LEIDSCH m DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. .per regel Des Zaterdags 40 Qta. p©r regel. Kleine advertentiën Woensdag To Ots. Zaterdag f 1.by tea maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- recht. Vóór eventueele opzending van brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ots, Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mnd. £2.50, p. week 0.10 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.10 Franco par poet ...ra 2JK) Dinsdag 27 April 1920. Nummer 18451- olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. SPOORWEGDIENSTREGELING. Burgemeester en Wethouders v.n Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat een exemplaar van het ontwerpi voor de ,,-ZOMERDIENSTREGEMNG 1920",aange boden door de „Nederlaodsche .Spoorwe gen" ter inzage op de Secretarie dezer ge meente is nedergelegd en dat eventueele op merkingen betreffende dit dienstrègelfcigs- ontwerp, ten einde voor ue vaststelling van 'de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, rechtstreeks moeten wor den ingezonden vóór of op 1 Mei a.S. aan het Departement van Waterstaat. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 27 April 1920. GENEESKUNDIGE ARMENDIENST. Burgemeester on Wethouders van Leiden Gelet op" art. 2 der verordeniug van 20 December 1900 (Gemeenteblad No. 4); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Stadsgencesheeren hun dienst zul len uitoefenen in de navolgende wijken der gemeente, zooals deze bestond vóór 1 Ja nuari 1920, en in de straten gelegen in de op 1 Januari 1920 bij Leiden gevoegd© ge deelten der gemeenten Leider do ap, Oegst- geest en Zoeterwoude. De heeren dr. Blote en M. Weebers in de wijken I, II en XII en in heb gebied ge legen tusschen Heerenstraat en het Galge water (d© Heerenstraat inbegrepen). De heer H. W. Blote in de wijken III en IV en in het gebied gelegen tusschen Oude BijD en Nieuwe Rijn. Dé heer A. Kist in de wijken VII en XI en in het gebied gelegen tusschon Nieuwe Rijn en Heerenstraat (Hecrenstraat uitge zonderd). De heer J. A. Schreuder in de wijken 5 en IX en in het gebied, gelegen tusschen fialgowator en Haarlemmertrekvaart. De heer dr. J. C. M. Timmermans in de wijken VI en X en in het gebied tusschen Haarlemmertre-kvaart en Lusthoflaan (Lust hof laan inbégrepn). De heer H. H. Veldhuyzen in wijk VIII n in het gebied tusschen Lusthoflaan (de- uitgezonderd) en Oude Rijn. De Aandacht wordt or op gevestigd, dat geen wijziging is gebracht in de uitoefening van den geneeskundigen dienst; voor zoo veel betreft de gemeente Leiden, zooals-de; ze bestond vóór 1 Januari 1020: N. O. DE GIJSELAAR, Burgem, VAN STRIJEN. Secretaris. 'Leiden, 27 April 1920. HERPLAATSING WEGENS MISSTELLING. KOSTELOOZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter kennis vun hen, die zich daartoe hebben aangemeld, dat de kaar ten ter bêkoming van kostclooze genees- en heelkundige hulp, voor het tijdvak 1 Mei 1920—1921, verkrijgbaar zijn ten Raadhuize in het lokaal naasfc.de .binnen trap (trouwkamer) op Maandag .3 Mei en Dinsdag 4 Mei c.k., telkens van des v.m. halfelf tot 12 uur en van des n.m. 1 tot 3 uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRLTEN. Secretaris. Leiden, 27 Apri' 1920. GEMEENTELIJKJE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter (kennis van de ingezetenen dat morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke visoliwin- kols (Vischmarkt en Stadshulpwcrf) VER- SCHE SOHELVISCH verkrijgbaar is u f 0.16 GROOTERE SOHELVISCH a f 0.25, SOHOL a f 0.18 en GROOTE11E SCHOL a f0.27, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 27 April 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wolhouders van Leiden; Gezien art. 8 lo alinea der Hindcrwot; Brcngon ter algemeone kennis, dal door hen bij besluit van den 26on April 1920 vergunning is verleend aan: le. do firma TIELEMAN EN DROS, en rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van haar fa briek van verduurzaamde levensmiddelen gele gen aan de Uilexstegracht No. 88 lot 130, kadas- tor Sectie I No, 784, waarin geplaatst zullen worden 1 electromotor van 35 pk., 1 electromo tor van 30 pk., en 1 electromotor van 10 pk., voor het aandrijven van compressors en een pomp; 2e. W. KONING, Directeur van hot Nedcr- landsch Confectiebedrijf en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een inrichting ter ver vaardiging van dames-confectie in het perceel Oude Vosl__ No. 181, kad. Sectie H. No. 3201, waarin geplaatst zullen worden 10 olectroino- toren van 2 p.k. voor het aandrijven van naai en borduunuftohmes, 1 electromotor van 1 p.k. voor het aandrijven van oen snijmachine on 1 electromotor van 1" p.lr. voor hel aandrijven van een gascompressor voor de strijkinstaliatio. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRUEN, Secretaris. Loiden. don 27cn April 1920. STADSNIEUWS. „Krcbustlipo". Dc mandoline-club „Krebustlipo" heeft weer eens een uitvoering gegeven. Gister avond, in „Do Graanbcurs", onder veel be langstelling. De voorzitter, de heer Joh. W. Harting, sprak een openingswoord. Hij herinnerde cr aan, dat vijftien jaren geleden deze club welker vaandel nu weer zichtbaar tus schen de palmen was opgesteld, werd op gericht en zij haar naam ontving uit de voorletters der namen van do vijf eerste bestuurders. Zij begon met 12 leden, kende een tijd, dat zij er 40 telde, maar had la ter to kampen met tegenspoed, zóó, dat er eigenlijk geen sprake meer was van haar bestaanrNu is er voor haar weer een tijd gekomen van herleving en zóó kon zij zich nu weer laten hooren. De voorzitter bepaalde nog even de aan dacht bij hot uit to voeren programma en de welwillende medeworksters cn -werkers, wien hij reeds bij voorbaat dank bracht, welken dank hij later, ongetwijfeld als ve ler tolk, herhaalde. Toen liet de Club zich hooren. Vóór en na de pauze had zij veel succes. Er werd beschaafd en met gevoel gespeeld. De heer D. Blokker, als tijdelijk vervanger van den directeur, den heer L. C. Veerman, bleek een goed leider te zijn. Mej. G. Mac Gillavry was zoo vriende lijk eenige wèlgekozen nummers op Ben ders'. Beclistein-vleugel ten gehoore te brengen, hetgeen zeer werd gewaardeerd. Mej. M. Verhoeff, die over een goede so praan-stem beschikt, maar aan wier voor dracht nog wel wat te verbeteren valt, had veel bijval in ontvangst to. nemen; terwijl dc heer G. H. de Winter, bariton, zijn leermeesteres, mej O. Mac Gillavry, die hem begeleidde, alle eer aancTeed. Zijn door den Voorzitter aangekondigde ver koudheid liet hem tijdens zijn optreden gelukkig met rust. Zijn „Wiegedeuntje" van Cath. van Rennes kwam cr veel te krachtig uit. Het kindje, zou zóu stellig niet gaan slapen! „Karlijntje", van Emiel Hul- lebrook, moest hij herhalen. Toen hij het voor den tweeden keer zong, werd de heer De Winter wat overmoedig. Zulk een suc ces ook. Met bloemen was do Club niét karig. Mej. Mac Gillavry kreeg er bovendien nog van andere zijde., Het herleefde „Krebustlipo" leve nog langi Voor het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 December 1920 is benoemd tot assistent voor de sterrenkunde - aam de Rijksuniver siteit alhier de heer W- J. Luyten en voor heb tijdvak van 1 Mei 1920 tot en met 30 April 1921 tot amanuensis lsbe klasse bij de dermatologie aan deze Rijksuniversiteit de heer J. C. Es wilder. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot plaatsvervangende leden voor den militie raad in het 3de militiedistrict der provin cie Zuid-Holland voor de lichting der mili tie 1921de heeren J. Splinter Gzn. en Th. O. Stijnman, beiden lid van den Gemeente raad alhier. De heer N. A Taylor Kraay, alhier, is ter beschikking gesteld van den gouver- neur-gencraai van Ned.-Indië, om daar te lande te worden aangesteld tob administra tief ambtenaar bij het binnenlandsch be stuur op Java en Madoera. Aan do Chr. Singelschool- (Heeren singel) alhier is tofc onderwijzeres benoemd mej. W. P. Raadsen, alhier. Tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Warmond is benoemd mej. H. M. Caspari, alhier. Do heer F. W. A. Eikerbout, alhier, is te Haarlem als onderwijzer geslaagd. Onze oud-stadgenoot, de heer K. Bijls- ma, Isto ambtenaar ter Secretarie der ge meente Hoogkerk (Gr.), vroeger ter Se cretarie werkzaam te Zwa-mmevdam, is be noemd tot commies ter Secretarie dsr ge meente Hof-van-Delft, welke benoeming hij heeft aangenomen. Men. meldt ons, dat de uitnoodiging, om tor gelegenheid van de Pilgrim Fathers' hordenking hier te lande het woord te voe ren, o. ia. is aangenomen door dr. Henry van Dijke, voormalig gezant van Amerika in Don Haag (Princeton), dr. Cornelius Woelfkin (New-York) en dr. W. Elliot Gris- sis (Ithaca, staat New-York). Hodenmergon om zes uren kwam do circus Hagenbeek, wolko •hier een reeks .voorstellingen zal geven, met een extra- trein hier ter stede uit Delft aari-, waarna dadelijk rnet het lossen van ten inventaris springlevend en levenloos begonnen werd. Vermakelijk was het om te zier. hoe de vier olifanten ieder op hun beurt de zware wagens trokken of -even met cien neus een duwtje gaven, indien noodig. Wij zagen zulk een heer zelfs een groeten woonwagen even dwars wegzetten. Begrijpelijkerwijze Moven vele voorbijgangers op den Stations weg voor het hek staan, om de verrichtin gen der beesten do menschen vielen er bij in het niet gade te slaan Ook op het Schuttersveld was ondanks het gure weer de belangstelling bij het opslaan groot en ook daar werd, waar het noodig was, telkenmale de hulp van een olifant in geroepen. Gisteravond werd in den Schouwburg door do N. V. „Het Holla-ndsch Tooneel", onder directie van Louis de Vries, gege ven„De Schepper", t-ooaeeJspel in vier bedrijven van Iiauz Muller, vertaald door Felix Hageman. De inhoud van het stuk, waarop we hier niet- nader ingaan, as over het geheel genomen goed te noemen; hier eii daar komen echter helaas te lang uit gewerkte gedeelten voor, dis niet- boeien. Dit laatste is het ffiinsfc het geval in de laatst© twee bedrijvendan eerst komt er wat gang in. Het décor in het derde bedrijf is wel wat primitief om een laboratorium van een pro fessor voor te stellen. Daarentegen vormt in het vierde bedrijf dp vergadering van den academischen senaat eon aardig tafe reeltje. Wat heb spel betreft, stellen wij op den voorgrond Louis de Vries in die rol van prof. dir. Schumacher; heel goed typeert hij deh voonilitstrevencien protessor, 0|ie breken wil met de oucfe sleur. Ook zijn groobe tegenstander prof. von Fabïus, de doken der medfisohe faculteit (Albert van Dalsum), was goed op dreef. Verder dSo- non genoemd Sara Heyblom, als de vrouw van den vindingrijken professor, en Dick van Veen, als Walther von Scheel; de laatste -moot oppassen niet te veel te over drijven in gebaren en geluiden. De verdere rollen werden naar behoor en vervuld. Rost nog te vermeldten, dab de Schouw burg slecht was bezet. Ter aanvulling van ons bericht over do candidaatstelling van Vriji.-Dem. zijde voor het lidmaat-sohap van den Gemeente raad deelt men ons nog mede, dat mr. A. van der Eist, oud-Raadslid, zich niet voor een eventueele candidatuur wenscht be schikbaar te stellen. Ware dit niet bet geval geweesb, dan zou hij ongetwijfeld een plaats op de lijst hebben ingenomen. Do leden van het Eerste Ned. Wegen- congres te Sohevéningen zullen op 23 Sep tember ten excursie ctoen. naar hier. Alhier wordt sinds eenige dagen een student vermist-. Gisteren viel een in k-enuelijken staat van dronkenschap verkeeread persoon op sbraat neer en kreog een zoodanig ernstigo bloedende wonde aan het hoofd, dat hij naar het Academisch Ziekenhuis' moest wor den vervoerd. Na daar verbonden te zijn, werd hij nog eenigen tijd ter verdere ont nuchtering in verzekerde bewaring gehou den. Bij W. F., aan de Haarlemmervaart, ontstond vanmorgen een schoorsteenbrand, die gauw met een minimax: was gebluscht. BINNENLAND. Gemccuteprograiu Chr.-Hist. Unie.. Blijkens „De Ned." heeft het hoofdbe stuur der Chrisl-elijk-Historisclie Unie een ontwerp gemeen te-pr ogranx vastgesteld, waaraan het volgende is ontleend Ook de gemeentelijke overheid ei-kenue, dat op het terrein barer bemoeiing het Goddelijk gebod is en blijven moet- de grond slag van zedelijkheid en recht ia Maat schappij en Staat. Do gemeentelijke overheid liandhave de Zondagsrust. Aan ten-toonstel-mgen, feesten, uitvoerin gen of voorstellingen von welke door woord of zinnenprikkelinge, slechteinvloed! te duchten zij op d'c zedelijkheid, -worde, voor zoover zij niet kunnen worden vorboden of verhinderd, op geenerlei wijze medewer- kingof steun door de gemeentelijke over heid verleend Waar mogelijk, worde de gelegenheid tob verkoop van sterken dlra-nk beperkt en het aantal „verguningen'' verminderd. Do bouw van arbeiderswoningen en wo ningen voor den middenstand worde kraoh- tig bevorderd door een vlotte goedkeuring van goedto bouwplannen, zoo noodfig door onbekrompen vorleening van bouwvoor- scliotten en bij onvermijdelijkheid door bouw voor gomcenterekening. De gemeentelijke grondpoidt-ie-k houde, bij do plannen tot uitbreiding der gemeente, nic-b slechts het oog op den woningbouw, maair ook op de behoefte aan openbare ge bouwen, wandelwegen, plantsoenen eii speel ter reinen. In het belang der volksgezondheid worde een goed ingerichte gezondheidsdienst in gesteld, worde goede ziekenhuisvcrplegiug bevorderd en met- kracht opgetreden tot be strijding van besmettelijke ziekten. Tegea verkoop van levcnsmickfelen van ondeug delijke samenstelling worde gewaakt door een goeden keuringsdienst. Tob bevordering van een gezonde geeste lijke en lichamelijke volksontwikkeling wor de naast het lager-, middelbaar- en gym nasiaal onderwijs ook krachtig vevord'ertt het) nijverheidsonderwijs en de lichamelijks opvoeding. De gemeente bescherme en onderlioude gebouwen, archiefstukken en voorwerpen, die kunstwaard© hebben of die van. beteeke- nis zijn voor de kennis dier geschiedenis en do zeden van vroegere tijden en van hot heden. De gemeentelijke overheid werke krach- big mede tob bestrijding der werkloosheid door het instandhouden van een arbeids beurs en door, in tijden van weinig werk gelegenheid, ce uitvoering van belangrijke werken to ondernomen en te bespoedigen. De gemeente steune de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. In allo takken van gemeen tcbohecr wor de do grootste zuinigheid betracht. De rcehtsposi-tio en do arbeidsvoorwaar den voor ambtenaren en werklieden wordka geregeld in overleg met de betrokken per sonen of roet' bun organisation. Werken ten dienste der gemeente worden alleen dlan in eigen beheer uitgevoerd, als het gemeentebelang dit onafwijsbaar vor dert. K.-K. Defensie-rapport. Het rapport van de Defensie-commissie ingesteld door den Algemeenen Bond van R.-K. Rijk3kieskringorganisaties, is versche nen. Aan de floor ,,Do Msb." medegedeeldo conclusies van het rapport onleenen wij het volgende Het tijdstip, om tot algchcelo ontwapening over tc gaan, is, gelet op hetgeen op defen siegebied in de ons omringende landen ge schiedt, thans nog liio't aangebroken, waar immers prijs wordt gesteld op het behoud van een zelfstandig volksbestaan. Ons land mort echter zijn volle medewerking blijven geren, om dc algemeen© gelijktijdige ontwa pening te bespoedigen, en zou zelfs, indien de omstandigheden daartoe gunstig worden, ia vermindering van bewapening kunnen voorgaan. Onder do huidig© omstandigheden ban nog niet. met voldoende zekerheid worden onderkend in welke richting het bewape ningsvraagstuk definitief zal moeten wor den opgelost, zoodat dc thans 'door de Com missie voorgestelde regeling slechts als van tij'delijkcn aard is te beschouwen- .In don bestaanden overgangstoestand moe ten wol do grondslagen, waarop het Nedor- 'lan'dsckc leger is opgebouwd, ongewijzigd blijven, doeh de duur van dienst- en ecrtse-n oefentijd, de organisatie en samenstelling daarvan, moeten onverwijld grondig worden herzien, opdat nevens zeer belangrijke be zuiniging een maximum rendement worde verkregcu. In do commissie hadden zitting de heeren: mr.dr. G. F. M. baron Van Hugenpoth tot Aerdt, lid van don Raad van. State, voor zittermr. J- B. Bomans, lid van de Tweede' Kamer, landweer-kapitein,; dr. J. B. Kors, 0. P.); M. J. H. Lambooy, kapitein van den Gen?ralcn StafJ. J. W. IJsselmuiden, wet houder der gemeente Arnhem, reserve le i-uiten a int der infanterie, leden mr E. H- J, baron Van Voorst tot Voorst, tijdelijk re serve 2e-luitennnt dor huzaren, •secretaris. Mosselen voor Duitschland. Ijol lid der Eerste Kamer do heer Fokker van Craijcnstein van Rengerskerke heeft aan den Minister van Landbouw gevraagd of Z.Exc, bereid is, nu voor hel aan Duitschland te ver- leenen krediet f 1.125,000 zal wordert gereser veerd voor aankoop van haring, ook een zeker bedrag l.o roservooren voor aankoop van mos selen, wij|, ten gevolge van den valuta-stand, export van mosselen naar Duitschiand voor de mossolkweokers onmogelijk is geworden en dezo tak van nijverheid, ook in verband met dc da ling van den franc, met gohcelen ondergang wordt bodroigd. FEUILLETON DE HOEVE IN 'T BROEK. Een roman uit Masocren door RICHARD SKOWRONNEK. (Nadruk verboden.) 23) Zoo brak zij oen tak af, die haar het gezicht op hot meor benam, boog het hoofd aohterover on begon langzaam naar bruin haar to vlechten, zoo als zij gewoon, was tc doen vóór zij 's avonds slapen ging. En terwijl zij do lango tressen tusschen haar kleine vingertjes c'ioor elkander vlocht kwam haar geheel onwillekeurig een lied op dc lippen, dab zij toen gezongen had, toon hij plotseling achter haar stond en tegen haar gezegd had): „Dag, moiské! Waar ga jij naar toe?" Maar zij zong het lied nietr luid, maar bijna neuriënd, als eon kleine vogel, die voor het inslapen nog hooi eventjes kwin keleert.- Wat. zij nu wol zou zeggen, dacht z,.l oaarbij, als hij weer eens zoo vragen zou 1 -'Och, jongen, weet je, dat ik het water ^oga? Daar ligt. het meer en dat wil mij nu zijn armen nemen, en nu ik bij jou niet komen kan, ga ik daar heen. Hij neemt mij ^e' °P en wiegt, mij in slaap. Eu dan sluit "et mijn oogen, dio zoo erg om jou ge schreid hebben, on het sluit mijn lippen, e alleen jij maar gekust hebr- d M?2crwi-U 200 vlocht en zong en peins- e, kwam do modelijdend© God'dor nach- vn over het kleino menschenkiuö, beroerde e dc oogleden, zoodat hol' het lokkende water niet meer zag', en ontspande het zaehtkens ós doodmoede letten. Toen wist het van niets meer. Nog even bij her insluimeren dacht zij Als zij dan in de kist zou liggen met het mirthenkransje in heur haar, of hij dan wel komen zou om haar nog een keer te zien, om wien zij in óisze dagen en nachten o zoo veel tranen geschreid had. En con heerlijk gevoel van gerustheid kwam over haar zeker, dan kwam hij wel en dan boog hij zich ovor haar heen en kuste haar op haar bleeken mond, want nu was alles weg, wat tusschen hen in had gestaan, en lag diep op den bodem van het meer En terzelfder uro kwam iemand danzelf- den weg afgeloopen, dio ook het hart© zwaar "had van allerlei komnvor. Zijn ge trouwe was van hem -gegaan, omd'ab een haastig karweitje in don nacht hem over.de grens riep, on zoo was hij op het oenzamo eiland alleen achtergebleven, alleen met Slowik, den hond, de vele muggen en zijn gedichten. En die 6takoh haast nog hevi ger dan bet zoemende, kleine gespuis, dat overal rijii stekels boorde. Dal kon je dood slaan of afweren, maar do gedachten kwa men telkens weer terug, cok als jo op jo legerstee ging liggen on het dek ovor jo hoofd trok Dus Samuel Guzek had gelijk gekrogen Liefde had zich in vijandschap gekeerd cn vreemdo menschen moesten tusschen hom .en- zijn moeder beslissen, wat recht on wat onrecht was. En al kreog hij ook zijn rcoht-, dan was hij het'hart van zijn moeder toch voorgoed kwijt'. - Op het oogenblik, cüat hij rich van haar uitgestrekt© armen afwendde, om hem te volgen, die hom geroepen had, had zij heul in haar hart bograven, zooals zij zijn vader en broers begraven had. Zoo was hij in haar oogen een verlorene, en als een verloren© zou hij zich voortaan gedragen. Zou dor eer bied voor de wet, zc-jals zijn vader; cn wanneer ten laatste het-, uur zou slaan, dat hem evenals dezen noodlottig zou worden, lach end heengaan en op het; laatst nog bij zichzelvo zegge n, -ik heb iet-s gehad aan mijn leven! Daartussehen in drong zioh soms oen an der beeld en dat had een vreedzamer aan zien. Het droeg een rood rokje on oen zwart jakje: bruin van oogen en bruin van haren" en daaronder een mond met fcrols-gckrulde lippen. En die lippen had bij gekust-. Maar dat scheen hem al zoo lang geleden, dat hot haast niet meer waar was. Dat was in dien tijd geweest, cüat! hij nog geloofd had, dat hij zijn moeder maar in zijn armen hoefdlo to nomen, om alles goed te- maken. Dus waarom nog daaraan te denken en allerlei onnutte droomen te droemen Wie zelf zon der vrede was en geen thuis bezat, moest eens anders leven niet aan het zijne verbin den. Al dikwijls in deze dogen had liij er aan gedacht Samuel Guzek te vragen wie liet kleino mcisjo wel zijn kon, dat hem toon op den weg naar do - Broeldioeve tegenge komen was. Maar aan den eenen kant had hij beloofd niet to vorschcn en te vragen en aan den anderen kant, wat had hij or aan, al wist hij ook wie zij wasMisschien was zij al lang met een ander verloofd, an ders had zij zich toch niet zoo preutsch en afwerond gedragenDus was heb dan maar 't beste, dat uit zijn herinnering te sohrap- pen on t.e vergeten, wat- nutteloos te over peinzen was. Bovendien, als jo mannenzor- gon in jo hoofd hadt,smoest, jo je niet tnèt vrouwenkwesties plagen, want dat had nog nooit- wat goeds uitgewerkt sinds Simaou's da-gom Maar aangezien van bet voorbeeld van dozen bijbelsehen held nog niémand sinds dien iots had geleerd, bleef bet ook bij hem bij het goede voornemen. Evenals langs den blauwen koepel van het hemelgewelf boven do oilanden <ït wolken naar bet bosch trok ken, vlogen ook zijn gedachten d'enzelfden weg op, hoo-dikwijls hij zioh ook voor-nam cn zijn best cbed iets ornstigers uit te den ken. Bijvoorbeeld wat bij zeggen moest, als hij voor den rechter kwam om zijn moeder aan to klagen En daar hij met deze ge dachte niet tot rust kon komen, nam hij hot besluit zichzelf eens van do nuchtere werkelijkheid te gaan overtuigen in plaats viui do inbeelding, dat hij maar den weg nanr do Brookhoevo behoefde in te slaan, om haar weer togen to komen, die hem naobt en dag bezighield En zooals hij liét zich, om zichzelf te kal- mecven, van te vorei had voorgesteld, zoo was het in werkelijkheid. De straat, die naar do Broekhoeve voerde, lag leeg voor hem ,hoe vor hij ook bij hot lioidere maan licht; zijn blik liot weiden. Niots dan do tweo tegen het lichte zand zich donker af stekende ber.uon en altijd hetzelfde beold, hoe verder hij ook kwam voorbij de plek, waar hij haar ecnmacl aangetroffen had. Zeker, hij had het zich van te voren ge zegd, dat het zoo zijn zou, maar deze proof op dc som als 't-ware verdrietto hem maar al te zeer Daar beneden tusschen de donkere linden la-g het) huis. van zijn moecler. Een enkel 'ichtjo schittert!o even slaperig door een openiug tusschen do twijgen en daarbij zat zij nu zeker wel en treurde over haar ver loren zoon. Maar cl-io stond daar boven, breidde van verlangenzijn armen uit en kon toch niet bij haar komen. Slechts een paar honderd sohrodon scheidden hen van elkander, maar dio paar honderd schreden waren verder'dan het einde der wereld. En terwijl hij zoo stond en naar het lichtje keek, vorduist'erdo zich zijn blik en een paar dikke tranen vloeiden langzaam over zijn gezicht. Maar hij schaamde zioh er niet voor, want hij was immers alleen? „Kom, Slowik," ze: hij éindelijk, „laten wij wêcr gaan van waar wij gekomen zijn. Naar mueder mogen wij niet. onze kleine bosehnitnf hebben wij ook niet goricn, dus wat moetan wij hier nog?" Maar Slowik deod, als hoorde hij niefca. Hij stond voor de berk met den gladden staart stijf uitgestrekt, dien rechtervoor poot-opgetrokken, als-of er onder de over hangend o twijgen eon stuk wild was. Toon ging Jan naar hem toe, om te zien, wat. hij daar voor zich had. En toen hij voorzichtig de twijgen uit elkauder boog. was het hem als zag hij een spookverschijning. Dsar lag tegen den stam van den berk aangeleund het meisje, dat hij op zijn weg was gaan. zoekon. Zij zag er zeer wonderlijk uit. Haar bleoaljo bestoven en aan don eenen voet ecu kous. do andere bloot Dat zag hij alles heel duidelijk; ook dat- zij in diepen slaap de oogen gesloten had, maar hij waagde nauwelijks te ademen, uit angst, dat het beeld voor hem weer zou kun nen vervluchtigen. Onder zijn blikken begon het nu onrustig t-o worden en wendde liet gezioht ter zijde», zpodat er door eon opening in her blader dak eon heldoro lichtstraal der maan viel, (Wordt vervolgd*.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1