SPORT. BUITENLAND. AGENDA VAN DE WEEK. Dinsdag: Stadszaal: Debatvergadering tod „De Middaghoogte" en „De Dageraad". 8 uur. Stadszaal (kleine): Alg. ledenverg. 3- October-Verecaiiging. Halfnegon. Woensdag. Leger des Heils: Huwelijksinzegening. 8 uur. Lokaal Yerhuurdersbond: Samenkomst „Pinksterbeweging7 De dienst 'a avonds na acht uren eaï 's nachts voor spoedeiscliende hulp wordt van 10 tot en met 13 Mei, evenals de dag dienst op Hemelvaartsdag waargenomen door de apotheken van M. Boekwijt Vischmarkt 8, teL 652, en A. J. Donk, Doe zastraat 31, tel. 1313. Maximumprijs wittebrood ingetrokken. De Minister van Landbouw heeft met ingang van gisteren de maximum-prijzen yoor wittebrood ingetrokken. Opheffing roggebrood-distributie. De Minister van Landbouw beeft be paald, dat 21 Juni a.s. de verstrekking van Regeeringswege van grondstoffen voor de grof-roggebroodbereiding zal op houden en dat alle in de distributierego- van braod, rneél en rogge 'opgenomen bepalingen ten aanzien van roggebrood- kaarten, aanvullingskaarten voor. rogge brood, rogge en roggemeel zijn vervallen. In verband met deze wijziging van de distributieregeling heeft de Minister aan de burgemeesters medegedeeld, dat we gens de opheffing der roggebrooddistri butie op 24 Juni a.s. houders van rogge- broodkaarten in de gelegenheid te stellen deze kaarten te ruilen voor wittebrodS- of bruinbroodkaarten en den burgemeesters verzocht biermede bij de aanvrage om W.- en B.-kaarten voor de 36ste periode, welke aanvrage vóór 15 Mei a.s. aan bet Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel is in te zenden, rekening te houden. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana woonde Zondagmorgen in de Red. Herv. kerk aan c n Arnhemschen weg te Apeldoorn de godsdienstoefening bij onder gehoor van dr. Th. E. Haitjema, te voren predikant to Hoogmade. De burgemeester van Den Haag mr. J. A. N- Patjjn, zal wegens een liohte operatie, door hem te ondergaan, gedurende ongeveer 14 dagen zijn ambt niet kunnen waarnemen. Wethouder Van Vuuren treedt als looo-bur- gemeester op. Bij de commissie van de Duinoordikerk te 'a Gravenhage is een gift ingekomen van f 10.000.- In het Concertgebouw -te Amsterdam woon de Z. K. H. de Prins gisteravond een gedeelte van het concert bij. Zijne Hoogheid verscheen in een door kunstig gjroen geïmproviseerde loge na het einde van het eerste gedeelte van het programma, o.m. vergezeld door den com missaris der Koningin. De heer Mengelberg bet het koor en het orkest opstaan, hetgeen door do aanwezigen word nagevolgd. Nadat. ieder weer rijn zetel had ingenomen, werd voortgegaan met de uitvoering van het programma. Aan het slot werd Mengelberg een ovatie gebracht, waaraan de Prins zijn applaus toevoegde. Naar het „TT. D.1' verneemt, stellen B. en W. van Dtrecht aan den Raad voor, het subsidie voor de 4dte Jaarbeurs van f25.000 te verhoagen met f40.000 en alzoo te bren gen op f 65.000bovendien wordt den Raad in overweging' gegeven, de gemeente garant te doen zijn voor het nakomen van verplich tingen, die de Jaarbeurs op zich heeft geno men voor een- kasgeldleening. hij den Staat ad f 530.000. Dr. P; H, Daansté, hoogleecraar in de La tijns che taal- en letterkunde, en clr. T. H. Quix, hoogleer aar in de keel-, neu9- en oorheelkunde, beiden to Utrecht, zijn door do Fransche regce- TÏTig benoemd tot Offioier do ITnslruction pu- blique. Prof. dr. S. G. J, Olivier, kooglee- raar aan de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen, is door de Fransche regeering benoemd tot „officier d'Academie7'. Voor bet gerechtshof te Amsterdam 19 als beëedigd klerk tevens waarnemend griffier bij liet gerechtshof, beëedigd, mej. mr. C. Frida Katz. Vergissen wij ons niet dan is deze darne de eerste vrouwelijke griffier. („Hbld.") Voor de vacature van hoofd der school te ïngen (Betuwe) zijn niet minder dein 22 solli- citanten. Hoewel buiten de hoofdakte geen enkele bevoegdheid verekcht wordt, hebben versohil- lende sollicitanten bijakten; een heeft Fransch, Duitscb, Engelsch, te&kenen en M. O. schoon schrijven. In zijn Zaterdag j.l. gehouden» vergode- ring heeft het bestuur van den Ned. Journa listenkring besloten, op nader te bepalen dag een Journalistiek congres te organiseeren, waarop oenige belangrijke onderwerpen, de journalistiek rakend, in het openbaar bespro ken zullen wonden- Deze behandeling zak schriftelijk worden voorbereid door uit te brengen praeadviezen, waarvoor het Kring- bestuur voornemens is enkele personen uit te noodagen. AJs eerste punt van behandeling werd reeds vastgesteld„De anonymiteit in de pers"7. Voor het tweede punt moet nog een keus uit enkele onderwerpen worden gedaan. In verband met zijn vertrek naar Londen) heeft de heer J. J. de Roode bedankt als he et uurslid van den Ned. Journalisten-Kring. De Bond van Geëmploieerdc-n in 't Kunst en Amusementsbedrijf en den Ned. Toonkunste- naarsbond hebben een schrijven gericht aan het hoofdbestuur yan den Ned. Bond van Direc teuren van Openbare Vermakelijkheden, waarin gewezen wordt op de wenschelijkheid van het scheppen van een landelijk collectie! contract tusschen genoemde bonden met den directeuronhond. Door de hoofdbesturen der twee eerstgenoemde bonden is te dien einde een besturonverhond aangegaan, waarvan het voorzitterschap wordt waargenomen door den heer J. Olman, voorzitter van den Ned. Toon- kunstenaarsbond en het secretariaat door den heer M. H. Levi, secretaris van den, Ned. Bond van Geëmplyeerden. Het verbond vraagt in dit schrijven, mede namens de Ned. Centrale Artfctenvereeniging, thans een conferentie aan met den Directeurenhond in verband met het ingediende ontwerp-Zondagswet, welke zij ver zoeken uiterlijk op 24 Mei te doen plaats vin den, bij voorkeur echter vóór dien datum JJe gewone audiënties van de Mi nisters vais Waterstaat en van Marine zullen op Donderdag a.s. en die van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag a.s. niet plaats hebben. Ook de audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft niet plaats. RECLAMES a 60 CENTS PER REGEL. s® Begratenis-OndorBeming „PIÈTAB". DirectieH. KEEREWEER, fc AALMARKT 16. TELEF. 861. 2631 GEMENGD NIEUWS Gisternacht is te Bussum ingebroken in de villa van den heer Hoek stra, aan de Lindenlaan. Aan zilveren voorwerpen is voor een waarde van pl.m. f 1000 ontvreemd, benevens twee rijwielen De bewoners hebben niets bemerkt. Van dader of daders nog niets bekend. De bersenverkoopingen in de Betuwe vangen 19 Mei aan. Verleden jaar geschiedde dit 4 Juni.. Het ongeluk te Groningen. Een ooggetuige van het vreeselijk ongoval verhaalt het volgende: Om in „Klein-Zwitserland" naar boven to komen, moest men een trap beklimmen of langs een tapis roulant omhoog gaan. Wij gingen langs de trap en waren juis-t de tweede con trole, waar do kaartjes ingenomen werden, gepasseerd, toen wij plotseling een geweldigen knal hoorden. Het was als een hevige donder slag en vóór wij eigenlijk beseften, wat er ge beurd was, gaapte voor ons een geweldige, don kere afgrond. Do menschen, die zich op die plaats bevonden hadden, waren in de diepte verdwenen. Gov.'el dig was do schrik en ontsteltenis. Overal hoorde men schreien en gillen, alles liep en schreeuwde door elkaar. Hot was een paniek. De eigenaar liep als èen razende rond. Op de Markt stroomde alles naar de plaats van het ongeval, doch de politie had het ter rein spoedig afgezet. Brancards waren direct aanwezig en onafgebroken werden de gewon den in omliggende perceelah binnengedragen. Een jongen wist zich in den val aan één der dwarslalten vast te grijpen en word later gered. De oorzaak van het vreeselijk ongeval schijnt in oveiheflas-ting gezocht te moeten worden. Het sprookt vanzelf, datnaar de oorzaak "van het ongeluk een ernstig onderzoek zal worden ingesteld, dat wellicht ook zal uitwij zen in hoeverre de controle, die door het bouwbureau dient te worden uitgeoefend op de betrouwbaarheid van al het kermiegetim- anerte, volledig is geweest- In de vergadering -van den Raad is giste ren deor dr. H. W. Takken borg tot B. en W. reeds de vraag gericht, welke maatregelen zijn of zullen worden genomen ter voorko ming van ongevallen als er Zondagavond een heeft plaats gehad. De burgemeester antwoordde, dat B. en W. gisteren een rondgang langs de inrichtingen op de kermis hebben gemaakt en hebban be paald1, dat soortgelijke inrichtingen als waar op het ongeluk geschiedde, Slechts een be perkt aantal personen zullen mogen toela ten- De controle daarop is in handen van de gemeente-ambtenaren gesteld. Een onderr zoek naar de oorzaak wordt van de zijde der justitie ingesteld. De rodelbaan zal te Gro ningen niet weder worden geopend. Een onderzoek van de zijde van den Raad hoewel spr. daar niet tegen zou zijn, op dat voor komende kermissen de Raad beter zou kunnen beslissen, welke inrichtingen niet weder behooren te worden toegelaten aebtte spr. met het oog op het justitieele onderzoek niet noodig. De heer Takkenberg was over dit ant woord tevreden, hoewel spr. eenige critiek op het toezicht van de gemeente liet hooren. Het beeft Zondagnacht in Friesland flink gevroren., De weilanden waren wit, als had bet gesneeuwd. Do veldvruchten hebben veel geleden, vooral boonen en aardappelen, die afgevroren zijn.. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat Zaterdag do Nederlandsche inzending op de internationale bloemenfeesten in liet Naehtegale-Park gereed' is gekomen. De Al- gemeone Vereeniging- van Bloembollencul tuur heeft ,een collectie van ruim 70,000 af gesneden late tulpen ingezonden, on de Olin- gendaalsab Kweekerij ruim 2000 anjers. Beide inzendingen zijn bekroond'. Dienselfden dag werd aan de Nederiand- scbe deputatie door het comité een noen maal aangeboden, waar namens den Neder- landsche Tuinbouwraad de heeren Valeton en Ballego (van Leiden) aanzaten. De voor zitter, de heer Oh. de Bossohere, sprak zijn ingenomenheid uit met de kornet der Hol landers, j i,1 i, li? UfvU-' -Z-x-'-iX' INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid den Redactie)* Dank voor hulpverlening. Heden kon Pieter Oostdam zijn eerste wan delrit doen in het nieuwe zelfbestuurbaie wa gentje. Allen, die mij hielpen den kleinen patiënt op die manier hot lijden te verzachten en van licht en lucht to laten genieten, hartelijk dank. ROSALIE DRIESSEN, Leiden, 10 Mei 1920. LAWNTENNIS. Zondag zijn nog gespeeld: Derde Klasse: Phoenix IGaine 70, - AnimoPhoenix II 52. DUIVENSPORT. Dank zij de krachtige pogingen van den Ned. Alg. Bond van Postduivenliefheb- bers is langs diplomatieken weg vergun ning verkregen om met onze duiven weder om buitenlands te vliegen, en. werd giste ren voor het eerst na den oorlog en tot opening van het vliegseizoen een wedvlucht gehouden met oude duiven vanaf Mechelen (België), afstand 125.5 K.M. De uitslag van dit concours, waaraan 116 duiven deel namen, luidt als volgt: le prijs A. H. Fuchs 9.20.50; 2e pr. J. Vliegenthart 9.21.38; 3de pr. J. Vliegent- hart 9.21.46; 4e pr. W. A. A. Rijnaarts 9.22.35; 5e pr. A. H. Fuchs 9.23.23 6e pr. H. Taverne 9.24.28; 7e pr. P. J. de Graaff 9.24.41; 8e pr. P. J. de Graaff 9.25.5; 9e pr. A. H. Fuchs 9.25.24; 10e pr. A. H. Fuchs 9.25.40; lie pr. A. H. Fuchs 9.26; 12e pr. H. Walraven 9.26.7; 13e pr. W. A. A. Rijnaarts 9.26.28; 14e pr. P. J. de Graaff 9,26.33; 15e pr. A. H. Fuchs 9.26.46 16e pr. H. Taverne 9.26.55; 17e pr. H. Ta verne 9.27.30; lSe pr. J. Vliegenthart-9.27.54 19e pr. P. J. de Graaff 9.27.56; 20e pr. P. J. de Graaff 9.27.56; 21e pr. W. A. A. Rijnaarts 9.28.20 22e pr. „Gito" 9.28.63; 23e pr. A. H. Fuchs 9.29.24. De duiven werden te 8 uur Hollandsche tijd gelost. Het verdere vluchtprogramma, waarbij uitbreiding met eenige stations, zooals Orleans, Tours en Bordeaux niet buitengesloten is, is samengesteld als volgt: TJmei Hons (België); 23 Mei Mau- beuge (Frankrijk); 30 Mei Maubeuge; 6 Juni St.-Quentin; 13 Juni St. Quentin; 20 Juni Creil. Door de gecombineerde vereenigingen iB alB Eereprijs voor de oude duivenvluch ten een zilveren beker ter waarde van f 100 disponibel gesteld, waarvan winner is hij, wiens duif op de vluchten tot en met Tours de meeste punten beeft behaald. UIT CE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER. Naar aanlei ding van het besluit van den Raad, dat de gemeente op nader vast te stellen voor waarden, met toepassing van de daarvoor bestaande Rijksregeling, fcrachtigen fi- nancieelen steun zal verleenen tot meer dere actio van de particuliere bouwnijver heid, hebben B. en W. ten einde in eventueele gevallen aan dit besluit uit voering te kunnen geven een algemeene regeling ontworpn, waarnaar deze steun regeling zou kunnen geschieden. Van den heer Backhuijs, bouwondernemer te Zwa nenburg, ia een verzoek ingekomen om Bubsidie voor den bouw van vijf dubbele middenstandswoningen aldaar. HOOFDDORP. Het alhier aan den Westelijken Hoofdweg staande oude ge bouw, annex woonhuis, vande opgehe ven bewaarschool, dat reeds geruimen tijd geen sieraad meer is voor de omgeving, zal worden afgebroken, om plaats te ma ken voor een flink burgerwoonhuis, dat tot verfraaiing van het dorp niet weinig zal bijdragen. De op dit prachtig gelegen gedeelte van Hoofddorp gebouwde rij bur- gerwoonbuizen en.villa7s zal dan een mooi, aesthotisch geheel vormen, dat nog meer tot zijn recht zal komen als de verbetering van den Hoofdweg tot stand zal zijn ge komen. Vrijdag j.l. zou de naai- en knip-cursus naar het lokaal naast de Hervormde Kerk verhuizen, dpch tpt heden werd dc inven taris niet overgebracht en wordt de cur sus nog steeds in de oude bewaarschool gehouden. Zou het bestuur van de midden- standsvereeniging met de door het kerk-. bestuur gestelde voorwaarden misschien niet accoord gaan 1 Het is bijna niet denk baar, dat men een eenmaal gevonden goe de plossing die toch met de noodige me dewerking is verkregen weer zou laten varen, want dan werd do moeielijkheid nog grooter. Van de Diaconie zal wel alle hulp en medewerking te verwachten zijn, dat de lessen zoo spoedig mogelijk in het lokaal naast de Kerk een aanvang kunnen nemen., KATWIJK-AAN-ZEE- Van de trawi- ioggers kwamen te IJmuiden aan do markt: KW 105, met f 323; 116, met f 990; 49 met f 944 72, met f 935; 34, met f 815; 143, met f 866; 28, met f 875; 26, met f 864; 172, met f 794; 45, met f 696; 22, met f 907; 46, met f 928; 16, met f 985; 65, met f 627; 5 met f 933 en 147 met f 1395 besomming. LIS SE. Gistermorgen geraakte een 16-jarig meisje van De K. op den hoek Stationsweg—Heerenweg, onder een auto. Door eenige personen vervoerd naar dr. De G., constateerde deze geen ernstige inwendige kneuzingen. Alleen een voet en de rug hadden bloedige kwetsuren opge- loopen. De kl-eeren waren haar tot op het lichaam aan stukken gescheurd. In den loop van den dag klaagde de patient over duizelingen. De besturende dame be loofde alle kosten voor baar rekening to nemen. De door de militaire politie in ile Haarlemermeer in beslag genomen rijwie len waren ontvreemd bij den heer v, Werk hoven, alhier. In de vergadering van het H. B. G. werd met algemeen© stemmen aangeno men het orediet te verlengen van 1 April op 1 Mei. NOQRDWIJK. Aam de gevolgen van griep is in den ouderdom van 40 jaar hier o ver ledten mr. J. J. Bergsma, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Maandagnamiddag a. a, te halfdrie vergadert de Raad, NOORDWIJKERHOUT.Tot eersten geneesheer aan het St.-Bavo-Gesticht is thans benoemd dr. De With; tot 2de ge neesheer dr. Karstens, terwijl spoedig een nieuwe, derde dokter benoemd Eal wor den., „De Echo der Duinen" gaf giBteren onder groote belangstelling haar eerste avond-concert, met als hoofdnummer het „verplichte stuk" voor het concours te Schiedam. De drie nieuwgebouwde villa7s van het St.-Bavo-Gesticht zijn thans voltooid en zullen spoedig bewoond zijn., NIEUW-VENNEP. Alhier vergaderde in Hotel Nijssen de Coöperatieve vereeniging „Samenwerking". Aanwezig waren 45 leden. De Voorzitter opende de vergadering en sprak don wensch...uit, dat deze vergadering weer hot kenmerk van geanimeerd vergade ren zou dragen. De secretaris las de notulen voor, welke werden goedgekeurd. Daarna een propagan- da-rede vaa den Voorzitter. Voorts deelde de spr- mede, dat de zaak van wed. De Leen, 'welke te Nieuw-Vennep voor de Vereeniging „Samenwerking" is' aangekocht, dezer dagen is getransporteerd, en de goederen, daarin aanwezig, zijn over genomen, en spoorde alle leden aan daar al les ie halen. Dan is hun dividend verzekerd. Hjj deelde een teleurstelling mede: de zaak zou door den chef worden gedreven, te be ginnen 11 Mei a.s., doch heden was van hem een telegram en daarna een brief ontvangen, dat hij zich terug trekt, zoodat naar een an deren ohef moet worden omgezien; reden, waarom de boekjesbestelling eenige dagen later aanvangt; tot zoo lang kunnen echter de leden nu halen zonder boekje bij do Wed. De Leen. De winst is voor de coöperatie, doch,de prijzen zijn nog zoo als de wed. De Leen dien gewoon is te berekenen- Zoodra de ohef er is, kan op de boekjes worden ge haald. Wegens het bedanken van den heer 0. Th. Blokker als controleur der Vereeniging, was verkiezing van een ander bestuurslid voor deze vacature aan de orde. Gekozen werd de heer 0. P. de Ruiter, met 32 stemmen. Bij de rondvraag vroeg de heer Romein om wel ke reden de ohef niet komt. De heer A- Scheering wrlde een kistje sigaren beschik baar1 stellen voor hem, die de meeste leden aanbrengt. De heer G. Breuren vroeg of er ook klompen zullen worden verkocht. De Voorzitter antwoordde Romein, dat het niet in het belang der Vereeniging is dit mede te deelen, doch dat de ohef geen positieve redenen in zijn schrijven mededeelt. Voor het plan van Scheering voelt spr. veel en hij vraagt het oordeel der vergadering. Enkelen zijn er tegen. Hierop zegt Scheering: „Dan stel ik het zelf beschikbaar", en B- Mosterd zegt: „Dan geef ik de tweede hoogste een halve kist'', waarop de Voorzitter zegt, dat hij dan voor den derde ook nog een halve kist geeft, wat onder applaus wordt aange nomen. G. Breuren krijgt tot antwoord, dat nog vele artikelen op het plan der uitbrei ding staan, ook het artikel klompen, en sluit hierna met ©en woord van dank aan de le den de vergadering. OUDEWETERENG. Het huis met tuin van J. Bon-da, bewoond door H. Vessour, iB overgegaan in handen van P. Roeloffs. Do jachthaven „De Brasem", zal met Pinksteren volledig in exploitatie worden genomen. Dan zal ook het watersporthuis voor gebruik gereed zijn. RIJNSBURG. De zangvereeniging „Excelsior7', alhier, zal Donderdag a.s. deelnemen aan een concours, te houden te Rotterdam (Gbarlois), en met Pinksteren a.s. aan een concours -te Hoek-van-HoliancJ. Met ingang van 11 dezer zal do Bur gerwacht van hier, des Woensdagsavonds om de veertien dagen schietoefeningen hou den in het duin te Katwijk. SASSENHEIM. Aan mr.-F. F. baron de Smeth, is op zijn verzoek met ingang van 10 Mei 1920 eervol ontslag verleend als burgemeester dezer gemeente. VOORSCHOTEN. De Voorschotensche bouwvereeniging „Onze Woning" heeft op do statuten d!e Kon. goedkeuring ontvan- vangen. WASSENAAR. In Den Haag is aanbe steed door den heer J. A. de Groot Czn 't bouwen van een landhuis in het park „De Kieviet", alhier. Laagste inschrijver de heer J. N. Kayser, to 's-Gravenhage, voor f 46.650. WOUBRUGGE. Beroepen is bij de Geref. Kerk alhier de beer W. M. le Coin- tre, cand. te 's-Gravenhage. In den afgeloopen nacht is de vorst in bijzondere mate in den Plaspolder al hier gevallen. Ruim een honderdtal rijen heeren- en snijboon zijn tot-aal afgevroren. Burgerlijke Stand. Omstreken. KOUDEKERK. Eevallen: M. C. O. van' der Heiden geb. Breibach D. Gehuwd: J. .J. Korb 29 j. jmi en! A1. Ra demaker 32 j. jd. LEIDERDORP. Geboren: Adrirnus Gtfsf- bertuS, Z. van H. D. van Oanabrugge en A. van Oeffeleo. Overleden: Trijntje vaM .Winkel 2 j. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Uitstel der conferentie te Spa schijnt nu wel vast te staan, al is het dan niet offi. cieel nog. Met het oog op deze confereo. tie heeft de Duitsche regeering naar hef heet voor het oogenblik afgezien van het doen van voorstellen betreffende het be- drag der schadeloosstelling. Het „Berl. Tageblatt" wijst er op, vat Duitschland reeds betaald heeft, en komt tot de volgende opgave a. de mijnen in het Saargebied, wast- van de waarde geschat wordt op één mij. liard mark. b. Het eigendom van bet rijk en staat in de verloren gebiedsdeelen, waarvan aQ waarde geraamd wordt op zeven milliard niet inbegrepen de staatseigendommen m Elzas-Lotharingen, Eupen-Malmedy, het vroegere koninkrijk Polen en de geweien koloniën. c 2.5 milliard aan gelevei Je machines steenkolen,kleurstoffen, kabels, spoor- wegmateriaal en kali. d. 8.25 milliard aan schepen. e. 8.25 milliard aan oorlogsmateriaal in Frankrijk en België achtergelaten bij de ontruiming der bezette gebiedsdeelen. f. 7 milliard aan staatsschulden van Oog. tenrijk, Hongarije, Bulgarije, Turkije aan Duitschland. g. 212 millioen aan tollen en belastingen in het bezette gebied. Hierbij komt, waarvan bet bedrag niet onder cijfers te brengen is op dit oogen blik, de opbrengst der liquidatie van Duit- sche ondernemingen in het buitenland. Van belang is zeer zeker volgende uitla ting van Nitti in de Italiaansche Kamer: „De conferentie te Spa zal van zeer groot gewicht zijndaar zal uitgemaakt worden, welko van zijn verplichtingen Duitschland zal kunnen en moeten hale ven. Duitschland zal er ook een aanbod kunnen doen voor wat betreft de totale schadevergoeding, Wij zullen dit aanbod met groote kalmte overwegen. Wanneer de Duitschers ons kanonnen of vliegtuigen vragen, dan kunnen wij op hun vragen niet ingaan, maar wanneer zij ons ee middelen vragen om voort te brengen, dan wel". Het programma voor Spa bevat nog oen tweede gedeelte, buiten Duitsohland om. Na het vertrek van de Duitsch© gedele geerden zullen de hoofden der geallieer de regeeringen waarschijnlijk opnieuw hef Russische probleem aanvatten, dat op de conferentie van San Remo niet behandeld is kunnen worden en dat wegenB de ge beurtenissen op het Oosterfront in een nieuwe phase is gekomen. Frankrijk moet in zake de oorlogsmis dadigers een nieuwe nota naar Berlijn hebben gezonden. Te Pallange wordt druk geconfereerd tusschen Italië en Zuid-Slavië Berichten over reeds bereikte overeenstemming kan men gevoegelijk nog terzijde stellen. De „Times" komt met een alarmeerend bericht, n.l., dat sovjet-Rusland met Moestopha Kemel, den leider der nationa listen, een militaire overeenkomst heeft gesloten tegen den vrede, door de geal lieerden ged: teerd. Voor de hulp van sovjet-Rusla.belooft Kemel een gronu- wet gelijk aan aie der sovjets en de „Ti mes" vreest, dat Georgië en Armenië den druk daartoe ook niet langer zullen kun nen doorstaan. Inzake de 2e zone van Sleeswijk zal men zioh houden aan de gehouden stemming verklaarde de Fransche minister van bul- tenl: zaken. De opinie van de nieure Deensche regeering zal worden gehoord, maar de werkelijke beslissing Is gevallün bij de stemming, welke een voor Duits el- land gunstig resultaat heeft gehad, zoo zeide hij. FRANKRIJK. Te Parijs is over 't algemeen van p'' nieuwe stakingen, door de O. G T. in leven geroepen, nog weinig, te bemerken, zoodat er reeds zijn, die de heele staking een fiasco noemen, wat echter wat voorba rig is, want in de provincie wordt er ge deeltelijk gevolg aan gegeven. Het laatst» bericht daaromtrent luidt Te Grenoble, Ohalons en Laon is de op roep van de O. G. T. niet beantwoord. T<3 Lyon en Nantes staken de motaalbewcr- kors. Te Marseille en St-, Etienne hebben de vakvereenigingen, waarop de O. G. T. een beroep gedaan heeft, het werk neerge legd. Te Limoges staken 50 percent van <16 metaalbewerkers en van de bouwvakarbei ders. De tramstaking to Lyon is algemeen, Het! vakbestuur van den binr.e,nsoltippers' bond heeft do staking op alle waterwegen gelast, ENGELAND. De kans op staking door het Londenscl» omnibuspersoneel is zeer vergroot, daar een stemming over do vraag of het aanbod def maatschappij om van 25 Maart af 5 sh. ver hooging per week too te staan en van 1 Juni af nog een shilling aangenomen n>oe| worden tot uitslag had, dat het voorst-el met de groot© meerderheid van 8100 teg?1* 28221 stemmen verworpen is. HONGARIJE. De Engelscho gevolmachtigde Hohlef, spreekt beslist de lezing der Italianen, Za terdag door ons vermeld, alB zou in Honga rije een witte terreur heerschen, tegen. RUSLAND. Het uitblijven van nieuws over het P00 scho offensief lijkt niet erg gunstig. Roemenië heeft de besprekingen met soV- jet-RuBland afgebroken. VERËENIGDE STATEN. De ropubli'koinseho leiders hebben besla* ten om hun motie, d'io ten deel heeft ee eind) te maken aan 'don oorlog met Duitser land en Oostenrijk heden bij den Senaat 1 te dienen voor voortdurende bespreking, dat zij J"1J

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2