LEIDSCH mDAGBLAD. Bureau Noordeiiïdsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEK ADV-EIlTENTIENi 60 Ots. per regel. Dos Zaterdags '40 Ots, mt rogcl. Kle'rao advertentiën Woensdag 75" Ots.° Zaterdag !.-»■ bij eon maximum aantal woorden van 30. Incasso volgons post- rsölit. Voor e.eDtueolo opzending van brieven itrOte, porto te betalen. Bewijsnummer BCtS, Donderdag 15 April 1920. Nummer 18441- Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden br;ngt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen. (Yrridag) aan de gemeentelijke visekwmkels (V'schmarkt en Stadshulpverf) SCHOL verkrijgbaar is a 10.19 en a £0.30 per pond. N C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden, 15 April 1920. STADSNIEUWS. 135-jarig bestaan van liet Genootschap „M. S. G-" Tien jaar geleden, ter gelegonUcid van het 125-jarig bestaan van liet Genootschap .Mathesis Scicntiarum Genitrix", dart) in dertijd luisterrijk werd herdacht, waaraan deoucMcorlingcn ook een werkzaam aan deel namen, werd. besloten tot de oprichting van een Voreeniging van oud-leerlingen van het Genootschap. He ze Yereoniging, die Tivim 200 leden telt, lioudt de herinnering aan de stichting van hot Genootschap Ier vendig door elk jaar op den 17den. Septem ber, den stichtingsdag, bijeen te komen en een feestavond te orgar.iseeron, terwijl te vens telken jare een feestgave aan hot be- Btuur van hek,-Genootschap wordt afgedra gen. Het doel, bij de oprichting reeds "vopr oogen gehouden, is do lustrumjuven meer grootscheeps te meren. In 1915 kon dlaar- van ton gevolge van don oorlogstoestand niet veel komen, doch nu, meende het be stuur, lieten de rtijdsomstandilgheden wel een feestviering op eenigszins ruime schaal toe. Daarvoor had gisteravond in liet Nuts- gebouw een buitengewone ledenvergadering plaats, onder presidfium van den heer O. S. Knottnerus, te Rotterdam. Deze vergadering was niet druk bezocht Met het bestuur waren er 29 leden aanwe zig. De Voorzitter sprak in zijn openings woord over de geringe opkomst zijn teleur stelling uit, al vertrouwde hij, dat do niet aanwezige leden toch wel liun medewerking tot een feestviering zouden willen verlce- nen. Op groncl dnarvan stelde de Voorzitter de vraag: Zullen wij doorgaan met de voorbereiding van oen fcestplan, ja dan neen? Bij acclamatie werd' deze vraag bevesti gend beantwoord. Hoewel men heb vorig jaar, met liet oog op dit jaar, reeds zuinig jvas. is er thans slechts een. saldo in kas van f 320. Nu stelde heb bestuur voor de feestgaven aan het Ge nootschap dit jaar to verdubbelen. Er blijft dan zoo weinig voor feestvieren over, dat het niet de moeite waard is daarmede te beginnen. Het bestuur had overwogen de contribu ties.met 50 pet. te verhoogcu, dooh vreesde daarvan to veel bedankjes. Hij stelde nu voor vrijwillige bijdragen voor dit dool van de loden te vragen, waar toe na eenige gedachtenwisseling werd be sloten. Hierna werd in den breedo bespro ken, hoe dit zou geschieden en of men ook zich wenden zou tot de oud-leerlingen, niet-ledcn. v Men kwam tot deze conclusie: de niet- leden zal men met rust laten vinden zij in deze gelegenheid aanleiding tot de Ver- eeniging toe te treden, dan zullen zij als nog zeer welkom zijn. Verder zal heb bestuur zich eenige leden assumeeren on,in groepen verdeeld, zal men de overige leden voor een bedrag aan zoeken. Den nu aanwezigen leden zou aan liet einde der vergadering een inteekon- lijst worden aangeboden. Hierna werd besproken, hoe men de feestviering zou inrichten. En daarmede ging heel wat tijd heen. De leden hadden blijkbaar verwacht, dat het bestuur met een omlijnd programma zou komen; het bestuur wachtte het initiatief uit do ver gadering. Het bestuur dacht voor den feest avond, hoe bescheiden ook ingericht, f 500 noodig te hebben. Men moést dan nog voor do uitvoering op eigen krachten bouwen. Een gezelschap engageefen zoii veel meer kosten Over een gemecuschappelijken gezclligcn maal tijd aan den vooravond van den eigenlij ken herdenkingsdag, zonder bezwaar van de kas ,was men het spoedig eens. Het denkbeeld, door een der leden ge opperd, om voor dien tijd een demonstra tie te doen houden, over het ontstaan van vloeibare lucht, vond geen ondersteuning.- Verder zal er op 1 September oen feest- uitvoering worden gegeven in de Stadszaal zooveel mogelijk door eigen krachten. Le den, die daartoe hun medewerking wen- schen te verlecnen, werd verzocht zich daarvoor zoo spoedig mogelijk aan te mel den bij een der bestuursleden, den heer P. Arnoldus, Deeimastraat 8. De ter inteekening aangeboden lijst bracht- een bedrag op van f 155. Als alle andere leden naar rato inteekencn, zal het aan de geldmiddelen niet mankeeren. Branden do straatlantaarns fe vroeg? Aan verschillende zijde® bereikten ons de laatste dagen op- en aanmerkingen over hel" in verband met de invoering van ?,omfrtÜd vrosig ontsteken van de aatlamaarns, met name van die in de buitenwijken, 's Avonds even acht uren be ginnen op; de Singels en in de daarachter leggende 'straten de gasvlammen de con currentie al met het daglicht en het duurt ongeveer een uur vóór zjj voor het publiek ec-nig nut doën. Tot zoolang wekken zij hel onaangenaam gevoel, dat on stads kosten duur ga3 wordt verspild. Wij hebben eens geïnformeerd hoi dit zoo komt en ons werd medegedeeld, dat Je lantaarns in de buitenwijken tegenwoordig automatisch worden ontstoken. Me& drukt aan de Gasfabriek op een knop en al de aangesloten lichten ontbranden te geljjk. In de oude stad, waar nog de lantaarn opstekers dit werk doen, wordt op het oogenblik kwart over achten met het op steken aangevangen. Neemt men aan, dat elk lantaarnopsteker een routs van drie kwartier heeft, dan branden circa negen uren alle lichten. Nog vroeg genoeg, niair veel later zal het toch niet kunnen. Docli waarom kan men het auto matisch ontsteken niet wat later doen en bijv. een uur later op den knop drukken? De directie gaf daarvan een alleszins plausibele reden, welke wij even willen mededeelen. Om dc automatische ontsteking te doen pleats hebben, moet korten tijd de druk van het gas aanzienlijk worden verhoogd, en dc ontsteking zou niet gelukken, wan neer bij een aaintal particulieren reeds de lichten brandden. Men moet daarom de burgerij vóór zijn en bij automatische ont stoking van het licht zal mén dus altijd wat vroeger dei lantaarns zién branden dan bij het 'doen Iira'nden door de lantaarn opstekers.- Daardoor gaat natuurlijk gas verloren, maar men spaart er de kosten van het- opsteken weder mee uit. En dat bedraagt uit ter aard veel meer. "Wij gelooven evenwel, dat liet toch wel wat later kan. Om acht uren 's avo'nds ont steekt men het licht thans nog niet iu de huiskamers, zelfs niet bij donkere lucht. Door B. en "VV. is tot inwonend con- ciorg© van. het. gemeente gebouw Breestraafc No. 119 (afd. militaire zaken) bcnoc-md do Leor C. Gordijn, alhier. Aan den Raad dezer gemeente geeft per adres to kennen het bestuur der afdeeling Lei den van den Ned, Bond van Gepensioneerden, domicilie kiezendo Alexanderstrant 13a, te Lei den, ia deze handelende op verzoek der lodeu; dat het den Raad beleefd verzoekt: in navolging en op dezelfde wijze als bet Rijk de pensioenen van de gepensioneerden der gemeente Leiden te verhoogen met 40 pCt.: mol het oog op den groo- ten achterstand, dien do gepensioneerden hier ter stede hebben, ten opzichte van 'de Rijksge- ponsioneerden, terugwerkeudé kracht te verlec nen tot 1 Juli 1919. Mej. Mies O. Zwïerzina, Jeerare3 in de voordrachtskunst, alhier, is Zaterdag avond opgetreden voor de Haags "he afdee ling van het Alg. Nederl. Verbond- „Het Tad." zegt over haar optreden o.m.: Zij gaf een keurig verzorgde en goed uit gesproken lez'.ng over den sympatieken nog jeugdigen Javaansch-Nederl. dichter Raden Ma? Noto Soeroto, en besloot haar mede- deelingen over dezs® begaafden Javaanseiien edelman, met het voordragen van eenige prachtige proza-gedichten van dëh dichter. Mejuffrouw Zwierz'na wist haar gehoor niet alleen de verhevenheid der Oostersche ge dachten te doen gevoeleto, maar ons tev?«3 do verheugende overtuiging te schënken, dat de Nèderlandsche taal zich tot derge lijke ftfne en teeré kiïnstuifcmïen volkomen leent; Na de rust droeg mejuffrouw Zwïer zina met talent eeh viertal gedichten van den door-en-door Nederla'ndschen dichter Adema van Scheltema voor. Mejuffrouw Zwierzina wist haar gehoor te pakken: Gisteravond te zeven uren had er op de Hee ramstraat een ongeluk plaats, dat nogal ernstige gevolgen had. Twee knapen, de 12- jarige A. T., wonende in dc Schoolstraat, en F, O., 14 jaar, uit de Sibóldtsfcraat, hadden op den weg naar Leiderdorp, zooals zij zei den, een patroon van een infanteric-geweor .gevonden. Op de Hecrenstraat, bij Staalwijk geko men, zouden zij een nader onderzoek naar hot gevonden voorwerp instellen. Zij namen een steen en sloegen daarmede op do pa troon, met het gevolg, dat dezo ontplofte, waardoor beide jongens vrij ernstige ver wondingen. bekwamen. De duim on do(wijs vinger van de rechterhand van T. werden grootcndoels verbrijzeld, terwijl O. een be duidende verwonding kreeg aan den rechter pols. De knapen zetten het op een huilen en wa ren spoedig omringd door een groot aantal nieuwsgierigen. Beiden werden ter verple ging in het Academisch Ziekenhuis opgeno men. Voor velen, kleinen en grooten. een waar schuwing om niet roekeloos om te gaan met patronen en hulzen enz., die men hier en dnar mocht vinden, Gisteren were) er ell.eeu tabak gelost uit een vaartuig, liggende aan den Marc- singel. Er is echter woer een aak aange komen aan. de Havenkade, zoo Jat er van daag op twee plaatsen wordt gelost. De politie houdt een oogje in liet zeil, maar .alles gaat tot dusver zonder, cerigc stoor nis door. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Nationale Opera. Ondanks het mooie weer on het vergevor derd seizoen, was de Schouwburg vrij goed bezet bij de laatste voorstelling van do Na tionale Opera. Die voorstelling hield in t\vec_ onafscheidelijke verbondenenM'as- engni'a „Cavalleria Rusticana" -en Leon cavallo's „Paljas". Twee opera's van zeor versohillend karakter oji toch met ongeveer denzelfden inhoud, handelend over een wraakuitoefening. Het snel trekken van messen kan men zich in Holland ternauwer nood voorstellen; in Italië; het land met den vurigen volksaard, geschiedt dit wol. Die vurige volksaard was overigens bij do voorstelling door do Italiaanschó ópera aangepast aan den Hollandschen aard, vooral bij dé voorstelling van „Paljas" was dit duidelijk merkbaar, lleb vuur, dat in den „Paljas" schuilt, kwam niét voldoende naar voren; alles werd te zwaar voorge steld. 'Veel beter werd het karakter van „Cavalleria Rusüicana" weergegeven, welks inhoud ook ernstiger en zwaarder is dan die van „Paljas". Do uitbeelding van Greta Sanbhagen Mandors als Santuzza al kunnen wij de Santuzza van mevrouw GeiselGestmam. niet vergeten was goedhaar stem is van de lage tot de hooge tonen klankvol; jam mer, dat Santuzza bijna voortdlurend het oog op den dirigent gericht houdt, méér dan op haar omgeving. Lola Annie Hof man paste beter in de omgeving aan; de stem klinkt nogal scherp, die van Greta do Hartogh als moeder Lucia klinkt wel- luidcnder. Zij had, vooral met Santuzza to 7, a men, goede oeg©nbliJ>ken. Ln Turiddo (Steinmete) kunnen wij onmogelijk een Ita- liaanschen aard ontdokken, veel meer in Aefio (Jan Blok) aj. is diens stem weinig buigzaam. Heb volkskooi zóng voldoende, boter dan heb kerkkoor; maar een kerk koor zingt gewoonlijk ongelijk. Dirigent Zcidenrusb leidde heb orkest zeker door.dle zeer mooie muziek lieon. het: Intermezzo Siufonico wordt altijd door het publiek als een pauze tusschen die twee a-fdeelingen aan gezien, terwijl het als muzikale brug be doeld is. Ook do muziek van „Paljqs" klonk mooi, hoewel tegenover de ruimte van dan Schouwburg te foisch van klanlc. Van de paljassen was Tonio (Dirks) heb best in zijn uitbeelding, zoowel wat enigheid van stem als lenigheid van .beweging betrof. Canio (Sohulze) zingt lyrisch en meb veel klank, maar voor eenem Paljas heeft Schulze noch het figuur, noch de levendigheid. De Sylvio van Andró Span doet juist niet aan een vurig minnaar denken. Annie Ligthart is een uitnemend geschoold© zangeres, maar als Nedda moet zij veel n-eer trachten te cbarmeeron. Het koor als toeschouwers bij do te geven voorstelling door de Paljassen leefda met wenig opgewekheid mede. De toeschouwers in den Schouwburg leefden wel mode en uitten mm dankbaarheid in welgemeende toejuichingen, waarin opge sloten lag de hoop op weerzien in het vol gend seizoen. BINNENLAND. Nationale Bcud tegen Revolutie. - In dc groote zaal van den Dierentuin in Den Haag werd gistermiddag" een vrij druk bezochte bijeenkomst gehouden, belegd - door het voorloopig comité tot stichting van den Nationalen Bond tegen Revolutie, met -do bedoeling tot de constitueering van den Bond over te gaan. De bijeenkomst werd door den voorzitter van het voorloopig comité, den heer H. Z. Zegers de Beyl, geopend, die er op wees, •dat men bijeen was om een klein boompje te planten, dat zou kunnen uitgroeien tót een krachtigen stam. Vele stemmen gingen op om handelend op te treden tegen dege nen, die propaganda maken voor de revo lutie, en als gevolg daarvan besloten spr,-en de zijnen, door de goedgezinden te vereeni gen, stelling te nemen tegen degenen, die het wettig gezag willen omverwerpen. Spr. zette in het kort- nogmaals het doel van den Bond uiteen. Na den oproep kwa men tal van adhaesksbetuigingen tot het comité, ook van dc zijde van vele organisa ties. Daarvan noemde spr. o.a. de vercenigin- gen: Volksweerbaarheid, Jong-Limburg, Do Nationalo Economische Studentenorgaisatie, 10 vnkvereenigingen uit Öosterboek, léden der 'Liberale Unie uit Zeeland, de Boeren leenbank, „Het Kruisverbond te Beolc, bij Nijmegen, de afdeeling „Patrimonium'1 te Ommen, do Rotterdamsche Burgerwacht, rcrsdliillendc land- cn .tuinbouwvereenigin- gen, dc Christ. Oranjcvereeniging in Neder land o.a. Ook ontving spr. o.m. "een schrij ven van ds. Siemeling, uit Zierikzee, die doende is in Zeeland een fusie te bewerken tusschen tal van particuliere organisaties, ten einde tot den nieuwen bond te kunnen toetreden. Voorts is spr. nog met dc burge meesters van verschillende gemeenten in on- derhandelin. Spr. meent dan ook, dat hot boompje thans groot genoeg is om geplant te worden. Het i3 onwaar, dat het streven van den bond zou zijn de taak der Regocring over to nemen. Hij wil slechts die taak voor de Re- geering mogelijk, maken. Spr. cindigdo onder applaus met het ci- teeren van den regel van het oude Wilhel mus: ,.Hct Vaderland getrouwe, blijf ik tot in den doet", waarbij alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven. Hierna was het woord aan ds. Jansen, die er op wees, dat, hoewel de vrede is ge- teckcnd. de toekomst voor do gansche we reld nog nooit zoo donker was als thans. Europa staat aan den rand van den afgrond cn zal onafwendbaar ton gronde gaan, als de nuchtere zelfbezinning het niet wint van do revolutie-verdwazing. Spr. schetsto den toestand in Oostenrijk, in Duitschland, in Rusland en vergeleek daarmee den alleszins gunstigen toestand iit ons land, die tot dankbaarheid moest stem men. Doch deze dankbaarheid is verre. Ook tevredenheid, werklust, oen gevoel van saam- lioorigkcid treffen wij in ons volk niet aan, terwijl een machtige partij dag en nacht ar beidt, om ook in ons lancl het wettig gezag omver te werpen. Daarom wil spr. onder instemming der vergadering vorklaren het don plicht van ieder Nederlander te achten het gevaarlijke revolutionaire drijven met alle macht te helpen koeren, daarbij achter dc wettige Regocring staande. Hij besloot met een krachtig woord tot 'opwekking tot aansluiting bij den bond. De staking in het transportbedrijf. Naar „De Tol." nader verneemt, hebben deel genomen aan do bespreking over het conflict in do transportbedrijven de volgende bestuurs leden der Internationale Transportarbeiders-Fe deratie: de heeren Edo Fimmen, Gossling en Döring. Het bestuur der Scheepvaarlvereeniging „Noord" deelt 110? mede, dat. de houding der scheopvaartvereenigiugon door deze bespreking in geen opzicht is gewijzigd. Naar aanleiding van de gehouden bespreking tusschen dit drietal bestuursleden van de I. T. F. en hot bestuur der Scheepvaart vereenigingen, deeldo een bestuurslid der Federatie van Trans portarbeiders mede, dal men in arbeiderskringen nog absoluut uict optimistisch gestemd is, ten opzichte van een spoedige beëindiging van het havenconflict. Vooral niet, waar gebleken is, dat de Sehcop- vaartvereonigingeu haar standpunt ongewijzigd blijven handhaven Na de jongste uitspraken der vergaderingen der Transportarbcidersbonden, kan er geen sprake van ziju, zoo verzekerde men, dat op don. grondslag van het standpunt van do Sc-beepr, vaarivereenigingen een spoedig einde te ver wachten zou zijn. In ieder geval zal, welke grondslag ook tusschen de I. T. F. en de Scheepvaartvereenigingen mocht worden gevon den, het laatslo woord aan do stakende haven arbeiders zelf zijn, aldus deeldo men ons van do zijdo van hot Federatiebestuur mede. In de gisteravond in de hoofdstad gehouden ledenvergadering van „Recht en Plicht" in de Bours voor don Diamanthandel, welke vergade ring enorm druk was bezocht, is het laatslo communiciué besproken van de Scheepvaartver- eenigingen „Noord" en „Zuid", hetwelk aan do arbeiders van de II. A. R. was thuisge- zonden. Onder grooto geestdrift werd met algemeene stemmen besloten het communiqué voor kennis- gering aan te neracn-.cn den strijd met verdub belde krachten voort to zetten. Tevens werd goedgekeurd bet advies van het Federatiebe stuur om de levensmiddelen voor "Weenen en Duitschland te verwerken. Hot woord werd gevoerd door de heeren Pos- thuraa, Sneevliet en Bouwman, die den stand der actie uiteenzetten. Uit Rotterdam meldt men: Alle vakgroepen der Federatie hebben thans Iran goedkeuring gehecht aan het besluit de levensmiddelen voor Duitschland te lossen. De besprekingen tusschen den Ccntralen Boud en de Federatie te dier zake zijn nog gaande Besloten is een commissie te benoemen, die net de uitvoering zal worden belast. Deze com missie zou dan tevens 'den schakel vormen lus- schon de organisaties van havenarbeiders en de scheepvaarlveroenigingen. Nieuwe verhooging der spoorweg tarieven. Naar het „Rotfc. Nieuwsblad" verneemt, is binnenkort een nieuwe verhooging der spoorwegtarieven te wachten. Zij-wachten nog slechts op de ministerieel© goedkeu ring. Ditmaal met niet minder dan 40 pCt. In het algemeen wordt het reizen drie maal zoo duur als in 1916, tegenover buurt verkeer zelfs viermaal zoo duur! Het ligt o. i. voor de hand, dat op deze wijze het reizen in ons land zeer bezwaar lijk wordt. Voor Weenen- Als gevolg van dc steunbeweging voor Wee- non, door do Vakcentra ten georganiseerd, kun nen op 19 April mot den lovonsmiddelontrein yan hel R.-K. Huisvestingscomité, voor'rekening van hot R.-K. Vakbureau en het Christ, Nat. Vak verbond, naar Weencn worden gezonden: 3 wa gons erwten, 3.wagons boonen, 1200 balen ha vermout, 15.000 K.G. gecondenseerde volle melk, 30.000 K.G. margarine, 15.000 K.G. bak en braadvet on 10 wagons aardappelen. In to taal zal dit worden 26 15-tons-wagons. Do le vensmiddelen zijn bestemd voor de leden der Christ. Gcworksckaften. Als begeleiders zullen mee naar Weencn gaan de heeren J. Tli. Nij- kamp en S. J. Rupport bestuiu-ders van 't R.-K. Vakbureau en het Christ. Nat. Vakverbond. Gentrum"). H. M. dc Koningin heeft gisteravond de Eerste Kamer in audiëntie ontvangen. B. cn W. van Den Haag besloten tot invoering van ecu herfstvacautie aan de ge meentescholen. Zij meenon, dat het tijdvak tusschen do zomer- en de Kerstvacantie te lang is cn het onderwijs ald\ts te vermoeiend voor de leerlingen wordt. Dc herfstvacautie zal in do laatste week van October vallen cn een halve weck duren, van Woensdag middag tot Maandag. Het wetsontwerp tot onteigening van „Meyendal", ten behoeve vaa de gemeente 'a-Gravenhage, zal den Raad va'n State waar schijnlijk vóór Mei bereiken. B. on W. van Amsterdam hebben als opvolger van nu wijlen mr. 'J. Kappeyne van de Coppello tot stadsadvocaat benoemd mr. H. A. van den Wal! Bake. Een commissie, bestaande uit de heeren J. Gouverneur, pred. te Zierikzee; P. J. Molenaar, pred. te 's-Gravenhage; H. Th. Obbink, hooglceraar te Utrecht; 0. J. vaa Fa,assen, pred. to Haarleril; J. B, Slote- maker de Bruyne, lioogl. te ütreeiit; en A. J. de Sopper, hoogl. te Groningen, heeft geestverwanten uitgonoodigd c-en ve.gadö- ring te Utrecht bij te wonen, waarin ge tracht zou worden eon Voreeniging op te ■richten tot versterking van het "Ethisch b> ginsei Deze vereeniging is geconstitueerd. -PRIJS DÉZEB COURANT: Voor Leiden p. 8 mad. £2.50, p. woet Ö.itf Buiten Leiden, ".waar agenten geves- "tigd zijn, per weck 0.13 Franco per post r.n 2.C0 De Raad van Amsterdam heeft gis termiddag dr. W. Noordenbos tot hoog leeraar benoemd in de vac.-Rotgjtas. „Het Volk" meldt, dat liet partijbe stuur van de S. D. A. P. in overleg met het N. V. V. de volgende Mei-leuze heeft vastgesteld: Herstel der international© so lidariteit en de socialisatie. Do lieer G. J. A. Wosselingh Leeft Wegens' drukke werkzaamheden, bedankt als lid van den Gemeenteraad van Amsterdam. Zijn vermoede lijke opvolger is de heer Kolt het. De heer Wes- selingh behoort tot de S. P. Op de vragen vaa het Tv.c-' a,-Kamer-lid, den hoer Otto, betreffende aankoop door do Mij. „De Kon. Hoogovens- en Staalfabrieken" vaa 30 millioen Mark aandeelen der Phoenix A. G. für Bcrgbau uud Huttenbotrieb heeft do Minis ter van Financiën d.d. 14 -dezer goaniwoord, dat het niet juist "is, dat die Mij. waarin door den Staat voor 71/5 milliuou gulden i? deelgenomen, heeft besloten, voorloopig geen hoogoven noch fabriek to bouwen eu.zicli dus voorloopig ook' van de exploitatie van eed hoogoven of fabriek te onthouden. Het is juist, dal dc Maatschappij een deel "va n baar kapilual heeft bosteéd tot aankoop van een nominaal bedrag van 30 millioen Mark aandee len van de Duilscho' Maatschappij de Phoenix A. G. für Bcrgbau und Hiittcnbelrieb. Hol- is aan de Rogeoriug Lekend, dat de aan-i koop heeft plaats gehad met de bepaalde be doeling, dat de hierdoor ontstane relatie met de Phoenix A. G. bevorderlijk zal. zijn aan do bereiking van het doel, dat bij de deelneming van den Staat in het kapitaal dor Ncderland- sclie Maatschappij heeft voorgezeten. Op de vraag van het Tweede-Kamerlid den heer Ter Hall betreffeudo toekenning van eon extra-toeslag aan het vóór 1 Januari 1916 gepensioneerde, personeel der spoorwegmaat schappijen, heeft do Minister van Waterstaat o.m. geantwoord, dat de" spoorwegmaatschap pijen zich in beginsel bereid hebben verklaard, do pensioenen van de vóór 1 Januari 1916 door haar gepensioneerden te verbeteren, indien om trent do verdeeling van dc daaruit voor de pen sioenfondsen voortvlociendo laslen met het Rijk overeenstemming kan worden verkregen. Dien aangaande wordt nader overleg gepleegd. Het Eerste-Kamer-liJ de heer Van Ebbden heeft naar aanleiding van de in het „Hbl." gegeven beschrijving va'n het lijden: van Nederlanders', die in Rusland zijn ge ïnterneerd, aan -den Minister van Buiten- landsche Zaken gevraagd, om het aange geven middel van hulpverleening uitwis seling tegen ten onzent geïnterneerde Rus sen met den grootst mogeljjkeu spoed ter band te neniea. Het stoomschip, dat een aantal Russen' van Nederland naar hun vaderland zal terugbrengen, zal meldt het „Hbl." vermoedelijk in Reval de nog in Ruslamd vertoevende Nederlanders, ten getale van omstreeks 150, aan boord nemen en naar ons land terugbrengen. Dr. J. P. Cannegieter (Middelburg) stelde in de vergadering van Moderne Theo logen, te Amsterdam, voor om deze motie aan de Tweede'Kamer, te zend1?® vanwege deze vergadering: „De 55ste vergadering van Moderne Theologen, te Amsterdam bijeen op 14 April 1920, overwegende, dat de Tweed* Kamer der Stten-Generaal een aanvang heeft gemaakt met de behandeling van d* nieuwe Lager Onderwijswet; overwegende, dat in artikel 22 van het wetsontwerp bepaald wordt, dat tot het gevéïï van gods dienstonderwijs op de scholen, alleen zullen worden toegelaten de godsdienst!e^raren,- üie -zijn aangesteld vanwege een kerk- oÉ kerkgenootschap; overwegende, dat iu ver- scheideuo plaatsen des lands, waaronder met name de steden, bij de groote kerkgenoot schappen geen vrijzinnige godsdienstleera- ren werkzaam zijn noch uitzicht bestaat,, dac zij aldaar blnneln korten tijd zullen wor den werkzaam gesteld;, overwegend*, dat vclgens.de bepalingen van het wetsontwerp, derhalve in onderscheidene .plaatsen d*s lands voor vele vrijzinnige godsdienstleeraren geen gelegenheid zoude bestaan tot .het ge1 ven van godsdienstonderwijs op gelijken: voet als dat aan andere mogelijk zal wezen; overwegende, dat in de wetten des lands geen voorrang mag worden verleend aan eeu traditionee'.e opvatting van godsdien stige gemeenschap als kerk, in tegenstelling inet zich noemende godsdienstige vereeni-. gingen; overwegende, dat aan dez? aange legenheid, ondanks een adres van het hoofd bestuur van den Nederla'ndschen Protestan tenbond e'n een opmerking in de afdeeling van de Tweede Kamer alsnog géén officieele aandacht geschonken is, verzoekt de volks vertegenwoordiging dringend het door mr. Visser van IJzendoorü te 'dezen aanzien' op art. 22 van het wetsontwerp ingedien de en aan genoemde bezwaren tegemoet komende argumennt te willen aannemen.'® De motie wordt met algemeene stem men aangenomen. Naar'aanleiding vau hel bericht van „Do. Rotterdammer", dat do heer II. Colijn het voor nemen heelt zich binnen een jaar los te makeu van do Bataafschc Pelroleum-Maatschappij en bü zich dan eventueel als voorzitter der A.-R. Partij geheel aan de politiek zal gaan wijden, is aan het Haagsch Gorr.-Bureau op verzoek 0111 inlichtingen uit naam van den heer Colijn mede gedeeld ,dat dit bericht onjuist is. De Wecsiu richting t© Neerbosch heeft van „een vriend der stichting" een gift van f 2000 ontvangeu. Tc Edv wérd in hotel ,11. Hof vaa Gelderland" door oen 500-tal personen van -flkcn rang on stand uit do burgerij verga derd en besloten den bïirgemester mr. dr. O. Pit. 'baron Creutz, te verzoeken zijn be sluit, dat hij no.ir con andere betrekkin®

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1