LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 28 Januari 1920. Officieele Kennisgevingen. FEUILLETON. Met de Lappen op het Hoogland. STADSNIEUWS PRIJS DER ADVEItTENTIÈÜt tO Ots. per re-gel. lies Zaterdags 40 Ota, per Tegol. Kleine adveTtcntiën Woensdag 76 Ota., Zaterdag f 1.bjj een maximum aantal woorden van 30, Incasso volgens post- jreeht. Voor eventueel© opzending va a brieven 10 Cta, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Ct& Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Nummer 18379. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. INKOMSTENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering, dat den 31c?4en Januari e.k. de late termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 19191920, en dat alzo© op den laten Februari minstens 1/4 ge- deolte van den aanslag moet voldaan zijn. Zij noodden mitsdien belanghebbenden uit om, Ier voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore S&a den üetc—-r.te-Ontvanger over te gaan. Burgemeester on Wethoudens voornoemd, N G. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Januari 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzeek van J. KORTEN- HOEVEN om vergunning tot 't uitbreiden der brood- en boschuitbakkerij in het per ceel Turfmarkt No. 9, kad. Sectie H. No. 368, door het vergrooten van de bakkerij, het maken van een nieuwen heetelucht- oven en het plaatsen van eon electromotor van p.k. voor het aandrijven van een ventilator voor den oven; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; GeveD bij de-zen kennis aajn het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op le Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is alsmede, dat op Woensdag den llden februari e.k., des namiddags te halftwee hot Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling too te lichten. N C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Loiden, 28 Januari 1920. HINDERWET. Burgomeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek »ran C. DIRKSE. om vergunning tot het opriohten van een sigarenfabriek in heb perceel Narmstraat No. 1, kad. Sectie B. No. 2287, waarin zul len wordon geplaatst een electromotor van 1 p.k voor het aandrijven van een tabak- snijmachine, een door gas verwarmd wor dende droogk&st en een door gas verwarmd wordende roteeronde trommel voor het drogen van tac-ak Gelet op de artt, 6 on 7 der Hinderwet Qeven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente tor visie ge legd is alsmede, dat op Woensdag den llden Februari e.k., des namiddags te halftwee, cp 'fc Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te rengon, terwijl zij er de aandacht op ves- stigen, dat niet tofc beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hiu- derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Loiden, 2& Januari 1920. Uit het Deensch vertaald door M. D. Z. (Na-druk verbod en- HINDERWET. Burgemeester en Wethoudere van Leidon Gezien het verzoek van J. RAAPHORST om vergunning tot het uitbreiden van de broodbakker ij in het perceel Pasteur straat- No. 26, kad. Sectie K. No. 1546, door her vergrootien va/n de bakkerij[ en het bij plaatsen van een eleotromotor van 1 p.k., voor het aandrijven van een deegkneed machine en een electromotor van P-k. voor het aandrijv van een ventilator voor den oven Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ia; alsmede, dat op Woensdag den llden Februari e.k., des namiddags te halftwee, op 't Raadhuis gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor liet Gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeliug toe te lichten. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 28 Januari 1920. BRANDSTOFFEN-COMMISSIE. De Directeur van heb Brandstoffen- Bureau maakt bekend, dat in afwachting van meerderen aanvoer, wordt beschikbaar gesteld Voor de Gemeente Leiden op bon 6 (6a,6b) der minimum-rantsoen- kaart 1 HL. anthraciofc welke anthraciet moet worden afgehaald, onverschillig bij wolken handelaar men is ingedeeld, uit de schuiten liggende aan do Oude-Vest (Jan- Yossenbrug) cn Utreohtsche Veer op Don derdag en Vrijdag a.e. 8—12 v.m. cn 25, n.m. of Zaterdag 812 vmi. De prijs bedraagt f 3.55 per HL. Couponkaarten worden in betaling aangenomen. Voor de Buitengemeenten op bon 6a HL. anthraciet, afgehaald bij den handelaar tegen f 1.77% per H.L. met inachtneming van de verhoogingen op de maximumprijslijst aangegeven. De Directeur voornoemd, KRAMER. Leiden, 28 Januari 1920. 1094 Vereeniging van Vrouwelijke Studenten. De eerste da,g van de viering van het 4e Lustrum der Vereeniging van Vrouwelijke 1 studenten is hedenvoormiddag begrijpelijker- j wijs begonnen met de ontvangst der gasten- j reuDist.n en verlegen woord gars van Zuster- I vereenigingen uit andere Academiesteden aan I het station H. S. M. Het weer, dat gisteravond was onjgesla- gen, viel nog al mee, al stond de lucht eerst dTeigend, een reden, waarom menig burger vermoedelijk zjjn vlag heeft binnen gehou den. Toch waren er aan den Stationsweg, Beestenmarkt, Prinsessekade, Kort-Rapen- j burg, Rreestraat, Steenschuur en Rapen burg verschillende vlaggen uitgestoken en dit aantal nam op den dag nog toe. De belangstelling van heb publiek, waaron der blijkbaar ook een aantal worldoozen, was groot. Vooral bij aankomst der gasten op het Stationsplein, was het zeer druk. Het „Luxortheater", vond daarin aanlei ding om van den stoet, nadat deze was op gesteld een film te maken, terwijl de heer Mullens, die daarvoor uit Den Haag was overgekomen, ook nog van andere situaties opname deed of zal doen. Wij zullen van de feestelijkheden in het „Luxortheater" dus ock nog eens kunnen genieten._ Ir het geheel zullen er een 250 a 300 da mes in den stoet geweest zijn. Een afdeeling muziek van het 4e Keg. Trii. ging vooraf en het bestuur en de Luslrumconraiissie besloot I den stoet. Voor de sociëteit „Minerva" stonden tal van studenten, die de feestvierende vrouwe lijke collega's het „Io vivat" toezongen. Ir. de groote zaal van het Nutsgebouw voreenigde men zich voor een poos, waar erverschingen werden rondgediend en 3e kennismaking tusschen leden en oud-leden hernieuwd. Te 12 uur ongeveer trok men in groepjes naar het Groot-Audilorium van heb Aca demiegebouw waar het Lustrum op plech tige wijze, werd geopend met een toespraak van de'praeses. mej. C. Asman. Het Grcot-Auditoriura was tjokvol en me nig belangstellende trachtte nog te vergeefs een plaats te krijgen. Behalve de rector-magnificus en eanige hoogleeraren waren ook vertegenwoordigd liet L S. CL, de Bond van Leidsche Studen ten en de Indologen vereeniging. Spreekster stelde zich voor, voor deze ge- gel* geilheid een kort verslag te geven van van de geschiedenis der club,, om daarna wat langer stil te staan by den huidigen fcoe- itand van de stud eer end e- meisjes. Wij kunnen ons aldus spr. bijna oen tijd niet meer voorstellen,' dat er geen meisjes aan de Academie waren; nog moei lijker kunnen wij ons indenken de moeiten, den strijd, de lasten, welke de eerste vrou welijke studenten op hun weg ontmoet heb ben. En wij kunnen, al hebben wij nog niet alles overwonnen, niet anders dan dank baar zijn. Zjj herinnerde er aan hoe aan do eerste vrouwelijke student, Aletta Jacobs, den toe gang tot het gymnasium geweigerd werd, hoe zij, dank de vooruitstrevendheid van den directeur, oogluikend de H. B. S. te Sappe- meer bezocht, daarna het toenmalig diplo ma van leerling-apotheker behaalde en met deze gegevens in 1871 aan Minister Thor- becke toegang tot de colleges der Gconing- sclie Universiteit vroeg, met vrijstelling van het Staatsexamen, Bij wijze van proef mocht zij de colleges voor één jaar bijwonen, en heimelijk werd aan den Gouverneur van Groningen opge dragen controle op haar uit te oefenen. Toen het eerste jaar om was, was Thorbecke ziek en als hij niet een Sag vóór zijn. dood de desbetreffende stukken had ge teekend, zou waarschijnlijk Aletta met haar studie niet doorgegaan zijn. Zij stond geheel alleen. Hoogleeraren ön studenten bemoeiden zich niet met haar; heel Holland beoordeelde en veroordeelde haar. Geen wonder, dat a,ndere meisjes haar niet volgden. In 1897, na te Londen in hos pitalen te hebben gewerkt, vestigde dr. Ja cobs zich te Amsterdam als art3 en toen vond haar voorbeeld navolging. De me&sten gingen iu de medicijnen studeeren, flink en energiek als deze eerstelingen, waren, en ook, omdat de behoefte aan vrouwelijke artsen werd gevoeld. Te Leiden studeerden aan het einde der vorige eeuw een 25-tal. De behoefte aan on derlinge conversatie werd toen meer en meer gevoeld. Op 27 Februari 1900 kwamen cenige .vrou welijke studenten te Leiden bijeen, onder voorzitterschap van mej. Colien Stuart, met het doel een vereeniging op te richten. Men bracht het evenwel nog niet verder dan tot do oprichting van een leesgezelschap van vrouwelijke studenten. Er circuleerden por tefeuilles en er werden gezellige bijeenkom sten gehouden, doch men gevoe'ide spoedig, dat dit niet voldoende was, en op 2 Mei 1900 kwam de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten tot stand. Curatoren boden de Vereeniging een zaal in het Academiegebouw aan. Al was de opkomst voorshands niet schitterend, men voedde elkaar op, tob het rVei eenigingsleven. Spr. roept eenige herinneringen op uit dien eersten tijd, verteld o.a. van de op richting eau er club door mej. Beucker An- dicae, die een St.-Nicolaasfeest aan de arme kinderen bereidde en waaraan mej. De Baat tien jaren lang zich wijdde, zoodat menig arm gezin haar als weldoenster heeft lee- xon kermen. Thans belasten zich nog drie i-tbd enten- met dit huisbezoek. In Maart 1902 kreeg de Vereeniging de beschikking over een eigen lokaal boven hel Vegetarisch Restaurant, Papengracht 23, en verhuisde later naar het Nutsgebouw. Het rechte clubleven bestond echter nog niet. Velen 6tonden vijandelijk tegenover feeste lijkheden, omdat zij daarvan relletjes vrees den, en er bestond no£ geen officieele vriend schap, tusschen het L. S. C. en de Vereeni- gbag. Het eerste blijk van toenadering van de manljjke studenten kwam na een preses verkiezing van het Corps, toen de hoofden warm en de bongen vaardig werden, in. den vorm van een zak kattentongetjos met een tweeregelig versje. De rechte clubgeest kwam echter eer3t r.a bet eerste lustrum van de Groninger Vereemgieg dat het bestuur meemaakte en v/aar contact tusschen de verschillende vrou welijke studentenvereenLgiügen werd ver kregen. Verschalende subvereenigingen ontston den- in 1905 de Roeiclub „De Vliet', eerst in samenwerking met „Die Ley the', later geheel zelfstandig met een eigen Vlietloods werkend; in 1906 een gymnastiek- en ten nisclub. Deze spelen worden echter niet zoo druk beoefend als het biljartspel, al dient heb biljart ook nog menigen avond voor buffet tafel. In September 1907 werd bij het rioviaafc een verplichte tijd van kennismaking op voet van. gelijkheid ingesteld, waardoor er een meer opgewekt clubleven ontstond, waavam ook eer tooneel- en muziekclub meewerkten. Na het tweede Groninger lustrum ver kreeg de Vereeniging een eig^n clublied. In 1910 werden de eerste stappen ge daan voor een officieel naar bulten treden en, m een bezoek van de praeses en d*3 ab-aclis, Dij den rector-magnificus, prof. Pijper, werd de Vereeniging een bank achter het L. S. C. in het Groot-Auditorium aan gewezen. Prof. Van Vollenhoven, hoffelijk als altijd, wilde de Vereeniging in 1916 vóór laten gaan, doch hiertegen verzet ie zich zoo zeer de aloude mores, dat het Corps bleef voorgaan. Ook werd contact gezocht met het bui tenland en in 1910 het Centraal Bureau van Vrouwelijke Studenten opgericht. Tijdens den oorlog verslapten de bandea, die echter thans weer worden aangehaald. In 1915 werd het lustrum op eenvoudige wijze gevierd en 1916' bracht vo^r hot eerst een groote jaarclub en dit is ieder vo'gena jaar zoo gebleven. In 3917 werd het noviaafcsboek ingesteld en scherp geformuleerd het karakter 7an het noviaat en op de plichten niet nadruk I gewezen. Na aldus het uiterlijk der Vereeniging te hebben beschreven, dat voortdurend van uitbreiding en vergroot'.ng getuigt, komt spr. tot aet innerlijk leven eter Vereenig'ng. V02- len allen wel zoo sterk den band, die ons iLoet oiuden? Hét ideaal moet zijn door samensmelting van goedermannelijke en vrouwelijke krach ten de wereld vooruit te brengen. Doch ook aan de Universiteit mogen we niet ver geten, dab wij vrouw zijn. Wij moeten ons er opwerken tot ruim denkende vrouwen^ zeide spr. De ideëele ondergrond der Club op net gezamenlijk streven en strijden en elkander heipen en steunen. Er is sen strooming tegen het studeeren van een te groot aantal meisjes. Spr. stelt er tegenover, dat er nog voor zoovel en plaats is aan de Universiteit, die er niet komen. Het onderwijs meet nog meer ge:chikt wor den voor de vrouw. Meer vrijheid van studie aan de Academie, zal leiden tot meer ge bruik. Daardoor zal ook verdwijnen het on bevredigd zijn door de studie, al zal de studeerende vrouw nooit alle elementen wam vrouwelijkheid prijsgeven en haar hoogste bevrediging alleen kunnen vinden in het hu welijk. Spr. wil ook meedoen aan een fusie, wnaftoe de tjjd echter nóg niet rijp is ge bleken, doch nooit zullen manlijke en vrou welijke studenten één gezelligheids veresni- ging kunnen vormen. De fnsie-plannen zijn voorloopig van de baan, maar aldus besloot spr. haar sober, doch hoogst ernstige toespraak laten \vy PRIJS DEZER CUÜRANT. Voor Leiden p. 3 mncL f 2.50, p. week f 0.19 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per weck u 0.19 Franco per post r. u 2,90 ons gereed houden en werken, opdat, als de behoefte aan eenheid gevoeld wordt, de club het middelpunt kon blijven. Daarom moeten wij aan haar onzepersoonlijkheid geven. Dan ziet spr. de toekomst niet don ker in en vertrouwt op den voortdurenden bloei en groei der vereeniging. Met een woord van dank aan lioogleeraren, besturen van Zusterverenigingen en andere belangstellenden eindigde spr. haar zeer toe gejuichte re-de. Na afloop van de openingsplechtigheid vereenigden de oud-leden met het bestuur en do Lustrumcommissie zich aan een gezelli- gen lunch in Hotel Levedag, waarna een druk bezochte receptie werd gehouden in het Clubgebouw, waafbü het bestuur talrijke ge- lukwenschc-n in ontvangst had te nemen. Do dag zal besloten worden met een ge- meenschappelijken maaltijd in de groote Stadszaal. Alg. Bcmd voor Gelijke Econ. Rechten. Dc Algemoone Bond van Ongehuwde Kiezers, die in deze gomeento zijn uitgangspunt vond, hield liier oen algemeen0 vergadering. Wegou3 de ingekomen bczwaron tegen naam en richting, word het voorstel aangonomen, deze te veranderen, en oen volkomen neutralen Bond to stichten onder den naam van „Algcmceno Bond voor Gelijke Economische Rechten". Waar hot eenig doel van dezen Bond is te strijden voor: Gelijk loon voor gelijkwaardig en arbeid" en ieder lid kan blijven van zijn oigen vakvéreeniging, behoeven noch gehuwden, noch ongoh.iuvd.en, die het bovenstaande onderschrij ven, zich te laten weerhouden als lid toe te treden. Waar in April a-s. de nieuwe Onderwijswet ten in behandeling zullen komen en dc salaris- wetten zullen herzien worden, volgens de op richters, zijn algemoene samenwerking en spoe- cligo toetreding noodzakelijk. Do zetel van den Bond is gevestigd te Leiden en van hot voorloopig Hoofdbestuur, zijn rosp. voorzitter on secretaris mej. G. Bruintjes, Leid- sche-Sbraatweg 3b, en de heer D. Broekmeyer, Zijlsingel 56. Voorts zitten in hot bestuur do dames M. J. Groon, Oude-Siugel 104 alhier, en mej. M. G. Swiers, Parkstraat 91, Arnhem. Steunbeweging voor de noodlijdende kinderen in Ween en. Na 8 Januari zijn hij het Plaatselijk Comité der Vakcentrales de volgende bedragen inge komen: Bijdragen Door het Namen dor patroons, or- pair. en pers. ganisalies en part. pers. particul. gestort. Firma Wed. T. J. Bots f 25.— Wed. M. Overduyn 27 50 Holl. constructie werkpL f 551^40 551.40 Firma Van Houwelingen 100. Coöperatie „Vooruit" 101.40 10L40 BatteJjce en Terpstra 9.85 50.15 Firma Inndonhof 2.— 5.50 Fa. J. Vermeulen, Zoeterw. 5.7. Centr. Bond v. Transp.arb. 5.50 Hasselman en Pander 52.48 Van Ewijk w 17. Brijnon 5 20 Mej. E. Wakka 1.50 Van Bakol, Lage Rijndijk 6. Machinefabriek 0verrijn 110. E. J. Brill 64.09 Eduard IJdo 48.—1 102. Firma Stijnmaii, Burgsteeg 33.28 „Leidsoh Dagblad" 36. P. Reyzovooxt 5.20 Schoor en Biegstraten 5.10.— Firma J. Zitman en Zoon 50.16.20 Kon. Ned. Grofsmederij r 750.58 750.58 Joh. Fles, Rapenburg 5.37.20 Centr. Bond v. Traiusp^arb. 3.60 Coll. verg. Stukadoorspatr. 50.— Leidsche Zoutkeet 40.50 J. Parol en tier en Zoon SO.SO. f 1653.23 f 2244.28 Bedrag vorige opgaven 572.185 925.175 Totaal tot 24 Januari 12230.415 f3169.45® Do gezamenlijke bijdragen lot'1 obn: totaal be drag van f 5399.87, geven het Comité alle reden. S) Hot vuur vlamde hoog op cii scheen ddor de vellen, die de hut bedekten, heen. Vaoi buiten gezien, zag de hiib er uit als een ge- klcurdo lamp tegen do paarsgetinto rot sen, die nog half met sneeuw bedekt wa xen. Daarbinnen brandde hot groote vuur, waarnaar mijn verlangen was uitgegaan de werkelijkheid was schooner dan de droom. Ik ging naar binnen en nam plaats op het. geurige berkenloof. De witte stam men, dio nog niets van hun frischhcid had den verloren, roken naar het bosch en voel den vochtig aan. Het vuur verwarmde onze gezichten met zijn gloed en zengde het loo- ver, dat cr to dicht bij lag. Het eten kook te, maar wasem en walm en vonken von den een uitweg door het rookgat. Ik zat op de plaats, die voortaan de mijne zou zijn, rechts van den ingang, bijna mid den in de „loaiddo" (d. i. de ruimte, vrij gehouden voor de zitplaatsen). Iets meer naar de" bergplaats toe, aan denzelfden kaDt, zat Bietl ar met zijn hond. Als Biet- tar at, stónü do hond achter hem met de voorpooten op de schouders van zijn baas en zijn bek zoo dicht mogelijk bij Biet.tar's mond natuurlijk werd zooveel volharding beloond met een hapje nu en dan. Bij de Lappen is het een deugd van de honden, als zij bedelen, terwijl de menschen eten; daaruit blijkt, behalve goede eetlust, ook enejgie, om ziöh voedsel te verschaffen dat wil zeggenkracht op te doen. Aan den anderen kant van het vuur zit ten Sara en Nikki. De plaats van de vrouw is altijd links in de hut- dicht bij de berg plaats meer naar de deuropening toe heb ben de'kinderen en d'e dienstboden hun plaats. Toen het vleesch goed gaar was gewor den, werd heb op twee houten schalen ge legd, de grootste werd links van het vuur op de berketakken gezet, de familie zat er om heen. Biettar, Inga en ik hadden aan den anderen kant de kleinere schaal. Men houdt zijn stuk van heb vleesch mot de lin kerhand vast en gebruikt met de rechter hand het mes, dat een ieder in de gordel riem bij zich draagt, do kinderen niet uit gezonderd. De afgesneden stukjes worden op do punt van het mes geprikt en dan ge doopt in - het van heb vleesch afgekookte vet, dat in een houten bakje naast den schotel staat. Na het eten werden do bedden in orde gebracht, wat gauw gedaan was. Een ren- dièrvel wordt over do takken gespreid, daarop een groot hoofdkussen of soms maar een zak kleeren of iets dergelijks, ter be dekking heeft ieder één of twee wollen de- keus, in den winter ook nog een dikke schaapvacht of een rendiorvel. Over dit bed wordt de muggentent gespannen. Do volgondo bezigheid was het drogen van het hooi uit de schoenen aan beide kan ten van het vuur, waarop wij een kwar tiertje onzo bloot© voeten warmden en on derwijl gezellig zaten te praten. Niomand ontdoet zich van al zijn kleerenheeft men twee kielen of pelsen aan, dan wordt de bovenste uitgetrokken, maar de gordel riem wordt altijd losgemaakt en wegge legd doet men dien riem niet af, dan wordt er plagend gezegd, dat „Stallo (de men schen eter) in den nacht zal komen en je bij den lijfricm op zal pakken. Toen wij ons te slapen hadden gelegd, begonnen de honden rond te snuffelen of zij misschien nog afval kooiden vinden. De gloed van het vuur scheen door do dunne muggententde groo te schaduwen van de hondentoekenden zich. nu en dan daarop af. Het vuur doofde uit en do zon kreeg nu de overmacht; de vogels kwamen boven in de tentopening op do hutpalen zitten, hec was geen slapen zoo buiten in de natuur in een nacht, die licht is II. Den volgenden avond werden de andere Lappenhutten van Kattuvuöma naar Laimo verplaatst. Het werd een groote „Sida"' (gemeente), maar de hutten lagen verspreid hier en daar twee of drie van dezelfde fa milie. 't Werd levendig, toen de anderen aankwamenzij hadden koeien en geiten bij zioh. De klokjes tjingelden, de honden blaften of vochten met elkaar, de mem schen lachten en schreeuwden. Overal had den zij het drukrondom werden vuren aangemaakt, de hiitten werden opgezet, en do lange bruine booten voeren af en aan om te laden en te lossen. Dc stilt© van bosch en gebergte was plotseling ver stoord^ er werd hout gehakt en water aan gedragen, de kinderen liepen* overal heen, bezig met hun oigen belangen; allen waren in feeststemming. Nu was het zomer, nu was het rusttijd, een paar maanden lang kon men de inspanning on de bezwaren van den winter vergeten. Nu was alles warm, groen en prettig voor het bergvolk. Met hun vroolijke kleuren en blij humeur brach ten zij zelf als groote bloemen blijheid in het landschap. Een paar dagen later kwam.Furi onver wacht, en in onze hut was het dien avond echt feestelijk. Hij trakteerde ons allen op wittebrood en had voor de meisjes ge schenkjes bij zich; gewone veiligheidsspel den om haar halsdoekjes vast te steken, nu heb volgens de Laestadiaansche opvat ting zondig is daarvoor zilveren sieraden te gebruiken, en een stukje zeep," wat Inga echter niet wilde hebben, omdat het reuk- zeep was. Haar onbedorven natuurzin vond rcukzeep afschuwelijk. Mij had Furi niet vergeten, hij had voor mij een doosje goede sigarotten. Wij amuseerden ons met op de kaart to kijken. Dat kunnen de Lappen goed en zij doen het graag, zij zijn dade lijk geörienteerd, hoe do kaart ook ligt. Zij fceokenen zelf ook in groote trekken kaar- ton van de streken, waar zij op hun tochten doortrekken. Zij kennen het landschap tot in de kleinste bijzonderheden. Furi kwam om het merken der rendier- kalveren bij to wonen, wat den volgenden dag op een in het meer vooruitstekend punt dicht bij ons zou plaats hebben. Toen wij 's morgens er heen roeiden, was de kudde er al. Er waren wol twee A drie dui zend rendieren met hun jongen. Zij kwa men door het dal aanrennen naar een open plek, waar het merken gebeuren moest. Het veel besproken knetterende geluid in de beenpezen van het rendier klonk hier, waar zooveel dieren in beweging waren, als een stortregen op groote bladeren onder een onweersbui en soms als een hevige ha gelslag. Er is iets zeer opwindends in het zien en hooren van die vlugge, lichte die ren, die ii) grijze wolken komen aanhollen. Wie een talrijke rendiexkudde door de I grootsche schoonheid er van en trilt van aandoening. De Lappen zelf komen bij het zien van de kudde in een soort roes. Toen. de wildheid wat bedaarde en er betrekke- kelijk stilte kwam, hoorde men onophoude lijk het roepen en antwoorden van de moe- derdieren en de kalveren nau, nau öh, óh, höh en het lange uitgehaalde ja-h, ja-a. Al die geluiden samen gelijken in de verte op het roepen en praten van een menschen- massa. Opeens komt de hecle troep in be weging en dan klinkt het dreunen als een onderaardsch gerommel. Tusschen de ren dieren Ioopen de Lappen en werpen hun lasso'sde roodo kwast van hun muts ziet men overal doorschemerende riem van de vangstrik wordt door deii beenen ring ge trokken, met een scherp geluid vliegt do lasso oven al dat levende gedierte en valt nu eens om den nek van een kalf, of om een poot, waar het maar treft. Vlug wordt do lus losgemaakt-, het kalf op den grond ge legd, de Lap houdt het vast met zijn been, terwijl hij bet mes uit do scheedo haalt en met- oen paar vlugge, maar nauwkeurig© bewegingen het merk in do ooren van het kalf snijdt. Telkens, als hij een kalf onder handen heeft, steekt hij van de uitgesne den ruige lapjes "er een in zijn mond, tot- hij zijn hand vrij krijgt, om het onder zijn halsdoek weg te stoppenlater worden dia stukjes aan een pees geregen en gestold, zoodat men dan weet hoeveel kalveren 01 gemerkt zijn^. Als het kalf losgelaten wordt en mot zijn bloedende oortjes naar de moo der loopt, schijnt het volstrekt ge.en pijn te hebben. Om de kudde heen draafden de honden, die de wacht moesten houden. Soms zaten zij op een hoogte, van waar zij den troep konden overzien. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1