WASCHT REIN .AMERIKAANTJE TE KOOP Koewortelen -RIJWIELEN 10.000 K°. Amerik.-örgel METAALSLIJPERS Verkoop Tuinders- Inventaris. BREESTRAAT 86. No. 18376 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 28 Januari. Tweede Blad Anno 1920. UIT DE RAADZAAL, UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. I-I U I SZ KJ IV 6J 263SO, Terfrisschende Drank. WW MOÏ.S.BHKLSSOIBIÏ. A, J. HARTWIJK Jr., Ijzerhandel Vraag*t PrUsconraut. MET ZIEKTEKIEM VRIJ WATER. Te koop aangeboden 1 13i Zoo over 't algemeen genomen, was heb Maandag wel een knusse raadszitting, al werd er nog te veel onnoodig geboomd. De stemming was opperbest en werd niet noe menswaard verstoord. Een paar maal kwam even de politiek in den slechten zin van partrj-propaganda om den hoek kijken, maar mer. was er niet van gediend en stuurde ze gauw terug. Over en weer was men blijkbaar te goed ge-mutst om zich uit de tent te laten lot Ken door een paar zoo terloops losgelaten pjjlcn van den partijpolitiek-boog. Veel re- don c-r voor, was' er dan ook niet, de agen da was vrij „neutraal." Vau vuurwerk dus geen sprake, alleen een paar vuurpijlen, die echter wat sissend weigerden op te gaan. De beste barometer voor de stemming is wel het al of niet zoo terloops debiteeren vac in- en uitvallen onder en tegen elkaar. Hoe harder dat gebeurt, des ts gemoedelijker is het on conform hetgeen we reeds opmerk ten, kan men dus reeds vaststellen, dat de op- en aanmerkingen geregeld door de zaal flitsten. Hoe gemoedelijk het wel was, moge blaken uit het feit, dat de heer Van Gmting 's avonds zijn buurman, den heer Sijtsma do Siameejsche tweelingen, zegt de overzij toevoegde: „hou nou eens even je sm 'i. Avonds zeiden we», ja, zonder avondzit ting gaat het bijna niet meer. 'fc Is een witte raat. als dat eens passeert. Hoewel de ver wachtingen dienaangaande Maandag zeer pes simistisch waren werd zelfs niet gemom peld, dat do agenda niet af zou somen l had het toch maar weinig geschee'd, of het wa3 met een middagzitling afgeloopeu. Als de raad geen vijf kwartier in gesloten zit ting was geweest, wie weet, of htf had het klaar gespeeld. Ons vermoeden is sterk, dat die besloten zitting gewijd was aan punt éér» der agenda, do benoeming "Van een adjunct-directeur van gemeentewerken, w;lk punt ten slotte werd teruggenomen door B. on W., daar een nieuwe .voordvacht moot woiden opgemaakt als gevolg vau het feit, dat van de twee voorgedrageaen de eerste, een kapitein der génie, had bedankt. Do ingekomen stukken, tevoren behandeld, leverden weinig byzonders op. De eerste vuurpijl van partfj-propaganda ging er bij op of liever weigerde, toon van katholieke ïijdo niet werd ingegaan op het socialis tisch verwijt, zelf te doen, wat men do so cialisten had verweten, n.l. mei voorstellen to komen voor categorieën arbeiders, ter- wtl men weet, dat B. en W. het punt in on derzoek hebben. Dit naar aanleiding v?m het op aandrang van den voorzitter inge trokken voorstel van de heeren Wilmer en Yan Tol om politieagenten en brugwachters vanaf 1 Jan. vergoeding t^ geven voor de in uitzicht gestelde, maar nog niet ingevoerde verkorting van den arbeidstijd. De voorstel lers zullen trouwens tevreden gesteld zyn door de toezegging van den voorzitter, dat in dien geest men niaatregelen voorbereidt, dvs buiten het voorstel om, dat geheel over bodig was en by een vraag tevoren dienaan gaande achterwege had kunnen blijven. Lenoeraiageti zyn allesbehalve zeker ge worden sinds de jongste samenstelling van den raad. Weinig had het maar gescheekl of de match a trois aanvankelijk op de voordracht voor onderwijzeres a:n de me.s- jo*school 2e klasse, stonden immers drie dames die weldra bleek te zijn een match deux tusschen eerst en laatst voorgedra gen© was door de laatste gewonnen. Mej. Driesens, nummero een, haalde het net na diie stemmingen. Een heele reeks voorstellen ging dan zon der eenigo discussie onder den hamer door tot men kwam aan het voorloopig afwijzend advies van B. en W. op het verzoek om de zittingen der schoolcommissie openbaar te jnaken. Voorloopig zeiden we, want als de nieuwe onderwijswet er is, zal men desge- wilö ér op terug kunnen komen, wanneer bp. de samenstelling, die volgens de nieuwe wet aan de schoolcommissies zal worden ge geven. openbaarheid nog wenschelijk, is, aldus wethouder Van der Lip, die, den heer Eikerbout uitgezonderd, geheel rechts aan zijn zijde tenslotte vond en links, met uitzondering van de heeren Van Hamel, Hu- ges en v. d. Pot tegen zich, zoodal de zit tingen vooreerst besloten blijven, gelijk nut 16 tegen 12 stemmen (afwezig waren 's mid dags de heeren De Lange, Van Weeren en Huurman en 's avonds dc heeren J. P. Mui- dor en Wan Weeren) werd beslist. De voor standers van openbaarheid achtten wachten onnoodig en meenden, dat er weliswaar niet veel bezoekers zouden komen om te luiste ren, doch de pers wel voor openbaarheid en publiek maken, zou zorgen. We danken beleefd voor dit zijdelings compliment. De heer Oostdam liet hierbij een tweede vuurpyl van genoemd kaliber op, eshter toch met dit verschil, dat hij eerlijk alle parijen insloot, toen hij zooveel zeide als: in 't openbaar wordt te veel voor het publiek ge sproken, in besloten zitting is men beza digder. Hij zei het heel netjes omkleed, maar de heer Sijtsma rafelde het in bedoeling uic en wilde d:e beschuldiging van de raads leden verre houden, 't Was. te naiet, neusdn: Wie dat slikt Het voorstel van B. en W. om de scholen 3e. en 4o klasse samen te smelten, alleen, b wekend om plaatsruimte voor den toevloed van kinderen te krijgen op de scholen der 2e klasse, bracht de socialisten in 't ge- i weer, evenals de heeren Knuttel en Sijtsma j Van Grating. Onnoodig, naar 't ons voor- kwam; zy zochten teveel achter dit .voorstel, dat alleen op den utiliteitsgrond van plaats ruimte was gebaseerd, zonder meer, hetgeen wethouder v. d. Lip zonneklaar naar voren biacht. 'Andere motieven zaten thans niet voor. Ik en W. wachten geheel op de komst der nievwe onderwijswet, ai 'wilde- de heer Knuttel Uct college aanwrijven, zich zelf n:et te sto ren daaraan, doch anderen als met een soort boeman daarmee af te schrikken. Als die wet er is, dan zal k& onderwijs geheel op nieuw geregeld moeten worden en dan zullen alle vraagstukken, door genoemden geuit op hun plaats zijo. Dan kan verdwijnen van alle standenscholen al meenen we, dat verschil van onderwijs steeds zal birjven en ook gewenscht is, het idee dat cok de hejr;n curatoren van onze hoogeschocl bezielde om voor te stellen: vrij schoolonderwijs, wat geoft kennis naar kunnen en dat onze sym pathie heeft, zal dan toch de huidige opvat ting van standenscholen doen verdwijnen, by aanvaarden althans ter sprake komen en wat dies meer zij. Het vasthouden van den heer Groeneveld aan het „natuurlijk weer samensmelting van 3e en 4e ldasse, niet van le. en 2e. waarbij nij zelfs eenige malen absoluut no odeloos insinueerde, dit B. en W. van het laatste toch beslist niets weten wilden, was hier misplaatst. Nadat het voorstel tot uitstel was verworpen, giug het voorstel van B. en W. er z. h. s. door. Een klas is ver dwenen! Het voorstel inzake de onteigening van pcrceelen in verband met den aanleg van de electr. tram Den HaagLeiden, deed de twee wethouders Bots en v. d. Lip, de min derheid in het college van B. en W., ondeu gend worden en zelf met een amendement komen om nog een huis meer te onteigenen aan het eind der Zijdgracht, dat h. i. een leelijke sta-in-den-weg zou zijn. Hoewel de voorzitter verdedigde, dat het bezit of liever amoveeren van dit huis niet volstrekt noodig wap, ook niet uit aesthetisch oogpunt, welk laatste de heer Knuttel beaamde, toen de voorzitter een beroep opi hem iu dezen deed als schoonheidsmcnsch, ging de raad in over- gioofce meerderheid met de minderheid van E. en W. mee, zoodat heb hüis mee zal wor den onteigend. De heer Knuttel, door zijn buurman, den heer Huges gesteund, verbond aan deze onteigening, die in deze buurt al een groote verbetering in het verkeerswezen zal brengen, nog een veel grooter plan, dat van een volledige doorbraak, dat ongetwij feld heel aanlokkelijk is, maar op 't oogeo- blik o.i. to vergelijken is met het geval van een bovenhuisbewoner, die een olifant ca deau krijgt. Het op zichzelf mooie plan, dat liet gehee'.e blok tusschen .Jodenkerksteeg, St.-Jorissteeg, Levendaal en Hocgewoerd om sluit, zou geld kosten, veel geld, do paar millioep van den voorzitter zullen er niet ver af zyn en hoe daaraan te komen in onze tij den Niettemin zullen B. en W. praeadvies uitbrengen, zooals besloten werd met tien stemmen tegen van leden, die het praeadvies by voorbaat beschouwden als totaal overbc- dig, daar- er in de practijk tocb niets van zou komen. Waar B. en W. zelf, evenwel praeadvies toezegden, waren deze t: geuslem mers wel wat plus ioyalistes gue le roi! De twee laatste punten der agenda bracht de voor- en tegeustanders van verplichte winkelsluiting nog eens met alle motieven uit dezen bekenden strijd in hét geweer. Waar het een zoo reeds afgetuigd onder werp 'betrof, leek het ons onnoodig, dat in totaal elf sprekers het woord voerden. On noodig werd uatuuflijk weer in herhaling vervallen. Bovendien, het stond immers vast, dab de 8-nui-sluiting er door zou gaan, waar de anti-revolutionairen met uitzonde ring van den heer Huurman naar de voor standers waren overgegaan? De meest prin cipieel© hestrijding werd wel door den voor zitter geleverd, die o.i. terecht naar voren biacht, hoe het publiek wederom geheel uit geschakeld wordt, zooals in zoovele gevalle^ tegenwoordig, zouden we er bij willen voe gen. We leven in een eeuw van gulden vrij heid, maar is er ooit meer gereglementeerd? Waar het niet meer de belangen betreft van winkelpersoneel inaar van de winkeliers zelf voor het personeel zorgt immers de rijks wetgever stond de voorzitter 2.eer sterk, toen hij betoogde, dat men dan ook de café's om acht uur moest doen sluiten, dat advoca ten dan geen zaken méér mochten afdoen, na acht uur, de heer Sijtsma geen verslag meer mocht maken, de heer Knuttel niet meer aan zijn woordenboek werken enz. 't 19 zeer juist, gelijke monniken, gelijke kap pen. Wie denkt er evenwel aan om aldus de laatsten aan banden te leggen cn waarom dan wel de winkeliers, waaronder er toch zijn, die tegen de sluiting zijn uit eigen belang? Voor heb laatste verwijzen we naar de ververschingswiukels enz. Hoeveel ver- koopen die niet aan de wandelaars, die er niet aan denken visck of wat anders bij voorbaat te koopen. omdat er dan geen behoefte is, doch op het zien daarvan of uit het plotseling opkomen van trek daarin, kooper worden? 't Is wél makkelijk om te zeggen, gelijk de heer Dubbeldeman: men mort van overheidswege voor de weigerende winkeliers zorgen, daar zij het blijkbaar niet voor zich zelf kunnen, gebaseerd op öe meening der meerderheid. Precies, alsof do minderheid dus geen rechten heeft, het zelfs niet aan het rechte eind kan heb ben, gelijk ook by de s.-d. fractie inwendig tocb zal gevoeld worden bij het afstemmen van een voorstel uit haar midden. 't Is echter momenteel de geest des tijds, dus zal de verordening tot verpliclite acht- iiLi-sluit'ng ia gereedheid worden gebracht, waarop van socialistische zijde reeds een amendement is aangekoudigd om het sluiten, één dag in de week uitgezonderd, op zeven uur te brengen en Zaterdags in plaats van op elf op tien uur. Baas in eigen huis is men toch al niet meer, dus waarom het niet zoc makkelyk mogelylc gemaakt? Zo<u een paar uur per dag open-zijn der winkels niet voldoende zijn, het publiek moet er dan maar rekening mee houden en zal zich wrel aan- aanpassea Kapperssalons gaan Zondags ook officieel dicht. De rondvraag was niet belangrijk. Alleen de vraag van den heer Groeneveld over de belastmgtermijnen bad belangrijk kunnen zijn als deze b.v. in de kamer van B. en W. wa^ gedaan. Officieel kan immers door B. cn W. nooit iets in zoo'n aan wetten gebonden geval worden gezegd? HILLEGOM. Gemeenteraad. Voorzitter: wethouder Balvers, daar de burgemeester afwezig was door ongesteld heid. De notulen werden goedgekeurd en de in gekomen stukken voor kennisgeving aange- nojnen. Aan het adres der gemeente Smal- liugoriand in zake de Rijksuitkeering voor de salarissen van burgemeester en secretaris, werd adhaesie betuigd. Men stelde ae pen sioengrondslagen der gemeeDtewerKii:d:tn vast. nadat eenige bemerkingen en vragen waren beantwoord. Ingetrokken werd op verzoek het ver leende eervol ontslag aan den heer L. "Wes- terman, onderwijzer der O. L. School. Aan H. M. de Koningin za' gevraagd wor den de jaarwedden van onderwijzend perso neel voor nuttige handwerken te vernoegen met £50 per jaar per wekelijksch lesuur. Hetzelfde zal gevraagd worden voor het personeel dor Par. School voor M. IL L. O. en wel met f75 per jaar per wekelijksch lesuur. De oimerkiugen van Gedeputeerde Star ten oer zake van de gemeentebegrooting 'en de nouding van dit college ten opzichte van presentiegeld voor de Raadsleden, gaf B. en W. aanleiding voor te stellen de overtuiging daar by te brengen, dat f 5 presentiegeld niet te hoog is en dat Raads leden in Raadscommissiën tegeuwoord'g aan spraak mogeu maken op schadevergoeding voor tijdverlies. Zij hadden redenen voor te stollen het besluit om het presentiegeld op f5 le brengen, in te trekken. Daarloï werd beskoten, maar de heeren Van de Poll en Vooren Kregen als commissie opdracht het standpunt van den Raad te verdedigen en zoo mogelijk doorgevoerd te krijgen. Toen het kohier schoolgelden was vast gesteld. nam men nog een nagekomen voor stel ir. behandeling van de heeren Fyma en Paase, om uitsluitend 's nachts de beer putten te doen led'gen. Het werd aangenomen met 4 stemmen tegen. In de rondvraag werden verscheidene vragen naar B. en W. verwezen; verder fferd er gesproken over electrificat-ie, en Joonkwesties van werklieden. ZOETEPiWOUDE. Gemeenteraad. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend, waarbij aanwezig waren 9 lecöen, (2 vacatures wegens de annexatie), werden do notulen van liet verhandelde in de vo rige vergadering gelezen en- na een kleine wijziging, nl. dat de leeftijdsgrens niet ver meld was, wanneer men belastingplichtig wordt in den regel, voor den Hoofclelijken. Omslag, vastgesteld. Voor kennisgeving werden de volgende ingekomon stukken aangenomen. Een afschrift van liet Kon. besluit van 19 Dec. 1919, waarbij aan den heer A. A. van Gils op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend als burgemeester, dat door B. en W. naar aanleiding van het in de vorige Raadsvergadering genomen besluit, op 21 Jan. bij inschrijving zijn verkocht 50 stuks iepeboomen en wel 10 stuks aan Ak kerboom, 10 stuks aan Lubbe, 19 stuks aan J. v. d. Poel en dat do 11 niet verkochte boomen ondershands zijn verkocht aan DerkBen voor f 165, zoodat de geheele op brengst is geweest f 547.25 een opgaaf van den kantoorhouder van het hulp-tele graafkantoor alhier, waaruit blijkt, dat in 1919 1137 telegrammen zijn behandeld, en 1824 gesprekken zijn gevoerdeen schrij ven van don Minister van Arbeid, mededee- lende dat over liet 4de kwartaal 1919 naar raming f 50 zal moeten worden gestort ten dienste der werkloosheidverzekering, (dis bedrag zal worden gestort, aldus besloten); een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat ter invoering van de wet van 24 Mei 1897, over 1919 aan de gemeente verschuldigd is een uitkeering van f ll,726.2SVb- Ingevolge art. 9 bis moet dit bedrag verminderd worden met f 490, zoo dat uit te keeren blijft f 11,236.28^4. Hier van is uitgekeerd f 8427, zoodat op 30 Dec. 1919 betaalbaar zal worden gesteld een bedrag van 2809.28V£. Blijkens gehouden kasopnenimg van de kas en de boeken van den gemeente-ontvan ger is er ontvangen f 81,721.25^ en uitge geven f 54,124.80, zoodat er in kas is f 07,596.451/2, waaronder een voorschot aan de. distributie van pl. m. f 15,000. Yan bet gemeentebestuur van Voorscho ten is een declaratie ingekomen voor ver schuldigde bijdrage in de kost-en voor het lager onderwijs over 1919, bedragend© f 453.32V£. Eveneens is een declaratie ingekomen van bet gemeentebestuur van Leiderdorp voor hetzelfde doel tot- een bedrag van f349.53. Yan Ged. Staten is een schrijven ingeko men, waarbij zij te kennen geven, dat de beslissing omtrent de goedkeuring begroo ting dienst 1920 wordt verdaagd en zij het gemeentebestuur machtigen alle geraamde ontvangsten to doen en de uitgaven tot de helft der aangevraagde sommen. Een schrijven van hetzelfde College, waarbij wordt bepaald, dat het bedrag, waarbij de vergoeding bedoeld in de arti kelen 48 tot en met 48 quater der lager onderwijswet voor do gemeente Zoeter- woudo over 1919 en volgende jaren vermin- derd moet worden overeenkomstig orb.: 17 der wet van 14 Juli 1919, op f 1050. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij wordt vastgesteld de bij voorschot uit to keeren Rijksvergoeding in de kosten voor het lager onderwijs over 1919, overeenkom stig art. 48 novies der wet op het lager on derwijs juneto art. 17 der wet van 14 Juli 1919. Bedrag der vergoeding volgens de nieuwe wet is f 2950, volgens de oude web f 1050, bedrag der vermindering f 1050, blijft alzoo nog uit te keeren f 850. Yoorts is door Ged. Stalen de opmerking gemaakt, dat bij de laatste wijziging der politieverordening niet is overgelegd heb adres der Gezondheidscommissie, bedoeld in art. 6 der Gezondheidswet. Alsnog wordt overlegging verzocht. Beslot-en-wordb hieraan te voldoen. Yan het- verzoek van Smallingerland ia een verzoek ingekomen, adhaesie te wPlen betuigen aan een motie, door den Raad dier gemeente aangenomen, inzake de uitkeering ingevolge art. 10 der wet van 24 Mei 1897 (uitkeering van bet Rijk ton aanzien van de jaarweddlzn van door burgemeester en secretaris" op van de som dier wedden, tob ten hoogste f 600). Do heer Karons vraagt het woord en verklaard zich tegen do adhaesie-betuiging. Wel zal de gemeentekas er ecnigSzins door gebaat worden, maar het Rijk verhaalt het toch op de belastingplichtigen, dus het blijft zeker hetzelfde misschien nog erger. De heer Stadhouder is er voor. "Wij moeten trachten de gemeentekas zoo goed mogelijk te spekken en daarom stelt hij dan <-ok voor adhaesie te betuigen. Wethouder De Boer i3 het adres niet on genegen, maar wil het voor kennisgeving aannemen. Do mede-wethouder is echter een ander gevoelen toegedaan, omdat zijns inziens heb niet meer dan billijk is, dat, daar do burgemeester ongeveer Rijksambtenaar is, de gemeente dan ook meer vergoeding in de wedde krijgt dan nu het geval is. Hier bij sluit de heer Stadhouder zich aan, ter wijl ook do heer Yan Leeuwen zich hier mede kan vereenigen. Het voorstel van den heer Stadhouder wordt daarop in stemming gebracht en aangenpmen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren De Boer, Bennekom en Karens. Wegens de weddeverliooging van heb hoofd, der openbaro school ingevolge de nieuwe Lager-Ondorwijs-wet moet ?ijn pensioensgrondslag worden vastgesteld en wordt deze nader geregeld op f 3200. De zitting duurt voort. Burgerlijke Stand. Omstreken. LISSE. Geboren Johannes Hendrikus, Z. van A. Warmerdam en. A. Galis. Ondertrouwd: F. A. van Leeuwen on G, Meyer. Overleden: Pi et er Cornells den Hertog, echlg. van J. J. Bontenbal 64 j. .lansje Marseille, wed. van A. Moolenaar 83 j. Do staking der Vooneclspelers. Uit een nieuw communiqué van do N. T. 2L V. blijkt, dat een nier eisch wordt gesteld, ni. uittreden van do directeuren uit den Bond van directeuren van publieke vermakelijkheden. Het optreden dor stakers wordt er ook niet beter op. Te Amsterdam werkt men, gelijk be kend, al mot stinkbommen en volgons het „VacL" zouden eenige gearresteerden erkend hebben, betaald te zijn voor het maken van herrie, enz. Verder wordt nog meegedeeld, dat de stakende tooneelspelers te Amsterdam nachtelijke demon straties houden voor de woningen dn- werk willigen, waarbij in de woning van den heer Berghegge de ruiten zijn vernield. Het Hollandsch Toonool, directie Louis do Vries, gaat werkelijk in liquidatie. De aandeel houdersvergadering heeft cr too bceloten. Van. verkoop aan een Duitsche filmt rast is geen sprake. TE KOOP AANGEBODEN merk Crown-Organ prachtig van toon wegens aanschaffing van een Piano, te bezichtigen Hoofdstraat No. 70 1090 Sassenhelm. TE KOOP. HEERENHUIS onder OEGSTGEEST TE KOOP, direct te betrekken. Pak huis met leege Boven woning. J. P. VERGOUWEN Heerengracht 63. 1116 HULPBANK. LangeMare No. 47, verstrekt voorschot ten, aan eerlijke lieden, van f 25.en hooger met en zonder borg. Aflossing per week of per maand naar verkiezing.4849 9 Kawasjwi sm beleend gepatenteerd middel tegen pijnlijke, troebele of gedurige Urineloozing (Ge heime Ziekten). 1092 Trijs f2.40—f4 H.tf. (WÏ|. ÜAWÏTAS. Leiden Steenscheur 1. kunnen tegen hoog loon onmiddellijk geplaatst worden bij J. B, v. HEUST ZONEN, fabrieken v. Stamp- en Perswerken, Laakhaven, 's-Gravenhage. 1110 3143 Amcrik.- en Drsadhlerauieu wederom rnimea voorraad. Voorts Kngelsch©Mestvorken, Blaarl. g graven ook Hl». 3£. Touwwerk, prima Asfalt, Land- Train- en Wouiagboawartik^leu enz. VOOKDKKLIGK PKIJZEN. N. BEESTENMARKT a TEU. INTERC. No. 1848 een ijzeren Waterkachel inhoud 500 Liter, te zien bij Wed. P. J. WEIJERMANS Nieuwe Rijn 82. 1C&7 H. v. -D. WOUDE, deur waarder te Leiden, is voor nemens om op Donderdag 29 Januari 1920, des v.m. 10 uur, op het land van den Heer H. JANSEN, aan den Zijlsingel, ingang bij de Petro leum Tank te Leiden, publiek a contant te verkoopen: 42 ramen, bloemkool- planten, 45 ramen sla planten, welke tot einde Maart kunnen blijven staan, 300 losse broeiramen, rietmatten, planken, palen ribben, baddings, deuren, tuindersgereedschapfbae- oule, kruiwagens, een Ijzeren warmoeziers- schuit, groot 2 ton, Paragon Rabarberplanten, een steenen- en een houten schuur, om af te breken. 879 FILIAAL: 1121 TELEFOON 216. DE LEiDSCHE SANITAIRE EN CHEMISCHE WASSCHERIJ B. C. J. VAN OMMEREN HAARLEMMERWEG No. 49a. TEL. INT. No. 291. 3860 (Flakkeesclt). Aan groot vaarwater. Te be vragen bij JOH. NIEUWEN- HUIS Dz., „Welbedrogen" LI83F. 110S r^°;E/V^ 1091-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5