No. 18389 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 Februari. Tweede Blad Anno 1920. EERSTE KAMER TWEEDE KAMER. vmEMBRIEK FEUILLETON Met tie Lappen op het Hoogland. Vergadering van Woensdag STAATSBEGROOTING 1Ö20. Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat). Aar. de orde is Hoofdstuk II (Hooge Col leges van Staat). De heer VAN DER FELTZ (V.-D.) spreekt- over de salarieering vam de amb tenaren bij do Eerste Kamer. Men heeft er bezwaar tegen, dat de griffier en de com mies-griffier niet gelijk gesteld zijn» met hun ambtgenoot-en van de Tweede Kamer dat verschil is ongemotiveerd. De MINISTER VAN FINANCIËN, de heer DE VRIES, meent, dat er voor hem geen aanleiding is. nog eens op deze zaak in te gaan. Hoofdstuk II wordt z li st. aangenomen. Hoofdstuk IV (Justitie). De heer VAN DER FELTZ (V.-D.) Bpreekt over wijziging van art. 3-Hp vao. het Burgerlijk Wetboek. De redactie van dit artikel is te Ijeperkb, waardoor de va derschapsacties dikwijls niet tot' 't beoogde resultaat leiden Spr. vraagt den Minister de aandacht van de Staatscommissie, waar van mr. Kappeyne voorzitter was, op de ze zaak te vestigen. De alimentatie-actie moet beter tot haar recht komen. Spr. pleit- voorts nog voor een vergoeding aan advo caten in gevallen van kosteloozen rechts bijstand, door vergoeding van procurcurs- jen getuigenkosten. De heer BERGSMA (U. L.) is zeer vol daan over do wijze, waarop deze Minister zijn taak opvat- en weet aan te pakken. Ge wezen is op de reorganisatie van het po litie wezen, op vereenvoudiging en versnel ling van dc rechtspraak, de korte berech ting, enz. Spr, dringt aan op hervorming van ons strafstelsel, door invoering van gezonden a-rbtfLtl, bij zand verstuiving, ontwatering van landen, aanwinning van land, en dit zal physiek en' moreel don gevangene ton goede komen. Is het riet mogelijk een t-us- schenvorm te vinden tusschen voorwaarde lijke veroordeeling en hechtenis, iets in don goest van do ter beschikking-stelling van minderjarige gevangenen, iets als een intemeering ondier streng toezicht, waar bij de veroordeelde tevens eenigszins in het onderhoud «van zijn gezin zou kunnen voorzien? De straf moet immers op verbe tering gericht zijn Spr, vraagt nadere rege'ing van den kos teloozcn rechtsbijstand. Ook over rte organisatie der poHtie maakt spr. nog ecnige opmerkingende recherche en dc vreemdelingendienst moe ten aan don directeur generaal worden op gedragen beide hebben dringend verbete ring noodligde outillage van Rijkspolitie laat te wonschen over, m. n. wat betreft het dactyloscopisch on fotografisch onder zoek; de opleiding en kazerneeriDg van de marechaussee behoeft verbetering. De heer SMEFXGE (TJ.-L.) zegt, dat de- afschaffing van rlcn groentijd en de invoe ring van'een verplichte kennismaking bij het Groningsvhc Studentencorps gevolg is geweest van d,e afkeuring, door den Mi nister in 191.) uitgesproken over misbrui kon bij dcoi groentijd. Reeds in 191S ha I men te Groningen begrepen, dat deze ver anderingen noodig waren. Hulde brengt spr. aan de Ministers van Justitie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen die besloten af te wachten wat cle Studenten corpsen zelf zouden doen. Hij verheugt zich dat ook Leiden thans die richting uitgaat en hij hoopt, dat nndere Studentencorpsen zullen volger De heer BfNNERTS (V.-D.) betoogt, dat- niet alleen bij de va/&erschapsactie. maar ook bij and.re acties onkosten ten laste van den advocaat komen in geval van kostoloovon rechtsbijstand. De Minis ter wacht het rapport der Staatscommissie af doch dat standpunt- is niet juist. Daarbij heelt men te doen met rechtsbijstand voor ben, dio niet arm, doch ook niet rijk zijn; hier gaat hét om dc verplichtingen, welke rusten op clcn advocaat, in geval van kos teloozen rechtsbijstand Do advocaten tarieven zijn te laag en zijn achtergebleven bij de stijging vun het le- venspèil. Spr. geeft den Minister in over weging met de praktijk te rado te gaan en ovórwege of afschaffing mogelijk is, of dat tot wijziging van het tarief moet worden overgegaan. Spr is er voor de gevangenen in de open lucht arbeid te laten verrichten tot heil va-n den Staat. Do heer LUKASSE (A.-R.) maakt eerige opmerkingen over rte rechtspraak en pleit vor het instituut vari den alleensprekcnden rechter. De Rijkspolitie ten plat tel an de is vaak onvoldoende. Hij beveelt een bete re organisatie aande districts inspecteurs hebben te veel macht en de procureurs-ge neraal moeten -vorden uitgeschakeldzij missen voldoenden tijd om zich met do Rijkspolitie behoorlijk in te laten Spr. is tegen allerlei nieuwigheden in ons strafstelsel, welke niet overeenkomstig het begrip van straf zijn. De heer VAN' KOL VS. D. A. P.) wenseht strafbaarstelling van opzettelijke besmet ting door lijders aan besmettelijke ziekten, speciaal geslachtsziekten. De heer DE GIJ SELA AR (C.-H.) spreekt over de overbelasting van sommige recht banken o. a te 's Gravenhage. Het aan tal rechtbanken moet daarom worden uit gebreid. De heer MGNDELS (3 1) A. P heelt bezwaar tegen algeaiemo herziening van het Wetboek van Strafrecht cd dringt aan op partieele wijzigingen. Jn aanmerking komt hiervoor het getuigofibewijs in straf zaken Spr. wenseht bctero iegeling van do opteokening van getuigenverklaringen zooals bij het civiele proces. Noodig is verbetering van do inrichting on werkwijzo der griFfiers weiko overkropt zijn met werk De bewaring van de over- tuigingsstukken laat te- wemschen over en in de strafkamers is een grooto achterstand Spr-. beveelt het middel van den heer Do Gijselaar aan maar acht nog beter de in stelling van speciale kamers voor koste- looze zaken, ook voor o\e civiele zaken. Vervólgons komt spr. op voor de behan gen der militaire dienstweigeraars en ver wijst naar de zaak van den zoon van den arcliiteet dr. llerlage Spr. vraagt den Mi nister maatregelen te nemen dht in derge- lijke militaire strafzaken zoo spoedig mo gelijk ontzetting uit den militairen dienst kan plaats hebben. Verder vraagt hij een wettelijke regeling van de gevallen van principieel© dienstweigering. De heer FOKfyER (U. L komt op voor positieverbetering van de commissarissen van politie en van de deurwaarders. Do MINISTER VAN JUSTITIE de heer HEEMSKERK zal de reorganisatie van 't pokitiie wezen voorstellen on wettelijke maatregelen hevordieren De recherche van Rijk en gemeente moet zooveel mogelijk worden versterkt en samenwerking moet er zijn. Met de opmerkingen over betore outillage der politie zal spr. rekening hou den. Aan uitbreiding van Rijksveldwacht en marechaussee wordt gewerkt, maar dat- gaat niet ineens; er moeten geschikte per sonen voor zijn. Spr liêeft do celstraf nooit als do straf bh uitnemendheid beschouwd. Natuurlijk zal hij zich aan do wet houden, maar hij zal zich toch zeer verheugen, als er een ruimer strafstelsel komt. Noodgedwongen heeft men t-o Veenhuizen daartoe moeten overgaan. Voor wijziging v/m het strafstel sel vroeg spr. hot advies van het Centraal Reclasseoririgseol I ego, zijn rapport wacht spreker af Ter-beschikking stellen van meerderjari gen zou invoering van ren nieuwe straf zijn Echter geeft spr toe, dat het veel beter is als iomand gedwcyigen werkt dan dat hij wordt opgesloten. Gevangenissen worden door ecnigo ont spanning niet aangenamer. Een zekere ma te van ontspanning is noodig, wil men de menschen niet laten versuffen en slechter maken Ontspanning kan een gunstigen in vloed hebben; er moet echter niet te veel ontspanning zijn, en het komt aan op het onderwerp der voordrachten. Opzettelijke besmetting is als opzettelijke benadeeling der gezondheid strafbaar als mishandeling. De MINISTER zegt, dat dc rechterlijke- a oh ter stand wel wat afgenomen is op hot gebied van civiele en van strafzaken. IntuB schen moet men voor een rechterlijke in- dee-ling rekening houden met den politic- rechter c<n den kinderrechter. Spr. kan daarom geen toezegging doen. De bewaarplaatsen bij den griffier laten inderdaad te wenscebn over. Voor positieverbetering van de deurwaar ders ligt een .wetsontwerp bij de Tweede Kamer. Inzake do strafvordering verwacht spr. binnenkort bij de Tweed© Kamer behande ling van het ontwerp-WetboeK. Ook op do principieele dienstweigering zal spr, niet ingaan. Spr. moet er nog eens ovejr denken of het op zijn weg ligt voorschriftrn te geven voor den auditeur-militair, om niet in beroep te komen. Wat den achterstand betreft, onbelang rijke feiten moet men maar niet vervolgen. Voor een algemeeoe gratie voor veroordee lingen is geen aanleiding. In het Groningsche Studentenkorps is tegen den groentijd opgetreden. Spr. zal allerminst zeggen, dat dit- aan zijn woorden to danken is. Over den kosteloo/.en rechtsbijstand zal spr. met de Staatscommissie voor de herzie ning van het burgerlijk recht overleg plo gen. Ook moet spr. afwachten wat de Staats commissi e-G ra Lama za l voorst ellen wier rap port in liet voorjaar gereed komt. HorJicning der advocatenitarieven zal eenige voorbereiding behoeven. Spr. blijft van oordeel, dat het tot het odvocatenlcve-i behoort-, dat men kosteloos zijn bijstand verleent. De jonge advocaten moeten nog leeren Maar er mag geen over drijving zijn in het beroep, dat op de ad vocaten gedaan wordt. Spr vindt niet. clat het Rijk de advocaten moet bezoldigen Spr. overweegt of niet verdlca* gegaan kan worden met tegemoetkoming aan de bu reaux voor kosteloozen rechtsbijstand Hierna volgen replieken. Hoofdsuk IV' (Justitie) wordt h. st. aan genomen. Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken). De heer FRANSSEN (A. It.) spreekt over de krankzinnigenverpleging. Do toe standen in do particuliere gestichten zijn ontwricht door het jongste bezoldigingsbe sluit en door den 3-uren dag. Do heer VAN DER FELTZ (V D.) be strijdt de extra heffing van gemeenten op hoofdei ijken omslag of gemeentelijke in komstenbelasting als in strijd met het Ge meenterecht. De heer BERG SM A (U. L.) bespreekt de gcmeentefinanciën. Spr. zegt, dat men mot de zuinigheids- rein voorzichtig moet zijn Vroegere gemeen tobesturen hebben, uit zuinigheid, veel na gelaten en dit is een der redenen van het stijgen der uitgaven thans. Een andere re den ligt in de vele lasten, welke het Rijk op de gemeenten legt De- vergadering wordt hierna verdaagd tot Donderdagmorgen elf uren. Vergadering van Woensdag. Interpellaties. Aan de orde is: ?f-hand:]'ng van het verzoek van den heer OUD. om verlof tot het richten van tragen aan den Minister van Financiën betreffende den toestand van onzekerheid op belasiing- gebitd, die ten gevolgde van de -ongste verklaring vau den Minister ontstaan is; den heer VAN RAVESTEIJN, om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Binnenlandsche Zeken nopens de mrgs- lijkheiQ van oen herstel der betrekk-ngrn met Rusland; -1 n lieer TEENSTRA. c.m var- lof tot het richt.-n van vragen aan de Mi- nis-lcrs van Justitie en van Landbouw, Nij- vrheid en Handel naar aanleiding van de uitvoering en de voorgenomen wijziging dar Landar heidersw-et. Le gevraagde verloven worden toegestaan. De heer VAN RAVESTBIJN (0. P.) vraagt zijn interpellatie tegelijk met het ontwerp in zake den Volkenbond te behandelen. De VOORZITTER zegt, dat dia interpel latie met dit ontwerp niets neeft te maken en de afhandeling slechts zal tegenhouden. De heer VAN RAVESTEIJN (C. P.) maakt vsji zijn verlangen een voorstel. Dit wordt verworpen met 56 tegen 3 stemmen. Do heer DECKERS (R.-K.) heelt zijn verzoek tot het houden van een interpellatie ingetrokken. Commissie Buitenlandsche Zaken,^ De VOORZITTER deelt mede, dat door het ontslag van mr. Loeff een vacature is ontstaan in de vaste commissie voor Bui- tenlandsche Zaken. Hjj vraagt verlof een ander lid aan te wijzen. Conform besloten. De VOORZITTER benoemt dan den heer Kooien. Interpellatie. Da heer- BRAAT (P. P.) vraagt) verlof vragen te mogen richten tot den Minister van Landbouw in zake den Iroogea r-rrjs van petroleum. Morgen zal over- dit verzoek worden ire- sjïst. Kamers van Koophandel. Voortgegaan wordt nret het behandelen van het ontwerp in zake de reorganisatie van de Kamers van Koophandel. Artt. 1 en 2 worden goedgekeurd. Bij art. 3 komen in behandeling de amen dementen-Oud, om het kiesrecht rechtstreeks te maken. De Minister van Landbouw, de heer VAN IJSSELSTEIJN, ontraadt deze amendemen ten. Do heer STAALMAN (NFr.) komt op voor het vrjje kiesrecht, dat door het sys teem van den Minister wordt beperkt. De MINISTER verwijst naar een artikel van de „N. Rott. Ct.u, dat het systeem-Oud bestrijdt-. De heer- MAJRCHANT (V. D.) acht dit laatste geen argument. Het amendement-Oud wordt verworpen met 37 tegen 29 stemmen. Artt. 329 worden goedgekeurd. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Handelsregister. Aan de orde is het ontwem tot wijziging van de wet op de Handelsregisters. Het ontwerp wordt z. h. s. goedgekeurd. Duurtewet. Aan de orde is het ontwerp, houdende maatregelen ter bestrijding van het onrede lijk opdrijven en hooghouden van prijzen. De algemeens beschouwingen worden ge opend. De VOORZITTER rantsotneert den spreek tjjd op één uur. De heer VAN EAPPARD (V.-L.) sluit zich aan bij hen, die weinig van deze wet verwachten. Eenmaal zal er een einde ko men aan de bloedzuigersremedie op de over heidskas. Wie weet of wij later er geen beiouw van zullen hebben, dat wij de loons- verhooging gelijken tred hebben laten hou den met Je stijging der prijzen. Prijsverla ging moet worden verkregen door productie- - erhooging en juist daarvoor komt de ver korting van den arbeidsduur zeer ongele gen. De Raad krijgt de macht om contracten te ontbinden of prijzen te verlagen. Dit grijpt ons recht aau en is te bedenkelijker omdat deze Raden slechts zeer subjectief zullen handelen. Zoowel de centrale jls de districtsraden zullen hebben te beourdeelen wat een re delijke" prjjs is. Wie weet wat redelijk is? Zullen de Raden rekening houden met den voorsprong, dien de ééne fabrikant op den anderen zal hebben ten gevolge van zijn grootero energie? Spr. vreest, dat handel en nijverheid zeer belemmerd zul.en v.-orden aoor deze wet. De samenstelling der Raden zal uiterst moeilijk zijn, want daarvan nangt zeer veel af. Hij hoopt, dat de Minister met groote omzichtigheid zijn keuze vau de per sonen zal doen. Spr. zal bezwaarlijk 'zjjn stem kunnen geven aan dit ontwerp, ind.en het. niet gewijzigd wordt. De heer MAR CHANT (V.-D.) ontkent, dat or een publieke opinie bestaat ten aanzien van de wijze, waarop het duurte-vraagstak moet worden behandeld. Spr. hecht aan het ontwerp meer waarde d n de Regeering zeil. Van de oorzaken van de duurte weet men eigenlijk te weinig af en daarom is onder zoek in de eerste plaats noodig. Spr.'e be zwaren liggen in art. 3. waar do macht) wordt gegeven, om contracten te vernietigen. Tegen bestrijding van de woekeraars heeft spr. geen bezwaar; evenmin tegen reents- regelen, om prijven op behoorlijk peil te houden; maar tegen de aanstelling van rech ters met exorbitante macht heeft hij ernstig bezwaar^, Het geschreven recht v: n het Bur gerlijk Wetboek wordt op zijde gesteld. De gevolgen daarvan zullen zeer ingewik keld zijn, maar dat heeft do Regeering niet overwogen. Van de 5 leden van den Centralen Raad zullen er 3 juristen en twee uit het bedrijfsleven zjjn. De heet BRAAT (P. P.): Eoeren. CGe- lacliL De heer MARCHANT (V.-D.): Zij krij gen het epitheton „hoogstaande mauncn". Dat hooge peil waarborgt niet. dat zij ver gissingen zullen maken, want de wet regelt reeds dergelijke gevallen, waarin de Hoog staande mannen zich vergissen kim. en. An dere rechtsregelen d enden g.maakt te wer den, maar de Regcer.ng laat dat na, omdat het te moeilijk is. Dit ontwerp is revolutio nair in wezen. Wanneer de wet zou worden toegepast, zou het onmogelijk zijn contracten af to sluiten. Het is niet mogelijk na maanden na te gaan, welke overwegingen golden bij het sluiten vau het contract. Spr. kan zich voorstel!-n, dat men zich ter rech.erzrjde k.n ve een gen met art. 3. De heer BAKKER (A.-R.) verklaart zich tegen de wet, omdat deze niet am haar doel zat beantwoorden. Hij wil li .-ver, dat de Re geering de productie bevo.dert. De heei VAN DIJK (R.-K.) heeft ook bezwaren, al zal hij dan toch véór stem men. De Centrale Raad zal z.L ongewenscht diep in het bedrijfsleven ingrijpen. De heer TREÏIB (E. B.) meent, dat men bij de oorzaken van da duurte oorzaak en gevolg verwart. Er is wisselwerking tus- schen duurtstosneming en loonsverhooging. Do duurte is echter pr.mair. De economi sche inzinking zal spoedig ook in de Wee- tersche landen komen. Het is alleen de vraag ot d6 duurte niet te groot is en grooter dan noodig is. Het handeisvertrouwen is te kien geworden. Vandaar, dat men zich bij de bcreken.ng van de risico's nog vele andere veorsce.t. De Regeering schept een n.euw en bedenkelijk element van onzekerheid in dc zakenwereld met deze wet. De heer REIJMER (R.-K.) erkent heb ingrijpend karakter van deze wet. Echter zj;n de rechterlijke leden hem eenige waar borg al stelt de wet alle rechten op lossa schroeven. De hter VAN WIJNBERGEN (R.-K.) meer dat er voldoende hoogstaande mannen zj|D te vulden voor den Centralen Duurteiaad. Aan juristen vertrouwt men du rechtspraak het liefst toe. Wie geen vertrouwen stelt in dezen Raad, doet beter zijn slem niet aan het ontwerp te geven. Spr. vreest daarom ook niet voor opzij zetten van onze rechten. Die vrees is overdreven. Wei zal de Raad voor moeilijke besi.ss.ngea komen te staan, maar jiist daarom valt niet te duchten, dat dik wijls zoo diep zal worden ingegrepen. Spr. meent, dat ieder wel weet wat „redelijk" is. De hter SANNES (S. D. A, P.) constateoii, dat men vreest, dat een geweldige economi sche crisis in aaoioch. is. Worker bevordert de verlaging der piojuetie. He. is dus noo dig zich tegen den woeker te verzetten. Spr. breekt zjjn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot Don- deidag één uur. CORRESPONDENTIE. - Wij stellen er hoogen prijs op kennis to maken met ,,Een getrouw lezer". Kan hij ons zijn adres mis schien geven, of, wat ons nog aangenamer zou zijn, eens met ons komen spreken? Onzerzijds kan bij oo geheimhouding reke nen. S., te L. Neon dit zal nog nader wor^ den bekend gemaakt. V. d. G-, te L. De derde is thans nog niet vrij wegens broe-derclienstdoch spoe dig is te verwachten een wet, welke vrij stelling verleent aan ben wier broeder landslormdienst verricht hebben. Uit het Deerisch vertaald door M- D. Z. (Nadruk verboden.) 16) Wordt het rendier moe, dan gaat het liggen, en al wordt het een paar maal opgejaagd en aangezet tot voortzet ting van zijn werk, lang duurt dat. niet het valt en kan niet meer voort. Dus zet ten de Lappon dadelijk bij bet begin van een tocht een vlug tempo in en dien ,ge- lijkmatigen draf houden do menschen als de dieren uur na uur vol. Sara ver klaarde het sóó„Een Lap loo>pt hard, omdat hij weet dat er duisternis komt en sneeuwstorm." Achter de laatste slede van een der rijen sleepte een harsachtig stuk van een dennc- Bta.ni, Daar moesten spaanders van gehakt worden, om in liet begin van den winter, als de Lappen in liet hooggebergte vertoe ven boven de greDs der berkenbosschen, hét vuur-aanmaken te vergemakkelijken. Dat is kostbaar als wittebrood", zei Sara tegen me, terwijl zij naar dat stuk hout wees. Wij liepen uren over drassige landen en lagere rotsenmensohen en dieren waren geducht moe. Maar laat ii: den namiddag toen, naar liet licht te oordeelen, de avond niet meer ver was, kwam de welkome kof- fie-rust. Dt dieren werden ontlast, schrap en do sneeuw weg en versterkten zich met mos vóór zij gingen liggen, om uit te rus ten. Do menschen kwamen allen bij het .▼uur dat van oude stronken gestookt werd, die hier en daar nog stonden. Zij* waren droog en brandden gemakkelijk Het was hier koud, boven de eigenlijke boomgrens, en niet allen konden van hel vuur genoegen hebben. Aan den windkant zaten de moe der en do kleinere kinderen. Zij konden van de warmte genieten, zonder dat de rook hen hinderde. Aan den anderen kant van het vuur werd men gebraden cn stikte van den walm. En zat men een eind van het vuur af, eon poos op do sneeuw, dan verdampte de warmte, die men onder het lobpen had opgedaan, en de kleeren vroren aan de sneeuw vast; maar de koffie bracht je in beter humeur en met vernieuwde krachten gingen wij verder'. Weer liepen wij een paar uur. Nikki ver trouwde mij de leiding van een sleep toe, daar hij iets anders te doen hacü; ik was trotsch, toen hij zei: „Jc kunt het goed volhouden." Zij hadden n.l. eerst bezwaar gemaakt mij mee te nemen en hadden ge tracht mij af te schrikken door met sterke kleuren mij de kou, het slechte weer en allerlei ongemakken af te schilderen. Het zou lastig voor hen geweest ziju, als ik on der een vorhuistocht al te vermoeid was ge worden, zoocïat ik niet verder mee kon Lco- mcn. Daarom was ik blij, dat hij mij aan moedigde en mij zijn sleep gaf. Er was op dien herfst tocht veel nieuws voor mij to leerenveel nieuwe, woorden ook Biettai; zei: ,,Ja, onze zomertaal kan je nu spre ken, nu moet je leeren praten in onze win- tertaal." Het was avond, toen wij te Pirtiuiis- ccfcno aankwamen. Een dunne sneeuwlaag lag overal en alleen bruindorre boschbes- senstruiken spreidden een donkerder kleur over don grond. De breecte rivier was al be vroren en weerkaatste bet stille, geelach tige hemelgewelf en de lang opgeschoten verwelkte planten aan beide oevers. Het ijs was slechts een nacht oud en hooger op bruiste de waterval. Witte sneeuwhoen- ders waren bij troepen over het landschap verspreid. Dc vrijgelaten rendieren zwier ven eerst samen of alleen rond en voegden zich, onderweg hun ergsten honger en dorst stillend, allengs bij de hoofdkudde op het gebergte. Onze hut werd op een hoogte bij wat wil- gonstruikgewas" opgezet. Daar Nikki reeds op reis deed met sleden, konden wij niet als de anderen, die met lastdieren verhuis den, ons kamp opslaan aan don overkant van de riviermaar moesten wachten tot het ijs de zwaar geladen sleden kon' dra gen. Onder het gekraak van barstende ijsstuk- ken gingen zij, die nog geen sleden gebruik ten, met al him lastdieren de rivier in, om den diepen, sterken stroom te doorwaden. De kleinere kinderen reden op de rendie ren, de grootero werden er over gedragen midden in'do rivier zag ik een jonge vrouw met de wieg op-haar rug tot aan haar mid del in het water voorzichtig oversteken en te gelijk de rij lastdieren achter zich aan trekken. Het was in het begin van Novem ber en dien avond vroor het hard. De man nen kwamen meestal vrij droog over, hun leeren broeken reiken tot over de heupen on als zij heel zijn en goed waterdicht, zijn zo evenals do schoenen geheel waterdicht, wanneer de enkolriempjes vast worden aangehaald maar de vrouwen dragen on- derkleeding van wollen stof en haar leeren slobkousen komen niet verdep dan tot aan de knieën. De overtocht werd in korten tijd volbracht en al spoedig zagen wij rook en vonken opstijgen uit de hutten aan den overkant. Het werd dien avond niet donker, want de maan stond groot en geel boven Kaggis- vare en de lucht was helder. Een paar van ons gingen rijshout kappen met het „groo to snijmes", dat de Lappen voor dergelijke bezigheden bij zich dragen. Het rijshout moest dienen als onderlaag, als wij gingen slapen. Veel kreupelboscn was hier niet, wij zouden dus zeker niot zacht liggen dien nacht en het ook -niet warm' hebben. Op enkele plaatsen stonden wel bergjes met een knoestig dik stammetje, dat bijna langs den grond kroop, gebogen door wind en vorst. Hooger dan heesters waren zij niet. Terwijl Ello on ik takken sneden en de maar vlak bij ons zagen boven de lage rot sen, vroeg Elle mij opeens, of ik wel wist wat daar te zien was op de maan ja, dat was een Lap, die op een avond rendieren was gaan stelen, en juist kwam de maan op en maakte alles licht. De Lap werd boos omdat hij gestoord werd, "iep naar de hut, haalde zijn teerpot en teerkwast en wou cle maan zwart gaan verven maar do maan zoog hem op, en daar staat- hij nu met de teerkwast opgeheven en het teerpot-je in zijn linkerband „je kan toch wel zien, dat die vent een Lap is." Do Lap is net als een mier, dun in het midden dat is zijn riem daarboven en daaronder bolt de pelsjas. Toen bet ijs op de rivier na oen paar da gen sterk genoeg was, trokken wij de sle den er over, d. w. z. do vrouwen deden het, terwijl de mannen do rendieren bijeen haalden. Het was nogal zwaar werk, want eer wij ze op de rivier hadden, ging het hobbelig tusschen en over struikgewas en bevroren aardhoopen. Tegen den middag stonden aan de overzij alle lastdieren op een heuvel gereed voor de reis. Laag aan den gezichteinder was de zon nog te zien, heel in de verte; lange, blauwe schaduwen wisselden in het oneindige af met lichte strepen in het gewarrel van rendieren, menschen, honden en bagage. De dieren proestten, hun meesters lach ten of vloekten, al naardat zij voor- ot tegenspoed hadden met de bepakking. Geen familie gaat op weg zonder eerst nog een kop koffie gedronken to hebben. Dat hoort er bij. Wat men daartoe aan gereed schap noodig heeft, wordt beknopt gepakt in ?u houten pakjo en op een gemakkelijk bereikbaar plaat e tusschen de vracht van een trekdier gezet. En nu daalde in lange rijen de eene bont© stoet na den anderen don heuvel af en trok verder over het snecuwbedekte land. Als de Berglappen trekken, zijn ze altijd stil. Bijna nooit hoort men luide uitroepen of levendig gesprekde enkele geluiden gaan ook in de groote ruimte verloren. Na een nogal moeilijken tocht tusschen steenen en struikgewas en een inspannen- den klim, dio gelukkig niet lang duurde, kwamen wij tegen zonsondergang op de rotsvlakte van PuallamaAve, vraar alle plantengroei heeft opgehouden, en waar de sneeuw dik lag overal. Op een groot stuk rots op zij van den weg, dien wij volgden, zat een witte vogelhij vloog niet op, maar keek rustig naar de wonderlijke sleepen langs ck« vlakte. Ver, ver weg in het zuiden scheen de zon vlak boven do kim,"5 daarvóór strekten mijlenbreede moo rassen zich uit vol dwaallichtjes, en midden in dab drassige gebied verhieven zich lage bergruggen, dood aan hun bovenkant ea donkerpaars in de schaduwpartijen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5