No. 18393 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 Februari. Tweede Blad Anno 1920. BINNENLAND FEUILLETON. Met de Lappen op het Hoogland. RECHTZAKEN De entente-antwoordnota over de uitlevering van den ex-keizer. Naar liet Gorr.-Bureau meedeelt, ie eon. nader schrijven van de. ontento door onze xcgeoring ontvangen naar aanleiding van het antwoord onzer regeering op het verzoek voor uitlevering yan ex-kcizer Wilhelm. Hoewel het „Vad." verneemt, dat het do be doeling onzer regeering is, om de nota eorst te publiceeron tegelijk mot haar antwoord het blad betreurt dit o.i. terecht, waar op die ma nier onze regooring al ihaar bost doet om de zaak geheel buiten het volk om te regelen is de „Tel." er in geslaagd to Londen den tekst maohtig te worden. Deze luidt dan, naar het 'Amstexdamscho orgaan meedeelt als volgt: De mogendheden namen nota van het ant woord der Nedenlandschc regeering op haar nota van 15 Januari betreffende de uitlevering van Wilhelm von Hohenzoliern, don. Duifcschen ox-keizer. Do ontzaglijke opofferingen, die de mogend heden zich tijdens den oorlog in het algemeen belang hebben getroost, geven haar het recht, aan Nederland te vragen, zich nog eens te be- radon over zijn weigering, dio gebaseerd is op de gewichtige, maar geheel op zichzelf staande ovorwegingen van een staat, die zich buiten den oorlog hield en wellicht de gevaren en plichten van dit oogonblik niet voldoende kan beseffen. Do verplichting dor mogendheden tegenover 'do andere naties, de ernat der onderhavige kwestie, zoowel als de zeer ernstigo politieke gevolgen, die de verzaking der eiscken van de gerechtigheid tegen den ex-keizer kunnen te- weeghrongon, dit alles beweegt de mogendheden haar eisch te handhaven en te herhalen. De mogendheden verlangen niot, dat Hr. Ms. regeering zal afwijken van haar traditioneel beleid, maar zijn van oordeel, dat do aard van haar verzoek, dat naar haar meening niet en- kol of hoofdzakelijk of afhankelijk is van do Nederlandscho wet. niet voldoende op prijs ge steld is. Er staat geen kwestio van prestige op het spel en do mogendheden schenken evenveel aan dacht aan de ge/ivetens volle gevoelens vaji een staat met beperkte belangen, als aan het na rijp beraad genomen besluit der mogendheden. Zij kunnen echter niet wachten op de instel ling van een wereldgerecht, bovoegd om inter national© misdaden te onderzoeken, als men do verantwoordelijke bewerkers van do catastrophe van den groolen oorlog voor het gerecht te brengen. Het is juist dezo voorgenomen vervolging', dae den weg zou kunnen banen voor zulk een ■wereldgerecht, en het demonstreert do eenparig heid van gevoelens, die het geweten van de naties der woreld bezieion. De mogendheden wenschen er op te wijzon, dat de Volkenbond nog niet in een zoodanigen 'vtaat van ontwik keling is, dat daarop mot succes een beroep kan worden gedaan. Zou niet de weigering van Harer Majesteits regeering om den ex-keizer uit te leveren, indien daarin wordt volhard, een noodlottig precedent scheppen, waardoor toe komstige vervolgingen, voor een internationaal gerecht tegen hooggeplaatste misdadigers inge steld, ondoeltreffend zou kunnen worden? De regeering van Nederland legt nadruk op het feit, dat het verzoek om den ex-keizer uit te levoren, slechts kan worden beschouwd van het standpunt van haar eigen plicht De regeering blijkt niet in te zien, dat zij met andere be schaafde naties de plicht deelt van de bestraf fing van misdaden teg'en de gerechtigheid, en togen de beginselen van menschelijkheid, da den, waarvoor Wilhelm von Hohenzoliern on tegenzeggelijk een zware verantwoordelijkheid draagt. De nota van 15 Januari was gezonden in «aam van alle geallieerden, 2G in getal, die het Vredesverdrag hebben onderteekend en de man datarissen zijn van de meerderheid der be schaafde naties der wereld. Het is onmogelijk do collectieve kracht van dit verzoek over hot hoofd to zien en het is niet enkel de uitdrukking dei- slachtoffers, maar ook een eisch van gerechtig heid, gesteld door het goweten van de gansche menschheid. De Ncderlandsche regeering ie stellig niet vergoten, dat do politieke on de persoonlijke da den van den man, dien de mogendheden op- eischen, het leven hebben gekost van tien mil- Moen mannen, vermoord in den bloei van hun leven, on dat hij verantwoordelijk is voor de Uit het. Deensch vertaald door M. D. Z. (Nadruk verboden.) Do wachter behoeft dus geen in lichtingen te geven zoolang hij eet niemand plaagt hem met vragen of gesprek, zelfs al heeft hij veel be langrijks mee te deelen en al brandt men om daarvan te hooren. Als de man verza digd is, moet hij eerst andere laarzen aan trekken hot hooi wordt zorgvuldig ge droogd on de natte laarzen in fatsoen ge rekt en met hooi opgestopt, opdat zij hun vorm behouden. Do dikke bontkiel wordt dan verwisseld voor eon dunnere, de wan ten worden te drogen gehangen on terwijl dat alles in allo kalmte gebeurt, doet hij slaperig weg de een of andere mededeeling omtrent de kudde, en zoo hoort men lang zamerhand wel het belangrijkste van zijn bevindingenmaar dan gaat hij slapen en is vole uren doof voor zijn omgeving. Bijna in alle hutten kan men overdag slapende mannen vinden, teruggekeerde moede wach ters. Vreemdelingen, die in een Lappenhut komen, maken do verkeerde gevolgtrekking, dat die mannen lui zijn en niets te doen hebben Daar wij ora de afwezigheid van den ge- meentovoogd niet verder konden trekken, moesten de herders de kudae volgen op naar weg bergafwaarts weldra zouden zij T^11 ?e Entten af zijn, dat -ij niet te «l/irvA komen om te eten en te slapen. Zij namen dus brood, boter, sui- verinibkmg en verwoesting van de gezondheid van bijna driemaal zooveel, en de verwoesting en vernieling van millioenon vierkante mijlen grond en van een geheele nijvere, vrcedzamo golukkig© landelijke bevolking, en do ophooging van oorlogesohuld tot billioenon, terwijl de slachtoffers mannen waren die indirect ook do vrijhoid van Nederland hobben vordedigd. Het economische on maatschappelijke bestaan van al deze naties is in do grootste verwarring go- bracht on aan moord en gebrek prijsgegeven door de verschrikkelijke gevolgen van den oor log, welke door Wilhelm von Hohenzoliern is aangesticht. We vermoeden, dat de „Tel." nog niet do keolo nota heeft gepubliceerd, want draadloos wordt uit Parijs nog gemeld, dat tenslotto dui delijk een wenk aan onze regeering wordt ge geven voor den exdceizer een verblijf in een verwijderdo bezitting op te zoeken, b.v. in In- dië, met het oog op het gevaar van eon haard van intriges, die de nabijheid van Amorongen aan de Duiteche grens hetcekent. Hot Spitsbergen-verdrag. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken doelt het volgende mede: Op 9 Febrpari 1.1. heeft te Parijs de onder- teekening plaats gehad van een verdrag tus- schen do Vereenigde Staton van Amerika, Groot-Brittanniü en Ierland, Denemarken, Frankrijk, Italië, Japan, Noorwegen, Nederland .en Zweden, nopens de aouveroiniteit over den Spitsbergen-Archipol, daaronder begrepen het Beerejieiland, en ter vaststelling van billijke re gelen, die geëigend zijn de ontwikkeling van den Archipel en de dïenstbaarmaking daarvan aan vreedzame doeleinden te verzekeren. Tn dit ver drag erkennen de partijen, onder do voorwaar den, daarin gesteld, de volle en ongedeelde sou- verciniteit van Noorwegen over den Spitsber gen-Archipel. Het verekrag legt aan Noorwegen den plicht op bij do uitoefening van do souve- reiniteit zekere regelen in acht te nemen; die regelen hebben voornamelijk do strekking de verkregen rechten van onderdanen der verdrag sluitende partijen te waarborgen en voorts aan die onderdanen gelijke mogelijkheid tot het ver krijgen en uitoefenen van rechten binnen het gebied der eilandengroep te verzekeren. Het verdrag laat Yoor mogendheden, dio aan het sluiten daarvan geen dcol hebben genomen, de mogelijkheid van toetreding open. InvaKditeits- en ouderdomsrente en armlastige krankzinnigen. In verband met do omstandigheid, dab zich in de krankzinnigengestichten verschei dene armlastige patiënten bevinden, die ge rechtigd zijn tot een renteuitkeering wegens invaliditeit of ouderdom, is de vraag gere zen, of deze rentebedragen ten goede mo gen komen aan de betrokken gemeenten. Ged.' Staten van Zuid-Holland hebben naar aanleiding daarvan aan B. en W. van de gemeenten in deze provincie geschreven, dat het hun in het algemeen billijk voor komt, en ook in overeenstemming met den geest van de Armenwet, dat die invadiditeite of ouderdomsrente, waarop een voor reke ning van een gemeente in een gesticht ver pleegde krankzinnige of zwakzinnige aan spraak heeft, in mindering wordt gebracht in de kosten van zijn verplogenig, met dien verstande, dat die bate volgens de voor waarden van de subsidieregeling van het Rijk en do provincie en in verhouding tus- schen Rijk en provincie en. gemeente zal moeten worden verdeeld. Intusschen bestaat er huns inziens geen bezwaar, in overleg met de gestichtsbesturen een deel van die rente, bijv. f 0.25 of f 0.50 per week, aan de verpleegde rentetrekkers tot het koopen van versnaperingen ten goede te laten ko men. Electrificatie van spoorwegen. De commissie, welke heb electrische ge deelte van de voorgenomen electrificatie van Nederlandsche spoorwegen zal bestu- deeren, zal, naar „De Ingenieur" meldt, een onderzoek instellen naar den stand van de electrificatie en de stelsels van de elec trische spoorwegen eerst in Groot-Britan- nië, Zwitserland en Amerika, daarna ver moedelijk in Duitschland, wellicht ook in Italië en Scandinavië. Zij begon haar werkzaamheden met een bezoek aan Engeland, gisteren aanvangen de, van de geheele commissie, behalve ir. Yan Dam, die verhinderd is. Door tusschen- ker, koffie cn tabak mee; versch vleesch konden zij ziohzelf verschaffen door een rendier te slachten. Behalve mondkost voor zioh en de honden, werd ook de eene helft van een oud tentzeil meegnomen ter be schutting, en een bijna geheel kaal rendier- vel om op te slapen. Dan nog een groote krans schoenonhooi en in elkaar gedraaide wilgotwijgjes voor schoenenbandon, ook een extra paar schoenen. Een koffieketel en een kleine vleeschpan, een bijl, kijkers en een geweer, maakten de uitrusting volledig; er moest nu buiten gekampeerd worden. Op een centraal-punt kwamen alle wach ters van eenzelfde kudde samen daar sloe gen zij dan hun „lavvo" op, een tijdelijk onderdak, dat gevormd wordt door eonige dunne, met de toppen tegen elkaar go- plaatste berkenstammen. rechte of kromme, hoe zij ze maar vinden op de grens van het boschgebied, en daarover het meegebrachte halve tentzeil. Het is niet meer dan een beschutting tegen dien wind, dat kleine, luchtige, half open verblijfmaar het dient als toevlucht voor alle jonge rendier hoeders en -hoedsters en wordt als zooda nig gewaardeerd. Zij vinden er vuur en voedsel en voelen er zich thuis. Dat zij dik wijls-zoo hard moeten sjouwen en alle go- wone gemakken moeten ontberen, daar denken zij niet aan. Zij zijn in 't beste hu meur. Natuurlijk is er niet veel tijd tot ge zelligheid, do rendieren nemen allo wach ters in beslag en rust moet genoten worden, als men haar krijgen kan. Js Avonds ech ter, als er een ploeg thuiskomt, zijn pla gerij en dartele scherts aan de orde. Hel vuur is spoedig aangemaakt, ieder heeft op weg naar do „lavvo" een tak, een stam metje, een arm vol klein hout meegenomen. Als dan de vleeschpan dampt en heb vuur komst van het Kon.Instituut van Inge nieurs, waarvan alle commissieleden lid zijn, zal zij in de eerste plaats daar to lande worden voorgelicht door The Institution of Electrical Engineers te Londen. De commissie stelt zich voor, 1 Maart in Nederland terug te keeren, om 7 Maart voor 14 dagen naar Zwitserland te gaan. Den 23sten April stelt zij zich voor naar Amerika te reizen voor den tijd van drie maanden. Uitvoer van vleesch. Bij Kon. besluit is bepaald, dat voorlaan ten behoeve van do keuring van voor uitvoer be stemd vleesch een vergoeding geheven wordt, borekond alls volgt: a. voor de keuring van nuchtere kalveren, schapen en geiten f 0.50 per stuk; b. voor do keuring van varkens, vette kal veren én graskalveren f 1 por stuk; o. voor de keuring van alle andere runderen en van één- lioevigo dieren f 2 per stuk; d. voor de keuring ran organon of deelen, bedoeld in artikel 22 van het Kon. be?4uit van 24 Juni 1908 no. 50, f 0.50 voor iedere 25 kilogram of een gedeolto daarvan. Voor olk elinaaJ, waarin in eon slachterij voor uitvoerkeuring wordt geslacht, woTdt een mini mum-vergoeding geheven van f 30, of van f 15, indien die slachting niet langer dan vijf ach tereenvolgende uren duurt. IL M. de Koningin is voornemens dim dag na de steenlegging van het Eerste Vaste Jaarbeursgebouw te Utrecht door H. K. H Prinses Juliana nogmaals de Vierde Nederlandsche Jaarbeurs te bezoeken. Gisteren aanvaardde dr. J. J. Salverda de Grave, het hoogleraarsambt in de Fran- sche taal- en letterkunde aan de universiteit van. Amsterdam met een rede over Klank en gedachte in Frankrijk's en in Ifcalië's letterkunde". Drietal b|j de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam (vac.-De Sopper): ds. W. Bies- haar, te Utrecht, ds. G- van Dijk, te Span neren on ds. L. D. P-yot, te Noordwijlcer- hout. Te Amstordam, waar hij tijdelijk vertoefde, is overleden mr. A. Maclaine Pont, advocaat- goneraal bij het Gerechtshof te Arnhem Tot redacteur-comm.es te Zaandam is, naar „Hel N. v. d. D." me.dt, benoemd mej. mr. N. Fortuin. Voor zoover bekend, is zij de eerste vrouw, die als plaatsvervangend gerceente- ecretnris optreedt. Bij Kon. besluit is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te Arnhem mr. Cl Star Busmann, thans rechter in de aiTOti- dissements-rechtbank te Rotterdam. De correspondent van het „ïïbl." Ie Sit- tard moldt: In een gesprek, dat ik had met den heer Van Gïoenendael, te Sittard. deelde deze rnij mede, niet van plan te zijn. zijn mandaat van Kamer lid neder te leggen. Hij meende nog wel het vertrouwen van een zeer groot gedeolto van zijn kiezer-s te hebben. De heer Van GroenendaeJ meende, dat, wan neer een stemming kon plaats hebben volgons het vroegere kiessysteem, hij bij bedanken zeker weor zou worden herkozen. Do tegen hem ge richte beweging schreef bij voornamelijk toe aan persoonlijke antipathieën De heer Van Groe- nendael zal binnenkort yoor zijn kiezers de ge heele zaak en wat daar achter zit duidelijk uit een zetten. De toestand van het Tweede Kamerlid den heer N. A. Fleskens, wion dezer dagen, zooals gemeld, een ernstig ongeluk overkwam en die 6edert in het gasthuis te Eindhoven werd ver pleegd, is, volgens „De Tel", thans zeer be vredigend. Uit goede bron verneemt „Do Avp.", dat overwogen wordt om uit de dienstplichtigen der eerste ploeg van do lichting 1920 een blijvend gedeelte aan te wijzen voor het gaande houden van den dienst De volgende gc;w>.ne audiën.ies zullea deze week niet gehouden worden: van d-3 Ministers van B ncetolandsche Zaken en van Landbouw, enz. op Wosn:dag as, van den Minister van Oorlog a. i. op Donder dag a.s. en van den Minister va'n Kolo niën op Vrjjdag a.s. warmte afstraalt, gaat de vermoeidheid spoedig overde bevindingen van dien dag worden besproken, men maakt het hof en verzint dwazen grappen. De honden zitten slaperig en hongerig bij het vuur te wach ten tot 't him beurt wordt eten te krijgen. Dan gaan allen slapen op een dun laagje rijshout on hot oude rendierbont over zich heen, want anders dan oude dingen nemen zij niet mee, omdat alles onbeheerd blijft liggen, blootgesteld aan weer en wind en vuurvonken. Als hoofdkussen gebruiken zij elkaar. Zijn er veel dan liggen zij, om allen een plaats te krijgen, als een stralenkrans om het vuur. Dat dooft spoedig uit en in de primitieve hut wordt het stilde lichte plek in die verlaten streek is verdwenen. Maar de nachtrust kan licht worden ver stoord, als er andere wachters terugkomen die het vuur weer oprakelen en de slapen de honden en menschen eenvoudig op zij schuiven om plaats te winnen, zoodat zij hiin eten kunnen opwarmen. En soms kómt er nog andere stoornis. Biettar vertelde, dat op een nacht, toen hij alleen in de "lavvo" was, de aanvoerende stier daar kwam, onrustig rammelende met rijn schel. Biettar schrok wakker, nam zijn geweer en stond in minder dan geen tijd op zijn sneeuwschoenener moesten wolven op den weg zijn, dat aio meest woeste der kwam vragen om hulp. De kudde vond hij in wil de verwarring, maar den vijand vond hij niet meer, die had de vlucht genomen, toen hij iemand hoorde aankomen. Schade had den de wolven nog niet aangericht. Biettar verzamelde de rendieren, die hij te hoeden had, en maakte op zijD sneeuwschoenen do ronde om den troep heen, en bleef dat spreekt vanzelf den heel en nacht er bij. Van den tijd hebben de wachters, alö zij KANTONGERECHT TE LEIDEN- Er stonden 165 zake awaaronder 18 kin derzaken, op de rol. H. B., winkelier te Katwijk, "had moe ten terecht staan wegens het in zijn wia- kel na het vastgestelde sluitingsuur vorkoo peaa van beschuit. Nadat als getuige was gehoord de lcooper, cekero Sip, eischte de ambtenaar f 10 of 5 dagen. O. Z., arbeider te Nourdwijkurkout, had zonder toestemming van do militaire over heid een paar militaire schoenen verkocht, welke schoenen hem niet toebehoorden. Daar een der getuigen. K.. niet aanwezig was, werd d'e zaak een weck airtgesteld. H. O. v. N, broodbakker te Leiden, had volgens het proces-verbaal vóór elf uren des voormiddags brood doen vervoeren. Eisch f 10 of 5 dagen. A. J., te Leiden, stond terecht wegens het stuk drukken van een ruit in een per ceel aan de Haarlemmerstraat. Beklaagde zeide, dat het geen baldadigheid is ge weest. Hij stoeide maar wat met een zijner kameraads Nadat een paar getuigon wa ren gehoord eischte het O. M f5 subs. 3 dagen. P. v. d. W te Leiden, was gedagvaard, omdat hij een bedrag van f 100 heeft aan vaard van een nieuwen huurder Opdam, die tegen een huurprijs van f 2,75 een wo ning van hem huurde, z g. s'C-utelgeld. Be klaagde zeide, dat er den 9den October 1919 een advertentie in het LeidselDag blad" heett gesfoaa waarin een bedrag- van f 100 werd uitgeloofd voor het aanbie den van een woning, Daarop heeft hij ge schreven en als gevolg daaraan kreeg hij bij zich zekeren Opdam, die het hui9 wilde huren. Hij had toen gezegd, dat er veel onkosten aan waren; daarvoor zou hij hon derd guldtn moeten hebben, eigenlijk f 150. Opdam was daarop ingegaan en beklaag de heeft toen een verklaring afgegeven cn daarop de 100 gulden ontvangen. Als getuige werd eerst gehoord Engclina Langezaal .huisvrouw van Opdam, die zei de, dat haar man de advertentie niet heeft gesteld en zij ook niet. De raadsman van beklaagde, mr. P. E. Briët, herinnerde haar aan den eed. Ge tuige hield vol, dat door haar de adverten tie niet is geplaatst. Ditzelfde verklaarde haar echtgenoot, die zeide, dat beklaagde hier stond we gens zijn dommigheid. „Wegens uw valschigheid 1" repliceerde mr. Briët. Alsnu werd gehoord S. Nieuwenburg, stoker aan de Gasfabriek, die Opdam en beklaagde in het café van Pijper, waar Op dam eerst boven woonde, had aangetroffen Nieuwenburg had gehoord, dat Van don Wijngaard en Opdam over de verhuring van een huis spraken. De caféhoudster, mej. PijperPaate, herinnerde zich niet Van den Wijngaard te hebben gezien in haar café.. De verdediger had als getuige laten dag vaarden de heeren W. Botermans, bouw kundige, en J. de Best, stukadoor, die bei den ook op de advertentie hadden geschre ven. Dezen hebben toen bij zich gekregen vrouw Opdam, die zeide, dat zij de adver tentie heeft gesteld. Ondanks deze verkla ringen, bleven èn Opdam èn zijn vrouw ont kennen, hoewel mr. Briët er nog eens op aandrong de waarheid te zeggen, omdat het voor hen gevaarlijk kan zijn. De Ambtenaar meende, dat hier geen sprake is van het bedingen van een bedrag; het geld is beklaagde slechte aangeboden. Hij vroeg daarom vrijspraak. De verdediger sloot zich gaarne bij dit requisitoir aan en ook stemde hij hiermede in, waar hij het vermoeden uitsprak, dat getuige Opdam of zijD vrouw de adverten tie heeft geplaatst. Hij noemde dé handel wijze van die twee perfide en gelooide, dat zijn cliënt er het slachtoffer van dreigt té worden. Hij zal overwegen of zij niet zullen moeten worden vervolgd wegens meineed. Hij nam het verder nog voor vele huis- lang bij de kudde zijn, op het laatst geen bewustzijn meer. Eens, toen Biettar in onze hut terugkeerde, en zijn zuster hem iets vertelde wat dien Zaterdag was gebeurd, vroeg hij in vollen ernst: „Wanneer was het Zaterdag?" Geen wonder, dat hij van dagen niets meer af wistin al de acht maanden, die ik bij zijn ouders doorbracht, was hij nooit een week achtereen thuis, maar altijd bij de rendieren Biettar was een flinke en ijverige rendierhoeder, wat. hij zelf ook wel wist. Maar bij was niet de eenige, die dat zelfbewustzijn had. Caeppo had dat nog in sterker mate dan zijn baas. Caeppo was de beste hond in wijden om trek liij was één on al energie en verstand en daarbij goedaardig, deed nooit een ren dierkalfje eenig kwaadeen deugd, die lang niet alle Lappenhonden hebben. Als Caeppo in het voorjaar op zijn weg zoo'n pasgeboren kalfje vond, dat weerloos over zijn lange poot-en struikelde, liep hij er al leen naar toe, om er mee te spelendat had men vele malen opgemerkt. Daarom kon Caeppo ook gebruikt worden op wacht in den tijd, dat de rendierkoeien kalven. Biettar zou zijn-hond niet verkocht hebben, al had men hem duizenden kronen er voor geboden. Caeppo heeft echter zijn tijd niet uit mo gen loven, cJ. w. z. de zes of zeven jaar, dio de Lappen er voor stollen. Is die tijd om, dan is de hond op en wordt. afgemaakt. Maar Caeppo was een vechtersbaas en boot de andere honden, als het om een vrouwtje t-e doen was. Op een herfstdag^ terwijl de rendieren binnen die omheining waren, ont stond or daar buiten e-en hondengevecht. Caeppo moest het verliezen. Als er twee vechten en de andere honden zien wie do zwakste is, vallen zij met elkaar dien zwak- eigenaroo^ op. die door de Huuroommièsigi wet zeer in net gedrang zojn gekomen. Getuige Opdam repliceerde nog, dat, wan neer hij mr. Briet in dienst had. genomen, deze Van W. êeu leugenaar zou hebben go- noemd en hem een eerlftk man. Tegen J. K., bakker te Leiden, werd we gens overtreding der nachtarbeidsverorde ning op de bakkerijen een boete geëischti van f 10 subs. 5 dagen. J. J. G. en E. V., eigenaren van een lom- pensorteerderij te Leiden, waren gedagvaard wegens het niet in behoorleken slaat hebben van hun inrichting. De inspecteur der Arbeidswet, de heer Hey hing oen* treurig tafereel op van 'den toestand dezer sorteerderrj, wat door een paai* werklieden werd bevestigd. Er wordt nooit geschrobd en gereinigd.^ Er zijn wel 20.000 K.G. lompen geborgen, die overdekt zhn met spinraggen en stof. "Wordt echter de inrichting verwijderd, dan hebben zij geen werk meer. De Ambtenaar e:achte tegen elk der be klaagden zeven geldboeten van f25, subs. 10 dagen voo1* ho°te. S. Sen., u- stond terecht we gens heb niet voldoen aan een aanschrijving van B. en W. dier gemeente, om een 2-tai woningen te doen aansluiten aan de water leiding. Beklaagde erkende dit, doch de 28ste woning is bij de waterleiding aangesloten en voor de andere 27 zyn er 6 pompen. Als getuige werd" gehoord de burgemeester van R\jnsburg, de heer Bosschleter, die ver klaarde dat het water een zeer onaangena- men geur heeft. Dit bevestigde ook de heer J. Hueting, arts, lid der Gezondheidscommissie. Beklaagde zeide nog, dat de Huurcommissie de huur slechte met f 0.15 wenscht verhoogd to zien, terwijl hij f 0.30 verhooging verlangde om cenigszins de kosten vergoed te krijgen. De raadsman vau beklaagde, mr. Nord Thomson, vroeg aan don burgemeester of niet andere huiseigenaren ook nog in gebreke zijn gebleven de verordening toe te passen, o.a. wet houder van I tors on. Nog werd op verzoek van beklaagde een tim merman gehoord, die de ponpen had nagezien, en die verklaarde, dat er van de zes pompen vier goed in orde zijn, terwijl ook nog de andere pompen wel water geven. De Ambtenaar vroeg 25 geldboeten ad f 3, sub. 2 dagen voor elke boete. De verdediger liielil een uitvoerig pleidooi, waarin hij, op grond van de dagvaarding, vrij spraak vroeg. De ambtenaar bleef .-loeren bij zijn eisoh. C. v. D., landbouwer to Rijnsburg, stond te recht wegens hot los laten, loopen van een ge vaarlijken hond. Beklaagde zeide, dat deze hond den betrokken, nacht niet heeft losgeloopen. Getuige Hogewoning, die door den hond waa aangevallen, verklaarde dat hij dezen goed heeft herkend. De Ambtenaar eischlo i! dagen. G. W. P., vrouw P., te Leiden, had na ge- zetten tijd menschen in haar café gehad. Bij onderzoek bleek, dat de datum Verkeerd in de dagvaarding was vermeld. Do Ambtenaar vroeg nu vrijspraak, evenals ook de bezoekers, wélke dien avond in het café hadden vertoefd. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Deao rechtbank heeft veroordeeld: J. S„ te O e g s t g e e s t, wegens be- leechging van een ambtenaar, tot f 5 boet of 5 dagen hechtenis G. v. d. B., te S t o m p w ij k wegens ontucht tot 6 maanden gevangenisstraf P. S„ te Leiden, wegens ontucht, tot 6 maanden voorwaardelijke gevango- Disstraf L. K., te N o o r d w ij k, wegens ver duistering van geld tot 1V^ jaar gevange- risstraf. D. v. N., te Noordwijkerhout, wegens diefstal van een boom, tot 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. J. R„ te Leiden wegeüs mishandle ling tot f 0.50 boete of 1 dag hechte;ris. W. F. v. d. L., te Leiden, wegena keren hond aan. Dien keer waren er geen menschen, die het zagenanders halen zij altijd do vechtenden honden uiteen. Toen icn later de rendieren buiten de omhai- nintr bracht, lag Caenpo jammerlijk geha vend dood. XI. Terwijl wij ten zuiden van Puollamaive kampeerden, ging onze „sida ised" (on» gemeentevoogd) met nog een paar andere* op sneeuwschoenen naar Kattuvuomo. om een paar sleden te halen, die men te korfc kwam. Een gemeente verplaatst ach niet» vóór bet gemeentehoofd beslist, dat dat gebeuren moet. Hij bepaalt ook waar men het kamp zal opslaan, en zorgt voor alle belangen van de aan zijn beleid toever trouwde Lappengroep Nu was onze „ised" om do een of andere onvoorziene reden op reis lang opgehouden, en wij konden dus niet weg. Zijn lange afwezigheid wekte mis noegen „dat slede-halen kost de mensohen hun kudde." De omstandigheden waren na melijk zóó, dat de wachters de rendieren niet konden tegenhouden; de hoofdgroep hielden zij wel is waar bir-en, maar groote- re en kleinere troepen liepen weg naar het zuiden om beter voedsel te vindeno.a. was Sara'6 trekdier, de oude, zeer tamme Leksu, verdwenen. En het was gevaarlijk de rendieren juist in den slachttijd aJleeti naar beneden te laten gaan, want in die zuidelijker streken wonen de boeren en als de Lappen in het hoogst gelegen berken bosch verblijf hielden, konden zij niet con trol eer en wat lager op mefc hun dieren ge beurde. En daar kwam nog bij, dat zulk een ongehoeden troep aanleiding kan ge ven tot boeten ter vergoeding van schade^ aan den hooi-oogst toegebracht. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5