors is de kolonie „Louermomo" gesticht, al waar velen dezer ongelukkigon worden op genomen on verpleegd. Hij sohetste do treurige omstandigheden van eon vrouw, door haar man en kindieren verjaagd, door hem en zijn medearbeiders in do oergen aangetroffen en die thans, dank zij do ver zorging, op de kolonie, alwaar haar naar lichaam en geest versterking werd gogeven, is veranderd in een ware Martha. -Hierna werden opnieuw eenige zang- en muzieknummers ten besto gegeven, waarna word gepauseerd van halfvier tot vier uren, van welke pauze velen gebruik maakten om een wandeling te doen door do buiten plaats. Na do pauze werd opnieuw zang en mu ziek gegeven, waarna ds. Landwehr, Ger. predikant to Botterdam, oen oud-Leidenaar een rede hield over het onderwerp „alle dingen nieuw", welke rede eveneens met belangstelling werd aangehoord. Nadat opnieuw do zang- en muziekver- eonigingen ©enige nummers hadden laten hooren en oen gemeenschappelijk lied was gezongen, hield dr. Joh. Rauws, Zending- director, een slotrede. Hij schilderde even- oens de taak en den werkkring der Zen ding. Hij wees op den plicht van ieder Christen om als zendeling, zij het dan ook in engoren kring, werkzaam te zijn. Nadat spr. zijn door de aanwezigen met aandacht gevolgde rede had beëindigd en de zang en do muziek zich nogmaals hadden gekwe ten van hun taak, en men gemeenschappe lijk Gezang 96 hadden gezongen, was do samenkomst nfgeloopen. GEMEENTEZAKEN, Daar do heer mr. W. J. M. Brantjes van RijD met het oog op zijn vertrek uit deze gemeente m ie-i bedanken als plaatsvervan gend lid van het Hoofdstembureau vo >r de verkiezing van do leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal en van die van de Prov. Staten, welk Hoofdstembureau te vens als zoodanig in Kieskring I fungeert voor do verkiezing van de leden van don Gemeenteraad, terwijl het eveneens voor die verkiezing optreedt als Centraal Stem bureau. Ten opzichte van laatstgenoemde verkie zing zal derhalve door den Raail in de va cature moeten worden vo •■zien. B. en VV. FEUILLETON DE HOEVE SN 'T BROEK. Een roman uit Masoeren door RICHARD SKOWRONNEK. (Nadruk verboden.) 42) „Je wilt weten waar het kleino reetje is, 'ij wie mijn heer je overtroefd heeft? Ik feet het, maar ik laat mij eer mijn tong uit 'en hals halen, dan dat ik he-t jo zeg! Wees oaar niet bang, misschien zal hij haar zelf "aar je toezenden, als hij genoeg van haar heeft!" Hij ging voort, zich tot de houtvesters- Trouw wendend: „Zie je, vrouw, je staat daar nu te schreien en weent om een, maar denkt er bet aan, dat er een tijd was, toen andoren meerderen weenden, die even onschul- hs waren als jo kind. Misschien herinner 0 ]o nog wel een naclit.tocn ik met Singer °a hond onder je venster stond en je zeido 3° jö man van mij moest groeten. Breng jem mijn groeten weer over en zeg hem czclfch woorden, dio ik destijds sprak: kon, dan moest, hij rustig slapen! •üa(! ha! Wat. een plezier" uzek liet het hoofd op de bonst zinken het werd donker voor zijn oogen. laar in zijn hart was het licht, want al "i ook het einde komen, dan wist hij n h'i voor z'jn 'ieer was gestorven, 'J had dan toch voor de groote heenreis g een droppeltje van de lang gespaarde *r^k gedronken 0 vrouwen in de kamer begonnen o gil len en verschel dtanen van hen gingen bid den, opdat do ziel van dezen zondaar niet zonder voorspraak voor den lieven God zou verschijnen. Alleen de gendarm was rustig gebleven. „Zoo gauw sterft men niet en dio daar heeft een leven zoo taai als van ©en kat. Bind hem maar vlug een verband om do wond, zoodat de bloeding staat, en dan in den wagen. Voor den rechter zal hij wel weer levend worden V. De oude vrouw op den Broekhof zat een zaam in de groote kamer, waar zij al die jaren had gezeten. Vóór haar op tafel lag bet gebedenboek opengeslagen en er naast branddo een mat licht, waarvan zij lang vergeten bad de walmende pit te snuiten. Want zij las niet in de gebeden, maar haar oogen staarden in de donkere kamer, en haar gedachten dwaalden rusteloos door haar hoofd. Het was onnatuurlijk, dat zij haar hart zoo aan dit kind had gehecht, maar zij kon het niet helpen ;sedert daar ginds in het groote staatiebed 't lieve bruine kopje niet meer lag, ontbrak er iets in huis, en al die dagen had tij rondgedoold alsof zij iets zocht, dat zij verloren had. Allerlei gedach ten kwamen bij haar op, die zij vroeger nieb gekend had Of het wel goed goweest was, dat zij don eenigen zoon had wegge zonden, in plaats van hem bij zich te hou den en ziju ziel zoolang zij nog jong en buigzaam was, met zachte hand in een goede richting to leiden en zelf de wilde driften t!o keer en, die missohien een erfelijk gebrek waren, en niet deze moederfcaak aan vreemde handen overlaten? Nu had hij zich uit haat en vijandschap, van liaar afgewend, gr ven miinjjieu in overweging tot een he rneming ovur te. gaan en bevelen als plaats vervangend d van het Hoofd- tevens Cen traal-Stemum eau aan den heer J. A. Bets. itiucht <le I'aad zich niet deze aanbevc- !:ug kunnen vreenigen, dat. zullen sii den heer Bots tevens voordragen voor een ge lijke benoeming in de Hoofdstembureaux ter verkiezing van de leden van do Twee de Kamer en van de Provinciale Staten. Ontslag onderwijzend personeel. B. cn W. geven den Raad in overweging, op diens verzoek aan den heer J. Verweij de Winter, met het oog op den 65-jarigen leeftijd, eervol ontslag uit zijn betrekking van onderwijzer-plaatsvervaDgend hoofd der O. L. School 3e klasse No. 1 alhier te verleene en dat ontslag to doen ingaan op 1 Augustus a. s. Evcneeos stellen zij den Raad voor aan den heer O Gesink, plaatsvervangend hoofd aan de Mareschool alhier, medo met het oog op zijn leeftijd eervol ontslag te ver- leenen, iu te gaan op 1 September a. s. Vergunningen. Onder overlegging van een adres van den heer A. Klootwijk, geven B. eD W. den Raad in overweging, aan adressant vergun ning te vrleenen om de op het terrein aan het Uticehtsche Jaagpad No. 44 te bouwen tijdelijke Icods van hout to doen maken. Voorts adviseeren zij gunstig te beschik ken op het verzoek van den heer P. A Wer nink, om do vergrooting van do houten rijwielbewaarplaats in den tuin van zijn perceel aan het Noordeindsplein eveneens van huot te doen maken. Eveneens hebben B. en W. geen bezwaar tegen heb verzoek van do H. IJ. S. M. tot vergunnng om de tijdelijke voetbrug met porronoverkapping op heb stationsemplace ment, benevens het tijdelijk seinhuis bij do Gevangenlaan van hout te doen maken en eveneens de vergrooting van het bestaande seinhuis aan den Rijnsburgerweg, een en ander volgens do door de Maatschappij over gelegdo teekeningen. Bij adres verzoeken regenten van het Cor nells Sprc.ngshof, oak wel genaamd Hofje van den Heiligen Geest, overeenkomstig het voorschrift van art 17, le iid, der Bouw verordening, 's Raads toestemming tot uit breiding van genoemd hofje, dat gelegen is aan de Doezastraut, hoek Kan°at>urg No. 135, door het bijbouwen van 7 woningen en één Regentenkamer in één gebouw. Aangezien de te bouwen wonigen aan een open plein zullen komen te liggen en de toetreding van lucht en licht in het hofje alleszins voldoende blijft, mits het nieuwe gebouw slechts ten minste 4 Meter van het bestaande woonhuisje No. 14 wordt ge plaatst, bestaat tegen deze uitbreiding bij B. en W. geen vezwaar. Zij geven den Raad dan ook in overwe ging aan Regenten van genoemd hofje de verlangde vergunning te vêrleenen. Aankoop van twee huizen te Warmond. Commissarissen der Sted. Lichtfabrieken dec Ie n mede, dat gebruik is gemaakt van de door den Raad gegeven machtiging tot het afmijnen van tweo huizen en erven en een perceel grond aan den Achterweg en de Ha ven te Warmond, met het gevolg, dat het gelukt is op deze perceeleu de hand te leg gen. Do afmijnsom bedraagt f 10.200, alzoo f 300 beneden het gestelde maximum- Do beide woningen bevatten eenvoorka mer van ongeveer 4 bij 5,5 M. waarin een bedstede en kelderkast, een kamertje van 2,8 bij 2,5 M., benevens een keuken van on geveer dezelfde afmetingen, terwijl zich op den zolder bovendien een slaapkamertje be vindt. Do woningen thans verhuurd voor f 3.50 por woeb, zijn zeer goed onderhouden en net bewoond; zij bieden, daar zij door het aanbrengen van twee, desnoods van één ver- bindingsdour tot één huis te combineeren zijn, voor den fitter, die in het belang van den dienst in do naaste omgeving van den nabij gelogen gashouder wonen moet, een uitmuntende woongelegenheid. Ook ik het bezit van hot aangrenzende terrein van be lang, vooral wanneer in de toekomst door Leidon aan Warmond electriciteit zou wor den geleverd; het is bovendien gunstig aan vaart en weg gelegen. volgcSo den weg, waarvoor zij hem had wil- lon behoeden, én heb zWare offer der schei ding, dat zij al die jaren dag aan dag op nieuw gebracht had, terwijl zij zoo vurig naar hem verlangde, was tevergeefs ge weest. En zij, die overtuigd van haar juist inzicht, tob nu toe nog nooit oen aarzeling of afwijking van dén rechten weg gekend had, liep nu twijfelend rond, innerlijk ten prooi aan tegenstrijdige gevoelens, en do God, die steeds voor haar oen toevlucht was goweest, wilde haar nieb bijstaan, hoe zeer zij ook tot Hem gebeden had Zij had nog wel gemeend het van den be ginne af zoo wijs te hebben aangelegd, om den eenige, dio haar was overgebleven, van den vloek van dezen grond te redden. Maar deze was sterker goweest en zijn grijpende arm reikte zelfs tot in de verte trok hem naar zioh too en verwarde zijn zinnen, totdat hij om zijn bezit de liefde voor zijn moeder uit zijn hart scheurde cn zij vroeg zichzelve af wat dit voor kraoht wel zijn zou, die hem zoo in haar ban deedHet eene stuk van de aarde was toch ook al precies als het andere, en waarom trok nu j uist dit hem uit den vreemde terug, terwijl zij toeh alles had gegeven, om hem weg te houden en zelfs den baud der herinnering geheel en al door te snijden? Toen kwam er een vaag vermoeden bij haar op, of zij als vrouw van deze geheim zinnig werkende kracht wel begrip genoeg zou hebben. Want do vrouw had van den boginne af geen vasté woonplaats en het was haar roeping haar ouders en woning te verlaten, om den man te volgen, dien zij liefhad en het scheen haar toe alsof do knaap, die in deze kamer met 'n trotsch geziohb voor haar had gestaan, in zijn recht was, toen hij van haar de overgave Mot verwijzing naar bovenstaand schrijven geven B. en W- den Raad iu overweging tot aankoop dezer twee huizen over te gaan, to bepalen, dat- deze aankoop zal geschieden ten behoeve van de Gasfabriek cn dat deze fabriek den koopsom aan do gemeente zal terugbetalen. Controle van gemeente-administraties. Sedert 1917 maakt de gemeente gebruik van het Centraal Bureau van Verificatie en financieclc adviezen, ingesteld door do Ver- eeniging van Ncderlandscho Gemeenten voor de controle van de administratie van den gemeente-ontvanger, de Bank van Leening, de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijn- geest cn het Openbaar Sachthuis tegen be taling van een jaarjjksche vergoeding van f 1150 per jaar. Thans wensoht het. Centraal Bureau voor noemd van 1 Mei 1920 af den abonnements prijs brengen op f 1600 met het oog op de hoc.gere salarissen cn hoogoro reiskosten. Do billijkheid van dit verzoek kunnen B. en W- niet ontkennen. Zij geven daarom in overweging te bepalen, dat vanaf 1 Mei 1920 voor bovenbedoelde verificatie zal worden betaald een bedrag van f 1300 per jaar, welk bedrag, na gehouden overleg met het Bu reau, aldus kan worden verdeeld: Gemeente- Ontvanger f 300 (nu 325), Baok van Lee ning f 4-50 (nu f 300), Endegeest-Voorgeest- Rhjjngoest f 500 (nu f 250), Slachthuis f 350 (nu 275). Dozo kosten worden, voor zoover zij de bedrijven betroffen, door deze terugbe taald. Het komt hen tevens gowcuscht voor ook de administraties van den Markt- cn Haven dienst cn van den Gemeentelijken Reini gingsdienst in deze controle te betrekken te gen een vergoeding van f 500 per jaar, waar van f 200 te stellen ware voor den eerstge- noemden cn f 300 op den laatstgenoemden dienst. B. cn Wi geven don Raad in overweging adus te besluiten. Verhuren van bouwterrein voor een houten villa- Door Mevrouw E. RoelofsJuta alhier Is tot ons College het verzoek gericht de be schikking te mogen krijgen over oen strook gronds dool uitmakende van het Raamland aan den Hoogo Rijndijk ten eindo daarop oen houten villatje te bouwen. Onderhandelingen met haar gevoerd, heb ben er toe geleid, dat zij bereid is het porcccl, ter groollo van pl.m. 535 vierk. M., van de ge meente te huren voor den tijd van 20 jaar, met het recht voor do huurster om do huur ook tusschenlijds to doen eindigen, mits die huur ten minste één jaar tevoren opzeggende. Do kosten van do noodigo ophooging van het ter rein komen voor rekening van adrossanle. Na expiratie der huur mag dc ophooging niet door adressanto wordon afgegraven; zoowel de op- hooging als do aangebrachte rioleering worden eigendom van do gemeente. Do huurprijs is door B. en W. aan dc hand van een door don Directeur van Gemeente werken gemaakte berekening, bepaald op f 0-20 per vierk. M. en per jaar. Adressante neemt ook daarmedo genoegen. Op grond van een en ander en onder mede- deeling, dat do Commissie voor het Grondbe drijf zich mol hot voorstel kan vereenigen, geven zij den Raad alsnu in overweging dit gedeelte van het Raamland, voor den tijd van 20 jaren en tegen een huurprijs van f 0 20 per vierk. M. en per jaar, te verhuren aan mevr. E. Roclofs- Jula alhier ten einde daarop een houten vil- laljo lo bouwen en verder onder do navolgende voorwaarden: a. de ophooging van hot terrein voor zoover deze noodig blijkt, komt voor rekening van do huurster, terwijl dozo ophooging alsmede de aangcbrachto rioleering na het eindigen van do huur door do huurster niet zal mogen wor den weggenomen, doch eigendom van do ge- meento blijft; b. het op het terrein te bouwen villatje zal aan zekero wolslandsoisehen moeten voldoen, weshalvo het bouwplan, ook uit dien hoofde, de goedkeuring van Burgemeester cn Wethouders behoeft en het onderhoud van hot villatje ten genoegen van Burgemeester cn Wolhouders moet zijn; c. hot villatje zal op don verhuurden grond moeten worden gebouwd op nader met Burge meester en Wethouders overeen te komen plaats; verlangde van alles, wat hij van zijn vader geërfd had, en zoo ver was gegaan, dab hij liever don vloek wilde dragen dan van zijn erfdeel afzien. Want immers altijd ging dé grond van vader op zoon over en daar hij de zoon was van hem, dio dezen grond vóór hem had bezeten, was bet niet aan haar, om to vragen of zijn erfdeel hem wel ten goedo zou komen, maar het hem te geven zooals zij het had overgenomen. In. de plaats van liet recht had zij liaar liefde wil len stollen, maar nu, aan den avond van haar leven, moest zij inzion, dit zij al dien tijd gedwaald had, want hij versmaadde haar liefdo on greep naar zijn recht. Er was een gevoel van afmatting over haar geko men, dat haar weerhield zich nog langer tegen iets to verzetten, dat zij toch niet verhinderen kon Maar er was nog iets anders bijgekomen, waardoor zij den terugkeer van haar zoon mot andere oogen bezag, en dit was in haar ontwaakt., toen het jonge meisje, dat hij in haar huis had gebracht, voor het eerst haar hart bij haar uitstortte. Toen was in haar de verontwaardiging wakker geworden, dat- deze schout Bogdan met zulke onwaardige middelen werkte, om den hof in zijn bezit te krijgen, en dat zij zich al dien tijd had ingebeeld naar eigen wil to handelen, ter wijl zij slechts een werktuig in zijn handen nas. Hoe meer zich nu de liefde voor dit jonge meisje in haar vastnestelde, als een gevoel, waartegen zij zich niet kon verwe ren, des te ijveriger bogon zij een gedachte uit te werken, waartegen zij eerst inwendig gestreden had, maar waarin zij ten slotte bijna den eenigen uitweg voor haar ang sten en nooden zag. Zij had steeds tot- God gebeden, om haar in Zijn genade een vin gerwijzing tn geven, hoe zij zieh to gedragen d. de huurster heeft het recht do huur tus- sclienlijds to doen eindigen, mits do huur ten minste één jaar le voren opzeggonde; e. do kosten van opmeting van het terrein en van het op te maken huurcontract komen voor rekening van do huurster. Verhooging van marktgelden en liggelden. Behalve met de voorbcroidng van de herzie ning van de belastingen, geheven onder de na men van havengeld en bruggeld, hebben B. en W zich ook bozig gehouden met het ont werpen van een wijziging van do verordening, waarbij de heffing van het markt geld wordt ge regeld, daar ook de van 1907 dateerende tarie ven dezer belasting naar hun meening en, zoo als uit haar ter visio liggend rapport kan blij ken, ook volgens het gevoelen van do Commis sie voor hel Marktwezen, op grond van de al- gemeene stijging van loonen on prijzen, behoo- ren te worden verhoogd. Met do Marktcom- missie zijn B. cn W. van oordeel, dat, even als over het algemeen ten aanzien van hel ha vengeld cn het bruggeld heeft plaats gehad, dezo verhooging een verdubbeling moet zijn; evenmin als genoemde Commissie gelooven zij, dat deze maatregel in do tegenwoordige om standigheden aan den bloai onzer markten na deel zal toebrengen. Do redaclïo van de ontworpen verordening op de heffing, ter vastslelliug aangeboden, is in hoofdzaak dczelfdo als die dor tegenwoor dige. Op enkelo verschilpunten vestigen B. en W. echter de aandacht. Om moeilijkheden bij do toepassing van het in artikol 2 sub I genoemde tarief omtrent do soort der dieren to voorkomen, is naast 't gras- kalf, velkalf cn nuchtorkalf, ook molding ge maakt van het magerkalf on is bij varkens do onderscheiding ingevoerd van die, zwaarder dan 75 K G. cn die, wegende 75 K.G. cn minder. Voorts achten zij het wenschelijk, dat het tarief voor karren en wagons op allo markten hetzelfde is; la do tarieven hebben zij do des betreffende bedragen dus aan elkaar gelijk ge maakt. Een uitzondering op den regel van verdub beling moet huns inziens worden gemaakt voor he( tarief, geldende voor hot plaatsen van goe- doren, welke op do groente- on ooflmarkt en op do aardappelenmarkt worden geveild, als ook voor het markten van ooft on fruit, daar een belasting van 10 cents per vierk. M. of ge deelte daarvan, ook naar het oordoel van do Marktcommissio to hoog zou zijn. Zij stellen daarom voor, het tarief van f 0 05 to brengen op f O OT'/ï. Aan het tarief geldende voor de algemeeno -Zaterdagsche weekmarkt op de Vischmarkt en omgeving en voor de algemeeno dagelijksche markt in do Van der Werffstraat, hebben zij op voorstel van de Commissie een apart tarief voor zoogonaamdo standwerkers toegovoegd. Dezo welbekende soort kooplieden verzamelen toch door dc eigenaardige wijze, waarop zij hun waren aan den man trachten te brengen, als toespraken en demonstraties voor het pu bliek, vaak een grooten kring belangstellenden om zich heen en nemen zoodoende een veel grooter gedeelte van do markt in beslag dan hun collega's, die niet meer doen dan hun waren al of niet in een kraampje uitstallen en aanprijzen zonder meer. Zij stellen daarom voor de eerstgenoemde kooplieden voor lede ren vierkanten metor (of gedeello daarvan) ingenomen ruimto het vierdubbele (f 0.25) lo laten betalen van do gewone belasting (f 008), hetgeen ongeveer overeenkomt met do ruimte die zij gemiddeld op do markt meer noodig blijken te hebben dan andero marktvorkoopers. Ook is tegelijk door B. en W. ter vast stelling aangeboden een gewijzigde veror dening regelende de heffing van ...liggeld". De tarieven zijn, wederom met het oog op da meerdere kosten voor de werken ten behoeve der scheepvaart te maken, alle ■verdubbeld, terwijl de groep van vaartui gen met ean laadvermogen van 50 ton en daarboven gesplitst is in die van "50 tot 150 tem en die van 150 ton on daarboven. Ook de bedragen, genoemd in artikel 4, ondergaan bij aanneming van het voorstel een niet onbelangrijke verhooging, behalve heb trrief voor de roeibootjes van mnider dan 3 ton laadvermogen, omdat B. en Wl voor de eigenaars van dezo vaartuigen, meestal zoog n.am Je peursc'üu bje1, het be staand e tarief al hoog genoeg achten. Vocntg is ïn heb eerste lid van artikel 2 duidelijk- had. En nu het weer te laat was, zag zij in, dat God wel duidelijk Zijn hand had opgelie ven, om haar den weg des liohts te wijzen, maar dat zij die hancl niet gezion had. Nu wist zij, waarom Hij haar dit. kind, waar aan het hart van haar zoon hing, in haar huis had gezondenmaar nu had zij heb weer weggegeven, cn niet op heb rechte oogenblik den moed gehad de waarheid te erkennen. Waarom had zij niet tegen de vrouw, dio het meisje kwam halen, kort en duidelijk gezegd; „Het is waar, vrouw Holder, u bent do moeder van dit kind, maar ik sta heb niet weer af, want ik hob in deze twee dagen meer recht op haar gekrogen dan u, dio haar geboren en opgevoed hebt. Ik wil haar bij mij houden, want zij heeft met do armen om mijn hals er mij om gesmeekt. Ga dus naar huis en zeg- aan uw man, dat God hem in zijn kind een onverdiende gunst heeft bewezen!" In plaats hiervan had zij zich door drift laten behecrschen, toen zij die vrouw voor zich zag slaan, en haar verwijten gedaan, omdat zij haar kind zoo slecht beschermd had. Hot eene woord was toen op het andere govolgd en al die oude gebeurtenissen waren weer opgera- kold, zoodit, toen zij vaneen gingen, do haat. en de vijandschap grooter waren dan ooit to voren, terwijl het zoo gemakkelijk zou geweest zijn dit kind in haar bezit te krijgen. Zij had slechts behoeven t© zeg gen: „Vrouw Hólder, u tracht door ow kind een bestaansmiddel te krijgen. Laat ik u dan zeggen, dat mijn zoon uw kind vot vrouw begeert-, en ik heb er niets tegen, in weerwil van alles, wat tusichcn ons staat. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5