LEIDSCH mDAGBLAD. Officieels Kennisgeving. GEMEENTELIJKE vischverkoop Dö Burgemeester van Leiden brengt tor van do ingezetenen, dat morgen Woensdag) aan de gemeentelijke vischwin- wi3 (Vischmarkt en Stadshulpwerf) SOHEL. eiSCH verkrijgbaar is a £0.18, SCHOL a 050 en GROOTERE SCHOL a £0.27 per •0D<i- N. G. DE GIJSELAAR, Burgom. Leiden, 11 Mei 1920. PRIJS DER ADVERTENTIE*: M Ots. per regel. Des Zaterdags '40 Ota. Sj. rogol. Kleine a'dyertenti^n .Woegddag. Cts. Zaterdag f 1,— bij een masirntup è'antal woorden van 30. Incasso volgens post- öht, Voor ©ventuoe^ opzemling van brieven i Ote, portó te btetaleri.' Bewiistfiilmmer, 5 QjiS, Bureau HoordelüUsplein. Talafoonnummeis voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Dinsdag 11 Mei 1920. Nummer 18463. Ut nummer bestaat uit TWEE Bladen eerste blad. STADSNIEUWS. I>o lieer J. W. do Goey, alhier, bouw- 'kuodig opzicliter-teekenaar aan heb bedrijf Openbare Werken te Volsen, is te Araster- am geslaagd voor het examen als bouw land ig opzichter. Do afdoeling Leidou van den Algcm. Jïederl. Typ.-Bond vierde haar U-jarig be- Étaan in „Zomerzorg", waarvan do zaal jjoor het aanbrengen van bloemen op allo tafeltjes een feestelijk aanzien had. To ruim kwart over achten opende de voor- Ütter, de heer A. Eikerbout, dezen avond aut allen een hartelijk welkom toe te roe pen, waarbij hij de overtuiging uitsprak, dat allen hier waven gekomen om feest te yioron. Hij herinnerde hierbij aan de woorden van Troelstra: acht uur werken, acht uur rust, acht uur ontspanuing; hij wenschte dat allen het laatste tot het hun ne zouden maken en eens acht uur ont spanning zouden namen. Het programma ;af er alle aanleiding voor. Het overzicht van wat in de afgeloopen jaren is ge bomd, u hij niet geven, omdat hij daar voor pas te kort voorzitter is; maar liij wilde toch even stiistaan bij een enkel punt, namelijk het collectief contract. Hij zei o. a. nog, dat do mogelijkheid niet is uitgesloten, dat Leiden van de vierde ia de derde loonklasse zal worden geplaatst. Hij riep in het bijzonder een woord van welkom toe aan vriend Van Stralen, den oud-Voorzitter, die door zijn kricht ca ijver heeft medegewerkt, aan de grootma- king van de afdeeling Voort", deelde hij mede, dat in plaats van den heer H. F. yan Hees, uit Rotterdam, zou spreken de heer F. de Munnik, uit Don Haag. Na enkele nummers op piano en viool, sprak de heer Do Munnik de feestrede uit. Hij begon met te zeggen, dat alton reden handen om feest te vieren, want ware het niet, dat de typografen, zoo sterk georga- nisoerd waren, dan was voos hen, evenals in zoovele andere bedrijven, de wet op den acht-uren-dag een paskwil. Nu hebben wij door onze sterke organisatie de acht-uren- dag veroverd, want moesten wij wachten op de invoering van de wet, cTan zou er nog heel wat water door de zee moeten spoelen, alvorens wij den acht-uren-dag zouden hebben. Spr. bracht nog in herin nering de transportslaking. Hij riep de medewerking in van elk mo dern georganiseerd arbeider, om tc zor gen, dat elk verkeerd georganiseerd ar- eider in de moderne organisatie komt. Het verdere gedeelte van het program ma werd nu afgewerkt: muziek, voor drachten en een tooncelstukje door de vereeniging D. O. S. Een bal sloot den goed geslaagden avond. Een collecte, gehouden ten bate van |twöe zieke leden braoht f 18.64',« op. Hqt is een inderdaad alleszins mooi programma, dat deze week in het Tlialia- theater in de Haarlemmerstraat gegeven wordt. Een programma, dat bepaald tot oen bezoek noopt. Recht op geluk", is wel de hoofdfilm, een drama in 6 acten, dat aan spanning yan inhoud een rijkdom van mooie op kamen paart. Ook de Cowboy-film „De kat van Santa-Fé" doet het.. Verder nog wat komische nummers, o. het optreden van Willy van Reek.. Bij de Unie-Liberale Kiesvereeniging „Thorbecke" i3 bericht' ingekomen van den heer D. van Gruting, dab hij zich niet weder vo r een candidabuur voor het lidmaatschap van den Raad beschikbaar stelt. Morgen zal de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt aan den adjudant-onderofficier-schrgver 1ste klas-se van de IVde Infanterie-Brigade, den heer P. Reinier, die tijdens de mobilisatie geplaatst was bij den commandant van het 4de depot-bataljon en zich daar door zijn in gespannen arbeid ten zeer heeft onderschei den. Wij vermoeden, dat morgen velen vap warme belangstelling voor dit mooie jubi leum van den heer Reinier, voor menigeen een ware vraagbaak tijdens de mobilisatie- jaren, zullen getuigen. De effectenhandelaar de heer Adr. Ver hoog, alhier, is heden naar. Den Ilaag ver voerd en er ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld. Sinds een tiental dagen miste do vee handelaar Rosenbauin een koe uit zijn weide aan den Haagweg alhier, Aangezi aan diefstal werd godaohb, werd van do vermissing aangifte gedaan bij de politie. Gisteren Icwam bericht, dat heb beest bij zijn vorigen eigenaar, do landbouwer De Wit, te Voorburg, was aangetroffen, naar wien het. uit eigener beweging was terug gekeerd. Gistermiddag had op de Hoogewoerd een aanrijding plaats tusschen de electri- sche tram en een met een paard bespannen vrachtwagen. Do voerman zou daar tor plaatse de •"■ram passeeren, toen uit do an dere riohting ook oen tram aankwam, waardoor de wagen zoodanig in het godrang kwam, dat een dor wielen brak. Do tram had geen vertraging- Gistren werd door een ohauffeur van oen vracht^auto, toebehoorendo aan den expediteur Yan der Meer, in do Pelikaan straat, een lantaarnpaal omver gereden, ten gevolge waarvan ook nog een ruit i de aldaar gelogen Zusterschool brak Dc schuld lag bij den chauffeur, naar oogge tuigen verzekerden, hoowel de man het on geval weet aan het to zwaar geladen zijn van de auto. Hoe het zij, de eigenaar ver klaarde zich bereid de schade te vergoe den Gisteravond om ongeveer zeven ur had een ongeval plaats. Do 13-jarige Do W. was een fietstochtje aan het mak langs den Vliet-. Bij de spoorbrug was hot ventje zijn stuur niet meer meester, door heb ontzettend vele grint, dat daar lag, geraakte met zijn fiets te water. Gelukkig, dat er iemand in de nabijheid was, die hem helpen kon. Gisteravond werd op de Breostraat een bejaarde dame door een jeugdig fiets rijder, die een beetje woest reed, omver gereden. De vrouw waa geheel van streek. In heb politaebureel gebracht, bleek geluk kig, dat zij geen ernstig Ietsol had verkre gen. Zij kon na wat van den schrik te zijn bekomen, weer naar huis wandelen. BINNENLAND, H. M. de Koningin te Amsterdam. De gisteren gehouden audiëntie was be stemd voor civiele autoriteiten. Ter audiëntie verschenen het gemeentebestuur vau Amsterdam, de consuls van vreemclo FEUILLETON DE HOEVE IN 'T BROEK. Een roman uit Masocren door RICHARD SKOWRONNEK. (Nadruk verboden.) <0) Hij ging nu naar hot heeren-iramertje te- gaf den muzikanten een wenk, dat zij weer zouden spelen, en bestelde den waard ëon flesch wijn voor de nieuwe gasten. Sa muel Guzek verzooht don knechts beleefd een beetje op to s.buivon op hun bank, ging aan het benedeneind dicht bij de deur zitten en trok zijn jongen meester naast zich. Deze was al dien lijd blijven staan, alsof hem de woorden, die gewisseld wer den, niets aangingen. Zijn oogen hihgen aan haar, dio als uit don dood voor hem ver rezen was en nu uog mooier en "lieflijker ^as geworden, dan hij haar ooit te voren nad gezien. Zij kon ook haar blikken niet van hem afhouden en wrong in bange ver pachting haar handen ender do tnfel. Nu Pis hij daar, op vi'.n zij gewacht had en daarom aarzelde hij nu in plaats van na derbij te komen en haar in zijn armen to geinen, zooals destijds, toen hij haar naar dan Broekhof had gedragen? Toen zij varen gaan zitten, pakte Samuël 'Uzek zijn jongo meester bij den arm en uistevdb hem in: „Kern tot jezelf, want voldra wordt het r-rnsl en nullen wij onze aisten moeten gebruiken. )?<ts voor één °P>_wat ik je zog: daar buiten voor °Prit heeft een aangespannen wagen aan. Wien die (oobo'ioort woe": ik niet, dat doet er ook niet toe. Muan heb zou kun nen zijn, dat wij hem Later kunnen gebrui ken. Ik zeg je nu, dat je er'gerust in kunt gaan zitten en er mee wegrijden. Ik zal er wel voor zorgen, dat niemand je daarbij kan storeiv" Jan Bagiusky knikte als toeken, dat hij het begrepen had, en Samuël Guzek sohonk uit de flsch, die de waard voor hen neer zette, twee glazen in. Hij slootte met den dichtstbij zittenden knecht axn: „Proost, beste luitjes, onze vriend en gastheer August Bogdan zal leven!" Maar niemand deed hem bescheid, want zij vreesden, dat deze dronk kun bij hun heer slecht zou be komen. Do muzikanten voren intusschen weer begonnen tc spelen, zooals mijnheer Bogdan hun bevolen had; maar geon van die jon gens en knechts stond op om te dansen. Er lag een drukkendo stemming over allen in de groote kamer en bet maakte een won derlijken indruk, dat de muzikanten voor tien leegen dansvloer speelden, terwijl de mcnschen. die rondom zaten, ernstig voor zich staarden zonder met elkaar te spreken. Toen stond Eilusoh Bogdan uit den kring van do joDge mannen op cn riep den knechts aan do overzij toe..Zegt, jongens, hebben jelui ook jè a-b-booken meegebracht omdat de schoolmeester bij jelui zitT' -Jan, wilde boos opspringen, maar do oude legdo de liand op rijn arm. „Houd jc maar kalm, ik zal hem wel ant woorden. Dio hier om mij been zitten zijn allen ernstige mensohen, dio geleerd heb ben wat zij noodig bebbcn. Maar als jij. kwajongen, dien je bont, hier bij ons kwaamt zitten, dan zouden wij jo graag iets geven, wat je dringend noodig hobl: wij mogendheden, mr. Th. Fokker, oud-con- sul-generaal van Nederland te Kief; enke le loden van de Eerste en de Tweede Ka- mor, rechterlijke autoriteiten uit Friesland en uit Amsterdam, het gemeentebestuur van Leeuwarden en de besturen van ver schillende Noordhollandshe gemeenten. Om kwart vóór zessen bracht H. M. een bezoek aan het Stedelijk Museum, ter bezichtiging 'van de fcentoofastelling, be treffende Nederlandsche zeden en gewoon ten, uitgaande van het koninklijk Oud heidkundig Genootschap. Burgemeester Tellegeri heeft ter audiën tie namens het gemeentebestuur van Am sterdam de volgende toespraak tot do Ko ningin gehouden Mevrouw I De Gemeenteraad van Amsterdam stelt het op hoogen prijs, weder tot Uw Ma jesteit te worden toegelaten en daardoor in de gelegenheid te worden gesteld, de tolk te zijn van de gevoelens van aanhan kelijkheid, welke de burgerij der hoofd stad tegenover Uw Majesteit en Haar Huis bezielen. Uw Majesteit zal het be grijpelijk achten, dat onze gedachten op dit oogenblik teruggaan naar de Novem berdagen van 1918, toen het sluiten van den wapenstilstand ons zeer hoopvol stem de met betrekking tot een spoedig intre den van normale vredestoestanden.: De destijds gekoesterde verwachtingen zijn helaas niet ten volle verwezenlijkt. Wel bloven de kanonnen zwijgen, doch de nor male vredestoestanden laten nog altijd op zich wachten, en in tal van opzichten zijn de moeilijkheden voor gemeentebestuur en burgerij vergroot. Doch al moeten wij dit betreuren, vooral met het oog op de minst draagkrachtigen, het róag geen gevoel van moedeloosheid bij ons doen ontstaan, integendeel, het moet ons prikkelen tot verhoogde ontplooiing van onze kracht. Het oude, doch zich steeds verjongende Amsterdam is dit ten volle waard. Gelukkig kan op lichtpunten gewezen worden, die hoop geven voor de toekomst. De omvang van do groote scheepvaart, in 1918 gezonken tot het peil van het eerste jaar na de opening van het Noordzeeka naal, bereikte in het vorige jaar reeds we der het peil van 1897, en in het vertrou wen, dat deze gunstige ommekeer zal aan houden, wedijveren staats- en stadsbestuur in het verbeteren van zeeweg en havens. Ook op ander gebied kan op deze ge- gewezen, en dan mag niet onvermeld blij ven do aanvang van het bouwen van het hoogovenwerk te IJmuiden, een duidelij ke aanwijzing, dat Amsterdam zijn toe komst, wat scheepvaart, handel en in- dustrio betreft, iu de eerste plaats in het Westen zoekt. Toch gevoelt voor do goede behartiging van allerlei belangen de hoofd stad niet minder behoefte aan uitbreiding naar de andere windstreken. De tegen woordige grenzen zijn een te eng keurs lijf geworden, dat dringend uitzetting be hoeft, niet het minst om aan de steeds toenemende bevolking een aan de eischen des tijds beantwoordende huisvesting te vorleenen, want deze huisvesting welke door den ontzettenden woningnood het gemeentebestuur zoo groote zorgen baart kan voortdurend minder worden ge vonden in de oude stad, waarin de city vorming een steeds grooteren en uit een oogpunt van ontplooiïg van kracht en van opruiming van slechte woningtoestanden, zeer verblijdenden ofnvang heeft aangeno men. Een goedo behartiging van de vele groote belangen, welke in een stad als de hoofdstad voorziening vragen, stelt aan de werkkracht en aan cle geldmiddelen van het gemeentebestuur hooge eischen. Moge Uw Majesteit ook bij dit bezoek wederom de overtuiging deelachtig wor den, dat van gemeentewege tot vermeer- doring van don bloei van Amsterdam al les gedaan wordt, wat binnen de grenzen dei- materieel© mogelijkheid gedaan kan worden. zouden je natte oorsn met een houten hand doek afdrogen!" Do heer Bogdan, die c8e woordenwisse ling had gehoord, kwam weer op den drem pel van het hecrenkamertjo staan en riep zijn tweeden zoon driftig toe j.Zio je dan niet, dat die twee slechts zijn gekomen om twist te zoekenIk wil echter niet, dat zij later voor den reohfcer zullen zeggen, dat wij hun aanleiding hebben ge geven, en hen hebben uitgedaagd. Staan zij er bepaald op, hun dracht slagen te heb ben, dan moeten zij beginnen 1 Maar waarom danst er niemand meer Bogdan keek den kring eens rond en ging met verheffing van slem voort: ,,En mijn zoon Daniël, waarom zie ik jo daar zoo lui op je bank liggen? Heb je geon lust meer in het dansen?" Terwijl hij sprak, hadden do muzikanten opgehouden met spelen en de hec-r Bogdan wees nu met een duidelijke handbeweging naar do plants aan Je overzij, waar Leent je Holder naast haar moeder zat. „Als ik in je plaats was, wist ik wel wie ik halen zou!" Daniël Bogdan stond op en wist. niet, wat hem to doen stond. Beter dan ieder ander had hij gezien, hoe die twee elkaar met de blikken gevonden hadden, en had hij alle hoop opgegeven en er steeds aan gedacht, hoe hij hem, die hem zijn klein engeltje had ontstolen, het best uit den weg kon ruimen. En nu kwam zijn vader zelf hem zijn bruid opdringen? Bogdan verhief zijn stem veer „Waar wacht je toch op, mijn zoon? En laat de muzikanten den mooishen dans spe len, dien zij kennen, want de jongo Bogdau wil met zijn bruid deelnemen aan den dansI Manifest van „Noord" en „Zuid". Onder de havenarbeiders en zeelieden hebben de Scheepvaartvereenigingen „Noord" en „Zuid" het volgende manifest verspreid: De arbeid is door u overal op de oude loon- en arbeidsvoorwaarden hervat op een wijze, die toont, dat wij niet voor niets tot u hebben gesproken. Do besturen uwer organisaties hebben gemeend in hun afwijzende houding te moeten volharden. De Federatie „zal er niet aan medewerken, dat een behoor lijke gang van zaken wordt verkregen- en de Centrale Bond verklaarde ons, „dat de strijd wordt voortgezet". „De werk gevers willen den chaos en zullen hem hebben" en, zooals die besturen zeggen, is het hun onverschillig „of hetgeen de laatste 10 jaren is opgebouwd, weer wordt afgebroken". Persmannen weten te,, vertellen, dat „arbeiders en werkgevers yerbitterd tegenover elkaar staan." Hiertegenover willen wij heel duidelijk verklaren: lo. dat er bij de werkgevers, die de sta king nooit anders als een ellendige nood zakelijkheid hebben beschouwd, van ver bittering geen 6prake is 2o. dat, wat in de haven-organisatie in dc afgeloopen 10 jaren is opgebouwd, voor het overgroot© deel het werk is van de Soheepvaart-Vereenigingen, en dat wij nie mand zaïllen toestaan, dat werk af t'e bre- kon. Wij vertrouwen, dat wij ten slotte daarbij kunnen rekenen op uw steun, om dat wij w e t e n, dat duizenden uwer de In de laatste jaren getroffen maatregelen waardeeren en dat gij op zult komen voor de handhaving van wat billijk is cn recht. 3o.'Wij wenschen geen voortzetting van den strijd en wel een behoorlijken gang van zaken, omdat zulks voor aller be lang noodzakelijk is, en niemand daar door wordt belommerd in zijn bemoeiin gen, om, op wellc gebied ook, voor de be langen der arbeiders werkzaam te zijn. 4o. Zoolang de besturen uwer organisa ties volharden in de houding van prut lende kinderen en iedere samenwerking met ons afwijzen, zoolang zullen wij vol harden in ons besluit om met ijzeren band te waken tegen onrecht, tegen reactie, maar ook tegen ïe>~;r pogen uwerzijds om den geregelden gang van zaken te veistoren Tot zoolang zullen mededeelingen onzer zijds plaatselijk aan de kantoren der H. A. A.R. en bij de werkgevers worden aan geplakt en beschikbaar gesteld. Aan de kantoren der H. A. R. zal tevens gele genheid bestaan opmerkingen of klachten mits duidelijk en onderteekend, in een daartoe bestemde bus te werpen. Zoolang Federatie en Centrale Bondf een collectief contract niet willen aan gaan, wenschen wij u voorts van die hou ding niet hel slachtoffer te maken, en heb ben daarom besloten, de volgende rege ling te treffen: Op een nader door de 11. A. R. te bepalen datum vóór I Juni a s. zal aan de havenarbeiders worden uitbe taald 25 cents per taak voor de lossen en f 3 per week voor de vasten (37i cents per avond- of nachttaak) óver den van I Jan. tot 14 Februari verrichten arbeid. Het verschil tusschen f 6.50 en f 7 (f 33 en f 3S voor de vasten) dus 25 cents per taak voor de lossen en f 3 per week voor de vasten (371 cents per avond- of nacht- taak), zal van 28 April af worden uitgere kend en als gratificatie na afloop van elke drie maanden, dus voor het eerst begin Augustus, worden toegekend aan ieder uwer, die in dien termijn heeft medege werkt in den door ons bedoelden zin. Wij herhalen: wij zullen daarbij waken tegen onrecht, maar anderzijds onverbiddelijk^ een ieder uwer uit het oedrijf verwijderen, die aanzet of medewerkt tot verstoring van den goeden gang van zaken, of zich aan ernstige vergrijpen schuldig maakt. Aan de zeelieden zal hèt verschil tus schen het tegenwoordige en het aangebo-. Hij wierp d'o drio muzikanten wel meer dan een dozijn papieren roebels toe, die hij onder het spreken in de hand gorold liad. Schmiezel, do gemeenteherder, ving ze be hendig op, schroefde het mondstuk weer op zijn klarinet-, nadat hij die seist had door geblazen ter verhoog in g van bet effect,, en riep zijn beide makkers toe „Ziezoo, nu weer den anderenmaar op zijn Rijnlandsoh In liefc geheolo gezelschap was opeens weer leven en beweging gekomen. Allen rekten do halzen, de boeren uit de heeren kamer waren in de deur van >le groote zaal komen staan en Daniël Bogdan stak, nog wel wat verlegen met do plotselinge wen ding van zijn noodlot, dwars over den dans vloer. Vrouw Holder zwol op yan trots en ge luk en Lcentje was opgestaan, omdat haar moedor haar had aangestootenop haar bleeko wangen gloeiden tivee roode vlek ken, haar armen ringen slap naast haar lichaam en met haar oogen zocht zij niet hem, die naar haar toekwammaar iemand die aan heb onderste cinile van de knech- tenbank zat. Hij was opgesprongen, uit zijn oogon sprong vuur cn zijn vuisten balden zich, als wilde hij den on gelikt en beer, die daar den dansvloer overstak, den weg ver sperren. Hij ging uit c!c bank, cn toen ge beurde er iets wonderbaarlijks: Kleine Leent je sloot de oogjes dielit en. kwam zoo door de kamer naar hem toe, als of hij lnar met zijn lilikkeïi naar zich toe trok. Zij lij de zich legen bom aan, hij log de zijn ami om haar uoen en aUen stonden als vcrsiijfd, zelfs pa mu/.ikanten in den hoek 1:::rldvu hun instrumenten r-ecrgelegd, want wat er na gebeurde, was zeker niet in den haak. Hoogstwa arschijnlijk had deze JfillJS DJSZEE COURANTJ Voor Leiden p. 8 mud. f2.60, p. woefc l O.ftJ Buiten Leiden, wear agenten geves tigd rijn, per week 0.10 ïkanco per post 2 00 den loon, gerekend van 1 Januari 1920 af, worden uitbetaald, onder gelijke voor waarden, bij terugkeer met het schip in Nederland, na afloop van iedere reis, doch' niet binnen drie maanden na aan monstering. Voor de sleepersbedrijven en schuiten- voerdersbedfijven zal een overeenkomstige regeling afzonderlijk worden getroffen. Ten slotte nog een mededeeling aan de losse havenarbeidersBegin Augustus zullen in de H. A. R., Ie bane definitief worden opgenomen zooveel arbeiders, als yoor het bedroe gemiddeld noodig zijn, doch alten (dus ook houders van tegen woordige le banboekjes), dio daartoe aan leiding hebben gegeven, verhuizen dam naar de 2e banEen ieder zij dus op zijn hoede en zorge, dat hij zijn le-ban-6oekjc niet verspeelt Op 1 Augustus wordt bovendien te Rot terdam, zooals indertijd aan uw organisa ties in uitzic-L gesteld, de wachtgeldrege ling verhoogd tot een max.van f 20 per week voor alle havenreservisten le ban, bij algeheele werkloosheid zooals thans reeds in Amsterdam is ingevoerd. Allen, die begin Augustus vaste haven arbeiders of houders v..n le-ban-boekjes zullen zijn, worden ingeschreven voor de pensioenregeling, dio later in bijzoncferhe den zal worden bekend gemaakt. Aankoop vau een huis voor den Raad van Arbeid te Tiel. Op de vragen van heb Tweede-Kamer lid den heer L. M. Hermans betreffende instelling van een onderzoek door ambte naren dor registratie in zake aankoop van een huis voor dien Raad van Arbeid te Tiel werd door dien Minister van Financiën als vo'igt geantwoord „De Minister werd in een schrijven van. een zijnor ambtenaren opmerkzaam ge maakt. op den zeer hoogen prijs, waarvoor mr. S. Rink te Tiel zijn huis aan den Raad van Arbeid hacl verkocht. Dit gaf hem aan leiding om zijn ambtgenoot van Arbeid te verzoeken, daarnaar oen onderzoek in te stellen. Deze droeg dat onderzoek op aan den Verzekeringsraad to Arnhem1, die op merkte, dat in 1917, toen de heer Rink het huis van zijn vader kocht voor f 8500, het feitelijk een waarde had van f 20,000. Moohfc dit het.geval zijn, dan zou wegens deze overdracht te weinig registratierecht zijn betaald. Dit leidde don Minister er toe, aan do daarbij betrokken ambtenaren der registratie inlichtingen ter zake te vragen. Deze ambtenaren betwisten, dht de waarde van het huis in 1917 f 90,000 bedroeg; dio door hen geraadpleegde deskundige schat de waards van dit perceel tijdens de over- dkaclit op ongeveer f 9000, en. de tegenwoor dige waarde op f 10,000. Tegen overlegging van rapporten van ambtenaren bestaat in het algemeen be zwaar. Nu tweo Departemonten in de zaak be trokken werden, scheen benoeming eoner commissie ad lioc voor een nieuw onderzoek alleszins gewenscht. Mitsdien heeft de Mi nister van Arbeid, in overleg met den Mi nister van Financiën, een commissie, be staande uit de heerea jhr. S. van Citters, Commissaris der Koningin in Gelderland mr. L. Ch. Besier, advocaat-generaal bij' den Hoogen Raad der NederlandenJ. N. Hendrir, lid der Ged. Staten van N.-Hol- land, aan welke commissie als secretaris ia toegevoegd mr. W. R. B. de Roos, hoofd commies ter provinciale griffie van Gelder land, uitgenoodigd en bereid gevonden om een geheel nieuw onderzoek in do aanhan gige kwestie in te stellen, met opdracht: om een rapport uit te brengen, dat voor publicatie bestemd is. Dtaanr de wensohelykheid werd gevoeld om thans het onderzoek geheel buiten do ambtelijke sfeer te brengen, lag het voor de liand, dat de uitnoodiging tot dit nieu we onderzoek niet gericht werd tot dsn Verzekeringsraad to Arnhem. Uit hot bovenstaande volgt, dat liet in het voornemen ligt, om het rapport, zoodra heb zal zijn ingekomen, ter kennis van de Kamer te brengen." Guzek, van wien iedereen wist, dat hij me.fi allerlei geheime kunsten omging, zijn lieer een middel gegeven om het meisje in zijn macht te krijgen En nu fluisterde hij hem toe „Snel met liaar in den wagen, vóór zij tot zichzelf zijn gekomen. Je weet waarheen je zult rijden, en ik sta er voor in, dat hier uit. deze kamer zoo gauw geen sterveling uit komt Daniël Bogdan had zijn mes getrokken en stortte als een stier met voorover gebogen hoofd naar voren, de oogen niet bloed door- loopen. Op drio schreden van de krechten- bauk werd hij door een gewcldigo vuist in do bnrst gegrepen en de gelieele kamer doorgeslingerd, zoodat hij tot bijna voor do voeten van de muzikanten neersloeg. En nu sprong Guzék voor de open deur. waar door zijn jonge meester net bet meisje ver dwenen was. Hij liet den armrlikken eiken, stok als een roede in het 'oud zwaaien en riep hoonend „Mceht een der I.eeren lust hebben dooF deze deur te gaan, dan wordt hij daartoe beleefd uitgenoodig 1zij staat wagenwijd voor u open De heor Bogdhn trad op zijn knechts tod on zwaaido met de armen in de lucht. „Voorwaarts, werpt u boven op henil Een paar van voren en de anderen over do plaats hoen, van achteren, dan zul je hen» wel onder krijgen. Tien thaler geef ik aan ieder van jullie, als jo hom vast bindt, on bier, zooveel dat je je voor een jaar zab kunt cirinkon V' (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1