No. 18439 LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 1 April Derde Blad. Anno 1920. UiT DE OMSTREKEN, 'ALPÜEN. Bij do aanbesteding door hot Koloniaal Etablissement to Amsterdam >o« minste inschrijfstor voor drie lederen »vig?iang3n de Firma Gebrs. Van dbr iKIoob Hoyburg, voor 2*7.05. HOOFDDORP Woensdagnacht ia hier ingebroken bij den juwelier en horlogema ker, den Wr A. do Vlieg. De dief heeft rich door uitsnijding van een ridt toegang tot de woonkamer verschaft en zich mees ter gemaakt van een goudeu horloge met dito ketting, 12 zilveren lepeltjes en eenige kleodingstlilcken welk e9i en ander ach in da kamer bevond. Hij heeft blijkbaar geen kans gezien het slot van de étalagekast te verbreken en zich t«>en maar met de voor do hand liggende artikelen tevreden ge steld. De V. meeade wel voetstappen te hooron en is nog naar beneden gegoaii, doch er was niemand meer te zien. Men heeft vermoeden op een man, cEo er ver dacht uitzag en des middags geruimen tijd voor het winkelraam heeft staan gluren. Het spoor van den dader ia echter nog niet ontdekt. KATWTJK AAN Zt*.E De 6-jarige jongen H. viel gistermiddag van een schok ker in de Watering. Deze jóngen zou stel- ■lig verdronken rijn. wanneer IK er niet geweest ivas Deze sprong gekleed te water en mocht het genoegen smaken den jongen weder op het droge te brengen. Wegens het droge, zachte en zonnige voorjaarsweder ontwikktien de vruchten rich met buitengewone snelheid De aard appelen, die ruim veertien dagen geleden werden gepoot staan nu reeds boven don grond Een flinke regenbui zal den vroegen vruchten zeer te stade komen. Met het planten van helm in de dui nen, in toezicht en onderhoud bij het Hoog heemraadschap van Rijnland, om de ver stuivingen tegen to gaan, is meri thans klaar gekomen Dit is een heel werk ge- woest. Kosten noch ni'xnt» zijn ontzien om do duinen weder zooveel mogelijk in den vorigen toestand terug te brengen. De Christelijke Naaischool raag z>ch in de belangstelling van ito burgerij ver heugen. Onder de uitnemende leiding van mej. S. is üet aantal leerlingen tot bijr.a 80 gestegen. Eenige weken geleden weid ten nadeo le van den visschor 1'. eea rijwiel ont vreemd Een hiernaar ingesteld onderzoek leverde geen resultaat op Dit rijwiel is door den eigenaar teruggevonden op de zelfde plaats van waar het ontvreemd was. In plaats van don heer L. Kruijt, die als voorzitter van de Ambochtateokenachool bedankt heeft, is als zoodanig benoemd do heer G. Ouwehand. De Zangvereniging „Katwijks Ge mengd Koor" vierde gisteravond haar jaar feest, in ..Caea Cara". Voor dit doel waren eenige leden van zuster-vereeniging uit 'B-Gravemhage overgekomen Do avond werd doorgebracht met het doen van samenspra ken en voordrachten Er hcerschte een op gewekte, vroolijka stemming. De leden heb bon zich kostelijk geamuseerd. De noodige versnaporiugen ontbraken niet Van de trawlloggers kwamen te IJmui den aau óe markt- KW 26 met f 96:); KW 41 met f 898KW 45 met f 969KW 53, met f 6'3 en KW 138 met f 866 besomming. KOUDEKERK Alhier gaf de Kinder zang voer ouders en genoodigdOn rijn eer ste uitvoering. Het programma, dat veel afwisseling bood, werd onder leiding van mej. Oostveen, onderwijzeres der openbare school, op aangename wijze uitgevoerd. Tot slot werd door een der kinderen aan mej. Oostveen een bouquet met vaas aange boden, daar zij zich vonr die taak geheel belangeloos heeft gegeven. Do heer <T. M. Bos, hoo'd der school leidde dezen avond, welke zeker tot aller genoegen goed ge slaagd is. Ook uit cle/.o gemeente vertrekken ver Bcheideno personen naar Amsterdam, ten einde daar havenarbeid lo verrichten. LEIDERDORP 'Te kiezerslijst voor deze gemeente bevat 697 namen, waaron der 471 van mannen en 426 van vrouwen. In de vergadering van de A. R. Kies- vereeniging werden als afgevaardigden naar de deputaten» ergaüering gekozen do beeren L. W van Oiessen en A. Roest. Besloten werd ooi art 11 van het program van actie, zooals het thans luidt, geheel te handhaven. Pogingen zullen worden aango wend om te komen tot een Oranje-Vereoni gir.g hior ter plaatse. NOORDWIJK. - De Ivor M. Gooi dio bij Kon. besluit vnn 13 Februari tot Com missaris van Poli)ie was benoemd, is in Der Haag als zoodanig beëodigd. NOORDWI JK A IN ZEE. - - Van de trawlvi'sseherii kwamen te IJmuidon aan de markt NW 3 met f 6óS besomming. OFGSIGEEÖT. Gisteren had "alhier aan de Haarlemmertrekvaart 'n aanrijding plaats die nog woadergoed is afgcloopcn. Twee veldartilleristen uit Leiden bevon den zich met hun paarden op vermelden weg toen een motorrijder met zijn tuf-tuf ltwam aangesneld wat een der paarden niet erg scheen te bevallen, dat dwars over den weg sprong, hierdoor don doorgang versperrende. Het kon niet uitblijven dat de motorrijder tegen de achterpooten van het dier reed', dat> licht gewond werd. Het motorrijwiel met do twee opzittenden werd over den weg geslingerd en erg beschadigd Een der personon, de bestuurder N, W B., koopman te Hillegom verwondde zich 'aan het hoofd, <De andere kwam met den schrik vrij Blijkens ooggotuigen, waaronder ook de juist passeerende gemeenteveldwachter van Voorhout ligt die schuld bij den motorbe stuurder, tegen wieu dan ook prooes-ver- baal is opgemaakt. SASSENHEIM - Tot hoofd der school met den Bijbel is benoemd de beer J. Wiep kemn, thans hoofd der school te Zuilichem De burgemeester dezer gemeente, F. F. baron de Smeth heeft als zoodanig ont slag aangevraagd. VOORSCHOTEN. Wegens vertrek van mej. M. Rouwenhorat, naar Zeist, is aan de Chr. school alhier tot onderwijze res aangesteld mej, L. Hoekendijk, uit Heemstede. Gisteravond hield de ambachtsteeken- school openbare lea Er was tamelijk be zoek. Dr. Holwerda hield oen lezing over Pompei welke word opgeluisterd met licht beelden. Daarna werd db tentoonstelling van teekeningen rondgegaan, welke deze week eveneens nog te berichtigen zijn. De prijs van volle melk is voor April voor deze gemeente bepaald op f 017 per Liter. VALKENBURG De kiezerslijst voor Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad be vat in deze orde 'J',16333 on 327 namen. ZOETERWOUDE. Door den Raad de zer gemeente is m zijn op Dins lag gehou den openbare vergadering besloten near aanleiding van ecu voorstel van B. en W om do .vegen in die gemeente af te sluiten voor motorrijtuigen, dio een door den Raad nader te bepalna zwaarder gewicht hadden besloten, aan Gedeputeerde Staten te ver zoeken om alle wegen af te sluiten voor auto's met ijzeren »iell>anden, voor vracht auto's met gummibanden wilde men dat verbod niet bepalen omdat men algemeen van oordeel was. dat wanneer de auto te zwaar beladen werd de banden het wel zul len uitwijzen Wanneer bij Gedeputeerde Staten geen bedenkingen rijzen, zal de Noort- buurtschen weg voor voertuigen gesloten worden verklaard '-an 26 April tot en met 15 Mei wegens het leggen van een nieuwe brug bij de hotstede „Bouwlust", bewoond door den heer Parlevliet. SJV AM ME RD AM P.ij Kon. besluit is toegelaten als vereeniging, uitsluitend in het belang van verbetering der Volkshuis vesting werkzaam, de bouwvereeniging ,,Zwammerdamsch Woningbeiang'1, alhier. ZOETERWOUDE. Gomeenieraad Wegens de groote agenda waren de leden roods opgeroepen om negen uur. De 'voor zitter opent de vergadering. Aanwezig alle leden. De nieuw benoemde leden de heeren E. J. Los en O. van Leeuwen worden geïnstal leerd. Van het bestuur van Voorschoten is een schrijven ingekomen, dat die gemeente aan Ged. Staten hebben bericht, dat ook zij f 5500 zullen bijdragen in de aanlegkosten van een nieuwen weg Veer Hofweg en veer Alle- manageest. Een schrijven van don hoer Rijksontvan ger te Leiden waaruit blijkt, dat aan den gemeenteontvanger is betaald f 59.58. Met algemeene stemmen wordt besloten de leoning te bestemmen voor het tekort van het distributiebedrijf dienst 1917. Van Ged. Staten zijn teruggekomen de twee raadsbesluiten genomen in do vorige vergadering om namelijk aan J. Binnendijk directeur van den brandweer over 1917 nog uit le koeren de 5 procent toeslag op zijn wedde als directeur, welke toeslag niet door hem was genoten en om aan A van Haas teren te betalen een bedrag van f 3.55 we gens leverantie van melk aan brandweer bij den brand van M. M. van Haasttor in het jaar 1918. Deze bedragen moeten betaald worden uit den post onvoorziene uitgaven dienst 1919. In verband daarmede stellen B. en W. voor om do post voor onvoorziene uit gaven bedragende f 1363.91s te verminderen met dezo beide bedragen en dan het Raads besluit ter goedkeuring op te zenden aan Gedeputeerde Sbaten. Conform dat voorstel wordt met algomeene stemmen besloten. Voorts is wan gedeputeerde staten een schrijven ingekomen inzake do grenswijzi ging waaruit blijkt dat de annexatie van de gemeente Leiderdorp dan kan plaats heb ben of bevorderd zal worden door het col lege van Gedeputeerde Staten wanneer beide gemeenten dus Zoeterwoudo en Leiderdorp instemmen. Een en ander stuit af op het verschil in godsdienstige gezindheid. Van het gemeentebestuur van Leiden is oen declaratie ingekomen voor het 1/10 prijs verschil op bonboekje J tot oen bedrag van f 585. Volgens verkregen inlichtingen is dat de laatste nota voor de bonboekjes. Met al gemoene stemmen wordt besloten deze de claratie te voldoen. Wijziging der algemeene politieverorde ning. In artikel 89 dor algemeene politieveror dening voor deze gemcento is bepaald, dat eigenaars, beheerders of bestuurders van woonwagens, dio de gomeento aandoen of doortrekken geen staanplaats mogen inne men met die wagens op de openbare wegen en voetpaden of met andere woorden, be woners van woonwagens worden in deze ge meente niet geduld. Daar echter bij staats blad 492 van 1918 een wet op woonwagens en woonschepen is opgenomen is bedoelde verordening in strijd met de wet en is do rand verplicht een of meer plaatsen aan re wijzen waar dergelijke menschen zich mogen ophouden. In verband daarmede is door B. en W. een verordening ontworpen, die hier bij wordt aangeboden luidende als volgt, artikel 89 geheel te doen vervallen en daar voor in de plaats te stellen; Het is verboden den eigenaars, beheerders of bestuurders van woonwagens, die do gomoente aandoen of doortrokken met die wagens tijdelijk of vaste standplaats in te nemen op den openbaren weg of voetpaden anders dan op do plaatsen daarvoor door een bord mot het opschrift standplaats voor woonwagens aangewezen. De raad moet dan de plaats of plaatsen aan wijzen. Mocht de raad zich met de redactie van dit artikel kunnen vereenigon dan zal de wijziging worden opgezonden naar de gezondheidscommissie om het advies daar over in te winnen ten einde in een vol gende vorgadering definitief tot de vaststel ling der verordening over te gaan. Verdaagd tot oen volgende vergadering. Vervolgens is aan de orde het voorstel van B. en W. om do bouw- en woningverorde ning' dezer gemeente te wijzigen naar aan leiding van een adres gericht aan den raad door de damesleden van de Roomsch Katho lieke Vrouwenbond, gevestigd te Zoeten woude. Bovenbedoelde vrouwenbond heeft zooals bekend een verzoek gericht om ver plichtend te stellen dat alle woningen in deze gemeente worden aangesloten aan de brouwatcrleidlng. Een en ander in verband met de treurige toestand, die wat de water voorziening betreft in sommige woningen aanwezig is. Tegelijkertijd met dat adres is een schrijven ingekomen van de gezondheids commissie te Alphen aan den Rijn, waarin wordt medegedeeld, dat een klacht is inge komen bij hun college ten opzichte van do drinkwatervoorziening van do woning ge leggen aan de zuidb. wijk 0 no. 12 bewoond door L. van Vliet. De bewoner van dat per ceel, hetwelk ligt op ongoveer 40 Meter af stand van de hoofdbuis der waterleiding zijn voor drinkwater en werkwater geheel aan gewezen op een doodloopende en door pri vaat vuil sterk verontreinigde sloot Eige naar dier woning is de R.-K. gemeente. De gezondheidscommissie verzoekt dan ook de eigenaar te verplichten de woning aan te doen sluiten aan de waterleiding en de daar naast liggende sloot grondig te doen rei nigen. De voorzitter stelt voor dat schrijven te gelijk te behandelen met het adres van de vrouwenbond. Naar aanleiding van boven genoemde missives stellen B. on W. voor ar tikel 45 uit de bouwverordening te laten ver vallen en daarvoor in de plaats te stellen: Elke eigenaar van een woning is verplicht er voor te zorgen, dat de woning aangesloten wordt binnen een door B. en W. nader te bepalen termijn aan een waterleiding. Van deze bepaling kan door B. en W. op schriftelijk verzoek geheel of tijdelijk ont heffing worden verleend. Ook kan vrijstel ling verleend worden wanneer door middel van een wel goed drinkwater in voldoende hoeveelheid wordt verkregen. Wanneer door B. en W. geheelo of tijdelijke ontheffing wordt verleend dan moet de woning voor zien worden van een waterdichte van klin kers in sterke specie gemetselde of van oe- ment beton vervaardigden regenbak met een inhoud van ten minste 2'/> M3 voor elke wo ning. Regenbakken moeten ten minste 3 Me ter van beerputten -verwijderd zijn en de wanden van gemetselde bakken moeten ten minste een steen dik zijn. Na uitvoerige dis cussie wordt ook dit punt aangehouden. Daarna is aan de orde het vaststellen van oen verordening op de legesgelden ter secreta rie te heffen. Zooals de voorzitter mededeelt, is indertijd zulk een verordening reeds door den raad vastgesteld maar dezo ia door zijn voor ganger nooit ter goedkeuring ingezonden on daar alle9 oven duur wordt is het niet meer als noodig dat deze verordening wordt vastgesteld cn opgezonden wordt ter goedkeuring. Door ve len worden inlichtingen ingewonnen waarvoor speciale diensten moeten bewezen worden en het is niet meer als billijk dat deze gehonoreerd worden ten behoeve van de gemeentekas. B. en W. hebben nu zulk een verordening ontworpen en bieden deze ter vaststelling aan den raad aan Uit die verordening blijkt dat voor afschriften van allo stukken volgons bepalingen dor ge meentewet en voor afschrift van of uittreksels uit akten van verhuring, verpachting, aanbe steding en dergelijken, een recht geheven zal worden van 25 cent per beschreven geheel of gedeeltelijk; voor ingevuldo afschriften van ge- meentebegrooting of rekening f 5; voor een exemplaar der geheelo kiezerslijst f 15, voor oen exemplaar van een stomdistrict f 5; voor legalisatie van een hondteekening per handtee- kening 10 cent; voor een duplicaat vaccinatie bewijs 10 cent; voor een bewijs van goed gedrag van gegoedheid en dergelijken 25 ccnl; voor het doen eener nasporing in de registers van bevol king per persoon of gezin 10 cent; voor het vol trekken van een huwelijk op een anderen dag dan waarop het kosteloos moet geschieden f 10; voor het doch van een naspóririg ih de "regis-" ters dor burgerlijken stand 10 oent vóór Iedere opzoeking; voor elk niet oriderteekend bewijs van inschrijving in een geboorte- of overlijdens- rogister 25 cent; voor elk trouwboekje behalve dat bij het huwelijk gegeven 50 cent. Vrij van bovengenoemde rechten zijn de stukken, benoo- digd voor den militairen dienst, afgegeven op afgifte van bewijs van onvermogen cn bevel schriften van betaling. Mot algemeene stemmen wordt do vorordoning vastgesteld. BRIEVEN UIT BERLIJN. I. Soldatenrevolutie on algemeono staking 1) door Dr. MAX OSBORF. Berlijn 18 Maart. O wij kindoren. Wij dwazenI Wij onverbe terlijke optimisten. Door welken duivel be zeten, verbeeldden we ons, dat er nu einde lijk rust over ons zou komen? De droom is uit olkaar gespat als oen zeepbeL Onze hoop is stuk geslagen cn haar scherven bedekken den bodem. Weer wordt 1) Dezo brief is ten gevolge van het gedes organiseerde spoorwegverkeer in Duitsch- land eerst nu in ons bezit gekomen. We ont houden hom toch onzen lezers niet, daar hij, als oerste van een nieuwe reeks Berlijnsche brieven, welke aanvangt ln deze ernstige dagen, een stemminghbeeld daarvan geeft, (Red.) het doodzieke volkslichaam door koortstril lingen geschud, door zenuwtrekkingen en krampen overvallen. Wie zal hot ciidelijk, na onzegbaar lijden, de reddende geneesmid delen reiken? Net waren wij begonnen, ons eea beetje, slechts een klein beetje, te bewegen. De reusachtige machine van het Duitsohe eco nomische leven, eens een bewonderd orga nisme, daarna verstoord, gebroken, verroest, scheen langzaam weer in nieuwe oeweging te komen. Voor het eerst sinds ll/a jaar wilde in het afschuwelijke, donker, dat ons nationaal be staan omvangen houd t, heel in de verte een klein lichtje opflikkeren. Men geloofde nog niet een weg, maar ten minste toch een richting te onderscheiden, waarin do diagen zich voorwaarts bewegen konden. Onder den bouw van de Duitsche demo oratie, die aanvankelijk eenigszins als in de lucht gebouwd scheen, zou zich motter- tijd een fundament vormen. De groote baro meter van de wereldmarkt, die voor iedere Lichtverandering gevoelig is, toonde de kleine verbetering reeds aan den koers van den Duitschen mark, steeg voorzichtig. Daar opeenseen donderslag uit den helderen hemelt Nieuwe verwarring. Nieuwe moeilijkheden. Nieuwe zorgen. Tot nu toe kwam de maalstroom van links. Nu opeens als vereffening éóu van rechts. Wel had men haar op het laatste c»ogen- blik aan zien komen, maar het was toch als kreeg men een slag in het gezicht, toen men 's morgens den 13den Maart wakker werd en het afschuwelijke voorgevallene hoorde: de stad 'a nachts door een militaire staatsgreep genomen de regeering net den rijkspresident er bij ontvlucht! Wie op straat kwam vond volkomen veranderde toe standen. Heole wijken waren weer in een krijgskamp veranderd! Versperringen. Prik keldraad. „Spaansche ruiters''. Dienstdoende machi negeweren. Doortrekkende patrouilles. Voor- bijmarcheerendo soldaten-a fdeelingcn, uit gerust alsof zij ten velde trokken. Aan de stalen helmen het teeken der r adi-cu tl-con- servatievon (en niet te vergeten anti-semi- tische gevoelens); het „Swastika", met witte verf geschilderd een oud-heidonsch sym bool, dat door wonderlijke beschikkingen tot zoo'n rol geworden ia. Op de daken van de bezette regeeringsgebouwen, zelf3 ook aan de ramen van privaatwoningen, vroolijk wapperend, als was or sinds andertialf jaar absoluut niets gebeurd, de Vlaggen van het regime van Wilhelm. In verscheidene stra ten zelfs bereden officieren, die vanaf hun paarden, de eerste oproeping van den nieu wen machthebber luid voorlezen. Do toeschouwers zjjn veAluft. Roodom ernstig-ontsteld stilzwijgen. Geen woord wordt gehoord. Men weet nog nauwelijks, wat gebeurd is overziet nog niet deu gan- sohen waanzin van het misdadige öi'cttan- tisme, dat hier weer onbezonnen met het lot van een groot volk speelt, en zijn mogelijke vreselijke gevolgen. Men weet niet recht: is het de noordduit- sche aard, die de opwinding in toom houden kan, of is men heclemaal niet opgewonden? De menschen zijn verhard; teveel heeft op ze ingestormd sinds jaar en dag; zij kunnen niet nueer In ieder mensch gaat slechts een bepaalde maat van opwinding; hun maat is vol. Of zij zijn ook onverschillig geworden voor het ongeluk van do massa en hebben slechts hoofd voor hun eigen zaken. Nu ja, weer eens een staatsgreep! Dit zijn stroomingen, waar men doorheen moet! Niots aan te doen. „Kismet" zeggen de Turken. Maar dan worden de gebeurtenissen meer voelbaar. Zelfs do onveischilligste wordt op geschud. Do groote tegenwerking tegen het militairisme begint. Algemeene staking weet men wat dat be teekent? Wij wisten het ook niet tot nu toe. Hoe veel we ook al beleefd hebben, dit wisten we niet. De herinneringen aan de aparte stakingen, die we meemaakten, verbleekten nu. De geweldige slag trekt alles uit zijn verband. Nu eerst merkt men, hoe nauw de snaren van het weefsel, dat wij „openbaar leven'' noemen, sluiten, hoezeer in dit fijuvertakte organisme, de functie van ieder lid van die van alle andere afhangt. Maar zoo zeer als alles afzonderlijk daar onder lijdt zoo imposant is de alles mee grijpende machtsontplooiing van don passie ven tegenstand die nu boven komt. Meer en meer verzinkt de heele machine in stil stand. Als een Fuga begint het. Hot eerst verstommen de couranten aanvankelijk op bevel der nieuwe Berlijnsche regeering, dan echter op besluit van het boekdrukkers- gilde. De onzekerheid versterkt nog de ver warring. Wat gebeurt er? Niemand weet het. Wie op een of andere manier in het openbare leven staat, heeft geen rust meer. Onophoudelijk gaat de telepnoon: „Wat is er voor nieuws?". „Ik heb geen ideo", zeg ik torug, eerst beleefd, dan boozer. Tenslotte krijgt mijn dienstmeisje den order, do vra gers te antwoorden: „Mijnheer weet ook niets". Het arme meisje hoeft moeilijke da gen gehad. Bovendien merkt men spoedig, dat een of ander luisteraar de gesprekken afluistert. Zoo is or plaats voor de meest zinloozo geruchten, die zelfs de groteske fantastiek van het waarachtig gebeurde nog overvleugelen; zo vinden overal gocdgeloo- vigen. Het tumult groeit. De verkeersmiddelen volgen. De tram gaat niet. Men hoort geen ratelen en knarsen meer. De ondergrond gaat niet. De stads- trein gaat niet. Maar dat is nog niets, nn wordt het nog voelibaarder, de eene verras sing volgt snel op de andere. Het gas neemt afscheid de huisvrouwen zijn wanhopig. Zij kunnen niet koken. De waterleiding stokt. Het electrische licht functioneert niet Eerst langzamerhand wordt een geringe „Ersatz** voor datgene verschaft, wat we te genwoordig volgens de nieuwe Duitsche woordkunst „levensbelangrijke bedrijven" noemen. Daarvoor wordt „Technische noodhulp" mobiel gemaakt (dat hoort ook in de nieuwe woordkunst): soldaten, studenten, zelfs jonge scholieren van rechtscho kringen. Hierdoor wordt toch altijd iets gereguleerd. De waterleiding begint weer cn één voor één wordou verscheidene stadswijken van licht voorzien, maar behoeftig genoog. Het grijpt verder oui zich heen. Do links- staande burger-partijen steunen de reuzen- staking van de arbeiders-oppositie tegen de diktatuur van den sabel, die ongelooflijke workingen tot stand brengt. De spoorwegen stoppen; de slations w -- den leeg. Do post staakt geheel dat ge beurde nog nooit. De hoele Berlijnsche in dustrie in al haar vertakkingen houdt rust, In de grote restaurants leggen de kellnera den arbeid near. In de hotels ruimt niemand de kamers op. De theaters sluiten, omdat do vakvereeniging van de tooneelspelers h bij het geweldig protest aansluit. 3 schijnt ingevroren, verstijfd, in slaap g- j- verd. Op straat een absoluut ongewoon rythme van het leven. Rechts en links zwarte slroo- men van menschen. Een ononderbroken op tocht van tliizenden voetgangers. In het midden- een gapende leegte. Er draait geen wieL Hoogstens raast een militaire auto met een of ander beveldrager, van de plotseling opgedoken regeering voorbij. Toen Ln het voorjaar de Berlijnsche trams loonstaking hadden, doken overal „wilde voertuigen" op, die snel op hun ejgen houtje hot vorkeer op nieuw organiseerden. Dit vervalt nu, want het is een politieke staking. Met sombere vastbeslotenheid wordt de demonstratie vol gehouden. Een stokken, een ophouden, af- sterven in grooten kring. Wie weet, wan neer deze brief naar Holland komt. Komt hij aan, dan is dat een teeken, dat de dingen opnieuw veranderd zijn. Vandaag ziet het er, na zes dagen, eindelijk naar uit." Belang rijker echter werd voor de Berlijnsche be volking do drukende vraag: hoe zal de le vensmiddelenverzorging van de millioenen menschen doorgevoerd worden? Reeds wor den de bakkerswinkels bestormd. Iedereen lcoopt uit voorzorg in, wat hij krijgen kan. Ieder draagt op zijn urenlange wandelingen door de stad dikko pakken onder tien arm. Do Berlijner wordt weer tot kind: hij „leert loopen". Hij loopt en" marcheert tot hij pijn aan do heupgewrichten heeft, en dit brengt weer iets als een nieuwe geruststelling in do menigte. Men kan do enorme wegen van do voorateden tot in het centrum niet te voet dravend afleggen. Men moet een beschouwende manior van loopen aannemen. En midden in alle verwardheid en alle toorn bemerkt men, zonderling, het bevredi gende van deze aartsvaderlijke voortbeweging. Men bemerkt dingen, die men andera over het hoofd zag, nieuwe détails van de enorme lee- lijkheid en smakeloosheid van de moderne bou werij, maar ook do bekoorlijke resten van oudo Berlijnsche huizen en hoekjos. En alles wat an ders vreemd aan elkaar voorbij joeg, voelt zich nu als leden van een groote familie. Onbekenden spreken elkaar aan en verteLlon elkaar de nog met bekende nieuwtjes. Op de hoeken weer de uit de woelingen van verleden jaar bekende tooneelen: kloine clubjes van debatteerenden, die zich plotseling ophoopen, in het midden twee woordvoerenden, om wiens dialoog zich snel dichte menschenmassa's vormen. Zij worden grooter en zwellen aan. Uit het gesprek komt een oploop voort. Er vallen opgewonden woorden. Armen zwaaien en vuisten ballen zich. 's Avonds verzinkt de stad bijna geheel in het donker. De zenuwachtigheid wordt grooter. Men hoort van relletjes. Hier on daar vallen schoten, knettert het tik-tak van de macbinogoweren. Van «uit Spandau dreunt do dompe klank van een arlilleriescbot. Wat trilt daar ver aan den he mel? Ah, de weerschijn van een lichtkogell Of daar: de lichtschijn van een schijnwerper spio neert over de daken. Oorlogstooneolen doemen op! Men hoort van gewonden, van dooden! Wat is er gebeurd? Wat zal or nog gebeuren? Zal het verstand zegevieren, voordat nog moer onheil en afgrijselijks aangericht is? Maar heelemaal is de Berlijner ondanks alles, niet uit het evenwicht te brengen, In zoover do staking bet beroep niet aanraakt, probeert ieder 19 werken en in het werk brood en afleiding tö vinden. Dit vlijtigste slag van menschen kan niet heclemaal werkeloos zijn. Het blijft bij de oudo waarheid: dat men alles kan doodslaan, maar het leven zelf niet. In dezo somberheid gloeit als een klein lampje zelfs het gezellige vorkeer door. 's Avonds hot pikdonker men kan, als men een man is, beroofd, als men een vrouw if, ge kust worden, en men zal nooit kunnen vaststel len door wien maar daar sluipen zij toch over de straten, gaan tastend naar hun vrienden om bg kaarslicht dicht bij elkaar te zitten en zich uit te spreken. Vandaag schemert een beetjo hoop. Juist terwijl ik dit schrijf klinkt uit de verte militaire muziek: de troepen, waarop de nieuwe regee ring steunt, trokken af. Er bestaat geen twijfel meer: de democrati sche gedachte heeft de reactionaire beweging snel overwonnen. Dat is de werkelijkheid en de waarde van deze dagen, zonder ovonbeeld, dat de jonge Duitsche democratie, die zware eerste proof op haar innerlijko waarachlighoid on op de kracht van haar uiterlijk bestaan, to boven ge komen is. Zonder twijfel: nieuwe zorgen komen op. Span ningen, nieuwe verwikkelingen cn strijd wordon dreigend aangekondigd en nog is het mogelijk, dat de vreemde operette van Kapp cn consorten \n een bloedige tragedie van oninelelijko ver schrikkingen uitloopt. Maar wij kunnen hier slechts van dag op dag leven en moeten ons, ondanks alles, met ijzeren energie en in het ge loof aan onze toekomst, aan de gezondheid van ons bloed en onzen geest versterken. Nog is het nacht en schemering. Doch do dag, waar ook voor ons de zón weer opgaat, moet en zal komen FAILLISSEMENTEN. "Uitgesproken: M. W. Wiehe, Don Haag. Rechter-comr miasji.ris mr. C. J. J- de Jonohecre; cura/« tor: mr. J. Weijl. J. H. J. Scheurleer, gep. ambtenaar de* posterijen, te Scheveningen. Rcchter-conw mis sa rismr. J. JE v. Rhede v. d. Kloot L curatormr. C. H. J. van Haeften. J. Lap arr9, koopman, to Schoveningoiy Rochóer-oommissariamr. H. E. Cost Bad» de; curator: mr. J. van Loon.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 9