LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN; so Otis. per regel Dea Zaterdags '40 Ota, per regel. Kleine advert^ntiën Woensdag 75 Ota., Zaterdag f 1.— bij een maxinvxp aantal woorden van 30. Incasso volgens post- recht. Voor eventueefe opzending vaa brieyen 55 Cta, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Qts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZES COURANT: Voor Leiden p. 8 mud. f?.50, p. week t O.Ifl Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.10 Franco per post M 2.00 Maandag 10 Mei 1920. Nummer 18462. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD.. gfficieele Kennisgevingen. gemeentelijke vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijke visóhwin- kels (Yischmarkt en Stadshulpwerf) SCHELVISCH verkrijgbaar is a f 0.18, SCHOL a 0.20 en GROOTERE SCHOL a f 0.27 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 10 Mei 1920. TOELATINGSEXAMEN H00GERE BURGERSCHOOL VOOR JONGENS Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op artikel 20 der Verordening van den 3en September 1895 (Gemeenteblad No. 6) Brengen ter algemeene kennis, dat de toelatingsexamens voor de Hoog.re Bur gerschool voor Jongens dit jaar zullen plaats hebben op Maandag 12 Juli en de vier daarop volgende dagen, in school gebouw aan den Hooge-Rijndijk. N. C. DE GIJSELAAR, Butgom. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Mei 1920. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lc alinea der Hinderwet. Brengen bij dezen ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is ver leend aan; lo. Gebrs. G. en J. van Oord en recbl- verkrijgenden tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Maresingel No. 71a, kadastraal bekend onder Sectie K no. 2739, waarin geplaatst cn in wer king zullen worden gesteld 2 hcctwatcr- en 1 heeteluchtoven, een electromotor van 6 pk. voor het aandrijven van 2 deeg kneedmachines en l electromotor van 1 pk. voor het aandrijven van een aanjager 2o. A. de Ru en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een wa_ nmakerij in het perceel no. 17 kad. Sectie C. no. 96, waarin geplaatst zal worden een electro motor van 4 pk. voor het aandrijven van een lintznpg. 3o. W. F. Moene en A. Kool en rechtver krijgenden tot 't oprichten van een steen houwerij in het perceel san de Ivoppen- hinksteeg, kad. Sectie I no. 120 (gedeel telijk). li. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris Leiden, 6 Mei 1920. STADSNIEUWS. 's Rijks Museum van Oudheden. Men schrijft uit Leiden aan de ,,N. R. Crt." Jaren lang hebben wij aangekeken tegen de hooge, gesloten poortdeur van dat si nistere gebouw op het Rapenburg, dat men gemeenlijk het dooie-bcestenspcl noemde, en wij deden het met de herinnering aan nuljtigc, maar onaangename uren, gesle ten op een wandeling dooi- dat Museum onaangenaam, omdat de zalen zoo buiten gewoon vervelend waren, ingericht. Dc beesten gingen weg en in de weinige za len, die ingericht werden ten behoeve van het Museum voor Oudheden, begon men zich al wat beter thuis to voelendo za len met afgietsels, waar wij dc Aegineti- éclie en Olympische .Sculpturen vonden, de Cretensische oudheden en verder de zalen, waar tentoongesteld was, wat op de oudste geschiedt-..lie van ons land betrek king had. Den laatsten tijd staat dc lioogc poort deur open en men wordt al dadelijk plei- zieiig gestemd, als men over de ruime bin nenplaats tussehen veel groen wandelt naar den eigenlijken ingang van wat nil Museum van Oudheden is. Ongeveer een jaar heeft het. geduurd, dat met dc uiterste zorg alles wat in het Museum op de Breestraato zeker, dc laatste jaren met groot talent, was opge steld, maar waarvoor men wcnschte ruim te, ruimte overgebracht werd naar het Rapenburg, en daar weer een behoorlijke plaats vond. Het is nu zoo ver, dat dc ijverige Direc teur van het Museum, dr. Holwerda, met oenige voldoening de zalen kan toonen, al is er nog heel wat, dat geordend worden moet Een vluchtig overzicht van wat er gedaan is, willen wij hier geven. Treedt men het gebouw binnen, dan heeft men er links do zaal der bovenge noemde afgietsels, reclits o. a. de Pergn- mcensche afgietsels, maar dan terstond, weer rechts omslaande, een lange zaal met oorspronkelijke kunst: Grieksch en Ro- meinsch Wat in deze zalen is saamgebracht zou men een keurcollectie kunnen noemen, en nu is dc bedoeling van den directeur, om hier te geven wat men in sommige mu- SS;1 gaat invoeren het mooiste der verza meling bijeen gezet, opdat degenen wier ijd beperkt is of die. komen om het mooi ste te zien, in betrekkelijk korten tijd. an wcnsch_ vervuld kunnen zien. Vlak 1 over deze zaal vindt men een keur uit de Egyptische kunst cn-het ligt in do bedoe ling een verbindingstrap tussehen deze beide zalen aan te brengen, een trap, die ook uitkomt in de zaal, grenzend aan de Grieksche keurcollectie, de zaal, waar de Egyptische graven en de schoonste Egyp tische beelden zijn tentoongesteld. In de inrichting van deze zaal trouwens van de geheele Egyptische afdeeling heeft dr. P. A. Boeser de hand gehad, de kun dige Aegyptoloog, die voortdurend zoo- velen aan zich verplicht door een onver moeide gids te zijn voor wie zijn voorlich ting wenschen. In die keurcollectie beneden al dadelijk de Dionyses-kop, van verwonderlijke schoenheid, die alleen reeds een gang naar het Museum waard is. Dat de neus is ge broken, deert niet de oogen, de mond zijn onvergelijkelijk, die mond, die lacht ,,d'un rire singulier et redoutable". Ja, dit is: ,,le dieu dc toutes les frónéti- ques ivresses qui émportent l'ame par de- la ses limites. II rit de la folie brülante des ménades dociles k sa voixCe Bac chus magnifique et terrible, c'est bien Ie dispeusateur des joies sans pitié, formi- dables et mortelles." Men vindt hier o. n. geplaatst den Satyr, verscheidene reliefs, waaronder het groote, sublieme grafrelief van Archestrate, dat hier nu uitstekend belicht is, daarnaast dien prachtigen k ip eoner treurende vrouw, het relief van den jongen met de duif en andore. Op de tafel oenige prachtige stalen van Chalkidische, Corinthische en Attische va zen-kunst, het zeer sclioone Etrurrn.h bronsje, de knaap met de gans, oenige bronzen, terra cotta's en glaswerk. In het verder gedeelte der lange zaal nog Grieksche ein Romcinsche beelden, kop pen, kleinere reliefs kleinere Hellenis tische sculpturen. De geweldige Trajanus op den achtergrond. De grootsche Egyptische beelden van Maia cn Merit naast elkaar nog eens Merit en Mait afzonderlijk, staan hier nu in het midden der aangrenzende zaal in gedempt lioht. Do grafkapel van Achct- hetep-her, het graf van Pa-aten-em-beb het zoogenaamde graf van den harpspe ler en andere graven en reliefs zijn hier ook opgesteld, en al weer zóó, dat alles goed uitkomt en goed belicht is. Groote Sarkophagen en grootere cn kleinere beel den in een langere zaal. Mot blijdschap ziet men al de-ze schoonheid weer terug, die in het andere museum te weinig ruim te had, al was ook daar de laatste jaren groote zorg besteed aan de opstelling. Op de eerste verdieping vindt men, ge lijk wij reeds zeiden, een keur-collectic Egpytische kunst, opgsteld naar het krite- rium van schoonheid alleen. Ook hier is chronologische of wetenschappelijke volg orde niet in aanmerking genomen. Het beste, wat het museum bezit op het gebied van Egyptische beeldhouwkunst schilderkunst, houtsculptuur, ivoor-, me taal- en fayence-kunst, vond hier een plaats. Steles, reliefs natuurlijk het beroemd relief der czeltjes-lijkvazen, hou ten beeldjes en andere uit hout gesne den voorwerpen, gouden en zilveren sic raden de zilveren konigsdiadeem met. een gouden uraeusslang, en een strik, De- staande uit twee bloemen van blauwe glas paté. Wij vinden hier ook eenige van de allermooiste mummie-kisten. In do aan grenzende zaal een ganschc reeks mummies Links volgt dan een laatste Egyptische zaal en een klein gedeelteAssyrischo re- liefs. Licht, veel licht valt er in dc zaal, die nu do vazen-verzameling bevat iu rustige rij staan in de lange zaal de vitri nes met die kostelijke verzameling van ons Leidseli museum. Hier cn daar heeft de directeur korte getypte overzichten der vazenkunst neergelegd. Naar de tweede verdieping is nu ver huisd wat vroeger op de eerste was go- rangschikt: alles, wat betrekking heeft op wat hier in Nederland is gevonden. Op de trap hangt tegen den muur een kaart, waarop al de plaatsen in ons land, waar Romcinsche en andere voorwerpen zijn ge vonden, aangeteekend zijn, En in de zalen ziet men do reconstructies in het klein te rug der hunnebedden bij Emmen en Drou- wen, der nederzettingen bij het Uddcler- meer, alles-, wat betrekking heeft op de vondsten bij Nijmegen, Vechten, Arents- buvg, de Romcinsche nederzetting bij Kat wij, bij Frankisch burchtenwij doen slechts enkele grepen. Als studic-matcriaal is al het bovenge noemde van groot belang en in dc eerste plaats zal het. wel dienen: de wetenschap. Maar vooral hebben wij deze regelen ge schreven, om op to wekken tot eon staag bezoek aan dit museum allen, die do schoonheid liefhebben. Immers gelijk de etknografiscke musea te Leiden ber gen doze zalen schatten van schoonheid, die nog tc weinig, veel te weing bekend zijn. Wij bedoelen natuurlijk niet: in de wetenschappelijke wereld. En het aange name van dit museum is, dat het niet al te groot is. Men voelt er zich spoedig thuis Wie hier komt met liefde voor schoonheid zal verrassende ontdekkingen doen, ook buiten de zoogenaamde élitezalen, cn ge lukkige oogenblikken beleven in dit stille gebouw. Slaat mc-n aan het eind dezer zaal rechts om, dan ziet men, dat in een vitrine bij eengebracht zijn allerlei voorwerpen, be trekking hebende op de Grieksche wapen rusting: in een andere: toilctvoorwcrpcn in een derde: voorwerpen, betrekking lieh- bsnde op wedstrijden. Natuurlijk ook va zen, die dit alles illustreeren. In het mid den de kurken modellen van tempels aan den wand in ettelijke kasten terra-cot- ta's en bronsjes. Aan deze zaal sluit zich een zaal aan met terra-cotta's en de Etrurische voor werpen, dan de groote zaal met Romein- sche voorwerpen, die nog niet geheel ge ordend is, en dan volgt een zaal, waarin de directeur "heeft bijeengebracht wat er van de oudste Europeesche cultuur aan wezig is. Aan de wanden veel platen, daar op betrekking hebbende. Op de benedentrap heeft de directeur laten ophangen een kennisgeving dat hij niet verantwoordelijk is voor den onder- houdstoestand van het gebouw. Tercht! Het is te hopen, dat de Minister van Kunsten en Wetenschappen eens heel spoe dig de begeerten voelt om het Lcidsche Museum 'te bezoeken. Hij zal dan bij veel schoons zienwanden en gestukadoorde zol deringen, die als een legkaart gescheurd zijn. Zijn Excellentie zal dan misschien op een bovenzaal naar een muur loopeu, waar hij vol belangstelling een Grieksche inscriptie meent te ontdekken, doch, als hij dichterbij komt zal hij bespeuren dat het een afgekrabde plek aan den muur is. Met eenigen angst zal Zijn Excellentie in de Egptische afdeeling ettelijke stut ten ontdekken, die er al jaar en dag staan om te beletten, dat de zoldering instort. Wie weet of dan, na dit bezoek, Zijn Ex cellentie niet zal doen wat hij kan om te maken dat de lakonieke mededeeling van den directeur, die zich zoo verdienstelijk maakt voor dit museum, zoo spoedig mo gelijk kan verdwijnen. Ned. Vereeniging voor Koeltechniek. Zooals wij Zaterdag nog bonden mede- deelen, hield de Voorzitter, prof. Kamer- Hngh Onnes, des namiddags in het Nuts- gebouw een demonstratie over vloeibaar helium. Voor deze bijeenkomst was groote be langstelling. Prof. Kamerlingh Onnes ving aan met een bijzondei- woord van welkom aan den Berlijnschen professor Einstein, en bracht vervolgens de proef in herinnering, waarbij voor het eerst in 1908 helium vloeibaar werd gemaakt. Hij zette "uiteen, hoe de toe stellen geleidelijk werden verbeterd, en verklaarde aan de hand van teekeningen, het toestel in zijn tegenwoordige samen stelling. Daarop volgde de opsomming van de voornaamste resultaten, met do proeven met vloeibaar helium verkregen, waarbij op deu voorgrond werd gesteld het nul- worden van den weerstand bij metalen. Dé internationale beteekenis van het. Leid- sche laboratorium blijkt dan ook hieruit, dat verschillende voorwerpen .uit hét" bui tenland naar hier worden* gezonden, ter bewerking verkregen door "het. blootstellen aan een sterke afkoeling; staafjes man gaan van Hadfield, nikkelstaai van Hou- dar uit Japan en de mosdiertjes van pater Rahm, uit Bonn. In verband met de moeilijkheid om he lium te bereiden, werd met grooto erken telijkheid gewag gemaakt van een geschenk van de Amerikaansche regeering aan spre ker, bestaande uit 30 kub. M. helium, en werd in herinnering gebracht, dat tijdens den oorlog in Texas een groote heliuuï- fabriek is opgericht voor het vullen van luchtschepen. In aansluiting hierbij deel de spreker een en ander mede over dc technische toepassingen in gasvorm en als vloeistof van helium. Ten slotte waagde de hoogleeraar zich aan de hypothese, dat er eenmaal een gas zal worden gevonden, Dog vluchtiger en nog lager in temperatuur dan helium Êcn hartelijk applaus volgde op het. ge sprokene, waarna de eigenlijke demonstra ties plaats hadden, waarbij dc aanwezi gen groepsgewijze verdeeld werden. Achtereenvolgens werd gedemonstreerd: vloeibare lucht, vloeibaar waterstof, proe ven met vloeibaar waterstof en eindelijk vloeibaar "helium. De onder-voorzitter, de heer Löhnis, maakte zich tot tolk van al de aanwezi gen, toen hij prof. Kamerlingh Onnes dank to voor zijn interessante demonstraties. Actie van Speer- en Tramwegpersoneel. In den. nacht van Zaterdag op'Zondag is iu ,,Zomerzorg" een vergadering gehouden van Spoor- cn Tramwegpersoneel, uitge schreven door de afdeeling Leiden on Om streken van den Nod. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Tot deze vergadering waren ook uitgenoodigd de leden van den Prot. Ohr. Bond en den R.-K- Bond St.- Rafaël. Do opkomst was zeer bevredigend. In het geheel waren.ongeveer 120 personen aanwe zig, waaien der uit Katwijk, Rijnsburg en Voorburg. Uit de laatste plaats niet minder dón 14. De vergadering werd geleid door den heer Sasburg, van de Leïdsche afdeeling, die er zijn vreugde over uitsprak, dat dc opkomst zoo goed was Hierna trad als spreker op, het hoofdbe stuurslid, de lieer J. W. Petersen, die er op wees," dat do hoofdbesturen van bovenge noemde bonden Dinsdag met de Directie der Holl. Ï.Tzercn Spoorweg-Maatsehappij een conferentie zullen hebben, ter bespreking en zoo mogelijk ter vaststelling van een salaris- iregeling. Door do organisaties zal voorge steld worden een grondloon van f 32 tot eon maximum van f 42. waarvoor dan in aan merking komt een haltechcf 2de klas??. Het grondloon is thans f 23. •Spr. vroeg adhacsie op deze voorstellen, welke door do vergadering gaarne werd ge geven- Daardoor zullen de Hoofdbesturen tegenover de Maatschappij .sterker staan, meende spr. De Hoofdbesturen weten nu, dat zij do leden aelitcr zieli hebben. Tegen mórgen-. Dinsdagavond, zijn !*?- langltebbenikn weer bijeengeroepen. Dan zal "verslag worden gegeven over de resulta ten van do conferentie met de Directie. Nod. Anthropologisoho Vereeniging. Zaterdagmiddag hield de Nederlandsohe AnthTopologische Vc-reeniging in do College zaal van 's Rijks Museum van Oudheden al hier haar halfjaarlijksche vergadering onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Nieuwen- huis. Uit het kasverslag van den secretaris-pen ningmeester bleek, dat do ontvangsten de uitgaven met oen klein bedrag hadden over troffen Eon drietal leden werden aangenomen en tot bestuurslid werd herbenoemd dr. J. H. Holwerda. Aan het slot der vergadering werd door het bestuur voor dat jaar cn wel in de eerste helft van Juli oen excursie in uitzicht ge steld naar Monferland, bij Zevenaar, en het slot Borg, tor bezichtiging van oird-Sa-k- sischo burchten. In verband daarmede zullen ook aan de opgravingen Duna, bij Arnhem, een bezoek worden gebracht. Na afloop der vergadering werden de vrij talrijke aanwezigen rondgeleid door het nieuw -ingericht Museum, het vroegere Mu seum van Natuurlijke Historie. Dansavond van den heer H. J. van Leeuwen Jr. In de groote, met planten versierde, zaal der Statbzaal waren Zaterdagavond velen bijeen als gaston van den heer H. J. van Leeuwen Jr., don welbekcadcu dansleeraar alhier. Daar werd gegeven het gebruikelijke jaarlijksche bal als beëindiging van den danscursus en, ook als gebruikelijk, waren er vele leerlingen, oud- lcerlingon on verdere belangstellenden aanwezig. Bij den aanvang van den avond werden de Icoraar on diens dochter zijn echtgenoolo was, helaas, wegens een ziektegeval, aan huis gebonden cn kon dus ntet tegenwoordig zijn namens een commis.sio uit de leerlingen door den heer J. Klomp hartelijk welkom geheetcn, werd do hoor Van Leeuwen als voortreffelijk leermeester gehuldigd en de verwachting uit gesproken, dat, zooals stoeds, ook dit bal we derom een gezellig karakter zou dragen. Tevens werden hem als stoffelijk blijk van hoogachting en vriendschap zes zilveren lepels en vorken in étui aangeboden. De heer Van Leeuwen loonde zich zeer inge nomen met de woorden en niet het geschenk cn deed voorts eenige mededeelingen over dal- gc-ne. waarmede deze avond zou doorgebracht worden. Natuurlijk zou ruime gelegenheid tot dansen worden gegeven voor ailen, die zulks begeerden. Maar ook zouden oenige kinderen oridor leiding van mejuffrouw Rie van Leeuwen vörschoidono dansen, door baar ingestudeerd, op het podium uitv,-.eren. Ditmaal had de heer Van Leeuwen zelf, die reeds zoo'n lange reeks van jaren voor de extra's zelf zorgde, hiervan - afstand gedaan. Thans zou hij evenwel, gelijk in hel buitenland geschiedt, eiken dans van beteekenis domonsirceren ofwel voordansen met een zijner beste leerlingen. Als beloofd was, gebeurde het: Er werd druk en genoeglijk- gedanst door vele paren bij zeer goede muziek, de leeraar danste onder groote aandacht met zijn leerling voor cn, mooi be licht door do goede zorgen van den electricien den hoer Terburgh, gaven meisjes tot aller ge noegen te zien, onder welke goede leiding zij het reeds ver in de danskunst hadden gebracht. Mejuffrouw Annie van Leeuwen begeleidde de jonge danseressen. Do dames Van Leeuwen ontvingen mooie bloomcn. Te middernacht trad-do pauze in Toen werd er eenigen tijd gezellig gesoupeerd in do groote danszaal Daarna werd nog menig dansje ge maakt onder vroolijke stemming. Bij de Nedcrlandscbe Pilgrim Fathers Commissie is het beriebe ontvangen, dat H. H. de Koningin gaarne het Bescherm- vrouwschap der Commissie zal aanvaarden Mej. T. L. Groenendijk, alhier, is te Haarlem als onderwijzeres geslaagd. Zaterdag lü dezer, dos namiddags te drie uren, zal in do senaatskamer der Uni versiteit in oen openbare plechtige bijeen komst het ocrebewijs worden uitgereikt aan den lieer- W. II. van Seters, doctorandus in do plant- en dierkunde te 's-Gravenhage, verbonden aan de bekroning van de iu 1919 door do Bacliionestichting uitgeschreven prijsvraag. Do heer Loo Mens, toonkunstenaar alhier, is benoemd iot leeraar voor piano spel aan het Kon.. Conservatorium in Den Haag. To ongeveer kwart over achten opende de voorzitter van do „Leidsoho Dilett-.vn- tcnclub", do heer Joh. H. Hurting, in ..De Graanbeurs", de uitvoering c3?zer Club Za terdagavond metT een welkomstwoord, in :t bijzonder aan leden, begunstigers cn.uitge- noodigde besturen van do hongelaarsveree- nigingen .,D. Y. V." en „Hengelsport". Hij wees op iweo eigenaardigheden van het programma, nl. do medewerking van cï? mandolineclub ..Krebustlino", welke hij hiervoor dank bracht, en tevens mede wel kom heette. Do tweede eigenaardigheid van het pro gramma stond in verband inct het tweed? stukje van den schrijver Into Onsman. Dit was. zei hij, een proefneming, waarmede cl> „L. D.-C." een eersten stap zette op hot gebied der moderne toonêel-literatuur, en het was niet onmogelijk, dat do „L D.- C." op dezen weg zou voortgaan. Opgevoerd werd thans „Wraak", oor spronkelijk toor?c!spel in twee bedrijven, door Louise Stratenus, en bekroond in den wedstrijd voor tooncelletterk inde. Na de pauze optreden van cïe mandoline club welko veel applaus oogstte en welker leden na afloop elk een groea-en-wit lint aan hun instrument kregen van dc leden órir „L. D.-C." Daarna word opgevoerd ..Do barmharti ge Samaritaan", looncelscoAs in één be drijf van Tnte Onsmaii. Alhoewel het eerste tooneelsfcuk voel succes oogstte, was tooh" het applaus bij het einde van dit stukje zóó enorm, dat er bijna geen einde aan scheen te komen. Yoor ons het bewijs, dat deze soort van propaginda-stukken wel in den geest valt van liet publiek. Aan het einde van het programma go- komen, vond nog een plechtigheid plaats. Mej. C. Leget-Nieboer, die 12% jaar wer kend lid was van öh .,L. D.-C.'- en thans ook een werkzaam aandeel aan de uitvoe ring van ihet programma had genomen, werd bij monde van den voorzitter tot lid van verdienste benoemd en haar het eere metaal op de borst gespeld, waarvoor zij met een kort woord dank zei. Na afloop nog een gezellig bal onder lei ding van den heer J. Lepelaar. Op de eerste internationale tentoon stelling uitgeschreven door de Kynologen- club Dolft eu Omstreken gehouden in de Stads-Doelen, te Delft, op gisteren, behaal den de koeren Kruyfthooft mot ,,Freija" en met ..Agbad-' drie cerate prijzen; J. Blok met „Hailio" drie eerste prijzen, 1 specialen; F- de Wilde met „CLlla von Holnstein", D. Herder drie eerste prijzen, drie spec, prij zen, praed. uitmuntend; Fr. van Remundt met „Hettic" drie tweede prijzen; Steenvoor den met „Collie-' oen eersten prijs. Do heer Adr. Verhoog, in effecten en assurantiën, alhier, van wien wij Zaterdag meldden, dat- hij zijn betalingen had ge staakt, is Zaterdagavond reeds door de po litie in arrest genomen, vei dacht van ver duistering. Hij zou voor iemand een paar effecten verkoopen, doch moet dit bedrag ten eigen bate hebben aangewend. Het to taal tekort wordt op vier ton geschat. Het kantoor stond er vcor bekend, dat er veel gegokt werd. Het zijn voor het. niee- rendeel kleine bezitters die er bij betrokken, zijn. Eén persoon zou er met een bedrag van f 70.000 bij betrokken zijn. Op den Tweeden Pinksterdag zal de Eerste Leidschc Accordcon-Vereeniging „Onderling Kunstgenot" deelnemen aan een harmonicawedstrijd met marschwed- stirijd te Rotterdam, uitgeschreven door de harmonie-kapel „Oranje-Nassau", al daar. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 2 tot en met 8 Mei opge nomen 202 volwassenen en 31 Kinderen, to samen 236 personen. BINNENLAND De Rem. Gefef. Gemeente in Den Haag heeft 1000 gulden ontvangen uit do nalatenschap van mej. M. van Buuren van Hqyst, die onlangs te 's-Gravcnhage is overleden. Do heer Wijnkoop heeft c tot den Raad van Amsterdam gericht, in houdende de vraag of de burgemeester me- dedeelen kan. waarom tegen de personen die op Woensdagavond 21 April zich op on rechtmatige wijze toegang hebben ver- Schaft in de huishoudelijke vergadering van den Bond van Revolutionair Socialis tisch Intellectueelen. in het lokaal Hey- steen, Heerengracht, aldaar, en die daar op heeterdaad zijn betrapt, door de po litie geen proces-verbaal is opgemaakt 1 Voorts of do burgemeester kan mededee- len, of deze personen, door de politie aan de justitie zijn overgeleverd-1? Zoo neen, waarom niet Zaterdagmiddag aanvaardde dr. F.- H Quix zijn ambt van hoogleeraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de Utr. Universiteit, met het uitspreken van een rede, die ten titel droeg: „De beteekenis van het cvenwichtszintuig voor de genees kunde". De nieuwbenoemde 'Jioogleeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de universiteit te Groningen, prof. W. K.. Snejjdors do Vogel, heeft zijn ambt aan vaard met het uitsproken van een rede over: „Eenige opmerkingen over de kennis der oudheid in de Middeleeuwen"., De heor en mevrouw Cremer boden, naar „De Tel." meldt, Vrijdag, vóór hun vertrek naar Nederland, aan de ta New- York verblijf houdende Nederlanders een lunch aan. Onder leiding van het bestuur der Vereeniging van Nederlandschc [Werkge vers is dezer dagen opgericht een nieuwe combinatie van industrieele vereenigingen uit ons land, genaamd: „Centraal Indus trieel Verbond" Dit Verbond heeft ten doel een geregeld overleg tot stand te brengen tussehen de verschillende groe pen der Nederlandsch industrie over vraag stukken op. handelsgebied, ten einde de al gemeene belangen dier groepen van uit een centraal-punt te behartigen. In de jongste vergadering van <dcn Mid- denstahdsraad werd een breedvoerige ge dachten wisseling gehouden over de wettelijke regeling.van de winkelsluiting. Het ontwerp, dat als leidraad bij do be spreking diende, regelt niet alleen dc avon-d- sluitihg (8 uur), doch ook de Zondagsluiting. Deze ZonJagsluiUng zou niet gelden voor personen, die tot oen kerkgenootschap belioo- ren, «at een wekelijkschen rustdag op den Sabbath of op den re ven den dag viertdezer peraznzn zou dan do vorpliohtiug wordèn op gelegd liun winkels op den Sabbath of op den zevenden «lag van "s morgon3 5 uur tot den velgen-ion morgen 5 uur gesloten te bouden. Bij de stemming over -het wetsontwerp werd niet algemeene stemmen (op drie na)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1