LEIDSCH m DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIENi 80 Ots. per regel Des Zaterdags 40 Ots. par TOgel. Kleine adver ten tien Woensdag 76 Ots., ZateWSa* f 1— bij een maximum aantal woorden Tan 30, Incasso volgens post- yèdht. Voor eventueel© cpzcpdlng van brieven jÓ Ots porto te betalen. Bewijsnummer 6 OtS, Bureau NoordeiRdsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mni f2.50, p. week" I Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week p 0.19 Franco per post E fl.00 Vrijdag 7 Mei 1920. Nummer 18460. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen eerste blad. Officieele Kennisgevingen. PRIJS REGEERINGSMEEL, ROGGE EN ROGGEMEEL VOOR DE GROF- BRO ODBEREIDIN G. Do Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, Gelet op Zijn beschikkingen van 12 Sep tember 1919, No. 47009/6 en 31 Maart 1920 No. 2339/6. HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPA LEN: 1. dat met ingang van 1 Mei 1920 de vol gende verkoopprijzen voor gemeenten be doeld in artikel 3 der Distributiewet 1916 zullen gelden; voor Regeeringsmeel f 17,50 per 100 K.G. pf fabriek; voor Rogge en Roggemeel, bestemd voor de bereiding van grof roggebrood, reap, f 19,50 en f 20.25 per 100 K.G. af opslag plaats 2. dat de prijs, waartegen Regecrings- ,meel en Roggemeel bestemd voor den meelhandel ter beschikking t an do gemeen tebesturen zal worden gesteld, met ingang van 1 Mei 1920 zal bedragen resp. f 21 en f 21,50 per 100 K.G. 3. aan gemeentebesturen in overweging te geven den prijs, waartegen het Regee ringsmeel en het Roggemeel sub 2 bedoeld aan den detail zal worden geleverd, met ingang van 1 Mei te bepalen op resp. f 21 en f 21,50, welke prijs door do gemeente besturen kan worden verhoogd met de kos ten van vracht per 100 K. G. van fabriek tot laatste station of veer der gemeente,' en eventueel met de extra kosten van ten hoogste f 0.25 per 100 K. G. of f 0.40 in de gemeenten, waar ook aan de bakker3 met toostomming van Tien Regccrin.gscom.Tnis- saris een bedrag van f 0.10 in rekening mag worden gebracht; 4. te bepalen, dat met ingang van 1 Mei *1920 de maximumkleinhandelprijs voor 't Regeeringsmeel en Roggemeel bedoeld sub 1 zal bedragen de in vorengaande alinea bedoelde totaalprijs, verhoogd met 20 pCt van dien prijs. N C DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 5 Mei 1920. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen, Zaterdag, aan de Gemeentelijke Vischwin kels, Vischmarkt en Stadshulpwerf, Ka beljauw verkrijgbaar is a f 0.30, Schol a 1 0.19 en Grooterc Schol a f 0.27 per pond N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 7 Mei 1920. GOEDKOOPE KLOMPEN. Do GEMEENTELIJKE DUURTECOM- MISSIE maakt bekend, dat morgen, Za terdag 8 Mei, wederom de bekende goed- koopo Bowerkto Klompen zullen wordten verkocht in het Gemeentelokaal aan de Lammermarkt, nabij molen „De Valk", van des middags 1 tot 5 itUr, tegen ver laagde prijzen. De Gemeentelijke Duurtccommissie, A. J. OOSTDAM, Voorzitter. E. SCHOTMAN, Secretaris. STADSNIEUWS. Actie van i!c Bouwvakarbeiders. Reeds voor dat de staking der havenar beiders was uitgevochten, heette bet, dat nu deze, door do bouwvakken een loru- actie zou worden begonnen, en aan v/eeis- kanten maakte men zieb tot tie.i strijd ëcreti. Of het cr nu spo-'ig too zal na men, is nog niet te zeggen, zeiter is lel," dat de patroonsorganisaties zicli, naar het voorbeeld der reeders, krachtig heb ben georganiseerd en zich tegen elkè actie zullen verzeilen. Ons werd een schrijven getoond van het hoofdbestuur van den Patroonsbond aan een afdeeling waarin werd verzocht geen enkel besluit te nemen "zonder nader over leg met het Hoofdbestuur. De werknemers organisaties weten dit en overwegen de vraag wat in het huidige c! odium van con centratie der Patroonsklassen de taak der vakbeweging is, en welke middelen zij hoeft aan te wenden. Ter bespreking van deze vraag had de afdeeling Leiden van dc Landelijke Fede ratie van Bouwvakarbeiders in Nederland Sisteravond een openbare vergadering be legd in de kleine Stadszaal. Zij was slechts door ongeveer 70 perso nen bezocht. De voorzitter, do beer E. de Jong, be daagde zich daarover in zijn openings woord en de spreker, do heer M. J. Rood- Propagandist der Federatie te Am- terdam, verklaarde dit verschijnsel uit en titel Yan zijn onderwerp. Wanneer in» £P|,Gekt over de loonactie zelve, dan «omen de arbeiders wel. Zij hebben eeh- 'er te bedenken, dat men, vóór men tot cn loonactie overgaat, den te volgen weg. moet afbakenen, en zoo meende hij met de taak të schetsen, welke do onafhanke lijke vakbeweging thans te vervullen heett nuttig en noodzakelijk werk te doen. Na in den breede de oorzaken en de ge volgen van den grooten oorlog van zijn standpunt af te hebben behandeld, liet hij kortelijk de havenstaking de revue pas- seeren, die, naar hij meende, is verloren door de tactiek der modernen, die van solidariteitsstakingen niet wilden weten on, wees hij er op, dat de patroons in de bouwvakken zich kraohtig hebben aan eengesloten en nu rustig den stoot af wachten. Zij vinden in de Chr. en R.-Kath. organisaties allicht hulptroepen en als de modernen hun houding niet wijzigen, zul len zij ook in de kaart der patroons spelen. Daarbij komt eindelijk nog de Regeering zelf, mcf haar reactionaire wetten en maatregelende anti-revolutiewet, de verplichte arbitrage, de wijziging der Huurcommissiewet, en wat er nog meer zal volgen De arbeiders moeten paraat zijn en paraat blijven. Laat de verloren transportstaking hun een les zijn, dat eén staking niet is te winnen met geld alleen omdat daarbij het kapitaal toch altijd aan het langste eind trekt, maar dat de over winning slechts kan worden verkregen door de solidariteit van de gelieele arbei dersklasse, zooals de onafhankelijke vak beweging dit wenscht en propageert. Daarom wekte hij op en spoorde hij tot aansluiting bij de Landelijke Federa tie aan. Debat had niet plaats, zoodat de voor zitter de vergadering reeds te tien uren kon sluiten. Prof. dr. G. A. J. Hazeu, benoemd als opvolger van prof. Jonker tot hoogleeraar in de Javaanscho taal- en letterkunde aan de universiteit alhier, is door curatoren beëedigd.- In verband met de vele examens voor den Indischen dienst, zal do hoogleoraar zijn in- tree-redo eerst J>ij den aanvang van den nieuwen cursus houden. Do heer C. Kooien, alhier, is te Haar lem geslaagd voor het -ondorwijsexamen. De jaarvergadering van do Maat schappij der Nedcrlandscho Letterkunde zal "Woensdag 9 Juni alhier worden gehou den. Ingekomen is voor Schoo'.kindervoe- öir.g" f2.62, ingezameld op de groenpnrtij vat. Jo en Marie. KERKELITKE BERICHTEN. Leiden, Rel.' Soc. Verbond, 'Nuls zaal Zondagavond te halfachtds. N. J. C. Schermerhorn, van Nieuwe-Niedorp. BINNENLAND. Een schenking. De Minister van Financiën maakt bekend, dat van een ingezetene van Amsterdam is ontvangen oen schuldbekentenis, groot f100, uitgegeven krachtens de- Leeningwet 1919, ter vermindering van het bedrag der lee ning. De schenker van deze obligatie heeft daarbij verzocht, van dit feit mededoeling te doen, opdat ,,zcer vele personen zioh godron gen zullen gevoelen hetzelfde te doen, en daardoor zullen tooncn, conig goddelijk be drag over to hebben om hun tevredenheid te toonen over de wijze, waarop do Regeering in de jairen 19141919 eteeds do bolangcn van het Rijk heeft behartigd". Aan den inzender is voor deze op hoogon prijs gestelde en navolgenswaardige sohen- king de dank der Regeering betuigd. Uitvoer van v&seline en van meststoffen. De Minister van Landbouw heeft tot na dere aankondiging dispensatie verleend van Eet verbod van uitvoer van vaseline en brengt ter kennis dat, zoolang dc in deze beschikking verleende dispensatie niet zal zijn ingetrokken, de uitvoer van vaseline aan geen enkel voorschrift of beperkende bepa ling zal zijn onderworpen. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 10 dezer. Dezelfde Minister heeft tot nadere aan kondiging dispensatie verleend van het ver bod. van uitvoer van Chilisalpeter (natron- salpeter) kalisalpeter, kalksalpeter, ammo niak, koolzuren ammoniak, ledermeel, bloed meel, hoommoel en ricinusmeel, en brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, zoo lang de in deze beschikking verleende dis pensatie niet wordt ingetrokken, de uitvoer van genoemde meststoffen aan geen enkel voorschrift of beperkende bepaling zal zijn onderworpen. Deze besohiikking treedt in werking met ingang van 7 dezer. De wijziging der Huurcommissiewet. De Nationale Woningraad heeft, naar aanlei ding van do voorgestelde wijziging der Huurcom missiewet, een adr&3 tot de Tweede Kamer ge richt, waarin liet zeer gevaarlijk wordt genoemd om de huren tot den normalen prijs van het vrije verkeer op te voeron( daar hierdoor oen roekelooze verhooging zou ontslaan, welke slechts ten goede komt aan dc toevallige eigenaars der beslaande woningen, hetgeen voor do huurders eon onduldbare onrechtvaardigheid zou betecke- De vorming van een Rükswoningfonds, waar in eenerzijds de baten vloeien, welke van huur- verhooging het gevolg zijn, anderzijds de uitga ven worden bestreden, welke thans als bijdrage, hetzij a fonds perdu, hetzij tot delging der te korten op de exploitatie worden verstrekt,, acht adressant daartoe gewenscht. Voorts wordt er in Jiot adres op gewezen, dat van onttrokking van do verhooging der huren van de bouwvereenigingswoningen aan de goed keuring der huurcommissie het ongewenacht ge volg zou zijn, dat deze huren hooger zouden stij gen dan die van soortgelijke, aan particulieren todbehoorende woningen. Voor de bewoners zou aldus het bewonen van een vereenigingswoning tot eon soort straf worden. De lesuren aan de Gymnasia. Op de vragen van het Tweede-Kamcr-lid den heer Ketelaar betreffende verandering in de les uren aan de gymnasia, heeft de Minister van On derwijs geantwoord, dat hel inderdaad aanvan kelijk in het voornemen ligt, te bevorderen, dat in het algemeen leerplan voor de openbare gym nasia de duur der lesurem van 60 op 50 minuten worde teruggebracht en in verband daarmede het aantal der wekelijks te geven lesuren tot 33 worde uitgebreid. Volgens de thans geldende lessentabel zou den, nadat gymnastiek en teekenen als verplich te vakken ingevoerd zijn, aan een gymnasium 30 lessen van 60 minuten (ia 1800 minuten) per week gegeven moeten worden; volgens de nieu we regeling zou dit worden 33 lesen van 50 mi- nuton (is 1650 minuten), dus 150 minuten min der. Voor het gemeentelijk gymnasium te Amster dam, waar de gymnastiek reeds als verplicht vak ingevoerd is, en de lesrooster zoodanig is ingoricht, dat in den tegenwoordigen cursus 30 lessen van 55 minuten -(is 1650 minuten) wor den gegeven, zal door de invoering van 33 lessen van 50 minuten de onderwijstijd in totaal de zelfde blijven. Inkrimping van het getal vrije middagen zal bij invoering van de nieuwe les sentabel dus niet noodig zijn. Men 6taat trou wens ook elders (bijvoorbeeld aan de openbare H. B. S. te 's-Gravenhage en aan hel Ned. Lyceum aldaar) drie vrije middagen toe bij eon totaal aantal van 33 wekêlijksche lesuïon van 50 minuten. Aangezien de hij ouders en leeraren gerezen bezwaren ongegrond zijn, kan de Minister geen aanleiding vinden, op zijn aanvankelijk voorne men terug te komen. Het bolsjewistisch comité te Amsterdam. Naar„Het Volk" verneemt, komt voor inge wijden het draadloos bericht uit Moskou, dat het bolsjewistisch uitvoerend comité te Amsterdam uit zijn bevoegdheden is ontzet, niet onverwacht. Men vreesdo wel ,dat vandaag of morgen een- dergelijk decreet zou afkomen. Er was immers roods gcruimen tijd een ernstig verschil van meonüig tusschen Moskou en Amsterdam. Dit meeniaigsverschil loopt als het blad wèl is ingelicht niet bepaald over principieele pun ten, maar men moet te Moskou allerminst te vreden zijn ovorde wijze, waarop de zoo nu en dan naar Amsterdam gezonden geldsommen, ju- weolcn, gouden en zilveren werken, zijn besteed. Toen de aandrang uit Moskou tot een gene rale afrekening niet het g^wcnschte resultaat had, volgde het decreet, tot afzetting, dat dade lijk wereldkundig gemaakt, werd, om de bolsje wistische agenten in "West-Europa te waarschu wen. Internationale politie. Naar aanleiding van een bericht in „Hot Volk", nopens een mededeeling, gedaan aan het Zweedscho dagblad „Stockholm's Tidende" be treffende een voorstel dat van de „HolJandsehe geheime politie" zou zijn uitgegaan aan de po- litie-autoritciton van de verschillende Europee- 6che landen tot oprichting van een internationaal detecliven-korps, is het Corr.-Bnreau bij het in winnen van inlichtingen hieromtrent het volgen- do gebleken: Naar de hoogste waarschijnlijkheid heeft men hier te doen met een geheel op eigen initiatief door den heer Van Houten, kapitein der mare- ohaussee, districts-commandant te Eindhoven, eenigen tijd geleden tot de voornaamste politic chefs in alle landen gericht schrijven, waarin hij, in verband met de oprichting van den vol kenbond, tracht te geraken tot een internationaal contact van alle burgerlijke politieorganisaties in de verschillende landen, ook buiten Europa, ton einde daardoor de opsporing en vorvolging van alle crimineele delicten in de hand te wer ken. Nadrukkelijk werd er op gewezen dat dit ini- t.aücf niet het minste verband houdt met ccnigo politieko of geheime politieorganisatie, in welk land ook. De terugkomst der Nederlanders uit Rusland. Uit Narwa, in Rusland, is bij de betrokken autoriteiten in Nederluand bericht ontvangen, dat 103 in Rusland vertoevende Nederlanders op het stoomschip „Lingestroom" zijn inge scheept voor de terugreis naar Nederland. De reis aai gaan via Stockholm, waar kolen moe- ton-worden ingenomen. Dc namen van de zich aan boord bevindenden zulen zoo spoedig moge lijk bekend worden gemaakt. In Den Haag vergaderde de Prov. Vor- oenigmg van Vrijz.-Bervonndcn, onder lei ding van dr. B. ter Haar, van Delft. Ds. De Jongh, van Nieuwvoen, bracht het jaarver- Slag uit- Ds. J. A. Prins gaf inlichtingen over de bewoging der vrijzinnigen te Leiden. De rekening van den penningmeester geeft do" volgende cijfers: inkomsten f 797.92, uit gaven f 705.18, batig saldo f 92.74. Steun Werd gegeven aan de afdeclingen Delft, Den Haag. Tinte. .,De Hoeksteen" wordt met f 50 gesteund. Als bestuursleden worden herkozen dr. B- ter Haar en J. Hoeflake. Als afgevaardigden naar de algemeenc ver gadering te Deventer op 27 Mei: mevr. Vo gelenzang en ds. Priester. Ds. G. Hulsman, predikant by de Ned.- Horv. Kerk te Assen, is benoemd tot voor ganger van ce afdeeling Protestantenbond te 's-Gravenhage- Do Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft heeft ter gelegenheid van haar 50-ja- rig bestaan aan de Vereeniging „Station voor Ma al dor ij en Bakkerij"' te Wagen in gen een dotatie aangeboden van f 20,000, om uit de rente daarvan studiebeurzen te verkenen aan één of meer leerlingen voor de afdeeling Bakkerij, die uit eigen middelen de studie aan gemeld Station Giet kunnen bekostigen. 1De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland zal voortaan, gerekend van Woens dag 12 Mei as. af, eiken Woensdag, in stede van eiken Zaterdag vam 10 uren v.m. tot 1 uur n.m. ten Gouvernementshuize te spre ken zijn- Te Apeldoorn is gisteren de eerste Theo logische Schooldag der Chr. Geref. Kerk in Nederland gehouden, welke door vele be langstellenden uit alle streken van het land is bijgewoond. Het Prov. Kerkbestuur van Zeeland heeft tot de Evangeliebediening in de Ncd.- Herv. Kerk toegelaten den heer C. H- Mis- kotte, candidaat te Utrecht. Het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg heeft tot de evangeliebedie ning toogelaten don heer P. A. Rensbergen, cand. aan de universiteit van Utrecht, wo nende te Ter-Aa. Het Twcedc-Kamer-lid de heer Teenstra heeft aan don Minister van Waterstaat ge vraagd, met het oog op de voorgenomen maatregelen ter verdere bescherming van den ddonst der posterijen, telegrafie en tele fonie op Zondag, een onderzoek naar de be zwaren, die daartegen bestaan, te doen in stellen, en van de resultaten aan do Kamer modddce1!ing te doen, alvorens die maatrege len in'te voeren. Aan „De Ned." ontleenen wij, dat 't totaal bedrag, waarover „Aanpakken", het fonds ter verbetering der traktemen ten van predikanten bij de Ned.-Herv. Gem., thans beschikt, is gestegen tot f 500.000. Hier te lande hoeft zich een comité ge vormd tot inzameling van golden voor de Jan-Pioterszoon-Oocn-stichfing te Batavia, Naar ,,Do Tel." van wélingelichte zijde vernoemt, worden door minister De Visser plannon overwogen, waardoor het mogelijk zal zijn eerlang te geraken tot de geleide lijke afschaffing van Eet ambulant isme aan de openbair© lager© scholon in de groet© ge meen ten. Deze plannen houden in, om aan elke openbare lagere school een adjunct- hoofd aan t© stellen, dd© tevens klasse-on derwijzer is,- terwijl dan aan het hoofd van zes tot tien scholen (al naar gelang der grootte) een administratief hoofd zal komen to staan. D© regeling zal alleen voor de groot© gemeenten gelden- Deze moeten door den Minister reeds om advies zijn gevraagd. De ex-keizerin, die dezer dagen een bezoek bracht aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis in de gemeente Amerongen, is bij die gelegenheid peet geworden over het kind van den diakoon dier inrichting. Haar namen zullen thans nog achter het kind geplaatst worden. Men verwacht, dat de doopplechtigheid van het kind veel mensolien naar de berk zal leiden. De ge woonte is, dat de peet het kind „ten doop houdt", Hoewel dit in dit geval wel niet zal gebeuren, zal de ex-keizérin zich ten wel doen vertegenwoordigen. UIT NED. OOST-INDIE. De opvolger van dr. Hazeu. BATAVIA, 4 Mei. („Hbld.") Thans staat vast, dat do assistent-resident Kern benoemd wordt tot opvolger van dr Hazeu. (De heer R. A. Kern is assistent-resident van Modjokerto. Zijn, gelijk geseind werd, thans vast staande benoeming schijnt er op te wijzen, dat meer gewicht geheoht wordt aan kennis op poli- tiek-econoraisch gebied dan aan die van den Islam). GEMENGD NIEUWS. Zoo hier en daar ziet men al, zoo schrijft raon ons uit Haarlem mermeer, dat op sommige stukkon land bieten worden gedund. Dat is meer dan een maand vroeger dan gewoonlijk. Ten vori- gen jare werden nu pas dc bieten gezaaid. Schoolkinderen vroegen nu reeds verlof voor dozen veld-arbeid. Wij vernemen nog, dat door den regenval van j.l. Zondag avond op sommige stukken land aan den Sloterweg, nabij Hoofddorp, do jonge plantjes als het ware zijn weggespoeld, zoo dat cenigo landbouwers reeds besloten om over to zaaien. Gisteren wer de n te R o e- lofarendsveen de eersto augurken ter vei ling aangevoerd wat ongetwijfeld erg vroeg in den tijd is. Gisternacht is ten huize van P Hoogerdijk, in de afdeeling Sluip wijk, gemeente Reeuwijk, brand uitge broken. Een schuur, waarin veel was opge borgen, brandde geheel af en het woon huis gedeeltelijk. De bewoner was niet ge assureerd. Woensdagavond is in .de Spuistraat, in Den Haag, ec» militair door een revolverschot getroffen, waardoor hij neerviel, cn door cenigc personen in het café „De Kroon" op het Spui moest wor den binnengedragen. De direct ter plaatse verschenen Eerste Hulpdienst kon slechts den dood constateeren. Na onderzoek is, volgens „Do Avp." gebleken, dat een ge laden revolver in een zijner broekzakken was afgegaan en hem in den buik had getroffen. Dc E-H.-dienst bracht het lijk naar het politiebureau aan de Nieuwe Ha- .ven, waar de identiteit kon worden vast gesteld. Hij is een 38-jarig ingenieur in Duitschen dienst en logeerde in een der hotels aldaar. De gasbe werker s-v e r e e n i- ging „Nieuw Leven" te 's-Gravenhage vraagt aan B. cn W. aldaar intrekking van het ontslag der werklieden. Een 25-jarige jongeman, die aan slaapwandelen lcod, is in den afge- loopen nacht in zijn woning in de Sarphati- 6traat te Amsterdam slapende naar de bad kamer gewandeld, waar hij do gaskraan heeft opengedraaid. Hij is door het ont snappende gas gedood. Yan 12 Augustus tot 21' September wordt te Amsterdam een inter nationale kino-tentoonstell'ng gehouden. Van de zijde der direo- tie der Artillerie-Inrichtingen aan de Hem- brug wordt het bureau V. D. medegedeeld, dat door haar een onderzoek :s ingesteld inzake de bij vele opkoopers voorkomende ontploffingen. Uit dit onderzoek is geble ken, dat hier te lande groote hoeveelhe den oude messingen onderdeden van muni tie worden verhandeld, welke hoogst ge vaarlijk moeten worden geacht, omdat rij meestentijds springstoffen bevatten. Bij den verkoop dezer nrunitie-onderdeelen enz. 6chijnt door de handelaren te worden beweerd, dat deze van "e Hembrug afkom stig zijn. Dit is echter niet het geval- Hoogstwaarschijnlijk zijn zij afkomstig van verkoopingen van oude munitie, enz., welke in België en Noord-Frankrijk plaats had den. Aan do veefokkers te Texel wordt thans in voorkoop reeds f 30 per stuk voor hun lammeren geboden. Door arbeiders van den heer Kröller is hij Oud-Reomst, onder Hoenderloo, een groote mo er-vos met een nest van 9 jongen uitgegraven. De moer vos is gedood en van de jongen is er óën met een spade bij hot graven van het nest gedood, terwijl twee door de jachthonden werden doodgebeten. De zes levende jon gen, die ongeveer 3 woken cud zijn, worden door den jachtopziener Nob van dc Hooge- Veluwo grootgebracht reet melk en wild. Twee der jongen zullen, als ze groot zijn, dienst moeten doen als poortwachters op liet poortplein van het jachtslot „Hooge- Veluwc." De Raad dergemeento Rozenburg heeft indertijd unaniem ver zocht den burgemeester, do heer A. J. de Ridder (vroeger burgervader van Marken), die van 1 Mei 1908 af aan het hoofd dezer gemeente stond, niet weder te benoemen, daar samenwerking met hem onmogelijk en niet in het belang der gemeente geacht werd. Dat verzoek is ingewilligd. Woensdag werd daarvan in de dien dag gehouden Raadszitting kennis gegeven door den oudsten wethouder, den heer Joh. Groenowcgen, die een schrijven voorlas van den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, waarbij hij met iugang van 1 Mei, Ingevolge de Wet cn in verband met het niet-herbenoemen van den heer De Ridder, tot loco-burgemeester werd aangesteld. Aangezien do heer De Ridder niet alleen burgemeester, maar ook secretaris der ge meente Rozenburg was cn hij, alhoewel niet herbenoemd als burgemeester, toch secre taris is gebleven, woonde hij in deze laatste functie do vergadering bij. Hij werd als „secretaris aangesproken. Het „mag ik den secretaris verzoeken de notulen te lezen" werd in den loop der ver gadering gevolgd door „do. secretaris ge- lievo daar goedlo nota van te nemen." Af en toe vergat „de secretaris", dat hij niet meer voorzitter van den Raad was en liet oen al heel gauw door den werkelijken voorzitter onderbroken beschouwing hoo- ren. Eén moment was hij tocli nog de baas do stommen staakten n.l. bij do benoeming van commissieledenuc tijdelijke voorzitter wist niet zoo gauw wat do wet in dit geval voorschreef en de vroegere wel. Do heer De Ridder had geen gevolg ge geven aan oen-wenk; hem van noogerhand op 8 April reeds gegeven, om eervol ont slag te vragenhij is nu, zonder meer. niet weder benoemd als burger,,vader". Het grooto provinciaal stoomgemaal te Tacozijl, dat afdoende voor. don afvoer van het boezemwater in Fries land zal zorgen, wordt over een paar maan den in werking gesteld. Bij Friese li e boeren ui len in de a. s. zomermaanden Oostenrijk- scho landbouwstudeflten geplaatst worden.^ Als een eigenaardig staaltje van do wijze, waarop tegenwoordig buitenlanders en speciaal Duitschers profi- teeren van do valuta, deelt een onzer lezers ons mede, dat hij bij een zakenreis in Elber- feld do hulp van een dokter moest inroe pen, die, toen het op liet pyesenteeren der rekening aankwam, niet den thans gelden den prijs van 30 a 40 Mark bleek berekend te hebben, maar stond op de betaling van zes Hollandbcho guldens per visite, wat toen gelijk stond met ca. 210 Mark. Protes ten hielpen niet, evenmin als een beroep op dö Kamer van Koophandel aldaar, dio zich met de zaak niet inliet, omdat het geen handelszaak gold. („Hbld.") UIT DE OMSTREKEN AALSMEER. De heer J. A. van Iperen, alhier, is te Haarlem toegelaten als onderwijzer. ALPHEN. Bij Kon. besluit is toegelaten als Vaceeniging, uitsluitend ter bevordering van do verkrijging van onroerend goed door landarbei ders, „Eigen Huis", alhior. De „Sts.-Crtbevat do statuten van het Orgelcomité der Ned.-Herv. Gom. alhier c.a. HAARLEMMERMEER. Heden (Vrijdag), gedenkt het echtpaar P. Mantel en A. Terhof stede. aan deu Aalsmecrdervreg, zijn 55-jariga cohtverèaniging. Beide oudjes zijn nog bijzon der kras, hun leeftijd in aanmerking genoaien. Voorzeker wel een zeldzaam iuhikum-'

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1