LEIDSCH m DAGBLAD. PRIJS DER ATTTERTENTIEN: •O O te. per regel. Des Zaterdags 40 Ot». per regel. Kleine adveitentiën "Woensdag fji Ct?., Zaterdag 1— bij een maximmn Aantal woorden van 30. Incasso volgens posjt- 'jisoht. Vocxr evenlueele opzending vaa brieyéfl ï6 Ota, porto te betalen. Béwijgniirnmer 5 Ctëj Bureau Noordeii?dsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden p. 8 mnd. f 2.1)0, p. week Ö.ïf Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.49 Franco per post n J£9Ö 26 April 1920. Nummer 18450. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen 1 EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. GEMEENTELIJKE VI9CHVERKOOP. x)e Burgemeester van Leiden brengt ter An nis van do ingezetenen, dat morgen Dinsdag) aan de Gemeentelijke yischwLn- lels ^Vischmarlit en Stadshulpwerl) YER- jCHE SCHELVISCH verkrijgbaar is i 0,16 en SCHOL a f0.18 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. I Leiden, 26 April 1920. j GELDIGHEID BON 6 DER NORMAAL- MARGARINEKAART 7e TIJDVAK. De Burgemeester der gemeente Leiden Lengt ter algemeene kennis dat bon 6 der Korniaalmargarinekaart 7de tijdvak gel- Big is vanaf Dinsdag 27 April tot cn met Dinsdag 4 Mei 1920 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 2-1 April 1920. INKOMSTENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden, mengen in herinnering dat den 30en April |,k. de Taatste termijn vervalt van" de PLAAT SELIJKE INKOMSTENBELASTING, dienst ■919—1920, en dat afzoo op den lsten Mei Te geheele aanslag moet zijn voldaan. F Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit >ni, ter voorkoming van vervclgingskosten, t de betaling van het verschuldigde tBn ntore van den Gemeente-Ontvanger over gaan. Bij storting op de Giro-rekening wordt dringend verzocht het artikel ran het ko- pier te vermelden. N. C, DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 April 1920. BIJEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden Ibrengen ter algemeene kennis, dat HOU- iTERS VAN BIJEN binnen deze gemeente rolgcns art. 24 van de Verordening op de Jftraatpolitie, zooals dit is gewijzigd bij ver- ■crd.ring van 22 Maart 1920, verplicht zijn leen VERGUNNING voor het houden en listen uitvliegen van bijen bij hun College ïaa co vragen— De aanvragen van ben, die bij het inwer- Itingtred.n van genoemde veiorden.ng bijen Jhoacien, behooren uiterlijk op 8 "Mei 1920 IkD Raadhuize (Kamer No. 7) te zijn inge- I gc-komen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Lt-iden, 26 April 1920. STADSNIEUWS. „Concordia" en „Wilskracht en Genie". Zaterdagavond gaf de danjps-gymnastick- Ivereeniging „Concordia" in „Zomcrzorg" ■baar eerste uitvoering, waarbij do zusber- 1 vereeniging „Wilskracht en Genie" haar welwillende medewerking verleende. zaal was mooi bezet en er heerschte s van den aanvang af een opgewekte stemming. De presidente, mevrouw M. van der Does I Verstraaten, riep allen aanwezigen een har ■lelijk wolkom toe, inzonderheid den afge- I vaardigden van den Turnkring Leiden en I Omstreken cn die der zustervereeniging 1 de lieeren gymnastiek vereeniging „Wils- I kracht en-Genie". Zij deelde in haar openingsredes verder mede, dat de jonge vereeniging het ge waagd had een uitvoering op het getouw te zetten, zij het dan ook op bescheiden wijze, en riep bij voorbaat de clementie der aanwezigen in, wanneer het nog te veel dilettantenwerk mocht zijn. De uitvoering der verschillende nummers bewees, dat dc voorzitster wel wat al te bescheiden was geweest. Nadat de uitvoering met een opmarsch was geopend, volgden vrije en ordeoefe ningen door meisjes, brugturnen door da mes, staafoefeningen door leden der mede werkende vereeniging, waarna het eerste gedeelte van den avond besloten werd met een nummer „springen". De dames en meisjes voerden do oefenin gen keurig uit, waarvoor een compliment aan den leider, den heer J. Nievaart, zeker op zijn plaats is. „Wilskracht en Gouio", van welke ver eeniging de heer Nievaart ook de leider is, vuldo het programma aan met diverse ste vige oefeningen, welke zeer in den smaak violen; het aankondigen van een extra nummer brugturnen'werd dan ook met ap plaus begroet. Na de pauze werd gegeven; rekturnen door heeren, stokoefeningen van dames en tremplin paardspringen door heeren. Aan het slot vertoonden eenige leden plastische standen^ voorstellende: lente, zomer, en winter, de laatste met ijs- en sneeuwvermaak. De presidente had namens eenige dona- terus een lauwerkrans in ontvangst te ne- Eên opgewekt bal voltooide de feest vreugde. Moge deze welgeslaagde uitvoering een op wekkiug zijn voor velo dames en meisjes, om zich bij „Coneordia" aan te sluiten. Het eerste jaarfeest der georganiseerde dienstboden. Zaterdag is door de afd. Leiden van den „Ned. Bond van Huispersoneel" de or ganisatie der dienstboden naar aanlei ding van het één-jarig bestaan der afdee ling, een feestelijke bijeenkomst gehouden voor leden en genoodigden in het Volks gebouw, Heerengracht. De Voorzitster, mej. B. Koreman, memo reerde bij haar openingswoord de moeilij ke omstandigheden, waaronder de afdee- ling dit eerste jaar had moeten werken, en sprak het vertrouwen uit, dat, nu do eer ste moeilijkheden te boven waren gekomen en de organisatie een vaste kern van flinke werksters gevormd had, spoedig het oogen- blik zou aanbreken, dat de organisatie ook naar buiten meer kracht zou kunnen ont wikkelen ter verbetering van do arbeids voorwaarden voor dienstboden en werksters De secretaresso van het hoofdbestuur, mej. Lodder, uit Amsterdam, hield een pit tig speechjo, waarin zij het bestuur der af deeling opwekte, om op den ingeslagen weg voort te gaan en do Leidsche dienstboden en werksters opriep zich aan te sluiten bij do 'organisatie, die immers beoogde haar over het algemeen zoo slechte toestanden te verbeteren. Zij betuigde namens hoofd- en afdeclings bestuur haar hartelijkea dank aan den Leidschen Bestuurdersbond, welke dc jon ge afdeeling in zoovele opzichten krachtig had ter zijde gestaan, en bood als bewijs van erkentelijkheid aan den voorzitter en den secretaris van den L. B. B. een souvenir aan, hetwelk door dezen in dank werd aanvaard. De avond werd verder opgeluisterd door voordrachten en zang, welke blijkens het applaus bij de talrijke aanwezigen in goe den smaak viel. Na de afwerking van het programma werd een tombola zonder nieten gehouden, waarvan de aardige prijzen tot veel ver maak aanleiding gav6n. Met een gezellig dansje werd deze eer ste, goedgeslaagde feestavond besloten. Bij Kon. besluit is aan mr. dr. J. Schokking, alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopzienor in het arrondissement Maassluis. Prof. ar. H. Kamerlingü Onnes, al hier, is benoemd tot lid der Koninklijke Deensche Academie van Wetenschappen te Kopenhagen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot res.- eorste luitenant de reserve-tweede luite nants S. G. Binnerts, A. A. Tromp, W. v. d. Berg, P. H. Bruynings Ingenhoes, W. N. van Nooten, T. O. B. Gunther, J. H. G. P. Matla, allen van het 4do reg. infanterie. Verder de res.-tweede luitenant J. van Galen, aan het 2de rog. veldartillerie. De Vrijz.-Dem. Vereeniging „Vooruit gang", afdeeling Leiden van den Vrijz.- Dem. Bond, stelt voor de op 30 Juni a.s. te houden verkiezingen voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad in alphabe- tische volgorde, de navolgende candidaten -Joh. Dekker, mej. H. Funke, mevrouw W. van Itallio—Van Embden, J. P. van Keu len, P. J. Pont, mr. dr. C. W. van dei- Pot Bzn. (aftr.), mej. W. Snellen, K. Sijts- ma (aftr.en J. Zitman.De rangorde op de officicele candidatenlijst zal door de le den bijwijze, van referendum worden be paald. De herdenking van den verjaardag van Prinses Juliana door de Leidsche Chr. Oranjevereeniging zal "in de .Oosterkerk plaats hebben. Het één-jarig bestaan van de Chr. zangverecniging „Ex Animo" wordt mor genavond in „Patrimonium" feestelijk her dacht. Bij gelegenheid van de herdenking van dé Pilgrim Fathers zullen den 31ston Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin, op het Schuttersveld, in samen werking met Vreemdelingenverkeer, een nationaal bloemencorso, voorstellende de elf provinciën, en een nationale ringsteke- rij gehouden worden. In de hedenmiddag gehouden algemee ne jaarlijksche vergadering van aandeel houders der N. V. Hollandscho Construc tiewerkplaatsen, alhier, werd, na goedkeu ring van de balans en winst- en verliesreke ning het dividend over 1919 vastgesteld op 8 pCt., evenals het vorig jaar. Alhier had do jaarvergadering van „Armenzorg" plaats. Zooals men weet, is liet dool dezer Vereeniging: armen, onver schillig van welke gezindten, te bezoeken en met raad en daad bij te staan. In bet bestuur kwam evenmin verandering als in de lijst der werkende leden. Verscheidene ondersteunden konden van de lijst worden afgevoerd wegens verbeter de levensomstandigheden. Aanvragen om steun kwamen in minderen getale in. Toch blijft versterking der inkomsten dringend noodig, daar een belangrijk deel der onder steuning wordt gegcvon als molk, klcoding en brandstoffen, die nog steeds zeer lioog in prijs zijn. De inkomsten bedroegen saldo f 250.91, rente f 61.70, giften f 562.50, con tributies f 1116.50, diversen f 9.50, busjes f 57.09%,sameu f 2048.71%. De uitgaven daarentegen beliepenon der-tJeuning gezinnen f 1142.75, contributies f 25. melk f 313.62, drukloon f 53.37%, St.-Nicolaas-uitgaven f 133.50, samen f 1668.24%, zoodab in kas bleef f 380.47, „Armenzorg" ondersteunt o-ngevsor 80 ge zinnen, hoofdzakelijk weduwen met kleine kinderen. Do Ned. Naaivereeniging en do Leidsche Katocnmaatschappij hebben ook dit jaar hun gewonen steun verleond, waar voor dl.3 dank dter Vereemging werd ge bracht. 'Nieuwe contribuanten kunnen zioli opgeven bij den penningmeosteics, mevr. M. Dros—Van Rhijn, Hooigracht 79, al hier. Op de 34ste internationale liondenten- toonsteling in den Dierentuin in Den Haag, uitgeschreven door Nimrod" en „Cyno- philia" zijn onderstaande honden van stad genooten bekroond„Hally", colli, eige naar do heer Blok, kampioensprijs le open, lste limite-prijs, met 3 speciale prijzen. „Frija v. d. Oldenhove", Sfc.-Bernard, eigenaar mevrouw Kruijfhooft, 1 open, 1 Nat. fokkersklas en 2 spccialo prijzen. „Cella van Holstein", Duitsche herder, eigenaar de heer F. de Wilde, drie tweede prijzen en 2 speciale prijzen.' „Horst v. Hcrlenerwalt", Duitschê her der, eigenaar de heer F. de (Wilde, 4de prijs puppv-klasse. „Henny", pincliertje, eigenaar de heer Leliveld, 2de prijs nieuwelings-klasse. Pretty", schiperke, 2de prijs open klas met special en prijs. „Hetty", cocker spaniel, eigenaar de heer Van Remundt, 2de prijs puppy-klasse 1", Duitsche herder, eigenaar de heer Nieboer, 3dë prijs puppy-klasse. Van deze tentoonstelling, waar ongeveer 420 honden waren ingeschreven, en welke door Z. K. H. Prins Hendrik werd bezocht en waar de keuring zeer streng was, kun nen wij niet anders zeggen, als dat onze stadgenooten een zeer goeden uitslag op hun inzendingen kregen, vooral als men de vele lste, 2de en speciale prijzen ziet, die "zij behaald hebben. Op de „L. A. W. E. T." is het Zon dag niet bijzonder druk geweest. Er wer den even duizënd toegangsbewijzen ver kocht. Zaterdagnamiddag is er nog een nieuwe exposant bijgekomen, die een heel aardige uitstalling heeft aangebracht op dc gang boven, welke men en passant aandoet, als men oen bezoek brengt aan de exposities in de kleine 2aal. Het is de heer Jac. J. Vos, in comestibles, bonbons en chocola -terie, Stadhouderslaan l. Zijn stand had Zondag niet alleen veel bekijks, maar de dames konden moeilijk voorbijkomen, zon der zich te hebben voorzien van iets fijns, afkomstig uit de fabriek van Gebrs.Pel. En dat zal zóó wel tot aan het einde toe blijven. Woensdagavond wordt de tentoonstel ling feestelijk gesloten, o.a. met een di ner van de. directie van het Bureau cn de exposanten. De heer G. Hoppozak, uit de Haar lemmerstraat, liet ons heden de nieuwe po- litiepctben zien, waarmede weldra onze agenten getooid zullen zijn. Het is inder daad een fraaie, practischo pet van goed model en vorm. Geheel uit donker blauw laken, rood gebiesd, met zwarte klep en het Leidsche wapen voor in een roode lau werkrans. In de etalage van genoemden winkelier zal het publiek er van kennis kunnen ne men. Den lstcn Mei a. s. zal onze stadge noot Ankerua het feit herdenken, dat hij in 45-jarige dienstbetrekking is bij de fir ma De Keuniug, die hij dan in drie opeen volgende geslachten gediend heeft. De bij de cliënteele zoo welbekende „Koos", zal ongetwijfeld aan dien dag een aangename herinnering krijgen om met moed zijn 50- jarig jubileum te gemoet te gaan. Gistervoormiddag werd vanwege de afdeeling Leiden van do Communistische Partij een openbare vergadering gehouden, waarin de bekende heer L. de Visser, uit Den Haag. over het Radensysteem en de Communistische Vakbeweging sprak, waar bij de toestanden in Rusland natuurlijk ook ter sprake kwamen. De spreker vond gele genheid een scherpe critiek uit te oefenen op de S. D. A. P., in verband met de ver loren transportstaking. De vergadering werd door ongeveer der tig personen bezocht. Gistermiddag reed oen 14-jarige knaap C. genaamd, wonende in de Oosterkerk- sbeeg alhior, met zijn fiets op den lioek üiterstegracht en Nieuwe Rijn in" h'ehjgraë ter. Hij werd door hulp van een surveillèe-"" reuden politie-agcnt op het droge gebracht en ook het rijwiel werd opgehaald. Geluk kig had de jongen geen letsel bekomen. Hedenmorgen in de vroegte werden een vijftal p'ersonen alhier, die nalatig waren gebleven, de boeten, waartoe zij waren veroordeeld, tc betalen, door d.e politie van hun bed gehaald en gearres teerd. voor zoover zij niet hun boete als nog betaalden. Wij vernamen, dat men van overheids wege voorlaan dergelijke krasse maatre gelen zal nemen, zoodat menschen, die boeten verschuldigd zijn, verstandig zullen doen maar op tijd te betalen, tenzij zij er niet tegen opzien bij het krieken van den dag door een rijksveldwachter van hun bed te worden gehaald. In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn opgenomen van 18—24 April 179 volwassen, personen, 34 kinderen, totaal 213. UIT DE OMSTREKEN, ALKEMADE. De Raad vegadert Don- derdagnamiddag om twee uur. Do woningbouwvereeniging „Alkema de" bepaalde het dividend over 1919 op; 4 pCt. De winst bedroeg f 591. Tot bestuurs lid werd de heer Joli, Pouw herkozen. Aan gedrongen werd op een gunstiger terrein dan hot in den Googerpolder waar tot nu too gebouwd is. ALPHEN. ..De Hanze" hield- een le denvergadering. Onder de mededeelingen van het bestuur behoorde de oprichting eenor Gewestelijke Hanze-Federatio. Do boeken van den penningmeester warea door dc commissie in orde bevonden. Da "rekening over 1919 sloot met een nadcelig saldo ad f 103.47. HILLEGOM. De Hillegomsche Veree niging tot bestrijding der tuberculose hield een jaarvergadering, waarin het jaarver slag en de rekening over 1919 werden uit gebracht. De bestrijding der t. b. c. is in het afgcloopen jaar sterk uitgebreid. De belangstelling der ingezetenen bleef groot De rekening sloot met oen nadeelig saldo.- Besloten werd de contributie op minstens eën gulden te brengen, tenzij thans min der eontribueerenden bezwaar maken vóór. 1 Juli a. s. De bloemendag ten bate der tubercu losebestrijding wordt heden gehouden. Er is een verloting om zeven prijzen aan ver bonden. Het burgemeesterfeëst op "Woensdag a. s. zal iets bijzonders worden. Het vangt des morgens te negen uur aan met koraal- muziek; dan om halfelf aubade der school kinderen op het Hof, 11 uur officieels hul diging van den burgemeester in het Raad huis voor genoodigden; 2 uren bloemen corso; 3 uren défilé voor huize „Albion"'j woning van den burgemeester3 tot 4 uren receptie ten huize van den jubilaris; 9 uren vocaal- en instrumentaal concert van ver- cea-aingen op het Hof. dat la giorno ver licht wordt; 10 uren vuurwerk met speciaal slotnummer. Voor huize „Albion" is rc^ds een mooi bloemperk met groote vaas aan gelegd. Nu is al bekend dat veel patroons vrij geven voor dien grooten dag. De deel neming aan het bloemencorso is groot. HOOFDDORP. Mej. Van der Velde, onderwijzeres aan de O. L. S. No. 4, nam, met het oog op haar vertrek naar Zaan dijk, afscheid van hot hoofd der school, de onderwijzers en haar leerlingen. Dit af scheid droeg een feestelijk karakter, om dat er voor gezorgd was, dat haar een aan- genamo verrassing kon worden bereid ter herinnering aan de hartelijke en prettige wijze, waarop zij gedurende dertien jaren FEUILLETON DE HOEVE IN 'T BROEK. Een roman uit Masoeren door RICHARD SK0WR0NNEK. (Nadruk verboden.) 8") En dan liet zij zich «eer bepraten en be- doen en dan was er geen ontkair.cn meer. I Daii pakte hij haar weer met zijn grove j knuisten, maar dc-zon keen liet hij haar niet I los, maar sleepte haar met zich voort I Toon kwam cpniouw de afkeer haar bs- kruipen. Zij stond op, niettegenstaande haar pijnlijken voet, nam dea tak in do hand, waarover zij te voren gevallen was, i en liep verder op den straatweg, die van huis af voorde. En terwijl zij zoo al voort gaande dacht en peinsde en het al bijna wilde opgeven, omdat er~voor deze ollende geen uitweg was, kreeg zij plot-seling een ingeving. Zij had het immers zelf uitgesproken, nauwelijks een halfuur geleden, wat zij wil de doen, als men haar voortaan niet mot rust liet waarom zou zij nu dan eerst nog oicvleggen en aarzelen? Daar achter den frgrug lag het Raygrool-ineof, en in die shllo wateren nam allo verdriet een eind... lot zoover zou do lamme voet haar nog wel ragen. Dan oen paar schreden door het wefc tot je den bodem ondor jo voeten ver- oor, eindelijk jo arrmen dicht tegen jo lijf 0n glepdt langzaam weg in dl» ule oSepte, van waar geon terugkeer was misschien bracht het meer haar ook wol wpor torug; dan vond men hadr ergens door de golven naar c3en'oever gedreven, on de menschen braken zich het hoofd, wat liet jonge meisje wel in den dood mocht hebben gedreven. Maar zij lag daar stil met geslo ten oogen, wist. het volkomen, maar zei de niets, want liet was een vrccselijk geheim on niemand mocht het hooren, hoe zij uit het leven was heengegaan, omdat zij een afschuw had van den man, die om haar hand had gevraagd, en orodiit. zij van dien ander, aan wien zij haar kleine hartje had geschonken, zoodra zij hem maar dien eeuen keer even gezien had, door een afgrond was gescheiden, zoo diep als de hemel en zoo breed als rle zee En tegelijkertijd kwam er een bijna blijde vastberadenheid over haar en zij merkte^ bij hot bergopwaarts gaan ternauwernood iets van haar pijnlij ken voet. Aan don anderen leant, waar do weg weer daalde, lag immers het Raygrod- mcor, haar laatste en zekerste toevluchts oord En wat liet. zij hier ook eigenlijk achter? Waarom kon zij bij liet scheidon niet vroo- lijk zijn Haar moeder soms? Wat gaf die er om, als zij dood was! Die had haar immers dag in dag uit voorge praat, wat er toch gebouien moest, als haar vader do -ringen sloot en zij met die paaT greoohen v/eduwenponsioen voor twee moest zorgen! En daarom zeide zij immers ook al tijd weer, dat zij dien rijken Daniël Bogdan moest, nemen, emcSat zij dan geen van allen meer zorgen zoudlon hebben. Maar nu was alles goed en in orde en moeder behoefde geon.zorg nicer te hebben, dat het wedu- wehpeiisioén niet toereikend zou zijn, want do tweede onnutte opeetster gir.g nu heel stilletjes weg Of vader scans Het was haar haast nog lichter van hem te scheiden dan van haar moedor. Want zij had van hëni geen vriendelijk woord ge hoord, sinds zïj zieh kon herinneren, en zij herinnerde zioh geen enkelen keer, dat hij haar liefkoozend over liet lioofj gestreeld had of haar naar zich toegetrokken, om haar voor het een of andier met een kus te danken, zooal.s andere vaders dat toch wel dedon. Hijzelf kwam altijd in de eerste plaats, ën als men haar thuisbracht, zou hij misschien eerst wel een beetje huilen; maar dan er over jammeren, dab hij nu bij zijn zware kwaal ook nog doze opwinding moest dragen. En dan zou hij deu menschen gaan vertellen, dat hij al sinds zes nachbon geen slaap .neer in do oogen kreeg, brot9 allo middelen, ddc hij er voor gebruikte En verder haar beetle leven nog? Och, goede God. daarvan kon zij nog liet allerbest afscheid nemen! Zij was niet lui, zeker niet. maar werken van oien vroegen ochtend tot den laten avond, werken, en- niets dan werken, geen oogen blik een beetje plezier, dan nad toch wol iedere dienstmeid het beter op aarde, want diè zou eenvoudig niet blijvc-n," als zij niet een van de dlrie Zondagen vrij had, en dan verder ieder viercljaars don .marktdag in tb stad'. Maar zij "Nauwelijks had zij zich 's mor gens den slaap uit de oogon gewreven, of" zij moest al naar dien stal om te melken van den stal het huis weor in om de kamers to doendan weer naar do keuken, enzoo- voort. En als je met alles klaar was en meende, dat jo nu eindelijk voor een kwar tiertje een boek uit de kast kon halen en bij het lezen van eon mooie liefdeshistorie je oigen leed een beetje vergeten, dan kwam moeder altijd weer met een nieuw werkje in liet huishouden Zokcr, moeder had haar gezegd, hoe zij hot aanpakken moest, om een rijke boeren vrouw ie worden, die 'fijne kleerem droeg, en geen vinger uitstak om te werken, om dat zij daarvoor haar meiden had, die zij maar behoefde te comnin-ndeeioii. Anka, doe jij dit, en Trina doe jij dat! En toen had zij zich laten bepraten en opwiudan, om zich daarvoor te verkoopen .aan dat monster, met zijn uitpuilende oogen en zijn grooten mond. En daarom liep zij hu immers weg van huis, omdhat zij wist, dat zij dat niet kon nakomen? Maar hoe kwam ook al die ellende? Om dat zij reor arm waren en haar vader bijna z'jn heolo traktement, voor zich r.oodig liad en voor zijn medicijnen. Do rijke lui konden van elkaar houden, net zcovcel zij wilden, en niemand was den ander tot last, want het waren onkel maar do zorgen, die de liefde opaten. Daar was geen moeder, dio zoidc, waar moeton wij aan van leven, ais vader zijn oogen sluit? Of als jo eens oen. nieuw kleedij noodig liadt, omdat not oude haast niet meer door aJ het reparcoren m elkaar bleef hangen: Ja, kind, wat. denk je toch wel, ilc kan het mij toch niet van den rug snijdc-n Die zorg was nu, Goddank, ook voorbij. Planken voor een doodkist, lagen genoeg op do plaats en het laatste kleedje, dat zij op do wereld nog noodig had, lag nog van haar aanneming in de kast. Alleen onderaan bij den zoom moesten zij het natuurlijk een paar vingerbreed uitloggen, want sinds dien. tijd was zij nog een beetje gegroeid, cn zij kon toch niet in een kort juricj'o in haar kist liggen Zoo was zij laoigzamerhand do hoogte op gekomen, waar het bosch zich splitste, om aan boido zijden van den weg terug te wij ken, on ondor in het dal lag het Kaygrod- nveer. De maan, die boven Polen stond, wierp cr een breëde streep helder licht over en zij Icon duidelijk zien hoa in de lichte stroop do visschcn opsprongen er. heb het aan den oever zicli onder eon zachte wind vlaag op zij boog en langzaam weer ophief. En van uit den zochten golfslag, dien rij duidelijk over de zwijgende vlakte mcendo te hooren gaan. kwam het tot haar als oen roepen cn lokken. Toen zeide zij „Ik kom, ik kom maar ik zal eerst een beetje rusten, want mijn voet wil mij haast met meer dragen." Zij ging zitten onder don grooten berke- beom, die een cindwcegs van dea bosehrand stond en zijn lage twijgen bijna tot aan do aai'cio liet hangen. Daar zat zij als in een pricöel, kon den pijnlijken vost op een Mosheuveltje leggen en den rug ver achter over laten leunen, want de stam boog cerefc oen weinig naar achteren vóór hij de hoog te inging. Heol even maar wilde zij uitrusten, tot dat het bloed uit don opgezwollen voet weer was weggetrokken, waut al leek hot ook dichtbij, tot aan het racer wa3 het toch nog oen heel eind, omdat de weg tussohon de landen van dé Broekhoove niet rechtuit liep, maar iii velerlei bochten en krommin gen. Maar (Se kon zij niet ontgaan, want dan waren er grooto greppels. Anders deed zoo'n greppel or wel niet toe, dan pakte jo je rokken maar bij elkaar en je was er met een klcdn aanloopje overheen. Nu nog nam zij bot tegen iedoren jongen op, maar al» je zoo'n gezwollen voet hadt, die bij icckv ren stap stak, alsof cr naalden in prikten, dan moest je nebjes op den grooten weg blijven. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1